An v. d. Weg AMERSrOölTSCH DAGBLAD mmmuM® Dinsdag 24 Juni 1930 -DE EEMLANDER" 28e Jaargang No. 300 Maakt Uw limonade zelf! Een flesch zuivere Limonadesiroop kost U dan 64 cent Essences hiervoor verkrijgbaar bij: Langestraat 23 Telefoon 217 Onweer en branden MISLUKTE AANVAL OP EEN BANKLOOPER DE LORD MAYOR VAN LIVERPOOL DE AANVARING IN HET KANAAL Wij maken Uw oude Kapok- matrassen als nieuw op tegen billijk tarief. VRAAG l INLICHTINGEN DE FAAM, Langestraat 2 en 5 FEUILLETON Niet door menschenhanden gebouwd saranHHBnaBHi Seuken Eetkamer Garnituren Zware hagelslag te Haarlem Duizenden ruiten vernield Uit verschillende plaatsen des lands ko men nog berichen vaji gevallen van brand als gevolg van het onweer van Zondag avond. Er zijn boerderijen verbrand in den Overijs6clschen polder Mostenbrook, te Beek en Donk. Langezwaag. Nyeberkoop, Beek bergen, Heumen bij Nijmegen en Ursem. Bij het hevige onweer van Zondagavond, heeft HaarlemNoord het zwaar te verdu ren gehad. Er zijn hagelsteonen gevallen die het midden hielden tusschen een duivenei en een kippenei en zij kwamen met zooveel geweld neer, dat duizenden ruiten zijn ver nield. Tijdens de hagelbui werd jui6t ton lof gehouden in de St. I.udinakerk. Het werd echter gestoord door het feit. dat op vijf plaatsen de groote gebrandschilderde ramen door hagel6teenen getroffen werdm. De scherven vielen rinkelend tusschen de geloovigen. blksem en donderslagen ver grootten de angst en 3r ontstond verwar ring, waarin de familieleden elkander op zochten. Een 17-jarige jongen, die zich in Zand- voort bevond, werd door een hagelsteen bewusteloos geslagen en moest per auto naar hui6 worden gebracht De hagslsteenen hadden een buitenge wonen vorm, omdat zij, naar het scheen, uit versohillende lagen bestonden. De bui tenkant was glad doorschijnend ijs. de kern wa6 wit en Ln die witte kem zat weer een zwart lijkend gedeelte, ter grootte van een erwt en in vorm gelijk aan de pupil in het oog. Deze hagelsteencn waren zóó koud, dat het in de hand houden ervan een krampgavool in arm en hand teweeg bracht Van het Provinciale Ziekenhuis te Sant poort en de bij deze inrichting behoorende gebouwen zijn volgens schatting ongeveer duizend ruiten vernield. Ook in Santpoort zijn op tal van plaatsen ruiten, serres en broeikassen stukgeslagen. Te Bloemendaal heeft de schade zich be paald tot ruiten van broeikassen en enkele woningen. Tijdens de bui vluohtten een 400 bezoe kers van het Bloemendaalsche 6trand naar een garage. Hoswel er geen paniek heersoh- te. waren vele dames door de hitte bevan gen en vielen bewusteloos BOERDERIJ AFGEBRAND. Te Huizen is Zaterdag de boerderij van C Hoest aan de Schoolstraat afgebrand Een schildersjongmaatje schijnt onvoor zichtig met een spirituslamp te zijn omge gaan. De boerderij is geheel afgebrand. Van den inboedel kon slechts weinig worden ge red Alles was slechts lang verzekerd. NA HET ONGELUK TE GEULHEM Toestand der gewonden. Naar wij vernemen worden twee ge wonden bij de instorting van de mergelrot- sen bij Gculhem toen een aantal leerlingen van de Kweekschool te Haarlem daar »en bezoek bracht en bij welke gelegenheid de jonge Visser uit Zandvoort op 6lag werd ge dood, nog steeds verpleegd in het zieken huis te Maastricht, waarheen ze. onmiddel lijk na het ongeluk, waren gebracht. Men is, dadelijk na het ongeval er toe overgegaan om van een der zwaargewonden sen jongeman uit Haarlem, een deel van hei verbrijzelde been te amputeeren, maar de geneesheeren hebben tot nu toe niet kunnen besluiten, met het oog op den gezondheids toestand van den gewonde, om het andere deel te verwijderen. De tweede gewonde herstelt geleidelijk, of schoon