M Balansopruiming. DE SPECIALIST DOKKENSLEEPER KAFT. PERSON UIT DEN ZEEDIENST Genaturaliseerd Hollander FELLE BRAND TE RHOON VERZAKKING VAN DEN SPOORDIJK DE OOGST VAN DEN STORM Voorbode van verder gevaar Schepen op het strand Koopjes in alle afdeelingen. De Adelaar iHKSfë.40 Havik 41 Telefoon 292 RADIOPROGRAMMA HUMORHOEKJE Een van de mannen die voor ons naam hebben gemaakt Kapitein Nils Perso-.i, de bekendste van onze Nederlandsche sleepbootkapiteins, een van de mannon van L. Smit cn Co.'s Inter nationalen Sleepdienst, die het meest heb ben meegeholpen, onzen naam op dit ge bied een wereldreputatie te geven, heeft zich, naar wij vernemen, sinds eenigen tijd teruggetrokken uit den actieven dienst van het Maassluisöcho sleepbedrijf en heeft een positie aan den wal bij dit bedrijf aan vaard. Hij is er dus niet voor verloren, en van zijn advies, dat steunt op een groote ervaring, zal men nog vele jaren kunnen profiteeren, terwijl hij oveneens niet afkee- rig staat tegenover een karweitje als het wegbrengen van een schip waarvoor een groote zeovaartkennis noodig is, maar practisch is de groote man van L. Smit en Co. uit het zeevarende leven verdwenen na er 24 jaar een sieraad van te zijn go- weest Zijn schip, de „Roode Zee", vaart op het oogenblik onder kapitein Weltevreden, een neef van den kapitein van de Poolzee, met wien wij dezer dagen een onderhoud had den. Dit zich terugtrekken van Nils Per son is eon afscheid geweest, en wij achtten het noodig daarop in een of anderen vorm het accent te leggen. Wij meenden dit nl°t beter te kunnen doen dan Person te ver zoeken zelf iets uit zijn leven te vertellen, dat zoo afwisselend en rijk is geweest De hardste belevingen van hot zeemanschap zijn Person niet vreemd gebleven en het ls juist daarin dat deze Hollander geworden Zweed getoond heeft een groot man te zijn, een man die meer voor Hollands naam heeft gedaan dan talloozc anderen die met roem en eer beladen zijn. De Oranje- Nassau-orde siert sinds eenige jaren zijn borst, en ook andere onderscheidingen zijn hem ten deel gevallen, maar ineer nog dan deze 6iert hem de voldoening dat hij een welbesteed leven achter den rug heeft on mei eere van zijn rust kan gaan genieten Hij zelf zou zeggen: „Mijn leven is „in good order and condition" gebleven"! Hollander geworden. Ik was, zei Person tegen ons in zijn knusse voorkamer, die uitziet op de haven van Maassluis, pas vijftien jaar toen ik meeging met een Hollandsch schip van Malmö, waar ik geboren was cn school gegaan had, naar Holland. Ik ben in Hol- landschen dienst gebleven tot nu toe. Nooit ben ik meer, anders dan door het voren, naar Zweden teruggekeerd. Ik heb een Hollandsche vrouw getrouwd, heb hier kin deren gekregen die op do „Nederland" varen, do oudste als eerste, de jongste als derde stuurman, en nu zit ik, nu wij thuis alleen overgebleven zijn, aan den Holland- schen wal uit te rusten, en misschien ga ik nu nog wel eens voor mijn genoegen eon reisje naar Zweden maken. De eerste 23 jaren van zijn leven zijn besteed aan den dienst op zeilschepen. De jonge Person had er zin in, hij zag kans om achtereenvolgens al zijn koopvaardlj- rangen te halen in een tiental jaren, on toen hij 26 was, was hij al kapitein. Ivust- reizen naar do Oostzee volgden, daarna vier jaren in dienst van een Amsterdamsche firma naar de West, en toen kwam, toen hij 38 jaar oud was, het verzoek om deel uit te gaan maken van het zeesleepbedrijf, dat in dio jaren in opkomst was. Do bijna veertig-jarige Person aarzelde geen oogen blik. De sleepvaart trok hem aan