Cognac Vieux x x x rm i m% mm mMPYR Wijnhandel J. A. Schoterman Zn. PHILIPS LAMPEN Dames leest dit! w- l oj', tsêmt- 1 F. H. LOMANS BeS dan op No. 42 per flesch f 3.75 Laat thans Uw Gostuum oppersen en ontvlekken. Nieuwste systeem. Amerikaansche stoompers NEDERLANDSCH WEGENCONGRES DE CIRKELTJES VAN 'T RIJKSWEGENPLAN Geen traversen maar ceintuurbanen Havik 41T elefoon 292 Hebt U een Taxi of Auto noodig? Hbs B. SCHOOLEMAN UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 INBREKER ONTSNAPT TE SCHEVENINGEN Signalement per radio verspreid RIJKSCOMMISSIE VOOR WERKVERRUIMING HUMORHOEKJE Eerste Amersfoortsche Stoompersinrichting „Q U ICK' STATIONSSTRAAT 16 TEL. 344 VRAAGT UWEtWJr^ WINKELIER of NV HULSKO TÈJÏSOO AMERSFOORT ELECTR. TECHN. BUREAU UTR. STRAAT 15 TEL. 483 Samenwerking tusschen Rijk, pro vincie en gemeenten bij de tot standkoming van ons wegennet PRIMA ADVOCAAT BOERENMEISJES, BOERENJONGENS, - VOORBURGH, MASSA's SCHILLETJE, alsmede de bekende „OUDE KLARE" merk „Onwe Doijs" I 3.25 per Liter. Verkrijgbaar 1. d. Slijterij in Gedistilleerd Aangezien het seizoen teneinde is bren gen wij de restanten wintermantels, hoeden en japonnen tot zeer verlaagde prijzen in den verkoop. Ook de allernieuwste welke pas enkele weken in ons bezit zijn rallen daaronder. Komf U eens binnen zien, wij toonen gaarne alles zonder eonigc koop- dwang „I Hirondellc". W. K. VAN ROS- SUM, 16/18 LangestraaL VAN PER8EIJNSTRAAT 19 TEL :432. UIT DE STAATSCOURANT. Alphabetische aanbevelingslijst voor rechter in de rechtbank te Winschot3n mrs. J. H. F. Bloomers, J. C. Brongers en C. G. Bijleveld, allen substituut-griffier hij de rechtbank respectievelijk te Winschoten, Rotterdam en Amsterdam; mr. F. H. Neis- zen, substituut-griffier bij de rechtbank :e 's-Gravenhage is met het lot afgevallen te gen een van bovengenoemde candidaten; eervol ontslagen uit den zeedienst met 1 Februari luitenant ter zee le klasse G. E. V. L. Beekman en officier bij den marine- stoomvaartdienst 2e klasse C. de Vries; bevorderd tot luitenant ter zee le klasse die der 2e klasse J. F. P. Opwyrda; op verzoek eervol ontslagen met ingang ran 1 Januari de majoor B. W. F. van Slobbe, van den generalen staf, leeraar aan de hoogere krijgsschool; benoemd bij het reserve personeel der landmacht bij den generalen staf tot reser ve-majoor de majoor van Slobbe voor noemd; overgeplaatst in rang en ouderdom van -ang bij den generalen staf de kapitein F. -T. Reeser van den staf der infanterie, werk zaam bij de Koninklijke Militaire Acade^ mie. HET KINDERLIJKJE TE NIJMEGEN. Van misdrijf geen sprake. Zooals wij dezer dagen bericht hebben, heeft een onbekende man te Nijmegen aan een 17-jarigen jongen een doos overhan digd, waarin zich het lijkje van een pas geboren kind bevond. Naar het Hbld. ver neemt is hier van misdrijf geen sprake, daar het betrof een z.g. foetus. Van een dergelijk geval behoeft geen aangifte te ge schieden, terwijl ook do Begrafeniswet erj niet op van toepassing is. De politie, die den man opgespoord heeft, achtte dan ook geen termen aanwezig tot strafvervolging over te gaan. j Don Haag, 30 December. Heden werd alhier de jaarvergadering gehouden van de vereeniging „Het Nederlandsche Wegen- congres'*, welke geleid word door Ir. I. J. Stieltjes. Aanwezig warer. o.m. minister Reyrner, burgemeester Patijn voorts majoor Doo- den en kapitein Polis, als vertegenwoordi gers van den minister van Defensie, ir. Ott do Vries, namens de Indische Wcgonvcr- c-cniging en ecnigc Kamerleden. In de plaats van de hecrcn mr. A. Jonker, ir. M. C. E. Bongaerts, ir. A. van Linden van den Heuvell en jhr. C. J. A. Reigers man, die als bestuursleden aftraden en niet herkiesbaar waren, werden gekozen de hee- ren ir. L, H. W. van Dijk, ir. D. A. van Hcvst, ir. J. J. van Lecuwencn