WIJNHANDEL J. A, SCHQTERMAN&Zn. Gewas 1924 St. Emiiion f 1.40 f 56- AMERSFOORT UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 'T TYPOGRAFISCH-PENSIOENFONDS EN DE OPPOSITIE DAARTEGEN M at zal de toekomst brengen PAUL VAN DAM RADIOPROGRAMMA HUMORHOEKJE BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker Onderhond mei een bestuurs lid van den A.N.T.B. De instelling van het ..Pensioenfonds voor de grafische vakken" heeft in de kringen der typografen tot eenige opposi tie aanleiding gegeven, waarvan het ge rust ook de buitenwereld bereikte. I-Iet Handelsblad heeft hierin aanleiding ge vonden den Iheer 13. Ponstein, 2e secretaris van den Alg. Ned. Typografenbond te vragen naar den stand van zaken on den omvang van het conflict. De heer Ponstein gaf, om te beginnen, een uiteenzetting van de beteekenis van de voor 't eerst in 1913 afgesloten collectie ve arbeidsovereenkomst in de grafische vakken. Van groot belang was daarin de vaststelling van de verhouding der vol wassen werklieden, jonggezellen en leer lingen in één bedrijf, terwijl bepaald werd. dat de jongst-aangenomen leden van het personeel bij slapte 't eerst ontslagen moesten worden. Hiervan is het logisch ge volg geweest, dat de laatste jaren de ge middelde leeftijd der typografen 6teeds toe neemt. Daaruit had het bondsbestuur zijn consequenties te trekken. Te meer omdat reeds herhaaldelijk betoogd was, dat wél de rechtspositie der typografen, maar niet de pensioneering geregeld was. Zoo werd, nu vijf a zes jaar geleden, bet pensioen- vraagstuk in behandeling genomen. Voor vier jaren \ond een referendum oncler de afdeelingsbesturen plaats over de principieelc vraag: zijt gij bereid 2 per weck te betalen voor een pensioen van 9? Deze vraag werd bevestigend beant woord, waarmede een basis was gescha pen voor de verdere besprekingen en bere keningen, die eerst na vier jaren tot de vaststelling van een reglement leidden. De regeling komt nu hierop neer,-dat het pen sioen 9 bedraagt met een premie van f 0.80 voor den typograaf en 0.80 voor den patroon. Den 4en Nov. 1.1. trad zij in werking. Degenen, die ouder dan 65 jaar zijn, vallen er builen. Facultatief is het ontslag der thans 65-jarigen gehouden, want 9 pensioen vindt men te weinig om van to kunnen leven. De bedoeling is dan ook over drie jaar tot verhooging van de pensioenen te komen en daarmee voort le gaan tot zij na 15 jaar 12 en over 20 jaar 15 bedragen. In 1927 bracht een ledenrefercndum een meerderheid voor de instelling van bet Pensioenfonds. Dit referendum had plaats op de ledenvergaderingen, waarin het hoofdbestuur zijn standpunt had uiteenge zet. Oppositie. l£r ontstond nu een oppositie, die een nieuw referendum wensehte, buiten de vergaderingen om, dus met thuisgestuurde stembiljetten. Het hoofdbestuur ging ten slotte om fopmeele redenen hiermede ac- coord, to meer omdat de oppositie toezeg de zich bij het meerderheidsbesluit te zul len neerleggen. Het ni9uwe referendum bracht een kleine meerderheid voor het pensioenfonds. Niettemin bleef de opposi tie in actie. Zij kwam nu met het argu ment, dat 2/3 der stemmen voor de goed keuring noodig zou zijn geweest omdat zij de stichting van het pensioenfonds als een aansluiting bij een vereeniging" be schouwde, waarvoor de statuten 2/3 der stemmen vereisehen. Maar die bepaling slaat op aansluiting bij politieke vereeni- gingen, e.d., en bovendien was er geen sprake van een aansluiting