ZONSCHERMEN J. A. Schoterman Zoon Fa. J. W. VAN ACHTERBERGH, Westsingel 12-13. Telefoon 238. Naar bedrijfsstatistiek RIJWIELDIEFSTAL DOOR BRAAK Twee jaar gevangenisstraf geeischt BELANGEN DER INDISCHE BEVOLKING Prijscourant 8:?: De Fa. M R N Oosterveen HUMORHOEKJE Wijnhandel Utr. Str. 17 Tel. 145 Gevestigd 1878 Bijzonder aanbevolen BEAURIVAGE Gewas 19261 St. E MI LION Gewas 1924 Per flesch fl.- Per anker f 40.- Per flesch 1.40. Per anker 56 Een wetsontwerp ingediend om tot een juister overzicht te komen Meer gebruik van gegevens 's-Gravenhage, 11 Juni. Ingediend is een wetsontwerp, houdende maatregelen tot het verkrijgen van een juiste bedrijfssta tistiek. Voor een juiste bcoordecling van tal van economische en sociale vraagstukken is het noodzakelijk aldus schrijven de ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, van Arbeid, Handel en Nijverheid, van Wa terstaat en van Financiën in de memorie van toelichting de beschikking te heb ben over betrouwbare gegevens omtrent het aantal, de soort, den aard en den om vang van de onderscheidene bedrijven hier te lande. In vrijwel alle landen met een min of meer ontwikkeld bedrijfsleven worden, meestal periodiek bedrijfstellingen gehou den. In ons land is het gemis aan betrouw bare gegevens bij herhaling gevoeld. Men heeft zich in die gevallen moeten behelpen met gegevens, welke omtrent het bedrijfs leven bij eenige diensten en instellingen, als de Arbeidsinspectie, de Rijksverzeke ringsbank, de Kamers van Koophandel en Fabrieken, het Centraal Bureau voor de Statistiek enz., uit anderen hoofde bekend waren. Deze kunnen echter noch op zich zelf noch alle te zamen een voldoend mate riaal leveren voor de samenstelling van een behoorlijk overzicht van het Nederlandsche bedrijfsleven. Teneinde zulk een overzicht te verkrij gen, is het, mede omdat tallooze in ons land bestaande zeer kleine bedrijven bij geen en kelen dienst en geen enkele instelling be kend zijn, noodzakelijk dat een bedijfstel- ling wordt gehouden, die als 't ware een aanvullend karakter verkrijgt, omdat zoo veel mogelijk gebruik zal kunnen worden gemaakt van reeds beschikbare gegevens en van gegevens, welke door andere diensten en instellingen toch verzameld moeten wor den. Voorts bestaat het voornemen, de verza meling van gegevens te beperken tot die, welke onmisbaar zijn voor een overzicht van den aard en den omvang van het be drijfsleven. In hoofdzaak zal de telling dus betrekking hebben op het aantal bedrijven, hun soort (o. a. voornaamste artikelen, welke vervaardigd of verhandeld worden), hun rechtsvorm, hun aard (filiaalbedrijven, huisindustrie), hun omvang (personeel, krachtinstallatie, voer-, vaar- en vliegtui gen, trekdieren). Mede ter beperking van de kosten, aan 'de telling verbonden, zullen geen gegevens gevraagd worden omtrent verscheidene punten, waarover men in het buitenland soms wel gegevens bij gelegenheid van de bedrijfstelling verzamelt, zooals het in de bedrijven geinvesteerde kapitaal, den ouderdom der bedrijven, de werktuigen en gereedschappen der bedrijven, de waarde der gebouwen e. d., de bedrijfsuitkomsten enz. De bedoeling is de telling zooveel moge lijk te doen houden op 31 December 1930, tegelijk met de 11e algemeene tienjaarlijk- sche volkstelling. De verzameling van de gegevens omtrent 'de zeevisscherijbcdrijven welke bedrijven reeds alle bekend zijn zal niet op 31 December 1930 kunnen plaats hebben, om dat in den winter een aanzienlijk