BEGRAFENIS DS. JONGEBREUR OVERZICHT VAN HET WEER Een ongewoon verloop BEGRAFENIS MR. J. P. HOFSTEDE „Een man, die velen ten zegen was" SB—SM9 Er viel de afgeloopen week overvloedige regen Do afgeloopen week was merkwaardig den buitengewoon overvloedigen regen, welke een gevolg was van een weergesteldheid, die op ongewone wijze verliep. Er ontwikkelde zich namelijk van Vrijdag 11 op Zaterdag 12 een kleine de pressie over het Oostelijk gedeelte der Koorstee, die in Z.-Z.-Westelijke riehtlng van net Skagerrak naar Nederland trok en deze depressie bracht in do streken, waar zij overheen trok, zeer overvloodige regens. Vervolgens heeft zich over geheel We9t* Europa een depressie-gebied met verschil lende centra ontwikkeld, waarvan het voornaamste centrum boven de Britsche eilanden stationair werd. Zoo bleef do baro meter van Zondag af de verdere dagon van de week langzaam dalen, maar in tegen stelling met den gewonen gang van zaken verbeterde het weer bij dalenden barometer gaandeweg. Op deze wijze bleef hot ver loop der weersgesteldheid do gcheelo week een verrassing. Het resultaat van dit ongewone verloop der weersgesteldheid was in de eerste plaats een overvloedige regenval, die niet minder bedroeg dan 70 m.M., dat is, om een paar •vergelijkingen te maken, moor dan do geza menlijke hoeveelheid, die in de maanden Mei en Juni gevallen is, cn ongeveer do normale hoeveelheid, die hier in de regen- rijkste maand van het jaar (October) valt. De hoeveelheden, die op ieder der 7 regen dagen in de afgeloopen week zijn afgetapt, waren: 12, 11, 1, 35, 14, 10 en 1/» m.M. Op Maandag ging de regen ook vergezeld van onweersverschijnselon en plaatselijk zijn zoowel de laatste als de regenval opvallend hevig geweest. De bovengenoemde kleine depressie bracht Zaterdag een krachtige N.W. wind. Boven alle verwachting bracht de Zondag daarop heel mooi weer, maar spoedig volg de een achteruitgang, die geduurd heeft tot den laatsten dag der week, die zeer rustig, opklarend weer heeft gegeven. De gemiddelde temperatuur vertoonde ender deze omstandigheden een daling tot ongeveer 2 graden beneden do normale. Zaterdag was een zeer koele dag, waarvan de gemiddelde temperatuur ongeveer 7 gra den lager was dan de normale, een gemid delde, dat. sedert 1911 niet is voorgekomen. De overige dagen waren alle te koel. Bij deze twee ongunstige factoren kwam een hoog bewolkingscijfer en daardoor een gering aantal zonneschijnuron, zoodat de afgeloopen week, wat de belangrijkste me teorologische factoren betreft, heel ongun stig is geweest. ;mr. Miedcma cn H. Craandijk, directeuren 'van de Haarlemsche hypotheekbank en an deren. De eenige spreker was dr. L. Alma, oud ste vriend van den hoer Fennema, die op verzoek van do familie het woord voerde. Mevr. Fennema sprak eenigo woorden van dankbaarhoid, waarna de oudste zoon dankte voor de belangstelling. Een waarachtig man 5-11 12-18 Gemldd. temperatuur Hoogste temperatuur Laagste temperatuur Warmste dag 'Koelste dag Gem. veranderlijkheid Aantal zomerdagen Totale regenval in m.M. Aantal regendagen 'Aantal onweersdagen Gem. rel. vochtigheid Gem. bewolking 2 uur Gem. bewolking 8 uur Aantal uren zonneschijn JJodemtemperatuur 8 uur: 15 c.M. 2 c.M. r- 15 c.M. 25 c.M. Juli Juli 17.5 16.3 25.0 19.5 18/7 10.2 10.2 13/7 22.0 17.8 13/7 13.5 13.8 12/7 2.3 1.2 1 0 IS 70 3 7 l) l 75 86 3.7 7.5 5.9 8.3 63 30 10.5 8.7 18.5 18.3 193 17.2 19.2 17.3 Op Oud Eik en Duin, werd Zaterdagmid dag onder veel belangstelling mr. I. P. Ilofete-Je. oud-officier van Justitie bij de Arr. Rechtbank te Groningen ter aarde be steld. Onder de aanwezigen op de begraaf plaats waron mr. D. P. Enklaar. vlce-pres. in de rechtbank te Groningen; mr. A. Rom- bach, off. v. justitie te Groningen; mr. R. P. Cleveringo, rechter in de rechtbank te Groningen; mr H. de Visser, deken van do orde van advocaten te Groningen; jhr. mr. R de Marees van Swlnderen, oud-pres. van de rechtbank te Groningon: mr. van der Eist, griffier bij de rechtbank te Gronin gon; mr. A. II Servatius. sub.