uit DIN om EEN DOODELIJKE MISHANDELING STADSNIEUWS Nic. Bovée F. N. Motor DE BRAND BIJ POLAK'S FRUTAL WORKS Onderhoud met den brand weercommandant ZEVENTIEN BREUKEN VEROORZAAKT Gewond in een greppel gevonden Nic. Bovée D.K.W. Motor Nic. Bovée Rudge-Whitworth Nic. Bovée New Hudson Nic. Bovée Harley Davidson AMERSFOORTSCHE MOTORHANDEL Lavendelstraat 9b—12. TeL 1093. vanal f 444.— Betaling In overleg met den koopor. ALEXANDER MOISSI TE ZEIST. Maandag 12 Mei a.s. zal Alexander Moissi met het vermaardo ensemble van het Stadt- theater te Munster onder leiding van Gonc- ral-Intendant Alfred Bernau één enkele gastvoorstciling geven van „12.000"' tooneel- spel van Bruno F;ank. De voorstelling zal plaats vinden in Hotel „Figi" to Zeist. Vanwege hel grootc succes van ,,12.000" werd dit stuk, wat volgens publiek en pers een glansrol van Moissi is, uilgekozen. De grootc kunstenaar wordt hierin bijgestaan door een ensemble, dat ïicra volkomen waar dig is. AUTO GESLIPT EN TEGEN EEN BOOM. Hst voertuig zit geslingerd om aen boom. Soesterberg. Een uit de richting van Utrecht komende automobiel is op de schei ding van Zei6t en Soesterberg als gevolg van den natten weg geslipt en tegen een boom gereden. De auto zit geslingerd om den boom, hetgeen haast onbegrijpelijk is. Inzittenden waren drie personen, de heer •T. Sassen uit 's Gravenhage, een heer De Visser en de chauffeur. Laatstgenoemde be stuurder der wagen. Alle drie zijn min of meer gewond. Vermoedelijk zal do heer Sassen in het ziekenhuis te Amersfoort wor den opgenomen. Het mag een wonder lieeten, dat hier niet een ernstig ongeluk is gebeurd. De boom staat nagenoeg midden in den wagen. AANBESTEDINGSNIEUWS. Woningstichting Ons Belang. Voor deze Woningstichting alhier werd gisteren tc 's Gravenhage door den architect J. B. van de Haar, eveneens alhier, aan besteed dc bouw van 51 woningen in de Merélstraat (Den Haag) van do acht in schrijvers was hoogstDamon's Aann.-Be- drjjf te Broda met 201.800, en laagsto J D. v. d. Linden en A. G. Zeiss te Amster dam met 175.500 GARNIZOEN 'Als Garnizoens-Cornraandant van het Garnizoen is opgetreden de Kolonel M. Rid der van Rappard, Commandant der IVe Artillerie-Brigade. Dc nieuw-bcnoemde Bri gade-Commandant, Kolonel K. \an Dru ilen. heeft het bevel over de VlIIe Infante- rie-Brlgado aanvaard. Onze brandweer heeft door haar krachtdadig optreden een groot onheil voor: komen De groote brand, welke gisternacht bij Polak Frutal Works heeft gewoed, is voor ons aanleiding geweest om 'hei oordeel van een deskundige te vragen over dezen brand, temeer waar men op de plaats van het on heil verschillende malen de vrees voor een ernstige catastrophe hoorde uiten De heer W. van Haselon P.Hzn-, com mandant van onze brandweer, was degene, wien wij om eenige inlichtingen vroegen. Wij zullen hier enkele vragen laten vol gen zooals wij die aan den heer Van Ilase- len hebben gesteld. „Was er U iets van bekend, dat, indien in de fabrieken van Polaks Frutal Works een brand ontstond, daaraan ernstige geva ren waren verbonden, gevaren welke bij een anderen fabrieksbrand zijn buitenge sloten „Ja, de directeur van de fabriek heeft mij destijds verzocht om. indien er ooit eens brand in zijn gebouwen mocht uitbre ken, vooral niets te doen vóór hij en leden van het technisch personeel op de plaats van het onheil waren gearriveerd. In ver band hiermede zijn bizondere instructies samengesteld, waarvan er één voorschrijft, dat de woningen in de Gaslaan, alsmede alle perceelen welke binnen een afstand van 200 Meter van de fabriek liggen, moeten worden ontruimd." „M as het gevaar gisternacht óók zóó groot, dat tot ontruiming moest worden overgegaan „Zeker, want