WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN&Zn. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56- G. J. van Harten VERVEN OF ST00MEN DE FAAM HET ONBEREIKBARE UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 HUMORHOEKJE GEEN KEURSLIJF VAN BEPALINGEN Voorloopig verslag EJectro Technisch tureau Licht- en Kracht- Installaties. Havik 41 Telefoon 292 ONZE WOLVLOKMATRASSEN Langestraat 5 FEUILLETON. BIJZONDER AANBEVOLEN per fleech per anker TWEEDE KAMER. Aan de orde was Woensdag de stemming over het ontwerp tot verhooging van de begrooting van financiën over 1929 (betref fende betaling van belasting op postkanto ren). Het amendement-Bakker (C.-H.), strek kende tot halveering van het crecliet ten einde de belastingbetaling tot de steden te beperken, wordt aangenomen met 51 tegen 21 stemmen. Het geheele ontwerp wordt aangenomen met 74 tegen 6 stemmen. De motie-T er Laan (S.D.A.P.), tot her ziening van de pensioenen van oud-gepen- sionneerden en van weduwen en weezen en tot opneming van weduwen van de vóór 1909 gepensionneerden in de pensioenwet, wordt verworpen met 49 tegen 31 stemmen. De begrooting van financiën werd aan genomen zonder hoofdelijke stemming. Voortgezet wordt de behandeling van dc arbeidsbegrooting 1930, afd. arbeid. De heer Joekes (V.-D.) verheugt zich over de toenemende samenwerking tus- schen werkgevers en werknemers, doch wijst er op, dat de tegenstelling nog niet tot het verleden behoort. Spreker hoopt dat de minister zich alsnog zal richten naar het advies van den hoogen raad van arbeid in zake den landarbeid. Hij wenscht dat de regeering het vraag stuk van de vacantic in onderzoek neemt en dringt aan op een spoedige opneming van kantoorpersoneel in fle arbeidswet. Mej. M e ij e r (V.-D.), pleit voor de aan stelling van meer vrouwen bij de arbeids inspectie uit hoofde van de toenemende werkzaamheid van vrouwen in de industrie. De heer Bakker wenscht een interna tionale regeling van de Zondagsrust aan boord van schepen en opneming in de be stekken van rijkswerken van de 'bepalin gen der arbeidsovereenkomsten. De heer Ivortenhorst meent dai voor vraagstukken als bedrijfsorganisatie en socialisatie niet zooveel belangstelling is als tien jaar geleden. Spr. wenscht een al- gerneene wet op de bedrijfsverenigingen. Om voor een bedrijfsorganisatie emplooi te vinden wil spr. de uitvoering der arbeids wetgeving decentraliseeren en aan de be drijfsorganisaties opdragen het fondsenbe- he'er, de regeling van den kindertoeslag, het leerlingwezen enz. Mej. Westerman verheugt zich er over, dat in het werktijdenbesluit geen on- derschoid is gemaakt tusschen de seksen. Hierdoor kunnen geen vrouwen door man nen worden vervangen. De overwerkrege ling moet soepel toegepast om uitbreiding der werkloosheid te voorkomen. De heer Hiemstra wijst erop dat de rijksbemiddelaar in het noorden betrokken is bij landbouwondernemingen, hetgeen het niet wcnschelijk maakt dat hij in conflic ten optreedt. Spr. noemt het een slecht be gin voor den minister waar hij naast zich neerlegt advies van den Hoogen Raad van Arbeid in zake den landarbeid. Spr. dient een motie in, waarin de Ka mer als haar oordeel uitspreekt dat wette lijke regeling van den arbeidstijd der land arbeiders gewenscht is. De motie zal later worden behandeld. De heer Kuiper heeft vertrouwen in den minister, die een open oog heeft voor den achterstand in de sociale wetgeving. Echter deed de minister geen gelukkige greep, toen hij zich aansloot bij de bezwa ren tegen de 8-urenconventie, welke