(BINNENLAND Donderdag 31 Jnli 1930 AH EPSFOOKTSCH DAGBLAD 29e Jaargang No 27 TWEEDE BLAD Crimineele statistiek in 1928 Minder mishandeling en diefstal Het reizen in Italië IrvS$ GROOTE INBRAAK TE AMSTERDAM Van de daders geen spoor KINGSF0RD SMITH TE HAMBURG Militaire mutaties FEUILLETON De Louteringkuur SCHEMERLAMPJES pfc TT V f Daling der gerechtelijk gecon> stateerde criminaliteit De omvang van de criminaliteit, in ons land Is, te oordeelen naar het aantal onher roepelijke veroordeellngen, in de laatste Ja ren niet veel veranderd. De totaalcijfers van de Crimineele Statistiek vertoonen on belangrijke schommelingen. Niettemin kan voor 1928 melding worden gemaakt van een daling, rij het ook een geringe. Volgens de too juist verschenen Crimineele Statistiek over 1928, bewerkt en gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek, be droeg het aantal onherroepelijke veroor deellngen in dat jaar, wat betreft de straf bare feiten, die in eersten aanleg door de arr. rechtbanken wordon berecht 21778 te gen 21878 in 1927, per 10.000 inwoners reep 28.4 en 28.9. Voor do gerechtelijk geconsta teerde criminalltei zonder de belasting overtredingen Js de daling van meer betee- kenis: per 10.000 inwoners in 1927 23.58, in 1928 22.46 onherroepelijke veroordeelingen. BIJ de specificatie der veroordeelingen naar de speciale delicten valt te consta- teeren, dat het aantal onherroepelijke ver oordeelingen wegens eenvoudige en gequa- lificeerde mishandeling, na voortdurende •tijging in de laatste jaren, t.o.v. 1927 een weinig is verminderd: in de jaron 1926, 1927 en 1928 bedroeg het resp. .2891, 4188 en 4121, per 10.000 inwoners reap. 52.0, 55.3 en 53.7. Ook voor verschillende andere misdrijven, die uit ruwheid cn agressiviteit voortsprui ten, bewegen de cijfers zich voor 1928 in da lende richting: wegens wederspannigheid en wederspannigheid in vereenigiug wer den per 10.000 inw. 9.4 veroordeelingen uit gesproken tegen 113 in 1927; het relatieve cijfer voor dit strafbaar feit steekt wel zeer gqnstig af bij dat van 1913, voor welk jaar het 23.1 bedroeg. T.alv. het belangrijkste economisch mis drijf, don eenvoudigen diefstal, wordt opge merkt,'dat het relatieve cijfer van 1924 af aiwlsselend hooger en lager is; de schom- Imeingen brengen bet. echter allongs op een Jager peil: voor 1924, 42.4, voor 1928 37.2. De cijfers van de onherroepelijke veroor- dée'lirigen wegens sexueele misdrijven wij zen op een in de laaste jaren veelvuldiger voorkomen dan in het jaar voor don oor log: per ÏOIÖÖO inw. in 1913 6.5, in 1927 en 1928 resp. 13.4 en 13.3 onh. veroordeelingen. Voor de criminaliteit, tegen het leven zijn de cijfers voor 1928 in vergelijking met die van het vorige jaar ongunstig. Het aantal onh. veroordeellngen wegens moord be droeg in 1928 10 tegen 3 in 1927. Uit ver schillende in de statistiek behandelde cij fers blijkt echter t.a.v. de opzettelijke mis drijven tegon het leven, dat 1928 b-ij verge lijking met verder terugliggende Jsren nog geen onrustbarend hooge uitkometen geeft. Wat de opgelegde straffen betreft, geeft 1928 in vergelijking met het vorige jaar een vermindering te zien van het aantal malen dat. gevangenisstraf werd opgelegd. Deze straffen maakten nog slechts 28.9 pet. uit van de opgelegde hoofdstraffen (1917 56.0 pet.). In 63.4 pet. der gevallen werd geld boete opgelegd. De toepassing van voorw. veroordeeling is in de laatste drie jaren voor alle straffen tezamen ongeveer gelijk gebleven. In 1928 eindigden bij de misdrij ven 86.2 pet der gevallen gunstig, dus zon der dat last werd gegeven tot tenuitvoer legging van de voorw. opgelegde