-off. bij de rechtbank te Assen, kolonel Bauduin, in specteur der Kon. Marechau6sóo; J. M. van Kuyk, oud referendaris der Prov. Grtffio van Groningon; ir. Gratama. oud rijks hoofdingenieur bij do Spoorwegen; O. Ch Croiset van Uchelou. districts-commandant der rijksvcldwaehi; S. L. Oostmeljer, gep adj. inspecteur der alg politie van West- Java. jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten. rechter In de rechtbank to Haarlem; J. C. A. Casius, insp. der bolastingen te Gronin gen en professor van Goudoover uit Gro ningen. Met den 6toet kwam nog mede de oud minister van IJsselsteln. Nadat do kist in de kapel onder orgel spel was binnengedragen nam mr. Enklaar het woord. Hij herinnerde er aan, dat ruim eon jaar geleden mr. Hof stede afscheid nam van de Gron. recht bank, welke hij geduronde 15 jaren als of ficier had gediend. Hij was een bekwaam officier, hulpvaardig, vriendelijk en opge wekt, wars van gewichtig doenerij. Hierop voerde het woord de heer Stork uit Hengelo, als vriend. Hij schetste den ontslapene als een waarachtig man, die don ernst van het leven verborg achter zijn levenslust. Spreker uitte vervolgens woorden van troost tot de naasto bloedverwanten. De kist werd hierna grafwaarts gedra gen. Nadat de aanwezigen in de groeve bloe- mon hadden gestrooid word namens de fa milie een dankwoord gesproken voor de betoonde belangstelling. Jongebreur en Veenendaal waren onafscheidelijk; sprak men den eenen naam uii, dan dacht men aan den ander Deze commissie bc BS ORGANISATIE DER ARTILLERIE- INRICHTINGEN. Commissie van toezicht geïn stalleerd. VGravcnhage, 21 Juli Hedenmorgen heelt de Minister van Defensie op zijn de partement do Commissie van Toezicht op tic Reorganisatie van de Artillerie-Inriclv üngen geïnstalleerd, staat uit de liecren: Professor L. A. van Royen, Hoogleeraar hij de Technische Hoogeschool te Delft, lid en Voorzitter: Ir. IJ. O. J. H. Bauduin, al gemeen chef van den bovongrondschen dienst der mijn Julia te Eygelshoven (L.) enK. E. Oudendijk, Kolonel-titulair der Ar tillerie, Hoofd der 14c afdeeling B. van het Departement van Defensie, leden: C. A. Ilartmans, kapitein der Artillerie, werk zaam bij de IVe afdeeling B van het Depar tement van Defensie, secretaris. De taak dezer commissie zal zijn: het in overleg met de Directie uitwerken van de reorganisatie der Artilleric-Inrich tingen, het aan den Minister van Defensie doen van voorstellen betreffende deze reor ganisatie en het houden van toezicht op de door den Minister van Defensie goedgekeur de voorstellen. JERASSCBrNG MR. E. FENNEMA. Op West er veld is Maandag verascht het stoffelijk overschot van mr. E. Fennema, di recteur van Brookman's Effectenkantoor en gedelegeerd commissaris van Broekman's commissiebank voor incourante fondsen te Amsterdam. Er was groot© belangstelling, waaronder behalve directeuren, commissarissen en per soneel van beide kantoren, vele vertegen woordigers van bankinstellingen en effec tenkantoren; o.m. waren er de hecren W. G, Wendelaar cn mr. Van Sonsboeck namens de vereoniging voor den Effectenhandel, de hoeren Herbert Cremer, R. C. Rehbock, jhr. mr. J. W. G. Boreal