AMEHSFOGKTSCH DAGBLAD Baiafum, BINNENLANB» iJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co N.V. is en blijft alleen gevestigd Utrechtschestr. 40 Telef. 92 DE FAAM, Langestraat 2en 5 Beuken Eetkamer garnituur, Donderdag 3 Juli 1930 -DE EEMLANDEft" 29e Jaargang No. 3 Vier eere-doctoraten Gouden jubileum van de V.U. G. Wessels, Kok en Banketbakker Vruchtencake Boterbiesjes en Zandgebak. HEMDSMOUWEN IN DEN SCHOUWBURG Een pijnlijke geschiedenis! IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. is en blijft alleen gevestigd Utrechtschestraat 40 Telef. 92 - EET MEER VISCH Doopsgezinden contra de actie tot dienstweigering Een comité gevormd UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM De nieuwste dessins Complete collectie, 1.19 per El FEUILLETON Niet door menschenhanden gebouwd rAan Colijn, ds. Bakker, ds. Rullman en ProfSebestyen. Naai* wij vernemen heeft de Senaat der Vrije Universiteit ter gelegenheid van het gouden jubileum dezer Universiteit een 4-tal eeredoctoraten uitgereikt, n.l. aan de COLIJN. heeren H. Colijn, Minister van Staat, lei der A. R.-Partij; Ds. D. Bakker, thans te Santpoort, de nestor der zendingsarbeiders vanwege de Geref. Kerken; Ds. J. C. Rull- raann, Geref. Predikant te Wassenaar, de bekende Geref. Kerkhistoricus en Prof. Dr J. Sebestyen, te Budapest, de bekende Hongaarsche Calvinist. BETALING VAN WEGEN- EN RIJWIEL- BELASTING PER GIRO. Vermijding van noodeloozen omslag. In een desbetreffend verzoek van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, aan de ministers van financien en van wa terstaat, werd verzocht het daarheen te willen leiden, dat teneinde noodeloozen ad ministratie ven omslag te vermijden en on- noodig wachten aan de belasting- en post kantoren te voorkomen, een regeling tot stand kome, waardoor voortaan de wegan- r.n de rijwielbclasting door middel van den postchèque- en girodienst zal kunnen wor den voldaan, waarna de betrekkelijkp we- genbelastingkaart cq de rijwielplaatus zcuden kunnen worden toegezonden. In antwoord op dat verzoek is thans be licht ontvangen: le. dat er geen bezwaar tegen bestaat, dat de houders van metorrijtuigen, indien Langestraat 117 Telefoon 98 hun bet to betalen bedrag bekend is, dit aam den ontvanger overmaken; tegen toezen ding van de wegenbelastingkaart bestaan verschillende oezwaren; 2e. dat, evenals voor de verschillende postwaarden reeds het geval was, is thans ook voor de rijwielbelastingmerken de ge legenheid opengesteld deze ten postkantore to doen aanvragen op daartoe kosteloos ver krijgbaar gestelde formulieren. Deze aan vragen, welke tot elke hoeveelheid doch tot geen mindere totaalwaarde dan f 5 kunnen worden ingediend, kunnen aan de kanto ren der posterijen worden afgegeven of on- -•efrankeerd in de brievenbussen worden geworpen. De bestelde waarden of rijwiel- merken worden dan bij den aanvrager aan buis bezorgd legen betaling van het ver schuldigde bedrag Betaling van de op bo venbedoeld formulier aangevraagde waar den kan echter mede geschieden door over schrijving op de postrekening van den di- iccteur van het betrokken postkantoor Aan de aanvraag wordt in dit geval voldaan, nadat het verschuldigde bedrag op de post rekening van bedoelden directeur is bij geschreven. Er is dezer dagen in de Residentie iets zeer pijnlijks gebeurd, aldus meldt men uit Den Haag aan de „Stand Iels, dat, zoo wel nationaal als internationaal, onze re putatie zeer dreigt te schaden. En waarvan het feitelijk toch het droevigste is, dat heel Den Haag er niet over in opschudding is en niet protesteert. Onze lezers weten, dat de Residentie