deel der zeevisscherij stil ligt. De meest geschikte datum om tot het verzamelen van de over deze bron van volksbestaan gewenschte ge gevens over te gaan. is 1 Juli 1930. Het zal waarschijnlijk noodig zijn. de tel ling voor nog enkele andere bedrijven op een anderen datum dan 31 December 1930 te houden, in verband met het bijzondere karakter van die bedrijven. Vandaar dat een datum voor de telling van de wet niet is genoemd. Ook komt het niet wenschelijk voor, reeds thans vast te stellen, dat de tellingen na 1930 periodiek zullen worden herhaald. De kosten un het verzamelen, bewerken en publicecren der gegevens van de door het Centraal Bureau voor de Statistiek te houden bodrijfstelling zullen, met inbegrip van de kosten van de voorbereiding dezer telling, naar verwacht wordt, een bedrag van 400.000 niet overschrijden, een bedrag dat over drie of vier jaren zal kunnen wor den verdeeld. OPHEFFING VAN TOLLEN. Overleg tusschen Waterstaat en Financiën heeft nog niet tot een uitkomst geleid. De heer Braat had den mmi6ter van Wa terstaat de volgende vraag gesteld: Is het den Minister bekend, dat in den laateten tijd veel moeilijkheden ontstaan door het drukke wegverkeer, in verband met de tollen op de wegen? Is do Minister bereid de Kamer mede to deelen, welke maatregelen genomen wor den om de tollen op de wegen op te heffen cn welke tollen daarvoor, met behulp van Rijkssteun, in de naaste toekomst in aan merking komen? Minister Reymer heeft daarop als .volgt geantwoord: Ik deel uwer Excellentie mede, dat om trent eenige plannen tot afkoop van tollen het noodige overleg met mijn ambtgenoot van Financiën nog niet tot een stellige uit komst heeft geleid, zoodat ik niet in de gelegenheid ben de ter zijde vermelde vra gen binnen den gebruikelijken termijn te beantwoorden. VERKEERSONGEVAL BIJ NAARDEN. Buss urn, 11 Juni. Op den Rijksstraat weg tusschen Naarden en Bussum heeft vandaag een ongeval plaats gehad, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. De heer P. D.. meubelfabrikant te Amsterdam, kwam uit de Jan Tabacklaan, toen hij uit de richting Naarden de Gooische tram zag naderen. Ilij remde uit alle macht, dooh da auto gleed nog eenige meters verder en kwam in botsing met de tram. De bumpers en lantaarns werden vernield. De heer D. verklaarde, dat de wagenbestuurder eerst een signaal had gegeven toen hij de auto zag. De wagenbestuurder hield vol, dat hij reeds eerder de 6ignaalfluit had doen hoo- ren. De politie heeft de zaak in handen. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd lot ridder in de Orde van Oran je Nassau de heer Mas Salamoen, laatste lijk vice-consul der Nederlanden te Mekka. Benoemd tot inspecteur bij het bureau contróle der generale thesaurie van het departement van financiën W. F. Caron, thans inspecteur der directe belastingen enz. Tot accountant bij dat bureau de heer Schmidt, te Zwolle, thans accountant der directe belastingen. Benoemd tot electro-technisch ambtenaar der telegrafie cn telefonie C C. Verbeek, thans op burger-rechterlijke arbeidsover eenkomst in 'dienst. Benoemd tot leeraar aan do R.H.B.S. te Meppel do heer C. s-Gravcsande, met ge lijktijdig eervol ontslag als leeraar aan de R.H.B.S. te Zierikzee. Benoemd aan de R.H.B.S te Enkhuizen tot leeraar K P. Postma en tot tijdelijk lee raar mr. J. J. Molhuyzen, beiden thans tijdelijk. SLACHTOFFER VAN BENZINEDAMP. Zaandam, 11 Juni. Hedenmorgen had ïan de fabriek het Zwarte Kalf van de