AMBRSFOÖKTS CHT3AGBL&U UIT DEN ONTREK1 Dinsdag 31 December 1929 28e Jaargang No. 155 VIERDE BLAD. BINNOUAND ARBEIDER BLOEDEND VERWOND DE WERKTIJD IN DE DIAMANTINDUSTRIE Voorloopig drie dagen per week EEN LEERSTOEL IN DE PHYTOPATHOLOGIE GEEN TOEZICHT IN DE GEVANGENIS? Boor binnengesmokkeld? VRIJZ. JEUGDKERK CONFERENTIE Teekenen van opgewekt lev en HET AUTO-ONGELUK BIJ MAARSBERGEN )i -DE EEMLANDEIT Stuk van een luchtcompressor afgesprongen V e 1 s e n, 30 December. De ongelukken zijn bij de stikstoffabriek aan dc orde van den dag, aldus Het Volk. Zaterdag waren cenige arbeiders aan een luchtkompressor in gebouw 1 werkzaam, welke compressor werkt met een druk van 80 atmosferen. Plotseling sprong hiervan een stuk I09 met het gevolg, dat de arbeider S., wonende te Beverwijk, dit tegen het lichaam kreeg. Bloedend verwond is de man naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk over gebracht en daar verbonden. In verband met het feit, dat de ontplof fing* op 21 December in een der gebouwen van de MEKOG te IJmuiden, heeft het Haarlems Dagblad de directie om uitvoe- 1 ige inlichtingen gevraagd. Zij schreef daar op het volgende „Zaterdagochtend, 21 December 1929, om streeks 11 uur ontstond in het synthese-ge- houw in den grooten contactoven voor do ammoniakbereiding uit stikstof en water stof een explosie, waardoor het deksel werd afgelicht, de pijpenbundel uit het inwen dige werd geworpen en do contactmassa in de omgeving werd geslingerd. Deze massa, in hoofdzaak bestaande uit zeer fijn ver deeld ijzer, ontbrandde aan de lucht en veroorzaakte bij verschillende personen meer of minder ernstige brandwonden. „Na de explosie op 12 December, waarbij een huisleiding buiten do oven sprong, was de oven met stikstofgas doorgespoeld om alle resten van waterstof te verwijderen. De oven was Zaterdagmorgen tot 25 graden Celsius afgekoeld. Daar de afdichting tU9- schen den zwaren mantel cn het deksel lek was, zou het deksel worden afgenomen om een nieuwen pakkingring aan te brengen. De bevestigingsmocren waren van de bou ten verwijderd. Men wilde, om alle gevaar te voorkomen, het deksel afnemen, terwijl een kleine stikslofstroom door den oven ging, opdat alle aanraking van den kataly sator cn de contactmassa met de lucht- zuurstof vermeden' zou worden. Voordat echter daartoe overgegaan kon worden, moest uit de voorwarmers, welke 11a do reparaties, noodig door de vorige explosie op 12 December, met lucht waren gevuld, dezo lucht door stikstofgas worden verdre ven. Om nu te beletten, dat deze lucht in den oven zou komen cn de contactmassa zou bederven, was order gegeven een flens in do inlaatleiding tusschen voorwarmers en oven te openen, opdat de lucht daar zou kunnen ontsnappen. Wanneer door analyse gevonden zou zijn, dat do lucht door stik stof was verdreven, zou deze flens worden gesloten en in dc uillaatleiding van den oven een flensverbinding worden geopend, om te beletten, dat in den oven overdruk zou kunnen ontslaan, waardoor het groote deksel zou worden opgetild. Eerst als hier. dus hij de laatstgenoemde flens, stikstofgas zou uitstroomen, zou het deksel van den oven worden afgenomen. „Kort na het toelaten van den stikstof- stroom -volgde een doffe slag, het deksel werd afgeworpen als boven beschreven. Een nader ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat het bedienend personeel zich in de leidingen vergist had cn dat inplaats van de flens vóór den oven, de flens achter 'den oven was geopend. Daardoor moest do in de voorwarmers aanwezige lucht door den oven stroomen, kwam in aanraking met de contactmassa, waardoor deze plaat selijk begon te gloeien. Door dc snelle warmteontwikkeling trad een druktocname op door verhitting der aanwezige stikstof en door vorming van gasvormige verbran- dings- en onlledingsproducten van don katalysator, doordat deze gassen niet snel genoeg kouden