een Schouwburg heeft. Zelfs een Koninklijken Schouwburg! Welnu op één van deze moiie avonden is in één van de loges van dezen Koninklijken Schouwburg iemand verschenen in hemds mouwen. Onze pen weigert het neer te schrijven, want ook zij voelt het. vreeselijke van dit feit. Misschien zou zooiet-s ergens ter we reld kunnen gebeuren, da! een mansper soon in een loge 'verschijnt in z'n hemds mouwen, maar dat is toch zeker ondenk baar in onzen Koninklijken Schouwburg. Wat een blamage voor onze Residentie! liet publiek ergerde zich geweldig. Dat is begrijpelijk. Het Haagsche publiek (en in den Koninklijken Schouwburg zit het neusje van den zalm!) ergert zich heel spoedig. Men stuurde den directeur op den bruut af. om dezen te wijzen op zijn onbehoor lijk gedrag... Maar hij luisterde niet, hij bleef in zijn overhemd paradeeren. En nu is de Residentie in.felle beroering over deze schending van het decorum. Misschien komt er nog wel een interpella tie in den Raad of een protestmeeting in denDierentuin, want er staan groote cul- tureele belangen op het 6pel. Alleen maar zal het. dunkt ons. een heele puzzel blijven, om uit te maken, waarom de eene helft dor bezoekers (de dames) van den Koninklijken Schouwburg wel mag ver schijnen bijna niet, of half gekleed en waarom een manspersoon, als het heet is, niet in z'n overhemmetje mag genieten van de kunst en van wat als zoodanig gepre senteerd wordt! Eet meer Visch! PRIJZEN VOOR DEZE WEEK: KABELJAUW, niet uitgesneden30 ct. per pond dikke moten 45 staartstuk 45 3AKSCHOL, vanai 20 KOORSCHOL, vanaf45 BAKSCHELVISCH, vanaf20 KOOKSCHELVISCH 35 TARBOT 60 uitgesneden 90 KOOKTONG130 BAKTONG130 Alle soorten versche Noord- en Zuiderzeevisch. lederen dag versche aanvoer. Levende Zuiderzeebot, versche garnalen, zoutevisch. stokvisch. gerookte zalm enz. De meeste soorten vischconservcn. THUIS BEZORGEN ZONDER VERHOOGING. Onze overheerlijke gebakken visch. Zaterdags, nam. steeds garnalen croquetten en vischkoekjes verkrijgbaar. Een waarschuwing fegen een zijdige onlwapeningS' propaganda URNENVELD AFGEGRAVEN. Mark oio. 1 Juli Onder leiding van den heer Braat, assistent aan het Rijks museum voor Oudheden te Leiden, it. hier in do buurtschap Stokkum door een zestal arbeiders een gedeelte van een urnenveld afgegraven. Gevonden werden een vijftal urnen en eenigo losse beenderen-resten. Op het zelfde terrein waren vroeger bij het bouwen meerdere urnen uitgegraven. De volgende circulaire is verspreid: Ondergeteekenden, allen behoorende tot de Doopsgezinde Broederschap, hebben met bezorgdheid kennis genomen van de steed9 toenemende actie tot dienstweigering en daarmede tot eenzijdige ontwapening, die onder de broeders en zusters wordt ge voerd. Zij verafschuwen leder geweld en dus ook den oorlog, maar zij zijn van meening, dat de haat en de vijandschap, die allerwege in de wereld heerseht, moet worden bestreden door verbetering van de gezindheid der menschen. Zij erkennen het hooge gebod der naas tenliefde, maar zijn van meening. dat, zoo lang dit gebod niet door een ieder wordt nageleefd, de weerloosheid zal voeren tot vernietiging van onze hoogste goederen. Zij wenschen bovendien den Staat der Nederlanden, die hun veiligheid en onge stoorde uitoefening van hun godsdienst waarborgt, te dienen als goede staatsbur gers. Voorts hebben zij met droefenis gezien hoe deze actie voor dienstweigering zich bij voorkeur werpt op de Doopsgezinde jon gelingschap. die door haar jeugdig gemoed daarvoor bijzonder ontvankelijk zal zijn, terwijl deze jongelingschap veelal niet in de gelegenheid is van de motieven van an dersdenkenden