bij een veree- niging, doch aldus de heer Ponstein wij richtten er eene op! Verder achtte de oppositie het onjuist, dat thans valiede ty pografen van 65 jaar met slechts 9 per week naar buis kunnen worden gestuurd en ook vindt zij voor de jonge vakgenoo- ten de premie te hoog. Velen zien zelfs al leen heil in een actie voor premievrij Staatspensioen. De oppositie is een eigen groep gaan vormen, maar bij de eerste premiebetaling op 11 November 1.1. ontvingen wij 13.500 van de 15.000, die behoorden binnen te komen. En nadien is nog een groot deel van het ontbrekende aan ons afgedragen. Te Arasterdam is de oppositie - het sterkst. En wat verwacht u nu van de naaste toekomst? Dat nog velen, ondanks alle oppositie, zullen betalen en dat do weigeraars ge royeerd moeten worden. De meerderheid kan zich niet door een minderheid laten rinaelooren. Er schuilt een aantal anar chistische elementen oncler de oppositie en die trachten nu de organisatie le knau wen. Niettemin heb ik er goed vertrouwen in, dat, al zal bet onorganisatorisch optre den der oppositie enkele slachtoffers ron ken, de zaak in orde komt. En daarmede is óók een groot maatschappelijk belang gemoeid. Want door de pensioneering ko men wij tot saneering van de bedrijfstoe- etandën en zal er weer plaats gemaakt worden voor de jeugd. De lage uitkeering van 9 moet men uitsluitend als een b e- gin beschouwen en wij kunnen slechts hopen, dat onze regeling ook in andere be drijven nagevolgd zal worden! TWEEDE KAMER. Aan de agenda is Dinsdag toegevoegd ter behandeling in de avondvergadering, de P.T.T. begrooting en ter behandeling in de dagxergndering do begrooting van Koloniën. Op St. Nicolaas-avond zal niet worden ver gaderd. De bogrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is aangenomen met 68 togen 1 stem. De heer Wijnkoop (C.P.) stemde te gen, uit hoofde van de houding der regee ring tegenover de burgerwachten, de burge meesters en de werkverschaffing. Hierna is aan de orde het ontwerp ter verlenging van den opschortingsduur van de verplichte vaccinatie. Mevrouw de Vri es-Bruins (S.D.) meent, dal de verslapping van de vaccina tie hel pokkengovaar vergroot Echter moet vaccinatie plaats hebben door overreding, aangezien dwang niet mag worden uitge- j oefend, met het oog op encephalitisgevaar, Spreekster gaat dus met het ontwerp mee. Dr Vos (V.B.) meent, dat bij de pokken epidemie zeer vele ernstige gevallen zouden zijn opgetreden, als de vaccinatie-toestand van hot volk niet vrij behoorlijk was ge weest. Spr. had met betrekking tot het encephalitis-vraagstuk gaarne meer en be tere statistieken en protesteert tegen de vac cinal ie op groote schaal zonder behoorlijk onderzoek. Hierdoor kwamen meer complicaties dan noodig waren voor en werd de vaccinatie in populair. De heer Kersten (S.G.P.) oordeelt, dat vaccinatie nooit onschuldig is geweest, doch nu zeer gevaarlijk is. Ook herinenting cn inenling beneden één jaar levert gevaar op Spreker had dan ook gewild dot dwan, voor goed was afgeschaft. Dn heer van D ij k (R.K.) zegt niet tegen vaccinatie maar wel tegen dwang te zijn daarom betreurt hij dat de regeering voor nemens is do dwang te herstellen zoodra het encephalitis-vraagstuk is opgelost. De minister zegt dat de regeering de vat cinatie zal bevorderen, dat zij ochter niet tot dwang in staat is. Hel wetsontwerp wordt z.h.s. aangeno men Aan de orde is de arbeidsbegrooting. Algemeono beschouwingen