ontwijken. Het gevolg was een snelle, sterke toename van den druk in de contactkamer, waardoor de bouten, waarmede het deksel er aan bevestigd was, braken, het deksel met de er aan hangende pijpenbundel werd tegen het zware oven deksel geworpen cn nam dit mede. Het on geluk is dus toe te schrijven aan een ver gissing van het personeel, die te meer ver raste, omdat een week geleden bijna dezelf de werkzaamheden (uitblazen van lucht uit de voorwarmers door middel van stikstof) waren verricht, zonder dat iets abnormaals gebeurd was. De bedrijfsleider, Dr. Reyn- hart, was volkomen overtuigd, dat er geen gevaar dreigde, getuige het feit, dat hij zich juist wilde begeven naar den oven, om bij het afnemen van het deksel tegenwoordig te zijn. „Dat zoovele menschen werden getroffen, 'die aanwezig waren in het ovenhuis, terwijl In normaal bedrijf geen onbevoegden wor den toegelaten voor werkzaamheden, juist met het oog op eventueel gevaar, wanneer de apparaten onder hoogen druk staan, is 'daaraan te wijten, dat de betreffende af- deeling zonder overdruk en onder stikstof gas stond en wegens herstelling buiten be drijf was, zoodat men dus venvachten mocht dat er geen gevaar bestond. Onge lukkigerwijze werd echter dc genoemde vergissing begaan, terwijl men juist nog .voorzichtiger wilde zijn dan bij de te ver richten werkzaamheden In gelijke gevallen in Duitschland, waar ons personeel werd opgeleid, noodig wordt geoordeeld en waar men het deksel van den oven afneemt zon der dat stikstof doorstroomt en waarbij tot nu toe nooit iets gebeurd is. „De noodige maatregelen om een herha ling te voorkomen zijn natuurlijk getrof- ïen". MEVR. M. VAN HEUMEN—DE SITTER, y Bekend weldoenster. Te 'Apeldoorn is op 77-jarigen leeftijd overleden mevrouw M. van Heumen«'Is Sitter, een weldoenster van velen. Hare verdiensten zijn ook door het Koninklijk Huis erkend. Zij was begiftigd met het gouden kruis van verdienste van het Ne- derl. Roode Kruis. Bij het laatste korte verblijf van de Ko ninklijke Familie op Het Loo hebben de Koningin, de Prinses en Prins Hondrik haar bezocht Op de begraafplaats Jaffa te Delft is het stoffelijk oversdhot onder vrij groote be langstelling in het familiegraf bijgezet. Een schat van bloemen, waaronder kran sen van de Koningin en van Priii9 Hen drik, dekten de baar. Aan de groeve werd, nadat een meisjes koor enkele liederen had gezongen, gespro ken door ds. J. Hartjens, van Vlissingen: den heer J. Hemmes, penningmeester van het ziekenhuis Bethel; mevrouw Dros, pre sidente van het linnenfonds van Bethel, en ds. G. Forget, predikant hij dc Waalsche Gemeente te Delft. Amsterdam, 30 Dec. In een heden avond in „Parkzicht" gehouden vergade ring van de Algemeene Juweliers Vereeni- ging, die zeer druk bezocht was, is met al gemeene stemmen aangenomen het voorstel van het bestuur en van de Commissie van Advies, om vanaf 6 Januari a.s. tot en met 1 Februari a.s. drie dagen per week te wer ken. HOE MEN VOOR DE ONTWAPENING PROPAGEERT. Gruwelijke profanie. Onder dezen laatsten titel schrijft De Voorzorg: In de Tweede Kamer heeft de heer K. ter Laan, Burgemeester van Zaandam, bij zijne ontwapeningsrede gesproken van de be windslieden in Nederlanddie „snelvuur koopen in den naam van Jezus Christus, en dien gekruist", („Het Volk", 13 Dec. '20). Deze uitspraak is niet anders dan een stuk lasterende eigengerechtigheid. Doze heer moest weigeren een dienaar en handlanger te zijn van een dergelijk Gouvernement. Dragen in Zaandam zijne politic-agenten geen wapens? En staan ze gewapend niet onder zijne bevelen? Zijn hunne sabels, revolvers, gummistok ken enz ook aangeschaft op de door hem aangeduide wijze? Men kan z'n verontwaardigde tegenwer ping verwachten: In Zaandam ben ik er op uit, om van die wapens zoo weinig mogelijk gebruik te laten maken! Prachtig. Maar doet dc Xodorlandsche Regeering in beginsel niet precies