DE EEMLANDED Donderdag 31 Juli 1930 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 29e Jaargang No. 27 Buitenlandsch Overzicht De staking in het noorden van Frankrijk Zullen de besprekingen tot een schikking leiden? Engeland blijft in Egypte neutraal Lloyd George op de hand der regeering Frankrijk is nog steeds bezorgd Hindenburg's houding aan kritiek onderworpen Fa. L. J. Luycx en Zn. BADCOSTUUMS en BAD-MUTSEN. fortmann en hehenkamp Een poging tot overleg met Indië Ook de oppositie aan de ronde tafel AMERSFOORTSCfi DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort f 2.10. per maand 0.75, per week (mei gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.I71/* Binnenland franco per post per 3 maanden I 3.-» Afzonderlijke nummers f C.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC 513 PRIJS DER ADVERTENTIEN f 105 met van een bewijsnumxnt?, 1 elke regel meer f 0.25. Lle/dadlgbelda-advertentlta voor dn helft van den prijs. Kleine AdvertcntlCn „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 rcgtla 50 cent, clkn reyel meer 10 cent, driemaal plaatsen l.-r. Bewijsnummer ent» f 0.03 Oceaanvlucht van Engeland naar Canada. De tocht van de R 100. Zooals men weet, is Dinsdag het Engel- sche luchtschip R 100 in de vroegte uit Cardingtqn vertrokken om via den Oceaan Canada te bereiken. Als er op het laatste oogenblik geen kink in den kabel komt, zal het luchtschip waarschijnlijk Vrijdag in Montreal aankomen. De R 100, die thans zijn eerste reis over den Oceaan heeft aanvaard, is in opdracht van het Engelsche luchtvaartministerie bij een dochtermaatschappij van het groote Vickers-ijzerconcern, de Airship Guarantee Company Ltd., op de werf in Howden (Graafschap Yorkshire) gebouwd. De constructceur van het schip, comman der Burney, heeft, toen zijn schip en het zusterschip R 100 hot vorige jaar opstegen, een polemiek uitgelokt, toen hij verkondig de, dat de Engelsche luchtschepen in tech nisch opzicht ten gichter waren. Het gevolg hiervan was, dat de algemeene kritiek op deze schepen, waarvan de bouw verschei dene jaren arheids en vele millioencn verg de, wel 'eens wat al te ver ging, want al traden hij dc proefvluchten zekere gebre ken aan den dag, niettemin bewezen zoowel de R 100 als de R 101 hun luchtwaardig heid. Wat de constructie van de R 100 betreft, de samenstelling van de Zeppelin is hier aan niet vreemd. Trouwens tusschcn Frie- drichshafen en de Engelsche luchtschipcon structeurs vindt een levendige uitwisseling van ervaringen en opvattingen plaats. De R 100 is een luchtschip van het zoo genaamd stijve type; het heeft een inhoud van lil.000 M3, terwijl de Graf Zeppelin 105.000 M3 groot is. Zijn vorm is gedron- gener dan die van het Duitsche luchtschip, omdat men daarvan een grooter weerstands vermogen verwacht met betrekking tot de stormen, die boven den Oceaan hcerschen. Ook de nieuwe Zeppelin zal dezen vorm hebben. In een bericht van den Ullstein-Nach- richtendienst wordt eraan herinnerd, dat de R 100 is vertrokken \an Cardington, dat op 60 K.M. van Londen in de nabij heid van Bedford is gelegen. Daar be vindt zich de groote Engelsche luchtschip haven 'met dc staatswerf, waarop het an dere schip, de R 101, is. gebouwd. Het traject, naar Canada maakt deel uil van de groote planneiv die Groot-Britan- nié voor zijn luchtschipverkeer uitgewerkt heeft. Geleidelijk zullen, gelijk in 1926 op Je Britsche rijksconfcrentie is besloten, bij na alle dominions cn kroonlanden aange sloten worden bij het