bezwa ren reeds lang weerlegd zijn. Een wettelijke regeling van het vakver- eenigingsrecht wenscht spr. niet. Wat de minister inzake de bedrijfsorganisatie voor stelt is onvoldoende, aangezien de mede zeggenschap is vermeden. De heer SIo tem aker de Bruine bil.ijkt het standpunt van den minister ten opzichte van de 8-urenconventie. De heer Braat wenscht den landarbeid ongeregeld te laten, omdat het bedrijf te zeer afhankelijk is van het weer. De Minister zal bij een vacature in de arbeidsinspectie het vrouwelijk element versterken. Het aantal overwerkvergunnin- gen is gestegen, maar het aantal overuren niet. De Regeering zal zonder verwijl de arbeidswet verder uitvoeren. Het geval- Sluiskii werd door de arbeidsinspectie als overmacht beschouwd. Verleden week is echter proces-verbaal opgemaakt, omdat de tolerantie een chronisch karakter kreeg. De arbeidstijden van café- en hotelpersoneel en in apotheken zullen in 1931 geregeld Vróuw van den leidekker: „Ais strakjes uien toren voorbij komt, meneer, zeg 7f dan eff-j tegen rue man dat ?t ete klaar Ls." {Vassing Show). woiden De regeling voor kantoorpersoneel is reeds in werking 1 Maart 1931. Inzake de ratificatie van de 8-urencon ventie wacht de minister af hoe Engeland er Duitschland de moeilijkheden denken op te lossen. Spr. beoogt inzake de be drijfsorganisatie een algemeene regeling ter \oorziening in den rechtsnood. Een vacantieregeling moet aan het georgani 8eerde bedrijfsleven worden overgelaten. De vergadering wordt verdaagd. De arbeidubemiddelingswet Verschenen i9 het voorloopig verslag over het ontwerp Arbeidsbemiddeüngswet. Verscheidene leden achtten een regeling als in het ontwerp onnoodig, daar het insti tuut der arbeidsbemiddeling zich zonder dwang behoorlijk ontwikkelt en niet in een keurslijf van wettelijke bepalingen moet worden gedwongen. Sommige dezer leden meenden, dat het ontwerp is ingediend om de beteekenis van den Dienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemidde ling te verhoogen welk doel h. i. beter be reikt zou worden door een wetelijke rege ling der werkloosheidsverzekering. Vele andere leden juichten de indiening toe, daar de vrijwillige medewerking der gemeente vooral zeer onvoldoende is. Verscheidene leden hadden bezwaar te gen de bepaling, dat. de bemtddoling wordt geschorst ten aanzien van bedrijven, waar een staking of uitsluiting heerscht en te gen de bepaling, dat de bemiddeling niet wordt verleend, indien zij zou leiden tot het sluiten van een arbeidsovereenkomst tegen voorwaarden, ongunstiger dan die, welke de collectieve arbeidsovereenkomst bevat, welke laatste bepaling de vrijheid van contracteeren beperkt in de oogen van de werkgevers, die de bemiddeling inroe pen. Deze meening werd van andere zijde be streden. Een aantal leden waren van mee ning, dat nóg verder behoort te gaan en dat de bemiddeling behoort te worden uit gesloten voor alle gevallen, waarin deze zou kunnen leiden tot het tot stand komen van een arbeidsovereenkomst op voorwaar den, welke blijven beneden die, welke ter plaatse gebruikelijk zijn. Verscheidene leden gaven als hun mee- ning' te kennen, dat de arbeidsbemiddeling met. winstoogmerk uitgeoefend, geheel be hoort te worden verboden, zij het, dat ten aanzien van hen, die zich thans met zooda- nigo bemiddeling bezighouden, een over gangsbepaling in het leven zou kunnen wor den geroepen. Andere leden achtten een verbod, als hier bepleit, niet gewenscht. Verscheidene par ticuliere plaatsingsbureaus, in het- bizonder die voor