ir. J. M. H. Kersemaekers. In het door den secretaris-penningmees ter, den heer H. W. O. do Bruyn, uitge brachte jaarverslag wordt herinnerd aan de excursies naar Utrecht en naar het Gooi en aan het instellen door den vorigen mi nister van Waterstaat van een commissie om onderhandelingen te voeren en voor stellen te doen in zake het afkoopen van tollen. Het ligt in de bedoeling naast wp- genverbetering voortaan meer aandacht dan tot dusver to besteden aan veilig ver- koer. Het ledental is in 1929 toegenomen met 63 persoonlijke leden en 8 maatschappijen, openbare lichamen en dergelijke, waarmede het ledental na aftrek van enkele verliezen is gestegen van 573 tot 625. Rede Bakker—Schut. De heer Bakker Schut had aanvankelijk de bedoeling in deze vergadering het ont werp van het herziene Rijkswegenplan te behandelen, dat ten vorige jaar door den Minister is toegezegd. Dit ontwerp is echter nog niet verschenen en een discussio over die herziening zonder in concreten vorm voor oogen te hebben, wat de Rcgeering zich in dezen voorstelt, schijnt een weinig praematuur. Hij koos nu tot onderwerp enkele puntoD welke in hoofdzaak betreffen de rol, dio Rijk, Provincie en Gemeente op het gebied van den wegenaanleg hebben te spelen en het contact tusschen deze publiekrechtelij ke organen onderling. De cirkeltjes van hel Rijks wegenplan. Op het Rijkswegenplan zooals vastgesteld bij K. B. van 4 Juni 1927, komen voor „de hoofdwegen voor doorgaand verkeer met motorrijtuigen." In deze definitie zitten drie criteria. Zoo'n weg moet zijn een voorname verbindings ader, waarop druk verkeer te wachten is, een weg voor doorgaand verkeer (niet een weg tusschen twee nabij gelegen steden met druk verkeer) en een weg voor motor voertuigen. Zij zijn het middel om eenerzijds tci)crei- ken de aansluitende groote wegen op Duitsch en Belgisch gebied, alsmede de kustplaatsen met scheepvaartverbinding en anderzijds moeten zij de onderlinge verbin ding vormen tusschen de centra van be volking in ons eigen land Deze centra zijn op de officieele kaart van het Rijkswegen plan aangegeven door cirkeltjes. En in het renvooi van de kaart staat hierbij de vol gende verklaring„De traversen door de met een cirkel aangegeven bebouwde kom men, komen niet op het Rijkswcgenplan". Hier wordt gesproken van traversen, dus van doorkruisingen van de bebouwde kom. En, indien dit renvooi letterlijk opgevat zou moeten worden, zou het Rijk niet van plan zijn van die doorkruisingen zich iets aan te trekken. Het is van belang om na te gaan op welk standpunt de Regeering zich stelt ten op zichte van hetgeen er binnen de beruchte cirketjcls zal geschieden. De mededcelin- gen van don vorigen minister over „aan- sluitingn op de centra" eenerzijds en an derzijds over „traversen" waren spr. niet duidelijk. Maar, vervolgde spr., gelukkig heeft de nieuwe minister van Waterstaat 'goedgevonden duidelijker taal te sproken. In de, 13 December 1920 gedateerde, Memo rie van Antwoord betreffende de begroo ting Wegenfonds 1930 wordt gezegd „Het ligt in het voornemen het doorgaan de verkeer op de wegen van het Rljksplan wanneer de doorgangen door de bebou^le kommen geen voldoende ruimte bieden bui ten die kommen om te leiden ten behoeve waarvan nieuwe wegen om. uie Kommen zullen worden aangelegd of bestaande *e- gen verbeterd." In elk geval wordt hier in beginsel het stelsel van traversen losgelaten en dat van omlegging om de bebouwde kom aanvaard. Geen traversen, maar ceintuurbanen Naar sprekers mocning is het noodzake lijk om radicaal te breken met het stelsel van traversen. Z.i. staat in Nederland prac- tisch overal het geval zoo, dat men het doorgaand verkeer niet in de stad mag toe laten. Een zeer belangrijk motief om het doorgaand verkeer uit do kern van de stad te woren is ook, dat daardoor het