on het was in die dagen met de zeilvaart ook al niet zooveel meer. Zoo kwam hij in Maas sluis terecht. Het Callaodok* In Juli, zoo vertelt hij verder, kwam ik in dienst en in Maart daarop vol gend was ik kapitein. Eerst op do Poolzee, later op de Zwarte Zee; daar heb ik zes jaar op gevaren. Tenslotte ben ik in 1914 op de Roode Zee terecht gekomen, waarop ik bleef tot nu toe. Dat is nu nog een van de allergrootste zeeslcepers van de wereld en dan kunt u wel nagaan wat voor een beet dat was omstreeks 1908, toen hij ge bouwd is. Er kwamen een paar kustrelsjes en toen kwam de groote sleeptocht met hel Callaodok, van de Tyne naar Peru. Een ontzaglijk karwei is dat geweest die van Augustus 190S tot April 1909 heeft geduurd. Hot, moeilijkste was de doortocht door de straat van Magelhaen die niet bevuurd was. Dat heeft ons veertien dagen gekost En toen moesten we nog dagenlang tus- schen al die eilanden varen, voordat wij bij Trinidad weer open zee in gingen. Soms lagen we daar dagen lang stil, om op be ter weer te wachten. Dat is eigenlijk wel de zwaartste reis geweest, die ik ooit heb geh/id. It- Engeland hadden ze or zelf niet veel hooop. We wisten dat wel. want we had dei, zelf in een krant het volgende gelezen: tuit het con of andere kastje kwam een kaart waar achterop 'n citaat uit een'hoofd artikel van de „Daily Mail" uit die dagen was afgedrukt) „Oh, I wish them well, these gallant Dutschmcn, in their tiny toilers, and firmly it will bo only because they could accomplish what is very they could not accomplish what is very little less than a miracle: the getting of that ugly, square-ended mass trough the labyrinth betwee South America and Tierra del Fuego'" U ziet wel, ze hadden er zelf een hard hoofd in. Toch hebben we het klaar ge speeld. Daarna heb ik verscheidene andere dokken weggebracht. Wel zeventien, geloof ik. Naai' Montreal, naar Lagos, naar Rio de Janeiro en Constantiiiopel. U bent zoo'n beetje een wcreldspeciu- list in het wegbrengen van dokken, niet Och, hoe gaat dat Ik zat nu eenmaal op de grootste sleepboot en die worden er natuurlijk het eerst voor aangewezen. Dat ging dus eigenlijk allemaal vanzelf. Zeemanskorthoid. Aardig detail van den aan den zeeman aangeboren bescheidenheid Want hij ver gat erbij to vertellen, dat hij op de Roode Zee zat, omdat men bij Smit cn Co. nu een maal de beste mannetjes op do beste plaat sen zet, waar men ze het meest noodig heeft Wij gingen verder. En vroegen: „De Mau- retania Die hebben wij eens overgehaald van Southampton naar Cherbourg. We hadden toen een zware storm tegen en kwamen 36 uur over tijd aan. Maar feitelijk is or toen niet bijzonders gebeurd. Daar kwam de zeeman weer om den hoek Want hij vergat te vertellen dat dit ovec- sleepen van de Mauretania in con van de zwaarste stormen die hij ooit gehad heeft, met vier sleepers waarvan de kolen met het uur nijpender opraakten, met een schip dat bijna bet allergrootste van de wereld was, een karwei is geweest, waarvoor de Nederlandsche regeering het terecht noodig geoordeeld heeft hem de ridderorde Oranjo Nassau te schenken. Een van de prachtigste staaltjes van Ne derlandsche sleepkunst en vasthoudend-, noid. Andere bekende sleepreizen van kapitein Person zijn de tocht met de „City of Sin- geporo'' van Sydney naar Holland, met het casco van de „Statendam" van Belfast naar hier, en het groote dok van Wilton van Hamburg naar Rotterdam. In totaal heeft de „Roode Zee" in de jaren Sept. '23—Sept. '28 een afstand van 33000 mijl afgelegd. Hetzelfde geldt voor de moeilijke con- vooireizen