huispersoneel, verrichten goed werk. De inderdaad bestaande misbruiken kunnen door een regeling, als in het ont werp opgenomen, worden tegengegaan. Sommige leden meenden, dat in elk geval aan de particuliere bemiddelingsbureaus de arbeidsbemiddeling van en naar het buiten land moeten worden onttrokken. Gevraagd werd, of niet voor de arbeids bemiddeling in den landbouw, welke een zeer bizonder karakter heeft, eenige bizondere oorschriften moeten worden vastgesteld. Verscheidene leden vroegen, of het wel noodig is, de plaatselijke organen der open bare arbeidsbemiddeling te scheiden in ar beidsbeurzen en agentschappen. Bezwaar werd ingebracht tegen de bepa ling dat de door de gemeenteraden vastge stelde verordeningen inzake de arbeids beurzen en agentschappen de goedkeuring van den minister van arbeid, handel en nij verheid behoeven. INBRAAK IN EEN GEREFORMEERDE KERK. Leeuwarden, 4 Dec. Het O. M. bij de rechtbank te Leeuwarden, heeft heden tegen den 45-jarigen recidivist W. R., die in den nacht van 30 op 31 Augustus j.l, heeft ingebroken in de Gereformeerde kerk te Raard, 8 jaar gevangenisstraf ge- eischt. EEN HONDERD-JARIGE Hij stond zelf de bezoekers te woord 's-Gr avenhag e, 4 Dec. Heden viert de heer J. W. Thijsse, wonende Cantalou- penweg 39, zijn honderdsten verjaardag. Zooals vanzelf 6preekt, ia deze dag niet onopgemerkt voorbij gegaan en heeft de heer Tlhijsse groote belangstelling onder vonden zoowel van de zijde van zijn fami lie ale van zijn kennissen, vrienden, buurt- genooten, zelfs van de burgerij in den meer algemeenen zin. Ook burgemeester Patijn zond heden ochtend een hartelijk schrijven met zijn gelukwenachen aan den honderdjarige De heer Thijaae mag zich verheugen in een uitstekende gezondheid, waardoor het hem mogelijk is de vele bezoekers, die hem komen feiiciteeren, te ontvangen en te woord te staan. Vele bloemen werden gezonden, terwijl vele stadgenooten hem in den loop van den dag kwamen gelukwenschen of op andere wijze van hun belangstelling deden blijken. VAN BET GOEDE TE VEEL. Zit, het Uoht schijnt door de kroegendeur Een drukke winkelstraat in het hartje van Rotterdam, vol etalages bekijkende menechen. Plotseling belgerinkel, hoefgetrappel, feestgezang. Een rijtuig nadert, getrokken door twee met pluimen getooide, plechtig trappelende paarden. De koetsier kijkt koel rechtuit, vanonder zijn druipenden hoogen hoed. Ondanks den druilendcn regen ie de kap neergeslagen, en in den wagen zitten, trots naast elkaar, twee Sinterklazen, met mijter en staf, met. rooden tabberd en wit ten baard. Tegenover hen op (het smalle bankje grijnzen twee zwarte pieten, met mutsen met veeren en wapperende, wijde, fluweelen mantels. Nog is het publiek niet van zijn verba zing bekomen, of er nadert een tweede ge span. minder deftig, maar toch ook potsier lijk. Het is een afgetakelde groeutenkar, gotrokken door één mager biekje, een bles, die goedig zijn vreemde vrachtje zeult. In den wagenbak zijn banken geplaatst. Op het eenetwee Sinterklazen, broeder lijk bijeen en op het andere twee trouwe helpers, met zwarte gezichten en groeze lige, donkere handschoenen. Voor een café stopt de stoet. Vier zwarte Pieten helpen vier Sinterklazen uit twee wagens. De gang van dc vier godheilig mannen is min of meer wankel en de ver gulde staven met sierlijke krul bewijzen goede diensten als steun. Een kroegdeur zuigt open. Een voor een verdwijnen de sinten en de pieten in de rookerige ruimte daarachter. Binnen klinkt direct spontaan gezang. Het gaat over maneschijn en