luchtvaartvcrkeer. Er bestaan wel-is-waar reeds goede we gen, maar, gezien de groote beteekenis van het feit, dat door het luchtschip-verkeer de a "stand van moederland en genoemde staTeruggebracht wordt tot slechts en kele uren, zal het programma in den loop van de jaren ten uitvoer worden gebracht. De leider van het schip is Booth en heeft na den oorlog verscheidene jarèn lang deel uitgemaakt van de intergealliccrde commis sie te Berlijn Majoor Scott, die eveneens meevliegt, is een bekend luchtvaarder, daar hij het is geweest, die voor het eerst in 1919 den Atlantischen Oceaan van Oost naar West en in omgekeerde richting wist over te steken met een klein Engelsch lucht schip. STRIJD TEGEN DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. De rijksspoorwegen zullen groo- le opdrachten verstrekken. Berlijn, 29 Juli (H. N.) De rijksspoor wegen zijn met de regeering overeengeko men, dat zij, teneinde het economische le ven te helpen en de werkloosheid te bestrij den, opdrachten zullen verstrekken tot een bedrag van 350 millioen mark. Een ge deelte der benoodigde middelen zal gevon den worden door het plaatsen van schat kistwissels, terwijl ook voor een gedeelte reeds bij voorbaat beschikt zal worden over de middelen, welke anders in 1931 voor opdrachten beschikbaar zouden wor den gesteld. De opdrachten zullen worden verstrekt, zoodra de noodige voorbereidin gen zijn getroffen en met de fabrieken, aan wie de opdrachten verstrekt zullen worden, overeenstemming zal zijn bereikt over de prijsverlagingen, welke door de spoorwe gen worden verlangd. Men verwacht, dat door deze maatrege len in de laatste maanden van dit jaar werk zal kunnen worden verschaft aan 180.000 arbeiders. BEROOVING VAN EEN CHAUFFEUR. Een der daders ingerekend. Hamburg, 29 Juli. Tusschon de beide Hamburgsche voorsteden Lutjensee cn Grossensee hebben twee jonge mannen een taxi-chauffeur overvallen. De daders huurden in Hamburg een taxi en lieten zich naar Grossensee brengen. Onderweg losten ze twee schoten op den chauffeur; daarna hebben zij hem vermoedelijk be roofd. Het slachtoffer zag, toen de misda digers hem tenslotte aan zijn lot overlie ten, kans de aandacht van een voorbij- gaanden auto te trekken. Plotseling .verschenen de roovers toen weer uit het struikgewas, waarin zij ge vlucht waren, bedreigden den helper met hun revolvers en bevalen de plaats niet te verlaton. Daarop zochten ze een goed heen komen. De politie, die terstond een onderzoek in stelde, heeft volgens een later bericht één der daders gearresteerd. Het bleek een 34-jarig schrijnwerker te zijn, wien het verblijf in het Hamburgsche gebied was ontzegd. Bij zijn aanhouding bad bij een handkoffer met inbrekerswerk tuigen bij zich. Het slachtoffer, dat een schot in het hoofd en een schampschot had gekregen, is naar het Hamburgsche zieken huis vervoerd. Rijssel, 29 Juli. (V. D.) De toestand van de stakingsbeweging in het Noorden is onveranderd. Het werk ligt volkomen stil in de textiel- en de metaalindustrie, waar ongeveer 30.000 werklieden staken. Het aan tal stakers in het geheele departement be loopt 50.000. Men heeft goede hoop, dat de besprekingen, die op het oogenblik tusschen partijen gehouden worden, lot een goed ein de zullen worden gebracht. Te Roubaix maakt zich een geneigdheid, om het werk te hervatten, kenbaar. Te Rouaan loopt de stakingsbeweging hard achteruit. De dokwerkers hebben het werk opgevat, terwijl ook in de fabrieken de arbeiders beginnen terug te koeren. De tijdens de jongste