AMEOSFOOraSGR DAGBLAD Zomerjaponnen. TUINSTOELEN MONUMENT VOOR DR. CUYPERS Woensdag 11 Juni 1930 -DE EEMlAISDEft" 28e Jaargang No. 289 BOUWMEESTER VAN HET RIJKSMUSEUM Autobus te water met 25 personen Dichte dauw de oorzaak ÉN.V. COMPAGNIE LYONNAISE EEN PLEIZIERJACHT VERONGELUKT? Voor den Ketelmond drijvend gevonden Wij maken Uw oude Kapok matrassen als nieuw op tegen billijk tarief. VRAAG'l INLICHTINGEN DE FAAM, Langestraat 2 en 5 FEUILLETON Niet door menschenhanden gebouwd Een held wordt op het schild geheven" Te Roermond, waar de architect dr Pe trus Joscphus Hubertus Cuypere in 1827 is geboren en in 192iis gestorven, is Dins dag het monument voor den bouwmeester door Prins Hendrik onthuld. Ongeveer kwart vóór drie betrad de Prins het feestterrein, waar Roermond s burgerij, de schoolkinderen en verschillen de deputaties van locale vereenigingen met haar vaandels waren samengestroomd. On- middéllijk hief Roermond'6 Mannenkoor het Wilhelmus aan Daarna besteeg de heer Huib Luns, directeur van het Rijks instituut tot opleiding van teekenleerarcn 1e Amsterdam, het spreekgestoelte tot het houden van een feestrede De onthulling van dit monument zei- de spreker beteek ent: een held wordt op het schild geheven. Dr. Cuypere wa6 een, wien macht gegeven werd over de menschen, omdat hij vermocht vorm te geven aan wat in hem leefde. In 1819 wordt Cuypers voor het eerst ge huldigd. Hij behaalde met glans den prix d'excellence te Antwerpen. Mogelijk is de pastorie te Venray, uit 1850. zijn eerste bouwwerk, maar zeker is mgr. Paredis, A past. vic.. onder de oersten geweest, die Cuypers den stijgbeugel reikten. Van 1851 —'55 werkt Cuypers aan de restauratie van de L. Vr. Munsterkerk te Roermond. Dr. F. Bockte Aken, Dombouwmecster Satz te Keulen en Vlolet-le-Duc uit Parijs kwamen erbij te pas. In dien tijd bouwt HET RIJKSMUSEUM, SCHEPPING VAN DR. CUYPERS. Cuypers zijn eerste woonhuizen en valt de stichting van de kunstwerkplaatson te Roermond. Wat zijn eerste kerk had kunnen wor den, kwam niet tol stand. Het kerkbestuur te Helmond droeg hem het ontwerp van een nieuwe kerk op. Toen de jonge Cuy pers zich in persoon vertoonde kon men zeggen- hij kwam, men zag en hij ver loor. Want Cuypers had een baard, lange haren en een ölappen hoed. En zijn roman tisch kunstenaarspark deed zijn opdracht gevers alle vertrouwen verliezen. Een or- dentelijker man zou de kerk bouwen. Romantisch, dat wiis Cuypers toen, hij zou het blijven. Tusschen kla6sicisme en romantiek had hij gekozen. Middelerwijl rijzen Cuypers' eerste ker ken en spit6t de toren van Veghel omhoog, die wel genoemd werd de schoonste toren, sinds ecuwen in de lage landen gebauwd. In hetzelfde jaar 1854 i6 het ontwerp voor de restauratie van Rolduc in 6tudie. En nu strooit als het ware de meester zijn kerken over stad -en land; de eman cipntic der katholieken in Nederland had haar bouwmeester gevonden. In 1876 begint de bouw van het Rijks museum. Mocht er ooit iemand twijfelen aan de absolute beteekenis van Cuypere' arbeid, dat hij dan rustig in den fratien tuin rondom het bouwwerk de gelukkige proporties van het geheel en de waarlijk monumentale spraak van menig detail in zioh opnemp. Zoolang het wezen der bouw kunst boven haar 6chijn gewaardeerd zal worden, is het zeker, dat men den ontwer per van dit bouwwerk een meester zal noe men. Cuypere bouwt het Rijks Museum en het Centraal-station! Geeft men er zich re kenschap van, aldus Spr., wat het betee- kend moet hebben voor den Roermond- sohen man, om Nederland te veroveren en zijn vaandel te planten in het hart van die Hollandsche provincies, die nooit te kort zijn geschoten in zelfwaardeering? Roermond geheel verlaten doet Cuypere eigenlijk nooit; hij heeft er tot het einde zijn werkplaatsen, die in de gloriedagen van Haerzuylen vernieuwde bedrijvigheid tegemoet gingen. In zijn werkplaatsen