AMEOSFOÖKTSCH DAGBLAD HET LAGERHUIS IN REP EN ROER Or .A. VAN OER LAAN, Amsterdam ZEGT 6 HOEDEN voor halven prijs. H. GLASSTRA Co. Zaterdag 19 Juli 1930 .DE EEMLANDEU" 29e Jaargang No. 17 VOOR U MET VACANTIE GAAT, bespuit eerst Uw kamers met Shell-Fox dan voorkomt U, dat Uw kieeden Bj^_moubelen_bedorven worden door de mot - Voor Amersfoort bij A. v. d. WEG, Langestraa^^3j^JTel^217 SINDS CROMWELL NIET VOORGEKOMEN Twee leden 5 dagen geschorst Engeland uit zijn bezwaren Engeland bezorgd voor den Volkenbond ALLEEN: UT3EGHTSCHESTRAAT 40. Telef. 92. TWEEDE BLAD N.V. COMPAGNIE LYONNAISE FEUILLETON Niet door menschenhanden gehuuwd KAPSTOKKEN, Een Labourman met „de glinsterende rammelaar" aan den haal Londen, 18 Juli. Engeland, het land van do eeuwenoude gebruiken en de ba kermat van het parlementarisme, do hoe der en beschermer niet alleen van oude etiquette, maar ook tooaangevend voor al les wat wel en niet in een oarlement mag worden gezegd, heeft vandaag een grooten echok te doorstaan gehad, die allen En- gelschen het aangezicht van schaamte moet bedekken. Want men heeft het aan gedurfd niet alleen het gezag van den Speaker, van den voorzitter, te misken nen, doch men heeft zelfs de hand durven j slaan aan het symbool van zijn macht, aan het uiterlijke teeken van zijn waardig heid Terwijl in het Lagerhuis werd gedebat- J teerd, viel Fenner Brock way verscheidene malen de sprekers in de rede en onder brak hen voortdurend, roepende, dat men toch eindelijk de Indische kwestie aan de orde zou stellen en dat het een schandaal was. dat daartoe geen voorstellen werden gedaan. Eindelijk verhief de Speaker zich van zijn zetel, hetgeen beteekent, dat nie mand in het Huis meer iets heeft te ver tellen, dat hij, de Speaker, er heer en meester is. Volgens een oud gebruik noem de Speaker Fenner Brockway's naam, waarop Macdoriald, volgens eenzelfde oude procedure, een motie indiende, waarin de schorsing van het LagerhuisMd werd ver langd, zoo meldt het Volk. Dit gebeurl wel eens meer, dus tot zoo ver was er niets bijzonders aan de hand. De motie werd ter stemming neergelegd en de leden van het Huis verdwenen uit hun banken en trokken naar de vertrek ken van de ja- en neenstemmers. In bet Lagerhuis stenit men n.l. niet met 'briefjes, cioch de leden verlaten het Huis en komen t door twee vertrekken weer binnen, er is i een kamer voor de ja- en een kanier voor de neen-stemmers; aan de uitgangen, of beier gezegd, aan de ingangen van deze vertrekken in het Huis wachten de tellers en tellen dan één voor één de ja- en neen- stemmers, die hen passecren. Intusschen was Fenner Brockvvay kalmpjes op zijn bank blijven zitten en wachtte geduldig op. den uitslag. Toeft iedereen weer op zijn plaats zat. wachtte men op den uilslag, dien de ja- en neen- tellers aan den Speaker zouden mededee len. Op het oogenblik, toen dc twee telle s van de neen-groep het Huis weer binnen- i kwamen, greep het Arbeiders-Lagerhuislid Beckett, een van dc tellers, den gouden staf va.n den Speaker, die op de tafel ligt I en terwijl hij dezen staf wild over zijn hoofd zwaaide en er mee naar de deur stapte, riep hij cenige malen: hef. is <jci> schande, mijnheer do voorzitter! Tederoen stond op zijn achterste beenen en de verslagenheid in het Lagerhuis was algemeen. Zoo iets afschuwelijks was se dert de dagen van Cromwell nog nooit ge schied. Cromwell was de dictator, die in 1633 het parlement ontbond en bij die ge legenheid uitriep, wijzende op den gou den staf: neem dien glinstorenden ram melaar maar weg' Over en weer werd van beide kanten luidkeels geroepen en geschreeuwd, ter wijl pedellen Beckett naliepen en hem den gouden staf ontnamen. Fenner Brockvvay had intusschen het Huis verlaten, zeg gende tot den Speaker. „Ik verlaat