Eet meer Visch! Balatum, BINNENLAND 28e laargang No. 302 TWEEDE BLAD 'N METHUSALEM DER PRAIRIËN De laatste der Osaga's IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co N.V. is en blijft alleen gevestigd Utrechtschestr. 40 Telef. 92 FELLE BRAND TE ROTTERDAM DE MOORD TE BENNEK0M G. Wessels, Kok' en Banketbakker Slagroomciebak met kersen - Boterkoekjes Botergebak en Vruchtenkoekjes De nieuwste dessins Complete collectie, 1.19 per El DE FAAM, Langestraat 2 en 5 FEUILLETON Niet door menschenhanden gebouwd Wollen Bedkleedjes, De aankomst van Chief Big White Horse Eagle op Schiphol Amsterdam, 25 Juni. Zooals men reeds weet, komt hedenmiddag het Indi- aansche opperhoofd te Schiphol aan. Hij maakt een rijtoer door de stad en logeert in Carltonhotel. Morgen brengt hij een bezoek aan het Rijksmuseum. '6 middags houdt hij om half vijf een lezing in het Carltonhotel. Vrijdag gaat hij naar Leiden en 's mid dags komt hij hier, waar hij door den Ame- rikaanachen gezant zal worden ontvangen. Zaterdag maakt hij een toer door de stad en 's middags om 4 uur bezoekt hij de pad vinderedemonstratie op Duinzigt. Bij die gelegenheid zullen de verschillende pad vinderegroepen eenige demonstraties ge. ven. Zij hopen het bejaarde Indiaansche opperhoofd te toonen, dat ook Ncderland- eche jongens zich buiten, in de natuur, thuis gevoelen en zich handig door moei lijkheden kunnen heenslaan. Zondag houdt hij om half drie een korte radio-rede, om kwart over vier gevolgd door een lezing in hotel De Witte Brug. Maandag gaat het groote opperhoofd nog eenige plaatsen in ons land bezoeken en Dinsdag vertrekt hij weer. De heer Van Looy, directeur van A. W Sijthoffs Uitgeversmaatschappij, is de gastvrije geleider van den Big Chief. Omtrent de aankomst van „White Horse Eagle" in vol Indianenornaat op Schiphol, wordt ons nader geseind: Ter verwelkoming waren aanwezig de heer en mevr. van Looy-Groen, dc heer en mevr. Robert, mr. W J van Balen, de heer Chabot, secretaris van de Nederlandsch- Amerikaansche I\. v. K. en den heer Von Schmidt Pauli. Door mevr. van Looy-Groen werd aan het opperhoofd en zijn echtge- noote bloemen aangeboden Nadat aan de douane-formaliteiten was voldaan, steeg het opperhoofd in een ge sloten auto en met flinken gang snolden wij weldra door de Hollondsche prairiën van Sloten. Langs den weg was de belang stelling zeer groot, en overal klonk de Hol- landsche „vredeskreet" om onzen rooden broeder welkom te heelen in deze lage lan den bij de zee. Vooral in Amsterdam was dc belangstel ling overweldigend, langs de geheele route Baarsjesweg, Zeilstraat, Koninginneweg, Willemsparkweg, van Baerlestraat, P. C. Hoofstraat, Stadhouderskade. Leidscheplein, Hoerengracht, Vijzelstraat stonden duizen den belangstellenden. Te zes uur arriveerde het gezelschap voor het Carlton Hotel, de wigwam, waar het oude Opperhoofd van oen roemrijken stam gedurende zijn verblijf in Amsterdam zal vertoeven. Wel zeer actueel is een boekwerk, dat juiet dezer dag3n bij A. W Sijthoffs Uit gevers Mij. te Leiden van de pers gekomen is. Het heet: „Wij Indianen" en bevat de herinneringen van het opperhoofd White Horse Eagle, ingeleid door Dr. Edgar von SchmidtPauli -en vertaald door Antoi nette van Hoyteme. Dr. Sohmidt geeft in zijn inleiding een historisch overzicht van het beklagens waardige lot der