van Hogclanden, jhr. mr. D. E. van Lennep, prof. dr. v. cl. Bergh van Eysinga, P. W. Janssen, G. J. Blijden- stein, mr. A. F. van Hall, J. W. Sillem, J. A. Verkade, H. A. Pierson, G. S. B. Dunlop, F. J Bcrnhai d. B. v. Marken. J. Wichmann, ACTIE VOOR EEN LUNCHROOM AAN DEN NIEUWENDIJK. Optreden der kellners verboden. Arasterdam, 19 Juli. Dc vice-president der rechtbank, mr. Van Royen, heeft heden morgen uitspraak gedaan in hot kort ge ding betreffende bet conflict tusschon een lunchroomhouder aan den Nieuwendijk contra zijn vijf voormalige kellners. Het beroep van mr. Zcldenrust, die voor gedaagden was opgetreden, op onbevoegd heid van don president en niet-ontvanke- lijkbeid van oischer werd afgewezen, onder overweging van den prosident dat dit be roep niet in overeenstemming is mot de wet, in het bizonder niet met artikel 289 Wetboek van Burg. Rechtsv. Overigens werd erkend, dat de beslissing een voorloo- pig karakter moet dragen, weshalve oischer verplicht werd de hoofdzaak binnen veer tien dagen na. heden voor de rechtbank aan hangig to maken. Overwegende dat gedaagden hebben toe gegeven dat de inhoud van do door hem aan het publiek uitgereikte strooibiljetten in strijd is met do waarheid, voorts dat deze inhoud bij het publick een zeer ongunstigen indruk moet vestigen omtrent den persoon van den lunchroomhourler en reeds hierdoor een verbod tot straatactie voor den lunch room alleszins gerechtvaardigd is, wees dit president de vordering van oischer too en veroordeelde gedaagden in de kosten van het geding. Waar het vonnis op de minuut uitvoer baar werd verklaard, zoo noodig met behulp van den sterken arm, zal thans de politie elke actie van de voormalige kellners voor den lunchroom dienen te verhinderen. Namens genoemde kellners verzoekt men ons mede te deelen, dat bij het Donderdag avond tusschen half twaalf en twaalf uur voor den luchroom plaats gehad hebbende relletje, hetwelk door den advocaat van eiseher in het kort geding ter sprake is go bracht, geen dezer kellners betrokken is ge weest. BESCHONKEN MAN DOOR AUTO AANGEREDEN, Inwendige kneuzingen. Zondagnacht pl.m, 12 uur reed F. uit Apeldoorn met zijn auto op de Deventer- straal toen er plotseling een man voor zijn auto sprong. Door scherp uit te halen tracht te F. een botsing te vermijden maar kon niet verhoeden dat hij den man, den 20-ja ligen K., wonende aan de Deventerstraat te Apeldoorn, aanreed Genoemde K. was zoo danig aangereden, dat hij bewusteloos bleef liggen De inmiddels gewaarschuwde zie kenauto vervoerde hem naar het, Gem. zie kenhuis, waar vastgesteld werd dat hij in wendige kneuzingen had bekomen, bene vens een gebroken enkel. Het onmiddellijk door de politie ingestelde onderzoek wees uit, dat het slachtoffer onder den invloed van sterken drank verkeerde. Vast staat dan ook dat den bestuurder van den auto geen sehuld treft. Er bestaat hoop, dal dc aan- geiedcnc herstelt. Veenendaal. Onder zeer grooie be langstelling heoft Maandagmiddag alhier de teraardebestelling plaats gehad van hot stoffelijk overschot van ds. Jongebreur, in leven Hei v predikant alhier. Tevoren werd in do Oudo Kerk een gedachtenisdicnst ge houden, welke eveneens door talloos velen werd bijgowoond. Zoo merkten wij ond6r meer op; nagenoeg alle hoofdbestuursleden van don Gercf. Bond. oud-minister mr. Bijleve'.d, namens het Centraal comité der A.-R. Partij, do heeren mr. Diepenhorst en Vormooten voor hot Prov. Comité der A.