DE CONCURRENTIE VAN TRAMS EN A.T.O. UIT DEN ONTREK STADSNIEUWS BERICHT DE STAATSKAS WORDTER DE DUPE VAN DE NATIONALITEIT DER GEHUWDE VROUW DE DROOGDOK-RAMP VAN DE VULCAAN ID Stormweer de oorzaak GROOTE BRAND TE 00STV00RNE Vier uur woedde het vuur RADIOPROGRAMMA SPORT VOOR ONZE HUISVROUWEN Fa, M.R.N. OOSTERVEEN Snelkokende Havermouth, Het Rijk mag deze concurrentie niet laten gedijen Nieuw terrein van de A.T.O. Id het Weekblad van de Ned. Vereeniglng van Spoor, on Tramwegpersoneel lezen wij in een artikel „Verkecrsdwaasheden o.m Eerstdaags zal de expeditieonderneroing Van Gend Loos in den Gclderschcn Ach terhoek beginnen met het onderhouden van een aantal lijnen' voor goederenvervoer, die vrijwel geheel parallel loopen met de rou tes, die de Geldersche en een paar andere tramwegmaatschappijen volgen. De overeenkomsten voor het recht- streeksch verkeer, dio tusschcn deze tram- ondernemingen en de Neder!. Spoorwegen waren afgesloten, zijn nu van de zijde der laatste opgezegd. Dat wil in voor ieder verstaanbaar Hol- landsch zeggen, dat voortaan deze trams en Van Gend Loos elkaar zullen gaan beconcurrecrcn en er geen samenwerking meer zal zijn tusschen de N.S. (aan wie de onderneming Van Gend <fc Loos feitelijk toebehoort) en de trams. Deze trams zullen daardoor zonder twij fel hare moeilijkheden heel wat zien ver- grooten, en het zal de vraag zijn, of deze niet zoo groot zullen worden, dat do be trekkelijk gunstige positio, waarin de Gel dersche tram verkeert, zoo gunstig zelfs, dat zij de laatste jaren in 6taat was, een behoorlijk dividend te betalen, zal ver dwijnen en zij ook ingedeeld zal moeten worden bij het gilde der noodlijdenden, waartoe de andere reeds behooren. Voorloopig is het gelukkig nog niet zoo ver, maar deze maatregel voert toch een eindje dien weg op en doet erger vreezen. Dit feit doet nog eens scherp het licht vallen op de verkeerswanorde, die *n ons land en in bijna alle andere landen nog maar steeds blijft bestaan, ondanks de wijziging van de wet op de openbare mid delen van vervoer, die de autobussen en trams wat beschermd heeft tegen... de autobussen. Maar met het goederenvervoer blijft tot nog toe alles bij het oude en wij twijfelen er meer dan sterk aan, dat met een conces siestelsel dit goederenvervoer behoorlijk geordend zou kunnen worden. Van de Geldersche tram mag men zeg gen, dat zij haar tijd en haar taak heeft begrepen. Zij heeft haar bedrijf intijds ver breed. Bestond zij eertijds alleen uit stoom trammen, in den loop der jaren heeft zij den benzinewagen zoowel als de autobus als noodzakelijko aanvulling der tramtrei nen gezien en dezo aanvulling ingevoerd. Bij dezen uitbouw van het bedrijf heeft zij echter andere, reeds bestaande on Ier- nemingen niet ontzien. Met name heeft zij de N. S. sterk beconcurreerd door de opening taarer buslijnen van Zutphen naar Arnhem, zoo sterk zelfs, dat zij het locale verkeer tusschcn deze twee steden vrijwel geheel aan de spoorwegen heeft ontnomen. Het is dan ook tot zekere hoogte zeer verklaarbaar, dat de N.S., die nu door het bezit van A.T.O. en Van Gend Loos een middel hebben gekregen om op ander ge bied verloren gegaan vervoer terug 10 winnen en zelfs van andere vervoer-onder- nemingen af te nemen, thans ook niet schromen om dit middel tegen de Geldar- sche tram aan te wenden. Van het standpunt der particuliere on derneming uit mag het echter verklaarbaar zijn, men komt tot de allerdolste dingen als men deze eens meer op den keper be schouwt. De N. S. het is bekend zijn in het bezit van de aandeden der A.T.O. en deze heeft weer die van Van Gend Loos, zoo dat gezegd mag worden, dat de N". S. deze twee ondernemingen, die