langzaam Een andere leerlinge, die bij het ongeluk tegenwoordig was, maar geen letsel kreeg, i6 nog niet in staat haar lessen te hervatten, tengevolge van een ze nuwstoring. De dader achtervolgd en gearresteerd Amsterdam 23 Juni. Een brutale over val van een kft6looper heeft vanmiddag hier ter 6tcde plaats gehad. De 55-jarige kaslooper T de Visser van de Kas-vereeniging, die een taech met groo te waarde droeg, moest zijn bij de firma Weeseliu6. gevestigd aan den Singel, bij den Heiligen Weg. Toen de man zich in hot gebouw van deze firma bevond, werd hij op een portaal over vallen door een ongeveer 20-jarigon jonge man. die hem met een hard voorwerp op het hoofd sloeg, klaarblijkelijk met de be doeling hem bïwusteloos te ölaan en hem dan te berooven. De kaslooper schrok ge weldig. doch viel niet. De dader, die zag, dat zijn aanslag mislukt \va6. vluchtte. De kaslooper snelde den jongeman na, onder het geroep: Houd den dief! In do Kal verstraat werd de man aangehouden en aan do politie overgeleverd. Amsterdam, 23 Juni. Omtrent den overval op den bankloopcr van de Ivasver- ccniging vernemen wij nog nader, dat do aangevallene bij de firma H Wesselius en Co. de trap af kwam en toen een klap op het hoofd kreeg. Hij droeg geen hoed. Een oogenblik draafde het hem voor de oogen, temeer daar hij door den slag zijn bril had verloren. Ilij hield zijn tasch stijf vast. De aanvaller deed echter geen poging hern die te ontrukken. Ilij sloeg dadelijk op de vlucht. In de Ilandboogstraat bij het Spui werd hij gegrepen Ilij had het voorwerp, waarmede hij had geslagen, nog in de. hand. Het waren eonige losse opgerolde bla den gummi met een touwtjo vastgemaakt. De aanvaller is een man van 31 jaar, ge huwd, bankbediende van heroep, maar reeds vele maanden zonder werk. In het voorjaar is hij uit Amerika gekomèn, waar hij eenige jaren verblijf heeft gehouden. Morgen zal hij worden overgebracht naar het Huis van Bewaring. NOG GOED AFGELOOPEN Motorboot overvaren Amsterdam, 22 Juni. Hedenmiddag omstreeks drie uur is in het Merwedekanaal op de hoogte van de Diemerlaan een motor boot overvaren, waardoor acht personen te water geraakten. De bestuurder van de motorboot voer naar een kano. waarin twee dames zaten. Zwemmende jongens m het Kanaal hingen aan deze kano om haar om te trekken. De 6ohipper van da motorboot was op dat oogenblik niet oplettend en werd overvaren door de stoomboot Koophandel De motorboot kantelde en had een gat in de boeg. Door zwemmers en burgers, dia aan den wal liepen zijn alle acht dadelijk gered. Zij werden met een auto en een water taxi naar huis gebracht. Een tweedaagsch bezoek aan Amsterdam De Lord Mayor van Liyerpocl in ambtsgewaad. Amsterdam, 2 3 Juni. Gedurende twee 'Jagen zal de lord mayor van Liver pool een bezoek aan Amsterdam brengen. Woensdagmorgen nm (j.jj komt het gezel schap alhier aan. Het bestaat uit 12 perso nen, nl. mr Lawwice Durning Holt, lord- mayor; mrs. HoltJacks, lady-mayoress; rar. Walter Moon, town-clerk; conciilor sir 1 homa-< White, voorzitter van de conser vatieve parfij in J^n gemeenteraad; Alder man sir Max Muspratt, cud-lord-mayor en voorzitter van de financieele commissie u:t den gemeenteraad. Alderman W. A Robin son, voorzitter van de arbeiderspartij in den gemeenteraad, aldermari Luke I-Iogan, on dervoorzitter an de arbeiderspartij in den g'emcenteraad. councillor Burton VV Eilis, •ud-lord-mayor en voorzitter van de vrij zinnige partij in den gemeenteraad; coun cillor sir I- reder ck Row-ring, oud-lord- inayor; dr Hothenngto;», subrector-rnagni- ficus 'der universiteit van Liverpool; mr. Percy CorkhiT., secretaris an den lord- mayor; mr. Cooper, sccrtiaris