HAWEKO Jasjes en Pull-overs in prima SletMvol. ieereiwtetelen Maandag 26 Mei 1930 AMERSFOÖHTSCH DAGBLAD 28e Jaargang No. 277 .DE EEMLANDEa: PROTESTVERGADERINGEN DER A.V.R.O. STAMPVOLLE ZALEN IN CONCERTGEBOUWEN CARRE u .V. COMPAGNIE LYONNAISE C.DEJAGERg LANGESTRAAT 19 [hes- Ontbijt- en Eetserviezen BETERE BIUKWERK G.J. VANAMERONGEN&Co. NIEUW TELLGRAM AAN DEN MINISTER De geweigerde audiëntie Wij maken Uw oude Kapok, matrassen als nieuw op tegen billijk tarief. VRAAGT INLICHTINGEN DE FAAM, Langestraat 2en 5 FEUILLETON Niet door menschenhanden gebouwd Twilfitcorsetten BUSTEHOUDERS -JARREfELGOROELS „Wij hebben een kwart van den zendtijd maar 4l4 van het Nederlandsche hart" De sprekers oogsten geest- driftigen bijval Amsterdam, 24 Mei. Hedenmiddag hield de A.V.R.O. een protcstvergadering in het Concertgebouw. Meer dan een uur voor do zaal open ging, verdrong zich reeds een groote menigte voor het gebouw. Reeds lang voor de vergadering begon was do groote zaal, waarin een aantal protestdoeken wa ren opgehangen, tot in de uiterste hoeken gevuld en stonden nog honderden voor hot gebouw om te worden toegelaten. Telkens klonk daverend applaus in de zaal, als een van de voormannen van de A.V.R.O. zicli vertoonde. Toen het A.V.R.O. orchcst de eerste marsch had gespeeld, kwam aan het handgeklap schier geen einde. De voorzitter dr. Molhuysen deelde bij het begin van de bijeenkomst mede, dal ook de tweede vergadering in Carré stamp vol was Deze vergadering, zeide spreker, is bijeen geroepen om teleurstelling en verontwaar diging uit te spreken over de onbillijke ver deeling van den zendtijd, die een geest van verbittering heeft gewekt. Hoe zijn wij ontgoocheld door dat besluit, zegt spreker en hij herinnert voorts aan alle tegenwer king, die de A.V.R.O. heeft ondervonden Ondanks al die tegenwerking is de A.V.R.O. gegroeid. Deze vergadering is er een bewijs van dat men verontwaardigd is, maar het toont tevens de vastberadenheid om het on recht weer te herstellen (daverend en lang durig applaus). Gij wenscht, zegt spreker, de klanken in Uw huiskamer, die U lief zijn geworden te behouden. De A.V.R.O. is U lief geworden in uw gezin en zult gij U dat zoo maar laten afnemen, vraagt spreker. (Ge roep: neen noooit). Kunt gij goedvinden, dat dit ontstellend onrecht niet wordt hersteld? (Geroep: Neen') Spr. is overtuigd, dat de luistervinken het A.V.R.O.-bestuur zullen terzijde, staan. Er is op alle mogelijke manieren door het bestuur geroquestreerd, maar het heeft niet gebaat. De campagne van tegenstanders, die ons verdacht maak ten en ons besmeurden, heeft gezegevierd. Het is echter nog nooit voorgekomen dat onrecht en lAigen duurzaam overwonnen. We mogen dan ook niet rusten, voor het onrecht de A.V.R.O. aangedaan is hersteld. Dit onrecht moeten wij ons op het oogeti- blik laten welgevallen. Wij rekenen in de zen tijd op Uw steun en op uw trouw. Het openingswoord werd herhaaldelijk door applaus afgebroken. Hierna was het woord aan ds. L. E. W. Ekering, die er-zijn vreugde over uit sprak, dat het Concertgebouw vol is, dat Carré is uitverkocht en er nog een paar duizend op straat staan. Toch mist spreker er een, n.l. minister Reymer (een gebrul ging op). We zijn hier bijeen om onze groote en diepo verontwaardiging uit te spreken, In Den ITaag is men lang niet gerust, maar men moet zich in Den Haag niet zoo spoedi, op zijn te enen getrapt voelen, wanneer men daar het Nederlandsche volk op de ziel heeft getrapt In de Christelijke