UIT DEN Zaterdag 26 Juli 1930 4MÊDSFOOBOTSC1H DAGBLAD -DE EEMI.AJNDEÖ 29e Jaargang No. 23 TWEEDE BLAD Burgemeester-feest te Woudenberg Aanbieding van geschenken DE MINISTER OVER DE GASKAMER Onjuiste voorstellingen RIJKSWEG DOOR HET GOOI GEREED Hel laatste vak gelegd FEUILLETON Niet door menschenhanden gehuuwd Zilveren jubileum van baron van Heeckeren van Brandsenburg Woudenberg. Donderdag had al hier de huldiging plaats van burgemeesier P A. G baron van Heeckerer. van Brand enburg, die sinds 24 Juli 190?» burge meester dezer gemeente is Deze huldiging is een grootsche geweest, s Morgens werd hij van zijn woning inel zijn gezin door een groote stoet bestaande uit comité, ge meenteraad, ruiters te paard, muziek, ver sierde wagens etc afgehaald nadat hem eerst een prachtige bloemenmand was aangeboden. Tegenover het oude gemeente huis bood mevr. Horzeling (dochter van wijlen secretaris'Dorresieini namens de fa milie een bouquet aan. waarna men naar het tegenwoordige gemeentehuis ging. In de prachtig versierde raadszaal werd Jen jubilaris door weth. Haanschoten namens de gemeente toegesproken. In het kort schetste spr wat den jubilaris in die 25 jaren voor de gemeente heeft gedaan. We denken daarbij, aldus spr, aan groote ver betering van wegen, gemeentehuis, elec- trisch licht en gas etc. Spr sprak den wenscli uit, dat de burgervader nog lange jaren voor zijn gezin gespaard moge blij ven en hoopte dat de jubilaris nog in deze gemeente zijn gouden ambtsjubileum mocht ieren. Namens gemeenteraad, wet houders en ambtenaren sprak mej. Dorre- slein (ambtcnaresse) en bood den jubilaris een zilveren inktstel aan. In gevoel voile woorden dankte de jubilaris spreker n spreekster. Spr. had nooit gedacht dat deze dag een zoo onvergetelijke zou wor den. Spr. dankte ook jhr. Hooft van Wou denberg—Geei estein voor zijn tegenwoor digheid en maakte daarbij gewag van de vorstelijke gift van de familie liooft, n.l. de schenking van het gemeentehuis Spr memoreerde in het kort wat hij alzoo had Foto genomen op de „Schans" waar den werd aan medegemaakt vanaf zijn eerste schrede tot op heden, zich wel bewust ziinde dat hij een zware taak op zich nam welke taak. door zijn voorganger wijlen J. B. de Beau fort gedurende 34 jaren op zoo'n eminente wijze was behartigd. Veel moeilijkheden en teli urstelüng had spr. ondervonden, doch gelukkig kwam telkens de gelukszon weer boven. De samenwerking tusschen het college van B. en W is steeds harte lijk geweest Spr weet zeer goed dat hij *t niet ieder naar den zin heeft kunnen maken Vroeger was t burgemeestersambt een eere ambt, doch tegenwoordig is t een ambt als ieder ander. Spr. hoopt dat de sa menwerking in de toekomst goed mag blij ven tot groei en bloei van Wou lenberg Dan richtte spr zich noi» tot mpi Dorre stein, die op zoo voorbed lige wijze de voetsporen van wijlen haar vader, secreta ris der gemeente, volgde Verdpr richtte spr. zich nog tot de heeren de Beaufort, zonen van wijlen burgemeester de Beau fort, en verder tol allen, die hadden me degewerkt oan deze huldig'ng In optocht trok men toen naar „de Schans", waar de heer v Alphen, voorzit ter van liet comité, den jubilaris huldigde en hem namens de gemeente een prachtig zilveren groot en klein blad met inscriptie en wapens der gemeente en de familie v. Heeckeren, aanbood. Namens de kerkelijke gemeente sprak dominé Klomp De schooi kinderen brachten eon zanghulcle, terwijl do muziek nu en dan „Lang zal hij loven!" liet hoeren. Ook hier dankte de jubilaris Burgervader het geschenk der Gemeente geboden. voor de gesproken woorden Nadat de .ierewijn was rondgediend en vele van de gelegenheid tot aanbieden van hun geluk- wenschon hadden gebruik gemaakt, vertrok men in optocht naar het gedeelte der ge meente dat aan Scherpenzeel grenst. Mier brachten de schoolkinderen van school II een zanghulde en complimenteerden na mens de buurtschap „de Holevoet" de hee ren v. Leusen en v. Amerongen, terwijl een lauwerkrans werd aangeboden De terug tocht werd weer aanvaard en een rond gang door het dorp gemankt, wat voor deze gelegenheid prachtig versierd was met oerebogen, \laggen, slingers etc. hetgeen pon feestelijk aanzicht gaf. Hiermede was de huldiging te einde Voor eenige onrust beslaat geen enkele grond Gisteren herdacht P. A. G. Baron v. Ileeckercn v. Brandsenburg zijn 25 jarfg Jubi leum als burgemeester van Woudenberg. Deze foto is gemaakt op het Gemeentehuis, gedurende de Huldiging. De heer Van der Waerdcn heeft, zooals bekend, de volgende vragen gesteld aan den minister betreffende den voorgenomen jouw van een gaskamer te Utrecht: 1. Heeft de minister kennis genomen van do onrust, die de plannen tot bouw van de, aanvankelijk te Leiden ontworpen „gaska mer" te Utrecht thans ook claar onder de omwonenden van het terrein verwekt heb ben? 2. Heeft de minister opgemerkt, dat die onrust door dc geruststellende verklaringen, Ml alleen onschuldige gassen worden ge bruikt en dat een afstand van 50 M. in acht zal worden genomen, allerminst is wegge nomen, hetgeen ook verklaarbaar is, daai de militaire autoriteiten onmogelijk kunnen instaan voor toekomstige eischen der mili taire techniek? 3 ls de minister niet van meening, dat in elk geval zulk een orirustverwekking be ter vermeden kan worden en een dergelijke inrichting meer op haar plaats is op een ruim militair oefenterrein of ondergebracht in een fort? Het antwoord van den heer Deckers, mi nister van defensie, luidt daarop als volgt: Ad 1. 1-Iet is aan ondergeteekende uit persberichten bekend, dat onder de omwo nenden van het z.g. suikerterrein te Utrecht eenige onrust heerscht op grond van den voorgenomen bouw van een gaskamer op dat terrein. Ad 2. Die onrust spruit, blijkens die be richten, uitsluitend daaruit voort, dat men zich onjuiste voorstellingen omtrent de be stemming van die gaskamer maakt. Zooals reeds werd medegedeeld in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer der Staton- Generaal betreffende dc ontwerp-defensie- begrooting 1930 wordt ten behoeve van iedei garnizoen een dergelijke gaskamer Inge richt Van een nadere plaatsing te Utrecht van de aanvankelijk te Leiden ontworpen gaskamer is dan ook geen sprake. In aansluiting met de betreffende de to Leiden ontworpen gaskamer reeds op 19 Juni j 1., naar aanleiding van de door het lid van genoemde Kamer den heer Ter Laan gestelde vragen, verstrekte inlichtingen mo ge nogmauls worden medegedeeld, dat in do zaskamer slechts traangassen worden ge bruikt. en wel in zoodanige concentratie, Jat zij geheel onschadelijk zijn. Het toetsen op gasdichtheid van dc gas maskers kan mei de thans gebruikte traan gassen afdoende geschieden. Dat aan die gasdichtheid in de toekomst, in verband met den voortgang der militaire techniek, hoogere eischen gesteld zouden moeten wor den, ten gevolge waarvan zich de behoefte aan nieuwe hulpmiddelen bij bedoelde toet sing zou kunnen doen gevoelen, is niet aar. te nemen. Daarentegen is het niet uitgeslo ten, dat voortgang van de techniek er toe zou kunnen leiden, dat vuur evenbedoelde toetsing een nóg onschadelijker middel zaï worden gevonden, dan de thans toegepast wordende traangassen. Voor eenige onrust in het hierbedoelde opzicht bestaat dan ook geen enkele grond Ad. 3. Dc plaats voor een gaskamer moet voldoen aan twee eischen, n.l.: ten eerste moet hinder voor omwonenden practisch uitgesloten zijn, met het oog waarop dc gas kamer op ten minste 50 M. afstand van be woonde gebouwen dient te worden ontwor pen, en ten tweede moet de ligging uit oefeningsoogpunt zoo gunstig mogelijk zijn, voor wat betreft den afstand tot de kazer- nemenlen. De ligging van dc te Utrecht ontworpen gaskamer voldoet aan deze beide eischen. Indien, zooals in het onderhavige geval ie voorgenomen bouw van een gaskamer desondanks