Indianen in Amerika PRIJZEN VOOR DEZE WEEK: KABELJAUW, niet uitgesneden 30 ct. per pond dikke moten 45 staartstuk45 BAKSCHOL, vanal20 KOOKSCHOL, vanal45 BAKSCHELVISCH, vanaf20 KOOKSCHELVISCH 35 tarbot 65 uitgesneden 100 KOOKTONG130 n,rT. I' l> BAKT 130 91 It If Alle soorten versche Noord- en Zuiderzeevisch. lederen dag versche aanvoer. Levende Zuiderzeebot, versche garnalen, zoute visch, stokvisch. gerookte zalm enz. De meeste soorten vischconserven. THUIS BEZORGEN ZONDER VERHOOGING. Onze overheerlijke gebakken visch. Zaterdags, nam. steeds garnalen croquetten en visebkoekjes verkrijgbaar. IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V, is en blijft alleen gevestigd Utrechtschestraat 40 Telef. 92 - EET MEER VISCH sinds do blanken daar do maebt kregen. Verder levert hij enkele gegevens tot sta ving van den 107-jarigen ouderdom van het opperhoofd. Daarna gaat „White Hor- se Eagl?" vertellen van zijn stormachtige jeugd in de prairiën en oerwouden, van den burgeroorlog in de Vereenigde Staten, van den bloedigen strijd tU6schen blanken en rooden in de woeste dagen van de goud koorts, lotdat ten 6lotte ook zijn Stam den oorlogebijl begraven moest. Daar tusschmdoor geeft hij een bonte schildering van allerlei merkwardigo ze den en geheimen der afzonderlijke Stam men. en schetsen van cultuur-historische beteekenis. Ilij beschrijft den eersten rit naar New-York met deze 8000 mijlen waren jaar gemoeid de Indiaansche vrouwen en meisjes, de medicijnmannen kortom alle avonturen uit zijn leven en van zijn eigen Stam. Merkwaardig zijn de bizonderheden over Buffalo Bill, dien hij gekend heeft. Aan het einde van zijn hoek uit hij een hartgrondige klacht over het groote on recht. dat meer dan 60.000 Roodhuiden, al6 laatste overblijfsel van het volk. dat eens zoo groot en sterk was. thans nog leven in bïperkte grondgebieden hun toegewezen. Hij biedt in zijn Levensherinneringen, die een eeuw bestrijken authentiek mate riaal van groote geschiedkundige waarde over een der schokk?ndste gebeurtenissen van alle tijden: De ondergang der India- nea DE DOODSLAG OP DEN LINKER MAASOEVER. De havenarbeider A. v. d. B. had voor de Rotterdamsche rechtbank terechtgestaan waarbij hem ten laste was gelegd A. Buyt op 29 December 1929 opzettelijk en mbt voorbedachte rade van het leven te hebben baroofd. De rechtbank veroordeelde hem wegens doodslag tot 8 jaar gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevange nis, en met aftrek der preventieve hcch tcnis. Het Haagsche Hof heeft thans dit von nis bevestigd Rotordam, 25 Juni. Hedenmorgen heeft in het perceel Sophiastraot 52 een felle brand gewoed. In het perceel was ge vestigd de rookenj van den heer M. Brus saard In het benedengedeelte stond een gioot aantal vaten vet opgeslagen, terwijl op de eerste verdieping een magazijn van vleeschwarcn was. De tweede verdieping was ingericht voor expeditie. Het schijnt dat de brand hier is ontstaan, want het \uur woedde hier het hevigst. De brand sloeg over naar perceel 52A, waar op de tweede verdieping de familie Terpstra woonL De bewoners wisten het huis tijdig te verlaten. Met een groot aantal slangen op de waterleiding werd hiet vuur aangetast cn binnen korten tijd was do brandweer den brand meester. De tweede verdieping van beide perceelcn zijn grootendeels uitgebrand terwijl do lager gelegen verdiepingen ern stige waterschade hebben geleden. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dokt gedeeltelijk de schade. EEN GIFT. De voorzitter van de Vereeniging voor Chr. Gezondheids- en Vacantiekoloniên in Nederland, ds. II. C., Hogerzeil, ontving een gift van 1000 voorden verbouw van het koloniehuis „Zonneheuvel" te Seppe (N -B.). (Hbld.) Hooger beroep aangeteekend Langestraat 117 Telefoon 98 Do verdediger vaq Jan Hoek, do verdachte »an den doodslag te Bennekom, mr. Maten, heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Arnhemscho rechtbank, waarbij Hoek tot levenslange gevangenis straf werd veroordeeld. VEREEN. VAN VERLOFSOFFICIEREN. De Vereeniging van Verlofsofficieren der '.and- en zeemacht heeft haar algemeene vergadering gehouden te Hengelo, onder voorzitterschap van prof. mr. J. C. Kielstra Mede waren op deze vergadering aanwezig overste YVaidheer, als vertegenwoordiger van den minister van defensie en majoor I-'ggink. als vertegenwoordiger van de offi cieren bij de land en zeemacht. Bij den aanvang der vergadering is op oorstel van den voorzitter onder applaus besloten een telegram van hulde en aan bankel;jkhaid te zenden aan de koningin De voorz«tler bracht vervolgens verslag uit van den toestand der vereeniging, waar aan hij eenige beschouwingen vastknoopte Nog deelde de voorzitter mee, dat twee nieu we af-leelinpen tot stand zijn gekomen, n I. Breda en Groningen. Het aantal leden be iraagt 1068 In het hoofdbestuur zijn bij acclamatie herkozen do heeren prof. mr. J. C. Kielstra to Wagen ineen, J. Roodenbrug te Rotterdam en P. Tazelear te Bilthoven, resp. als voor «rittcr, secretaris en penningmeester Tot bestuursleden zijn verder herkozen de heeren C Kuppers te Gouda, dr. J de Jong ro Hilversum, W. van 't Ilogte, Schicbroek n gekozen de beer A. D. J. Bekker te En schcdé Een voorstel van de afd. Amsterdam ter jenoemmg van een commissie ter onderzoe king van da mogelijkheid en ter voorberei ding van een samenwerking met de be staande officieren vereeniging op federatie ven grondslag, is, na verdediging van den hpcr v. d. Korput, aangenomen. De commis ie zal door het hoofdbestuur benoemd wor len met dan heer v. d. Korput als voorzit '.er. FAMILIETWIST. Ruzie en mishandeling In de Kamillenstraat te Eindho\en wilde Dinsdagavond een man, die gescheiden iceft van zi;n vrouw, haar weer opzoeken, aartoe hij reeds eerder pogingen had aan gewend, die tot veel rumoer in do straat »anleid:ng hadden gegeven. Toen de vrouw den man zag naderen, om -irecks zes uur, vluchtte zij naar de buren on liet de dochter zeggen, dat zij niet thuis \as. De man drong toon toch het huis bin nen, doch ontmoette in de gang den kost- anger, tevens verloofde van het meisje, II crhocven. Er ontstond een heftige woordenwisseling, aarna de indringer een scheermes te voor schijn haalde en daarmee den jongen m3n een di-'pe snede in de hals toebracht. Hel Hachtoffer werd naar het ziekenhuis over ..'