-P». Kiesvereenigingen, hoofdbestuursleden van do Ned. Middornachtzending, prof. Haitjo- rna en ds. E venhuis, \oor hot Ned. Her vormd Verbond ds. Do Bruin, Chr. Gerftf predikant cn ds. Bcorens, Geref. predikant alhier, hot dagelijksch bestuur en raadsle den der gomoente, het bestuur dor A.-R. Kiesvcreeniging alhier, hoofden van scho len, enz. Do lijkkist stond in het doophek voor don kansel opgebaard; zacht orgelspol weor* klonk door het kerkgebouw, dat zich ge- loidelijk met belangstellenden en genoodig- den vulde. Nadat gezongen was Psalm 73 vers 13. en gelezen Psalm 37, betrad ds. S. C. van Wijngaarden den kansel, dlo als voor zitter van den kerkerand, en thans als oudste dienaar des woords, tevens nomen' het collego van kerkvoogden en notabelen, getuigenis aflegde van do groote boteoko- nis, welke ds. Jongebreur voor het plaatse lijk kerkelijk leven heoft gehad. „Toon het gerucht van het auto-ongeval bij Doorn, on do medodccllng dat ds. Jongobreur sterven- do was, in onze gemeente bekend werd. wns de oerslo gedachte bij /nij, on ongetwij feld bij ons allen: „Maar dat kón toch niet?" Jongebreur on Veonondaal zijn im mers onafscheidelijk, en sprak men in onze Gereformeerde kringen oen van beirlo na men uit, dan dacht men vanzelf ook aan don andere. Hot schoon onmogelijk, dat ver lies te roalisocrcn, on zelfs nu, nu xtfn ?lof- felijk overschot in ons midden staat opge baard, kunnon wij ons moeilijk indenken, dat zijn markante figuur uiteowischt is uil hot beeld, dat do klank Veenendaal op roept» Wij zullen hem nooit moer op gezette tijden voorbij zien komen —.hij wns een man van de klok cn wat erger is, wij zul len hem nimmor meer dezen kansol zien betreden. Diope ontroering vervult ons. aU wij denken aan de eenzaam achterblijven de weduwe, die zich zoo plotseling beroofd ziet van den sterken steun, welke van haar echtgenoot uitging. En als wij besoffen wat de gemeente en wat zijn familie in d« Jongebreur verliest, dan komt over ons iets van de aanvechting, waaraart Asaf ten prooi was, toon hij het kruis der vromen zag tegen den achtergrond van den voor spoed der goddeloozen. IIoo goed verstaan wij do verzuchting, die men dezer dogen kon beluisteren: „Wat moet er nu van 't Voen worden zonder Jongebreur." Hij nam zulk een groote plaats in, hij was zulk een man van gewicht; reeds door zijn uiter lijke persoonlijkheid wist hij to imoonee- ren, on hocvoel te meer door zijn innerlijke karaktereigenschappen! Hij wist wat hfj wilde, on wist dat meestal te hereiken ook slaagde hij daar niet, in, dan bleef hij toch dezelfde, afkcerig als hij was van alle draaierij en klein gedoe. Zijn kanselwerk was goed verzorgd, de vrucht van nauwge zette studie, on stylistisch in cjo puntjes, Zijn glashelder en instructief betoog heeft velen de Heilige Schrift beter doen begpjj pen. Meer dan 25 jaar hooft de gemeente aandachtig naar hem geluisterd, en dat zij rekening hield met wat hij zeide, is niet het rninst gebleken bij den bouw van d» tweede kerk, welke voor het grootste ge deelte aan zijn invloed te danken is geweest Hij wist allen tegenstand te overwinnen, en alleen reeds daardoor zal zijn naam bij onn voortleven als die van den man, die in meer dan één zin do kerk heeft opgebouwd. Ook persoonlijk is hij velen tot zegen geweest Uit dc mond van eenvoudige kinderen Gods heb ik het mogen beluisteren, dat zij aan de predikatie van ds. Jongebreur zooveel hadden gehad. Zoo was hij in Gods hand een werktuig, dat vele zielen heeft gebracht tot de hier beneden strijdende, hierboven triomfeerendo kerk. In het hart des volks verwierf hij zich daardoor een monument, duurzamer dan metaal. Thans is hij. vol' komen onverwacht, terwijl zijn