van sir Max Muspratt; en is vergezel'van negen bedien den. Het gezelschap begeeft zich, vergezeld door den burgemeester en mevrouw De Vlugt, in automobielen naar het Amstcl- hotel. alwaar het zijn intrek neemt. Om 11 uur vvordl Uitgereden voor het of- ficicela bezoek aan den burgemeester op het Raadhuis. Ongo\eer 12.15 is men in het Amstelhotel terug. Daarna begeeft men zich naar de woning van den burgemeester, alwaar het noenmaal wordt gebruikt Na afloop hier van van 2 tot 2.30 heeft een bezoek plaats oan het gebouw der A.M.V.J. Vervolgens zal de lady-mayoress, verge zeld door mevrouw De Viugt en den vice- chancellor of Liverpool University, de uni versiteit, een der ziekenhuizen en het ge bouw van den gcm. geneesk. cn gezond heidsdienst bezoeken.. Wellicht ook later nog cén of meer scholen. Gedurende dien tijd zal het overige gedeelte van hel gezel schap in de gelegenheid gesteld worden een Indruk le krijgen van hergeen te dezer ste de op het gfL*cd van de stadsontwikkeling, rle volkshuisvesting cn h«t badhuiswezen is tot stand gebracht Men komt weer samen in den tuin van het Genootschap Natura Artis Magistra, die bezichtigd zal worden en alwaar de thee zal worden gebruikt Des avonds 8 uur biedt het gemeentebe stuur in het Amstelhotel een maaltijd aan. Donderdagmorgen wordt, allereerst een bezoek gebracht aan de diamantslijperij van de firma I J. Asscher, na afloop waarvan het Koloniaal Instituut zal worden bezocht. De directie der Stoomaart-Maatschappij „Oceaan" vereenig; vervolgens de gasten pan het noenmaal Hieivp begeeft het ge zelschap zich in moioi booten door de giachten naar het Amstelhotel en vertrekt vandaar naar het Engelsche stoomschip „Patroclus". alwaar de lord mayor o.a. aan do Engelsche kolonie een thee aanbiedt. Des avon is acht uur vereenigt de lord mayor een aantal geooodigden aan den Jisch 'P bovengenoemd schip. Vrijdag 27 Juni des morgens 10.30 uur ver trekt de „Patroclus" van Amsterdam. Het s.s. Henry Stanleyte Rotterdam aangekomen Een onderhoud met den kapitein der „Casablanca'' Rotterdam, 23 Juni. Gisteravond laat zijn de twee passagiers en de bemanning van bet Duitsche stoomschip Casablanca, welk schip Zondagochtend in het Kanaal bij een dichte mist door het Engelsche stoomschip Henry Stanley is aangevaren, tengevolge waarvan het schip is gezonken, aangekomen nan het terrein der gebroeders P. A. van Es en Co. aan de Maashaven, Aan boord van het Engelsche stoomschip hebben wij een onderhoud gehad met den kapitein van de Casablanca W. Klaassen. De kapitein vertelde, dat hij zich Zondag ochtend 6 uur 30 (Midden Europeesche tijd), op 23 mijl ten Westen van Casquet be vond bij een dichten mist Even vóór dc aanvaring had men een tegenligger be merkt. De Casablanca had haar machines gestopt en daarna met volle kracht achter uit geslagen. De aanvaring was echter on vermijdelijk en het tegenkomende schip raakte dc Casablanca midscheeps aan bak boordzij. De steven van dit schip, dat later de Henri Stanley bleek te zijn, drong met kracht in den scheepswand van de Casa blanca, tervhoogte van de verblijven van de 2e en 3e officier en de passagiers. Eén van de passagiers lag in zijn kooi, en met groo te moeite is het gelukt hem uit zijn hut te bevrijden. De Casablanca begon onmiddellijk slagzij te maken en de kapitein achtte het raad zaam de booten klaar te maken. Behalve de kapitein en den lsten stuurman zijn alle le den van de bemanning in de booten gegaan. Het reddingswerk ondervond weinig moeilijkheden, doordat daar een gladde zee stond. De Henry Stanley had onmiddellijk na de aanvaring twee van haar booten ge streken, maar dezo behoefden geen dienst te