A. Schoterman Zoon Den Haag gaat verder onderhandelen Noodlottig motor ongeluk Koningin en prinses vertrokken Delft's stadsbestuur werkt niet mee Het pensioenfonds in de typografie Wijnhandel Utr. Str. 17 Tel. 145 Gevestigd 1878 Bij tonder aanbevolen BEAU RIV AGE Gewas 1926\ St.EMILION Gewas 1924 Per flesch f 1Per anker f 40Per flesch f 1.40. Per anker 56 DE CRISIS IN DEN LANDBOUW Maatregelen voorgesteld door het Kon. Ned. Landi bouwcomité Een urgentieprogram Het Koninklijk Nederlandsch Landbouw Comité heeft in verband, met den toestand waarin de Nederlandsche Landbouw op het oogcnblik verkeert, een urgentie program vastgesteld, waarin zijn aangegeven ver scheidene directe en indirecte middelen, wel ke, naar de overtuiging van het comité kun nen bijdragen tot verbetering van den toe stand. In dit program worden als directe middelen aangegeven: le. Maatregelen tegen dumping; 2e. Het openen van de mogelijkheid van ons autonoom tarief van invoerrechten met behoud van de onvoorwaardelijke meestbegunstiging; 3e. Het verleenen van regecringsstcun aan de suikerbietenteelt; 4e. Het verleenen van tijdelijken steun aan de coöperatieve aardappelmeelindustrie, hetzij in de vormen van een rentoloos voorschot, hetzij op andere wijze; 5e. Uitvaardiging van een z.g. maalgebod, waarbij wordt voorgeschreven dat van het bakmeel, hetwelk hier te lande wordt gebruikt bij de broodbereiding oen ze ker percentage moet afkomstig zijn van inlandsche tarwe; 6e. Afschaffing van de vlecschaccijns; 7e. Verlaging van de vrachttarieven der spoor: en tramwegen voor land- en tuinbouwproducten; 8. Tijdelijke ontheffing in het landbouwbe drijf van de lasten der sociale verzeke ring; 9. Afschaffing van de crisis-opcenten op de grondbelasting; 10. Schatting van de waarde van vaste goe deren voor de successie- en vermogensbe lasting naar de gebruikswaarde in plaats van naar de verkoopwaarde; 11. Bevordering van het gebruik van Neder landsche land- en tuinbouwproducten bij Overheidsbedrijven en instellingen; 12. Verlaging van de kosten verbonden aan den uitvoer van vee, als daar zijn: de keurloonen, kosten der voorbehoedende inentingen, enz. enz. Als indirecte middelen, waarvan de toe passing niet onmiddellijk tot verbetering van den toestand van den landbouw voert, worden genoemd: 1. Instelling van een afzonderlijk ministerie van landbouw; 2. Wederaanstelling van een directeur-ge neraal van den landbouw; 3. Uitbouw van den binnenlandschen en buitenlandschen landbouwvoorlichting- dienst en uitbreiding van het landbouw onderwijs .inzonderheid van het Lager Landbouwonderwijs, alsmede betere outillage van de Directie van den land bouw 4. Krachtige uitvoering van de landbouwuit- voerwet; 5. Krachtige steun van de regeering ten aanzien van den aanleg van telefoon waterleiding, verbetering der verkeers middelen, verbetering der tertiaire we gen en dergelijke, waardoor de bewoon-' baarheid van het platte land wordt be vorderd en de trek naar "de steden wordt tegengegaan; Tenslotte is het Koninklijk Nederlandsch Landbouwcomité van oordeel dat door de regeering in studie dient te worden genomen de aangelegenheid van het verschaffen van financiëelen steun en/of garantie bij het verleenen van hypothecair- en bedrijfscre- diet WIJZIGING OCTBOOIWET. Verlenging van den geldig heidsduur voorgesteld, 's-Gravenhage, 16 Juni. Ingediend ie een wetsontwerp tot wijziging van de arti kelen 35, 47 en 49 der Octrooiwet. Voorgesteld wordt den duur van geldig heid der verleende octrooien, van 15 jaar le verlengen tot 13 jaar, terwijl voor elk der 3 nieuwe jaren een jaarcijns van 160 ver schuldigd zal zijn. Voorts wordt voorgesteld den termijn van uitstel in zake van verval van een ocirooi wegens niet betaling der in de arlt. 12 en 35 der wet genoemde bedragen te verlen gen van 3 