in den oorlogstijd, toen de Roo de Zee, die, voor do marino voer met een marine-officier aan boord, soms maanden lang voer in de gevaarlijkste mijnenvelden van de Noordzee om de Nederlandsche schepen te begeleiden en bij te staan wan neer dat noodig was. Dan bracht men de schepen weg tot aan de niet meer zoo ge vaarlijke terreinen, bleef daar liggen wach ten, soms dagen lang, totdat er weer nieuw convooi kwam dat huiswaarts ging cn hoe vaak gebeurde het dan niet dat zij vlak bij de haven van IJmuiden gekomen, niet hoorden, dat zij weer wêgmoeston. Na den oorlog ging het werk daar weer door. Er volgde de beroemde tocht met de Burgersdijk, waarmee de Roode Zee 28 da gen lang in een vliegenden storm in den Atlantischen Oceaan heeft liggen worstelen om er ten slotte toch in te slagen het schip in „good order and condition" binnen te brengener volgde dc wereldberoemde tocht met het Singaporedok, dio eigenlijk de afsluiting werd van Persons slcoploop- baan. Person aan den wal, dat beteekent eon man mindor in de gelederen van de groote Nederlanders, dat betcokent een leege plaats, die slechts moeilijk zal wor den aangevuld door eon gelijkwaardige. Het dorp liep gevaar Rotterdam, 13 Januari. Vannacht omstreeks half één is het rustige Rhoon opgeschrikt door het kleppen van de brand klok. Het bleek, dat een felle brand woed de in twee panden aan den Albrandschen- dijk, die met den harden Zuid-Westerstorm een zoo groot gevaar opleverde voor het ge- heole dorp, dat de hulp van de Rotterdam- sclie brandweer moest worden ingeroepen, om orger te voorkomen. Omstreeks half één was de groote schuur, die achter den kruidenierswinkel van Hee- ze ligt, ten deele in gewaaid. Heeze had zich mot een lantaarn naar de schuur be geven, om de schade op te nemen, en zijn paard dat te midden van de puinhoopen stond, los te maken toen dc lantaren door den wind omviel, zoodat do schuur in een minimum van tijd in lichte laaie stond. Ter nauwernood was er tijd om een auto te redden. Het paard kwam om. Weinige oogenblikken oma stond het heele pand in lichte laaie, terwijl het vuur zich ook me dedeelde aan het woonhuis van Van Bok- kum, dat achter diens graanpakbuis is ge legen. Tevens liep het graanpakhuis van Veldhuizen gevaar, terwijl enkele achopen in het haventje moesten worden verhaald, cn een boer aan do overzijde van de haven zich gedwongen zag zijn dak met een tuin slang nat te houden. Waar de Rhoonsche brandweer met haar twee slangen op de waterleiding, en een op do pomp, weinig kon doen, is van parti culiere zijde hulp aan Rotterdam gevraagd Om 2 uur was men er en spoedig kon met 2 stralen water worden gegeven. Toen was het pleit gauw beslecht. Hot pand van Hee ze is finaal afgebrand, hot woonhuis van Van Bokkum is eveneens uitgebrand. Ver zekering dekt de schade. 700-JARIG BESTAAN VAN ZWOLLE. De viering omstreeks 31 Augustus. Zwolle, 13 Jan. Op initiatief van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer waren Za terdagmiddag vertegenwoordigers van 80 vcroenigingen bijeengeroepen om te bespre ken de plannen tot feostelijke herdonking van het 700-jarig bestaan van deze stad. Als voorloopige datum werd vastgesteld de week die 31 Augustus begint. De bedoe ling is namelijk een 4 ;i 5 daagsch feest. Men stelt zich voor een historischen op tocht te houden, een historische tentoon stelling, historische spelen, muziek, zang cn sportfeesten, avond- en kinderfeesten, een lichtweek. tevens winkelweek, een ringrijderij. Voor do historische spelen had mon zich in verbinding gestold met den heer De