ALS DE PHOHI SLUITEN GAAT.... Dr. VAN AALST VOOR DE MICROFOON Nog geen definitieve beslissing B. SCHOOLEMAN Vervalschte credietbrief Een berucht Duitscher aangehouden St. EMILION Gewas 1924 Raad van VGravenhage AMSTERDAM--ZANDVOORT Geen electrificatie HUMORHOEKJE Er is slechts één oplossing: wijziging van de radio wet Dr. C. J. K. van Aalst, President Com missaris van de N.V. Philips' Omroep Hol land— Indie heeft ter gelegenheid \an de laatste Phohi-uitzending naar de Koloniën, voor dezen zender een rede gehouden, wel ke wij hieronder laten volgen. Gaarne, aldus spreker, voldoe ik aan het tot mij gericht verzoek om heden met Ne- derlandsch-lndie te spreken namens Direc tie en Commissarissen der Philips' Omroep Holland—Indië, de z.g. Phohi. Ik richt mij in do eerste plaats tot hen, voor wie de Phohi is opgericht, dat zijn alle personen verbonden aan onze bankinstel lingen, stoomvaart-, handels- en cultuur ondernemingen en hun famililedcn en voorts spreek ik tot de talrijken, die mee luisteren en ook van onze uitzendingen ge nieten en die wij gaarne te dezen opzichte tin onzen familiekring hebben opgenomen. Het treurige nieuwe zal ik U maar dade lijk mededeelen. De maatregel, die U als waarschijnlijk reeds werd aangekondigd, moet helaas worden genomen: onze zender >vordt tot nader order gesloten. Gij hebt zonder twijfel met belangstelling 'den strijd gevolgd, die door de verdeelihg van den zendtijd in Nederland is ontstaan en Gij zijt U ongetwijfeld bewust geworden van het gevaar, dat ook de Phohi-uitzen- 'dingen bedreigt. Het zal U bekend zijn, dat het Bestuur 5n zijn vergadering van 27 Mei besloten heeft, dat, zoo de Minister van Waterstaat ;er toe mocht willen overgaan op de Phohi 'dezelfde regeling toe te passen, die ten aan zien van de andere omroepvereenigingen van kracht is verklaard, op 1 Juli tot slui ting van de Phohi zou worden overgegaan. Na deze verklaring zijn besprekingen ge- yoerd met en namens de Minister \an Ko loniën en Waterstaat. Zij hebben nog tot igeen resultaat geleid. Het is goed, dat Gij allen U rekenschap geeft van de juiste toedracht der zaak, om dat die ten aanzien van de Phohi verschil lend is van de andere omroepvereenigingen. Het is r- men begrijp© dit goed geen eisch van de Regcering, dat de Phohi van haar zendtijd een gedeelte aan de andere omroepvereenigingen afstaat. Het was tot voor kort zelfs geen eisch van de omroep vereenigingen zelf Het is louter en alleen een gevolg van de radio-wet en haar in terpretatie door den Radioraad. De voor geschiedenis van aeze wet mag ik met een enkel woord memoreeren. Bij 'de behandeling van de radio-wet in 'de Tweede Kamer rees destijds opposite tegen het monopoliseeren van den omroep naar Indië. Politiek gegroepeerd cn geïn spireerd als nu eenmaal vanzelf spre kend een politiek lichaam als de Tweede Kamer is, kon men er zich niet mee ver- lenigen, dat, indien er slechts een golf lengte voor do uitzendingen naar Ncder- landsch-Indië beschikbaar was, „gekleurd" nieuws over de Phohi geheel zou kunnen Worden geweerd. Het amendement Van Dijk, luidende „Bij het verleenen cener machtiging door den Minister van W ater staat, wordt de Radioraad gehoord, de be schikbare zendtijd naar billijkheid verdeeld over de omroeporganisaties, die voldoen aan nader bij deze algemeene maatregel van bestuur te stellen eischen", werd aan genomen, bij het betreffende wetsontwerp angelijfd, dat hierop tocht wet bekrachtigd Werd, Ongeveer een maand geleden verscheen 'daarop het advies van den Radioraad, wel ke, wat den omroep naar Indie betref, bleek <16 woorden „beschikbare zendtijd" zoo te (interpreteeren, dat daaronder wordt ver staan de zendtijd, waarover de Phohi de beschikking heeft. Die interpretatie is o.i. onjuist en wij baseeren ons o.a. op hetgeen het kamerlid Joekes destijds bij de behan deling van het amendement van Dijk heeft jppgemerkt. Hieruit volgt, dat, wanneer voor een be paalden zender een zendvergunning naar Indië wordt gevraagd, de