straf. Het aantal gevallen van onh. schuldig verklaring ter zake van delicten, die door de kantonrechters worden berecht, bedroeg in 1928 194.021 tegen 187.955 in 1927 en bet aantal voorkomingen der vervolging resp. 131.532 en 12.761. Hot aantal schuldigverklaringen en voor komingen ter zake van Motor- en Rijwiel wet is belangrijk toegenomen: 1927 95,400, 1928 135.820; voor 1928 leidde per 100 inw. 1,77 overtreding van genoemde wet tot schuldigverklaring of vooruitbetaling van boete. Het aantal gerechtelijk geconstateerde zelfmoorden bedroeg evenals in 1927 595 (76,2 per millioen inwoners). Vragen van den heer Mendels 's-Gravenhage, 20 Juli. Mr. Men dels heeft tot den minister van Buitenland- sche Zaken de volgende vragen gericht: Heeft de minister kennis gekregen van hetgeen den Nederlandschen staatsburgers Johan Schmidt en diens echtgenoote op een reis in Italië dezer dagen is wedervaren van de zijde der staatspolitie, aldaar Heeft de Minister daarin aanleiding ge vonden Daar de juistheid der gepubliceerde feiten een onderzoek te doen instellen, met name of genoemde personen, op later on juist gebleken vermoeden hunner poli tieke ongewenschtheid, te Livorno van el kaar gescheiden meer dan een week lang in onzindelijke cellen aanvankelijk op wa ter en brood zijn opgesloten gehouden, zulks in gezelschap van andere gedetineer den, onder wie wegens moord tot zware straffen veroordeelden, en of zij ten slotte Italië hebben moeten verlaten, tot «ie grens begeleid door een ambtenaar der geheime politie, wiens reis- en verblijfkosten zij uit hun beurs hadden te betalen Zoo ja, welke resultaten heeft dit onder zoek opgeleverd Indien de feiten juist mochten blijken, is de minister dan bereid etappen te doen, opdat dergelijke behandeling Nederland schen onderdanen voortaan in Itaiië worde bespaard Is het juist, dat van de zijde van het Ne- derlandscho consulaat en het gezantschap te Rome, hoezeer die van het gebeurde op de hoogte waren gesteld, geenerïoi hulp of tusschenkomst ie verleend Zoo ja, waaraan of aan wie is dit te wij ten STRAF TOT EEN JAAR VERMINDERD Dt Delftsche studenten. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft de schorsingsstraf van twee jaren, uitgesproken door den Senaat van de Technisch-? Hoogeschool tegen de twee stu denten, die het Koninklijk Paleis te Am sterdam waron binnengedrongen, vermin derd tot één Jaar. Voor 20.000 aan gouden horloges en andere voorwerpen gestolen Amsterdam, 30 Juli. In den afgeloo- pen nacht werd een brutale inbraak ge pleegd in den goudsmidswinkel van de firma Berkemeijer voorheen Paul Miche, gevestigd Rok In 32. Er is voor een waarde van pl.m. 20.000 gulden aan gouden hor loges en andere gouden voorwerpen buit gemaakt. Slechts drie horloges liet men on aangeroerd, terwijl al het zilver door de daders werd versmaad. Toen vanmorgen te half negen de winkel bediende van de naastliggende kunstzaal Schelfhout den winkel binnenkwam, om zich aan zijn gewone dagelijksche bezighe den te begeven, ontdekte hij, dat een raam in de zijdeur, dat uitkomt in de Gaper- steeg, verbrijzeld was. Er bevond zich een gat in van ongeveer 2 d.M. in het vierkant. Hierdoor was het mogelijk geworden de be doelde deur te openen, die slechts gesloten was met een Lipsslot, dat aan de binnen zijde kon worden opengedraaid. Toen do bediende een verder onderzoek instelde op dc bovenverdieping, ontdekte hij, op een leegstaande kamer, behoorende aan een op die etage gevestigde cffectenfirma, een groot aantal leege doosjes, terwijl een raam in die kamer uit zijn sponningen was ge nomen. Het bleek, dat de