hetzelf de? Of men tot handhaving va'n de veiligheid cn tot bescherming der burgers snelvuurge- schut of stukken voor ander geschutvuur aanschaft is dat in beginsel niet volko men hetzelfde! Wij stellen hier aan de kaak een lage pro- faneerende beschuldiging tegenover dc Ne- derlandsche Regeering, gebit door een man die geen bezwaar heeft om op kleiner schaal en in kleiner gebied dezelfde, door hem gelasterde houding in te nomen. Het is bijna onbegrijpelijk dat de voorzit ter van de Kamer dit zonder protest heeft kunnen laten passeeren waardoor 's Lands Vergaderzaal werd onteerd. De ontwapenings-gedachte wordt wel op verheffende wijze aanbevolen! PADVINDERSLEIDERS Het volgend Jaar een nationale T rrr Jamboree. *s-Gravenhage, 29 Dec. Gisteren is in den Dierentuin te Den Haag een z.g. koernpoeian, een nationale bijeenkomst van leidster? cn leiders van de Nederlandsche Padvinders begonnen, die heden wordt voortgezet. D'.- vergadering werd geopend door den hoofdverkonner, oud-minister J. J. Ram- bonnet, die het essentieele element in de beweging schetste. Do beweging beoogt de groeiende zelfstandigheid van het opko mende geslacht te vergrooten on daardoor mede te werken aan de verhooging der volkskracht. Wat de toekomst der padvinderij betreft, er moet gewerkt werden voor een goede en krachtig georganiseerde beweging. En daarom is het plan opgekomen, het vol gend jaar in ons land een nationale jam boree te houden, waar verschillende de monstraties zullen plaats hebben. Vervolgens sprak ds. Dorgelo uit Bussum die het onderwerp inleidde: De padvinderij en de godsdienst. Hij zette uiteen hoe de padvinderij gefundeerd moet zijn op de be ginselen der religie. Een en ander lichtte spr. met enkele voorbeelden en citaten uit werken van Ba den Powell nader toe. Vandaag is er 's morgens een religieuze bijeenkomst, welke geleid zal worden door den heer D. C. Mok van Waay, daarna een filmvoorstelling en ^volksdansen, A _A;*. Aan de Universiteit te Amsterdam Amsterdam, 30 Dec. B. cn W. stel len aan den Raad voor over te gaan tot in stelling van een leerstoel voor de phyto- pathologie en tot buitengewoon hoog leeraar in dit vak te benoemen prof. dr. Joh. Westerdijk te Baarn. UIT DE STAATSCOURANT. De voornaamste Kon, Be sluiten uit de Staatscou rant. Benoemd tot officier in dc Oranje Nas- sau-orde A. W. Groote, ontwerper van het Nederlandsch Alfabetisch kortschrift te Amsterdam; op-verzoek eervol ontslagen als cpntro- leerend geneeskundige bij de Rijksverzeke ringsbank dr. C. W Christiaanse en be noemd als zoodanig G. van Heck en M. H. Tromp, beiden thans assistent controlee rend geneeskundige bij die instelling; benoemd tot adjunct-commies bij het de partement van Koloniën mejuffr. E. G. van Pijkeren, thans werkzaam op arbeidscon tract bij genoemd departement; op verzoek eervol ontslagen met dank de referendaris der P.T.T. H. J. M. A. Jans sen, directeur van het Postkantoor te Haar lem; benoemd tot adjunct-inspecteur der dir. bel., invoerr. en ace. ter inspectie: Delfzijl G. Y. van Duyn, surnumerair te Utrecht; Haarlem: P. van Ketel, surnume rair te Amsterdam; Groningen le afd.: T. M. Tiessen, surnumerair te Groningen; Heerenveen: J. W. Brinkman, surnumerair te Utrecht; Heerlen: H. A. M. Specken, surnumerair te Maastricht; Amsterdam dir. bel.: L. W. E. baron van der Feltz, sur numerair te Arnhem; Leeuwarden 2e afd.: H. W. Colmjon, surnumerair te Rotter dam; Hoogezand: K. Noorman, surnume rair te Groningen; Marlingen. P. F. J. M. Schrcuder, surnumerair te Maastridht; As sen: C. D. van Splunter, surnumerair te Amsterdam; Utrecht le afd.: E. J. II. Volk- maars, surnumerair te Amsterdam; be noemd tot controleur van den waarborg cn de belasting der gouden en zilveren wer ken le 's-Hertogcnbosch B. J. J. van Baa ien, adjunct-controleur te Amsterdam; tot idem te Leeuwarden J. Hoekstra, adjunct controleur te 