heeft hij de gelukkigste dagen van zijn leven ge sleten, de vele uren die hij er in langen werkmanskiel doorbracht. De belooning van den arbeid zit in het genot van het ver richten van het werk zelf en de grootere, de rijpere mens^h wendt zich af van den lof, de achting en de dankbaarheid, die hem overigens niet altijd gegeven worden. Het heeft dr. Cuypere ook zeker aan waar deering niet ontbroken bij zijn leven. Spr. voelde op dit oogenblik zéér zwaar den plicht, maar ook héél duidelijk de kracht, Cuypere uit aller naam toe te spreken. „Gij waart een rnensch als wij allen mogelijk met grootere menschelijke fouten en tekortkomingen dan velen onzer. Deze menschelijke Cuypere zal nu voor goed schuil gaan achter „de gelijkenis", die wij nu van u gemaakt hebben. Er was in u de verpersoonlijking van een kunstrichting. Gij zijt 't nu voor ons niet meer. Wij hebben van heden af van u ge maakt: de gelijkenis van den bouwmees ter, een legendarisch 6teenstapelaar en vormgever in moeilijke en vermoeide tij den. Gij waart fel en .besloten de man van een partij van heden af zijt gij de man van ons allen. Wij willen niet meer denken aan de reek sen gevechten, die gij met uwe secundan- ten de Sluere en Alberdingk Thijm testrij den gehad hebt, in open en eerlijken kamp. Maar wij kunnen niet vergeten, zelfs niet of misschien juist niet op dezen dag: de ijzeren kalmte van uw schreden. Altijd en overal zijn mannen, die boven de mid delmaat uitgingen, hinderlagen gelegd. Knechten zijn er overal en op alle. ook de hoogste plaatsen. Gij moet bij uw leven reeds van brons geweest zijn, om zonder te vallen de stukken hout te hebben „ver werkt", die u naar het hoofd of voor da voeten geworpen zijn uit sloppen en ste gen, hoeken en gaten. Onbewogen, want naar het woord van Leonardo had gij een sterre in het oog en keerdet u niet om, zijt gij uw pad gegaan, arbeidende zoolang het dag was. Wij kunnen dan ook nu met reden en volle recht van u maken: een die niet ver saagde een held. Zoo zult gij van af he den een figuur zijn in ons Pantheon. Onthulling van het monument. Na deze rede trad de Prins naar voren en deed onder de melodie van „Aan U, o Koning der Eeuwen", ten gehoore gebracht door de Kon. Harmonie, het omhulsel van het standbeeld vallen. Zoodra het monument zich voor aller oogen vertoonde zetten de fanfares de door Max Guillaume gecomponeerden Dr. Cuy pere ma rsch in. Namens het gemeentebestuur van Roer mond aanvaardde burgemeester Waszink het monument. Vijf passagiers liclil gewond Oldeboorn, 10 Juni In den afgc- loopen nacht tusschen twee en drie uur reed een autobus \an Van der Poll ui'. Fra neker, waarmede een muziek* oï pp. bestaan de uit 25 man uit Witmarsuni. xoröcudo van het concours te Drachten naur huis werd gereden, to Oldeboorn in een bocht van den weg in de Wetering. Dc bus kantelde en kwam op zij in het water terecht Wonder boven wonder wisten alle inzit tenden van den wagen uit den bus te ko men doe het inslaan van de ruiten. Vijf van hen werden licht gewond en moesten onder Geneeskundige behandeling gesteld \v orden. De oorzaak van het ongeval is waar schijnlijk to wijten aan het feit dat boven het water een dichte dauw hing, waardoor de chauffeur van de bus het water niet kon zien. De leden van het gezelschap zijn per autobus van Oldeboorn naar hun woon plaats vervoerd. Do bus wordt heden ge licht UTRECHTSCHEWEG 10 - TEL. 179 - AMERSFOORT üggl LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND. Haarlem. 10 Juni Zondagavond to kwart over 10 brak brand uit in de land- bouwschuur van den heer Vink aan den •Schalkwijkerwcg op dc grens van Haarlem ■n Haarlemmermeer. Hei. vuur vond gretig voedsel in een voorraad van 2000 KG. booi. A'les ^tor.d weldra in lichte laaie Om streeks half 12 was men de brand meester. De schuur is totaal afgebrand. Verzekering lekt do schade. GOEDKOOPE TREIN. Op Zondag 15 Juni loopt een goedkoope trein met „verzekering tegen regen" van den Haag, Leiden en Utrecht naar Arnhem en Nijmegen. Lemmer, 10 Juni. 