een der aan do fabriek ver bonden ingenieurs deelde mij mede dat, in dien ik een bepaalde brandmuur niet zou kunnen behouden, do omliggende woningen, de in de nabijheid gelegen fabrieken groot gevaar zouden loopen. Do aanvrage van den burgemeester om hulp aan de Amster- danische en Uirochtsche brandweer was dan ook geenszins voorbarig integendeel, zij was alleszins gemotiveerd, hetgeen ook wel bleek uit de mededceling van den com mandant van Utrecht's brandweer, dat men van een groot geluk iriag spreken, dat hier geen ramp is ontstaan. Wij hebben ons afgevraagd, hoe het mo gelijk is, dat een fabriek, welke zooveel ge vaar oplevert voor haar "omgeving, gebouwd is in een stadsdeel, waar zooveel woningen en fabrieken zijn gevostijd. Het zou o. i wel aanbeveling verdienen, dat de betrok ken autoriteiten een uitgebreid onderzoek instellen alvorens toestemming te geven tot het inrichten van een bedrijf als liet hierbcdoe'.de op betrekkelijk korten afstand van woningen. Immers, het algemeen belang, een niet onaanzienlijk deel der bevolking wordt door do aanwezigheid van een dergelijk bedrijf in haar onmiddellijke nabijheid in ernstig gevaar gebracht. Verklaarbaar is het, dat fabrieksgeheimen Het vervoer van den gewonde daarna minder goed geschied? Een 59-jarig arbeider uit Hoevelaken stond gisteren voor de Utrechtsche recht bank terecht wegens mishandeling don dood tengevolge hebbende. Do man. die mishandeld was. had het. volgens verd., op zijn dochter, die zenuwlijdeter is, gemunt. Maar als vader wilde hij daarvan niets weten. Op den bevvuaten dag was verd. naar 2ijn land gegaan, maar toen hij onderweg was, zag hij dat de man op het huis toe liep. Verd. ging toen terug, om zijn wo ning door de achterdeur binnen te gaan. Aan de voordeur stond do vrouw des hui zes te praten met den man, vvlen zij de toegang weigerde. Toen de man den vor- dachte zag, greep hij in zijn zak en trok een mes. Verdachte heeft daarna vol gens zijn verklaringen uit noodweer een stok gegrepen. Hij weet niet of hij g?sla- gen of gestooten heeft. De man vva6 zooda nig mishandeld, dat hij op den grond bleef liggen. Verdachte is toen naar het gemeen- AMERSFOORTSCHE MOTORHANDEL Lavendelstraat 9b12 Tel. 1093. in verschillende moderne uitvoeringen. Reeds vanaf ƒ395. Betaling in overleg mei den kooper. tehuis gegaan om te vertollen, dat er op zijn erf een man lag. die zich na herhaalde sommaties, mot wilde verwijderen. De gewonde ia daarna door een veldwach ter en een winkelier uit Hoevelaken op een wagen naar het arrestantenlokaal ver voerd. Den volgenden morgen ts hij ontsla gen, heeft zich onder de pomp govvaeschen en heeft zich toen verwijderd. Later is hij door de Amersfoortsche politic gewond in een greppel gevonden. Verd. meende, dat dc door hem gelagen persoon verkeerde onder den invloed van sterken drank. Hij meendo dit te mogen constateeren uit zijn waggelenden gang. Pres.: Maar waggelde de man niet altijd'? Verd-: Hij was doorloopend dronken, of hij waggelde altijd. Getuigenverhoor. Een dokter, als deskundige gehoord, was gebleken, dat er eenige ribben gebroken wa ren. De getuige achtte het onwaarschijnlijk, dat de verwondingen door één slag zijn toe gebracht. Een ander» deskundige had geen enkele afwijking ontdekt, die een natuurlijke dood tengevolge had kunnen hebben De man had zeventien inwendige breuken en een bloeduitstorting. Deze gjtuige durft niet te beslissen omtrent liet aantal slagen, dat moet zijn toegebracht om zoo'n aantal ver wondingen te veroorzaken. Hij durft de mo gelijkheid van één slag niet uit te sluiten De beenderen van den mishandelde warjn buitengewoon broos, zoodat verwonding mo gelijk is zonder