AMEKSFÖÖKT5CH DAGBLAD DE REIS VAN DE FRAM Randerdag 15 Mei 1930 -DE EEMLANDER" 28e Jaargang No. 268 Bij den dood van Fridtjof Nansen DERDE BLAD. Wijnboeren in opstand Dharasana geblokkeerd Italië en Frankrijk dichter tot elkaar? Bladerende in en IJs' ,In Nacht Io liet jaar, waarin Êyrd behouden van zijn Zuidpooltocht is teruggekeerd, is eon andere Poolvorscher overleden: Fridtjof Nansen is heengegaan. Byrd en Nansen! Hoeveel is er in vijf en dertig jaren ver anderd! aldus vangt li. v. W. in het Handelsblad een feuilleton aan. Byrd had de radio, welke hem in voortdu rend contact hield met de bewoonde wereld. Zoodra er maar gevaar voor een overwin tering dreigde, kon hij om hulp seinen en Amerika gelastte langs radiografischcn weg de walvischvaaxders zich «orced te houden. Met spanning hebben onze lezers do ver halen van Byrd gevolgd, maar hebben zij ooit aan den goeden afloop getwijfeld? Seen immers. Een poolexpeditie levert niet zoo heel veel risico's meer op, als er ten minste ernstige zoekers op uit trekken en niet mannen, die, zonder voldoende voorbe reiding, een luchtschip loslaten. Nansen had geen radio, er waren nog geen vliegtuigen, die hem zouden kunnen zoeken, zoo bij niet terugkeerde Hij ging de volle onzekerheid tegemoet, weg van de wereld. Zou hij ooit tcrugkea- ren? Er waren velen, die het niet geloofden. Men sprak van dwazo plannon, noemde de espeditie een poging tot zelfmoord. Reeds veel pogingen waren er gedaan om don Noord-Oostelhken doorvaartweg te zoeken. De Vikingen hadden hot reeds gepoogd, do Nederlanders Hecmskerck en Barentsz; in de tweede helft van de 19e eeuw waren er verscheidene expedities geweest, maar een doorvaart hadden zij niet gevonden. Wel hadden Weyprccht en Payer in 1872—1S74 Franz Joseph-Land ontdekt. In 1879 tot 1881 poogde de Jcanette-expe- ditie van de Behringstraat uit naar het Westen door te dringen. De „Jeanetto" is in het ijs blijven steken en vergaan. In het najaar van 1861 las Nansen in „Morgenbladet" een artikel van professor Molm. dat ten Zuidwesten van Groenland resten van de „Jeanetto" waren gevonden. Mohn nam aan. dat die rosten met oen schots dwars over de IJszee gedreven moes ten zi|n. Opeens werd het Nansen duidelijk: „daar moest de weg liggen". Wanneer een ijs schots dwars door liet onbekende gebied kon drijven, dan moest, die „drift" ook ge bruikt kunnen worden voor onderzoekings tochten. Nansen had zijn plan gemaakt. Eerst in höö echter ontvouwde hij het aan het Aard- lijkskundig Genootschap te Christiania (dat thans Oslo heet). De hoofdgedachte, welke het plan leidde, was. dat er een strooming ging ergens tusschen de Pool en Franz Joseph-land van de Siberische Poolr.ee naar de kust van Groenland. Van dien stroom wilde Nansen gebruik maken om nieuw e onderzoekingen te doen in het groo- te Poolgebied, dat toen nog veel onbekender was dan nu; de Pool zelf te bereiken was rijn doel niet Een tocht naar het Noorde lijkste punt dor aarde beschouwde hij als een aardigheid, waaraan niet veel waarde was te hechten uit wetenschappelijk oog punt Hartelijk is Nanson's plan met ontvan gen, maar nochtans kreeg hij hulp. De re- peering van Noorwegen gaf 200.000 kronen voor de expeditie, koning Oskar 20.000 kro nen en ook particulieren gaven geld. Totaal kwam er 441.000 kronen bijeen. De