N.V. Handel en Industrie v.h. Jan Schoemaker een droevig ongeval plaats, dat aan een der werklieden, cjpn 29-jarigen Jan van Putten, het leven kostte. Het ongeval vond zijn oorzaak in het springen van een peilglas, waardoor benzi nedamp uitstroomde. Bij de poging om de »raan dicht te draaien, geraakte de arbei- Jor van Putten bewusteloos. Zijn kameraad aantel had de tegenwoordigheid van geest de ruilen stuk te slaan, doch verloor daar na eveneens het bewustzijn. Bij hem gelukte het echter de levensgees ten op te wekken, doch bij Van Putten had dit geen succes. Hij bleek reeds tc zijn over leden. De man laat een vrouw en één kind achter. Het lijk is door de justitie in besiag genomen. Voor zoover h^t voorloopig onderzoek heeft aangetoond, is van schuld bij de direc tie geen sprake. ERNSTIG MOTORONGEVAL TE HELMOND. Do motorrijder levensgevaarlijk gewond. Helmond, 11 Juni. Hedenavomd om uur was een Duitscher nabij de Bakelsche Brug met zen motorrijwiel aan het rijden. Hij werd aangehouden door zijn vriend F. v. d. Linden, cïie ook een ritje wilde maken. Het was deci Duitscher onbekend, dat de jongeman niet kon rijden en geen rijbewij'6 bezat. Hij willige zijn verzoek dan ook in. In de Heistraat, toen de motor een snelheid had \an 75 k 80 K.M., kon v. d. Linden de booht niet nemen en reed tegen het trot toir, om vervolgens \ia een boom tegen een huis op te rijden. De achttienjarige Th. Maas, die daar ter plaatse fietste, werd me- degesleurd. Deze kreeg een zware verwon ding aan het achterhoofd, terwijl een been gekneusd werd. De motorrijder bleef be wusteloos liggen. Twee doktoren verleen den de eenste hulp. De fietser kon, na be handeld te zijn, naar huis vervoerd wor den. De motorrijder v. d. Linden werd naar het St. Anfchoniu6-ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand i6 levensgevaarlijk Hij bekwam een zware schedelbreuk. Hedenavond 10 uur was hij nog niet tot bewustzijn geko men. De motor is door de politie in bïslag genomen. Een vrouw met een kind kond?n bij het ongeluk nog juist op tijd een huis binnenvluchten. Dc motorrijder kon waar schijnlijk zijn motor niet moer doen stop pen, daar hij met de werking niet bekend was. -- i Amsterdam, 11 Juni. Voor (Je Vierde Kamer der Rechtbank stonden heden te recht de 3l-jarige kcllner F. B. en de 35- jarige koopman L. L. R., beiden verdacht van diefstal. Verdachten zouden samen op den avond van den 13en Februari een ruit van een rij wielstalling in do Joh. v. Oldebarneveld- straat hebben ingeslagen en een deur heb ben geopend. Vervolgens hadden zij een fiets meegenomen Omwonenden merkten echter wat er gebeurde, zij hoorden het glas rinkelen, waarschuwden de politie en bei de verdachten konden worden gearresteerd. Dr. D Wiertsma, als getuige-deskundige gehoord, bracht een rapport uit over verd. B. waarin hij verklaarde, dat verd. sterk primair aangelegd, doch geen pathologisch temperament heeft, van een defect bij verd. is echter geen sprake. Ge:, achtte verd. niet verminderd toerekeningsvatbaar. Op een vraag van den verdediger mr. J. K. M. Mathuisen, verklaarde get. dat verd. nog steeds meent door de politie te wor den vervolgd en ook door het publiek als een misdadiger wordt beschouwd. Verdediger (tot get.