een al te hevige slag. Een politie-beambte uit Amersfoort, had de gewonde later in een greppel gevonden. De g»v\onde had hem verklaard, dat hij dc dochter van verdachte als huishoudster wil de hebben. De mishandelde wos vroeger nogal een lastig persoon. Den lnatstcn tijd was hij over het algemeen dronken ge weest en ook den vongen dag. Eenige andere getuigen doen daarna nog mededeelingen omtrjnt het vervoer naar het arrestantenlokaal. De men zou van den wagen zijn geduwd. Eén van de beide per sonen, die den man vervoerde, had op den wagen gestaan en den man laten zakken; de ander hed hem daarbij opgevangen. HIJ was echter niet met zijn lichaam op den grond gevallen. Eén der getuigen had ge zien, dat de man In de cel werd gegooid. AMERSFOORTSCHE MOTORHANDEL Lavendelstraat 9b12 TeL 1093. De bakende snelle: motor vanaf 770 353 c.M.3 Vraagt demonstratie. beletten nader to motiveoren waarom er gevaren dreigen, doch, indien bekend is dat deze gevaren er z ij nbehoort een dergo- lijk bedrijf te worden ingericht buiten de stad, in een omgeving, waar deze geva- ren beperkt blijven tot het bedrijf zélf. Wanneer men thans kennis genomen heeft van de grooto gevaren welke aan dezen brand waren verbonden, zal men zeker met dankbaarheid vervuld zijn jegens ons brandweercorps, dat, dank zij het krachtdadig optreden, dc omwonenden voor een groote ramp heeft behoed. Wij willen dan ook niet nalaten hier hot uitstekende werk van onze brandweer te onderstrepen en twijfelen er dan ook niet aan, dat haar werk in brccden kring bij dc Amersfoortsche bevolking zal worden ge waardeerd. Waarom de Amslerdamsche brandweer te laat kwam. De Telegraaf schrijft hierover het vol gende: In verband met de rol, die de Amster- damsche brandweer bij dezen brand vervul de, vernemen wij, dat om vijf uur door den burgemeester van Amersfoort assistentie aan de Centrale Seinzaal gevraagd werd. De brandweer, die bij elk alarm hoogstens twee minuten of ander halve minuut noodig heeft om uit te rukken dood er nu precies dén uur en vijf en twintig minuten over. Want bij bijzondere branden gaat het niet zoo eenvoudig en vlot. Er staat voor hot blusschen van branden waarbij chemicaliën betrokken zijn, een speciaal uitrukvoertuig gereed, doch dit werd niet gezonden. Zulks is alleszins te billijken, daar dit voertuig uitsluitend voor hulpverleonlng binnen ei gen grenzen gereserveerd blijft en eigen vei ligheid vóór gaai. Er moest dus ncn ander voertuig voor den brand te Amersfoort bepakt worden. Daar toe werd per taxi de scheikundige, do heer Mol van zijn woning nabij den Amstelveen- scheweg gehaald: ook de adjunct-hoofd brandmeester J. B. Schuitemaker, die daar In de nabijheid woont, werd gehaald, waar na het tweetal zich naar de hoofdwacht Nieuwe Achtergracht b.ejaf. Wat de aanvraag om assistentie te vijf uur binnengekomen^ om halfzes werd pas alarm gemaakt. De reservebussen met schuim poeder voor het blusschen van bij zondere branden werden van de derde ver dieping naar de binnenplaats geheschcn en op een groote vrachtwagen geladen. Doch nog eigenaardiger ging het met de draag bare zuurstofapparaten. Deze lagen eenigs- zins gedemonteerd ergens bovon in oen ma gazijn. De heer Mol maakte er In allerijl een aantal voor het gebruik gereed, waarna zij geprobeerd werden. Daarmede ging ge- ruiracn tijd heen. Het personeel is namelijk nog niet geheel met het gebruik van deze maskers met draagbaar reservoir bekend Requisitoir. De officier meent dat bewezen is wat ten laste werd gelegd. Het geeft al dadelijk een vreemde indruk dat verd. niet meer weet of hij geslagen heeft, waardoor het beroep op noodweer komt te vervallen. Het geval van noodweer is zeer