scheepsbouwkundige Colon Archer bouwde een schip, de „Fram". Het is niet zoo vlug gegaan als men misschien uit deze regels zou kunnen vermoeden: er kwamen »og lieel wat moeilijkheden kijken, maar wij kunnen maar enkele dingen aanstip pen, welke wij, bladerende in Nansen's „In Nacht en IJs'-, vonden. Nansen achtte een schip van 170 ton vol doende, maar de „Fram" kreeg 402 ton bru- tot en 307 netto ton, wat toch nog zeer be scheiden was. Het scheepje werd geheel *oor de Poohaart gebouwd, kort cn sterk, hot kostte 272.000 kronen. De approviandec- rlng werd met de uiterste zorg in orde ge maakt, een boekerij ging mee aan board. Leden der expeditie waren: Otto Neu mann Sverdrup, schipper van de „Fram"; Sigurd Scott-Hansen. meteoroloog. Henrikj Grene Blessing, arts en botanicus. Theodor Claudius Jacobson, stuurman; Anton Amundsen, machinist; Adolf Juell, kok: Lars Pltterson, tweede machinist; Frederik Hjalmar Johansen, assistent meteoroloog: Peter Leonard IIcndriks.cn, harpoenier: Bernhard Nordokli, electricien; Ivai 4)tto Irgons Mogstad, ,,manu$jc-van-alles" en Bernt Bentsen, tweede stuurman. Op 2-1 Juni 1893 verliet de „Kram", de, kleine motorboot, Belgen. Do stemming was gedrukt. „Wat had ik er op dat oogenblik niet voor gegeven te kunnen omkoeren". schrijft Nan sen. Een laatste groet aan het fjord. Dat was het moeilijkste "Ogenblik van de gc- hcele vaart. Rustig voer de „Fram" voort naar het Oosten, ten Zuiden van Nova Zembla om, en vlak langs de kust van Siberië, waar voortdurend open water werd gevonden. Maar af en toe spookte .de storm oh soms dook het vaartuigje in do golven. Doch de stemming was nu monter, al kwam op een oogenblik Mogstad vertellen, dat Juell zich in de keuken had doodgeschoten, Hij had het bloed gezien. Juell leefde, maar had chocolade gemorst, welke Mogstad voor bloed had aangezien. „Bijna altijd open water", dat wil niet zeggen, dat de „Fram" niet met ijs had te kampen, maar het scheepjo schoot regel matig op. Op 18 September 1893 was het op 135 gr. O L cn voer het Noordon in, in de hoop de „drift" naar het Westen to kunnen beginnen. „Maandag. 25 September. Vaster en steeds vaster ingevroren, nu komt de winter." De Poolnacht begint; voor Nansen de eer st* Poolnacht De „Fram" zit stevig inge vroren op 78 gr. N.B. cn 138 gr. O.L. Do „drift" ia begonnen, naar het Noordwesten Langzaam, zeer langzaam, drijft, het scheepjo voort, niet altijd vooruit soms een eind terug. Op 6 Mei 1894 is do „Fram" op 130 gr. O.L. en 81 gr. N.B. De ergste Pool nacht is doorgewintord. Er is gestreden met beren, er is geleden. Het ijs werkte, het drukte samen tegen dc „Fram". maar het scheepje hield zich wondergoed Langzaam, langzaam was de „drift". De mannen bleven niet steeds aan boord. Zij gingen er op uit met de honden. En dan weer terug aan boord; kaartspel, vroolijk- heid, men dichtte, teekendo. genoot van het Noorderlicht De zomer van 1894 kwam. De „Fram" dreef verder. Op het ijs vormden zich zelfs plassen open water, waarop zeilen mogelijk was. Maar weer viel dc winter in en het scheepje was nog pas op 120 gr. O.L. In dien winter bereidde Nansen zich voor tot den sledetocht De „Fram" schoot snel ler op. Op li Maart 1895 was de 100 gr. O.L bijna bereikt. Op dien datum begon Nansen zijn geweldige onderzoekingsreis, samen met Johansen. De