Regeering reke ning dient te houden, niet met het aantal zenduren, welke op dien zender beschik baar komt, maar met het totale aantal zenduren voor Indië, welk aantal verband houdt met de voor de voor verbinding met Indie beschikbare golven. En als gezegd, behalve over onze golf lengte heeft Nederland over nog twee golf lengte de beschikking. Door die o i. verkeerde interpretatie door den Radioraad van den beschikbaren zend tijd zal bij het verleenen van de machti ging om onzen zender definitief in wer king te stellen, verlangd worden, dat die zender, door de uitvindingen van Philips mogelijk gemaakt en door het initiatief van Philips' Radio cn een groep van Ne derlandsche handels- en cultuurlichamen lot stand gebracht, eveneens zal kunnen worden benut door de omroepvereenigin gen, die nog hij de oprichting, noch in eenig ander verband hierbij waren betrokken. Het bestuur van Phohi heeft van den aanvang af duidelijk doen uitkomen, waar om het dit niet kon toestaan. De vennoot schap is destijds opgericht voornamelijk met iclecële bedoelingen, om het personeel van de maatschappijen, welke bij de op- ichting waren betrokken, een opbeuring te geven door een nauweren band te leg en lusschen Nederland en Koloniën. De opzet is geweest een programma te geven, dat vrij zou zijn van politieke lendenzen. VAN PERSE IJNS TRA AT 19 Telefoon 432 exploiteere op de wijze als zij meent, dat kan geschieden. Tot slot nog dit. Indien onze luisteraars van hun zijde een beweging op touw wil len zetten, ten einde steun 1e geven, aan Ie pogingen, welke de Minister van Kolo niën en Waterstaat wellicht in het werk zullen stellen om ons te bevredigen, dan kan ons dit slecht6 aangenaam zijn. Doch en nu heb ik alleen het recht tot het personeel onzer maatschappijen te spie ken wij zijn er van overtuigd en reke nen er op, dat. hoezeer Gij U ook teleur gesteld zult voelen, Uwe uitingen toch correct cn waardig zullen blijven. Namens al Uw Directies breng ik U al len hare hartelijke groeten. Dr. C. J. K. v. AALST. Dit principe is door de Directie lot op dit oogenblik toe met cons°quentio doorge voerd. Dat dit programma in Indië ingang cn, naar men gerust ook zeggen mag, alge meen waai deering vond. is voor de op lichters het bewijs geweest, dat zij daar mede den juisten weg bewandeld hebben. Dat er, nu via ons personeel, de Indische ambtenaar en anderen, in het kort de In dische samenleving van de uitzendingen der Phohi meegeniet, reden zou zijn af te wijken van de bedoelingen, die bij de oprichting hebben voorgezeten, af te wij ken op een wijze, die rechtstreeks tegen die bedoelingen ingaat, en die overigens naar onze meening door dc Indische sa menleving uitdrukkelijk niet wordt ge- vvenscht, is meer dan het bestuur redelij kerwijze verwachten mag. Te meer, omdat het hier een experiment betrof, dat aanzienlijke offers vroeg, waar slechts idecele satisifactie tegenover ötond GOO.OOO.— zijn daarvoor vrijwillig door talrijke ondernemingen bijeengebracht. Bovendien moest 200.000.— jaarlijks op de exploitatie worden toegelegd. Wij meenen, dat het eon eisch van bil lijkheid is, dat niet een ander hiervan de vruchten plukt Wie dergelijke vruchten plukken wil, getrooste zich dezelfde moei te en kosten. Er zijn immers twee andere olflengten, die voor Indië te gebruik on zijn. ITet bouwen van een zender staat cie- mand in den weg. Wij wenschen baas lc blijven in eigen huis cn daarin 'slechts toe te laten datgene wat in overeenstemming is met onzen cor- spronkelijken opzet. Tegen een contrAle van onze uitzendingen door de door den Minister ingestelde Commissie hebben wij niet het minste bezwaar. De minister is gebonden aan de Radio- wet. Een wet is echter niet onherroepelijk Zij kan steeds door een nieuwe wet wor den gewijzigd of vervangen. Het is dan ook duidelijk, dat, indien de Minister zich vc-recnigt met de o.i. verkeerde interpre tatie van wat onder „beschikbare zend- lijd" in het geval van Indië moet worden verstaan, er maar