Radiobode staat to lezen, zegt spreker, onder het por tret van minister Reymer: De man die ons recht deed. Spr. had gedacht, dat dc minis ter niet een deel van het volk behoorde recht te doen, maar het volk had recht te doen (Applaus). Voorts lietoogde spreker dat wanneer van een winkelier, die een groote zaak heeft, de helft zou worden onteigend ton eigen nutte, men zoo iemand zou rijp verklaren voor een gekkenhuis. Zooiets, zegt spreker, is ons overkomen. Tenslotte betoogde spreker dat het tijd wordt dat het staatsrechtelijk faillissement wordt aangevraagd van dezen minister, en dat minister Reymer ex-excellenti%wordt. Krachtig dient te worden aangedrongen bij dc regeering op herstel van het onrecht. We zijn het nu moe!! (daverend applaus). Door dr. P. TI. R i 11 e r, de volgende spre ker, wordt uiteengezet dat het boeken half uurtje een van dc aanleidingen is geweest van het onrecht. Door tal van soc.-democra- ten, zegt spreker, is echter gesproken voor de A.V.R.O. De A.V.R.O. heeft ook aan don Soc.-Dem. Volksgroep recht willen doen in den aether. Tal van brieven heeft spreker ontvangen, niet van intellectueclo soc.-dc- mocraten, maar ook van zeer eenvoudige soc-democraten. Zoo was het ook met de Katholieken. Er is dan ook steeds voor ge zorgd dat altijd woorden werden gebruikt, die in elke huiskamer gehoord mochten worden. Ook het proteslanlsch Christelijk Nederland wordt in het boekenbalfuurtjo niet vergeten Wij zijn bitter gestemd, om de wijze waarop men ons bestrijdt. Wij heb ben een kwart van den zendtijd, maar 4/4 van het Nederlandsche hart. Wanneer men, dezen strijd wil vergelijken met den school strijd, dan moet spreker opmerken, dat de rechterzijde den schoolstrijd is ingegaan voor haar rechten, diezelfde rechten ver dedigen wij thans. Toen dc laatste spreker, de heer W Vogt, op het podium verscheen, kwam aan het applaus schier geen einde. Door dezen spreker wordt er aan herinnerd, dat er zeven jaar hechte vriendschap heeft bestaan tusschen ons en alle luistervinken. Thans is er leed, maar wc zijn niet in een sterfhuis. Er is echter geen stille berusting, er is verzet in het geheele land. Men zegt dat dit verzet niet geven zal, maar zegt spr. ondanks verzet is de A. V. R. O. groot geworden. Uit voerig zet spr. verder de houding van de A. V. R. O. uiteen bij de onderhandelingen en stelt vast, dat dc A. V. R. O. nooit p°n po litiek standpunt heeft ingenomen. I-Iad het nu niet anders gekund? Was hierdoor nu een Radio Raad noodig? We mochten het verwachten zegt spr. dat er met onze mee ning geen rekening is gehouden. We voelen den uitslag als een belecdiging. En men moet nu in den Haag begrijpen, dat we ver ontwaardigd zijnéTot nu toe hebben we niet in openbare vergaderingen met vuisten op de tafel geslagen. Dat was niet noodig, want er waren argumenten genoeg voor de confc renliekanier. Spr. brengt hulde aan de leden van den Radio Raad, die aan de zijde van de A. V. R. O. hebben gestaan en zich ver zet hebben tegen partij-tirannie, in het bij- êN UTRECHTSCHEWEG 10 - TEL. 179 - AMERSFOORT Tel. 1069 Omlijstingen van platen, en portretten. Passepartouts en ovale lijsten. Billijke prijzen. Utrechtschestraat S - Tel. 638 BEHOEFT INJÏET ALTIJD DUURDER TE ZIJN WIJ WILLEN U DIT GAARNE MET ONZE MODELLEN AANTOONEN BOEKDRUKKERIJ VAN PERSïJNSTRAAT zonder aan mevr. Boon. De Radio Raad heeft overigens weinig genoegen van zijn werk gghad. Dc minister heeft den raad opgevolgd van de meest verblinde politieke