twee daDDere kerels ver lieten liet scheepje en gingen per slede weg. het. Noorden in. Op 7 April 1895 bereikten zij 86 gr. li. IS"', het Noordelijkste punt der expeditie. Zij keerden dadelijk terug, waren in Juli in Franz Josephland, waar zij hebben over winterd. Wat de twee mannen hebben geworsteld, overtreft dc stoutste phantasie. Maar Nan sen vortelt het in zijn bock met rustige kalmte, alsof het de ei ivoudigste zaak ter wereld was. Toch op Franz Josephland noemen zij hun kamp „Kamp van Verlan gen Verlangen naar het einde van den Pool nacht. Op 25 Februari 1S96 zien zij de zon weer. Weldra begint de reis naar het Zuiden, strijdend tegen beren en walrussen. Op 23 Juni... De mannen waren aangekomen op dc En- gelsche nederzetting bij Kaap Flora. Weer menschen, niet rnecr de eenzaamheid. Per „Windward" voeren do onderzoekers naar Noorwegen. Twaalf Augustus 1896 zag Nansen, na een reis van ruim drie jaar door nacht en ijs, zijn vaderland. Maar waar waren zijn vrienden? Waar was de „Fram". Op 20 Augustus, een week na zijn aan komst, ontving hij een telegram: „Skjarvo", 20 Aug. 1896. „Fram" heden in goede conditie aan gekomen. Alles wol aan boord. Vaar door naar Tromsö. Welkom in het va derland." Otto Sverdrup." Nansen slikte haast van ontroering en alles wat hij kon zeggen was: „De „Fram" is aangekomen." Het scheepje was verder gedreven cn ten slotte ten Noorden van Spitsbergen uitgekomen, daar vrij van het ijs geraakt en doorgestoomd. Of het ook een solide schip was, dat drie winters druk van liet ijs had kunnen weer staan! De reis was ten einde, schitterend ge slaagd. Nansen cn de zijnen, die reeds als verloren waren beschouwd, keerden als overwinnaars terug, zij hadden Franz Jo- seph-Iand geografisch en geologisch nader onderzocht, de diepte van de IJszee nauw keurig gepeild, do theorie van de „drift" door de feiten bewezen; de „Fram" was juist zoo gedreven ten minste in hoofd richting als Nansen had berekend. Er was meer bekend geworden over het dieren- cn plantenleven. Dc eerste Poolreis van werkelijk wetenschappelijke betcekenis was volbracht. beweren, als zou do kwestie van het toe staan van een vrijhaven-gebied voor Hon garije te Eiume een punt van bespreking hebben uitgemaakt, wordt van welingelich te zijde vernomen, dat slechts algemeene politieke vraagstukken behandeld zijn. We derzijds zou men over het resultaat der besprekingen ten zeerste tevreden zijn. Hedenmiddag zal de Duitschc minister van buitenlandsclie zaken, dr. Curtius, een tweede onderhoud hebben met Briand, waar in hij het. standpunt zal verdedigen, dat als gevolg van het Haagsche protocol de ontruiming van het Rijnland op 30 Juni de finitief zal moeten zijn geschied, zoodat var geen enkele aanleiding bestaat om deze kwestie opjiieuw ter sprake te brengen. Alen verwacht, dat de Raadszitting Don derdag of Vrijdag a.s. gesloten zal worden. Gespannen situatie in Germersheim v Nieuwe aanvallen op zoutdepots Gevechten te Rangoon HET GEVAARLIJKE WERK DER MIJNARBEIDERS. Wederom vier doodelijke onge vallen. Hindenburg, 14 Mei. (V. Na de vreesclijko ramp in de mijn Concordia heb ben zich tc Hindenburg wederom vier doo- delljko mijnongevallen voorgedaan. Door het breken van een pijlor in de mijn Sosnitza werden in den afgcloopen nacht drie mijn werkers bedolven. Tot nog toe kon slechts éón lijk geborgen worden. Verder veronge lukte in de 365 M. schacht van de beruchte Andreasgang van de Concordia-mijn een mijnwerker, doordat hij vergiftigd werd door het inademen van gifgassen. BESPREKINGEN TUSSCHEN ITALIc EN JOEGO-SLAVIë. Tevredenheid over den loop van 't onderhoud. Genève'. 