bestaan de stedeschoon gespaard kan worden. Er zullen in het gebied van de meerge- raolde cirkeltjes belangrijke werken uitge voerd moeten worden ora de straalsgewijze op de stad uitloopende Rijks- en Provin ciale wegen onderling in verbinding te brengen buiten do bebouwde kom. Prac- tisch zal dit moeten leiden tot den aanlog \an een ceintuurbaan rondom do stad Dit, zei spr., geldt ook voor Amsterdam, ja, zelfs juist voor Amsterdam. Want bij een groote stad moet aen vóór alles ver mijden, dat het verkeer zonder noodzaak het drukke stadsdeel moet doorkruisen. Wanneer ik, zei spr., van het westen ko mende, Amsterdam nader en het einddoel van mijn reis ligt in het oosten, moet ik zonder mij door de stad te persen, mijn be stemming kunnen bereiken. En dat is al leen mogelijk door middel van een gordel- weg. Georganiseerd overleg op wegengebied. Dc ceintuurbaan zoowel als de laatste ge deelten der radicaal op de stad gerichte Rijks- en Provinciale wegen vallen binnen het gebied van de stedelijke invloedssfeer, d. w. z. voor een groot gedeelte op terrei nen, waarvoor uitbreidingsplannen zijn vastgesteld of ontworpen, of nog ontworpen zullen worden. De vroeger opgemaakte uit breidingsplannen zijn ontworpen zonder wetenschap betreffende de thans benocdig- de verkeer6behoeften, zonder kennis ook van de plannen van Rijk en provincie. Die uitbreidingsplannen zullen in de meeste ge vallen zeer ingrijpende wijziging moeten ondergaan. Wat hiervoor noodig is, is systematisch overleg tusschen de betrokkenen: Rijk, pro vincie en gemeenten, waarbij mot appre ciatie van wcderzijdsche belangen wordt ge tracht tot een voor alle partijen bevredi gende oplossing te komen. Spr. wenscht. dat de „Rijkscommissie van Overleg voor dc Wegenverbotaring" stelsel matig en in alle gevallen wordt voorge licht door bestaande of in te stellen com missies. in welke het oordeel van de locali- tcit voldoende tot uiting kornt en waar te vens de stem van de provincie wordt ge hoord. Wegverlogglngen. Het vijfjarig werkplan, aan welks uitvoe ring thans door het Departement van Wa terstaat wordt gearbeid, omvat, behoudens zeer enkele uitzonderingen, uitsluitend ver betering van bestaande wegen. En wat zien wij nu gebeuren? vroeg spr. In vele ge vallen is of wordt een alleszins dragelijke toestand geschapen, voor zoover do weg loopt door zuiver landelijk gebied. Maar behalve die zuiver agrarische gedeelten zijn er bebouwde kommen van dorpen en kleine stadjes, welke de weg. die uit den tijd van de diligence dagleekent, traverseert. Moet die toestand bestendigd blijven? In vele gevallen zal omlegging, meent spr., ook in deze kleinefc plaatsen onvermijdelijk zijn. Opmerking hierbij verdient, dat de vraag, wanneer de verkeersomlegging in quacslie, uitgevoerd zal worden, eerst in de tweede plaats komt. Hoofdzaak is, dat de moge lijkheid wordt geschapen, die tot stand te brengen, wanneer de tijd daartoe gekomen is, onverschillig of dat over vijf, tien of vijftien jaar zal zijn. Spreker behandelt vervolgens dc maat regelen, welke dienen te worden genomen om te waarborgen, dat een eenmaal aange legde weg of verbeterde weg ook in de toe komst blijft voldoen aan de geleidelijke toe nemende eischen van het verkeer. Wanneer een nieuwe weg wordt aange legd, zal het z. i. aanbeveling verdienen om de onteigening niet te beperken tot de strook noodig voor den weg, zooals men dien thans wil maken, doch tevens de strooken voor latere verbreeding. Lintbebouwing aan de nieuwe wegen zeker voor zoover betreft de primaire we gen kan en moet hierbij tevens volstrekt geweerd worden. Bestaande wegen. De zorg voor in de toekomst eventueel noodige verbetering door verbreeding kan hier tot zekere hoogte worden bereikt op drieërlei wijze, n.l. door een algemeen voor schrift in de