kennis te nemen. Zij verecnigen zich daarom tot het Doops gezind comité tot waarschuwing tegen pro paganda voor dienstweigering en eenzijdige ontwapening. Dit comité stelt zich ten doel: De Doopsgezinde broeders en zusters in de gelegenheid te stellen, naast de motieven van hen, die de dienstweigering en daar mede de eenzijdige ontwapening prediken, ook kennis te nemen van de gronden, waar op anderen tegenstanders zijn, teneinde op breeden grondslag zich een eigen oordeel te kunnen vormen omtrent de wenschelijk- heid weerbaar of weerloos te zijn. Het bestuur bestaat uit: prof. mr. J. C. Kielstra, hoogleeraar, Wageningen, voor zitter; O. J. Siersema, le luit. adj. veld-art. Ede, secretaris, mr. P. Wcsterdijk, advocaat en procureur, Amsterdam, penningmeester. Dr. W. Leendertz, bibliothecaris en privaat docent Handelshoogeschool, Rotterdam, A. J. Tuytel, kapitein veldart., Bennekom, Tli. Ligthart, particulier, den Haag, W. de Vric6, jur-cand. Leiden. PACHTERS VAN RIJKSDOMEINGRONDEN Zal de regeerina de pacht verlagen? De heer Weitkamp heeft aan den minis ter van financiën de volgende vragen ge steld: 1. Is de minister bereid vermindering van pacht in overweging le nemen voor de pachters van Rijksdomeingronden, en zulks in afwijking van de in sommige pachtcon- tracten bestaande bepaling, dat verande ring van pachtprijs niet mogelijk is vóór het jaar 1934'? 2. Kan de minister deelcn de overtuiging, dat zoodanige handelwijze van de zijde der regeering ook andere eigenaren van ver pachte gronden zou doen overwegen, bin nen den pachttijd tot verlagen hunner pachtprijzen over te gaan? MARINE-DIENST. Bij beschikking van den minister van de fensie is de luitenant ter zee der 2e klasse marine reserve W. H. de Graaff, den 3 Juli 1930 geplaatst bij de onderzeedienst- kazerne te Willemsoord. IN DEN DRAAIMOLEN DES LEVENS1I Kinderwagens, fietsen, fiuto's, Paard en wagen, krui-gerei, Alles draait in passend tempt» Den verkeersagent voorbij! Hij geeft als vcrkecrs-dictator Zijn hevelen goed en kort, Alleen kan ik maar niet snappen, Dat die man niet draai'rig wordt! Op z'n houten vlucht-stellagc Commandeert hij 't straatpubliek En z'n handgebaar, z'n toeken Illustreert 't claxonniuzick' Wat 't onwillig blijft verdraaien, Mee te draaien in dien draai Draait er op voor de gevolgen Ook al was 't ie nog zoo taai!! En dat noem ik goed ook, lezer, Werkelijk zooals hét hoort, Want hij blijft een draaier die er 'n Goede regeling vermoordt! d'Eersten dag is nu besloten En ik g'loof dat door het feit, Dat ik hierbij ga omschrijven Wordt gediend onz' veiligheid! Daarom, lieve straatgebruikers, Volg met aandacht dadelijk op Wat de Varkensmarkf-verkcersmau Aanwijst en spaar ons een strop! Laten we te zamen zorgen Dat deez' reeg'ling slagen kan Later, als w'er aan gewoon zijn, Profiteeren we er van! De verkeersagent die 't eerste 't Splinternieuwe baantje kreeg, Droomde van z'n nieuwe post en Regelde zijn bedje leeg! Hij gaf droomend' z'n gebaren: „Stoppen daar! Gaat U maar door!!" 's Morgens lag't ie niet in 't bed meel Maar zeer positief er voor!! GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). De uitlegging van het Nieuwe Testas ment enz. en de wijsbegeerte van den godsdienst Voordracht voor twee hoog- leeraarsbenoemingen Amsterdam, 2 Juli. Door B. en W.. wordt aan den Raad overgelegd een voor stel van Curatoren der Universiteit om Dr. D. Plooy, thans buitengewoon hooglesraar te benoemen tot gewoon hoogleeraar In de uitlegging van het Nieuwe Testament en de Oud-Christelijke Letterkunde. Door B. en W. wordt voorts aan den Raad overgelegd een voordracht van Curatoren der Universiteit ter benoeming van een lioogleeraar in de Wijsbegeerte van den Godsdienst en de Ethiek, welke voordracht als volgt luidt: 1. Prof. Dr. M. C. van Mourik Broekman te Breda; 2. Dr. J. L. Snethlage te Oyen (N.B.) Zoolang de mensch arbeidt voor een doel, zoolang maakt hij fouten. GOETHE. door DAVID LYALL. 