boo- meh. Vader, hoe kan dat nou? raagt oon kleine jongen, die al lang in bed had moe ten liggen. De vader trekt zijn spruit mee; om standers lachen en het jochie zeurt. N.R.Ct. INDISCHE LANDBOUW.TECHNICÏ. Elfde wetenschappelijk» sa menkomst te Wageningen. Wagen in gen. Verschenen is hst programma der elfde wetenschappelijke samenkomst van Indische landbouw-tech- nici te Wageningen, te houden op 10, 11, 12 en 13 December a.s., onder voorzitterschap van prof. J. van Baren aldaar. Na de samenkomst in het (hotel de We reld op 10 December te 1 uur, houdt te 3.15 dr. T. C. Koningsberger, oud-minister van koloniën, -in de hulpaula. een voor dracht over: Een paar vraagstukken op het gebied van den Indischen landbouw. Des avonds geeft de Wagcningsche Studen ten Orke8tverecniging een feestconcert in Junushoff. Op Woensdag 11 Dec. houdt te 10.30 uur de heer dr. ir. R. Verschuur, lector in de technologie aan de Landbouwhogeschool een voordracht over: Moderne droogtech- Lange Beekstr. 37-39 Tel. 317 Een goed en vertrouwd adres voor Uw Onze jarenlange ervaring staat U bor; voor een soliede uitvoering PRIMA ADVOCAAT BOERENHUISJES, BOERENJONGENS, VOORBUROH, MASSA'S SCHILLETJE alsmede de bekende „OUDE KLARE9 merk „Onwe Doijs" I 3.25 per Liter. Verkrijgbaer L d. Slijterij ln Gedistilleerd VAN UW WINTERKLEEDING Eerst Amersfoortsche Stoompersinrichting „QUICK" STATIONSSTRAAT 16 TEL 344 niok en haar belang voor de Indische cul tures. Te 2.30 uur voordracht van den heet ir. II. Lindeman, directeur van het Kali syndicaat te Amsterdam over: Kalimest- stoffen, haai- wording, winning en wer king. Dee avonds geven de heer C. Frans en mej. Frans een Timoreeschen avond, geïllustreerd door Timorcesche muziek on Timorcesclie dansen. Donderdag 12 December te 10.30 uur be zichtiging van het laboratorium voor plan tenziekten, directeur prof. dr. H. M. Quan- jer. Te 2 uur voordracht van prof. J. van Baren over: De geschiedenis van het eiland Krakatau. met lichtbeelden. Des avonds vertrek naar Amsterdam, waar op Vrijdag 13 December van 10 tot 11.30 uur een rondgang wordt, gemaakt door het Museum der afdeeling Handels museum van het Koloniaal Instituut, en waar van 2—4 uur in de aula eenige niet algemeen bekende films zullen worden ver toond. BEGRAFENIS DR. M. A. BRANTS. Zeihom, 3 Dec. Gistermiddag i/»ter- aarde besteld dr. M. A. Brants, oud-lid der Tweede Kamer en oud-burgemeester van Zelhem en Schiedam. Onder de aanwezigen waren de heeren A. D. P. V. v. Löben Seis, lid van Gedep. Staten van Gelderland; J. Rijpstra, burge meester van Zelhem, met de wethoudere den gemeente-secretaris en alle raadsleden en mr. Sickinga, gemeente-secretaris van Schiedam. Achtereenvolgens hebben hel woord ge voerd de heeren Rijpstra, mr. Sickenga cn ds. Goedhart, van Halle. De aanwezigen zongen hierna Psalm 89 vers 8. Op de kist lag een door het gemeente bestuur van Zelhem gezonden palmtak. ZIJN BETER AL6 ANDEREN Wij maken ze reeds 2 jaar zelf Wij geven volledige garantie. bij de Varkensmarkt. (BEYOND) door JOHN GALSWORTHY voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. (38 Gyp plukte een bosje cichoreibloemen. Zij was reeds vlak boven het strand voor zij hern zag staan onder den rotsboog, rnet de oogen naar haar zoekend langs het strand. Na het zoemen der bijen en vliegen was het hier heel stil enkel het heel zacht rui- schen van kleine golfjes. Hij had haar nog niet hooren aankomen, en de gedachte school <iaar door het brein: „Als ik nog een stap verder ga, is het voor altijd!" Zij bleef staan, nauwelijks