een oplossing is: wij ziging van de radiowet. En wel zoo, dat de bewuste bepaling ten aanzien van den Indisch en om roep niet van toepassing worde verklaard, De telegrammen die ons uit alle deelen van Nederland en onze Overzeesche Gewes ten, van vertegenwoordigende lichamen en vertegenwoordigers van vrijwel alle ge zlndtcn hebben bereikt, wijzen op de wen- schelijkheid daarvan. Wij hebben in overweging gegeven een wetswijziging als bovenvermeld bij de Sta ten Generaal in te dienen. Kan de minis ter aanleiding vinden die indiening toe te zeggen, dan is het bestuur van Phohi be reid, mits hem geen moeilijkheden in den weg worden gelegd, nog eenige maanden met de uitzending voort te gaan. tot de beslissing is govailcn. Het woord is dan aan enze volksvertegenwoordiging. Mocht zij de wet niet veranderen, dan weet de Indische samenleving waaraan de definitieve sta king der uitzendingen is toe te schrijven. De Nederlandsch-Indische bedrijven hebben zich, ondanks de moeilijke positie, waarin zij zich als gevolg van de voortgaande prijsdaling van de cultuurproducten be vinden, bereid verklaard met de fournee ring van de benoodigde bedragen voort te gaan, mdien zij in staat gesteld worden te handelen overeenkomstig den oorspron- kelijken opzet van de zaak. Voorts is door ons te kennen gegeven dat wij, indien niet lot wetswijziging wordt overgegaan, bereid zijn onzen zender aan dc Regeering te verkoopen, opdat V] Jiern Een vlugge vogel die toch nog gepakt werd Rotterdam, 30 Juni. Eenigen tijd ge leden vervoegde zich bij een bankinstel ling hier ter stede een man die zich Ame- likaan noemde cn verklaarde K. te heeten Hij liet een credietbrief van een New York- schc bank zien en vroeg daarop een be drag van 3000 dollar aan. Daar men op het eerste gezicht aan den credietbrief niets abnormaals kon zien, werd het bedrag uit betaald en werd de cheque die door den klant werd afgegeven naar New York door gezonden. Korten tijd daarna kwam de cheque terug met de mededeeüng dat de bewuste credietbrief een waarde had ge had van twee duizend dollar en dat die tot op den laatsten dollar waren uitbe taald Vermoedelijk had de man dus de waarde vervalscht. De politie werd van het geval rn kennis gesteld die bij haar onderzoek bemerkte dat de gezochte man via Vaals naar Duitschland was gegaan en dat in gezel schap van een jeugdige (inwoonster van dat dorp. De marechaussee in Vaals stel de zich in verbinding met de politie van Aken en zoo kwam aan liet licht dat de gezochte doorgereisd was naar Trier. Zoo bleek ook dat hij niet K heette maar W. F. F. en dat hij door de Brusselselie politie ook werd gezocht wegens het hebben van valsche papieren en liet opgeven van een valsehen naam. Hij was inderdaad ook in Brussel geweest maar spoedig weer ver trokken. Toen dc politie uit Trier telegrafisch van de aanwezigheid van den man op de hoogte was gesteld, bleek men ook daar alweer te laat te zijn. De gezochte zat al weer in Parijs Daar duurde het niet lang cf de politie werd op hem attent gemaakt. Hij poogde n.l. bij het bureau van de Ame rican Express een zelfde truc uit te haien als hij 'in Rotterdam gedaan had maar daar gelukte het niet. Men kreeg verden king en slechts met de grootste moeite wist hij te ontkomen. In twee hotels werd hij door dc politie achtervolgd maar telkens was hij net weg. Het laatste spoor dat men van hem kreeg was dat hij naar den trein naar Frankfurt had gevraagd. Direct werd de politie te Frankfurt, Berlijn en Keulen ngelicht. Zoover heeft hij het evenwel niet ge bracht. Hij had onderweg blijkbaar gu'd noodig cn poogde toen een bank in Straats burg die al eens eerder slachtoffer van dien credietbrief was geweest voor een groot bedrag op te lichten. Nu vloog men er echter niet in en men hield niet alleen den credietbrief in, maar vroeg ook terug betaling van het geld van vroeger. De man wist nog juist te ontkomen, doch toen hij in Frankfurt aankwam werd hij daar opgewacht cn gearresteerd. Daarbij bleek