eenige onrust bij de omwonen den verwekt, betreurt ondergeteekende dat uiteraard ten zeerste. Aangezien die onrust, als gezegd, echter uitsluitend het gevolg is van onjuiste voorstellingen, die men zich dienaangaande maakt, kan ondergeteekende daarin geen aanleiding vinden, om wijzi ging te brengen in zijn plannen, omdat daar mede de belangen van den dienst in ern stige mate zouden worden spschaad De beruchte Naarderstraatweg heeft afgedaan De Gooische correspondent van het Hbld, schrijft- Nog slechts enkele dagen cn dan heeft de beruchte Naardi-rstraatwcg afgedaan, de weg, die vooral in de laatste jaren met het toenemend autoverkeer honderden slacht offers heeft geèischt. Scheen aanvankelijk nog de gehccle zomer gemoeid te zullen gaan met het leggen van den nieuwen rijks weg on vooral met de daarin voorkomende bruggen, dit voorjaar konden wij reeds op timistischer klanken doen hooren en ge zien dc voortvarendheid van Rijkswater staat en aannemers voorspellen dat met 1 Augustus het voornaamste leed geleden zou zijn, wanneer niet al te groote tegen slagen een spaak in het wiel zouden ste ken. En t is gelukt Woensdag j.l. is het laatste vak van dc wegbedekking bij de Hakkelaarsbrug gelegd, de asfaltbaan ligt gereed voor de nieuwe brug over dc Vecht bij Muiden tot aan de brug over de Bus- summervaart. Van deze brug is denzclfdcn dag het dek van het rij vlak in gewapend beton voltooid, nog éón week rest voor aan storten van zand op het laatste landhoofd, het leggen der bestrating daarop en het aanbrengen van nsfalttegels op de brug dekken van de bruggen over de Karnemelk- sloot en de Bussummervaart, en uiterlijk Zaterdag 2 Augustus kan het verkeer Naar- den links laten liggen, want vooral bij de Bussummervaart ligt de weg al maanden lang klaar to wachten. Do datum van het ingebruiknemen van den nieuwen rijksweg mag wel met gulden letteren in de analen der verkecrsgeschie- denis worden aangeteekend, omdat deze stellig den moorddadigstcn, drukken ver keersweg hier te lande vervangt on dus schadeloos maakt Wat de technische bijzonderheden be treft van het wegvak tusschen dc Vecht en de Bussummerweg nog dit. Lag het eerst in de bedoeling een keibestrating aan te brengen met het oog op ovcntuecle vorzak- kingen vanwege den slappen polderbodem, men is daar van afgestapt. Op een solide fundecring is een provisorisch dek gelegd van gesloten grove asfalt-belo», met eon spramex-afsluiting, dus zonder de dure to- peca-slijtlaag, welke tusschen de Bussum- merlaag en Baarn is opgebracht Bij even- tueele verzakkingen wordt dus minder kostbaar werk vernield en kan later, wan neer het wegbed tot rust gekomen 'is, de to- pecalaag worden gelegd. Het verkeer ge niet bij deze oplossing dus dadelijk van een vlakken weg, zooals met keien niet to benaderen zou zijn De (3 m. breede asfaltbaan wordt aan weerszijden opgesloten door een 70 cm. breede band van keien en beton, zoodat do berijdbare breedte totaal 7.40 m. wordt. Dit laatste werk is nog niet voltooid bij de ope ning van den weg. Het rijwielpad aan de oostelijke zijde is samengesteld uit trottoir- tegels, het gedeelte van den ouden weg tus schen de Hakkelaarsbrug en Muiden, voor- zoover dit langs den nieuwen weg loopt, wordt voor rijwielpad ingericht. Dit moet nog worden opgehoogd, evenals ook de trambaan daar nog omhoog gebracht moet worden. Aan den anderen kant van den rijweg blijft voorloopig de breede berm on gebruikt om later eveneens een rijwielpad eventueel ook een voctgangerspad te ont vangen. Het laat zich aanzien, dat nog veel meer automobilisten van den weg naar het Gooi gebruik zullen maken dan voorheen, toen velen zich lieten weerhouden door de las- tige, tijdroovende passage in de smalle straatjes van Muiden en het gevaar qp den smallen weg. Nog is tusschen Diemen en Muiden de toestand niet volmaakt, doch het spoorviaduct maakt, reeds goede vor deringen en er