ademhalend, met de cicho reibloemen voor dc lippen. Toen hoorde zij hem zuchten, en terwijl zij vlug voort liep, zeide zij. „Hier ben ik." Hij wendde zich om, greep haar hand, en, zonder een woord te spreken, gingen zij on der de rotspoort door. Zij liepen zij aan zij over het harde zand, totdal. hij zeide: „Laten we naar boven gaan, de velden in.k Zij klauterden tegen dc lage rotsen op, en gingen langs den niet gras begroeiden bo venkant naar een hek in een stoppelclveld. Hij hield het voor haar open, maar toen zij hein voorbijging, nam hij haar in zijn ar men en .kuste-haar alsof, hij - er nooit zou uitscheiden. Voor haar, die duizendmaal ge kust a.is 'w?!-" dit dê'eersic- kus."Dóoclsbleek viel zij vnn hem terug tegen hei hek; en toen, met nog bevende lippen, en oogen, die heel donker waren, keek zij hem aan, waan zinnig van hartstocht, dronken van dien kus. En terwijl zij zich plotseling omwendde naar het hek, legde zij haar armen op de bovenste spijl en verborg haar gelaat erin. In haar keel kwam een fyeftig gesnik, en zij huilde alsof haar hart er van zou breken. Zijn bedeesde, wanhopige aanrakinkjes, zijn slem dicht aan haar oor: „Gyp! Gyp! Mijn lieveling! O, sohei uit, Gyp!" hielpen niets; zij kon niet ophouden. Die kus had iets in haar ziel doen breken, haar leven tot op dat oogenblik wegge vaagd, iets vreeeelijks en wonderbaars ge wrocht. Eindelijk wist zij er met moeite uit te brengen: „Het spijt me het spijt me zoo! Kijk kijk maar niet naar me! Ga even weg. en da'n dan is 't zoo weer beter." Zonder iets te zeggen gehoorzaamde hij. en. na het hek ie zijn doorgegaan, zette hij zich op den rand der rots met zijn rug naar haar toe, cn keek uit over zee. Terwijl zij het hout van het oude, grijze hek beet pakte tot. het haar handen pijn deed, staarde Gyp naar de cichoreibloemen en klaprozen, die weder in het stoppelveld waren opgegroeid, naar de vlinders die el kaar nazaten in het zonlicht over de heg, naar het schuim dat dc kalme zee afzette, totdat zij nog sléchtö fladderende vlekjesin het: blauw waren. Doch toen zij haar wangen gewreven had, on met haar zakdoek over haai gezicht had gestreken, voelde zij dat zij er nog even ver vanaf was..ziqhzelve te kunnen vertrou wen. Wat er in haar had plaats gegrepen was te hevig, te heerlijk, te angstwekkend. En jteiwjj], zij paar hem toe ging,,zei de zij: ..Laat "mij- na" alleen 'naar huis gaarr. Toe'. laat me gaan, lieveling. Morgen!" Sumraerhay keek op. „Wat jij wilt is goed, Gvp altijd! Hij drukte haai' hand tegen zijn wang, en liet haar toen los. en, na zijn armen vast over elkaar te hebben geslagen, lier- vatte hij zijn doelloos staren over zee. Gyp wendde zich af om heen te gaan. Zij ging de rivier weder over, doch bleef nog langen tijd in het pijnbosch zitten, totdat de avonji viel en de sterren langzamerhand uit een lucht van mauve-blauw te voorschijn kwa men, dat, naar de psychiaters zeggen, de kleur van het ziele-omkleedse) der goeden is. Dien avond laat, toen zij gereed was met het borstelen van heur haar, opende zij het venster en ging in de veranda. Wat was het warm en atil! Er kwam geen enkel geluid van het slapende huis er was geen zuchtje! Haar gezicht, omlijst door haar haar, haar handen, haar geheele lichaam gloeide. De maan achter dc pijn- boomtakken vulde ieder hoekje van haar brein met waakzaamheid. Het zachte hui veren van een vrijwel brandinglooze zee bij opkomenden vloed, rees, daalde, rees, daal-' de. De zandsteenklip schitterde als een sneeuwbank. En, zooal6 dit bij een maan nacht het