-desk). Wanneer de geschiedenis met den overval van de Boaz- Bank te Bussum, waarbij verd B. door de Bussumsche politie als dader werd ver dacht, niet zou zijn gebeurd, zou B. dan hier in de beklaagdenbank zitten? Gek-desk.: Dit is moeilijk te zeggen, wel is die geschiedenis van invloed geweest op zijn geheele psyche gedurende de laat6te jaren. Verd. B vroeg hier het woord en zaide reeds vanaf 1925 door de politic te zijn ver volgd, orn hem onmogelijk te maken m de maatschappij. Toen er ergens een aantal gouden kettin gen was gestolen werd verd ook voor den dader aangezien. Hij meldde zich toen bij de politie aan cn kon zijn onschuld gemak kelijk bewijzen, toch werd hij voor hetzelf- I de feit later nog gearresteerd te Haarlem, I Leiden cn Bussurn. er was volgens verd verzuimd het verzoek om aanhouding uit politieblad te schrappen. Verd. R. verklaarde niet binnen te zijn gegaan, doch slechts de fiets te hebben aan gepakt. Verd. B eaf toe de fiets te hebben gesto len, na een ruit te hebben ingeslagen en een deur te hebben geopend. Hij wist op dat oogenblik niet wat hij deed. Nadat nog enkele getuigen waren ge hoord, was het woord aan don officier van justitie mr. van Dullemen, die er in zijn requisitoir op wees, dit de feiten bewezen waren. Van een plotseling opkomende han deling is geen sprake geweest, er is met overleg te werk gegaan. Verd R. is evenzeer schuldig, hij heeft bovendien 11 vonnissen ten zijnen laste. Verd. B. heeft ook een tijdlang het leven van een beroepsinbreker geleid, hij is toen volgens zijn zeggen weer op den goeden weg geweest, doch zou door de geschiede nis met de Biaz-Bank te Bussum zeer veel nadeel hebben ondervonden. Uitvoerig ging spr. het psychiatrisch rap port na. Er is geen reden deze verdachten r.aar Leiden te sturen. Spr. eischle ten slotte te gen beide verdachten een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van vier maan den voorarrest wegens diefstal met braak. De verdediger van verd. B., mr. J. K. M. Mathuizen, wees er in zijn pleidooi op, dat van dezen verd. wel slcrk geldt het. „wee den wolf, die in een kwaad gerucht staat". Het is zeer moeilijk te begrijpen dat verd. niet geleden heeft door politievervolging. Inderdaad heeft verd. B. een tijdlang het le ven van een heroepsinbreker geleid. Doch ia de gevangenis heeft hij zich zelf gereclas- secrd. In 1925 kocht hij een woonwagen, hij deed niemand overlast aan. Doch in 1925 begonnen do volgens verd. onrechtmatige ■olitievervolgingcn. Verd. was op den goe den weg. In 1925 had een inbraak plaats op de Ceintuurbaan. B. werd gezocht, hij mcld- ae zich zelf aan, doch werd direct weer vrij gelaten, daar bleek, dat hij niets met de zaak ;e maken had. Hij trok weer met zijn woon wagen door het land, in verschillende plaatsen werd hij aangehouden en verhoord. Ook in 1926 had een inbraak to Amsterdam plaats waarvoor B werd aangehouden, en zoo ging het door! Het werd verd. B. niet gemakkelijk gemaakt zich te reclasseeren. Uitvoerig stond pl. hierop stil bij de Boaz- bank geschiedenis cn vergeleek het leed van B. met dat van de indertijd onschuldig ver oordeelden in de Giessen-Nieuwkerkzaak. In Bu3.«um aldus pl. hebben we gehad den moord in het Craiioosche bosch, een overval in de Bcerensteinlaan, nog enkelo feiten en daarna de overval op het station. Van al deze feiten kwam niets uit, en cr ont stond een geprikkelde stemming bij de po litie. In de Boazbank geschiedenis werd crd. langen tijd vastgehouden en aan lang durige en pijnlijke verhcoren onderworpen, eindelijk bleek echter zijn onschuld. Toen hij uit de voorarrest werd ontslagen ging verd. B. naar Bussum cnde kantoorjuffrouw van de Boazbank herkende verd. B. niet. De Boaz-geschiedenis beteekende voor verd. de burgerlijke dood. Alles liep hem tegen, hij kreeg tenslotte ecu betrekking als kcllner, loch steeds werd hij herkend als do ver dachte in de Boaz-bank. zijn portret had zelfs in „D« stad Amsterdam'' gestaan met het onderschr'ft. „De roever van dc Boaz bank'". Hij werd ontslagen cn zwierf daarna an do eene betrekking naar de andere. DE ENGELSCHE DUIKBOOTFLOTTIELJE IN DE HOOFDSTAD. Een gezellig samenzijn in het Carlton Hotel. Amsterdam. 