h-'t Huis uit eerbied voor U, mijnheer do voor zitter". De sergeant at arms nam eerbie dig don gouden staf op en legde hem weer op tafel voor den Speaker neer. Daardoor was de Speaker wederom in het bezit van het teeken zijner waardigheid en de orde hersteld. Beckett, die wel wist, wat hem te wach ten stond, had intusschen zijn biezen ge pakt zonder op het resultaat van do stem ming over zijn verwijdering te wachten. Zijn schorsing werd uitgesproken met 321 tegen 4 stemmen, terwijl Fenner Brockvvay er uit werd gezet met 200 tegen 21 stem men. Beide leden zijn voor 5 dagen ge schorst. b (in Voeding en Hygiëne). Het Britsche amvoord op Briand's memorandum behelst veel kritiek Het voorloopig antwoord van de Engcl- sche regecring op het memorandum van Brianci is bekend gemaakt. De Engelscho re geering geeft uiting aan haar grootc sym pathie voor het doel van de Kransche regce- ring om een nauwere samenwerking tus schen dc Europeesche staten aan moedi gen en de voorzorgsmaatregelen tegen den oorlog te versterken. Zij wcnscht oprecht, dat het Fransche initiatief zal leiden naar grootcr vvederzijdsch vertrouwen en vermin dering van de hindernissen voor den inter nationalen handel en naar economische sa men werking^ Terwijl de onafhankelijkheid en souverei- niteit van elk land geëerbiedigd dienen le worden, evenals bepaalde banden, die lus- schen groepen van naties bestaan, kan er toch veel gedaan worden om een beter over zicht te krijgen van do economische vraag stukken en opdat de politieke werkzaam heid op dit doel gericht worde, aanvaardt Engeland het voorstel de economische en politieke autoriteiten bijeen (e doeri komen. Het is echter niet zeker, dal een nauw keurig onderzoek de noodzakelijkheid of wenschclijkheid zal aantoonen van het stichten van nieuwe onafhankelijke inter nationale instellingen. Het is niet duidelijk, hoe de voorgestelde nieuwe Europeesche instellingen zouden kunnen werken zonder verwarring en mis schien rivaliteit te verwekken, die niet zou den nalaten op den nuttigen arbeid en het gezag van do Volkenbondsorgancn nadecli- gen invloed te oefenen Verder wordt in het antwoord liet gevaar in het licht gesteld, dat een uitsluitend' Europeesche unie intercontinentale rivali teit. en vijandschap zou kunnen verwekken. De Engclsche regeering is van gevoelen, dat „Nu is de nieuwe Hollandsche maatjesharing vet, blank en stevig. Nu is het Hollandsche zeebanket op z'n Fijnst. Nu "ioet ieder, die het kan betalen, eiken dag een zouten haring eten! Dat is gezond, voedzaam en zeer goedkoop! Op grond van haren grooten rijkdom aan eiwit, vet, voedingszouten en vitamines, mag men in ,,voedingsleer"-taal de volgende stelling ver kondigen: Zoute haring is goedkooper dan vleesch, goed- kooper dan gewone visch, goedkooper dan welk voedingsmiddel ook. Zoute haring is goedkooper dan brood. Amsterdam, 3 Juli 1930. (w.g.) Dr. A. VAN DER LAAN." Dit fijne zeebanket koopt U in den IJmuider Vischhandel N.V. UTRECNTSGHESTR. 40. Telef. 92. het gestelde doel voldoende bereikt zal worden binnen liet kader van den «Volken bond. Vraagstukken van Europeesch belang als de hygiene-confcrcntic le Warschau in 1922 en de wederopbouw van Hongarije en Oos tenrijk zijn bevredigd behandeld door de Volkenbondsorgancn en de Engelsche regee ring is van opvatting, dat het mogelijk zal zijn door Europeesche commissies van den Volkcnbondsraad en technische Volken- bondsorganen te stichten;' de gewcnschte machinerie te scheppen.' ..vereischt-om ec'ri grootere Eiiropcèscho sa'rncnwcrking te be reiken, zonder het risico én de moeilijkhe den te verwekken, die een stelsel van nieu we onafhankelijke instellingen zou mee brengen. Het antwoord stelt ten slotte voor, hel memorandum van Briand op de agenda