relletjes te Rouaan ge arresteerde stakers zijn veroordeeld tot straffen van twee tot vijf maanden gevan genisstraf. In verschillende plaatsen in de omgeving is de staking volkomen doodgc- geloopen. Hier bevindt zich geen enkele sta ker meer. Verdere incidenten hadden n;et plaats. Een crediot ten behoeve van de stakers. Parijs, 30 Juli (N.II.) De stakingsbewe ging tegen den aftrek van de bijdragen voor de sociale verzekeringen van het loon blijft zich in Noord-Frankrijk uilbreiden cn strekt zich ook tot andere groepen van ar beiders uit. De socialistische burgemeester van Rijssel deelde gisteren in den gemeen teraad mede, dat het aantal stakers thans tot 30.000 is gestegen. Hij protesteerde tegen het zenden van troepen naar het stakings- gebied, wat een uittarting voor de arbei ders beteekent. Een voorstel, om in ver band met de staking een crediet van 1 millioen francs te verleenen, werd door den gemeenteraad aangenomen. GEEN ONTVOERING. Hans Schmidt, die beticht werd van het ontvoeren van zijn landgenoot Scheichjot en uit dien hoofde door dc politie van Ham burg in hechtenis werd genomen, is van elke verdere vervolging ontslagen, aange zien het geenszins vaststaat, of Scheichjot wel werd ontvoerd-, men vermoedt, veeleer, dat hij zich uit eigen initiatief naar Rus land heeft begeven. TOURISTENAUTO OMGESLAGEN. Hollanders gewond. L u i k, 2 9 Juli. Tengevolge van de glad heid van den weg is een tourislenauto bij Tilff omgeslagen. Er waren 15 Hollanders in den wagen, van wie cr tien gewond zijn; twee personen werden zwaar gewond. DE BEWEERDE OPSTAND IN AFGHANISTAN. Pes ja war, 29 Juli. De Afghaansche troepen hebben den opstandelingen groote verliezen toegebracht en velen hunner ge vangen genomen. Vermoedelijk is dit op- standelingenleger niets anders dan het overschot der indertijd verslagen troepeu van den usurpator Habib Oellah. Volgens een later telegram was er geen sprake van een opstand. Alleen heeft een troep bandieten een dorp ten Noorden van Kaboel aangevallen. De aanvallers werden verslagen en gevangen genomen. Thans is alles rustig. ONTPLOFFING IN EEN VUURWERK FABRIEK. Elberfeld, 29 Juli. Doordat in een vuurwerkfabriek in Elberfeld-Varrësbeck brand uitbrak, vond daar een zware ont ploffing plaats. Uit de puinhoopen van hot verwoeste gebouw zijn tot dusver een doo- dè en drie gewonden geborgen. Het oprui- mingswerk duurt nog voort. Bijzonderheden over het ontstaan en den omvang van de ramp zijn nog niet bekend. EEN JEUGDIGE MISDADIGER. Parijs. 29 Juli. (V. D.) De zeventien jarige André Leloutre is heden gearresteerd in verband met zijn eigen bekentenis op 19 Mei 1928 de Engelsche miss Wilson te Le Touquet te hebben vermoord. Londen, 29 Juli. In het lagorhuis kwam de Engelsche politiek ten opzichte van do huidige gebeurtenissen in Egypte ter sprake, waarbij critiek werd geoefend op de houding van dc labourregeering. Door de Britsche regeering, die zich thans op haar absolute onpartijdigheid beroept, is het Egyptische volk, aldus werd in het parle ment verklaard, verdeeld in twee extreme kampen. Churchill o.a. merkte op, dat de huidige Britsche regeebing door haar poli tiek er toe heeft bijgedragon het Britsche aanzien in Egypte op een ongelooflijk laag peil te brengen. Macdonald antwoordde, dat de Britsche regeering in het jaar 1926 precies dezelfde richtlijnen had gevolgd als de arbeidorsre- geering in 1929. Het zenden van schepen naar de Egyptische wateren is vroeger in talrijke gevallen geschied en zal steeds weer