doen. De schipbreukelingen konden niets van hun bezittingen redden. Tengevolge van de aanvaring was do ra dio-installatie aan boord van de Casablanca in het ongereede geraakt en tengevolge daarvan zijn de eerste radio-grammen ver zonden door de Henry Stanley. Men had evenwel de radio-installatie aan boord van het Duitsche schip spoedig hersteld, zoo dat men daar het seinen weer ter hand kon nemen. Tal van aanbiedingen van slecpboo- ten kwamen binnen, maar daarvan werd geen gebruik gemaakt, omdat de pogingen, ondernomen door do Henry Stanley om de Casablanca te bergen, tevergeefs waren go- bleken. De Casablanca maakte slagzij cn ongeveer twee uur lag het schip vrijwel geheel over stag De kapitein en de le officier zijn aan boord gebleven tot een paar sccoifcen voor het schip zonk. Met behu'p van een touw heeft hij zich aan stuurboordzijde in een van de redding booten begeven Niet lang daarna verdween het schip in de diepte. De scheppn die in d; nabijheid waren, streken de vlnggcn. De kapitein roemde de behandeling aan boord van bet Engelsche schip. Alles werd voor hem gedaan De Casab'anca, een viachtschip met ac- comoditio voor 12 passagiers, dat 3300 ton weegt, was nog slechts 14 maanden oud. Naar wij gisteravond konden constatee- ren, is de steven van de Henry Stanley ten gevolge van de aanvaring onder de wa terlijn en evenwijdig daarboven geheel c pengescheurd cn voor een belangrijk ge- doelte omgekruld A. M. DE JONG BIJ DE V.A.R.A. Tot litterair adviseur benoemd. Amsterdam. 23 Juni Het hoofdbe stuur van do V.A.R.A. besloot Zaterdag A. M. de Jong aan te stellen voor de verzor ging van het literaire half-uurtje, tot lite rair adviseur en medewerker aan de „Ra- diogids". Of en in hoever zijn medewerking aan de V.A.R.A zal worden uitgebreid, staat nog niet vast. Het dagelijksch bestuur van de V.A.R.A. kreeg opdracht hieromtrent besprekingen met A. M. de Jong te voeren. Nog verneemt „Voorwaarts", dat Martien Beversluis door het bestuur der V.A.R.A. in vasten dienst werd aangesteld ter assisten tie bij de voorbereiding der programma-sa menstelling. WAT HET BETUWSCHE FRUIT WAARD IS. Nog steeds geen stijging ln den prijs. In aansluiting van ons bericht van de vorige week wordt nog nader uit de Betu we vernomen, dat er nog steeds geen uit zicht is in de verbetering van de prijzen van het fruit en de vroege groenten. Voor bessen en aardbeien worden nog steeds prijzen besteed, welke niet loonend zijn voor de warmoezeniers. Het valt op, dat het fruit in de winkels nog al op prijs gehouden wordt, waarvan de kweeker niet profiteert. De vroege Duitsche kersen, welke het vorig jaar negentig cents per kilo opbrachten, konden nu slechts 14 ct. per kilo halen. Met de groenten gaat het al even slecht Op de Elstcr veiling werden de vorige week in na volging van die te Venlo belachelijk lage prijzen besteed. Zoo gingen er in Eist kis ten vol andijvie weg, welke slechts K ct. per krop konden opbrengen. Zoo gaat het met alles. Het ziet er somber uit voor onze kweekers. BLIKSEM INGESLAGEN. Deventer, 23 Juni. Tijdens een hevig onweer is gisteravond omstreeks half tien dc bliksem ingeslagen in de boerderij van den landbouwer J. W. Lammers te Ter wol- de. Het perceel brandde tot den grond toe af. Er hadden geen persoonlijke ongeluk ken plaats. door DAVID LYALL. 