67 Zij woonde echter de ochtenddien sten geregeld bij en haar lieve, hel dere slem kon bij den lofzang duidelijk gehoord worden. Het gerucht ging, dat zij aangeboden had vioolsolo's te spelen om den dienst te verlevendigen, wat den dorpsbewoners van Rochallan mat eenige onrust vervulde. Maar zij was 7.00 lief te gen hen allen en zoo volkomen argeloos in elk opzicht en bovendien zag zij er 7.00 schilderachtig en soms zoo teer uit in haar zwarte gewaad, dat zij er tocli in slaagde bij hen al'en een snaar te doen trillen; zij •telden belang in haar, zooals menschen belang stellen in alles, wat zich buiten hun gewone levenssfeer beweegt en wat zij waarschijnlijk niet verwachten ooit te zul len begrijpen. „Ben jij het. Pat?" riep zij. „Ga dadelijk boen, dadelijk mijnheer, versta je mij? Ik kan niet hebben, dat je zoo je tijd verbeu zelt. Het is schandelijk!" Patrick sloot de deur, liep naar de sofa en ging aan het eind er van zitten. Hij was getroffen door den indruk van buitenge wone zwakte, die het uiterlijk van zijn vrouw opleverde. Zij had er nooit sterk uit gezien, zelfs niet toen hij haar voor het eerst had gezien, maar sedert zij in de pastorie was gekomen, schenen haar teere trekken nog aanmerkelijk verscherpt. Ongetwijfeld verhoogde het echter haar schoonheid en gaf het haar iets geestelijks. „Ben je heel moe, Edie?" vroeg hij met het bezorgde voorkomen van een man, die zich angstig maakt over een schat, dien hij zeer op prijs stelt. „In het geheel niet moe, alleen maar lui, altijd lui Wat is er? Ik zie aan de uit drukking van je oogen, dat ik iets onge daan heb gelaten, wat ik had moeten doen. Ik kan niet bedenken, wat het is. Ik was juist bezig mezelf op to beuren door iels van Maeterlinck te lezen en door mezelf er van 1e overtuigen, dat ik mo vrij aardig door de week heen had ge»slagen." „Ik heb geen enkele aanmerking op je te maken, zei hij, terwijl hij zijn sterke, door de zon gebrande .vingers op haar teere, Mauwgeaderde hand legde. „Maar Janet heeft mij zoo van streek gebracht, dat ik niet aan mijn preek kan beginnen. Zij heeft, wat je geloof ik noemt, den dienst opge zegd ,.0 is dat alles" Bijna eiken dag uit zij dergelijke bedreigingen. Wij leven bij de muziek van den voortdurend rommelenden donder. Het kan mij in het geheel niet schelen. Zij meent het niet. „Maar ik geloof, dat zij het dezen keer wel meent. Wij kunnen haar niet laten gaan, Edith. Het is onmogelijk! Je moet probeeren baar tot andere gedachten te brengen." „Maar waarom kunnen wij haar niet la ten gaan, indien zij het wil? Onwillig ver leende diensten strekken nooit iemand tot zegen, noch hem. die ze geeft, noch liem, die ze ontvangt," antwoordde zij met zachte stem. „Wat hapert er aan Sally? Zij is goed genoeg voor ons. Zij is even gewiliig, als zij het in Glasgow was." „En even ongeschikt," antwoordde Fle ming. „Dezen keer is zij de oorzaak van de moeilijkheden. Janet noemt haar een slonsig ding." Hij lachte hartelijk, toen hij deze twee woorden uitsprak, getroffen door de komi sche zijde van liet geval en door de herin nering aan het tragische gezicht van Ja net. „En vandaag vergat zij zich zelfs zoo ver, dat zij Sally sloeg. Daarna ging zij naar haar eigen kamer en heeft daar uit gehuild. Dit. alles werkt op de zenuwen