11 Mef. V.D) In den loop van Dinsdag hebben besprekingen plaats ge vonden tusschen den Joego-Slavischon mi nister van buitenlandsohe zaken Marinko- witsj cn den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken Grandi. Omtrent den inhoud dezer besprekingen wordt doorbai- i.l© partijen het diepste stilzwijgen bewaard. In tegenstelling tot wat sommige bladen Berlijn, li Mei. (H.N.) 'Aan den Lok. Anz. wordt uit Germersheim gemeld, dat ongeveer 4 5000 wijnboeren uit den Palts naar Germersheim zijn gekomen, om te nrotesteereu tegen het feit, dat de rechtbank te Germersheim boetebriefjes heeft uitge reikt aan 400 wijnboeren uit den Palts we gens het kweeken van hybridewijnstokken, wat verboden ia. De boeren kwamen met extra-treinen, auto's, wagens enz. naar de stad, waar zij zich verzamelden voor het regceringsgebouw, dat door een groot aan tal gendarmes werd bewaakt. Toen het aan tal protosteeivmde boeren steeds grooter werd. liet de overheid nog ongovecr 150 gen darmen per auto uit Baden cn den Palts aanrukken, die, met karabijnen bewapend, de toegangswegen eu het r ege er i ngsgebouw bewaakten. Later w'erden biljetten aange plakt, waarin word meegedeeld, dat op grond van art. 121 van de rijksgrondwet samenscholingen en optochten verboden werden en de uitzonderingstoestand afge kondigd werd. De boeren trokken zich hiervan niet veel aan en bleven wachten, totdat een afvaar diging op het regeeringsgebouw werd toe gelaten. Toen dc onderhandelingen tot geen esultaat leidden, braken de boeren door bet cordon van de gendarmen heen en maakten aanstalten om het regeeringsge bouw te bestormen. Slechts door het be zonnen optreden der leiders werd bloedver gieten verhinderd. Do afgevaardigde der christelijk-nationalo boerenpartij Ju Iter ver zocht de overheid te Spiers dringend, do gendarmen terug to trekken on zond. toen hieraan geen gevolg kon worden gegeven, een telegram aan den Boierechen minister van landbouw, waarin hij er op wees, dat 5000 boeren tegenover met karabijnen ge wapende gendarmen in de straten van Ger- merslieilm staan en dc leiders geen verant woordelijkheid meer kunnen aanvaarden. De boeren zijn niet geneigd weg te gaan voordat antwoord uit München is ontvan gen. Des avonds laat werd bekend, dat do overheid op grond van de onderhandelin gen bereid is de eischen over de hybride- wijnstokken aan de staatsregeering ter be handeling mede te deelen en de wettelijke bepalingen in overeenstemming te brengen met de ei6dhen van de boeren. Ook nu wil den de boeren nog niet weggaan. Integen deel: de opwinding nam nog toe. De boe ren blijven in de stad op het antwoord van den Beiersohen minister van landbouw wachten. BURGERSTRIJD IN CHINA, Een succes der regeerlngstroepen. Londen, 14 Mei. (H.N.) In den Chinee- edhon burgeroorlog hebben de troepen der oentrale regeering een beslissende over winning behaald op de opstandelingen in Zuid-China. Na oen lierigen strijd hebben do centrale troepen Soentsjou, een belang rijk steunpunt