indringer(s) via dit raam op een muurtje waron gespron gen en van daaruit een raam hadden kun nen forceeren van het bovenlicht van den goudsmidswinkel. Met een touw hadden zij zich laten zakken en na hun buit bijeen gegaard te hebben, hebben zij gebruik ge maakt van een trap, die zich in een winkel bevond, zijn daar weer mede naar boven geklommen en hebben vervolgens op de zelfde manier het perceel verlaten als zij binnen waren gekomen. De ramen van den goudsmidswinkel waren afgesloten met ijzeren rolluiken. Aan de voorzijde van het gebouw is dan ook niets van het onge- wenschte nachtelijk bezoek te bespeuren. De rechercho stelt een uitvoerig onder zoek In. In de kunstzaal wordt niets ver mist, daar de tusschendeur stevig afgeslo ten was. De goudsmid is verzekord. Omtrent de In den afgeloopen nacht in den goudsmidswinkel van de firma Berke meijer voorheen Paul Mlche, aan het Rokin gepleegde inbraak vernemen wij nader, dat medegenomen zijn ongeveer honderd gou den heerenhorloges, twee-honderd gouden dameshorloges en vele armbandhorloges met diamanten bezet. Bewoners die boven de bestolen firma wonen hebben vannacht te ongeveer half drie een zwaren slag ge hoord. Zij zijn zelf nog op onderzoek uit geweest, doch hebben niets bijzonders ont dekt. Op verzoek met 1 December 1930 eervol ontslagen met dank Mr. P. C. Klaasesz, raasheer in het gerechtshof te Arnhem en is hij benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Benoemd tot ridder in »iie orde de idju- dant i. b. d. van H. M. de Koningin, de gepensioneerde luitenant-generaal titulair P. W. Weber. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de belastingontvanger D P. Verhoef verplaatst van Beek naar Maas tricht en tijdelijk werkzaam gesteld aan de inspectie der directe belastingen, le afdee- ling aldaar. Bij beschikking van den Minister van Justitie is met 1 September op verzoek eer vol ontslagen Dr. H. R. Offcrhaut, ambte naar der reclasseering ter standplaats Gro ningen. Vrijdagmiddag op Schiphol Bij de landmacht Fijn botergebak UIT DE STAATSCOURANT. De voornaamste Kon. Beslui- ton uit de Staatscourant van hedenavond. Met 1 September 1930 eervol ontslagen uit den militairen dienst de kapitein H. C. B. Berkhout van bot regiment genietroe pen. Benoemd tot kapitein bij dat regiment de le luitenant M. \V. C. Huysse, van den S-taf der genie. Bij Kon. besluit zijn benoemd met 3 Aug. tot tweeden luitenant bij het wapen der In fanterie bij het 4e regiment J. J. Wtjnsouw; bij het le regiment I. Flink bij het 21e regiment W. Faber; bij het 9e regiment J. Deknatel; bij het 11e regiment A. L. van den Berge; bij het 3e regiment H. P. Zielstra; bij het le rogimtyit D. C. de Vries; bij het 2e regiment K. J. II. Poll; bij het 16e -ogiment R. Baten; bij het 17e regiment J. C. A. Langeveld; bij het 20e regiment K. Timmer man; bij het 17o regiment G. van Huls; bij het wapen der cavalerie, bij het le rogiment huzaren W. C. H. van Rccde en bij het 2e regiment huzaren C. A. baron Bentinck, al len cadetten-sergeant van het derde studie jaar der Kon. Mil. Academie; met 4 Augustus benoemd tot eerste luite nant bij het wapen der Infanterie bij hun tegenwoordig korps de tweede luitenants B. Koning; van het 7e en W. A. Scheuermann van het 15e regiment Infanterie; bij het wapen der Artillerie, bij do school voor re serve-officieren der onbereden .artillerie dc tweede luitenant IJ. de Boer van die school; bij hun tegenwoordig korps de tweade luite nants P. A. Goedhart on A. A. T. Quanjer, beiden van het le regiment onbereden artil lerie en J. H. T. Daeras, N. P. P. van Hoorn en H. J. Ennen, allen van