Witt Huberts, voorzitter van den Ned. Land-1 speelraad, die zich bereid verklaard heeft een lezing met lichtbeelden te houden. Uit al de medewerkende vereenigingen zal één afgevaardigde zitting nemen in het comité, dat de voorbereiding op zich zal nemen. De heer K. Molenbeek had een stedenlied vervaardigd, dat in die week door een beiaardier ten gehoore zal worden ge bracht, aldus meldt hot Hbld. Over het traject GoudaRotterdam nog steeds enkel spoor Een stuurlooze schoener ontdek! Op de rivier de Merwede zijn Zondag een drietal schepen door den hevigon storm gezonken, waarbij echter geen menschen- icvens zijn te betreuren, terwijl een zestal andere schepen Jn nood verkeerden, die echter bijtijds zijn geborgen. De sleepboot „Leka", kapitein L. Stok, voer Maandag morgen op een krib achter de kalkzand steenfabriek te Gorcum, waardoor hel schip een lek bekwam, veel water maakte cn onmiddellijk ging zinken. De kapitein gaf direct met. de stoomfluit hulpseinen, waarop do schippers, die in de haven van de kalkzandstcenfabriok lagen, met roei- booten naar het zinkende schip voeren. Dc twee opvarenden, de kapitein en de machi nist, konden juist bijtijds van boord wor den gehaald. De schade wordt door verze kering gedekt. Onder de gemeente Brakel is hot Duit- scho slcepschlp „W. T. A. G." nr. 76 gezon ken en onder de gemeente Zuiüchem een met hout beladen motorboot. De opvaren den zijn gered. Rotterdam, 13 Januari. Baron Pan- tlialeon van Eek van den dionst van Weg cn Werken der Ned. Spoorwegen heeft van daag een onderzoek op de lijn bij Moor drecht ingesteld. Naar aanleiding van dit onderzoek is omtreeks 4 uur in den middag het langzaam verkeer over enkel spoor vrij gegeven. Terwijl mon nog overwoog of het verkeer over dubbel spoor kon worden geleid vonden nieuwe verzakkingen plaats, waardoor het tweede spoor weer 75 c.M. lager kwam te liggen. Men heeft toen alleen maar het verkeer over enkel spoor met groote voorzichtigheid gehandhaafd. Er wordt nog zand gestort waarbij men het j werken van den dijk zooveel mogelijk tracht tegen te gaan. Op het oogenblik is 1000 ku bieke meter zand op den dijk gestort. Dit is grootcndeels in den grond verdwenen. Naast den dijk is ln de spoorsloot een boe veelheid veen naar boven gekomen, dio echter veel geringer is dan die van het ge storte zand. Er kan nog niets met zekerheid gezegd worden over den duur van de verzakking, die zich voorloopig slechts op dit ecne punt concentreert. Enkele honderden meter noor delijk is evenwel een telegraafpaal scheef gezakt, hetgeen vaak eon voorbode is voor een verzakking. In de omgeving van den spoorbaan zoekt men de oorzaak van de verzakking ten deele ook in het feit, dat de oude Rijn spoorweg indertijd in de griend is gelegd op oon laag takkenbossen. Deze laag zal nu verteerd zijn, waardoor het gevaar voor een verzakking veel grooter is geworden. Door de sleepbooi „Grota", kapitein P. Grootenboer, zijn oen viertal schepen, de „Argo", de „Bon Esporance", do „Pieter- nella Johanna" en de „Hendrika", die nabij het slot Loevesteiu op den Waal voor anker logen en waarvan de „Argo" het anker had verspeeld, tusschcn de kribben in do rivier geborgen Twee dezer schepen begonnen reeds veel water te maken, terwijl een an der giag kantelen. De opvarenden konden echter aan boord blijven. Het sleepschip „Wiljo", dat voor Woudri- chem van zijn beide ankers was geslagen, ging" driften, doch de schipper van dat sleepschip had het geluk zijn 6chip naast t enkele andcfe voor anker liggende schepen j te kunnen sturen, waarbij dit schip