AMERSFOOKFSÖi DAGBLAD NIEUWSJAARSWENSCH Dinsdag 31 December 1929 „DE EEMLANDER' v. -3 28e Jaargang No. 155 DE HEER GROOTE GEHULDIGD Benoemd tot Officier in de Oranje Nassau-Orde ZEER BELANGRIJKE AANHOUDING Twee dieven bekennen SAMENSPRAAK TUSSCHEN THOMASVAER EN PIETERNEL door GROEGROE l' (Alle rechten voorbcho Thomasvaer. r; ■*^8? Zoo is *t weer Oud'jaarsdag. Een tijdvak gaat weer henen, Nog enk'le uren maar en.., 't jaar is weer verdwenen, Het afgeloopen jaar~y njcjr Pieternel. Ja, 't is zoover gekomen. En dit jaar heeft als steeds „gegeven en genomen". Het nam van onze Stad, wat moeilijk was te missen Ik denk aan onze dooden en 'k moet me zeer vergissen, 'Als onze Keicnstad niet dag'lijksch nog moet treuren Om 't jammerlijk verlies in 't „V.V.V."-gebeuren. Een wakk're pionier, een werker zonder schromen, i\Vea*d. daar met van der Garde voor altijd weggenomen. Het is van deze plaats dat wc 't gaan memoreeren, En Van der Garde hier voor zijne daan gaan eeren. Ook „Amicitia" zag één van hare krachten Den Heer G. Bos verscheiden. En als we hulde brachten Aan eerstgenoemde doode dan eischt een eerlijk denken, Dat w' ook aan „werker" Bos ccn dankwoord moeten schenken. Zoo goed als aan den man, dio jaren een positie In onze stad bekleedde als hoofd van dc politie, Als commissaris hier. 't Was Nijhof niet gegeven, Na ingespannen taak in ruste lang te leven Want nauw'lijks was nog maar na 't werk de rust gekomen, Of hij werd door den dood te vroeg van ons ontnomen. In d' loop van 't scheidend jaar is een verlies geleden. Dokter J. Jorissen is naanVlijk overleden. Geneesheer-Directeur, Oud-Wethouder, 't Gebeuren Moet gansch ons goede stad oprecht en diep betreuren. En nog geen week geleen, werd het bericht vernomen Oud-Secretaris Vecnstra is door den dood ontnomen De man die in den tijd der barre mob'lisatie Een stoere werker was. En later in onz' natie Op velerlei gebied een naam zich wist te maken Door grootc kennis en zijn „kijk" op vele zaken. Doch onzen dank voor wat ze voor ons Stadje deden Hun voorbeeld voer' ons aan. Ze rusten zacht in vrede! Thomasvacr. Gelukkig heeft dit jaar ons ook weer wat gegeven. Want heusch er was hier nog wel wat te beleven. Bijvoorbeeld onze Vroedschap, die keurig lang kan praten, Liep daardoor ook dit jaar weer prachtig in de gaten. Ze is nog erger vaak dan 'n gramofoon, m'n schatje. Die houdt nog eenmaal op. Zij echter nimmer. Vat ié? Pietcrnel. Ja, jij hebt groot gelijk. Maar ik kan maar niet snappen, Dat hier dc fiscus niet den Baad eens op gaat knappen Met ecn'gen goeden wil kan ze de Vroedschap krijgen, En daardoor zouden vast dc Stadsinkomsten stijgen. Vermaak'lijkheidsbelasting moet ieder toch fournecrer» Die in het openbaar ons wil gaan amuscercnü Thomasvaer. Nou maak je Tr een gijntje van, want heusch er zijn veel zaken, Die zijn tot stand gebracht en ons gelukkig maken. De nieuwe Eierhal. Daarvan mag men zeggen, Dat onze Stad er zeker eer mee in moet leggen. Wel is men even nog wat ruzie hier gaan maken Over het mal geval er was niet uit te raken Of Vrijdag d' Eierhal beschikbaar was voor zaken Die d' ei'renmarkt aldaar totaal onmoog'lijk maken. Maar na een dagje vriend'lijk cn zeer langdradig boomen Mogen er nu op Marktdag alleen maar ci'ren komen! Pieternel. 