(bracht. In den loop van den avond bleek, i'at er geen onmiddellijk levensgevaar te -luchten was. De dader is wegens zware mishandeling •r» arrest gesteld. (Hbl 1 NEDERLANDSCH.INDISCHE HANDELSBANK N V. Amsterdam, 25 Juni In de heden ge houden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Ned-rlandsch-lN- dische Handelsbank N.V. te Amsterdam werden de balans en winst- cn verliesre kening per 31 December 1929 goedgekejrd en het dividend over het boekjaar 1929 con form het voorstel van de directie vastge steld op 10 Als commissaris werd herkozen de heer mr. R. J. II. Patijn, terwijl als directeur werd herkozen de heer G. Woldringh. TRAMWEGEN IN DEN GELDERSCHEN ACHTERHOEK. Een bespreking over concentratie. Dinsdagmiddag had ten provinciehuize te \rnhem, onder voorzitterschap van den in specteur-generaal der Spoor- en Tramwe gen, ir. J. J Stieltjes, een bespreking plaats aangaande de concentratie van Tramweg Mijen in den Gelderschen Achterhoek. Behalve de directeuren en vertegenwoor- J gers van commissarissen der betrokken Mijen (de Geldersche Stoomtram Mij. de Geldersch Westfaaische Stoomtram Mij je Stoomtramweg Mij. Zutfen Emmerich, •:lo Stoomtram Mij. de Graafschap en de Geldersch Overijsselsche Stoomtram Mij waren o.m aanwezig de commissaris der Kuningm in Gelderland, eenige leden van Gcdep Staten, alsmede de voorzitter van Je staatscommissie tot onderzoek van den fiiiancieel<Mi toestand der tramwegen in Nederland, ir. H A. W. van der Vegt In beginsel werd besloten de concentra tie te zoeken in de richting van de vor rning eener Verkeere Mij waarin de be staande Mijen, in verhouding tot hare be irijfswi.arde, zullen participeeren. Een kleine commissie zal er aanstonds toe overgaar de gegevens voor de vaststel ling dezer bedrijfswaarde te verzamelen. HET NOODWEER IN KENNEMERLAND De schade twee ton. Het gebied, dat Zondaga\ond tijdens het loven Konnemerland woedende noodweer door den geweldigen hagelslag het ergst „etroffen is. beslaat een oppervlakte van '00 H A De aan den land- en tuinbouw •egcbrach'e schade wordt op meer dan 200,000 geschat. Een commissie zal trachten voor de zwaarst griroffenen een schaderegeling ast te stellen. ONGELUK IN EEN BAD- EN ZWEMINRICHTING. Een 21-Jarig meisje verdronken. Toen Dinsdagmiddag de g'zustere Dirkje en Annie Koops met eenige vriendinnen zich in dc bad- en zweminrichting te Stads kanaal vermaakten en de meisjes zich zou den opstellen voor het nemen van een kiek je, bleek dat de 21-jarige Dirkje Koops er niet meer was Toen de meisjes op haar geroep geen antwoord krpgen, zochten zij het water af en vonden Dirkje wel Jra op den bodem van het basin. Zij was naar het Hbld. meldt zonder dat iemand er iets van gemerkt had. verdronken. Po gingen om het leven weer op te wekken, mislukten; dr. Ilardenberg constateerde den dood. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is bepaald dat het bij K. B. van 1 Mei 1930 aan den Directeur van het Tele graafkantoor te Amsterdam W. A. Horst huis met ingang van 1 Juli 1930 verleende eervol ontslag wordt geacht, hem te zijn verleend uit den rang van Inspecteur in al- gemecnen dienst der P. T. T.; bij beschik king van den Minister van Financiën en den Inspecteur der directe belastingen enz T. C. A. Cazius, hoofd van de inspectie der 2e afd. te Groningen verplaatst naar Arn hem en aangewezen als hoofd van de in spectie der 2e afd. aldaar. In ieder leven moet wat regen vallen, sommige dagen moeten donker cn treurig zijn. LONGFELLOW. door DAVID LYALL. 