's-Gravcnhage; benoemd toe verificateur der invoerr, en acc. te Rotter dam met 1 Januari de kommiezen-verifi cateur der dir. bel., invoerr. cn acc. T. J. Gasau en J. Braam aldaar; te Winterswijk de kommies-verificateur H. Hankes aldaar te Roosendaal de kommies-verificateur J. Sonke aldaar; tc Rotterdam de kommies- verificateur J. Hofstra en G. Jansen al daar; op verzoek eervol ontslagen uit 's rijks dienst met 1 Mei 1930 H. II. Mulder als belastingontvanger te Kampen; bevor derd tot consul-generaal der Nederlanden te Luxemburg buiten bezwaar van 's lands schatkist de heer E. A. Hentgen, ihans consul aldaar; op verzoek eervol ontslagen met 1 Februari 1930 dr. ir. S. J. Wellentïek als phytopatholoog aan de Landbouw Hoogeschool te Wageningen. DE HONGAARSCHE GEZANT. Aanbieding zijner geloofsbrieven. Den H a a g. 30 Dec. De Koningin heeft hedenmiddag te 12 u. 15 in het Koninklijk paleis aan het Noordeinde ontvangen den lieer B. Török van Mura en Köröstarcsa die zijn geloofsbrief (heeft overhandigd als buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Hongarije bij ons Hof. De ge zant werd op dc gebruikelijke plechtstatigo wijze ten paleize ontvangen, na daarheen in een galakoets van het hof en begeleid door den kamerheer-ceremoniemeester baron Van Hardenbroek van Lockhor6t tc zijn ge bracht. De legatie-secretaris, de heer J. Kail, vergezelde den nieuwbenoemden ge zant. Na afloop der audiëntie heeft de Prins den nieuw-opgetreden Homzaarschen ge zant in audiëntie ontvangen. VAN DEN LADDER GESTORT. Een werkman gedood. IJmuiden, 30 Dec. Hedenmiddag omstreeks twee uur waren twee werklie den bezig op het gebouw van de rijwiclfir- ma Vermeer aan den Wijkerstraatweg te Velzen een reclamebord op te hangen. Toen de twee arbeiders, die werkzaam zijn in dienst van de Amsterdamsche firma E. van Ravensberg, boven op den ladder ston den, sloeg deze door een rukwind plotse ling om, waardoor beiden van een aanzien lijke hoogte op straat vielen. Een van hen, D. Stolk, wonende te Amsterdam, bekwam een ernstige schedelbreuk. De ongelukkige werd overgebracht naar het Roode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk, waar hij spoedig aan de bekomen verwondingen overleed. De andere arbeider kwam met den schrik vrij. PRODUCTIE EN UITVOER VAN BACON De directie van den Landbouw deelt mo de, dat gedurende de dagen van 19 tot 26 Dec. zijn geslacht voor baconbereiding 7781 varkens (voorafgaande 7 dagen 12.210); ter wijl werd uitgevoerd bacon, afkomstig van 6857 (11651) varkens „AANPAKKEN". Het fonds „Aanpakken" ter verbetering van de predikantstractementen in de Ned. Herv. Kerk heeft dit jaar in totaal 102,38.^15 ontvangen- UITBREIDINGSPLAN VAN LEIDEN. Verbreeding der binnenstad. Leiden, 29 December 1929. Omtrent het uitbreidingsplan dor gemeente Leiden, dat door het Haagsche architectenkantoor Granpré Molière, Verhagon en Kok in op dracht van het gemeentebestuur van Lei den is ontworpen vernemen wij dat dit o.m. bevat een helanrijke verbetering, meer spe ciaal vrbreeeding der binnenstad. De stad zal door 2 hoofdwegen Noord-Oost en Zuid- West worden doorsneden. Verder is in dit uitbreidingsplan geprojecteerd een ver keersweg van de spoorbaan achter het Schuttersveld, waar naar verwacht wordt het nieuwe station van de Spoorwegen zal verrijzen, langs de molen de Valk over de Beestenmarkt en Langegraoht naar de Lage Rijndijk. De Langegracht zal dan worden gedempt en de Ver werstraat worden door gebroken. Hiermede zal een mooie verbin dingsweg met de Rijnstreek en de Haar lemmermeer tot stand worden gebracht. Verder zal het doorgaand verkeer door een daartoe te scheppen nieuwe verbindingsweg buiten de stad worden omgeleid. De Regenten der Scheveningschc strafgevangenis doen geheimzinnig Omtrent de ontvluchting van den gevan gene uit de cellulaire gevangenis te Sche- veningen verneemt Het Vaderland nog het volgende: Eerst bij het ochtendappèl om 7 uur is ontdekt, dat de cel van D. leeg waa Een spijl van het raam was geforceerd. Daar door was er tusschen de twee andere spij len voldoende ruimte gekomen om de tan- gcre figuur van D. door te laten. Hoe is de spijl geforceerd? Dc regenten verwijzen voor inlichtingen naar de politie en de po litie zwijgt... op verzoek van de egenteu. Heeft D. weer een zaag gehad? Heeft een bezoeker die binnengesmokkeld? Wanneer en hoe lang heeft D. aan den spijl kunnen werken? Heeft de controleerende bewaker niets gemerkt? Merkwaardig is, dat het bed van den uitbreker door elkaar gehaald was. Bij andere uitbreekgesehiedenis6eu hoort men meestal, dat het „wolletje" op gemaakt is, net alsof er iemand in ligt te slapen. D. vond dit blijkbaar niet noodig. Waarom niet? Is de bewaking zoo slecht? Of was het niet noodig om den schijn op te houden? Toen D. dan in het raamkozijn zat, heeft hij nog den volgenden weg moeten nemen. Zijn cel ligt op do eerste verdieping. Hij .s langs den muur omlaag moeten gaan naar de binnenplaats. Hoe? Lakens aan elkaar gebonden? Gegleden? Om van de binnenplaats op de buiten ringplaats te komen, moest D. weer over een muur klimmen en om ten slotte in de Scheveningsche duinen te komen, moest hij over den 4 M. hoogen buitenmuur. Zonder twijfel moet D. geholpen zijn, ten zij... cr hulpmiddelen in dc cellulaire ge vangenis te Schevcningen klaar staan, dio het een gevangene mogelijk maken zoovele en zoo moeilijke hindernissen te nemen. Maar dan zou D. nog in zijn gevangenis- kleeding rondloopen en dat is zeer onwaar schijnlijk. Vermoedelijk zullen buiten wel vrienden gestaan hebben met kleeding van een vrijen burgerman. Want Zondag is met ruiters de gcheele omgeving afgezocht en ook de politiehonden zijn gerequireerd, maar door het slechte weer zal er van spo ren wel niet veel zijn overgebleven. Ook de recherche is aan het werk. Maar resultaat heeft men nog niet. Boor binnengesmokkeld? Touw HU in de gevangenis gevlochten? TTDT? T Geen toezicht 's nachts? De geheimzinnigheid van de regenten komt in een ander lidht te staan, wanneer de volgende geruchten juist zijn. Wij zelf kunnen ze niet controleeren, omdat, sooals gemeld, inlichtingen worden geweigerd. De spijl moet dan volgens het gerucht geforceerd zijn met een boor. Die boor zou, waarschijnlijk door een bezoeker, zijn binnengesmokkeld. Van het raam op de eerste verdieping zou de uitbreker op do binnenplaats gekomen zijn met een touw, gevlochten uit de cocosvezels, waarvan de gevangenen matten vlechten. Twee weken geleden moet de buurman van D., onder de jongens bekend als Wil helm, ontslagen zijn. Deze Wilhelm zou er meer van weten en dan ook door de Rot- terdamsche politie worden gezocht. Wanneer de gevangene ontvluciht is, kan men blijkbaar niet weten, want er moet 's nachts in de cellulaire gevangenis geen toezicht zijn. Wanneer dit laatste juist ie, verliest de mededeeling, dat het bed niet opgemaakt was. alle waarde. Maar nieuwe beteekenis krijgt de mededeeling in he'. politic-radiobericht, dat de gevangene „28 of 29 December uit de strafgevangenis 's ontvlucht". Dit wijst erop. dat inderdaad niet is gecontroleerd, nóch Zaterdag!vond. nóch Zondagmorgen vóór zeven uur. Wij zouden er op willen aandringen, dat van hoogerhand een onderzoek naar de ontvluchting wordt ingesteld en het resol taat wordt gepubliceerd. Want openbaar heid kan hier zuiverend werken< Op 28 cn 29 dezer is in hot C. OoL* gaardthuis te Arnhem oen jeugdkerkcon-» ferentie gehouden. Behalve enkele ouderen die de Centrale Raad van de Vrijzinnig Christelijke Jeugdcentrale had afgevaar-. digd waren er ongeveer 50 jongens en meisjes, bestuursleden van een 15-tal jeugdkerken aanwezig. De volgende onder* werpen werden behandeld, telkens door een jongere en een oudere ingeleid: Het doel van de jeugdkerk door ds. E. D. Spel-» berg en