worden niet gehouden. Bij de afdeeling Arbeid verheugt mevr. B a k k c r—N o r t zich over de uitbreiding der werkingssfeer van de arbeidswet.' Zij pleit voor opneming in do wet van de lunchroom-meisjes. Spr. pleit voor regeling van den werktijd van apothekers-assistenten en chauffeurs, uitbreiding van de arbeidsinspectie met vrouwen en bescherming van mannelijke arbeiders in landbouw. De heer Loerakker acht bescher ming van mannelijke landbouwarbeiders even noodzakelijk als die van vrouwen en kinderen. De heer Kupors pleit voor ratificatie van de conventie van Washington betref fende den 8-urendag en voor uitbrcidin, :li»r arbeidswet. De heer Drop vraagt wettelijke regeling van het vacantievraagstuk cn van de rechtspositie der hoofdarbeiders. Spreker behandelt de staking te Sluiskil i meent dat hulp van de arbeidsin spectie aan de directie dier fabriek de sta ling verlengd heeft. Hij vraagt maatrege len tegen zoodanig optreden van de ar beidsinspectie. De heer Smeenk wenscht de kantoor- be Lenden onder dc arbeidswet te brengen. Mevr. Groeneweg klaagt oyer te veel verstrekken van overwerkvergunningen. Dc vergadering wordt verdaagd. DE AVONDZITTING. In de avondzitting van de Tweede Ka mer was allereerst aan de orde het wets- voorstel tot verhooging der begrooting van Financiën voor 1929 (Belastingbctalen op postkantoren). Mr. Oud (V. D.) ontwikkelt ernstige be zwaren tegen het wetsvoorstel. Van reorga nisatie der belasting-administratio is spr. geen vijand. Reeds in December 1917 heeft hij die reorganisatie in de Kamer verde digd. Intusschon was hij steeds voorstan der van decentralisatie. Er zijn vooral op het platteland vele menschen, die ten op zichte van het bedrag, dat zij aan belasting te betalen hebben, zeer geheimzinnig zijn. Dat op het postkantoor belastingbetalen is op zichzelf zeker oen groot gemak, maar men make zich vooral geen illusiön van het opheffen van vele onlvangerskantoren ten piattelande. Spr. vraagt of de hier beoogde bezuini ging niet op andere wijze kan worden be reikt. Er zou veel meer partij kunnen wor den getrokken van den arbeid van vele ontvangers. Voor allerlei verdere zaken heeft het publiek deze ontvangers ten piat telande noodig. Dit mag men niet uit het oog verliezen. Men denke slechts aan de kaarten voor de wegenbelasting en voor de kostelooze rijwielbelasting. Men zal dus verdere reizen moeten maken, wordt dit ontwerp aangenomen. De proef in Noord- Holland genomen bewijst niets, omdat daar nog geen enkel kantoor is opgeheven. Eindelijk vraagt de afgevaardigde, wat de ontvangers, die straks buiten functio zullen komen, van den naasten toekomst hebben te verwachton. De heer Ivarapschoër (R. K.) ver klaart deze bezwaren grootelijks te deelen, Voor do steden kan deze maatregel zijn nut hebben. Het ontvangerskantoor is voor he* platteland een echier onmisbare gele genheid om allerlei inlichtingen te ontvan gen. Spr. sluit zich geheel aan bij de be zwaren door den heer Oud ontwikkeld. Ook de C. H. afgevaardigde, de heer Bakker, bleek het met deze raecniqgen eens te zijn. De heer IJzerman (S. D.) ziet wel voordeelen in de nieuw ontworpen regeling, maar zou er toch de voorkeur aan geven indien do minister het ontwerp nog in be raad zou willen houden. Minister De Geer verdedigde het wets voorstel. Van de critiok zeide Zijne Excel lentie, dat wel eens een soort van conser vatisme wordt misbruikt. Voor de groote massa zal deze