het regiment kustartillerie en bij het wapen der gonio bij zijn tegenwoordig korps de tweede luite nant W. J. G. Jurling van het regiment ge nietroepen; met ingang van 22 Juli bevorderd tot of ficier-vlieger 2e klas, die der 3e klas F. Bakker en J. Kranenburg. eervol uit den militairen dienst ontslagen de reserve-dirigeerend officier van gezond heid 2e klas C. Boeser, van den geneeskun digen dienst der landmacht; de reserve-ka piteins J. Withaar van het 21e regiment in fanterie en J. W. M. Wins van het regiment Grenadiers, de eerste luitenant op nonacti viteit A. A. Benders van het wapen der in fanterie en de reserve eerste luitenant H. Stikkel van de Schoolcompagnie van den motordienst op verzoek van 1 September eervol uit den militairen dienst ontslagen de reserve eerste luitenants M. Duijser van het 4e regiment veldartillerie, C. van Elk van het 6e regi ment Infanterie, J. F. van der Laan van hot 6e regiment infanterie, Jhr. P. H. van de Wall Repelaer van het lie regiment hu zaren, L. H. P. Neumann van het korps Rijdende Artillerie en de reserve eerste lui tenant voor speciale diensten J. C. C. van Ogtcn van het Vrijwillig Landstorrnkorps Motordienst; op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen de reserve kapitein mr. E. Hottinga van het 5e regiment infanterie en de reserve eerste luitenant voor speciale diensten H. E. Swaving van het Vrijwillig Landstormkorps Vaartuigendienst benoemd bij het reserve-personeel der landmacht tot reserve-officier van gezond heid der 2e klas A. J. Joosten en J. W. Rut gers, artsen. Amsterdam. 30 Juli. Do Oceaan-vlie gers Kingsford Smith en Stannage, zijn he den met het stoomschip „Europa' to Bre merhaven aangekomen. Zij hegeven zich eerst naar Hamburg, waai zij enkele za ken te regelen hebben en waar zij tot Vrij dag zullen blijven. Vrijdagmiddag vertrek ken zij per K.L.M -vliegtuig om 11.35 uur uit Hamburg en landen om 2.35 uur op het vliegveld Schiphol, waar hun eon fees tolijke ontvangst zal worden bereid, ter bijwoning waarvan talrijke autoriteiten zijn uitgenoodlgd. Ook Evert van Dijk zal bij de aankomst van de luchtheldon tegen woordig zijn, om hen welkom te heeten. Do officieel© ontvangst zal plaats vinden op den daktuin van het stationsgebouw, dat met vele vlaggen getooid zal wordon. Dit maal zal geen extra entree geheven wor den, zoodat het vliegveld tegen don ge wonen prijs van vijftien cent voor het pu bliek toegankelijk zal zijn. De toespraken zullen door Philips loudspeakers gemakke lijk voor iedereen verstaanbaar zijn, terwijl ook de huldiging door iedereen goed zal kunnen worden gezien. Het Nedeiiandsche publiek, dat Maandag J.l. reeds blijk heeft gegeven van zijn onthousiasme on van zijn waardeering voor de kranige prestatie, zal ook ditmaal, naar wij hopen, niet in ge breke blijven do luchtheldon van zijn sym pathie voor hun ongeèvenaarden tocht te doen blijken. Wij wekken iedereen op. naar Schiphol te gaan om vooral den man, die zooveel voor het Nederlandsch fabri kaat heeft gedaan door zijn Fokker-vlieg tuig rond den geheolen aardbol en over alle wereldzeeën te brengen on door don wereldnaam der Nederlandsche luchtvaart door hot kiozon van Evert van Dijk op ongekende wijze te versterken, een harte lijk welkom toe te roepen. Ook ditmaal zijn de militaire en marine-vliogdienst bone vens de nationale luchtvaarlschool en de Rotterdamsche Aerocluh uitgenoodigd om aan de huldiging deel te nemen. Na de toe spraken door de verschillende autoriteiten, zullon de vliegers in versierde au to'6 naar Amsterdam rijden. Dc op het oogenblik bij Tuschineki con- corteerendo studenten uit