leden. Eeher moet geconstateerd worden, dat men het in dien Radio Raad nooit eens is ge weest Daar is aan de conferentie ook wel gesproken van roof en onrecht. Nadat spr. mededeelingen had gedaan uit den Radio raad voornamelijk wat betreft een verplicht algemeen programma constateert spr. dat de A. V. R. O. haar onrecht heeft fc danken aan twee Katholieken en een Antio-revolu- tionair. (geroep: namen noemen). Het zijn zegt spr. prof. Gcrbrandi van do Vrije Uni versiteit,'de R. K. prof. Nolet uit Warmond en de burgemeester van Venlo. de heer Ber gamin. Het advies van deze heeren is door den minister opgevolgd. I-Iet kan niet ge noeg herhaald worden, dat er onrecht is ge daan en dat dit moet worden hersteld. De strijd moet worden voortgezet al zal hij ja ren duren. Het breukpunt van dc Nederland sche lijdzaamheid is nu naar spr. mccning bereikt Men heeft thans ingegrepen in do rust van de huiskamer. Spr. eindigde mei een „leve de Avro"' (daverend applaus). Nadat het orchest de A. V. R. O.-Marscb had gespeeld werd de volgende motie voor gesteld en onder applaus aangenomen: De Buitcngevvono Algemeene Leden vergadering van de A.V.R.O. spreekt hare verontwaardiging uit over de, door de regeering genomen beslissing inzake de zcndtijdverdeeling. Zij is geschokt in haar gedurende lange jaren van strijd nog steeds koesterende hoop, dat de re geering een beslissing zoude nemen, clio recht zou doen aan de verlangens van de luiteraars. Zij ziet in de genomen be slissing niets anders dan een uiting van het stellen van het partijbelang bo ven het algemeen belang, waardoor hon derdduizenden goede Nederlanders ge troffen worden in het door hen zelf op gebouwde instituut, dat hen en zijn uit nemende algemeene programma's zoo lief is geworden. Zij verfoeiden deze beslissing, waar door dc zendtijd voor hun programma wordt geroofd en z.ij haten die om den dwang dien de regeering hen oplegt om hun programma's te zien vervangen door uitingen van godsdienst- en partijstrijd, Zij eischcn van de regeering een te ruggave van den hen ontroofden zend tijd, waartoe de gelegenheid bestaat door het scheppen van meer zendüjd. Het onthouden daarvan zullen zij beschou wen als onwil der regeering om aan goede staatsburgers het hen ontroofdo eigendom terug te schenken, zelfs als dit kan geschieden zonder iemand te scha den. Zij verzoeken het Bestuur der A. V. R. O. den strijd tot bereiking van dit doel tc vvilcln voeren met alle, hen ten dienste staande wettelijke middelen en verklaren bereid te zijn, hot Bestuur met alle kracht daarbij tc steunen. Zij beslui ten deze motie ter kennis te brengen van de Regeering en van dc Pers. Aan het slot van de bijeenkomst sprak nog de voorzitter van de Haagschc Afdeehng, zijn verontwaardiging uit over het besluit van den minister cn bracht hulde aan het Alge meen Bestuur in het algemeen en aan Dr. Molhuysen den waarnemend voorzitter, in het bijzonder. Spr. hoopt en krijgt daarvan instemming van dc vergadering, dat Dr. Mol huysen de voorzitter zal worden. Met een slotwoord van den voorzitter werd de verga dering tegen half zes gesloten. In het gebouw Carré, belangeloos daartoe afgestaan, heeft het A. V. R. O. bestuur, met het oog op den verwachten toeloop naar het Concertgebouw, tegelijkertijd 'n bijeenkomst belegd. Dat dit niet ten on rechtte was ge schied, bleek ondubbelzinnig; ook de zaal bij Carré was van onder tot boven bezet. Op deze vergadering, door dc .heer J. Cor ver gepresideerd, word het