noodzakelijk worden. De houding van Engeland in Egypte wordt bepaald door de overweging, dat de Egyptische regeering binnen de grenzen der vier Britsche reser ves volledige vrijheid van handelen bezit. Zoolang deze reserves door de Egyptische re geering niet worden aangetast, heeft Groot- Britannié geen aanleiding zich te mengen :n binnenlandsche Egyptische aangelegen heden. Volgens nadere berichten verklaarde Mac donald, dat hij Egypte er op gewezen had, dat, wanneer wijziging van dc constitutie tengevolge zou hebben, dat de stand van zaken in verband met de handhaving van de orde in dat land slechter zou worden cn het leven en bezit der vreemdelingen ge vaar zouden loopen, de verantwoordelijk heid van Engeland de regeering zou nopen tusschenbcide te komen. Londen, 29 Juli. In hot lagerhuis heeft Churchill opgemerkt, dat het een beschik king der Voorzienigheid mocht hecten, dat de Engelsche troepen nog aanwezig ge weest waren en althans eon groote preven tieve werking bij de jongste onlusten had den kunnen uitoefenen. Hij vroeg, of de re geering nu eindelijk inzag, dat van verdere concessies aan Egypte geen sprake mocht wezen en de Engelsche troepen noch aan de Kanaal-zone, noch in den Soedan konden weggenomen worden, omdat dan spoedig een toestand van volkomen anarchie zou in treden. Henderson antwoordde, dat de jongste onlusten in geen enkel opzicht de regee- ringspolitiek ten aanzien van Egypte gewij zigd hadden. De strijd tusschen Sidky en Nahas pasja was een uitsluitend binnen landsche aangelegenheid, waarbij de Engel sche regecring het zou kunnen laten bij een uitdrukkelijke waarschuwing om te zorgen voor leven en goederen van buitenlanders. De Engelsche troepen zouden in Egypte blij ven, totdat de Egyptische regeering de vier door Engeland noodzakelijk geachte voor waarden zou erkend hebben, maar als Egyp te dit zou doen, zou niets de onderteekening van een verdrag in den weg staan. In Egyp te zelf was alleen dc Egyptische regeering heer en meester. Lloyd George sloot zich aan bij de uiteen zetting van Henderson en zeide, dat ook de liberalen voor uitoefening van het zelfbe schikkingsrecht der Egyptenaren bleven op komen. SLACHTOFFERS VAN VERGIFTIGE PADDENSTOELEN. Uit Krimmitschau (Saksen) wordt d.d. 29 Juli aan do Tel. bericht: Na het eten van paddenstoelen zijn Za terdagavond verscheiden personen onder ernstige vergiftigingsverschijnselen ziek geworden. Vier hunner zijn intusschen overleden. ENGELANDS EETREKKINGEN MET RUSLAND. CredieUaciliteiten voor den Brit- schen handel overwogen. Londen, 30 Juli. (H. N.) Gisteren is in het lagerhuis een debat gevoerd over de Engelsch-Rusische betrekkingen. Lloyd George verlangde in het belang van Engc- lands handel, dat de regeering opnieuw de voorwaarden zal overwegen, waaronder aan Engelsche firma's voor den uitvoer naar Rusland crediet kan worden verleend, waar bij vooral gedacht moet worden aan cre- dieten op langen termijn, opdat de Engel sche ondernemingen zich niet in een on gunstige positie zullen bevinden tegenover hun concurrenten in andere landen, waar betcrj voorwaarden worden verleend. De vertegenwoordiger der regeering verklaarde in zijn antwoord, dat dc mogelijkheid van credictfaciliteiten voor den Engelschen han del met Rusland overwogen wordt Indien in het verloop der onderhandelingen tus schen Engeland en Rusland, die in October zullen beginnen, de Russische regeering voor een redelijke regeling te vinden is, zul len Engelsche financieelo kringen de voor waarden