1 "~T Dus eie'ren voor je geld. Nou, dat is ook in orde. Het Badhuis Leusderweg is heusch heel mooi geworden We zijn hier allen blij, dat 't Badhuis eind'lijk daar is We komen 'r één te kort nu juist het eerste klaar is! We krijgen binnenkort de Raad heeft 't aangenomen - 'n Soestcrkwarticr-plantsoen. Het zal cr dus van komen. Thomasvaer. En de Stadsbusscndicnst. Ja dat is lang in orde, Maar vóór dat alles klaar is, zal het wel Paschen worden Voor dat de bus hier rijdt cn het publiek kan dienen, Gaat er geen mensch per bus, maar wel per vliegmachine! Pieternel. Niet cynisch worden, man, ik weet uit goede bronnen, Dat binnen tien jaar met den busdienst wordt begonnen. Dus even nog geduld. Je hebt toch ook vernomen Dat 't Electrisch bedrijf thans over is genomen Door de P. U. E. M. Weet je hoe dat gegaan is? En hoe het komt dat dit zoo heel vlug van de baan is? Men bood 't bedrijf te koop aan. Een „Keitje" in het „Dagbl Dat gaf publiciteit van Amsterdam tot Bagdad En spoedig kwamen koopers. En zoo ging het gebeuren!! En 'k weet niet of de Stad nu blij moet zijn of treuren. Thomasvaer. Ik bon maar 't liefste blij. Kijk eens naar de politie. Een Motor-combinatie versterkte haar positie. b Ze kost een krats ziedaar. En voor een lik benzine, J Zal zij de Kcienstad voortreffelijk gaan dienen. Daarbij verlost ze ons van narigheid en zorgen. Een „dronken Klaas'* wordt nu per zijspan „opgeborgen". Pieternel. Dat 's dus 'rt verbetering. Er is hier méér nog noodig. Verbeet'ring van de Ecm is lang niet overbodig. Het water is nog nat, maar al te dikwijls foetsie. En schepen zitten vast. Wanneer ik werk'lijk goed zie. Wordt dit een kwaad dat heusch maar zoo niet is te peilen Maar dat te plaatsen valt bij onze Stads-onheilen! Het Luntcrsch' beekje blijft maar vies doch kabb'lend stroomen Ook hier moet nog verbeet'ring met kracht ter hand genomen. Thomasvaer. 't Geldersch Vallei-kanaal, ook al zoo'n pracht-beweging Is nu al haast een eeuw aldoor in „overweging". Men „overweegt" heel zwaar en als de nood het hoogst is. Komt het kanaal misschien als onze Eem gansch droog is! Pieternel. Dan zijn we uit. den brand. Ik hoop dat. men blijft waken Met veel voortvarendheid tegen decz' beide zaken. Dat men met kracht blijft vechten voor goede resultaten Want heusch, dat kan hier ook. Niet altijd blijf het „praten'. Zie eens die mooie brug. d' Utrechtsche straat kan bogen Op een aspect waarop we trotsch hier wezen mogen. Het machtig druk verkeer geregeld „ongeregeld" Ziet hier de veiligheid door deze brug bezegeld. Thomasvaer. Je praat daar van 't verkeer. Ja, dat 's nog niet in orde. Maar toch is het alhier veel beter reeds geworden. We moeten dankvaar zijn, m'n schatje, wil niet schrikken Een groot gedcelt' publiek blijkt 't vaak nog te vertikken Datgeen te doen hier wat veiligheid komt vragen. De bon op met de lui die veiligheid belagen. PieterneL Dat heb je fijn gezegd. Ook ik moet constat eeren Dat men zich voor 't verkeer hier wel wil interessccren, Ook dient gememoreerd, wat pas is klaar gekomen, Je hebt het naar ik hoop zoo goed als ik vernomen, 'k Bedoel de riolcering: d' Utrechtsche weg. Daarboven Het Berkenwegje. Zie, ik wil ook wel gelooven, Dat binnenkort men hier de aandacht zal gaan wijden .Van wegen waarvoor wij