bouwverordening, door het leggen van bouwverbod of door het vast stellen van rooilijnen. De drie genoemde middelen werden tot dusverre alleen gehanteerd door de ge meente. Wijziging van de wet van 22 Dec. 1922 kan in dezen noodig zijn. Voor de provinciale wegen kunnen Pro vinciale Staten regelend optreden. Ook hier is een nauwe samenwerking noo dig tusschen de verschillende publiekrech telijke lichamen. Het lijdt voor spr. geen twijfel, dat dit alles logisch zal leiden tot het opstellen van gewestelijke plannen in den vollen omvang. De verdeeling van het Rijks wegennet over de deelen van ons land. In N.-Holland, Z.-Holland en Utrecht is bijna de helft der bevolking van ons land geconcentreerd, daar zijn de meeste groote centra, daar zijn de meeste auto's, daar wordt het leeuwendeel der wegenbelasting opgebracht. Maar.... daar zal relatief gesproken een veel kleiner gedeelte van het primair wegennel tot stand worden ge bracht. Terwijl in Noord-Holland 21.04 van de wegen- en rijwielbelasting wordt opge bracht, ligt in die provincie slechts 9.27 van het primair wegennet; in Zuid-Holland wordt voor 24.04 van die belasting op gebracht, terwijl daar slechts 11.5S van bedoeld wegennet is geprojecteerd. Feitelijk komt de zaak dus hierop neer, dat de autobezitters in het dichtbevolkte westen hunne belasting opbrengen om in de andere deelen van het land waar buiten dien de wegen reeds in verreweg den bes ten toestand verkeeren te verbeteren en aan ie vullen. Spr. meent dan ook, dat de zeer gerecht vaardigde wenschen, dien ten behoeve van westelijk Nederland worden bepleit, zooals bijv. een werkelijk goede verbinding Am sterdamDen Haag en behoorlijke wegen door het Westland niet mogen afstuiten op financieele overwegingen, en dat het alles zins logisch is om ton laste van het Rijks wegenfonds te brengen de ongetwijfeld dik wijls ingrijpende werken, die vooral in Noord- en Zuid-Holland noodig zullen zijn voor omleiding van het doorgaand verkeer, voor wijde ceintuurbanen om de stad, voor onderlinge verbinding der primaire ver keerswegen, enz. Raamspijl van zijn cel verbroken. Spoorloos verdwenen 's Graven hag e 20 Dec. Toen ïn de cellulaire strafgevangenis te Scheveningen een der gevangenbewaarders hedenoch tend om 7 uur dc cel opende, waar Adria nus Dijk mans, een berucht Rotterdamsch inbreker, zijn straftijd uitzit, kwam hij tot de ontdekking, dat de bewoner verdwenen was. Er bleek een spijl ui thet traliewerk voor het raam te ontbreken, waardoor een opening was ontstaan, die toeliet, dat Dijk- rnans zijn cel verliet. De politic werd terstond gewaarschuwd, waarop een nauwgezet onderzoek werd in gesteld. Na uit zijn cel gekomen te zijn, heeft Dijkman6 over den muur aan den achterkant der gevangenis weten te klim men. Hoewel in het belang van het onderzoek geen bijzonderheden omtrent de ontvluch ting meegedeeld mogen worden, is zoo zegt dc Ct. uit hetvoorloopig onderzoek wel komen vast te staan, dat de ontsnapte bij zijn ontvluchting hulp van buiten heeft gehad. Er is niet gebleken, dat de ontvluchte van binnen uit hulp heeft genoten. Het zeer slechte weer van den afgeloopen nacht is voor Dijkmans, die nog vier jaar straf voor den boeg had, zeer gunstig ge weest. Elk spoor in de omgeving is door den regen uitgewischt, zoodat ook het on derzoek met politiehonden heden niets op leverde. Het volgende signalement van den ont snapte gevangene werd heden per radio uitgezonden: Adrianus Dijkmans, op 10 Ja nuari 1S95 te Rotterdam geboren, lang 1.75 M., donker haar, donkere wenkbrau wen, donkerbruine oogen, ovaal gezicht, slank en tenger postuur. Dijkmans heeft een lidteeken op de rechterwang. HUIS- EN GRONDEIGENAREN. Een nieuwe woningwet ge vraagd. In 'de najaarsvergadering te Amsterdam van den Ned. Bond van huis- en grondeige naren