van het brave schepsel. Kun je geen rnidddel be denken om balsem van Gilead op zulke wonden te brengen?' Edith fronste haar wenkbrauwen. „Pat. Janet is vervelend. Tij vermoeit en drukt mij, evenals te veel v ul of vele da gen achtereen slecht weer. erken al haar goede eigenschappen, 0 ja, zit er in zak en asch om maar het alles behalve aangenaam met haar te lev Indien zij een besluit genomen heeft, nu laat haar dan gaan; wij zullen wel iemand anders krij gen'". Fleming zat een oogenblik zwijgend en cverdaclit, wat de gevolgen van deze opvat ting zouden kunnen zijn. Het vooruitzicht van een pastorie te Rochallan zonder Janet scheen hem noch opbeurend, noch gerust stellend. „Luister eens, Edie, zou je het niet pret tig 'vinden Alison hier een weekje te heb ben?" „Ja, ik verlang er vreeselijk naar haar hier te hebben, zooals Janet zou zeggen. Maar zij houdt zich van den doove bij al de toespelingen, die ik maak. Zij hebben haar daar geheel in beslag genomen, die vreeselijke man van haar en al die door den honger geteisterde, uitgesloten lieden; maar zoo is het leven, Pat, en ik verbaas er mij niet over, dat zij ons vergeten heeft in ons afgelegen oord." „Nu, maar zij heeft een plicht tegenover haar eigen familie," zei Patrick norsch. „Ik zal haar schrijven en haar vragen de vol gende week te komen. Dan kun jij er nog een woordje aan toeyoegen." Hiermee -varen zij nog niet veel verder gekomen, maar hoewel liet hem moeilijk genoeg zou vallen cr eenigen grond voor te noemen, voelde Patrick Fleming er zich toch door gesterkt en hij boog zich over zijn vrouw en kuste haar met groote tecderheid; zij streelde zijn wang en zond hem met een glimlach naar zijn prceken, en daarmee ging dat onverklaarbaar bij elkaar passend paar, dat innerlijk het een of andere punt van overeenkomst, bezat, uiteen, elk, om den avond naar eigen voorkeur door te brengen. Edith verdiepte zich weer in Maeterlinck, daarna nam zij haar schrijfportefeuille van de plank onder de kleine tafel, waarop de lamp stond, en begon een briefje aan Ali son. Het was buitengewoon kort, maar het bracht teweeg, wat het meer uitvoerig epistel van Patrick misschien niet uitge werkt zou hebben. „Liefste van alle zusters," begon het, „het wordt tijd, dat je in den boezem van je fa milie terugkeert om de leden tot overeen stemming tr brengen. Dat is, geloof ik, het juiste woord, het eenige woord, dat je bren gen zal tot- je altijd liefhebbende en vaak naar je verlangende Edie." Patrick zag dit kleine briefje niet. Eigen handig deed zij het. in de enveloppe, die hij cm negen uur meebracht toen hij voor het avondeten beneden kvvanr, hij was nu zoover met zijn werk voor den Zondag go- reed gekomen, dat hij althans zijn tekst voor de ochtendprcck had gevonden. Zij hadden samen een genoegelijk maal, waar na Patrick een pijpje rookte bij de melodie van zekere passages uit, Maeterlinck, die Eddie in het bijzonder voor hem uitgezocht had. Daarna ging zij naar bed en nadat hij haar had ingestopt (zonder welke ceremo- r;e zij nooit wilde gaan slapen) en haar een langen nachtkus had gegeven, ging hij naar zijn studeerkamer terug en sloot de deur. Het v.as toen half tien; het was stil in huis en het eenige geluid, dat zijn oor trof, was het gebulder van de branding te gen het strand, de nagalm van een wester storm. Maai het kalmeerde liem en hij zette z'ch aan zijn taak met ijver en moed. (Wordt vervolgd). VROOM DREESMANN Langestraat. bestaande uit 2 faut. m. 4 stoelen, be kleed met imitatie kunstleer f 39.- Dito m. losraam stoffeering f 62.50.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5