tot 6 maanden. Ten slotte bevat het ontwerp een bepa ling, waardoor zij, wier octrooien op het tijdstip van inwerkingtreding der wet we gens verloop van 15 jaren zijn vervallen, in de gelegenheid worden gesteld, mede van de verlenging profijt te trekken, zulks on der voorbehoud van de rechten, welke der den inmiddels te goeder trouw mochten hebben verkregen. UIT DE STAATSCOURANT. Voornaamste Kon. besluiten enz. zit de Staatscourant van heden» avond. Met ingang van 1 Juni 1930 benoemd tot technisch ambtenaar 1e kl. der genie ter standplaats Arnhem de technisch ambte naar 2e klasse der genie V. Jelemans en tot bureel-ambtenaar der genie ter standplaats Het vliegveld voor gezamenlijk gebruik met Rotterdam Vergadering van den raad s-Gravenhage A. L. Tomassen, thans.schrij ver le klasse bij het departement van de fensie; verleend de bronzen eerc-medaille der Oranjo Nassau-orde aan J. A. H&velaar, ar beider bij do onderhoudswerken der genie tu Woudrichem; toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje Nassau-orde aan G. J. Borghuis, ook genaamd Op do Dorg. boschwachter in dienst der familio Van Wulfften Palthe te Oldenzaal. Benoemd tot lid van de algemeone com missie ten behoeve van de deelneming van Necl.-Indié, Suriname en Curasao an in 1931 te Parlj6 te houden Kolonialo Tentoonstel ling: Dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk, afdeeling6chef aan het Instituut de Cooperation Intellectuelle te Parijs. Benoemd met 1 Juni tot referendaris der P.T.T., J. C. Smit en H. Ivemst thans rofc- rondaris 2e klasse der P.T.T. en zijn aange wezen al6 respectievelijk adj. inspectour der P. T. T. te Zwolle en te 's-Hertogcnbosch. In de bocht geslipt. Twee dooden Leiden. Hedenmiddag heoft te Voor schoten bij de zilverfabriek van Van Kem pen een motorongeluk plaats gehad, dat aan twee personen het leven heeft gekost. De 27-jarige winkelbediende S reed daar op zijn motorfiets in volle vaart, toen in de kromming van den weg zijn motorrij wiel slipte en hij tegen een boom reed. Een moisje dat op de duo zat werd op slag ga- dood Hijzelf overleed een half uur later. De naam van het meisje Is bij het afzon den van dit bericht niet bekend. Nader meldt men ons: De namen van de slachtoffers zijn: W. H. Svvart, winkelbediende in een modemaga zijn te Leidon en mej. W. Braaksma, ver pleegster in het sanatorium Rhijngecst te Ocgstgocst. Naar Noorwegen Rotterdam, 16 Juni. Hedenmiddag te 450 arriveerden H M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana per auto aan de Boompjes te Rotterdam, alwaar de „Bata vier V" gereed lag om de Koninklijke gas- Itn naar Noorwegen te brongen. Eon duizendkoppige menigte verdrong zich aan de Boompjes. Toen Hare Majes teit op het eerste dek had plaats genomen werd zij luide toegejuicht on op het mo ment, dat de sleepboot begon de „Batavier V' om te zwaaien en het schip los van den wal kwam te liggen, weerklonk een spon taan door allen gezongen „Wilhelmus''. Daarna vertrok de Batavier V, die den Koninklijken Standaard in top had, zee waarts. COMPENSEEREND INVOERRECHT OP SUIKER. Een oinde aan de ochter- stelling van Nedorlandsche suiker. 's-Gravenhage, 16 Juni. Bij de Twee de Kamer i6 ingediend een wetsontwerp tot heffing van oen compenseerend invoerrecht op sommige soorten suiker. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat de toestand van do crisis, waarin ook hier te lande de land- on tuin bouwbedrijven verkeeron don minister van binnenlandsche zaken en landbouw aanlei ding heeft gegeven in de maand Mei van dit jaar een commissie te benoemen, welke tot opdracht beeft gekregen de regeering van advies te dienen omtrent de vraag op en zoo ja, welke maatregelen poet het oog op den oogenblikkelijken toestand van land- en tuinbouw waren te treffen. Deze commissie heeft in de allereerste plaats haar aandacht gewijd aan het sui- kervraagstuk. Zij is van meening dat een einde behoort gemaakt te worden aan de achterstelling, welke de Nederlandse!:e suiker t)t dusver re hier te lande ondervindt in vergelijking met bijna alle andire aan accijns onder worpen goederen. Zij meent voorts dat in vergelijking met den accijns op andere veibruiksartikeien er geen reden bestaat den onge.ijken toestand te handhaven, waarmede de regeering zich vereenigen kan. Het voorgestelde cijfer van 240 per 103 K G stemt overeen niet het bedrag door dr. H C. Prinsen Geerlings, in het Journal des Fabricants de Sucre aanbevolen. Deze regeling ligt geheel binten hel Ier- rein van de in het voorjaar tc Genève ge- teekende Handelscmvjutla. s-Gravenhage, 16 Juni. In de heden gehouden raadsvergadering zijn benoemd tot onderwijzers bij het op lager onderwij* de heeren J. H. Visser te Zwijndrecht en F. J. Wel ter te Stolwijk Daarna was aan de orde het voorstel van en W om goed te keuren, dat met het gemeentebestuur van Rotterdam in verdere onderhandelingen wordt getreden inzake het aanleggen, inrichten en exploiteeren van een gemeenschappelijk vliegveld. De heer Joëls (lib.) begroet het voor- stol met vreugde. Spi vraagt welk stand punt de rogcering inneemt, aangezien het aanleggen van een vligevold rijkszaak Is. Het donkbeeld om een luchttaxiveld bij Den Haag aan te leggen verwerpt spr. als te omslachtig. Dc heer V a n V uuren (R.K.) betoogt, dat de aanleg van vliegvelden in de eerste plaats een zaak van de regeering is. Voorts acht spr. het een bezwaar, dat 145 II.A. van den besten cultuurgrond bij Delft im productief zal worden. Ook heeft spr. bezwaar tegen de finan- cieele regeling en is tegen het voorstel De heer Vliegen (S.D.A.P.) zal zijn stem aan het voorstel geven, omdat er niets beters voor in de plaats tc krijgen is er» daardoor tegenstemmen zuiver negatief zou zijn. De heer Duymaer van Twist (A.R.) acht exploitatie van vliegterreinen een rijks zaak. Daarbij zijn er in don weg naar het nieuwe vliegveld eveneens verkeersobsta kels, o a. de Laakbrug, do Hoornbrug en het Rijswijkscheplein. Ook tegen een finan. cieelcn opzet heeft spr ernstige bezwaren De heer Snoeck Henkcmans (chl is voorstander, gedachtig aan het sprock- woord: do kost gaat voor de baat uit. De heer Marchant (v.d.) is van tegen stander voorstander gewordon hoewel de fi- nancieele zijde bij spr zwaar weegt. Hij is echter van mocning, dat de men over het bedrag moet heenstappen. De heer De Visser (c.p.) wil dit voor stel niet aanvaarden omdat men dan de be tere oplossing zal tegenhouden. De heer v. d. Oever (R.K.) sluit zich asn bij den heer Van Vuurcn en heeft vooral financieele bezwaren. Wethouder De Wilde (A.R.) bestrijdt het voorstel. De zaak is in de eerste plaats een rijkszaak. Do regeering doet er niets aan, omdat de gemeenten zelf de zaak ter hand nemen Daarom moeten de gemeen ten zeggen; wij doen het niet. De regeering handelt nu kortzichtig, Het is eon -zeer groote concessie dat Don Haag op zich neemt in de kosten ook eed6 van Waalhaven te doelen. Spr. zou hier echter nog overheen willen stappen. Maar nu moet den Haag ook do helft van de aanlegkostcn en het exploitatieverlies van de oprichting afdragon. Daarbij be hoort Rotterdam het terrein van Waalna ven, dat sinds 1922 zeer in waarde is geste gen. In die omstandigheden acht spr. het ongeoorloofd 6 ton extra door do Iloagsch*-' bevolking te laten opbrengen. De Voorzitter verdedigt het voorstel en wijst nadrukkelijk op het groote belang voor den Haag een vliegterrein te hobben. Spr. meent, dat de aanleg van vliegvelden geen Rijkszaak Is cn leest een brief van den minister van Waterstaat voor, waarin deze meening bevestigd wordt. De kosten mogen geen bezwaar zijn. De heer van Vuurcn dient een