regeling een groote wel daad zijn. De bezwaren tegen het voorstel ontwikkeld, doen hem sterk donken aan die welke werden ingebracht tegen do op heffing van sommige betaalmeesfcrskan- toron. Dat invordering der belastingen zou worden bemoeilijkt bestrijdt de minister. Het tegendeel is eerder waar. Zijne Excel lontie is niet onbereid om als de reorgani satie er eenmaal is, overleg ie plegen met de personeelsorganisaties. Voor een groote uitbreiding van personeel is hij niet be ducht. Waarom, zegt de minister voorts, zou men uit de eventueel geslaagde proef neming niet de consequentie willen trek ken. Hoe ook, men moet de mogelijkheid blijven openstellen om althans in*de groote steden belasting op de postkantoren te kunnen storten. Bij de replieken zegt de heer Oud niet bevredigd te zijn door het antwoord van den minister. Hoe kan deze thans tevreden zijn met de bewuste regeling in de groote steden, waar hij vooral op de zegen, die dc nieuwe regeling voor het platteland zou hebben, de nadruk legt. Door den heer Bakker c.s werd een amendement voorgesteld, strekkende om de regeling met uitzondering van Noord-Hol land slechts van toepassing te verklaren yöpr do groote gemeenten. Over dit amen dement en over het ontwerp zelf wordt morgen (Woensdag) gestemd. Daarna was aan de orde de begrooling van Financiën voor 1930. Bij de algemecne beschouwingen over hoofdstuk 7b (Financiën) vraagt de heer O n d (V. D.) of de huidige wijze van tabaks belasting wel kan g'ehandhaafd blijven. Het bestaande systeem van heffing geeft aan leiding lot allerlei onbillijkheden. Spr. laakt voorts de hinderlijke wijze waarop som mige ambtenaren van do contróle der wegenbelasting te werk gaan. In verband met dc reorganisatio van den belasting dienst vraagt Spr. 's ministers aandacht voor de financieelc positie van het hoogero personeel. Hij vraagt voorts meerdere ge lijkstelling van de oude met dc nieuwe pen sioenregeling. De heer Van Voorst tot Voorst (R. K.) klaagt erover, dat de accijns op het geslacht per gewicht wordt bepaald, waar- doe r waardeloos afval mede wordt belast. Voorts zegt spr. dat de hooge taxaties van onroerende goederen bij het betalen van successierechten leiden tot vele onbillijk heden. De heer Biercma (V. B.) bespreekt o.a. cle positie der oud-gepensioneerden. Hij vraagt voor deze kwestie nog eens de aan dacht van den minister. Ook de heer Suring (R. K.) bespreekt deze kwestie en noemt haar nog zeer on voldoende geregeld. Hij wil verbetering van de z.g. stichtingswet, vooral wat betreft de uitvoering cn de toepassing daarvan. Hij pleit voor vaste normen bij de uitkeering aan de oud-gepensioneerden. DE „VORST VAN GELEEN". In arrest ges iel'1. Dc heer Leufkcns, zich noemende vorst van Geleen enz., op wiens huisrneubelen wegens belastingschuld beslag is gelegd, heeft zijn onderdanen bewezen hoe gloot zijn vorstelijke macht blijkt. Hij bega', zich naar het gemeentehuis en verniel.ie na dreigementen een der ruiten, waarna de „vorst" de aankondiging van den executo- riale-verkoop aan flardon scheurde. De politie moest ingrijpen en arresteerde den man, die thans geruimen tijd in het ge vang moest doorbrongon. Er werden twee processen-verbaal tegen hem opgemaakt. Het gebeurde bracht oncler do bevolking van Gelecn veel consternatie teweeg. DE ZEEWEG TE BERGEN NIET OPENBAAR. De Alkmaarscho rechtbank heeft, daar- too uitgelokt door den hotelhouder B. D. te Bergen oen principiecle