bestaat met het aanhangig maken van hot wetsontwerp der verbeterde Rijnverbinding van Amsterdam een goedo kans op het spoedig in uitvoering brengen van dc vaste overbrugging van het Mer- wedckanaal, waarvoor het ontwerp al ge reed ligt. Een loelijke kruising, waarop automobi listen straks wel verdacht moeten zijn, is dip bij den oprit, van den brug over de Bussummervaart. Langs den Thierensweg van Bussum naar Naaiden loopt hier het spoor van de Gooische tramlijn Bussum Huizen, waarop een halfuursdienst in bei de richtingen onderhouden wordt. Het uit zicht is er door bestaande beschouwing zeer slecht! Ook waar de nieuw aangelegde weg het traject van den ouden bij Naarden be reikt, kruist de baan van de Gooische tram het groote verkeer. Deze kruisingen wor den dan ook de eenige schaduwzijden van den nieuwen weg, waarvoor wij automobi listen nadrukkelijk waarschuwen. Ik weet, dat de bloemen, die bij de mor- genschermering verwelken en de stroomen, die dood loopen in de woestijn, niet geheel verloren zijn. TAGORE. door DAVID LYALL. 86 Op het oogenblik, dat Edmund Crewe ontsliep, werd er een jongetje in de pasto rie van Rochallan geboren, een groote, prachtige jongen, met oogen als sterren. Nadat zij haar taak vervuld had. van Pati-lck Fleming een man h;.d gemaakt en hem haar zoon had gegeven, om het werk te voltooien, boog de kleine gentiaan hei hoofd en ging heen om te bloeien in liet betere land het land van den morgen en de eeuwigdurende lente. HOOFDSTUK XXIII. De laatste Halte. „Ailie," zei Guy Fleming met gebroken, onvaste stem, toen hij snel in de tijdelijke woning van zijn zuster kwam. in den mid dag van den woesten en stormachtigen dag, waarop de dubbele begrafenis op het kerkhof te Rochallan had plaats gehad. ,je moet je hoed opzètten en naar Pat. gaan. Ik. kan niets met hem beginnen. Mijn God. Kulk een smart maakt een man week! Zij, die het gezien hebben, zullen het tot het einde hunner dagen nooit vergeten! Kom.'" Alison verliet haar stille kamer en volg de hem langs het strand naar het achter hek van de pastorie van Rochallan. Onder het loopen spraken zij niet. Als een wind stoot was de dood over hen heengestreken. niets was blijven staan. menscHéhjke lief de cn verlangens, menschelijke hartstocht en inspanning waren weggevaagd, alsof dat alles niets was geweest. Zij hadden deze twee naast elkaar ge legd, de lieve jonge moeder en den man van de wereld, die op zoo zondërl'nge wijze, voor een korten tijd in het kalme leven Ier bewoners van Rochallan gekomen waren en die na beiden hun werk verricht te heb ben. verder waren gegaan naar elders. Zij hadden een onuitwischbare herinne ring achtergelaten. „Toen ik hom verliet, liep jij de studeer kamer op en neer en riep, dat hij God moest vioeken en sterven. Vreesolijk, Ailie! zei Guy, terwijl zij het huis ingingen. Het maakt een mcnsch bang voor het leven en voor den dood. voor alles Ailie glimlachte somber cn liep hem voorbij naar de studeerkamerdeur. Toen zij die binnentrad, kwam iels over haar als de golf van de zee en zij wist. dat zij naar haar eigen plaats was teruggekeerd cn dat voor de rest van haar le\en hier haar plaats zou zijn. Zij wist niet, of zij treurig of blij was, zoo geslagen was haar hart. zij voelde slechts, dai zij thuis was gekomen. De deur. waardoor zij zoo dikwijls was gegaan, ging bij haar zachte aanraking open en een oogenblik bleef zij op den drempel staan. Janet Aiken had, de gewoonte getrouw yan. yrouwen als zij. met diepen eerbied vervuld voor al de tradities en de sombere wapen rusting van den dood. iedere jaloezie in de pastorie neergelaloiï. zoodat de dominee in de duisternis zat. Alison liep snel d-3 kamer door en raakte met vaste liand het koord aan, zoodat de jaloezie om hoog ging. oil op hetzelfde oogenblik een zwakke straal van de winterzon, worstelend 'achter een bank van sombere wolken, bin nendrong en het blonde haar