woord gevoerd door de heeenr D. Manessen, Ds Ekering en Vogt. Do motie, die in het Concertgebouw werd goedgekeurd, werd ook hier aan het oordeel der stemgerechtigden onderworpen. Zij werd bij acclamatie aangenomen. Uit den boezem der vergadering werd in overweging gege ven om ze niet aan minister Reymer. maar aan den ministerraad of de koningin te zen den. De voorzitter zeide overweging toe en ontraadde in te gaan op een in overweging gegeven denkbeeld om een massabetooging op den Dam tc houden, wat dc instemming der vergadering bleek te hebben. Aan het slot der bijeenkomst zeide de voor zitter dat de A.V.R.O. niet moet beginnen aan politiek te doen. Ieder A. V. R. O.-lid moet echter nagaan wat zijn plicht is. En iemand uit de vergadering verzocht hem te gelooven, als hij zei: „dc politiek is nog slechter als Brabantsche kant van één cent de el". 't Was dicht bij zessen toen de vergade ring gesloten werd. Zij werd opgeluisterd door dc muziek van een orkest, waarin op- nomen het A.V.R.O.-octet, onder leiding van Louis Schmidt. In ons avondblad van gisteren vermeld-* den wij, dat het bestuur van de verceniging „Vrije Luistervink" van minister Reymer een telegram ontving, dat Z.Exc. dit bestuur niet meer wenschte te ontvangen, na het geen gepubliceerd was over de protestver gadering der A.V.R.O. te Utrecht, j.l Don derdagavond. Het bestuur dezer vereeniging heeft na deze weigering aan den minister het vol gende telegram gezonden: Ondergeteekenden ontvingen het telegram van Uwe Excellentie, waarin wordt mede gedeeld, dat aangevraagde en reeds toege zegde audiëntie na kennisneming verslag protestvergadering A.V.R.O. Utrecht en na lezing inhoud request vereeniging Vrije Luistervink wordt geweigerd. Zij achten het onbegrijpelijk dat actie der A.V.R O, Uwe Excellentie zou beletten be stuur ecner andere vereeniging te ontvan gen cn houden liet voor ondenkbaar dat Uwe Excellentie zou kunnen oordcelen over nut van toelichting bij een request zoolang Uwe Excellentie dezo toplichting niet heeft willen aanhooren. Derhalve verzoeken ondergeteekenden eerbiedig doch met den meesten klem als nog op kortst mogelijken termijn in parti culiere audiëntie te worden ontvangen, op dat levensbelangen van onpolitieken om roep aan de hand van hun request bij Uwe Excellentie kunnen worden bepleit. Bestuur Ver. Vrije Luistervink v. Doorne, Ju da, Westerling. PERSONALIA. Bij K. B is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau Ir. F. P. Mesu rijkslandbouwconsulent te Zwolle. PRODUCTIE EN UITVOER VAN VARKENS De directie van den landbouw deelt mede dat gedurende de dagen van 15 tot 21 Mei zijn geslacht voor baconbereiding 12378 var kens (voorafgaande 7 dagen 11.183) terwijl werd uitgevoerd bacon afkomstig van 13S00 (13251) varkens. DUITSCHE INVOERRECHTEN. Op rogge en voedergerst. Naar de directie van den landbouw be richt is blijkens telefonische mededeeling van den rijk6landbouwconsullent te Berlijn met ingang van 26 Mei a.s. invoerrecht op rogge verhoogd tQt 15 Mark, dat op voe dergerst tot 12 mark per 100 K.G. ERAND TE VLAARDINGEN VI aar dingen, 24 Mei. Gisteravond omstreeks kwart over acht werd op do scheepswerf Dc Maas door den waker v. d. Spek brand ontdekt in do op do werf staande teerkeet. De brandweer was spoe- lig ter olaaise. Me', twee. stralen op Ion z.g. kleinen vuurvreter werd öe brand, welke zich tot het afbranden van de lecr- lccct en wat hout beperkte, gebluscht. De op de werf staande stalen logger liep geen gevaar. Zij die gelooven, dat zij „eenpiaal liefhad den", hadden in werkelijkheid nooit lief. Browning. door DAVID LYALL. 