van dc as. Volkcnbondsvcrgadcririg to plaatsen. Ook Portugal wil de macht van den Volkenbond niet verzwakken. Lissabon, 17 Juli. Blijkens verklarin gen \an den minister van buitenlandsche zaken wordt in bet door de Portugcesche regecring oj12 dezer aan den ITanscheii gezant overhandigde antwoord in beginsel de voorgestelde nauwe samenwerking tus- schcn de Europeesche staten aanvaard. Por tugal wcnscht echter niet de macht van den Volkenbond le verzwakken en er wordt op gewezen op dc bijzondere moeilijkheden inzake do koloniale kwesties, wijl Portugal in dit verband eigenlijk niet als een Euro peesche natie kan worden beschouwd. Ook wordt opgemerkt dat het voorge stelde pact niet van toepassing zou kunnen zijn op dc betrekkingen met Brazilië en dat ook vroeger gesloten verdragen met andere stalen van kracht moeten blijven. Ook Noorwegen uit bezwaren. Parijs, 17 Juli. (H.N.). Vandaag wordt het antwoord van Noorwegen op het memo randum van Briand op het Fransche minis terie van buitenlandsche zaken overhan digd. Noorwegen logt vooral den nadruk op liet economische gedeelte. Wat de poli- lieke zijde van het vraagstuk betreft, wordt opgemerkt, dat dit een zeer netelige kwestie is, waarbij rekening moet worden gehouden met nationale en historische overwegingen. Voorts verklaart Noorwegen, dat het even als vele andere landen zijn goedkeuring niet zou kunnen hechten aan een stelsel, waar bij ook militaire verplichtingen w-orden aan vaard. Dc ontwikkeling kan '"slechts zeer geleidelijk geschieden, daar het vraagstuk buitengewoon ingewikkeld is, vooral onder de tegenwoordige omstandigheden in vele declen van Europa. België legt den nadruk op den economischon kant der zaak. Het Beigische antwoord legt vooral den nadruk op dc economische zijde van het vraagstuk en noemt als de voornaamste taak, waarnaar gestreefd moet worden, de stabilisatie der politiek van de handelsver dragen, het afbreken van cle tolmuren en do ontwikkeling van do economische sa menwerking tusschen de verschillende lan den. Do Belgische regeering maakt voorbehoud ten opzichte van het door Frankrijk voor gestelde permanente comité en ook ten op zichte van den door Frankrijk verdedigden voorrang van de politieke boven de ocono- rnischo vraagstukken. Do samenwerking van dc Europeesche staten op economisch gebied is niet minder belangrijk dan het politieke vraagstuk. Verder wordt do nood zakelijkheid van een pact van. algemecnen aard betoond. Do grondslag daarvoor kan ook worden gelegd na een gedachtemvisse- ling, die op de volgondo vergadering van den volkenbond tusschen de vertegenwoor digers der verschillende staten moet plaats hebben. GESTOLEN WAPENEN TERUG GEVONDEN. Leipzig, 17 Juli. (V.D.) In Bootitz- Ehrcnbcrg zijn gisteren twee broers gear resteerd onder verdenking vuurwapenen »in hun bezit le hebben. Bij een nader onderzoek in de omgeving van hun woning werd een kist met machi negeweren gevonden, welke later de nog niet terecht, gekomen, in de maand Febru ari j.l. uit een infanteriekazerne te Leipzig gestolen, wapenen bleek te bevatten. DE AARDBEVING IN GUATEMALA. Een s*ad geheel vorwoest? Londen, 17 Juli. (H.N.). Volgens nadero berichten uit Guatemala zijn bij een aard beving ten minste 30 personen om het le ven gekomen, terwijl het aantal gewonden zeer groot moet zijn. Men vreest, dat. de stad Japatagua geheel verwoest zal wordon, daar de schokken nog voortduren. De regeering heeft voor de bewoners van het geteisterde gebied een hulpactie geor ganiseerd. DE SPAANSCHE KONING HEEFT EEN AUTO-ONGELUK. Londen, 17 Juli. (V. D.) Heden kwam de auto, waarin koning Alfonso een rijtoer mankte door het. Hydepark, in botsing met een twoseater, bestuurd door een dame Een gedeelte der ruiten van den auto, waarin de