59 De heer Crewe deed een korte ronde over de plaats, zei enkele woorden tegen de mannen, die er nog werkzaam waren cn keerde naai huis terug met het gevoel, dat zijn uur verspild was. Hij wenschte zelfs, toen hij een blik achter zich wierp op het netwerk van straten, dat hij zijn vrouw naar de kerk vergezeld had. Het zou een nieuwe gewaarwording voor Birtley zijn geweest, cn ongetwijfeld was het zijn plicht. Maar ofschoon zij teleurgesteld gekeken had, had zij hem niet geplaagd met verwij ten of langer aangedrongen. Zij had zijn verklaring als waarheid aangenomen. Dat was iets. dat zeer ln haar voordeel was; zij geloofds in hem, nam r.ijn woord aan ajs beslissend en redelijk, waardoor zij hem dwong met zichzelf te raadplegen. Tot nu toe had de vijandigheid van een koude wereld hem gedwongen tot een houding, die hem maar al te gemakkelijk tot een twee natuur was geworden. Haar lieftal lig vei trouwen beschaamde hem, terwijl haar moed zijn oprechte bewondering en eerbied opwekte. Ondanks zichzelf werd zijn stemming, terwijl hij alleen naar Old Hall terug liep, zoo week, dat het verleden voor zijn geest vcrreos. Als hij terugzag op de laatste der tig jaren van zijn leven cn dat was het groote tijdperk zijns levens moest hij er kennen in menig opzicht gefaald te hebben maar in één niet. Hij had zichzelf een positie veroverd, eenvoudig door bekwaam heid en volharding, door zoo hard te wer ken, dat hij het vermogen om van vrijen tijd to genieten er bij ingeboet had; hij had rijkdom verworven, maar van de dingen, die het leven eigenlijk de moeite waard •naken, die een waardevol bezit vormen, die den mensch aansporen tot edele daden cn heldhaftige zelfopoffering, daarvan was hij deze dertig jaren volkomen gespeend. Zij waren geheel ontbloot geweest van lief de, de eenige kracht, waarmee men in deze wereld rekening moest houden. Want zij is re hefboom die alles in beweging zet. Zelfs nu was hij niet zeker van haar be zit. Dc vrouw, die hij getrouwd had, was volmaakt eerlijk tegenover hem geweest, van het begin tot het einde. Zij was nu se dert drie weken zijn vrouw cn in dien tijd had zij nooit een woord van liefde tot liern gesproken. Vriendelijk was zij geweest, on uitsprekelijk vriendelijk, geduldig, zacht moedig. uiterst redelijk, maar dat was al les. Kon zulk een natuur er toe gebracht worden zich te uiten, zich ten volle te ge ven, dan moest zij den man een vreugde bereiden, groot genoeg om er alles voor te verzaken. Zou hij ooit in staat zijn deze diepten te beroeren, vroeg hij zich af, toen hij een oogenblik stil stond op zijn wande ling. Zou zij ooit haar heldergrijze oogen, spiegels van waarheid cn reinheid, naar ie zijne opheffen en hem zeggen, dat zij hem liefhad. Het verlangen om deze woorden van zulke lippen te hooren, kon de ziel van een man in gevaar brengen. Van zulk een vreemd webbe waren de gedachten van den heer Crewe, terwijl hij over de bevroren velden in de zonnige Sabbatstilte liep. De ironie der dingen trof hem, toen hij zijn eigen domein betrad en hij zich beken nen moest, dal wat hij boven alles verlang de, niet met geld te koop was. Er verhief zich in hem een groot berouw, medelijdon met de vrouw, die de gade van zijn jeugd was' geweest, die naast hem had gestaan, toen hij nog dag in dag uit te worstelen had om er te komen, die hem nooit bezie lend had toegesproken, maar eenvoudig haar plicht had gedaan in haar leven, dat grijs en vreugdeloos was geweest. Zij had haar best gedaan om een tehuis voor hem te maken; zij had hem kinderen geschon ken, maar zij had hem nooit gekend; hij had haar buiten alles gelaten. In het diepst van zijn hart had hij zich over haar ge schaamd; toch werd zij door velen bemind, en in Birtley werd haar naam genoemd op den toon, waarop men over een martelares zou kunnen spreken. Het verdriet van haar leven was algemeen bezit, en hij wist, dal Alison, indien zij met zijn geheele levens geschiedenis bekend was geweest, zich met walging ch verachting van hem zou heb ben afgewend. Want