vrijwel als een geheel geëxploiteerd worden, als verleng stukken van haar bedrijf ziet. De meerderheid der aandeden en be stuurders van de N S. zijn van den Neder- landschen Staat, die bovendien aan de oude aandeden een dividend van b% ga randeert. De Ned. Staat heeft dus zeer grooten in vloed In het spoorwegbedrijf en via dit in A.T.O en Van Gend Loos en een emi nent belang bij de geldelijke uitkomsten daarvan. Leveren A.T.O. en Van Gend Loos verlies op, dan is dat in de rekening der N.S. terug te vinden, betzecn ten ge volge kan hebben, dat er verlies bijgepast moet worden of overwinst verloren gaat, die anders in de schatkist zou kunnen vloeien. Zooals verder bekend is, worden door het brandstoffensubsidic de trams met staatsgeld geholpen om het hoofd boven water te houden, terwijl bijna al deze tramondernemingen "van den staat groote bedragen aan renteloos voorschot hebban ontvangen. Renteloos voorschot bij den houw verstrekt, zoowel als voorschotten, die renteloos zijn gegeven, om exploitatie verliezen mede te dekken Bovendien heb hen provincies, gemeentebesturen en soms andere overheidsorganen eveneenijs groote kapitalen in do trams gestoken n r.i.co op zich genomen voor exploitatietekorten. De overheid fn 't algemeen heeft dus, al leen geldelijk gezien, zoowel belang bij tel spoorweg- als bij het trambedrijf. We krijgen nu dus te zien. dat eertijds de Geldersche tram door haar concurren tie met de N.S. het exploitatietekort daar van dreigde te vergrooten. .>aartoe me-io in staat gesteld door het subsidie, dit aan deze tram uit de o\erheidökas werd v»r- «trekL Men gaf dus geld uit de staatskas cm een onderneming mede te lijf te ge'tn. die daardoor een grooter beroep op diezelfde kas zou moeten doen. Nu met A.T.O. en Van Gend Loos gaat het volmaakt denzelfden kant op. Zij ma ken het bestaan van do Achterho»ksche trams moeilijker en van andere trams hier en daar (in Noord-Brabant cn Zeeland) evenzeer. Met het overheidsgeld wordt een strijd gestreden, die enkel tengevolge heeft, dat er meer overheidsgeld aan de te lijf ge gane ondernemingen ten koste gelegd zal moeten worden. De meest volmaaklo onzin, die denkbaar is en wel door ieder zal worden ingezien; die nog eens klaar laat gevoelen, hoe on volkomen de verkeersordening in ons land is en hoe mal het tot nog toe gevolgde systeem werkt. Er is nu een staatscommissie bezig het tramvraagstuk te bestudceren cn verbete ringen aan de hand te doen. Maar wij voor spellen weinig blijvend effect, zoo het heil enkel gezocht wordt in de gestalte der trams zelve en niet in de veel grootero ge stalte van het geheele vervoer. Als vanzelf komt men daarbij lot de noodzakelijkheid om spoor en tram en A T. O. en v. Gend Loos in één hand, althans in één verband, te brengen óf door fusie ói door samenwerking, waarbij de over heid als taak zal mooten hebben door groote bevoegdheden en voorlichting door een Vervoerraad te waken voor de belan gen van de gemeenschap. Indien de trarawogen door de N.S. of door de A.T.O. werden geëxploiteerd, zou men althans de zekerheid hebben, dat de vreemde ontwikkeling, dio thans gezien wordt, niet zou doorgaan. Concurrentie is soms wij stemmen het toe wel eens noodig om het vervoer op wat hooger peil te brengen, maar eon toe stand van blijvende cn verder voortvreten- de concurrentie levert in elk opzicht slechts verlies op. Hier moet gezocht worden, de verschil lende vervoersmiddelen naar elkaar toe te brengen, in plaats van zich tegen elkaar lo doen keeren, tot nadeel van zich zelve en de overheid en het verkeer En wellicht zal de tijd eens komen, dat dit geheel op dezelfde manier zal moeten worden gezegd van het vliegwezen en