onwaarschijnlijk. Wanneer men Iemand met een dergelijke stok een slag toebrengt, dan is het natuur lijk, dat men het slachtoffer dood slaat. Uit het groote aantal verwondingen valt te con- cludccren, dat meerdere slagen zijn toege bracht. Dit ls geen noodweer maar iemand dood slaan. De officier meent dan ook een gevangenisstraf te moeten vragen van één jaar. Verdediging. Dc verdediger, mr. Swanc, meent dat hier wel sprake van noodweer kan zijn. Do man heeft zich tegen een aanrading ver zet De verdachte heeft zelfs een paal belan geloos op een lengte gezaagd, die naar zijn meening overeen komt met do stok, waar mee hij geslagen heeft. Hij deed dit alles voor den veldwachter, die er groot belang bij had, dat de grootste schuld op verd werd geschoven. De veldwachter oefent zoor veel druk uit op de getuigen cn loopt hun deur plat om verklaringen. Spr. conclu deerde vrijspraak of ontslag van rechts vervolging op grond van handeling uit nood woei*. Uitspraak 20 Mei as. Vervolgens hadden twee personen, die de mishandelde op ruwe wijze in een col had den ondergebracht, zich tc verantwoorden wegens mishandeling. Do eigenaar van het erf was in zeer op gewonden toestand op het gemeentehuis komen vertellen, dat daar oen man lag, die zich niet wilde verwijderen. Eén der verdachten, die veldwachter is, ging met een winkelier naar het genoorndo erf. Hij vond daar een man op zijn zij lig gen. In zijn hand had hij een mos, dat, zooals lator bleek, gesloten was. Op her haalde sommaties weigerde de man op te staan en hij voegde den veldwachter aller lei beleedigcndc woorden toe. Bij een poging hem op te tillen, Het hij zich zakken. In zijn linkerzak van zijn jas had hij oen Hesch. die er door den veldwachter uitge en het was om 6.25 toen de belde wagens, dus na verloop van één uur en 25 minuten, de poort van de hoofdwacht verlieten. De snelle transportwagen bereikte nog Amers foort, doch den bevelvoerder werd vriende lijk bedanks voor de moeite, want de assis tentie was al lang niet meer noodig. Do zwaardere wagen werd te Soestdijk opge vangen cn kon terugkeoren, zonder een vonk of rookwolk gezien te hebben. De pers wordt door de brandweer, óók wanneer assistentie buiten de gemeente moet wordon verleend, volgens afspraak, steeds gewaarschuwd. Ditmaal is order ge geven de dagbladen niet te waarschuwen. Ware het wèl gebeurd, zij zou er een uur vóór dc Amsterdamscho beroepsbrandweer geweest zijn. En dat zouden de autoriteiten to Amersfoort ongetwijfeld vreemd hebben gevonden. AMBACHTSSCHOOL. Cursus in autogeen lasschen en snijden. De directeur der ambachtsschool alhier verzocht te willen mededeelen. dat aan zijn school een cursus zal worden gegeven in autogeen lasschen en snijden door de firma Loos en Co. tc Amsterdam, in samenwer king met het schoolbestuur. Deze cursus zal aanvangen op 13 Mei a.s. cn zal iederen Dinsdagavond worden gehouden van 6Y:1) uur. Hel onderwijs omvat o.m. het navol gende: verklaring hoe zuurstof wordt ge wonnen en gecomprimeerd; hoa cn waar van carbid wordt gefabriceerd; demonstra tie van acetyleengasontwikkelaars, lasch- cn snijbranders, enz. Den leerlingen zal te vens worden uitgelegd hoé men reparaties aan lasch- en snijbranders zelf kan ver richten, terwijl zij tevens practisch zullen kunnen werken doordat zij werkstukken van smeedijzer, roodkoper. alluminium cn geelkoper moeten lasschen en snijden. AUTO GESLIPT. Drietal gewonden. Gistermiddag had op den Utrechtschcn- vveg even voorbij het pensionnaat St. Louis een auto-ongeluk plaats, dat een drietal personen min of moer ernstige verwondin gen, w.o. snijwonden, toebracht. Door de gladheid van den weg kwam de groentonauto van onzen stadgenoot de G. to slippen en botste tegen een boorn langs den weg op. In den wagen zaten een man, vrouw, jongen en een klein kindje. Door de botsing werden zij allen uit de auto ge slingerd met het bovengenoemd gevolg. Al leen het jongste lid van het gezelschap kwam met don schrik vrij. Medische hulp wercl spoedig verleend door de doctoren Lubscn, alhier, cn Jong bloed uit Soesterberg. Op hun advies wer den de slachtoffers per ziekenauto naar het St. Elisabeth ziekenhuis overgebracht. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Overzicht ven do werkzaam heden der Arbeidsbeurs gedu rende April. Afdeeling voor mannen: Aanvragen van werkgevers 203 aanbiedingen van werk zoekenden 598; aantal plaatsingen 138 (over do maand April van het vorige jaar waren dezo cijfers resp. 243, 600 cn 143). Afdeeling voor vrouwen. Aanvragen van werkgevers 01: aanbiedingen van werkzoe kenden 66; aantal plaatsingen 35; (over dc maand April van het vorige jaar waren dezer cijfers resp. 78, 67 en 2S). AMERSFOORTSCHE MOTORHANDEL Lavendelstraat 9b—12 Tel. 1093. de motor voor 1930 vanaf 620.— Betaling In overleg met kooper haald is. Do op den grond liggendo man weigerde nog steeds te loopen. terwijl hij de twee mannen toevoegde: „Sla me maar dood, want loopen doe ik toch niet." Men heeft toen naar oen paard cn wagen gevraagd, waar de man opgezet is in zit tende houding. Hooi of stroo was niet aan wezig. Beide verdachten meenden, naar zijn adem te oordeelen, dat do mishandelde be- achonkon was. Zij ontkennon ten sterkste, dat zij den mishandelde hebben laten val len. Aan de getuigen-deskundigen werd door de verdedigers gevraagd of zij het moge lijk achten, dat de mishandelde met 17 breuken van liet gemeentehuis te Hoeve laken naar Amersfoort kon loopen. Zij ach ten dit onmogelijk. De verdachte uit de vorige zaak werd daarna als getuige naar voren gcroepon. Zoowel do rechtbank als do verdediging waren echter geneigd van het verhoor af te zien Getuige- Waar moet ik mijn geld gaan halen? Jij doet wol afstand van mij, maar ik niet van U. Het getuigenverhoor was daarop geheel gewijd aan de wijze van het vervoer van den gewonde. Verschillende personen gaven hun mecning daarover te kennen. Incident. Eén der getuigen verklaart, dat do be handeling naar zijn oordeel niet ruw was geweest. Dezo bewering klopto echter niet met zijn verklaringen voor den rechter commissaris, waar hij juist het tegendeel had beweerd. Toen de president dezo getuigo wees op zijn eed, begon hij to beven en herriep hij zijn juist gogoven verklaring. Bij een nader onderzoek naar do oorzaak van zijn onze kerheid, begon get. te wankelen. Van oon verder verhoor werd voorloopig afgezien en hij werd uit do rechtszaal verwijderd. Bij het verder getuigenverhoor kwam nog de verhouding van don rijks- on ge meente-veldwachter welke niet gunstig werd genoemd ter sprake. Requisitoir. De officier meent dat verschillende feiten zijn bewezen. Het bewijs constateert spre ker uit enkele getuigenverklaringen, waar in gesproken werd over een ruwe behande ling. Wat de straf betreft meent spreker dat er verschil moet worden gemaakt. Dc KINDERVEREENIGING „LEERT GOED DOEN.'