voor credietverleening op langen termijn op tegemoetkomende wijze overwe gen. Een vertegenwoordiger der conservatieve partij verweet de sovjetregeering, dat zij de winst, op den Russischcn uitvoer behaald, besteedt voor den aankoop van oorlogsma teriaal, waardoor het oorlogsgevaar in Oost- Europa verhoogd wordt Dalton, de vertegenwoordiger van het mi nisterie van buitenlandsche zaken, ant woordde hierop, dat een ieder, die den in* ternationalen toestand kent, niet de oogen kan sluiten voor het oorlogsgevaar in Oost- Europa, dat groote bezorgdheid moet ver wekken met betrekking tot de toekomst van Engeland, doch ook van andere landen. De Engelsche regeering is derhalve besloten zorg te dragen, dat de verschillende verdra gen tot bescherming van den wereldvrede zoo effectief mogelijk zullen worden. Poincaré maakt zich tot tolk van hen, die Duitschland wantrouwen P a r ij s, 30 Juli (V.D.) in de Excelsior pu bliceert Poincaré een artikel over de bin nenlandsche politiek van Duitschland. Ten aanzien van president von Hindenburg merkt Poincaré op, dat men slechts diens mémoires hoeft te lezen om te weten te ko men. hoozeer hij de Hohenzollern veraf goodt. Hindenburg is niet slechts monar chist, maar ook een autocraat. Als een goed patriot werd hij door de ontruiming van het Rijnland ontroerd, dat is te begrijpen. Te betreuren valt het echter, dat hij aan zijn vreugde uitdrukking heeft gegeven in een vorm, die niet in het belang van den vrede is. De redevoeringen van Hindenburg maakten den indruk, alsof de rijkspresi dent daardoor de wereld van Duitschlands eischen op de hoogte wilde stellen. Poincaré verklaart, dat hij het Duitsche standpunt ten aanzien van do Saar-kwes- tie duidelijk heeft afgewezen. Hindenburg verlangt echter onvoorwaardelijke terug gave van een gebied, dat volgens zijn op vatting Duitsche grond is sedert do Hohen zollern het veroverden. Ook op de bepalin gen van het verdrag van Versailles heeft Von Hindenburg gezinspeeld. Hij heeft na melijk gezegd, dat de bevrijde gebieden thans nog onderworpen zijn aan de bepa lingen, die inbreuk maken op hun souve reiniteit. Wanneer men de gedemilitariseer de zone echter zoo beschouwt, komt men onmiddellijk in strijd met het verdrag van Versailles en het pact van Locarno. Men voelt zich in Frankrijk nog niet volkomen veilig, omdat men niet weet, hoe het Duitschland van heden er morgen uitziet. De gebeurtenissen van de laatste dagen hebben er niet toe bijgedragen deze be zorgdheid in Frankrijk weg te nemen. Ten aanzien van den binnenlandschen politicken toestand merkt Poincaré op, dat bij een werkelijk vrij regiem in Duitsch land Brüning, toen hij in de minderheid bleef, had moeten aftreden en dat dc rijks- president een ander met de vorming had moeten belasten. Bovendien blijft de vraag bestaan, of de toepassing van artikel 48 ge rechtvaardigd was. Poincaré betwijfelt, of het evenwicht der begrooting wel iets met de openbare veiligheid heeft uit te staan. DE EEUWIGE STRIJD IN CHINA. Feng moldt overwinning. thans weer een Londen, 29 Juli (H.N.) Uit het hoofd kwartier van generaal Feng wordt gemeld, dat de Nankingtroepen in de laatste ge vechten een zware nederlaag hebben gele den. Twee divisies der Nankingregeering aan den Hankau-Peking spoorweg zijn gevangen genomen, waardoor het front op één der belangrijkste strategische punten doorbroken en een vereeniging der noor delijke troepen met de opstandelingen in het Zuiden mogelijk is geworden. Intusschen opereeren de rooden