verbetering verbeiden. Thomasvaer. Ja, zoo vernam ik laatst dat V.V.V. ons Stadje Wil propageeren gaan (je kent haar werk, m'n schatje) 't „Mooi Amersfoort" en dan zal gaan fotographeeren Onzen Woestijgerweg. De foto publiceeren In haar orgaan en verder die prent zal exposecren Daar waar men zomers graag van 't mooi wil profiteeren yoowaar voor onze stad een schitt'rende reclame. PieterneL W' t J Zeg, sla nou nie£ zoo door! Je moest je waarlijk schamen. Dacht "jij dat V. V. V. dét doen zou. Welke menschen Zouden in dc vacantie zoo'n modderboel dan wenschon. Als iemand zoo een foto met aandacht had bekeken, Zou hij beslist niet gaan naar zulke blubber-streken. !Ii hoop als 't .weer Nieuwiaar is- dat. dezen wee eens klaar is. Thomasvaer. Ik hoop het met je vrouw. Maar jongensals net maar waar is! De schouwburgplannen hier. Wat zal dat moeten worden?, We hopen 't beste maar. Doch dat 's nog niet in orde. En laat ik eerlijk zijn: het valt ook heusch niet mede. Met 't nieuwe „postkantoor" zijn wc hier zeer tevreden In de Julianalaan. De Bergbewoners zullen Na lang en zuur getob van dit gemak gaan smullen. We kregen 't „Volksgebouw". Na arbeid jaren, jarenj Na lijden en geduld en sparen, sparen, sparen, Staat 't in de Snouckaertlaan, 't gebouw en 't gaat getuigen Dat elke moeilijkheid voor stoeren wil moet buigen. PieterneL En onze „Lange Jan" mocht weer een weekje pralen -f In groote lichtenzec. O, moog' nog vele malen Dit kostelijk effect, hier ons het oog bekoren! V Zij was nog mooier zóó, ons reeds zoo mooien toren. De Kamperbinnenpoort komt, als het goed gaat, spoedig 4 Dus werkelijk „ondor-'t-mes". En ruimte overvloedig Komt daar waar jaren reeds haast alles moest stagneeren. Nu zal 't modern verkeer cr rustig gaan verkeeren, 1 Thomasvaer. Ook dit is weer oen stap in de richting die wc wenschcn Ons Amersfoort, het. kent gelukkig wakk're monschen. Ik denk bijvoorbeeld nog aan al die koude dagen, Toen vaarten en rivieren, ja zeecn muurvast lagen Toen 't „Schiedges-comité" zich aantrok 't lot der armen En allen voeden ging en velen mocht verwarmen Daartoe in staat gesteld door milde, grootsche gaven Ons Stadje toonde weer graag dadr te willen "laven" Waar 't noodig is. - - .j PieterneL Wat mooi en huid' aan allen Die 't „Schiedgescomité" zoo flink zijn „bijgevallen" Nu wil ik nog tot slot mijn aandacht even schenken Aan hen die jubileerden en 't eerste hier herdenken Het grootsche jubile van 't Regiment Huzaren Die meer dan honderd jaar alhier huzaren waren! Het zestig-jarig feest: Christ'lijke Jongemannen: Een pracht-geschiedenis met groote toekomstplannen. d'Muziekvereeniging, d'Amersfoortsch' was jarig, Met hulde en vcreering was onze stad niet karig. Het kop'ren jubilé der Korfbalclub: Wc weten Dat deze jaardag hier genoeg'lijk is gesleten. Heer Pesic eqn kwart-eeuw! Met hulde overladen - Door hen die steeds zoo graag gaan zwemmen en gaan Hadeuu De Jaèhtvérëèiiiging mocht waardig jubileeren En 't bleek hoe heel de Stad haar actie wou waardeeren, Thomasvaer en PieterneL Zoo ziet U dus: het jaar dat nu van ons gaat scheiden Gaf vreugd cn droefenis, genot en smart, van beide Wo wenschcn onze Stad en allen die er wonen Dat voorspoed, welvaart hier voor iedereen mag tronen Dat Stadbestuurders ons met wijsheid gaan regceren En ons den welstand hier dus laten incasseeren. We wcnschen de omgeving geluk. En allerwegen Gaan wc arbeidend' voort, vragen Gods rijken zegen Geen rouw en geen ellend', doch allen met elkaar EEN ZEER GELUKKIG EN EEN RIJK GEZEGEND JAAR!! 