36 „Neen, neen, zeker niet, het is heel vrien delijk van u fluisterde Tibbie heescb. Maar gelooft u, dat Clara eenig recht op den heer Crewc heeft? In een geval als dit moeten wij natuurlijk precies weten, hoe dc verhouri:ng is." tJk weet het niet; u weet werkelijk even veel als ik. Dat zullen wij misschien ver nemen als Clara het hoort. Mag ik het haar vertellen, juffrouw Fleming?" „Nu nog niet. Kan ik mij daarop verla ten, mevrouw Odell?" vroeg Tibbie, onze ker naar het magere gezicht van de vrouw voor haar kijkende, en haar eigen onge looflijke onvoorzichtigheid lakende, waar mee zij het geheim \an Alison had prijs gegeven. Nooit was haar impulsiviteit zoo bitter gestraft geworden. „Heel goed, ik zal niets tegen Clara zeg gen. U kunt er beslist op aan, juffrouw Fleming. Er zijn veel onderwerpen, waar over Clara en ik nooit intiem met elkaar spraken; ja, ik zie eigenlijk heel weinig van haar, daarom zal de verzoeking ook heel gering zijn. Denkt u, dat mijnheer Crcwe ik bedoel, zullen zij het lang stil willen houden?" MIk geloof niet, dat mijnheer Crewe het lang voor zich zal houden", zei Tibbie kort. „Hij maakte op mij hedenmorgen den in druk van een man, die overloopt van vreugde door het bezit van een gelukkig geheim. Beloof mij tenminste, dat u niets zult zeggen, totdat ik u weer heb gespro ken." „Ik beloof het u en ik hoop, dat u er zich niet ongerust o\cr zult maken", zei mevrouw Odell, die toch een vaag vermoe den had, dat er een kleine, nauw merkbare verandering in Tibbie's vertrouwelijkheid was gekomen. „Misschien had ik u het niet moeten zeggen, maar ik was zoo verbaasd en zoo van streek, dat ik mijzelf niet kon bebeerschen." „O, ik ben blij, dat u het mij heeft ge zegd. Indien er zooiets op den achtergrond schuilt, dan moet dat natuurlijk opgehel derd worden, voordat mijn zuster den heer Crcwe zou kunnen of willen trouwen. Guc- den dag, mevrouw Odell. Wij hebben vaak gesproken over de lasten, die het leven ons oplegt. Zij schijnen nu toe tc nemen, dat is alles." Het gelaat van Tibbie was wit, haar hel dere oogen stonden hard en koud, toen zij zich verwijderde van Rose Cottage cn dan weg naar het open veld insloeg. HOOFDSTUK XII. In den Trein. Vrijdag van dezelfde week moest Patrick Fleming naar Stirling reizen om de beves tiging van een ouden collegevriend bij te wonen. Die gelegenheid nam Alison waar om Edith Brooke in Glasgow tc bezoeken. Zij deelde haar broer aan het ontbijt haar plan niet mede; om dc waarheid te zeggen waren haar gedachten uitsluitend bezig met een brief van den heer Crewe. De warmte van zijn toon, die zinnen, als van een minnaar aan zijn eerste geliefde, had den haar cenigermate in de war'gebracht, en nog lag de blos op haar wangen, of schoon zij den brief sléchts half gelezen in haar zak gestoken had. Zij had niet op minnebrieven gerekend noch aan de mo gelijkheid gedacht, die te moeten beant woorden. Zij besefte niet eens, dat zij nog slechts aan het begin stond van een nieuw tijdperk, dat een volslagen omwenteling in haar leven zou brengen. Zij voelde dc behoefte aan een vriendin en mevrouw Dunlop was naar Ierland ge roepen om een getrouwde dochter te ver plegen, die ernstig ziek was, voordat Alison tijd had gehad haar het nieuws toe te ver trouwen. Denkende aan wat zij had gezégd op den dag, toen zij den heer Crewe had gezien, voelde Alison zich