uitspraak gedaan betreffende den zeeweg, die Bergen cn Ber gen aan Zee met elkaar verbindt. De heer D. had zijn auto op dezen v/og laten staan en was daarvoor verbaliseerd, doch werd vrijgesproken. Deze weg wordt dus niet tot de openbare wegen gerekend. ZWARE STORM BOVEN HET. KANAAL. Noodlanding van een Hol- landsch vliegtuig. Maandagavond werd geseind dat er bo on hot Kanaal een storm woedde. Do wind bad een snelheid van ongeveer 100 K.M. per uur. Do mailbooten van de continentale diensten hadden een bewogen overtocht.Eon Duitsch vliegtuig evenals een Hollandsch waren gedwongen een noodlanding te Lympne te onderneraon. De passagiers heb ben de reis naar Londen per spoor voort gezet. Sylvain Kahn. f Amsterdam, 3 Dec. In den ouderdom van 72 jaar is hedenmorgen overleden de heer Sylvain Kahn, lid van de directie van de firma Hirsch Co. VIER TEEKENINGEN VAN WIJ GEVEN DEZE MAP CADEAU AAN IEDER DIE AAN ONS BU REAU EEN „KEITJE" TER PLAAT SING OPGEEFT. DEZE RECLAME IS SLECHTS GEL DIG TOT NADERE AANKONDI GING. DE MAPPEN MOETEN AAN ONS BUREAU WORDEN AFGEHAALD. ADM. AMERSFOORTSCH DAGBLAD RADIO-UITZENDING ZONDER VERGUNNING. 25 boele opgelegd. Amsterdam, 3 Dec. De Vijfde Ka mer dor Rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen baron S. tot E, die in het Gooi in strijd met de telefoon- en te- legraafwet en zonder machtiging van den minister van Waterstaat met een radio toestel zendproeven had genomen. De kan tonrechter te Hilversum had hem deswege veroordeeld tot betaling van 25 boete subs. 5 dagen hechtenis, na welk vonnis verd. in hooger beroep ging. De rechtbank, heden vonnis wijzende, vernietigde het vonnis van den kanton rechter cn veroordoelde verd. op formeele gronden tot dezelfde straf, n.l. 25 boete subs. 5 dagen heohtcnis, een en ander met teruggave van het geconfiekccrde toestel. Donderdag 5 Docember. Hi lvereum. 12.15. Middagmuziek. „Am schónen Rhein gedenk' ich dein". 5.30 Dinermuziek „Sunshine". 8.01. St. Nicolaas- avond. Aankomst Van de stoomboot uit SjDanjc. II u i z e n. 8.15. Morgen-concert. 10.00. Zang. 11.00. Lozen. 12.30. Concert. 4.00—5.00. Ziekcnuur. 5.00. Spreker. 6.30 Orgelconcert. 7.30 Cursus Maleisch. 8.00 Afloop concert. Da ven try. 3.20. Symfonie-concert uit the Pavilion Bournemouth. 4.50 Orgelconcert door Reginald New. uitgezonden vanuit de Beau fort Cinema te Birmingham. 6.50 Or gel-recital uit de Coventry Kathedraal. 7.20 Concert van het Pattison's Salon-orkest. 9.20 Speciaal programma van werken van Cole- ridge-Taylor. 10.35 Opvoering van de derde acte uit de opera „La Gioconda". Pa rij 8. 12.50 Symfonische muziek. 4.05 Dansmuziek. 4.35 Kinderuur. 8.20 Concert. Langenberg. 12.25 Middagconcert Eysoldt. Ouverture „Die Bruut von Mes sina". Melodieën uit de opera „Die toten Augen". 4.50. Vooravondconcert door We- rag. 7.20 „Die Andere Seite", drama in drie acten. Kalundborg. 11.20 Klokslag. 2.50 Con- cort. 7.35 Concert uit Axelborg. Eerste deel: Fransche muziek. Tweede deel: composi* ties van Joseph Lanner en H. C. Lumbue. 10.35. Dansmuziek. 11.20 Klokslag. Brussel. 5.20 Dansmuziek door het Dansorkest van Arraenonville. 6.20 Vlaam- sche taalles. 8.35 Concert door het Radio orkest. „Carmensita" van Ansell. „Bythe", blue Hawaian-waters" van Kételbery. Vrijday 6 December, Hilversum. 12,15 Middagmuziek „Ro sen aus dem Südcn van Johan Strauss", 5,30 Dinermuziek. „I love the moon" (Sa» bens). 