der opstandelingen 490 K.M. ten W. van Kanton, bezet. De troepen der centrale legeering werden door tweo ka- nonneerliooten gesteund. AMERIKA BEPERKT DE LAND VERHUIZING UIT MEXICO. Washington, li Mei. (H.N.) De Ame- rikaanschi senaat heeft mei groote meer derheid liet wetsvoorstel van senator Her- ris tot beperking van de immigratie uit. Mexico aangenomen. Voor Mexico van waar jaarlijks 50.000 landverhuizers naar de Vcreenigde Staten komen, wordt in dit voorstel een quote vastgesteld, terwijl de imraigratio uit de overige Araerikaansche republieken volgens de wet van 1900 vrij blijft. In regejringskringen is men tegen deze wet gekant, aangezien men vreest, dat de betrekkingen tussohen de Veroenigde Staten en Mexico daaronder zullen lijden. DE TOESTAND TE VIENENBURG. Schacht XII verloren. B r u n 5 w ij k, 1 i M e i. (H. N.) In de kalimijn tc Vienenburg is het loogwater verder gestegen Schacht III moet thans dofinitief als verloren worden beschouwd. In den grooten krater op het traject Vie nenburg—Grauhof blijft de beweging in de aarde aanhouden. Het water in dezen kra ter stijgt voortdurend. Het spoorwegverkeer Vjenonburg—Bronswijk moest worden ge staakt, doch is later over een andere lijn weder hervat. De Indische dichteres N ai doe, die thans met de leiding dei- beweging tegen bet En- gelsche gezag is belast, heeft aangekondigd, dat zij morgen mei vrijwilligers een aanval op een zoutdepót der regccrifig zal onder nemen. Dharasana geblokkeerd. Aille politie-manschappen, welke gestati- onneerd zijn in het hoofdkwartier van de Gandhi-beweging, Jalapoer, zijn in verband met den aangekondigden mansck van me vrouw Naidoo naar Dharasana gedirigeerd, alwaar allerlei voorbereidende maatregelen genomen zijn. De toegangen naar de zout- opslagplaatsen zijn door storke politiepos ten gedemarqueerd, terwijl de zoutwinning» installaties zelve met prikkeldraad ofgeras- terd zijn. Straatgevechten te Rangoon. Uit Rangoon wordt gemeld, dat do lia\en- arbeidersstaking aldaar een ernstig karak ter heeft aangenomen. De koelies die de rickshaws trekken, werden aangehouden, om hen te bewegen zich bij de staking aan te sluiten. Op verscheidene plaatsen kwam het lot ernstige botsingen, waarbij de poli tie moest ingrijpen. De gummistok bleek niet voldoende té zijn en de politie vroeg versterking der militaire troopzn. Het aan tal stakers is inmiddels gegroeid tot 6000. De scheepvaart ligt geheel stil. In den af- geloopen nacht hebben stakers getracht een aanval te doen op een scheepswerf, doch de politie wist deze aanslag af te slaan. Te Bombay zijn heden drte leiders van een onlangs gevormde sectie van de Bombayscho Commissie van bet Indisch Nationaal Congres gearresteerd en wegens overtreding van de zoutwetten veroordeeld tot vijf maanden zware gevangenisstraf elk. De moord te Ratibor Nieuwe orresaiies Berlijn, 14 Mei. (II. N.) Uit Ratibor wordt gemeld, dat op grond van het door de politie ingestelde onderzoek de gebroe ders Melchior en Leo Rzodeczko uit de kolonie Sllberkopf zijn gearresteerd, daar zij dringend verdacht worden van den moord op den koopman Sedlatzek, wiens lijk van morgen in een greppel werd gevonden. Do gebroeders hadden van Sedïalzck diens huis en zijn zaak gekocht en woonden met hem onder een dak. Herhaaldelijk kwam liet tot twisten