dat hij Duitscher is zoodat hij niet naar Nederland zal kunnen worden uitgeleverd. Hij wordt evenwel in Duitschland ook nog wegens verschillende strafbare feiten door de politie gezocht zoodat hij voorloopig wel niet meer in vrijheid gesteld zal worden. Op den vredietbnef was het waardecijfer 2000 dollar in 9000 veranderd. NAT. PAARDENTENTOONSTELLING TE PARIJS. Een Nederlandsche delegatie. De ministers van Binncnlandsche Zaken en Landbouw en van Defensie hebben, ge volg gevende aan een uitnoodiging van den l'ranschen minister van Landbouw, besloten zich te doen vertegenwoordigen bij de van 2 tot 6 Juli te Parijs te houden nationale paardententoonstelling. De Nederlandsche delegatie bestaat uit de heeren Jhr. J. van Vredenburch, voor zitter van de vereeniging Stamboek Neder- landsch Trekpaard (Belgisch type), H. A. van Beuningen, voorzitter van de Nationa le vereeniging lot bevordering van de Paar denfokkerij in Nederland, D. C Hasselman voorzitter van de vereeniging „Het Gel- dersch Paardenstamboek", dr. ir. A. Se- venster, Rijkslandbouwconsulent, verbon den aan H.M.'s gezantschap te Parijs en de reserve-kolonel-titulair der Artillerie D. C. M. Andre de la Porte, directeur van het Re monte-wezen. tevens voorzitter voor het re- gistreeren van fokpaarden. HET „ALGEMEEN" OMROEPPROGRAM. c De keuringscommissie heeft o 4 wel degelijk bezwaar tegen den „Christelijken inslag Van welingelichte zijde vernemen wij het volgende: In den avond van 30 Juni j.l. heeft de voorzitter van de Ned. Chr. Radio Vereeni ging, mr. van der Deure, door de radio de mededeeüng gedaan, dat hij in „De Neder lander" van 28 Juni j.l. een artikel had ge schreven waarin hij zeidej cTege.Q jlen Per flesch f 1.40. Per anker f 56. christelijken inslag in ons algemeen pro gramma heeft ook de door den minister in gestelde keuringscommissie geen bezwaar lernaakt". Deze mededeeüng nu, gisteren gedaan, .vekt grooto bevreemding, aangezien, naar ons ter oore kwam, bij brief van 27 Juni j.l., dus drie dag/fn tevoren, aan dienzelfden vcorz. wase geschreven, dat de algemeene programma-commissie vastgesteld heeft, dat onder het algemeen programma niet behooren te worden opgenomen uitzendin gen van godsdienstigen aard, omdat deze niet als algemeen kunnen worden be schouwd, en ook in de ministerieels be- chikking van 10 Juni de uitzendingen van religieuzen en poÜtieken aard met opzet niet zijn genoemd. De uitvoering der wet inzake de financieele verhouding. 's Gravenhage, 30 Juni. In de heden gehouden raadsvergadering was aan de orde het voorstel betreffende uitvoering van de wet inzake de financieele verhouding. De heer Vi6koper (Handel en Bedrijf) betoogde dat verlaging van opcenten op de personeele belasting niet het oog op de economische omstandigheden aanbeveling verdient. De heer Vliegen (S. D.) merkte op dat het voorstel verlaging van belasting brengt voor de lagere huurwaarden. Spr. verdedig de een amendement, om bij de berekening der huurwaarden de grenzen zoo te ver schuiven, dat de ronde bedragen van 300, 400 enz. nog vallen in de categorie tot 300. 400 enz. door telkens te beginnen met 301, 401 enz. De heer Hartmann (C. H.) ondersteun de dit araendement. Wethouder De Wilde verwacht, dat de ontvangsten in de eerstkomende jaren niet zoo zullen stijgen als de uitgaven. De provincie zal f 720.000 minder van den Haag ontvangen die zij wel op andere wijze weer zal moeten zien gecompenseerd door Den Haag. Over het geheel zal den Maag 450.000 minder hebben op te brengen. Spr. ontraadt het amendement-Vliegen, dat onlogisch is, omdat het een andere be rekeningsmethode dan de wet huldigt. Ook voor verlaging van de belasting voor amu sementsbedrijven, koffiehuizen enz. bestaat geen aanleiding. Het amendcment-Vüegen wordt ten slotte verworpen met 25 tegen 15 stemmen. Het voorstel wordt z. h. 6t, aangenomen. Eenige wijzigingen van de gemeentebe- grooting worden z. h. st. goedgekeurd, even als het praeadvies op het adres van den R. K. Schoolraad, houdende verzoek orn subsidie voor huisonderwijs aan zieke kin deren. De vergadering werd geschorst tot 8 uur. In de 's avonds voortgezette raadsverga dering werd aan B. cn W. crediet verleend voor het rnaken van ontwerpen voor den stadhuisbouw. De bedoeling is dat 6 architecten uitge- noodigd zullen worden om ieder één ont werp in te leveren, dat voor eik hunner met 5000 zal worden betaald. TJALKSCHIP OP HET HOLLANDSCH DIEP VERGAAN. Lage Zwaluwen. 