met veel moeite aan de anderee kon worden vastgebonden. TRAMWEGPERSONEEL Door bemiddeling van den vorigen cn den legenwoordigen minister van waterstaat is het contact tusschcn de Nederlandsche Ver- eeniging van spoor- en tramwegpersoneel en de vereenlging van werkgevers op tram- weggebied thans hersteld, zoodat voortaan weer personeelsaangelegenheden van de aangesloten ondernemingen, voor zoover de ze de Nederlandsche vereenlging krachtens het reglement dienstvoorwaarden hebben erkend, in samenwerking kunnen worden opgelost. Er zal nu spoedig een gezamen lijke bespreking plaats vinden, waarop de meest belangrijke aangelegenheden zullen worden behandeld Dc Cocksdoip, 13 Jan. Omtrent de stranding van het Letlandschc stoomschip „Skauts" kan nog worden gemold, dat zoo wel de reddingsboot „Eierland'' uit De Cocksdorp als de „Dorus Rijkers uit Den Helder zijn uitgevaren om h,. !c verlee- nen. Do „Eierland" kreeg ecuier een defect aan' den motor en kon het schip niet be reiken. De „Dorus Rijkers" slaagde er in langszij het schip te komen, doch de be manning wenschte dit niet te verlaten. ZIJ deelden echter mede, dat zij tegen den avond, wanneer het schip nog niet vlot zou zijn, in geval van ruw weer reddinge boot-hulp zouden vragen. Wat het Italiaansche stoomschip „Valen tino Nocado" betreft, dit ligt droog op dc zandbank. Wanneer de storm opnieuw komt opstekou, bestaat er gevaar, dat het schip nog verder in de richting van de kust zal drijven Ten Noord-Westen vin het eiland Texel werd hedenmorgen eon schoener ontdekt, die stuurloos bleek to zijn. Door de ebbe is hot schip, welks naam tot dusverre onbe kend is. ver uit dc kust afgedreven Tengevolge van den storm is Zondag avond te Vaals een vliegtuig, dat op het vliegveld aldaar geankerd was, opgenomen en in het bosch nabij de Wilhelminatoren neergesmakL De machine van Duitsche particulieren in Aken kwam ondersteboven terecht en liep ernstige schade op. Het op de Vliehors gestrande Italiaan sche stoomschip „Valentino Nocado', dat 6000 ton groot is, was op weg van Brake naar Cardiff en had geen lading aan boord. De bemanning, bestaande uit 31 koppen kon deels met eigen booten aan land ko men, deels werden zij door middel van het wippertoestel aan wal gebracht. Het schip zit hoog op het strand. Bij een hevige stortzee tijdens den storm van Zondagnacht, is de stoker W. Sniedcwind van de stoomtrawler „Gerber- dina Johanna" IJM 38, welke gistermiddag te IJmuiden is binnengeloopen, overboord geslagen en verdronken. S. was ongehuwd cn woonde te Den Helder. HET SPOOKHUIS TE ROTTERDAM. Oplossing van het mysterie. Rotterdam, 13 Jan. Zondagavond werden opnieuw spookverschijnselen waar genomen in het reeds berucht geworden huis aan den Schledamschen dijk. De po litie, die op onderzoek uittrok, vond in het huis een klein meisje dat mot een zaklantaarn liep te spelen. Toen men het kind dit speelgoed had afgenomen hielden 'de soookverschijnselen op. I Vermoedelijk heeft dus dit kind ln de ofgeloopen week voor spook gespeeld. ERNSTIG ONGEVAL TE WINTERSWIJK. Door een rioolbuis verpletterd. W i n t e r s w ij k, 13 J a n. In de Spoor straat alhier heeft hedenmiddag een doo- dclijk arbeidsongeval plaats gehad. Hoewel de meest uiteenloopende verklaringen ge- I geven werden, schijnt het zich aldus te hebben toegedragen. Bij do riolceringswer- ken, die ln deze straat verricht worden, sloeg op een gegeven oogenblik een bok om waaraan den rioolbuis bevestigd was, met j het noodlottig gevolg, dat deze buis terecht kwam op het lichaam van den 23-jarigen J, D. te Brinke, een arbeider, die daar juist eenige werkzaamheden verrichtte. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleed hij korten tijd later aan de bekomen verwon dingen. Het lijk is naar het ziekenhuis overgebracht. Te B. was ongehuwd. PRIMA ADVOCAAT BOERENMEISJES, BOirnENJONGUJS. VOORBURGH, MASSA's SCHILLETJE, alsmede de bekende „OUDE KLARE" merk „Ouwe Duijs" f 3.25 per Liter. Verkrijgbaar i. d. Slijterij in Gedistilleerd SPOOK TE GOUDA ONTDEKT. Grap van een slagersjongen. Gouda, 11 Jan. Het Goudsche bei- spook, dat eenigen tijd de geheole stad zoo geweldig in opschudding heeft gebracht, i6 ontdekt. Het bleek een oolijke slagersjon gen te zijn. die geregeld aan het belletje van het „behekste" perceel trok. De griezelsensatie is thans voorbij, de po litiebewaking ingetrokken en de rust terug gekeerd. (Telegraaf). WAT IS ER LOOS OP URK? Twee motorbotters in beslag genomen. Zaterdagmiddag zijn drie rijksveldwach ters naar Urk vertrokken om twee Urker motorbotters in beslag tc nemen, tevens is de rechercheboot tc Den Helder gewaar schuwd om de vaartuigen naar Enkhuizen te 9leepen. ZUIGELING ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN GESTORVEN. Het geval te 's-Gravenbage. 's-Gravenhage, 13 Jan. Ten ver volge op het bericht van het onder ver dachte omstandigheden overlijden van een zuigeling hier ter stede, zij medeg^dreld, dat de lijkschouwing reeds heeft plaats ge had. Het resultaat daarvan wordt echter geheim gehouden. Zij schijnt echten \oor de ouders geen gunstig resultaat te neb ben opgeleverd. De vader, die ervan ver dacht wordt het kind opzettelijk te h'bbcn doen stikken, doch blijft ontkennen. i> al thans heden ter beschikking van de justi tie gesteld. Woensdag 15 Januari. Hilversum. 10.00 Morgenwijding 12.00 —1.00 Middagmuziek. 1.00 Carillon te Zwol le, ter gelegenheid van de opening van de nieuwe IJsselbrug bij Haterveer. 4.00 4.30 Studïemuziek voor piano. 5.00 Diner- muziek. 8.01 Engelsche avond. 9.01 Ensem ble. 9.20 Populair concert Huizen. 8.15 Morgenconcert. 1100 Pla ten. 11.30 Harmoniumbespeling. 12.30 Mid dagconcert 2.00 Concert. 4.15 Platen 8.30 Uitzendavond. Daventry. 12.20 Orgelconcert. 1.50 Con- cort. 7.00 Liedjes. 8.50 Concert. Parijs. 12.50 Symfonische muziek. 4.05 Concert 8.20 Concert Langenberg. 12.25 Middagconcert. 4.50 Vooravondconcert door blaasorkest 7.20 Engelsche en Schotsche liederen. 8.05 Engelsche avond. Kalundborg. 2.50 Concert. 7.35 Noor- sche strijkmuzicE. 8.03 Vocial concert. 9:20 Engelsche avond. Oude Engelsche muziek. Brussel. 5J20 Trio-concert. 8.35 Engel sche avond. VRAAGT UWElWjby WINKELIER OP N.V. HULSKO TEiizbo AMERSFOORT EEN CARILLON VOOR ZWOLLE. Zwolle, 13 Jan. De commissie tot over brugging van den IJssel, die geldon inza melde voor het vormen van een fonds ter tegemoetkoming van de. kosten tot over brugging van clen IJsel, heeft van do se dert de inzameling gekweekte renten van dit fonds aan het gomeentebestuur van Zwolle aangeboden een carillon in Zwol- le's meest kenmerkende toren „de Peper bus". Woensdagmorgen a.3. om 10 uur ge schiedt de officieele overdracht, waarna in aansluiting bij de openstelling van de Nieuwe IJselbrug, het carillon bespeeld zal worden door Rotterdam's beiaardier Ferd. Timmermans. Dit concert wordt uitgezon den door de A. V. R. O. van 12 uur. Bijziend bezoeker, achter de schermen van een revue: Het doet je goed. iemand te zien die zoo vriendelijk voor dieren ls. Tooneelknecht: Nou ja. de voorpooten benne der aanstaande, ziet uwee.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5