koning gezeten was, werd gebroken, ter wijl de, twoseater beschadigd *erd. Geen der betrokkenen echter werd gewond, Ko ning Alfonso stapte uit, informeerde naar den toestand van de besturende dame, schudde haar de hand en vervolgde zijn tocht naar het Buckingham Palace, waar hij met koning George lunchte Morgen vertrekt koning Alfonso weer naar Spa.i'e. OPNIEUW ZES DOODEN GEBORGEN IN HAUSDORF. N e u r o d e, 17 Juli. (V. D.). Hedenavond laat is men er nog in geslaagd zes dooclen uit do Kurtschacht te bergen. Het aantal der vermisten bedraagt thans nog 33. UTRECHTSCHEWEG 10 - TEL. 179 - AMERSFOORT De wereld is een blijspel voor den den ker, maar een tragedie voor hen, die voelt. WAL POLE. door DAVID LYALL. 80 Tibbie vroeg zich af, of het overige van liet gezin iets had gemerkt van dc vreemde gebeurtenis in den nacht; opgewonden wierp zij haar peignoir om en opende de deur. Zij meende brandlucht te merken, maar er was geen rook in huis noch eenig teeken, dat de anderen wakker waren. Zij herinnerde zich, waar de vertrekken van Alison lagen en liep het breede portaal over en een kleine gang door, die ze gedeel telijk afsloot. Ze vormden een grootc suite in den nieuwen vleugel die geen uitzicht had op het voorterras Zij klopte gejaagd, maar kreeg geen ant woord. Na nog eens geklapt te heboen, opende zij de deur. Het was dc deur van de kleedkamer; een nachtlicht brandde op een klein tafeltje voor het raam, dat een zwak licht wierp in den verstcn hoek van de kamer, waar het bed stond. Alison lag er alleen in en nadat zij een stap naar vo ren had gedaan, zag Tibbie, boe vast zij sliep en hoe haar gelaat de gemartelde uit drukking verloren had; toen vond zij het moeilijk genoeg om haar te wekken. „Alison, lieve, word wakker, er gebeurt wat," zeide zij, haar schouder aanrakend. Alison Jjewoog zich onrustig en opende daarna verschrikt haar oogen. „Ben jij het Edmund? Wat ben je laat: kom gauw in bed, zei zij verward; toen zij Tibbie herkende, richtte zij zich op haar elleboog op. „Ben jij het Tibbie? Wat is er? Kun je niet. slapen? Hoe laat is het?" „Half twee. Ik werd wakker door hel le ven buiten. Er zijn menschcn op het terras, een groot aantal en zij schijnen boos te zijn maar toch kalm. Eenigen hebben branden de fakels in cle hand. Waar is Edmund?" „Edmund is nog niet boven gekomen Ik heb hem t laatst in de bibliotheek gezien. Menschcn op het terras? Weet je zeker, clat je niet gedroomd hebt, Tib?" „Neen, kom maar mee naar mijn kamer of naar hel raam op het portaal, dan zul je het zien." Alison sprong het bed uit: Tibbie gaf haai den peignoir aan, die o\er den rug van den stoel hing en zij stak haar voeten iu een paar muiltjes Samen gingen zij toen 11.mi- liet raam op het portaal, dat wijd open stond, om de koele nachtlucht 1 er hei t nis 'e laten stroomen. De menigte had zich nu verspreidhet scheen, dat zij het huis om singelt.: hadden; slechts enkeicn bevonden zich nu op het voorlerras. Jk moet naar Edmund gaan, Tib," zei Alison, terwijl zij bleek werd. „Ik geloof, dat het arbeiders zijn. Ik heb gehoord, dal zii eerder bedreigingen geuit hébben. Wij moeten ons gauw aankleeden, 0111 zoo noo- clig naar buiten te kunnen gaan." „Ben ie nie.t bang, om naar hen toe le gaan, Ai lie?" „Bang? Ik? Waarom zou ik? Natuurlijk ga ik' naar buiten. Ik moet zoo mogelijk eerder dan Edmund hij hen zijn. „Nu." voegde zij er hard aan toe, „zal hij nog van zijn daden, noch van zijn woorden meester zijn." Zij gingen elk naar haar kamer en kleed den zich zoo snel mogelijk. Maar toen zij1 gereed waren om naar beneden te gaan,, was de brandlucht sterker gew orden en de rook doordrong liet geheeic huis. Tibbie snelde hevig verschrikt naar beneden en deed de bouten van de voordeur; op het zelfde