* AJgemeeno vergadering. In den regel bestaat ei slechts matig? belangstelling voor de jaarlijksche al gemecne vergaderingen van „Leert coed Doen". Zij gaan buiten de kinderen om en die- ncn alléén om aan de in dc statuten gestel de cischen betreffende de jaarverslagen van secretaresse cn penningmeesteressc etc. t» voldoen. Ook op de dezer dagen gehouden vergadering waren slechts enkele leden donatrices gekomen, zoodat deze als naa? gewoonte een intiem karakter droeg Do jaarverslagen, vooral dat van de se cretaresse, getuigden van toenemenden bloei van de vereeniging naar alle kanien Er werden duizend loten meer verkocht dan de vorige jaren, wat boteokent dat er 5 kindoren meer naar buiten kunnen. Het aantal prijzen hield met hel grooter loten aantal gelijken tred. Vele nieuwe leden meldden zich aan. Drie nieuwe cfdeehngen. ii.l. Hoevelaken den Haag en Drummen v.erdcn opgericht. Inkomsten cn uilgaven bleken behoorlijk inet elkander in even wicht te zijn gehouden, zoodat de balansen sloten met een klein batig saldo. Er wer den 22 kinderen uitgezonden. Door do leidsters van de Utrcchtsche af deeling werd voorgoslold het courantje, tot nu toe tweemaal pei jaar uitkomt, meermalen te doen verschijnen, om de kin doren nog meer aan de vereeniging te bin den. Dit zal alleen kunnen gebeuren, wan neer het aantal donateurs toeneemt. In ieder geval zal vóór do a.s. groote vacan tia als proef nog een courantje worden rondgezonden. Indien de kas dor donateurs het zal kunnen dragen, zullen dan in liét vervolg als regel drie courantjes per jaar verschijnen, één begin October, een in he; voorjaar en één einde Juni. Inplaats van moj. de Beaufort, die we gens vertrek als bestuurslid bedankte, wercl niet algemecne stemmen movr. Eysink—Damen gekozen, terwijl zooals be grijpelijk is. de Presidente, mevr. Kemper, die aan do beurt van aftreden was, met algemecne stemmen werd herkozen. Nadat do Vicc-Presidcnte. die door on gesteldheid der Presidente, de vergadering leidde, den bestuursleden dank had ge bracht voor hun arbeid, werd do vergade- ling gesloten. VEILING Uitslag dor veiling van vaste goederen pistorenavond ton overstaan van notaris Jobs. Knoppcr in „de Zwaan" gehouden Perc. 1: landbouw woning met grond La- geweg no. S aan M. Brink voor 5900.—. Perc. 2: woonhuis Blocmendalschc straat no. (3 aan R. van Wijk voor 860. Perc. 2a woonhuis daarnaast No. II aan O. van der Linden voor 1000.—. Pcrc. 3; woonhuis Havik no. 16 aan H. D. Baar voor 1600.—. veldwachter heeft verkeerd gehandeld; aan hem moeten meer eischen worden gesteld dan aan don winkelier, die eveneens ver keerd heeft gehandeld. Grond voor gevan genisstraf is volgens spreker niet aanwezig, maar wel voor eeti hooge boete. Do ambte naar vraagt voor den veldwachter een j boete van 150 of 73 dagen hechtenis en voor don winkelier 100 of 50 dagen hech tenis. Verdediging. Do verdediger, mr. dr. J. de Vrieze uit Amsterdam, noemt dit een vvonderproccf on hij is e> over verbaasd, dat men op der gelijke gronden tot vervolging is overge gaan. In den breede gaat spreker het ver voer na cn hij noemt dit een jonge mcisjei- vervoer. Volgens zijn meening is de veld wachter volkomen correct opgetreden. Ah eon politie-beambte iemand opbrengt, m3C hij geweld gebruiken. Hij is handhaver van het openbaar gezag, maar ook uitvoerder van het gepermitteord geweld. Daarbij kom; nog. dat dc man zich nog verzette. Mm doet wel of het hier oen zeer zwak persoon betreft, maar de man was tocli te voren zelfs niet met een dikke stok van het erf af te krijgen. Spr vraagt ontslag van rechtsvervolging subs, vrijspraak. Mr. Prima uit Amersfoort verdedigde vol gens den winkelier. Spr. wees erop, dat er geen onderzoek is ingesteld of er mogelijk ter plaatse in den greppel een mishandoliD? heeft plaats gehad- De winkelier heeft dt behulpzame hand geboden on wordt nu W behandeld. Spr. concludeert tenslotte tol ontslag van rechtsvervolging subs, vrij* spraak. Na re- en dupliek wordt dc uitspraak hs- paald op 20 Mei a.s. AMERSFOORTSCHE MOTORHANDEL Lavendelstraat 9b12 Tel. 1093. vanaf 695. Model 1930 in verschillende uitvoeringen Vraagt gratis prospectus.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 2