de binnenvaart. Zoo ooit, dan leert de tegenwoordige tijd wel, dat wij met ons verkeerswezen pre cies den anderen kant uit moeten, als wij thans gaan. inrichtingen wordt ingeroepen, zijn zoo tal rijk, en vooral is de verscheidenheid in den aard dier govallen zoo groot', dat meer en meer de behoefte gevoeld wordt aan een zekere arbeidsverdeeling, welke bovondien door het verschillend karakter, dat de beide instellingen blijkens haro statuten dragen, min of meer van zelf aan do hand gedaan wordt. De regeling, die thans getroffen is, komt voornamelijk hierop neer, dat van de kin deren, die voor opneming in een centraal gesticht in aanmerking komen, weezen, die den leeftijd van zes jaar bereikt hebben, in hoofdzaak to Utrecht, daarentegen andere onverzorgde met weezen gelijk tc stel len kinderen en \oorts jongere .veezen te Leiden zullen worden opgenomen. Ook met do besturen van verschillende plaatselijke Joodschc weeshuizen in ons land hebben regenten van het Leid6chc Woe6hul6 besprekingen gehouden om een rationeele verdceling van den arbeid te be vorderen. Het Britsche standpunt op de Conferentie te deri Haag 's Gravenhage, 13 Maart. Het bestuur van de conferentie, uitgaande van den In ternationalen Vrouwenraad en den Wereld bond voor vrouwenkiesrecht cn gelijk staatsburgerschap in Den Haag, heeft rae- dedeoling ontvangen van de instructies, welke de Britsche regeering heeft gegeven aan haar gedelegeerden bij de codificatie conferentie, met betrekking tot de natio naliteit \an de gehuwde vrouw. De ."ninis- Ier van buitenlandsche zaken, de heer Hen derson, heeft aan de „Six Point Group" (een Engel6cho vereeniging, die zes punten in haar program heeft), schriftelijk medege deeld, dat de Britsche regeering in begin sel is voor de politiek, waarmede uw. Macdonald verklaarde in te stemmen, tot de deputatie van vrouwenverenigingen door hun eind April werd ontvangen. Mr. Mac donald verklaarde toen, dat hij toegaf, dat een Britsche vrouw, die een vreemdorng huwt, niet automatisch haar nationaliteit behoort te verliezen; dat aan een buiten landsche vrouw, die een Britsch onderdaan huwt, niet de Britsche nationaliteit moet worden opgelegd, tenzij zij verzoekt te wor den toegelaten als Britsch onderdaan; en dat oen gehuwde vrouw niet langer behoort te worden gerangschikt onder de minder jarigen en krankzinnigen, als iemand, die onbekwaam is tot oordcelen, maar iat zij bevoegd moet worden geacht om de Brit sche nationaliteit aan te vragen en te wor den locgelaten tot deze, wanneer zij dit ver langt. De heer Henderson verklaart verder, dat de delegatie van het Britsche Vereenigde Koninkrijk opdracht zal krijgen to beproe ven dezo politiek in de conferentie -ïange- nomen te krij'gcn. DE I. T. O. W. U. Ter gelegenheid van de Internationale Tentoonstelling van Gemeentelijke Open bare Werken, welke te Utrecht gehouden wordt en uitgaat van de Vereeniging van Directeuren van Gemeentewerken, bood heden het gemeentebestuur van Amsterdam aan de leden der vereeniging en den bui- tenlandschen gasften een boottocht aan, ge volgd door een rijtoer. Doel was om bij den boottocht den- deelnemers een indruk to geven van oud Amsterdam en van de haven, terwijl de rijtoer beoogde, hun de nieuwe werken te Amsterdam te doen zien. Tijdens de boottocht heeft de directeur der Publieke Werken van Amsterdam, Ir. W. A. de Graaf, gesproken over Amster dam oud en nieuw. In verband met de om standigheid, dnt de lozing aan boord werd gehouden en do tijd zeer beperkt was, kon den geen lichtbeelden worden vertoond. JOODSCHE WEEZENVERZORGING. Dezer dagen heeft tusschcn het College van Regenten van het Centraal Israëlitisch Weeshuis te