en bouwondernemers is in de vaca ture in het bondsbestuur, ontstaan door het overlijden van den heer M. van Dorp te Rotterdam, gekozen de heer F. van Beers le Rotterdam. Besloten werd, aan de regeering met klem te verzoeken, een nieuw ontwerp-Woning- wet bij de Kamer aanhangig te maken en daarbij er op te wijzen, dat er gemeentebe sturen woningen onbewoonbaar verklaren om bij later volgende onteigening voordee- len te hebben. Belangrijke orders aan onze industrie ontgaan Dezer dagen heeft onder voorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens de Rijkscommls- sie Werkverruiming vergaderd. Besproken werd hetgeen verricht was om het bedrijf van grindbaggeren hier te lande te bevorderen. Goedgekeurd werd het advies, dat uitge bracht. was betreffende de wijze, waarop liet pot -, telegraaf- en telefoonbedrijf zijn pro gram voor aanschaffing van nieuwe radio- installaties in 1930 wenscht uit te voeren. Met instemming werd er kennis van ge nomen, dat de arbeid, dien de commissie verleden jaar begonnen is om de uitvoering van den wegenbouw in ons land meer over oen geheel jaar verdeeld te doen geschie den en niet in enkele maanden, reeds vruchten begint af te werpen. Verscheidene orders ontgaan de Neder** landsche metaalindustrie, omdat onze me taalindustrie langere leveringstermijnen moet stellen, dan haar buitcnlandscbe con currenten. Dit gaf aanloiding tot een be raadslaging, waarvan als gevolg aan het bureau werd opgedragen, aandacht te wij den aan de oorzaken, die het geschetste euvel tot gevolg hebben. Daar het reeds eenige jaren geleden is„ dat het eerste verslag van haar werkzaam heden verscheen, besloot de commissie, over, de laatste drie jaren van haar werkzaams heden een kort verslag samen te stellen. Voorts werd mededoeling gedaan vatf efcnige tientallen gevallen, waarin de be middeling der commissie werd ingeroepen om te verkrijgen, dat orders voor de Neder landsche nijverheid zouden behouden blij* ven en niet aan het buitenland zouden wor den opgedragen. Hierbij bleek, wat eeiiigö onzer groote electrische centrales op het oogenblik belangrijk worden uitgebreid of dat nieuwe centrales worden bijgebouwd. Het speet de commissie, dat de opdrachtge vers, omdat zij niet voldoende overtuigd zijn van hetgeen do Nederlandsche nijver heid voor de bedoelde nieuwe installaties zou kunnen leveren, herhaaldelijk er toe overgaan, zeer belangrijke orders in het buitenland le plaatsen. Het was der commissie daarentegen aan genaam te vernemen, dat de gemeente Am sterdam een groote order voor de gemeen tetram ter uitvoering aan drie Nederland* scho fabrieken heeft opgedragen. NED. CHEMISCHE VEREENIG1NG. Vergadering te Amsterdam* Amsterdam, 28 Dec. Heden vergaderde dc Ned. Chemische Vereeniging in het ge bouw van het Chemisch Laboratorium der Gem. Universiteit. Uitvoerig werd de sterkere onderlinge aaneensluiting der Ned. O.-Indische chemi ci besproken, speciaal met het oog op de vraag, op welke wijze een zoo nauw moge-, lijk contact behoudon kan blijven, resp. ver kregen kan worden. Aan den aftredenden voorzitter prof. dr. S. C. J. Olivier uit Wageningen werd bij zondere dank gebracht voor zijn prettige en flinke leiding gedurende de drie afgeloopen jaren. Daarna hield prof. dr. A. H. W. Atem een voordracht over: De electrische eigenschap pen der moleculen. Een groot aantal leden woonde dezn voordracht bij. Na een gemeenschappelijke lunch hielden verschillende secties bijeenkomsten, waarin lezingen werden gehouden en mededeelin- gen, werden gedaan. 'M Schouwburg-controleur; JO vergist zich, meneer,, 'dit zgn tramkaartjes." V Bezoeker.Groote hemeL non begrijp lk waarom dlo. tramconducteur soo verheugd keek toen hij mijn kaart»; Jee innam.' .(London Opinion),]

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 8