10 Juni. liet Britsche consulaat heeft hedenavond den comman dant en officieren van de Engelsche duik- bootflottieljc, welke momenteel in onze ha ven vertoeft, enkele uren van gezellig sa menzijn bereid in 'het Carlton Motel, 'alhier. Vele in de hoofdstad woonachtige vrienden van het Britsche Rijk hebben hier gelegen heid gehad zich op ongedwongen wijze met de gasten te onderhouden. Er heerschte een geanimeerde stemming Onder de aanwezigen bevond zich dc En gelsche consul-generaal te Amsterdam, de heer Robinson. ZWEMONDERRICHT VOOR SCHIPPERS. Installatie eener commissie. Arnhem. 11 Juni Woensdagavond heeft de burgemeester van Arnhem, jhr. mr. R. do Moncby, op liet stadhuis to Arnhem geïnstalleerd de commissie voor het geven van zwemonderricht aan schippers en schipperskinderen te Arnhem van het On derwijsfonds voor de Binnenvaart. De voor- itter van do centraio commissie, de heer I. C. Nuy uit Rotterdam, gaf een uiteen zetting van het werk der commissie, waar- ra de burgemeester, jhr. mr. S. R. de Mon- ehy met een rede, waarin hij verklaarde, zeer veel sympathie te hebben voor het werk van het Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart. de commissie installeerde. Dc commissie bestaat uit de volgende per sonen: jhr. mr. S. R. de Monchy, burge meester van Arnhem, eere-voorzit ter; J. W. H. M. Meyer, wethouder van sociale zaken, Prins, B Prins, J. d* Goeyen en H. W. Blaupot ten Cate, terwijl tot leden der werkevmmissie werden benoemd de he eren II. A. Wissink, voorzitter, E. W. B. Corpo- raal, secretaris, II. J. Bitter, L. Schut en mevr. Snyder van den Berg. De lessen voor de schippers en schippers kinderen zullen onmiddellijk een aanvang nemen. VEREENIGING TOT BEHOUD VAN NATUURMONUMENTEN IN NEDERLAND Koninklijke steun. Andermaal heeft Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder het streven der Vereeniging tot behoud van Natuurmonumentenge steund door een belangrijke bijdrage be schikbaar te stellen als gift, in verband met den aankoop van de landgoederen Beek huizen en Herkhuizen en de Rheder- en Worth-Rheder Heide bij Velp. Zooals men zich herinneren zal, heeft Hare Majesteit enkele maanden geleden ook de plannen der Vereeniging tot aan koop van een heidegebied bij Dvvingeloo ge steund. HET AUTO-ONGELUK TE GARDEREN. De 31-jarige motorrijder J. Buygenkamp, uit Enschede, die Pinkstermaandag aan den Viersprong, nabij Oud-Milligen, door den van Garderen komenden automobilist G., uit Rotterdam, werd aangereden en laarbij zware verwondingen bekwam, Is thans aan de gevolgen daarvan overleden. Volgens ooggetuigen moet de automobi list zeer snel hebben gereden. Worden deze ondergeschikt gemaakt aan de bedoelingen van Euro peesche rubberondernemers? Vragen van den heer Wijnkoop ENAK 5EKALI Imperial Fijne Ceylon Ceylon Pecco -1.90 Britsch-Ind. Pecco -1.80 Tlefoo n 77 heeft de alleen- verkoop van onze heerlijke thee Melange's volgens o.s. P-P. (Ontbijtthee 11.70 (Namidt.) -1.90 