nog op eigen gelegenheid. Te Tsjangsja moeten zij alie regecringsgebouwen, alsmede de poli tieposten, de groote handelsondernemingen en de bezittingen der buitenlanders ver woest hebben. Volgens een bericht, dat nog bevestiging behoeft, zouden ze ook de con sulaten hebben vernield. TOENEMENDE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Londen, 29 Juli Het aantal wcrkloozen is in deze week met 32.834 tot 1,972,700 ge stegen. GEEN VERLAGING DER AUSTRALISCHE MINISTER-SALARISSEN. In het parlement te Canberra is Maandag een door de oppositie ingediende motie tot verlaging van de salarissen der ministers en hooge staatsambtenaren met 34 tegen 19 stemmen verworpen. De motie zou hij aan neming een motie van wantrouwen betee- kend hebben. WEERBERICHT. Hoogste Barometerstand: 765.6 ie Biarritz. Laagste Barometerstand: 752.1 te Stockholm. Verwachting: Zwakke tot matige, meest N. W. tot Z. W. wind, gedeel telijk bewolkt met weinig of geen regen, iets zachter. LANGESTRAAT 49-51. Tel. 190. OPRUIMINGSPRIJZEN. langestraat 63 -- tel. 88 repareeren, bijvullen, en verma ken van uw matrassen in één dag vraagt prijsopgave. Zullen de nationalisten aan de conferentie deelnemen? Londen, 29 Juli. (H.N.) In Britech-In- diè duren de besprekingen over de deelne- ming van de Indische nationalisten aan da Engelsch-Indische conferentie, waarin de toekomstige positie van Britsch-Indiö zal worden besproken, voort. Na de besprekin gen der twee gematigde Indische leiders met Gandhii en dc gebroeders Nehroe acht men het waarschijnlijk, dat de Indische nationalistische partij tot deelneming aan de conferentie zal besluiten. Londen, 29 Juli. De regeering stelt zlcli voor tot de a.s. conferentie inzake Indië ver tegenwoordigers van de beide andere parle mentaire groepen uit te noodigen en heeft de leiders der conservatieven en liberalen gevraagd vertegenwoordigers te benoemen. De premier wenschte echter uiteen te zet ten, dat dc regeering haar constitution- neele verantwoordelijkheid niet zou kunnen prijs geven en volledige vrijheid zou op- eischen ten aanzien van do voorstellen, welke zij later hij het parlement zou in dienen als resultaat van de conferentie. In antwoord op een vraag van Baldwin hoeveel leden der andere partijen zouden worden uitgenoodigd, deelde dc premier mede, dat hieromtrent nog overleg wordt gepleegd, doch hij achtte, naar hij zeide, twee of drie vertegenwoordigers wel ge schikt. Hun namen zouden, naar de pre mier gaarne zag, deze week nog, voor het parlement op reces gaat, worden bekend gemaakt. In antwoord op een vraag of deze ver tegenwoordigers gelijk zouden zijn aan de anderen, deelde de premier mede, dat do afgevaardigden der oppositiepartijen volge- rechtigde gedelegeerden zouden zijn. NAAR DE SOCIAAL-DEMOCRATEN OVERGELOOPEN. B e r l ij n, 29 Juli (H.N.) De democrati sche afgevaardigde Erkelenz, die ook plaatsvervangend voorzitter van do par tijcommissie was, is uit de democratische partij getreden en is overgegaan naar de sociaal-democratische partij. In een uitvoerig schrijven aan den par tijleider dr. Koch verklaart hij o.a.: De po litiek van dr. Brüning heeft de partij in haar kern doodelijk gewond. Erkelenz heeft zijn stem nooit aan de maatregelen van het kabinet-Brüning kunnen geven en het is hem ook onmogelijk in den verkiezings strijd de politiek van het kabinet te verde digen. Er blijft voor hem geen andere keus dan zich aan te sluiten bij de sociaal-de mocraten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 1