61 „Om met mij een wandelingetje door het park te maken. De zon schijnt en het is heel lekker weer. Het zou je trek voor de lunch geven." „Ik zou niet meer naar beneden zijn ge gaan ik heb haar gezegd, dat ik na van morgen niet meer zou komen." „Nu, daar zullen wij het later nog wel eens over hebben. Zeg mij nu waar je laar zen zijn. en dan trekken wij ze aan." Stephen liep met een vreemde uitdrukking op zijn gelaat naar de deur en samen gin gen zij de gang door naar de slaapkamer. De laarzen werden zonder moeite gevonden. Het gaf Crewe een onbehaaglijk gevoel, toen hij zag, dat de eene van een zeer hooge hak was voorzien. Hij wist niets van deze laars. Anderen hadden ontdekt, dat het noodig was het hulpmiddel aan te brengen. Mij het Stephen op een stoel zitten, terwijl hij de laarzen met ongewone zachtheid aantrok en vastreeg. „Nu je pet en je jas het zou verstandig zijn, als je ook een bouffante omdeed de wind is koud en jc bent niet gewoon aan de buitenlucht." Al deze kleedingstukken werden na eeüig zoeken gevonden en toen Stephen geheel gekleedw as. kwam zijn gezicht heel scherp en bleek uit onder den breeden rand van zijn pet. Zijn vader, -gaf hem een arm en samen liepen zij naar de trap. Daar stond Stephen stil en begon te lachen. „Nu, wat is cr?" „Ik bedacht, hoe grappig het is, dat u mij helpt om uit te gaan. Het is als in een ver telselboek. Ik zou wel willen weten, wat zij er van zouden zeggen, als zij het konden zien." De heer Crewe antwoordde niet; het kon hem absoluut niet schelen, wat anderen dachten. In het hart van de meeste mannen, zelfs in dat der verharde en zelfzuchtige zetelt het instinct om zwakken te beschermen, te zorgen voor wat hulpeloos en afhankelijk is. Tot nu. toe was liet Edmund Crewe nooit ingevallen zich op deze wijze be/.ig te hou den on nu ineens voelde hij de onweer staanbare behoefte hem te helpen en te steunen. De arme, gebogen gestalte, het opgetrok ken been, het pijnlijke gelaat met de uit drukking van droeve ontevredenheid, wa ren een aanklacht tegen hemzelf, waardoor hij nu voor het eerst getroffen werd. Do knecht, die nog bezig was met de toebe reidselen voor de lunch, liet zijn glazen bijna vallen, toen hij vader en zoon samen in de hal zag en, nadat zij naar builen waren gegaan, bleef hij stilstaan en sloeg hij met een vreemde uitdrukking op zijn dom gelaat de twee gade. „Wel voor den drommel," kon hij er ein delijk uitbrengen, toen hij verdween, om de anderen te vertellen, wat er wa6 gebeurd. De zon 6cheen heerlijk cn toen zij het einde vaai het terras hadden bereikt, dat lang6 dc geheele achterzijde van het hui6 liep, 6tond Stephen 6til en haalde diep adem. „Het is heerlijk," zei hij eenvoudig. „Als een jongen goed kon loopen, zou hij met goeden terrier dadelijk die konijnen na- ritten. denkt u ook niet?" „Ja, mijn jongen, dat zou hij, maar denk daar nu niet aan; misschien zal jij er ook nog eens toe in staat zijn," zei de he^r Cre we, en in zijn stem lag een klartk, die noch Stephen nog iemapd ^nders ooit had ge hoord. „Leun maar flink op mij. Welken kant zullen wij uitgaan? Door de bosschen of naar het meer?" „O, naar het me?r. Verleden zomer heb ik een dag met Anna probeeren te roeien, maar het maakte mij zoo vreeselijk moe. Zij heeft gezegd, dat zij u een lichtere boot met kleinere roeispanen zou vragen Crewe herinnerde zich, dat Anna het ver zoek had gedaan en dat hij het geweigerd had. „Als het weer voorjaar wordt, zullen wij er voor zorgen. Kan je niet een klein emdje alleen