'chipper J. v. Hoek is alhier binnengekomen cn rapporteert dal hij op zee 1 Yt K M voor Ketelmond onder ste boven met de zeilen plat op het watei drijvende heeft gevonden, een wit geschil derd plezierjacht. Van de opvarenden was geen spoor te ontdekken. Men vreest dat dezo door een stormbui zijn overvallen en verdronken. MR. MARCHANT 30 JAAR KAMERLID. Tal van gelnkwenschen. 's-G ravenhage, 10 Juni. Zondag j.l. was het dertig jaar geleden, dat mr. Mar- chant lid der Tweede Kamer werd. Bij die -•clegenheid heeft de heer Marchant tal van gclukwenschen van verschillende zijden -ntvangen, zoowel schriftelijk als telegra- fisch en mondeling Onder de bloemstukken, die hem gezon den worden, waren er van het hoofdbe stuur van den Vrijz.-Deroocratischen Bond en een zilveren mandje met bloemen van ue Tweede Kamerfractie AUTO VAN DEN DIJK GEVALLEN. Herwijnen, 10 Juni. Gisteravond te ruim 7 uur reed een auto tegen ccn stoep op en waarschijnlijk kon hij zijn draai niet nemen, waardoor hij boven van den dijk tuimelde. De drio inzittenden werden allen gewond. De vrouw van den chauffeur werd bewusteloos weggedragen Dr Dommisse verleende hulp. Na ruim een uur opont houd kon de reis worden vervolgd. Het ge zelschap was uit Maeteren, dat van een reis uit Den Ilaag terugkeerde. Do inzittenden, eigenaar en chauffeur Van Akkooy was met zijn vrouw, schoon vader cn vriend. De auto is erg gehavend. HET AUTO-ONGELUK TUSSCHEN NIJKERK EN PUTTEN. Van de vier slachtoffers van het auto ongeluk op Zaterdagmiddag tusschen NiJ- Verk en Futten liggen er drie te Amers foort in het ziekenhuis. Een der beido mili tairen, die waren meegereden, was gisteren nog steeds buiten kennis; ook de toestand \an mevr. v. d. Kuit uil Den Haag is zeer ernstig. De heer v. d. K schijnt builen ge vaar. Ook de andere militair, zekere Ouden dijk. uit Amsterdam, gaat vooruit, aldus de N R. Ct. HEIDEBRAND BIJ CALLANTSOOG. Cnllantspog, 8 Juni. Omstereks 12 uur hedenmiddag brak brand uit In de Nol len bij de scbeidingsdijk tusscBen de ge meenten Zvpe en CallaiHsoog. Öéfce hoide- biand, die in den aanvang door den krach- f.'gen Noordelijken wind steeds in omvang oenarn, werd legen 6 uur hedenavnd. dank /.ij de medewerking van den motorbrand spuit iit Schagerbrug zoo goed als geheel tebluscht. liet gebied aar. het Zwanenwaler bleef gespaard Het nablusschingswerk nam seruimen tijd in beslag. Er bestond voor de- ?en brand veel belangstelling. S. D. A. P. EN R.-K. Geen koehandel in de zendlijdkwestie. De Telegraaf lanceerde osier dagen iA\ bericht over een koehandel, die gevoerd /ou zijn tusschen R.-K. en A -R. eenerzijds •n de S.D.A.P. aan den andcitn Kant, waar van o.i. mr. J. II. Doornc on de te Doorn jehouJen protestvergadering tegen do zend- 'ijdverdeeling zich, blijkens het verslag laarvan in ons blad, eveneens tot tolk ge maakt heeft. De beide eerstgenoemde partijen zouden !en steun der socialisten voor het bizonder hooger onderwijs gekocht hebben met hunno slem ten behoeve der V A.fi.A Iteeds weersprak De T ij d dit bericht voor zooveel de R.-K. betreft. „Wij hebben onzerzijds een oogenblik geoorzeld of wij dit voorbeeld zouden volgen zoo zegt de Standaard Immers zijn er van die i'ingen. waarop men niet antwoordt, als men zichzelf respecteert Echter rekening hou- lend met de eigenaardige gecstesgesteld die blijkbaar in de aethepregionen heerscht, kwam het ons ten slotte toch ook maar het best voor om te verklaren, dat hier schijn noch schaduw van waarheid aanwezig is.'' ZESJARIGE JONGEN TE SCHEVENINGEN VERMIST. Hot laatst gezien bi) de Scheve- nlngsche buitenhaven. Sedert Vrijdagavond laat wordt vermist de zesjarige Aric de Bruin, wonende Bokking- ?iraat 35 te Scheveninger. Zijn