motie in strekkende om de Regeering uit te noodigen zich van haar taak. het aanleggen van vliegvelden, te kwijten. De heer de Wilde dient een motie in strekkende om nicfcwe onderhandelingen met Rotterdam op den grondslag dat den Haag niet bijdraagt in aanlegkosten cn ex ploitatieverliezen van Waalhaven. De motie-van Vuurcn wordt verworpen met 2810 stemmen, die van den heer de Wilde met 27—11 6temmen. Het voorstel van B en W. wordt aange nomen mot 2711 stemmen. GENERAAL-MAJOOR W. A. H. DOORMAN, t 'e-Gravonhago, 16 Juni Op 72-jarig3n leeftijd is heden hier ter stede overleden do gep. gcneraal-majoor W. A. H. Door man, laatstelijk hoofdintendant. De heer Doorman, werd in 1857 geboren en werd op 28 Juni 1881 aangesteld tot 2e luitenant- kwartiermeester. In 1SS7 word hij bevor derd tot len lult.-kwartiermeester. op 19 April 1892 tot kap.-intondant, op 27 Mei 1903 tot majoor-intendant cn op 24 Dec. 1907 tot luitenant-kolonel-in'endaiit. Daarna volgde op 1 Maart 1911 zijn be noeming tot kolonel-intendant en op 1 Mei 1914 tot generaal-majoor. hoofd-intendant. De thans ontslapene, die officier in de orde van Oranje-Nas*au was en gerechtigd was tot het dragen van de gesp Atjeh 1S73—1896, werd in 1918 eervol uit den mi litairen dienst ontslagen. TWEEDE KAMER BIJEEN GEROEPEN. Goedkeuring van verschil lende overeenkomsten. 'e-Gravenhage, 10 Juni. Dc Tweede Kamer der Statcn-Generaal is in openbare vergadering bijeen geroepen op Dinsdag den 24 Juni 1930 des namiddags te een ure. Aan de orde Is: Mededeeling van een besluit der centrale afdeeling omtrent afdcelingsonderzoek. Voorts zal de voorzitter voorstellen om aan de orde te stellen voor ecne op Woens dag 25 Juni te een uur te houden openbare vergadering Wetsontwerp regeling van het toegepast natuurwetenschappelijk onder zoek. Wetsontwerp wijziging \an hoofdstuk V der rijksbegrooting voor 1930 (steundeelne ming van d=n landbouw aan de in 1930 te Antwerpen te houden wereldtentoonstel ling; Subsidie Bacon-contróleverocniging. kos ten proefneming mot het gezinepersoon kaarionstolsel voor de bevolkingsboekliou ding der gemeenten, overneming van land goederen enz. Wetsontwerp wijziging Radenwet; wets ontwerp goedkeuring van het op 21 Juni 1926 te Parijs gesloten Internationaal Sa nitair Verdrag. Wetsontwerp goedkeuring van het op 31 December 1929 te '6-Gravenhage gesloten luchtvaarivcrdrag tusschen Nederland cn Oostenrijk en van het daarbij behoorend aanvullingsprotocol. Wets- ntwcrp goedkeuring van het op den 31ston Mei 1929 te Londen gesloten interna, tionale verdrag voor do beveiliging van menschcnlevens op zee Wetsontwerp goedkeuring van het op 30 Mei 1929 te Le Pasz tusschen Nederland en Bolivia gesloten handelsverdrag me: bijbe- hoorend ondertcekeningsprotocol De historische uitweg in het Prinsenhof weer gedicht 's-Gravenhage, 16 Juni. Zooals wij korten tijd geleden gemeld hcbb«n, is in de conciërgewoning van het Prinsenhof te Delft de uitweg teruggevonden, waarlangs Balthnsar Ghcraerls na don Prins vermoord te hebbon uit het gebouw is ontvlucht Wij meonen te weten, dat de Regeering gaarne het hare zou hebben gedaan om trap cn poort aanstonds weer blijvend in cere te herstellen en te gelijk met de plok waar de moord op Willem den Zwijger heeft plaats gehad voor het publiek tocgan kclijk te stollen Dit zou op een zeer eenvoudige en weinig kostbare wijze mogelijk zijn geweest indien do gemeente Delft, die eigenares is van het gebouwencomplex, den concierge de be schikking bod willen geven over hot huisje naast diens tcgonwoordige woning dat thans door een lid van den Delftschen gemeente raad bewoond is. Het Gemeentebestuur is evenwel niet bc reid geweest hiertoo zijn medewerking to verleenen, zoodat de uit historisch oogpunt zoo belangwekkende overblijfselen althans voorloopig weer