wandelen?" „Niet zonder 6tok. Dien heib ik vergaten mee te nomen. Zullen we teruggaan?" „Neen, neen: ik was alleen benieuwd om te weten, hoe je het loopen alleen er af zou brengen." ,.'t Is niets dan wat strompïlmi," zei Ste phen en een zucht ontsnapte ran zijn lip pen. terwijl zijn gelaat de gemelijke uit drukking herkreeg. ,.Daar komen mensohen op de oprijlaan aan. Zij zij is het, en Ce- lia, is het niet? Zij zijn naar de kapel ge weest. Zullen wij haar togemoet gaan?" „Nu niet. Laten we dat korte pad naar het meer nemen," zei de heer Crewe haas tig, terwijl hij zoo beschaamd keek als iemand, die bstrapt wordt op een goede daad, die hij stilletjes had willen volbren gen. Stephen nam zijn pet af en wuifde er mee, voordat zij het zijpad insloegen en de twee personen stonden stil, beiden als met lam heid geslagen van verbazing „Ik geloof, dat het papa met Stsphcn i6; ja zeker, zij zijn het!" riep Celia opgewon den. „Dat moet stellig het einde der wereld zijn. Weet u wel, dat ik dat nog nooit te voren heb gezien? Het is nooit gebeurd. La ten we gauw naar hen toegaan'" Alison was verstandiger dan het meisje en legde haar hand op Celia's arm om haar terug te houden. „Ik denk, dat zij graag al leen zijn. Ileh je niet gezien, dat zij een an deren kant opgingen toen zij ons zagen? La ten wij liever naar huis gaan!" „Maar het is onbegrijpelijk. Ik wil dade lijk naar hen toegaan, en vragen wat het beteekent. U bent niet verbiosd, omdat u niet weet, hoe het was tot nu toe. Papa heeft zich oJlijd gedragen, alsof hij 'n hekz\ had aan Stephen; hij heeft cr nooit naar ge taald om hem te zien en nu loopen zij arm in arm. Ik moet voortmaken en hooren, of Anna weet. wat er gebeurd is." Impulsief als een kind 6nelde zij het hui6 binnen. Alison volgde langzamer, haar oogen vol onpeilbaar licht Zij had het. huis sleohts enkele uren ge leden verlaten, cn toen had zij zich dof en gedrukt gevoeld en haar hart was bezwaard geweest, toen zij neerknielde in het huis des gebeds en den dienst volgde. Maar zij bad haar last daar achter gelaten bij Hem, Die beloofd had. dien op zich te nemen. En zie, plotseling wa6 het licht geworden op een plaats, waar zij het 't allerlaatst had vcrwaoht. Haar gelaat glansde, toen zij naar het huis liep; nauwelijks dorst zij haar oogen opslaan, uit vrees den schijn op z.ch te laden, dat zij zich wou doen gelden in wat naar haar meening een heilig oogenblik was. HOOFDSTUK XX. Teleurstelling. Dien avond kwamen Guy cn Tibbie naar Old Hall, waar zij zouden blijven'soupee ren. Nu Celia cn do dokter de vaderlijke toestemming tot dc verloving gekregen had den. brachten zij een deel van den Zondag te zamen door. Hij was vandaag echter lang in de stad opgehouden en Celia, die teleurgesteld was, fluisterde hem, terwijl zij van de tafel opstonden toe, dat hij niet te lang bij haar vader moest blijven. Maar de heer Crewe scheen heel wat te verhandelen te hebben met den dokter. „Ik wilde u eens over Stephen spreken, dokter", zei hij, nadat hij zich een glas port wijn had ingeschonken, waarvoor Guy be dankt had. „Wat zegt u van hem?" „U bedoelt van zijn gezondhei Isioe- stand?" (Wordt vervolgcA V tl OOM DREESMANN Langestraat. Prachtsorteering aan 2 kanten te gebruiken. Moderne dessins, f 4.90, f 5.50, f 6.75, f 11.50.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 3