signalement 'uidt: blond haar, blauwe oogen, ovaal ge zicht, gezonde kleur, ter.ger postuur, aan één oog scheel, kleeding* bruine gestreepte biouse, blauwe broek, lange zwarte kousen, klompen en blootshoofds. Het kind is dien avond te half tien nog aangetroffen in den omtrek van de buiten haven te Scheveningen. Het bericht van de vermissing bereikte de politie te 11.15 uur; ile ouders waren aanvankelijk niet onge- tust, omdat het wel meer voorkwam, dat hun zoontj® tot het invaiïen van de duister nis daar vertoefde. Een ingesteld onderzoek, ook met politie bonden, gedurende den nacht van Vrijdrtj op Zaterdag en ook op den volgenden dag, liceft geen resultaat opgeleverd. Onthouding beschermt de jeugd. door DAVID LYALL. 45 „Indien er iets is, dat je persoonlijke aanwezigheid noodzakelijk maakt, laat ons dan dadelijk gaan", zei zij met heldere etem. „Denk in het geheel niet aan mij Ik bedoel, dat dit in het geheel niet noodig is. Ik heb tien dagen gehad cn Parijs is groot genoeg om mijn herinnering nog maanden bezig te houden. Laat ons terug gaan, als Je maar eenigszins vindt, dat het noodig ia" „Dat i6 heel goed van je. Alison, maar ben je hcelemaal eerlijk? Ik heb je een maand zonneschijn beloofd cn wij hebben nu pas de zon gezien. Parijs was zoo koud als een ijskelder." .,0, maar ik vond het er heerlijk cn ge noot er. Zeggen zij, dat je terug moet ko men?" „Dat zeggen zij niet; zij deelen alleen de feiten mee." „Indien je alleen was, zou je dan naar buis gaan?" i,0, ongetwijfeld." „Dan pak ik niet uit. Kunnen wij van avond vertrekken?" ..Neen, neen, zoo'n geweldigen haast is er niet. Er dreigt alleen een staking van oen deel mijner werklieden. Zij worden zelden op hetzelfde oogenblik aangetast; rnaar aan den anderen kant zijn zij ook zelden allen op hetzelfde oogenblik tevreden." „Waar gaat het om9" vroeg zij met be langstelling. „Zijn zij niet. tevreden met hun loon?" „Heb je ooit een arbeider gezien, die dat wèl was?" vroeg hij sarcastisch. „Ja, dat geloof ik wel. We kwamen na tuurlijk in Rochallan niet in aanraking met arbeidsvraagstukken. Hel dichtstbij lagen Kilmarnock en Hurlford. Ik kan mij nog de groote staking in het westen van Schotland herinneren. Het was ontzettend. Niemand verlangt dat nog eens te beleven. Er volgde ctjp de staking een uitsluiting. Het duurde ongeveer zeventien weken en er werd verschrikkelijk geleden." „Zij verdienen het. Wij hebben in meer dan twintig jaar geen krachtig doorge voerde staking in Birtlcy gehad, maar het gist er voortdurend. Ik ben nu eindelijk zoover, dat ik me onafhankelijk van hen kan noemen. Do laatste vijf jaren hebben zij io Birtley de jonge arbeiderspartij, zoo als zij genoemd wordt, gesticht. Zij geven hot een mooi klinkenden naam cn nemen een daarbij passend air aan. Ik verwacht, dat wij vroeg of laat een vinnigen strijd met hen zullen hebben." Alison zweeg een oogenblik, want de uit drukking op het gelaat van haar man was zoo, als zij die nog niet gezien had: hard, streng, zelfs afstootend, zijn grove trekken schenen verscherpt en zijn wenkbrauwen fronsten zich dreigend. Dit was dc man, dien Birtlcy vreesde en-van wien het een afkeer h«d, de man tegen wien Tibbie haar had trachten te waarschuwen. Maar voor het oogenblik was zij niet bang. „Indien het je werkelijk nigt kan schelen zal ik naar beneden gaan en Waghorne telegrafeeren, dat wij Maandagavond thuis komen. Ik zal het later wel weer goed ma ken, lieve", voegde hij er aan toe, want dc kalme, lieve uitdrukking op haar gelaat trof hem. „Waarom zou ja?" vroeg zij luchtig. „Het moet al een heel droevig exemplaar van een vrouw zijn, die niet bereid is on middellijk op te staan en te gaan, als het belang van hoar man dat eisoht. Dat ik het doe is niet meer dan mijn plicht." Het was een voortreffelijk gevoel, maar de heer Crewe liet een hard lachic hooren. „Mij is het