'Amsterdam, 30 Dec. De heer A. W. Groote, de uitvinder van het bekende kort schriftstelsel, dat zijn naam draagt, is he denmiddag ter gelegenheid van het berei ken van den 70-jarigen leeftijd gehuldigd op een receptie in „Hotel de l'Europe". In de met autoriteiten, vrienden cn be- kenden gevulde zaal werd dc jubilaris aller teerst toegesproken door den voorzitter van het huldigingscomité, den heer W. Drees, wethouder van Den Haag. Deze wees op het werk van beteekenis, dat door den jubilaris was tot stand gebracht. Er was dan ook voor dit jubileum belangstelling bij regee- ring, gemeente en vele groote handelsin stellingen. Tevens is het, zeide spr., heden het 30-jarig jubileum van het stelsel. Dit stelsel werd door spr. vergeleken bij de efficiency, ofschoon daar toen nog wel niet aan gedaan werd van het gewone schrift. .Vervolgens wees spr. op de groote resulta ten die met dit door den jubilaris uitge vonden kortschrift zijn bereikt, en zeer ze ker kan de jubilaris daar met vreugde op terugzien. Namens zeer velen ook uit Indic werden 'l 'daarop gezinsgeschenken aangeboden. Dr. S. Elzinga, inspecteur van bet Middel- baar Onderwijs te Haarlem, die de minister j yssi Onderwijs; Kunsten cn Wetenschappen -vertegenwoordigde, herinnerde er aan dat het geesteskind van den jubilaris een moei lijke geboorte en een zware jeugd heeft ge had. Nu is het kind volwassen en heeft zeer veel invloed, terwijl de sfeer zich nog steeds uitbreidt Aan het Nederlandsche volk, zei spr., hebt gij een Nederlandsch kortschrift stelsel gegeven. Daardoor hebt ge het Ne derlandsche volk, het Nederlandsch bedrijf, het onderwijs aan u verplicht. De Rijksregeering wenscht zich daarom niet onbetuigd te laten en heeft u benoemd j, tot officier in de orde van Oranje-Nassau f (applaus). De heer Ed. Polak sprak hierna namens het Amsterdara6che gemeentebestuur en huldigde den heer Groote in een drievou- digo kwaliteit. Spr. herinnerde er aan dat de jubilaris officier is geweest Over hetgeen hij als verdediger van hot land gedaan heeft wenscht hij niet te spreken, wel wat hij godaan heeft als veroveraar. Ge hebt, aldus spreker, Nederland veroverd. De strijd hebt gij gewonnen; ge hebt ook Amster dam ingenomen en toen ge het eenmaal in uw bezit hadt heeft het u alles aangeboden, zelfe een leeraar-plaats. Ten slotte huldigde spr. den heer Groote als Amsterdammer en bood hem namens het gemeentebestuur de zilveren medaille van de stad Amsterdam aan, een onderscheiding, die maar zelden wordt gegeven. De heer Groote dankte in welgekozen woorden, daarbij herinnerende aan den moeilijken tijd die zijn uitvinding in den beginne heeft gehad, voor de hulde hem gebracht. Hierna kregen de aanwezigen gelegenheid den jubilaris persoonlijk de hand te druk ken. INVAL IN EEN SPEELHUIS. Inspecteur van politie slaags geraakt. Amsterdara, 30 Dec. Vannacht heeft een inspecteur van politie met eenige agen ten een inval gedaan in een perceel aan de Betlianienstraat alhier, alwaar gelegenheid tot hazardspel zou