het was een slecht leven geweest, omdat daar, waar de zelf zucht heerscht, altijd slechtheid cn wreed heid cn schande is. Gedurende zijn gestadigen mnrsch om het toppunt van zijn eerzucht te bereiken, h.id hij menigeen op zij geworpen cn menigeen vertreden zonder er bij le denken of ooit te aarzelen. Een daad van vriendelijkheid en recht zooals in het geval \an Frank Odell, was een zeldzaamheid in zijn leven geweest cn de eigenlijke drijfveer er toe was dan nog de overweging, dat hijzelf er het meest mee gebaat zou zijn. Van aangezicht tot aangezicht met zichzelf kwam Edmund Crewe dien morgen tot het besef van de armoede van zijn ziel en zijn hart en hij zag in, welk een arm schepsel hij was. Misschien, neen zeker, bad zijn vrouw voor, hem in de kerk in de stad. De gedachte trof hem; want ofschoon hij in zijn har', geen enkelen godsdienst beleed, was hij toch niet geneigd de eenvoudige godsvrucht te bespotten of te verkleinen, waarvan hij gedurende de laatste drie weken de uiting had kunnen gadeslaan. Als zij zich niet kon afzonderen, was zij in zijn tegenwoordigheid neergeknield om te bidden en telkens was hij beschaamd weggeloopen. Hij besefte, dat zij er een kracht in vond, waarmee rekening gehou den moest worden; zonder dat geloof kon hij zich zijn vrouw voorstellen, het was een met haar leven. Met blijde gehoorzaam heid onderwierp zij zich aan den Heer ha- rer ziel, aan Wiens wil zij al haar begeer ten en verlangens ondergeschikt maakt. De trekken van zijn gelaat waren aan merkelijk zachter dan anders, toen hij het huis naderde, dat leeg cn stil was. Nooit had hij de stilte zoo diep govoeld. Het was hem een verlichting, toen hij een knecht door de hal zag gaan met een blad, waarop het servies voor de lunchtafel stond. Hij ging naar de bibliotheek, die zeer gerief lijk wa$, en een vermoeid man als het ware üitnoodigde om te gaan rusten en verfris- sching te zoeken voor zijn ziel. Maar de heer Crewe had er geen behoefte 6an. Na eenigen tijd rusteloos rondgeloopen te heb ben. verliet hij ze weer cn liep langzaam de breedo trap op. Het huis scheen dien goheelen Zondag morgen vol herinneringen, die niet wilden vluchten op zijn bevel. Hij herinnerde zich den eersten keer. dat hij zijn vrouw hier had gebracht, om het huis te bezichtigen en hoe zij toen terug was geschrikt voor de grootsche en weelderige inrichting, en hoe hij haar had bespot toen zij verlegen zei, dat het lang zou duren, voor zij zich hier tehuis voelen zou. Tehuis? Het was nooit een tehuis geweest; nu was er misschien kans op, dat het er een worden zou. De vrouw, die dé gave bezat een tehuis te ma ken, was gekomen en was reeds met haar werk begonnen. Misschien, als zij al die ja ren naast hem had geleefd, dat alles dan anders zou zijn geworden en hij geluk kiger, omdat hij dan een beter man zou zijn. In deze gedachten lag geen ontrouw aan zijn gestorven vrouw; zij was uit zijn leven verdwenen, zoo ze er al een plaats in had ingenomen. Het moge zonderling lijken, maar hij betreurde haar dien dag met meer oprechten rouw dan in ecnig tijdperk van zijn lang weduwnaarschap. Hij zou haar graag een oogenblik hebben gezien, ora haar vergiffenis te vragen voor de dingen, die gebeurd waren; hij gevoelde behoefto om haar uit te leggen, dat hij niet in alle opzichten te laken was geweest In deze verootmoedigde stemming bereikte bij het einde van de gang, ,waar de deur was, die naar de vertrekken van Stephen leid-le. (Wordt vervolgd). VROOM DREESMANN Langestraat. bestaande uit 2 Faut. met 4 Stoelen, bekleed met imitatie kunstleer f 39. Dito met los raam stoffeering f 62.EO.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 3