gezond hcidstoostand juist veel verbeterde, door God weggeroepen Als een getrouw dienst knecht is hij van zijn post afgelost, en wij staan voor een ledige plaats. Zondag aan staande zou ds. Jongebreur zijn radlopreak hebben gehouden, en merkwaardig genoeg luidde zijn tekst, naar de woorden van Asaf: „Gij zult mij leiden door uw raad, en daarna in heerlijkheid opnemen." Van dat geloof in den lieer zou hij Zondag hebban getuigd, maar God heeft, het anders be^ schikt. Spoediger dan vermoed werd heeft ds. Jongebreur Gods raad uitgediend, en spoedigor heeft hij de heerlijkheid mogen smaken, die God bereid heoft in Jezus Christus." Ds. Verwoijs uit Breukelen zeide, dat de aangrijpende gebeurtenis, welke do ge meente van Veenendaal in haar leeraar ge troffen heeft, aan het Provinciaal kerkbe stuur niet zonder meer is voorbij gegaan Namens dat kerkbestuur sprak hij ren woord van dankbaro waardeering jegens hem, die zoo onverwacht door God is op geroepen. „Gij weet. beter w.nt God van n nam, dan wij het weten. Moge Hij u troosten over het verlies van uw tróuwen dienaar. Ds Jongebreur was secundus-lid van het Prov. Kerkbestuur, en als zoodanig heb ik hem enkele malen mogen ontmoeten, ter gclegonhcid van de proponent-examens. Zoowel door zijn mede-leden als door do oxaminandi werd hij ten zeerste gewaar deerd. Wij zullen hem in onzen kring niet vergeten. Streng van overtuiging, ruim van blik en mild van hart, zóó i9 hij door onzen voorzitter gotypeerd, en zóó zal zijn beeld voor ons levend blijven." Ds. IT. J. Couvé uit Amerongen sprak een onkel woord namens het classicaal bo- stuur van Wijk cn den ring Rhcncn „Het i9 niet alleen oen officieels taak, maar het is mij ook een pcrsoonlljko behoefto thans, voor de derde maal, over hem te ^prekeD. Tweemaal gold het een jubileum, en thans staan wij rond zijn baar. Ds. Jongebreur was jarenlang lid en scriba van hot clas sicaal bestuur, cn beiden hebber, wij heol wat predikanten en ouderlingen zien ko men en gaan. In dc bijeenkomsten was hij een geliefde persoonlijkheid, robust, maar met een hart van goud. Bij alle verschil van Geloofsovertuiging peilden wij elkander in het hart, en vonden daar oenzelfde toewij ding tot onzen God on Zaligmaker. Predi kanten cn kerkeraad staren hem met liefde na in het graf; God hebbo zijn ziel." Ds. Deur uit Schoonhoven richtte zicb namens do familie, in het bijzonder na- mons do weduwe, tot de gemeente. „Mijn oom heeft ln Veenendaal meer dan 25 jaar gewerkt, en hier veel tot stand gebracht op het gebied van school, kerk en gemeen'o Het loven is een afwisseling van duister on licht, van droefenis en blijdschap: in No vember van het vorig jaar hordacht hij zijn zllvoron ambtsjubileum, en stond hij op doze plants in ongebroken kracht, thans zijn wij vcrecnigd rond zijn stoffelijk overschot. Toen was zijn huis mot bloemen getooid, nu Is hot In rouw gedompeld. Er is een ledige plaats in dit bedehuis, in de gemeente, In uw huis cn in uw aller hart, want uw herder on locranr, uw vriend on metgezel is opgeroepon Tot in do laatste oogenblik- ken van zijn leven is hij werkzaam ge weest voor Gods koninkrijk, cn dat werk zal niet zonder vruchten blijven. Zijn stem en zijn woord zullen plaats houden ln uw hart. En als do gemeente en haar leeraar elkander zullen ontmoeten voor Gods (roon, dan zal blijken, dat zijn woord geweest is een blijvende eeuwlgo zegen." Spreker dankte ten slotto de gemeente voor al het geen zij voor ds. Jongebreur heeft willon zijn Ds. M. van Grieken uit Rotterdam, sprekende namens den Geref. Bond, zeide, het niet to