6,45. Cursus in 't Spaansch door Se- norita Borf. 9,00 Nico Treep-orkest. Huraoi ristische variaties in den stijl van beroem de meesters over het lied ,,'sKommt ein Vogel geflogen". 10,05. „Winterstürme". Huizen. 11,00. Halfuur voor onze jeug» dlge zieken. 12,!£. Piet Lustenhouwer-trio, „Pas des fleurs". 1,15 Nieuwste gramofoon platen. 4,00 Gramofoonplaten-uurtje. 5,00 Concert. 8,15 Concert. 10,00. Voordrecht uit eigen werk door Tony de Ridder. Daventry. 3,20 Orgelconcert uit de St, Mary-le-Bow. 4,20 'Dansmuziek. 6,50 Con cert Birmingham orkest. 7,25 Pianosolo. Se* lectie „La Maison d'Or". 9,20 Concert. Vi- vienne Chatterton zingt „The reign of the roses"„My heart is like a singing bird"... 10,35 Dansmuziek door Al Starita en The Piccadilly Players. 11,20 Teddy Brown. P a r ij s. 12,50. Symfonische muziek. 4,05. Viool, piano en cello. 9.05 „Prins Igor" van Borodin, door artisten en koor van de Rus sische Opera te Parijs. Orkest onder leiding van Henri Defosse. Langenberg. 12,25 Middagconcert We- rag. Voorspel der Opera „Die Königskinder" Verder monoloog van Siegnot uit de Opera „Dio Rose voin Liebesgarten, door Pfitzner. 4,50 Vooravondconcert Eysoldt. „Liebe und Frühling." 7,20 Moderne dichters: Hans Leifhelm „Gedichte aus den Alpen". 7,50 Een gedicht met koor cn orkest. Kalundborg. 11,20 Uuurslag. 11.20 Concert vanuit Palace-Hotel. 2,00. Concert door Hansen's Instrumentaal Ensemble* 7,20. Ludwig Holberg. Serie VI. .1.rasmus Montanus". 9.15 Composities van Igor Stra- winsky-Suite ,,L' Oiseaux de Feu". 11,05 Ca- baretprograrama vanuit „Het nieuwe The ater". Brussel. 5,20 Concert. 6,35 Lectuur. 8,35 Concert. Zaterdag 7 December. Hilversum, 12.15 Middagmuziek „Ja damals in der guten alten Zeit" (May) en „Dort wachsen Feigen, dort wachêen Ana nas (Benatzky). 2.00 Filmpraatje. 2.30 Tu* schinski-muziek. 6.01 Accordeon-concert, „Salut au Drapeau". C.30 Concert „Plaisir d'amour". 8.00. Joodsch concert. No. 6 van het program is „AhasverusP* Tafereel van onmenschelijke en 'barbaar* sche vervolging van het Joodsche volk in Rusland. (Voordracht). No. 7. „An den Kla- gemaucr Jcru6alcms", naar motieven van Anton Rubinstein. Huizen. 12.15. Lunchmzulek. Piet Lus- tenhouwer. „Flattergeister Walzer", „Spa- nische Tünze". 1.15. Gramofoon. 2.00 Kin* deruur. 6.00. Concert Chicago Theater Eind- hovon. 7.30. Dr. Huddleston Slater over ge slachtsziekten (Hot grootste gevaar). 8.00 Concertavond. 11.00 Vroolijk platenconcert, Daventry. 3.50 Concert door Sybil Eaton (viool), Michael Mullinar (piano), 4.50. Billie Franci9' Thé Dansant Uitgezon* den uit dc West End Dance Hall. 7.05. Con cert. 7.50. 249te jaarlijksche concert door William Turner's Dameskoor. 10.40 Concert. P a r ij s. 4.35 Dansmuziek. 8.35 Piano-on derricht door Pierre Lucas. 9.05 Concert Populaire Fransche liederen. Langenberg, 12.25. Eysoldt. „Die Hochzeit der Winde, wals", 4.50 Vooravond- concert. door Werag Orkest 10.20 Dansmu ziek. Kalundborg. 11.20 Klokkenspel. 7.35 Concert. 8.45 Solisten Concert. 9.20 Concert 10.20 Dansmuziek. 11.20 Klokkenspel. Brussel. 5.20 Concert. 8.50 Concert met medew. van Mme Marg. Wattenysten, sopraan; René Letroye, tenor on Gabriel Bouillon, viool. Composities van Ch. Ra- doux, Pietro Nardini, Igor Strawinsky en Edouard Lalo. Laat opblijvende, maar correcte buis knecht„Wilt U mij toestaan. Uw namen en het doel van Uw bezoek aan meneer mee te deelen 1"(Londen Opinion).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7