Utrecht en dat. van het Leid- sche Wees- en Doorgangshuis een bespre king plaats gehad, welke ten doel had een basis te scheppen voor onderling overleg en samenwerking tusschcn die beide instellin gen bij het opnemen van kinderen. De gevallen, waarvoor de hulp der beide Het vertrek op 3 December icas niet geoorloofd Amsterdam, 13 Maart. Dc Raad voor de Scheepvaart deed heden uitspraak in zake het verloren gaan van het door de zecslcepbootcn „Humher" en „Witte Zee" gesleepte droogdok „Vulcan JItijdens stormweer op de Noordzee, waarbij twee personen om het leven kwamen. De Raad i6 van oordeel dat deze ramp ls veroorzaakt door het zware stormweer. De Raad is er van overtuigd dat de kapi teins van dc sleepbooten, die trouwens hun sporen op die gebied hadden verdiend, met beleid en goede zeemanschap zijn opgetre den en dat zij al het mogelijke hebben g&- daan om het leven van dc personen die zich op liet dok bevonden te redden. Dat hèt tenslotte niet gelukt is om den matroos Van der Sluys cn den runner Van Buuren te redden moet wel zeer worden bc trcurd. Wanneer echter wordt bedacht dat een oogenblik voordat het dok brak 1c op varenden zich niet bewust waren van ecnig ge\aar, dan moet anderzijds tot tevreden heid stemmen dat noe acht van de tien personen zich in veiligheid hebben kunnen brengen op een stuk van het dok en ten slotte konden worden gored. Met den run ner Van Buuren zou dit hoogstwaarschijn lijk ook nog het geval zijn geweest, indien hij eerder in zee had durven springen. De Raad neomt niet aan dat de iuder- dom van het dok bij het vergaan een rol van beteekonis heeft gespeeld. Bij dit itorrn weer was zulk een sléepreis niet met suc ces te volbrengen. Waarschijnlijk is op een gegeven ooger.blik het dok op twee zeeën gekomen on toen gebroken Dit zou ver moedelijk ook het Ipt van con niejw dok geweest zijn, onder dergelijke ongunstige omstandigheden. Daarom is ten deze \an groot gewicht de vraag, of het verantwoord was om in de gegeven omstandigheden deze sleepreis tc ondernemen. Hoewel de Raad op flen voor grond wil stellen dat de kapiteins van sleepbooten cn dok in gemoede overtuigd waren dat op 3 December do reis koa wor den ondernomen, is de Raad toch gekomen tot een ontkennende beantwoording van de gostclde vraag. Een dergelijke sleepreis kan, vooral in den winter op dc Noordzee niet worden ondernomen op weerberichten, die niet in het bijzonder met het oog op de te ondernemen reis zijn verstrekt. De Raad acht dus het vertrek op 3 De ccmbcr niet verantwoord. Hoewel de kapi teina en in het bijzonder van het geheel, te weten de kapitein \an de „Witte Zee", hier dc verantwoordelijke personen zijn, wil do Raad toch de opmerking niet terughouden dat hier alle aanleiding bestond voor de rec-derij om zich met deze aangelegenheid te bemoeien, niet in dien zin, dat zij het oogenblik van vertrek zou bepalen waar bij dus de mogelijkheid zich zou kunnen voordoen dat do kapiteins zelf het vertrek niet geraden zouden achten maar wel op zoodanige wijze, dat zij zorgde dat de kapi teins in het bezit kwamen van speciale, met het oog op de te ondernemen reis, ver schafte weerberichten. Zij had deze zolf kunnen inwinnen en dan, bij ongunstig be richt. het vertrek kunnen uitstellen, of wel zij had den gezagvoerder van het convooi de instructie kunnen geven om niet to ver trekken dan op zulk een speciaal, hetzij bij do Dutsche Soewarte, hetzij bij het Konink lijke Nedcrlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt verkregen gunstig weerbericht. Op deze wijze zou do gezagvoerder nooit ge dwongen worden to vertrekken wannoer hij zelf dit niet veilig zou achten. Wel zou dan do reederij het hare hebben gedaan om de waarborgen voor een veilige vaart zoo deu^ delijk mogelijk te doen zijn. AVOND-ONTVANGST DOOR MINISTER BEELAERTS. Conferentie ter codificatie van het Volkenrecht. 