misschien wel eenigszins verlicht, toen haar de nood zakelijkheid werd bespaard het haar nu reeds te vertellen. Maar Edith zou anders zijn. Misschien meende Alison, dat zij in do nu geheel gewijzigde verhouding minder critisch tegenover haar zou staan en dat het haar zelfs gelukken zou sympathie voor haar te voelen. Met toenemend ver langen en ongeduld verbeidde zij het oogenblik waarop rij haar bezoek zou kun nen afleggen. Zij kwam om twaalf uur te Glasgow aan en begaf zich dadelijk naar Charing Cross; zij verwachtte echter niet Edith dadelijk te zullen zien, daar zij wist, dat haar ochtenduren bezet waren met de vioollessen, die zij gaf zij ging nu alleen aan om liet dienstmeisje te zeggen, dat zij om drie uur terug zou koeren om den mid dag bij haar door te brengen. Den lu6- schentijd gebruikte zij om eenige nood zakelijke huishoudelijke boodschappen te doen en eenige werklieden te bezoeken tc Govan, die gedurende de slapte in het werk van den vorigen winter van Rociial- lan waren weggetrokken. Het was ongeveer half drie, toen zij de woning van Edith weer bereikte; deze deed haar zelf open met. een kalmo bevalligheid en zij toonde duidelijk hoe verheugd zij was, clat Alison eigener beweging zoo spoe dig kwam, nadat zij uit Birtley was terug gekeerd. „Ik ben blij dat u een boodschap hebt achtergelaten; anders zou ik vanmiddag uit zijn gegaan en het zou mij heel erg ge speten hebben, indien ik u niet had ge zien', zei Edith; en na het gelaat van juffrouw Fleming nog al scherp te hebben opgenomen, boog zij zich naar voren en kuste haar. Het werd heel eenvoudig gedaan, maar do blik was een vraag en de kus was het antwoord cr op. Het maakte de lucht warm tusschen haar, en Alison voelde haar nart aanmerkelijk verlicht, toen zij haar volgde naar do zitkamer. Zij was vandaag niet critisch; zij vergat naar het stof op dc schilderijen te kijken of naar het roest op den haardrand. Zij was van andere en ge wichtiger dingen vervuld. Dc kleine kamer was gezellig en huise lijk dank zij het heldere vuur cn Edith zelf zag er heel lief uit, ofschoon haar gelaat te veel kleur miste naar Alison's smaak en haar gestalte tc tenger leek. „Laat ik u helpen uw hoed en mantel af te doen. Wilt u niet mee naar de slaap kamer gaan en daar uw goed afleggen cn een langen tijd blijven? ,.Ik kan tot half zes blijven en dan „En dan; ik hoop niet, dat u wilt zeggen, dat uw broer vandaag komt. Ik wil u ge heel voor mijzelf hebben." Hierop glimlachte Alison en stond snel op. „O, neen, hij is te Stirling en ik heb hem niet eens verteld, dat ik naar u toeging uit vrees, dat hij zou volgen. Zoo zijn do man nen, wij vertellen hun nooit alles, nooit, wanneer dan ook." Zij lachte even. met een vreemde vroo- lijkheid. Toen zij Edith naar de slaapka mer volgde, waar zij haar hoed en mantel aflegde, maakte het zelfs geen bijzondoren indruk op haar, toen zij zag, dat het bed nog precies zoo lag als Edith het een haif uur geleden had verlaten, toen zij na haar thuiskomst oven was gaan liggen. Edith zelf zag het niet; zij vond het althans niet noodig er eenige verontschuldigingen ovor to maken. Voor haar waren dit soort dingen van hoegenaamd geen belang. „Hebt u een pretligen tijd in Birtley ge had met uw broer cn zuster vroeg Edith, terwijl zij er naar koek, hoe Alison haar mooie haar voor den spiegel in orde bracht. (Wordt vervolgd). VROOM DREESMANN Langestraat. Alloenverkoop van de bekende

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 3