mej. M. Coelingh, Lithurgie in da jeugdkerk door ds. A. M. van der Laar Krafft en mej. M. Nieweg; Jeugdkerk en clubwerk door ds. J. A. de Koning en mej, D. Andringa en Samenwerking der jeugd-» kerken door C. B. Burger on den ihecr J. dé Wit. Deze conferentie heeft tenslotte princi-» pieel een besluit genomen om een soort landelijke jeugdkerkorganisatio te stichten en aansluiting te zoeken bij den Central mi Raad van de Vrijzinnig Christe'ijke Jeugd Centrale. Behalve door dit tastbare resultaat was deze conferentie ook van groot belang voor de versterking van het besef van verwantschap tusschen jeugdbe-» weging en jeugdkerk, al werd mode naar, aanleiding van een overigens goed geslang-» de liturgische dienst onder leiding vua ds. van der Laar Krafft wel gevoeld, dat men niet mogelijk was zich reeds nu aan een bepaalde stijl te binden. De belangstelling van de jongeren in rld op deze conferentie aan de orde gestelda vragen was zeer levendig, zoodat de ver-» wachting gerechtvaardigd is, dat voortaan ook door do jeugd actief zal worden mede: gewerkt aan wat tot nu toe door de Vrij-» zinnig Christelijke Jeugdcentrale voor hen werd gedaan. M De uitvaart von Mr. Post cn diens beide zoons De burgemeester van Bussum voert het woord B u s s e ra. Ondanks de slechte weers gesteldheid had zich gistermiddag een geweldige menschenmassa op de Algemeene begraafplaats alhier opgesteld om getuigo to zijn van de teraardebestelling der drie slachtoffers van het vreeselijk auto-ongeluk bij Maarsbergen, mr. Post cn diens twee-» lingzoons Robbie en Jan. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op: den burgemeester van Bussum, den heer H. de Bordes, wethouder mr. A. Moo- lenburgh, den commissaris van politie, den heer W. J. do Wilde; den heer A. van Dam, directeur der Bank van Onroerende Zaken, waarvan wijlen mr. Post commissaris was; de hoeren G. A. Boon, J. M. A. Bicker Caar- ten, mr. H. Vaillant cn mr. D. A. Ribbe, commissarissen van bovengenoemde bank; dr. P. II. van der Meulcn on P. L. Ras, resp. voorzitter cn secretaris van het Kinabureau te Amsterdam, cn den heer W. F. van den Broek, bestuurslid der Verceniging van kinabastproducenten. Verder een groot aantal docenten en leer lingen van het Bussumsch Lyceum en het „Instituut Gooiland" te Bussum, waar de jongens Post school gingen cn de leden van de sportclub „Kaméleon". Toen om half drie dc familie op do be graafplaats aankwam, trokken de genoodig- den zich terug in het wachtlokaal om de drie kisten, die bedolven waren onder een schat van bloemen. Het eerst nam de heer H. de Bordes, bur gemeester van Bussum, het woord. .Kerstmis 1929", begon spr., „over heel do wereld werd dit feest in blijheid gevierd, werd herdacht de geboorte van onzen Heiland en Zaligmaker Jezus Christus, en juist dan die zware slag, die ontzettende ramp, die drie menschenoffers eischte en het gezin van mr. Post in diepen rouw dom pelde." Spr. memoreerde verder het vele en goede, dat mr. Post voor Bussum had ge daan en zeide, dat de gemeente in hem een trouwen werker had verloren. Hierna spraken de rector van het Bus sumsch Lyceum, dr. Spijkerboer, en het hoofd van „Instituut Gooiland", de heer .T. Odink, dio do vriendelijke en aangename karakters van Robbie en Jan Post naar voren brachten. Hun liefde en vriendschap zal op school zeer gemist worden. Hierop werden onder groote ontroering de drie kisten in de groeve neergelaten en bedekt met talrijke bloemstukken. Er waren zestig bloemstukken, o.a. van de docenten van het Lyceum, het Kina bureau, do West-Sumatra koffie- en rubber, cultuurmaatschappijen, van de leden der sportclub „Het Kaméleon". De heer Kruisman, zwager van den over ledene, bracht namens de familie dank voor de zeer groote belangstelling. Diep onder den indruk verliet de men schenmassa de begraafplaats, A

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 11