'a-Gravenhagc, 13 Maart. De inter nationale congressen volgen elkander in den Haag en met cleze do ontvangsten, noen malen en gastmaaltijden ter cere van de bijeenkomst van zulk oen congres. De reeks werd hedenavond geopend met een schitterende ontvangst, bij gelegenheid van de hedon geopende conferentie ter co dificatie van het Volkenrecht, door den Minister van Buitenlandsche Zaken en Me vrouw Beelacrts van Blokland in het ter be schikking van dor» Minister staande pand aan het Lange Voorhout, in welks zalen eenige honderden genoodigden zich van 10 uur af gedurende eenige uren bewogen. On der hen bevond zich Z.K.H. Prins Hendrik, Wij brengen in de betere genre costumes een enorme sorteering. Komt U eens kijken? De Adelaar TELEFOON 224 Stoomtimmerfabriek in vlammen opgegaan Brielle, 13 Maart In den afgeloopen nacht heeft te Oostvoornc een felle fabrieks brand gewoed. Omstreeks 1 uur in den nacht werd brand ontdekt in den stoomtimmerfabriok van Gebr. Toledo. Het vuur, dat gretig voodsel vond in dc groote voorraden hout greep snel om zich heen. Het gedeeltelijk uit 6toen en hout opgetrokken fabrieksgebouw en do houten bijgebouwen zijn totaal afge brand. De brandweer te Oostvoorne kon weinig tegen het vuur uitrichten cn moest zich voornamelijk beperken tot het beschermen der omliggende perceelen. De brand woedde den geheelen nacht voort, en eerst legen he denmorgen 5 uur was gevaar voor verdere uitbreiding geweken. Dc schade is zeer groot. Behalve de gebouwen en de voorradon hout zijn ook eenigo machines verloren ge gaan. De schade die op pl.m. ƒ50.000,— vordl geraamd, wordt door verzekering godokt PRINSES JULIANA. Het Haag6ch Correspondentiebureau 6eint ons: Wij vernemen uit de be6te bron dat alle geruchten, ads zou Prinses Juliana eerlang een reis naar Nederlandsch-Indië onderne men, volkomen uit de lucht zijn gegrepon. Zaterdag 15 Maart Hilversum. 10,00 Morgenwijding. 12,15 Middagtfiuziek. 2,40 Vroolijk gevarieerd kleinkunst-programma. 6,01 Concert, Huizen. 8,15 Platenconccrt 11,30 Gods dienst- 1,00 Lunchmuziek. 2,00Kinderuurtjo- 4.00 Cursus Esperanto 5,00 Spreker over „Indrukken van de Leipzigcr Messe". 8,01 Concert. 10,30 Vroolijk program uit Eindho ven. Daventry. 2,50 Kinderconcert. 1,05 Dansmuziek. 7,05 Concert. 9,25 Kamermu ziek. P a r ij s. 9,20 Concert 4,50 Dansmuziek, 5,20 Concert 9,05 Concert Langcnberg. 12,25 Concert- 4,50 Schrammelmuziek door do kapel „Fidele Geister". 7,20 Vroolijke avond. 11,20 Dans muziek. Kalundborg. 2,50 Namiddag-ioncart. 7,05 Voorlezing. 10,05 Dansmuziek. Brussel. 8,35 Concert. PROMOTIECOMPETITIE 3e KLASSE H.V.C. I—Holland I. De promotie competitie Afdecling I 3e klasse zal Zondag 23 Maart con aanvang nemen. Als eerste wedstrijd is hier voor vastgesteld do ontmoeting H.V.C.—Holland (kampioen 3o klasse), Utrecht, op het sport terrein Birkhoven. GEMEENTERAAD VAN UTRECHT In dc gemeenteraadszitting van gister middag werd eerst een voordracht tot on inbaarverklaring van een aantal aansla gen van belastingschuldigen en het recht op inneming van openbaren grond of wa ter o\er de dionstjaren 1928, 1927, 1928 en 1929 aangenomen. Verder werd goedge keurd een voordracht iot afsluiting -der kohieren van de plaatselijke directe be lastingen naar het inkomen over het be lostingjaar 1920—1921. Zonder discussie vereenigde de raad zich ook met een plin tot doortrekking van de Larixstraat en tot vaststelling van eenige rooilijnen. De voordracht tot aanleg van een straat parallel achter de Nas6au6traat