Texas (Arizona), die als „Cowboy Band" door Europa trek ken. cn hun vacantiereis met musiceeren verdienen, hebben zich bereid verklaard de vliegers met muziek in Amsterdam in te halen. Hun fleurige costuums en hun pit tige opwekkende muziek zullen zeker niot nalaten hot geheel een feestelijk karakter te geven. De te volgen routo zal nog na der worden bekend gemaakt, zoodra hier omtrent met de verkeerspolitie overleg is gepleegd. Het zal zeer zeker door de vliegens op prijs worden gesteld al9 de bewoners der straten, waar de stoet langs zal trekken, hun sympathie voor de drie kranige vlie gers door het uitsteken van de vlaggen zullen doen blijken. DAME AANGEREDEN. In bewnslelooxen toestand naar het ziekenhuis ver voerd, '6-G ravenh age, 30 Juli. Hedenmid dag tegen half twee is in de Weimarstraat bij de van Bylandtstraat een ongeveer 60- jarige dame door een wiel rijdster aangere den. In bewusteloozen toestand is zij door den Geneeskundigen Wenst naar het zie kenhuis aan den Zuidwal vervoerd Haar identiteit is nog niet vastgesteld kunnen worden en de commissaris van politie, afd. C. verzoekt hieromtrent inlichtingen De dame droeg een lange zwarte mantel on een kapot hoedje, terwijl zij een tasch met eieren bij zich had. Zei f-vert rouwen is het geheim van 't euc- EMERSON. door CISSY VAN MARXVELDT, „En. stel je eens voor, dat er sneeuw ligt, of dat het vriest. Dan gaan we schaatsen rijden. Er is een schat van een vijver. We moeten onze schaatsen vooral niet ver geten Frank." Hij nam zijn krant weer op. Ze vertrok haar gezicht in een grimas. Het was even stil. De kolen in de haard verschoven, en de klok scheen plotseling te gaan tikken. Ze paste haar vingertoppen tegen elkaar. Ze had vooruit geweten, dat ze bij Frank niets bereiken zou. Ze stamp voette bijna. Hoe kón hij nu weer zoo dood- genoegelijk gaan zitten lezen 1 En ze gaf het plan niet op, ze dacht er niet aan, zo had. trouwens nog niet alle hulptroepen in het strijdperk gebracht ^FrA-ink „Hm." Vin Jij ook niet, dat een Kerststemming buiten zoo sereen zou zijn f" „Waarom juist buiten De stemming moet in jezelf zitten." „Ja, dank je. Maar buiten werkt alles ttee, De stilte en de sparren en hst geloi w*n san klokje Nu ging hij beslist rechtop zitten, vouw de zijn krant eamen. „'t Is dus werkelijk je bedoeling om mert Kerstmis uit te gaan 7" „Maar engel, had je dat dan nog niet be grepen 7" „Ja, maak jij er maar een grapje van. Als Je maar weet, dat ik er niets voor voel, om me in de Kerstvacantie met wildvreemde menschen te gaan opsluiten." „De van Sons zijn toch geen wildvreemde menschen voor ons I" Ze keek verontwaar digd. „Dus jij beweert, dat. wij daar metz'n vie ren in dat ideale huis zullen zijn." .Ja, en de kinderen natuurlijk." „Burteng.ewoon sereen zal de stemming zijn, waar Dolly van Son en onze Kees samen kibbelen 'n Ideaal van rust." „Och, dat zal wel losloopen." „De klacht komt overigens van jou." „Als zo het te bont maken, sturen wo ze naar buiten", ontdekte ze. „In de kou." „Nee, in de sneeuw." „Dus die is er ook." „Waarom niet Kunnen ze een sneeuw- pop fabrieken." „Ze maken mekaar af." „Welnee, die kinderen zullen ook wel onder de invloed komen van de sereene steming daar", beloofde ze. „Denk je 7" „Vast" „Nu. ik help het je hopen." Ze keek 'hem even verbaasd aan. Dan stortte ze óp hem toe. „Dus we gaan Frank We gaan 7 Ik wist het wel, ik wist het aldoor, ik heb direct (en Mirjr gezegd, dat Je 't een verrukke- teg' lijk plan zou vinden. Je zult eens zien, ik kom als een volmaakter wezen terug." „Ik heb nog niets beslist." Hij weerde haar onstuimigheid af. „En als