o\er de bedragen, welke de gebroeders aan Sedlatzek schuldig waren en ten slotte leefden zij in openlijke vijand schap. De voornaamste aanleiding tol den moord is vermoedelijk het feit geweest, dat Sedlatzek in eon mcineedproces tegen de gebroeders Rzodeczko als getuige zou op- tredon. ENGELAND WIJST ARABISCHE EISCHEN AF. Londen, 14 Mei. (H.N.) De onderhande lingen tusschen de Engelsche regeenihg en de Arabische delegatie uit Palestina zijn gisteren geëindigd, zonder tol een resul taat. te hebben geloid. De delegatie zal de volgende week naar Palestina terugkeeren. De delegatie verlangde o.a. de instelling van een parlement, in Palestina, waarbij de af gevaardigden in verhouding tot de tegen woordige bevolking zouden worden geko zen, voort6 beporking van do Joodsclie im migratie en verdeeling van den groiKl vol gens de verhouding van de bevolking. Vrij dag a^. zal thans te Joruzalem een groote vergadering der Mohamedanen worden ge houden. om over de houding der Engel- sche regeering tegenover dc Arabische be volking te beraadslagen. Daar zal ook de positie der Mohamedanen in Britsch-Indic ter 6prake komen. DE HEVIGE BRAND TE POKROWSK. Ruim honderd huizen vernietigd. Berlin, 1 1 M 0 i. (H. NNaar het Rus sische Telcgraafagentschap meldt, is het gisteravond gelukt, den brand te Pokrowsk. hoofdstad dei republiek der Wolga- Duitschers, tot den haard te beperken. Ruim 100 huizen zijn een prooi der vlammen ge worden. Een regceringscommissie is be noemd, teneinde oen hulpactie voor do slachtoffers van den brand tot stand ic brengen on con onderzoek naar do oor zaak van den brand in tc stollen. De slacht offers van den brand zijn voorloopig in openbare gebouwen ondergebracht, waar zij ook van levensmiddelen worden voorzien. NIEUWE NEDERLAAG VOOR DE ENGELSCHE REGEERING. Londen, li Mei. (H .N.) Dc regeering heeft vandaag in het Hoogerhuis een nieu we nederlaag geleden. Het heeft n.l. met 147 tegen 26 stemmen besloten in de mijn wet de bepaling to schrappen, volgens welke een commissie voor de gedwongen samensmelting der mijnon zal worden be noemd. De vertegenwoordiger der regcering verklaarde, dat deze bepaling van groot belang is, zoodat de wet weder naar het Lagerhuis gaat. teneinde deze bepaling te herstellen. ,^.t, KANS OP OVERSTROOMING IN ZWITSERLAND. De gemeente Linthal loopt gevaar. Bazel, 14 Mei. (II. N.) Het gevaar voor overstroomingen in Zwitserland en Boven- Baden wordt tengevolge van de aanhou dende en hevige regens steeds grooter In het kanton Glarus loopt dc gemeente Lint hal gevaar, daar zich tengevolge vail het neerstorten van rotsblokken een stuwdam heeft gevormd, waardoor het water als in een meer wordt opgestuwd. Troepen zijn ontboden om hulp te vorleenen. De water stand in den Boven-Rijn is liet hoogst se dert het begin van het jaar. De Rijn en alle zijrivieren in Zwitserland en het Zuidelijk deel van het Zwarte Woud stijgen voort durend. Britsche uitingen van optimisme Gcnèvc, 13 Mei (V.D.) Briand heeft he denmiddag Henderson en Grondi <1- tijd aangeboden, 11a afloop waarvan door de ministers geruimen tijd geconfereerd werd. Op deze samenkomst zullen binnenkort nog nieter besprekingen volgen, teneinde tol ecu algemeene regeling le geraken van de Fransch-ltaliaansche kwesties. Van Engelsche zijde wordt medegedeeld, dat er