kon echter geen onverdeelde instemming vinden, om dat hierdoor gevaar ontstond voor het on gerept bohouden van het Rozenpark. Met 22 contra 16 stommen werd ten slotte "en voorstel von Mr. van Vesscm en eenige andere leden aangenomen om eerst in de fabricage-coramlssie nader te onderzoeken of or werkelijk geon andera oplossing mo gelijk Is. Nadat er vergoedingen aan bijzondere scholen waren toegekend werd o.a. een KOFFIETAFEL: Haring in Tomatensaus. MIDDAGTAFEL: Gestoofde bot Worteltjes. Ommelet. LAIMGESTRAAT 42 - TEL, 77 15 cent per pond. PRIMA KWALITEIT, directeur der gemeentebegraafplaatsen be noemd; het lot viel op den heer W. Achter-" borg, thans adjunct-commies bij gemeento. worken. werken, die no. 1 op de voordracht van B. on W. stond. Op hem werden 20 stem men uitgebracht en op no. 2, den heer J. L. Schoonman, opzichter 2do klasse bij ge meentewerken, 18 stemmen. De voorgestelde atraataanleg langs den voormaligen Tivoli-tuln, ontlokte den heer De Weerd eenige opmerkingen. B. cn W. Nsilden nog geen verbreeding van de Lu- casbrug in het plan opnemen, dc heeren De Weerd en Van Dijk echter wel. Hun voorstel werd echter met 19 tegen 10 stem men verworpen en de voordracht zhs. aanvaard. Hierna werden nog eenige voordrachten van tamelijk beperkte strekking vlotweg aangenomen. Een bespreking van oen huisvrouwen-adres over kleedjes-kloppen werd voor den volgenden keer bewaard. DE UTRECHTSCHE RAADSKELDER. Vragen van den heer Ploeg. Het raadslid Ploeg heeft de volgende schriftelijke vragen aan B. en W. gericht. 1. Is het B. en W. bekend, dat in de laatsie dagen in den raadskelder eenige arrestaties hebben plaats gehad en verscheidene perso nen zijn moeten worden verwijderd? 2. Zoo ja: a. zijn B. en W. bereid daarom trent nadere gegevens te verschaffen? b achten B. en W. soortgelijke gebeurtenissen bevorderlijk aan do waardigheid van raad huis en gemeentebestuur en aan het aan zien der gemeente? Wagen ingen. Het artikeltje hierom trent, voorkomendo in ons blad van Woensdag, was niet ontleend aan do Wa- geningscho Courant, doch aan het W a g e- ningsch Nieuwsblad. Zij, die zich met ingang van 1 April op het A lersfoortsch Dagblad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis KENNISGEVING B. cn W. van Amersfoort maken hekend, dat aan het Stadhuis is aangeplakt een pu blicatie inzake een verzoek van A. B. Hel- mich Jr., om drankvcrlof in het perceel Groote Nachtcgaalsteeg 16. PROV. UTR. ELECTR. MAATSCHAPPIJ Een pand aangokocht te dezer stode. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, Is het pand van dr. G. A. Prins, Wfjersetr. 1, aangekocht door de Provinciale Utrecht- scho ElectrlciteltsraaatschappiJ. Omtrent de toekomstige bestemming kon men ons nog geen inlichtingen verschaffen. DE HOLLANDSCHE KAMERMUZIEK VEREENIGING De Matlneo begint niet om half drie, doch om drie nar. Zondag aanstaande in Amicitia wordt het interessante programma geopend met een korte causerie door Piet Tiggers over de Nieuwe Muziek. De inleider zal de uit te voeren werken zoo populair mogelijk toelichten. Daarna speelt Carollno Lankhout het pianoconcert van Janatsjek met begelei ding van solo-instrumcntcn; Geertrui- da StotIJn zingt ren mooie aria van De bussy en do 5 Geestelijke Li edei ren van van den Sigtenhorst Meyer; er komt een origineel sympho- nisch stuk van M a 1 i p 1 e r o voor elf solo- instrumenten en een kwintet van C a s e 11 8 voor soloviool, solocello, trompet, klarinet en fagot. Dit middagconcert zal ongetwijfeld veel bijdragen tot propaganda van de nieuwe muziek; de namen der medewerkenden ga randeeren een uitstekend concert.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 2