je er op staat wil ik je nog wel eens kalm mijn meening zeggen Het Kerstfeest behoort in oigen kring te worden doorgebracht We leven al veel te veel buitenshuis tegon- vvoordig." „Ja, dat geef ik je toe", zei ze bedwongen. „En juist omdat we zoo snel leven en zoo over de ernst 'heenrazen, moeten we eens een louteringkuur meemaken. Zoo voel ik het Frank." „Dus 't wordt een louteringkuur." „Ja. ja Ze knikte gretig. Een prachtig woord was dat. Veelzeggend en indruk wekkend. „Nu, ik voor mij ben er nog niet zoo van overtuigd, dat ikbegon hij. Maar ze viel hem alweer in de rede. „Och, jij misschien niet. Jij bent vol maakt genoeg, Frank." „Ja, ik kèn je", zei hij, terwijl hij een nieuwe sigaret uitzocht Ze had de lucifer al aangestoken, hield het vlammetje bij. „Hoewel je in je drukke zakenleven ook wel eens een verandering noodig hebt", be sliste ze. ,Nu, daar vergis Je je dan in. Ik had me bepaald verheugd op de intieme Kerst dagen thuis." „Maar jongenlief, het wórdt intiem, ge loof me. We zullen met de van Sons een grootere Intieme familie zijn." „Wie beweert dat daar niet meer zielen zullen zijn, die naar loutering snakken?" Ze knipoogde even. „Dat beweer ik, of liever dat zegt Mary. En die weet het van Vera van Daalen. De van Daalens zijn er verleden jaar geweest Die kwamen herboren terug. Vera was nog in extase I" „Zoo. En waarom gaan ze dan dit jaar niet 7" Nu lachte ze. „Och Frank, je weet toch hoe veranderlijk de meeste menschen zijn?" „O oolijkerd", dacht hij. „De van Daalens laten zich dit jaar lou teren in Montreux." „Zoo. Dus 't schijnt niet van blijvende kracht te zijn." „Tech wel. Vera zei togen Marv, dat ze maanden na Kerstmis volmaakt in even wicht was geweest" „Merkwaardig, dat je daar een buiten huis en sparren voor noodig hebt", filoso feerde hij. „Ja, erg merkwaardig." Ze beet even op haar vinger. „Die combinatie schijnt een veredelenen invloed uit te oefenen op den mensch." „Laten we dan heelemaal gaan buiten wonen", stelde hij voor. Was zijn stom sarcastisch 7 „Misschien dat je dan onder voortdurende nobele invloeden staat." „Nee, dan verliest de combinatie aan kracht", zei zo grif. „Jij weet er je wel altijd uit te redden „Een gave", zei ze zedig. Om dan drin gend door te gaan. „En Frank, bedenk dan ook een9 even, dat ik het zoo heel hard noodig heb." ,Jij r .Vanwaar die verbazing 7 Natuurlijk ik! Heb je dan heelemaal niet gezien, hoe bleek ik ben de laatste tiid Ik heb het zoo abnormaal druk Frank Met nonsensdingen", zei hij kortaf. Wat doet het er toe, waarmee ik het druk heb Al wou ik de heele dag in de Wes tertoren klimmen Dat is ook een nonsens ding, maar je wordt er toch maar doodlam van." Hij beet op zijn sigaret. Haar zotte op merkingen altijd. En als hij maar even glimlachte, was hij verloren. ,,'t Is alleen zoo jammer, dat jo na Kerst mis weer zoo gauw in je oude fout zult terugvallen van te veel uitgaan en te laat naar bed." „Neen, dat heb je mis. Je vergeet alweer het loutering-proces. Daarin schijn je dan in maanden geen zin meer te hebben." Ze staarde even nadenkend voor zich uit, ging dan opeens rechtop zitten. „En Frank, het allervoornaamste zou ik nog vergeten. Denk eens aan de boys Wat zullen die genieten daarbuiten. Uitbundig gewoon weg." Hij tipte de asch van zijn sigaret. Ja, daarin had zo gelijk. Voor de jongens zou het zeker heerlijk zijn. „Hoe lang had je gedacht te gaan 7" Za bedwong een stormaanval op zijn hals. (Wordt vervolcrd). VROOM DREESMANN Langestraat Zeer aardige collectie met perkament en zijden kapjes 6.90, 6.50, 5.50, 2.90.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5