oogenblik kwam .Ricketts aanloopcn. uit zijn kleine slaapkamer naast de provi siekamer, 0111 te zien, wal. et gaande was. „Het huis staat in brand Ricketts," zei Tibbie heel kalm „Er staan een groot aan tal menschcn buiten. Ik zal hen toespre ken." Tibbie had hoegenaamd geen vrees voor de lieden uit Birtlcy en* zij komfc' 'allen. Er waren öp dien noodloftigen nacht niet veel huizen vertegenwoordigd, die zij op het een of ander tijdstip niet bezocht had met een boodschap van barmhartigheid. Ande ren, flic hen niet. kenden, zouden hen de ruwste en gevaarlijkste troep ter wereld noemen. Dit was Tibbie's oordcel niet.. Zij aarzelde geen oogenblik lien oncler de oogen te zien, evenmin had zij het gevoel gevaar te loopen. Toen cle zware bouten met be hulp van Ricketts waren weggenomen en cle deur wijd opengeworpen werd, had zij geen ontzaglijke menigte voor zich. Zij wa ren. als liet ware door een me meet aange trokken, naar de andere zijde van het huis gegaan Een oogenblik later schooi het haar pas le binnen, dat cle bibliotheek, waar de heer des huizes vermoedelijk zijn zou, aan de achterzijde van het huis lag. Zij snelde door het huis terug en ont moette bij de deur van cle bibliotheek Alison, die haar handenwringend tegemoet kwam. „Edmund is er niet, Tibbie. Ik weet niet, waar hij heen is. Heb je hem ergens ge zien?" Tibbie schudde het hoofd. „Ik moet de brandspuiten opbelllen," zei zij met vaste stem. „ITet vuur neemt toe en met clezen wind en nu alles zoo droog als kurk is, zal er morgenochtend niets over zijn van Old Hall." Zij liep naar de telefoon, maar er scheen iets niet in orde le zijn, want zij kon geen antwoord krijgen. Zij vermoedde, dat een hunner nog wraak gieriger dan cle rest. den draad had door gesneden. Elk oogenblik was kostbaar, elke minuut moest de gevreesde kracht doen toenemen, die in korten tijrl een totale ver nieling kon aanrichten. Het was Tibbie, die de leiding nam; zij deed alsof cle plaats haar behoorde. Alison stond bleek en met droge oogen toe te zien: naar het scheen, was zij zich niet bewust van den omvang, dien het gevaar nu reeds had. Tc midden van dit alles kwam Madge, halfgckleed naar beneden vliegen en ook de verschrikte dienstmeisjes, cle ern nog wanhopiger clan cle andere; zij 6londen te gen elkaar aangedrongen te huilen en be jammerden de gebeurtenis van den nacht. Tibbie kan een jeugdigen stalknecht bewe gen te paard naar de stad hulp te gaan halen en toen zette zij heel kalm, cn naar een, hoe snel ook, toch wel overdacht plan, dc bedienden aan hét werk, om voorwer pen, die de meeste waarde hadden, te red den. Er waren er niet veel. Een huis van zulk een omvang zou. indien het bewoond was door iieden van beschaving en goeden smaak, gevuld zijn geweest met goede schil- clerijcn en zeldzame snuisterijen, die alle opofferingen, welke een zoo kritiek oogen blik vergen kon, waard waren Het zilver en de persoonlijke eigendommen waren echter het eeni.ge wat de moeite van het redden waard was; de schilderijen betee-. kenden niet veel. En wat de meubelen be trof, al hadden zij veel geld gekost, en al namen zij veel plaats in, veel bijzonders was er niet bij. Door de open ramen van. de bibliotheek stapte Tibbie daarna naar buiten en sprak tot de mannen, die daar met dreigend gelaat verzameld stonden. „Het is mijnheer, dien wij hebben moe ten, den man. die ons in Birtlcy laat ver hongeren," zei er een. „Stuur hem hier heen, en laat hij ons als een man mder cle oogen komen. Anders mag hij blijven en verbranden." (Wordt vervolgd). VROOM BREESMANN Langestraat. Een zeen groot assortiment in Oud-Hollandsche en moderne met en zonder spiegel, tegen zeer lage prijzen, F 6.50, f 4.90, F 3.50, F 2.90.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5