aan het oog zullen moeten worden onttrokken Het komt ons voor dat de gemeente Delft door oen andere van inecr pmtcn getuigen de handeling getoond zou hebbon, een beter begrip te hebben van de verplichtin gen welke zij als eigenares van dit histo risch monument bij uitnemendheid jegens ons volk hooft VOET AFGEKNELD. Cocksdorp (Toxcl), 16 Juni. lieden rr.iddag is den 26-jarigen arboidcr van de Zuiderzeewerken K. v. <1. S., die een trein kip-karretjes begeieidde, een voet afge- kncld, doordat plotseling een der karretjes omkicnlo en zich een staaldraad om zijn been \vikk°ido. HET GEBRUIK VAN HAVER IN HET LEGER. Wol degelijk aanschaffing van inlandsche haver. 's-G ravenhage, 1G Juni Naar aan leiding van het in sommige bladen ver schenen bericht, dat ten behoeve van het Leger in bcpaaldo depots niet onbelangrijke voorraden haver in icserve zouden worden gehouden, welke van tijd tot tijd met bui- tcnlandschc haver zouden worden ver nieuwd en aangevuld, deelt men ons van bevoegde zijde mpdc, dat inlandsche haver, evenals Duitsche haver, tengevolge van het hoogo vochtgehalte tegen langdurige opleg ging niet bestand is; Amerikaanschc daar entegen wel zoodat dus voor zoover haver voor het leger gedurendo langeren tijd in reserve moeten worden gehouden deze ha ver voor een deel van Amerikaanschc oor sprong moet zijn. Er wordt wel degelijk inlandsche haver ten behoeve van het Leger aangeschaft Binnenkort zullen zelfs proeven worden ge houden waarbij de aanschaffing van in landsche haver op grooto schaal ten be hoeve van ecnigo garnizoenen zal plaats hebben. WERKSTAKINGEN Bij ontginningswerken te Almelo. Vrijdagmorgen hebben 45 arbeiders, in dienst der Nederl. Heidemaatschappij, werk zaam aan do verbetering van clen Hollander, graven voor liet Waterschap „dc Reggc", het werk om een loongeschil gestaakt. Bij deze arbeiders was ook een groep werkloozen uit Almelo Bij de Chamottefabrlekcn te Geldcrmalsen. De Ned. Vereeniging voor Fabrieksarbei ders heeft tegen heden voor haar loden, werkzaam aan de chamottefabriek te Gel- dermalsen een staking aangekondigd. De directie zal niet trachten het bedrijf gedeel telijk gaande te houden en ie besloten de ge- heele fabriek 6til te zetten. MAN VERDRONKEN. Sloten (N.H.), 1G Juni. Aan de Ring vaart bij de Nieuwe Meer werd vandaag een rijwiel aangetroffen. Men waarschuwde do Amsterrlamsche poliüo cn deze slaagde erin na eenigen tijd dreggens hot lijk van den 30-jari,en J. B. uit Amsterdam-West op to balen Het lijk is door de politie in beslag genemen. Bondsvergadering van den A.N.T.B Een krachtproef, het doel waardig Amsterdam, 16 Juni. De Algeraeene Nederlandsche Typografenbond hield he den in de Koningszaal van Artis zijn 57ste bondsvergadering. Openingsrede. De lieer F. van der Wal, voorzitter van den bond, bracht allereerst het pensioen fonds voor de grafische vakken ter sprake. Er is, aldus spr., voel arbeidskracht en overicdingsvermogcn ten koste gelegd moe ien worden, om hot zoover te krijgen en daarna heeft het niet minder moeite ge vergd, 'omi het fonds zonder kleerscheuren in werking te 6tcllcn Het is een kracht proef geweest, het doel waardig, doch die onzo organisatie hopelijk niet weer zal be hoeven te ondergaan. Een aantal leden heeft zich tot het uiter- sio verzet tegen premiebetaling cn kon slechts door bedreiging met ontslag bewo gen worden hun verplichtingen tegenover het fonds na te komen Een beroep op den president der Amsterdamsche rechtbank om in kort geding de premieheffing on rechtmatig te \erklaren. had voor dc op posanten geen succes. Uit den strijd over het pensioenfonds is een oppositiegroep ontstaan, welke oen eigen blad doet verschijnen, met Clausing als redacteur. Of daaruit ecu blijvonde Anarchistisch-communisti6che typografen- organisatie zal ontstaan kan niet