geval is, was alles bevolkt door onwerkelijke wezens. Een groote nachtvlin der schoof langs haar gezicht, zóó dicht dat zij het fladderen der vleugels voelde. Een klein nachtdier scharrelde in de struHcen of het zand. Plotseling bewoog de schaduw van den pijnboom over het bleeke gras. Zij bewoog een heel klein beetje maar zij bewoog zich toch! En, versteend van schrik staarde Gyp er naar. Daar, dicht te gen den stam aangedrongen, stond Sum merhay. zijn. gelaat juist zichtbaar tegen dei) stam. met "het maanlicht op een wang. met een hand boven de oogen. Hij beuoog die hand, 6tak haar smeekend naar haar uit. Langen tijd hoe langen tijd? be woog Gyp zich niet, en keek recht naaf die smoekende gestalte. En toen, met een gevoel dat zij nooit gekend had, zag zij hem naar zich toekomen. Hij kwam tot aan de veran da. en bleef daar naar haar staan opkijken. Zij kon alle roerselen op zijn gelaat waar nemen hartstocht, eerbied, en bovenal verbazing; en zij hoorde hem vol ontzag fluisteren: „Ben jij het, Gyp? Ben jij hei werkelijk? Je ziet er zoo jong uit!" HOOFDSTUK VII. Van het oogenblik harer overgave ging Gyp over in een gevoelstoestand. die nog des te heerlijker was, omdat, zij er nooit in geloofd had, en nooit had gedacht dat zij kon liefhebben zooals zij nu liefhad. Dagen en nachten gingen voorbij in een soort van droonj, en als Summerhay niet bijhaar was, wachte zij enkel met oen glimlach op de lippen op het volgend uur hunner /ontmoeting. Juist, zooals zij het nooit mogelijk had geacht de wereld in de geheimen van haai- huwelijksleven in te leiden, zoo nam zij ook nu de wereld gansch niet in aanmerking. Alleen de ge dachte aan haar vader bezwaarde haar. Hij was terug in de stad. En zij voelde, dat zij het hem moest vertellen. Toen Summer hay dit vernam, zeide hij enkel„Goed. Gyp, doe wat je het beste dunkt.' En twee dagen voordat haar maand in het landhuis om was, ging zij heen, en liet Betty met kleine Gyp achter, om haar op den laatsten dag te volgen. Bleek en een beetje loom. zooal9 menschen zijn als zij ge nezen zijn, vond Winston hoar, toen hij uit de sociëteit thuiskwam. Ztj had haar avond toilet aangetrokken, en boven de blankheid harer schouders hadden haar door de zon gebruinde gezicht en hals bijna de kleur van een bloedperzik. Nooit had hij haar gelaat zóó gezien, nooit haar oogen zoo stra lend. En hij uitte een zacht gegrom van voldoening. Het was alsof een bloem, die hij het laatst nog gesloten en sierlijk gezien had, plotseling ontloken was, in volle vol maaktheid. Zij doorstond zijn blik niet volkomen kalm en stelde haar bekentenis dien gcheelcn avond uit. Het was nief ge makkelijk lang niet gemakkelijk. Einde lijk, toen hij een laatste sigaret rookte, vóór zich ter ruste te begeven, nam zij een kus sen, liet er zich naast zijn stoel op neer, en leunde tegen zijn knie, waar haar gelaat voor hem verborgen was, als op dien dag na het eerste bal, toen zij geluisterd h^ naar zijn bekentenis. En zij begon „Vader, herinnert u zich nog, hoe ik eene zei, dat ik niet begreep wat moeder* en u voor elkaar voelden Winston zeide niets, een angstig voorgevoel had zich van hem meester gemaakt. Gyp hernam „Nu weel ik hoe men liever zou willen sterven, dan iemand op te geven." Winston haalde diep adem. „Wie is 't Summerhay „Ja vroeger dacht ik, dat ik nooit ver liefd zou worden, maar u wist wel beter." Beter 1 In troosteloos zwijgen dacht hij snel „Wat is er aan te doen Wat kan ik doen? Haar laten scheiden (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6