worden gegeven. Dc in specteur raakte in een voorkamer met een onbekend gebleven persoon slaags, waarbij zij door een ruit van de kamerdeur kwamen te vallen. Eenige spelers werden aangetrof fen, doch een overtreding kon niet worden vastgesteld. het voorstel vereenigt, zal het waarschijn lijk tot het najaar van 1930 duren eer lot aanbesteding kan worden overgegaan. Te gelijkertijd zal worden voortgegaan met het graven van het verbindingskanaal naar do Loosduinsche vaart. Verwacht wordt, dat dit kanaal van het bovengenoemd gedeelte van het raarktplan in de tweede helft van 1931 gereed zullen kunnen komon. MACHINISTEN-EXAMEN. Geslaagd voor het voorloopig diploma de heeren P. Bosma, DordrechtE. >V. H. Meppelink, Noordwijk. j Oude diefstal te Haarlem opgehelderd Dc Ilaarlemsche recherche heeft, naar wij reeds hebben gemeld, een zeer belang rijke aanhouding verricht, waardoor con groote diefstal, die reeds langer dan em jaar onopgehelderd was gebleven tot klaar heid is gekomen. Het Haarl. Dagblad meldt over deze zaak nog: In den avond van Donderdag 8 Novem ber 1928 drongen bij afwezigheid van den bewoner, den winkelier C. Klomp, inbrekers binnen in het Qiuis Amsterdamsche Vaart Si. Van een spoor van geweld werd niets ontdekt, zoodat het vermoeden rees, dat de dieven met een valschen sleutel waren bin nen gekomen. De diefstal bleek alras zeer belangrijk. Er ontbrak een blikken effectentrommel, waarin een bedrag van f 2800 was, dat be stond uit zilvergeld, bankbiljetten en een groot aantal gouden tientjes, halve gulden stukken, gouden vijfjes en tal van vreemde munten, meest gouden. Ook waren er in den trommel voor den eigenaar zeer waar devolle papieren, zooals twee testamenten, een polis, vier spaarbankboekjes en esn obligatie van 1000. De heer Klomp was niet tegen inbraak verzekerd. De dieven hebben bij het weggaan de deur gewoon achter zich dicht getrokken. Geen spoor hebben zij achtergelaten. De commissaris van politie plaatste een oproep in de bladen, doch zonder het min ste resultaat. liet publiek hoorde niet meer van den diefstal. Doch de recherche zette haar onderzoek energiek voorL Hierbij bleek, van hoeveel nut de registers ziin. die de winkeliers in gouden en zilveren voorwerpen moeten houden van hun in - en verkoopen. Twee rechercheurs betoonden een groote activiteit door de betreffende re gisters in verband met het vermissen van de vreemde munten regelmatig nauwgezst te doorloopen en eenige dagen geleden wa ren zij zoo fortuinlijk in hot register van den horlogemaker en goudsmid S. te Haar; lem aangeteekend te vinden, dat hij 28 No^. vembcr j.l. vier gouden munten gekocht had, cn wel van den Haarlemmer J. V Dezo J. V. werd opgezocht en voor nader onderzoek in bewaring gesteld. Het b'.eek, dat de munten inderdaad vroeger het eigendom van den winkelier- Klomp ge weest waren. Maar J. V. ontkende iets met dien dief stal te maken te hebben gehad. Hij had de munten gekregen van een anderen Haar lemmer, den timmerman D. W. V. met het verzoek om ze voor hem te verkoopen Dit had J. V. gedaan, zonder er iets verdachts van te vermoeden. De goudsmid heeft voor dc munten 33 gegeven% J. V. bleef echter voorloopig in bewaring en de recherche ging het door hem aange geven spoor verder volgen. Met het resol