overeenstemming it. verkregen tus schen Grandi en Briand. Niet alleen de kwestie van cte bewapening ter zee, doch ook tal van andere tusschen Frankrijk en Italië aanhangige problemen zouden reeds opge helderd zijn. Voorts werd vastgesteld, dat een accoord in de kwestie van de bewape ning ter zee veel gemakkelijker te bereiken is dan voor dc overige politieke kwesties. De rol, die Henderson hierbij gespeeld heeft draagt, naar verklaard wordt, een uitslui tend bemiddelend karakter. Na de zitting van den Raad zullen d? onderhandelingen langs diplomatieken weg worden voortge zet. I11 do September-Aesemblée wil men tot nieuwe onderhandelingen komen tus schen Grandi en Briand. Sauerwoin ovor de besprekingen tusschen Briand en Grandi. P a r ij s14 M e i. (V. D.) Sauerwein weet in de Matin mede te deelen, dat men zoo wel 111 Italiaanschc als in En gelsche kringen bevredigd is over het eerste onderhoud tus schen Briand en Grandi te Genève. Op dit onderhoud zullen zeker verdere besprekin gen te Parijs. Genève en Rome volgen. Sauerwein gelooft, dat men tc Genève zal spreken over de Tripolis- cn do Tunis- kwestie en de eind October tusschen Musso lini cn den Franschen ambassadeur te Rome. De Beaumorcbais, gevoerde bespre kingen zal voortzetten. Frankrijk heeft zich bereid verklaard aan Italië ongeveer 40.000 vierkante Kilometer oase-gebied af le staan, doch Mussolini heeft nog 20.000 vierkante Kilometer meer verlangd. Wanneer men thans met geduld een goede oplossing zou vinden, zou vol gens Sauerwein de kans groot zijn, dat men met Italië een vriendschapsverdrag zou kunnen sluiten. Voorwaarde hiertoe zou echter moeten zijd, dat de betrekkingen, die Frankrijk onderhoudt met Zuid-Slavié, on aangetast blijven. Een dergelijke overeenstemming zou ech ter nog geenszins bcteckcncn, zooals de Matin met nadruk er aan toevoegt, dat Frankrijk de Italiaanschc eischen betref- fonde dc vlootparitcit zou erkennen, aan gezien dit de erkenning van de Italiaan- sche hegemonie over de Middellandsche Zee zou betcckcncn. DE WERKLOOSHEID IN f ENGELAND. Londen, 14 Mei. (V. D.) liet Britsch* ministerie van arbeid deelt mede, dat het aantal werkloozen m dc week. die op 5 Mei eindigde, 1.712,000 bedroeg, wat, vergeleken met de voorafgaande, week, een vei meer dering bctcekcnt met 13.61 i. STUDENTENRELLETJES IH SPANJIy Parijs, 14 Mei. (H. N.J Een groep stu denten is gisteren volgens een bericht uit Madrid de aula der universiteit van Gra nada binnen gedrongen, waar zij biljetten aanplakten met hei opschrift: „Leve dc re publiek' Daarna begaven de studenten zich op straat en wierpen 0. a. de ruiten van het Jezuïtcnklooster in. BOTSINGEN OP HAITI. 1 Boeren die belasting weigeren tc betalen. Ncw York. II Mei. (H. N.) Te Port au Prince op Haïti is het tot bloedige botsin gen gekomen tusschen de politie en boerep, die weigeren belasting te betalen. Er zijn twee personen gedood eii zes gewond. HEVIGE ONTPLOFFING. Rome, li Mei. 1 D.) Te Avigliana bij Turijn heeft in een dynamictfabriek een ontploffing plaats gehad, die aan tweo monschen het leven heeft gekost, terwijl er 10 gewond werden. De explosie gebeurde voor den aanvang van het werk. toen zich slechts weinig personen in fabriek be vonden. De materieel© schade is zeer groot.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5