raakte van den man die met diep gebogen hoofd voor zijn schrijftafel zat, en wiens ziel een cn al bitterheid was. De zuster die zoolang een moeder voor hem was. geweest, cn die hij nooit meer noodig had gehad dan nu. keek hem een poos met groot en alles begrij pend medelijden a n; haar lippen trilden, wat bew ^es, hoezeer haar gemoed werd be roerd. Dadelijk was zij naa6t hem, haar hand raakte zijn rossig haar en haar teedère stem verbrak de sombere stilte. „Pat. kijk op," zei zij dapper. „Kijk 'mij aan!" Hij sprong op cn zijn blik, verbijsterd door zielesmart, lustte op haar deelnemend ge laat. ..Het is niet eerlijk. Vilie!" riep hij „het is niet eerlijk! Wat heb ik gedaan om zóó gestraft te worden? Ik heb beproefd om goed te leven, mijn plicht te doen en en na haar slechts zoon korten tijd bezeten te hebben, wacht mij de duisternis van de hel! Het is afschuwelijk!" „Beste jongen! Beste jongen!" Meer kon zij er aanvankelijk niet uitbren gen maar haar stem had den sussenden, moederlijken klank, waarmee zij hem in zijn jongenstijd zoo dikwijls gekalmeerd had. „Ik vergeet niet, dat je in dezelfde boot bent, Ailie," zei hij verlegen. „Maar het is toch anders. Jouw man had in zekeren zin zijn leven geleefd. Het onze begon pas en zij was zoo lief en edel. O, mijn God, en zij is onder de aarcle en ik ben achtergelaten." Uison, door haar lijden geleerd, wist dat zij wat beters te doen had dan te beproe ven den 6troom tegen ts houden. Zij liet den storm uitrazen en zei zelf bijna geen woord, zij luisterde slechts en sprak alleen nu en dan een woord, dat zijn werk moest doen. „Guy meende mij te troosten door te zeg gen, dot zjj, indien zij was blijven leven, haar heele leven een invalide zou zijn ge weest. Wat kwam er dat voor mij op aan? Het zou mij een vreugde zijn geweest haar te verzorgen, alles te halen en aan te bren gen. zoodat zij haar rust had kunnen hou den. Ik heb nooit geleefd, voordat zij bij mij kwam. Ailie. Wat kan ik nu doen?" „Er is een kind' Het is geheel het hare, Pat, van haar en jou," zei Alison eindelijk, „ik heb niets. Je zult er voor moeten zor gen. Zij liet het aan jou. Ik ik geloof, dat zij wist, dat het daarna met haar leven gedaan rou zijn. Pat." „Waarom denk je dat?" vroeg hij mei onstuimige verbazing. „Ik maak het op uit hetgeen zij zei op zekeren dag. lang, lang geleden cn ver leden Zondag weer, toen ik bij haar zat, terwijl je naar de bijbellezing was. Zij sprak over de gentianen aan het 6trand. Daar vergeleek zij zichzelf graag mee, en ik geloof, dat zij wist, dat zij maar weinig langer dan die bloemen hier zou zijn. Maar zij was gelukkig en had je innig lief. Het jaar, dat jullie 6amen leefden, was een idylle, waarvoor je God moet danken; daar na heb je dapper tot het einde te gaan. Alles was mooi en er kwamen geen breu ken en kloven in, zooals in het mijne." Toen zij zag, dat hij getroffen word door haar woorden, vervolgde zij vast, zelf nau welijks wetende, wat ztj zei, slechts bid dende, dat het woord uit de verte gevleu geld mooht zijn cn hoop cn genezing mocht brengen. „Wij hooren hier immers niet. Pat, ell dat 16 het geheele geheim van het levenu Het duurt voor enkelen van ons lang, eer we het beseffen en het besef kan slechts door smart komen. Dit is alleen maar het begin, meer niet. Het beste komt nog. En dat is het deel van Edie nu." Hij scheen kalmer, maar ging vermoeid zittén, alsof zijn hart afgemat was. Alisón!" zei hij plotseling, „je moet hier terugkomen. Edie hield van je, en niemand anders zal haar kind groot brengen. Bo vendien ik ben je kind, meer dan ik het ooit was. Zeker is het, dat alles uit is met mij, als je niet komt." (Wordt vervolgd). VROOM DREESMANN Langestraat. Een zeer groot assortiment in Oud-Hollandsche en moderne KAPS OKKEN met en zonder spiegel, tegen zeer lage prijzen. 6.50, 4.90, 3.50, 2.90

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5