met ze kerheid worden voorspeld. In on6 land is op het gebied van versplintering alles mo gelijk. In elk geval hoopt spr., dat dit voor komen kan worden. Noemenswaard leden verlies voor den bond heeft dc stichting van het pensioenfonds niet gebracht. Nie mand, behalve Clausing dan. heeft het op royement laten aankomen De resultaten van het pen sioenfonds In totaal waren op 30 April 10947 verze kerden ingeschreven. Hiervan betaalden 10839 hun bijdragen. Op 30 April wa6 er reeds een kapitaal bijeengebracht van 413.037.00, zoodat in één jaar het geschat te 3/4 millioen er zeer zeker wel wezen zal. Er is dus alle reden, om to verwachten, dat het fonds in stand gehouden zal kun nen worden en dan zal dc tegenstand wel spoedig verflauwon cn menig tcgonstander tot voorstander worden bekeerd. Voorts deelde spr. mede, dat dc heer Clausing te gen zijn royement in beroep is gegaan bij do bondsvergadering, hem zsl morgenmid dag gclcgenhoid worden gegeven zijn hou ding tegenover de bondsvergadering lo ver dedigen. Na nog de contracts-onderhandelingon met dc boekbinderspatroons to hebben be sproken, stond spr. stil bij de komende on derhandelingen met de bockdrukkerspa- troons. Onder geen omstandigheid zal de ge- meene-klasse indeeling gelalen worden zoo als zij is. Naa6t het vertrouwen op de solidariteit der leden ligt, aldus spr.. onze groote vei ligheid in onze sterke financieple positie. Ook is het verheugend, dat de internatio nale organisatie goed floreert en op den duur in staat zal zijn, ook internationaal te gen ultbuitingszucht op te treden. In ver band hiermede herinnerde spr. er aan. dat op 18 Mei tc Interlaken een triple allian tie tusschen de drie internationale secre tariaten van typografen, steendrukkers en boekbinders gesloten is, die. naar spr. ver wacht .de voorbode zal zijn van een stoeds nauwere samenwerking tusschen de grafi sche organisaties van allo landen. Voorts bracht de voorzitter ter sprake, lat do Nederlandsche vereeniging van boekdrukkers den strijd tegen dc federatie nog niet heeft opgegeven. Deze organisatie zoekt contact met de gezellonorganieaties. teneinde mede de CAO. te kunnen afsluiten zonder aan dc federatie gebonden tc zijn. Contracteeren met twee organisaties zal bezwaarlijk gaan, daar dan het verplichte lidmaatschap in t gedrang komt. Spr. bracht tenslotte hulde aan de nage dachtenis van de gevallen medestrijders o.w mr. P. J. Troelstra. In het jaarverslag van den secretaris le zen wij, dat het aantal leden, met inbegrip der A, en B.-adsplrantcn. 9949 bedraagt, wat een vermeerdering met 163 leden be- teekont II?t aantal afdeelingen bleek ge lijk aan dat in het vorige jaar. Uit het ver lag van den penningmeester bleek, dat het totaal bondsvermogen o\er 1929 met 212.82192 gestegen is Do verslagen wer den ongewijzigd goedgekeurd. In de voortgezette vergadering kwam de houding van het hoofdbestuur in bespre king. Dc afdeelin en Amsterdam en Den Haag oefenden criPek uit op onze houding in zake het pensioenfonds Behoudens enkele aanmerkingen werd door de vergadering het beleid van het hoofdbestuur goedge keurd. De afdeeling 's-Gravenhage stelde voor. dat het congres zich uitspreekt voor af- chaffing van nachtarbeid in hot grafisch bedrijf on licht dit voorstel als volgt toe: de jarenlange 6trijd voor afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf, is tenslotte met succes bekroond. Dat in de dagbladpers nog des nachts wordt gewerkt, trijdt tegen allen bogrip van monschelijk- heid." Door de afdeeling Amsterdam-machine- zetters wordt dit voorstel in dier voege ge amendeerd dat het congres zich in prin cipe voor afschaffing van nachtarbeid in het grafisch bedrijf uitspreekt. Bij dit amendement sluit zich het H. B. cn het congres aan.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 4