woord plicht, dat zoo dik wijls op je lippen is. niet aangenaam. Ali son. Ik zou liever wat minder plicht cn wat meer van het andere zien." Zij sprong onrustig op. Zij was cr nog niet aan gewoon lief te doen en kon niets voorwenden. Zij was het gelukkigste, in dien uiterlijke dingen hun belangstelling zoo in beslag namen, dat zij zichzelf kon den vergeten. ..Nu zal ik op mijn goed gaan toezien. „Zullen wij morgenochtend vertrekken?" Dikwijls ontlokte hem het vreemde van haar Schotsoh accent een glimlaoh, maar nu lette hij er ternauwernood op. „Indien je zoo'n haast hebt, kunnen wij dat natuurlijk doen. Miesahien heb je er al genoeg van?" Hij 6pmk snel en keek haar wantrouwig aan en weer kreeg zij een kleur. „O, neen, hoe zou ik er genoeg van kun nen hebben, terwijl ik hier nooit eerder geweest ben? Maar Ik zal natuurlijk blij zijn, als ik thuis ben en al6 de brief is, zooals je zegt, dan vind ik, dat wij dade lijk moesten gaan." „Ileel goed, ik zal naar beneden gaan en Waghorne telegrafeeren. Misschien i6 het goed, dat ik ook aan Anna sein, zoo dat zij gereed is om ons te ontvangen. Misschien had Alison over het geheel genomen geen spijl, dat de zaak deze wen ding had genomen. Met belangstelling zag zij Haar leven te Old Hall tegemoet cn of schoon Celia de eenige van de familie was geweest, die voor het huwelijk naar Ro challan was gekomen, had zij van allen vriendelijke brieven gekregen en haar ang stige voorgevoelens waren verdwenen. Ook voelde zij. ofschoon zij het niet zou hebben durven bekennen, dat het een verlichting zou zijn haar man niet steeds om zich heen te hebben. Er waren d? laatste weken oogenblikken geweest, waarin zij het ge mis aan persoonlijke vrijheid in haar le ven had gevoeld als een vogel, die zijn vleugels tegen de kooi slaat, waarin hij gevangen gehouden wordt. Dit is een ervaring, die niet zoo heel zoldzaam Is gedurende een huwelir:ehei6. als men zou mogen veronderstellen. Ali sons huwelijksreis bood misschien een beetjo meer gelegenheid dan gewoonlijk in dergelijk? omstandigheden gevonden wordt om haar geduld cn moed te oefenen. Zij verlieten den volgenden morgen Nice en reisden zonder eonig oponthoud door naar Londen en bereikten den der den dag 's middags om vijf uur Birtley. Alison had den avond voor zij het zuiden van Frankrijk verlieten, een brief aan Tibbie geschreven; maar ofschoon zij ver langend aan het station te Birtley uit keek, was er geen bekende op hot perron. Het rijtuig van Old Hall stond op hen te wachten en toen Alison haar echtgenoot daabheen volgde, was zij er zidh van be wust, dat veler belangstellende blikken haar volgden. Maar zij besefte niet, dat zij op dat oogenblik de vrouw was, die in Birtley heft meest werd beklaagd. Een snelle rit van tien minuten bracht hen aan de bekende hekken. De heer Crewe, op wien de zorg voor zijn zaken weer ten volle scheen te drukken, cn wien de lucht van Birtley als een mantel scheen te om hullen. sprak in het geheel niet tegen zijn vrouw, voor zij het hek waren doorgegaan en d? lichten van het huis door de boomen begonnen te glinsteren. Het was bitter koud; eon paar sneeuwvlokken vielen door de zwarte duisternis van den December- avond en schenen den eereter. aanval van een harden winter Ie voorspellen Toen zij de bocht omgingen on den vroolijkm gloed der verlichte vensters voor zich zagen, werd Alison door eon lichte huivering be vangen. Dadelijk boog Crewe zioh over haar heen, cn vroeg hij op bezorgden toon: „Je maakt je toch niet zenuwachtig over iets, Alison? Z'j zullen allen heel goed zijn cn indien zij het niet zijn voegde hij er met een harden klank in zijn stem bij. Haar hand raakte onmiddellijk de zijne als om hem te weerhouden. (Wordt vervoledV VROOM DREESMANN Langestraat. GROOTE SORTEERING f1.75, f2.50, f2.95, f3.75 f4.50

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5