kunnen verwerken, dat God in een oogonblik zijn besten vriend door den dood had weggenomen. De Geref. Bond ver liest in ds. Jongebreur ontzaglijk veel, en God hooft met ons geen raad gehouden of wij hem wel konden missen. Men zong hierna gezamenlijk Psalm 27, het laatste vers. Dan werd de lijkbaar de kerk uitgedragen. Buiten, op de Markt, for meerde zich in den gestadig vallenden re gen, de rouwstoet. Als slippnndragers fun geerden tien leden van den kerkeraad, ter wijl achter de rijtuigen een lange rij van genoodigden volgde. Onder klokgelui schreed de droeve stoet grafwaarts. Op de begraafplaats. Reeds vroeg in den middag hadden zij, die niet in de gelegenheid waren, den kerk dienst bij te wonen, alsmede vele belang stellenden zich naar het kerkhof begeven. Lang voordat de stoet, de doodenakker be reikte, stond men in rijen dicht geschaard. Speciale politierogcling was ook hier ge troffen, zoodat, o.a. geen kinderen op de begraafplaats werden toegelaten en voor het publiek de ruimte gereserveerd was, geheel links van den grafkuil. Het overige gedeel te bleef zoodoende geopend voor hen die hetzij als familie, hetzij als genoodigden met don stoet zouden meekomen. Voor die familie had men banken in gereedheid ge bracht, terwijl voor do sprekers een ge stoelte was opgericht. Voor oventucele on gevallen was dc plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis tegenwoordig. Togen drie uur werd de reeds aanwezige politiemacht veisterkt met een tweetal be reden marechaussée's, die den toegang tot de begraafplaats vrij hielden. Daar steeds de stroom van belangstellenden bleef door gann, sloot men, toon de stoet in de verte werd aangekondigd, de hekken van het kerkhof. Met honderden was men toen reeds door die hekken gepasseerd. Om ongeveer half vier arriveerde de ge weidige stoet do plaats van bestemming, waar men zich onder aanhoudende regen rond de grafkuil schikte. Dr. J. J. P. C. van Ku y k, burgemeester van Veenendaal, al9 eerste spreker de ka thetjer betredend, heeft hierna ongeveer als volgt gesproken: Wanneer ik hier spreek, dan is het niet om den mensch te eeren, maar om God te loven, voor het goede, dat Hij ons in Ds. Jon gebrour heeft gegeven. Wanneer ik dat rij ke leven in mijn gedachten laat voorhij gam o zie ik hem zitten in studeerka mer. uitdenkende wat voor de Gemeente goed kan zijn. Ik teeken dan hem in zijn karakter als denker. Hij ontwerpt een plan beziet dat aan alle kanten, en deelt, wan neer het rijp is, het mee aan hen, die er bij Ds. JONGEBREUR. betrokken zijn. Een ander zal ook een plan hebben gohad, ook het overwogen hebben, doch durfde er niet meo voor den dag te komen. Zoo zie ik hem in zijn tweede ka raktereigenschap, de man van het initia tief. Er komen bezwaren cn tegonwerpingen tegen zijn plan, er zijn anderen, die het willen, zooals zij dat gedoeld hadden, mis schien zijn er dio nu juist zijn plan niet willen omdat het Ds. Jongebreur is, doch dan openbaart hij zich in wat ik noem zijn derde karaktereigenschap, de doorzetter, want met al dc bezwaren en tegenwerpin gen doet hij zijn werk zegenvieron. Niet al tijd is wat hij dacht te doen geslaagd en zijn ook teleurstellingen zijn deel geweest, maar hij heeft die weten te dragon. Wellicht niet Hanstond6 berust, maar het tenslotte overgegeven, daarin gesteund door zijn krachtig geloof. Het zou mij te ver voeren alles te noemen, wat Ds. Jongebreur in de ze gemeente heeft tot stand gebracht, op kerkelijk en maatschappelijk gebied. Scho len verrezen er door zijn hand, kerken uit gebreid, krachtig werd dc arbeid op sociaal