E. F. (China Congo) -2.10 12.50 2.10 Iav3 Assam thee f 1.80 lava Grove thee - 1.7C fava Gebr. thee- 1 .CO Aanbevelend HOLLANDSCHE THEEVERBRUIK VEREENIGING AM STER D A VI OPQERIOHT 1881 De heer Wijnkoop heeft aan den Minis ter van Koloniën de volgende vragen ge steld: Wil de Minister meedeelen, wat bij het onderhoud, dat de toenmalige gedelegeerd-3 van de Europeesche rubberbelanghebben- den, de sinds overleden heer Marinus, met hem heeft gehad, voordat genoemds heer naar Indië vertrok, aan dezen gedelegear- de door de Regeering toegezegd? Kan de Ministsr meedeelen, welke in structie de Regeering te dezer zake aan den Gouverneur-Generaal heïft verstrekt? Is het waar, dat, naar verluidt, de Na- derlan<l6oh-Indisohe regeering zich in de zen ten dienste heeft gesteld van de Euro peesche rubberondernemers? Wat i6 anders de beteskenis van de Re- geeringsconferentio van den directeur van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, den directeur B. B., het hoofd van de afd. bestuurszaken der Buitenge westen, residenten (assistent-resUlenton) van de belangrijkste rubbarproductiegobie- den op Sumatra en Borneo, met genoem den gedelegeerde van de rubberbalangheb- beaden. den waarnemend voorzitter van het Algemsen Landbouw-Syndicaat en prof. Otto de Vries, welke conferentie volgens de bladen ongevesr midden Mei plaats vond?. Hoe acht de Regeering het t3 verant woorden, de belangen der betrokken In donesische bevolking ten deze onderge schikt te maken aan de uitgesproken be doelingen van de Europeesche rubberonder- BRAND IN HET TEHUIS VOOR OUD-INDISCHE MILITAIREN. Te Nijmegen. 1 Nijmegen, 11 Juni. Hedenmiddag te ongeveer drie uur brak brand uit in een der bijgebouwen van de villa „Carré", thans eigendom van de 6tiohting Tehuis vooroud- Indische militairen. D2 brand ontstond in bet koets- en tuighuis, bewoond door zeke ren v. d. P. Dit gebouw brandde gehe3l af. De brandweer 6laagde erin den brand tot deze afdeeling te beperken. Verzekering dekt de sohade. De oorzaak van den brand is onbekend. BESTRIJDING VAN DE IEPZIEKTE. A 'sGravenhage, 11 Juni. B. en W. stel len den Raad voor aan het Comité inzako bestude?ring en bestrijding van ds Iepen- ziekte voor 1930 een bijdrage te verleen' van 1075. TRAMONGEVAL TE ROTTERDAM. Een 4-jarig knaapje gedood. Rotterdam, 11 Juni. Hedenmiddag speelden eenige kind aren tussohen de rails van de 6toomtram aan de Brlelschelaan. Toen de kinderen het signaal van een na derende tram hoorden, namen zij da vlucht, maar één van de jongens, de 4-jarige P. H. v, M., wonende aan den Ketendrechtachen Lagen Dijk, liep terug, tengevolge waarvan het jongetje juist ondar de tram geraakte. Zijn hoofdje werd van de romp gescheiden. Het lijkje is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoard. Den bestuurder van de tram treft geen sohuld. TE WATER GERAAKT. Tilburg, 11 Juni. Het 11-jarig zoontje van den heer M. uit Tilburg speelde heden morgen met eenige kameraadjes aan het Wilhelminakanaal. Onverwachts viel het ventje van den dijk in het kanaal. De kin deren waarschuwden een schipper, wien het gelukte met een dreg het ventje boven water te halen. Nadat kunstmatige ademhaling was toe gepast, werd het knaapje in zorgwekkende toestand naar het R.K. Ziekenhuis ver voerd. Macht der gewoonte. Vrouw, (den eersten nacht van een vacantia •in een tent)Karei, ik weet zeker, dat lk inbrekers hoor. (Passing Show)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 4