1 Juli. Iledenmid dag te omstreeks vijf uur ls nabij Lage Zwaluwen op het Hollandsch Diep het 143 ton metende tjalkschip „Jannigje" van schipper Diependaal uit Made, geladen met kalk, tengevolge van een plotselingcnhevi- gen rukwind, omgeslagen en gezonken. De schipper heeft zijn vrouw en drie kïei- ne kinderen met moeite kunnen redden. De verbinding niet onvoldoend* en niet duur. Op vragen van den heer van den Tempel betreffende de spoorwegverbindingen tus- schen Amsterdam en Zandvoort en de elec trificatie xan het baanvak Haarlem—Zand voort, heeft de minister van Waterstaat geantwoord, dat de bewering, dat de spoor wegverbindingen lusschen Amsterdam en Zandvoort onv'oeldoende en tc duur zouden zijn, niet kan worden toegegeven. Klachten dienaangaande zijn slecht6 geuit'door het gemeentebestuur van Zandvoort dat een aanvraag had ingediend om een autobus dienst in werking te brengen tusschen Zandvoort en Amsterdam. Intusschen zijn blijkens de overwegingen van het besluit, van Ged. Staten van Noord-Holland van 13 Maart 1929. No. 62, en van het. Kon. besluit van 21 Januari 1930 Staatsblad No. 20), de verbindingen, welke spoor en tram tus schen Amsterdam cn Zantvoort geven, van dien aard, dat daarnevens nieuwe open bare vervoermiddelen overbodig en op den duur voor de verkeersvoorziening schade lijk worden geacht. Tusschen Amsterdam en Zandvoort gelden de op zich zelf niet hooge spoorweg tarieven, welke ook op andere lijnen der Nederlandsche Spoorwegen worden gehe ven. Bovendien worden op dat traject buurt- verkeerretourkaarten verkrijgbaar gesteld. Dat het publiek hiermee een belangrijke tariefverlaging geniet, moge blijken uit de vrachtprijs 3de klasse heen en terug 1.60. omstandigheid, dat met gewone biljetten doch met een buurtverkeerretourkaart slechts 1.15 bedraagt. Voor verdere xerla- ging dan dit buurtverkeertarief, dat op vele lijnen, waar aan reisgelegenheid heel wat minder wordt geboden dan op de lijn Amsterdam—Zandvoort. niet van toepassing is, bestaat geen reden. Gedurende de vacantiemaanden Juli en Aug. is 't aantal rechtstreeksche treinverbin dingen tusschen Amsterdam cn Zandvoort zeer groot. Klachten daaromtrent werden nimmer geuit. Nu moge in het overige ge deelte van het jaar dat aantal aanmerkelijk kleiner zijn, bedacht worde, dat de omvang van het verkeer, evenals met andere bad plaatsen ten sterkste wisselt met het sei zoen, getuige het feit, dat bijv. in het derde kwartaal van 1920 het aantal dagretours het twintigvoud bedroeg van dat in het eerste kwartaal. Wanneer men dit in het oog houdt, moet ook in dien tijd do dienstrege ling, de verkeersbehoeften in aanmerking genomen, ruim voldoende worden geacht. Aan uitbreidingen bestaat dan ook geen wezenlijke behoefte. Naar de wenschelijkheid, om het haanvak Haarlem—Zandvoort te electrificeeren, is een grondig onderzoek ingesteld, doch daar bij is ook de besprekingen in den Spoonver- raad gebleken, dat de sterk wisselende om vang van de verkeersbehoeften op dat tra ject. voorshands een beletsel vormt, om daartoe over te gaan, wijl de hooge aan electrificatie verbonden kosten door de op brengsten niet zouden worden goedge maakt. Overigens zou electrificatie van die lijn op den geheelen reisduur Amsterdam—' Zandvoort slechts geringen vloed hebben. VPAAGT UWE^U"*^ WINKELIER of N.V. HUL5KO TS^zoo AMERSFOORT HU f „Liefst, waarom zoo treurig ZU „De dienstbode is ziek en nu heeft die armA hoeder al het werk te doen." .(Passing Show)_y

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 6