terrein. Hoeveel heeft hij voorts weten te verhoeden. Kerkelijke geschillen komen se dert langen tijd niet meer voor, eenheid heorscht er in de politick, die hij voorstond. Zoo werkte hij meer dan een kwart eeuw, dag in, dag uit. Wanneer men thans de stommen beluistert dan hoort men er, die zeggen, dat het nu mis zal gann. Doch het ware zijn nagedachtenis niet te ceren het voor te stellen alsof hij zijn getrouwen niot toeroept: „Zeg den kinderen Israels, dat zij voorttrokken." Voor alles wat God ons in dezen man heeft willen schenken, past Hem grooten dank en waar wij de gedach tenis van Ds. Jongebreur willen eeren wil len wij ook God de lof brengen die Hem hierin toekomt. M r. H. B ij 1 c v c 1 d, oud-minister, heeft vervolgens het woord gevoerd namens het provinciaal comitó van Anti-Revolutionaire Kiosveroenigingon. We ontleenen daaraan het volgende: Daar is rouw in het land, ook onder staat kundige kringon, om het verscheiden van •lezen getrouwe. Wnar hij contact bij vele menschen zocht, zoo lag ook het A.-R.-werk op zijn terrein, omdat het A.-P».-beginsel hem geroepen had. Dat beteekende in een leven zooals van hem staan voor do rechten van God. Het is hier geen gedenken aan wat God aan een arm zondaar heeft gewerkt. Dat zal gevoeld worden ln vele kringen. Een plaats zal open zijn in de plaatselijke A.-R. vereeniging. maar ook in het provinciale Comité» want de arbeid van Ds. Jongebreur strekte zich wijder dan hier uit Jarenlang heeft l:ij in dat Comité zitting gehad en in vloed uitgeoefend en ook daar zal een leeg te gevoeld worden. Nooit heeft Ds. Jonge breur in de politiek zichzelf gezocht, noch voor zich uit die politiek. En wanneer we nu over deze schare zijn graf zien, dan gaat do sprake uit: „Hij zal gonado cn cere ge ven." Dan spreekt ook de liefde van Hem, die het ook zal voleinden. Intusschen was de regen in hevigheid toegenomen en stortte het water neer, als ontlastte zich boven het kerkhof een wolk breuk. Do heer R. .T. Prins heoft namens de christelijke scholen, als derde spreker hier na den overledene herdacht als iemand, die voor hot onderwijs in Veenendaal zeer veel heeft gedaan. Uitvoerig schetste spreker het werk van Ds. Jongebreur op dit gebied cn het verlies dat door zijn plotseling heen gaan voor dezen arbeid is geleden. Toen D J. H. F. R emmo van Amster dam hierna het spreekgcstoolte betrad, viel srhier een watergordijn van regen neer. „God wil, dat wij kort zullen zijn en de rust op deze begraafplaats doen terugkeeren zoo begon spreker zijn woorden die hij aan ie nagedachtenis van den overledene wijd de. In korte bewoordingen heeft dan ook deze spreker Ds. Jongebreur als predikant herdacht, bewoordingen die hij sloot met ren citaat van den apostel Paulus, waarin deze God alleen de lof, dc aanbidding en eere toebrengt, Mr. C. Boclcciikamp te 's-Gravenha- ge, neef van den ontslapene, heeft tenslotte allen dank gebracht ,die hun belangstel ling bij de gebeurtenissen der laatste dagen hebben getoond. Speciaal sprak hij hierbij tot den burgemeester der gemeento, die op zoon goede wijze de regeling voor do, plech tigbeder. had getroffen. Namens Mevrouw Jongebreur sprekende, verzocht hij te willen zingen Psalm 11810. Nadat Ds. Remme een dankgebed had uitgesproken, duurde het nog geruimen tijd eer de begraafplaats do stille rust had weer gekregen. Als bewijs hoe Ds. Jongebreur in de ge meente Veenendaal geëerd en geacht werd, moge dienen, dat de meeste winkels en verscheidene fabrieken des middags hun arbeid hadden gestaak'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 7