taat, dat zij ook don timmerman D. W. V. te Haarlem kon arresteeren. Het liep de recherche ook hierbij al bijzonder mee want de timmerman bekende de inbraak tc hebben gepleegd. En hij gaf tevens nog een nieuw spoor aan, door mede te doelen, dat de monteur H. F. R. zijn medeplichtige was geweest. Het bleek eveneens dat de timmerman, nu, ruim een jaar na den diefstal nog be wijsstukken in zijn bezit had: een gouden tientje en een Indische munt. Er werd ook een huiszoeking bij hem gedaan en deze leverde de recherche een gouden tientje en gouden vijfje en een halve guldenstuk op. De aangehoudene vertelde voorts, dat hij het hem toegeko men aandeel in de buit regelmatig hacrop- gebruikt. Ook A. F. R., de medeplichtige, werd nu te Haarlem aangehouden. En hij bekenJt» eveneens. Hij zei, dat hij zijn aandeel eenige we ken na don diefstal had begraven op een •open terrein aan de Pladellastraat, bij het Slachthuis. Eenigen tijd later wilde hij het opgraven, doch helaas, de plaat6 was niet meer te vinden. De recherche heeft nu Zaterdag en Zon dag geprobeerd of zij den verborgen schat terug kon vinden, het terrein is voor e-~'ii groot gedeelte omgespit, doch wat er ge vonden werd het kostbare verborgene niet. Waar zijn de papieren gebleven? Die hebben wij verbrand, zeiden 'de ar restanten. En het kistje? Dat hebben wij in het Spaarne gewor pen. Uit hun verdere mededeelingen kwam voldoende vast te staan om den het eerst aangehoudene, de mogelijke heler, 'J. V. op vrije voeten te stellen. Hij schijnt inder daad niets met den diefstel te hebben uit staan. De timmerman en de monteur zijn echter achter slot en grendel komen te zitten. Naar de waarheid van wat zij verteld h?b-» ben wordt het onderzoek ijverig voortgezet. Hoe het zij, wij gelooven niet, dat de winkelier Klomp veel van het gestolene te rug zal zien. L. SCHIPPER VERDRONKEN. Zijn schuit dreef onbeheerd. z's-Gravenhage, 30 Dec. Omstreeks twaalf uur trok het hedenmiddag de aan dacht van voorbijgangers dat in de Loos duinsche Vaart ter hoogte van de Zuider- parklaan een schuit onbeheerd ronddreef- Dc politie werd gewaarschuwd en na oen poos ter plaatse te hebben gedregd werd uit de vaart opgehaald het lijk van een man, vermoedelijk de schipper van de schuit. Door de zorg van den Gemeentelij ken Hulpdienst werd het lijk overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Naar wij voorts vernamen bevond de man de ongeveer 30-jarige C. wonende in het Westeinde zich alleen op de schuit en is hij vermoedelijk door uitglij-. den te water geraakt. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. De voorbereidingen op het Binnenhof. 's-G ravenliage, 30 Die. Op het Bin-* nenhof is nu alles gereed om de conferentie te ontvangen. In de grafelijke zalen is de inrichting weer geheel dezelfde als in Augustus; aan de werkzaamheden in het daar gevestigde telegraaf- en telefoonkan toor wordt de laatste hand gelegd. Hedenmorgen heeft het perscomité weef zitting genomen in De Lairesszaal. Een solrée aangeboden door het gemeentebestuur. Het gemeentebestuur is voornemens Vrij dagavond 10 Januari aan de gedelegeerden ter voortgezette herstelconferentie een soi* rée aan te bieden in de zalen van restau rant De Twee Steden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5