NOG MEER ROODE KATHOLIEKEN Prijscourant G. i. van Harten R.K. Houtbewerkers- Bond Het groote werk moet nog beginnen De Fa. M- R. N Oosterveen CRISIS IN DE AKKERBOUW BEDRIJVEN Steun aan de tarwe- verbouwers? De onteigeningen te Utrecht De wegenwet aangenomen Havik 41 - Tel. 292 Exide-Autostarterbatterij f 28,00 Auto Garages bekend rabat. HUMORHOEKJE Het stelsel moet aangetast worden" In den Haag heeft de R.-K. Houtbewer- kersbond Zaterdag en Zondag zijn congres gehouden. De bondsvoorzitter, de heer Th. de Groot, zeido in zijn openingsrede volgens het verslag van De Volkskrant aan het adres van den voorzitter van het R.-K. Werkliedenverbond, den heer A. C. de Bruijn, die deze dagen zijn bekende rede voering had gehouden: Gij kunt er van verzekerd zijn, vriend de Bruijn, dat, als gij aangevallen wordt, als eij de rechten van den arbeider verde digt, en wanneer doet gij dat niet. al de leden van onzen kleinen vakbond onver schrokken en met mannenmoed achter u zullen staan. Bij zijn overzicht van de werkzaamhe den van den bond zeide dezelfde spreker: Gij hebt gezien en kunt dat in de jaar verslagen rustig bestudeeren, dat de teg3n- werking van het kapitaal geweldig is ge weest. Naarmate dus onze gerechtvaardig de eischen verder gaan, naar de mate zal het kapitalisme zich verzetten. Nemen wij 6lechts het vraagstuk van de bedrijfsorganisatie en do medezeggenschap, dan spannen alle kapitalistische krachten zich samen, tegen ons. En dagolijks ismen bezig, dammen op te werpen tegen de kracht van de vakorganisatie, door mid del van kartels en trusts Met voorbeelden lichtte spreker zulks toe; hij zou door kunnen gaan met nog tientallen voorbeelden; doch hij wilde zich bepalen tot nog een enkel en wol een wel ke naast die van de Lucifersinduslrie den bond direct raakt, n.l. de fusie van Arnold van den Bergh, van der Lugt en Varse- veld, drie groote kistenfabrieken en hout handels. die te zamen met een kapitaal van ruim 1.500,000 gaan opereeren. Deze drie (één) ondernemingen hebben onge veer 1800 arbeiders aan den arbeid, waar van misschien 000 zijn georganiseerd en waar het volgend jaar de overeenkomsten afloopen of worden opgezegd. Spr. laat dan eenige cijfers van bedrijfs winsten volgen, vermeldt de meerdere op brengst van de rijksmiddelen, en vervolgt. Het eerste slachtoffer van Amerika's tariefverhooging hebben wij waarschijnlijk al te pakken. Het is namelijk de Lucifers fabriek te Breda De invoer van lucifers is verhoogd van 10 tot 25 per kist, zoodat invoer door deze fabriek in Amerika niet mogelijk is. Wij hebben besprekingen ge voerd met deze directie, doch kunnen daarvan geen mededeclingen doen, daar Jit de zaak kan schaden, maar gunstig ziet het er voor deze groep van arbeiders niet uit. Het eenige gezonde standpunt, indien het wederzijds wordt toegepast, is vrijhan del. Of wij dit zullen kunnen handhaven, is een open vraag, doch alweer een punt, dat ernstig onze aandacht zal vragen in de toekomst. Wel worden tal van middelen door de liberalen en soortgelijken aanbevolen ais werkverschaffing, steun en dan liefst niet al te hoos, verlaging van loon. opheffing van de sociale lasten, enz. De werkver schaffing. daartegen verzetten wij ons niet; het is een middel, al zal het de ziek te niet genezen: het blijft dus 6lechts een pijnstillend middel. Bij de huidige ratio- naliseerin<z en steeds verder vernuftig uit gevoerde mechanisatie van de bedrijven is er maar één werkelijk geneesmiddel, dat de ziekte en geesel der werkloosheid kan genezen en dat is de verkorting van den arbeidsduur met behoud van ten minste hetzelfde welvaartspeil, en dan spreekt het vanzelf, internationaal. Het valt dus niet te ontkennen, dat vele groote en moeilijk op te lossen problemen zich aan ons opdringen, die, al zouden wij het willen, niet te ontkomen zijn. 2?r. wekt dan tot 6tudie op. Afwijzing van bijna alle voorstellen, welke een ver zwakking. hoe gering ook. van het weer standsvermogen der arbeiders inhouden, is z. i echter noodzakelijk. Ret R.-K. Werkliedenverbond was ver tegenwoordigd door den verbondssecrcta- ris, den heer J. A. Schutte, die evenals het verslag van den secretaris en de openingsrede van den bondsvoorzitter EMAK 5EKALI Telefoon 77 heeft de alleen verkoop van onze heerlijke thee IVIelange's volgens o.s. p.p (Ontbijtthee 11.70 (Namidt.) -1.90 E. F. (China Congo -2.10 lava Assam thee f 1-80 fa va Grove thee - l/'1* lava Gebr. thee- Imperia! f2.50 Fijne Ceylon 2.10 Ceylon Pecco -1.90 3ritsch-Ind. Pecco -1.80 Aanbevelend rIOLLAMDSCHE THEEVERBRUIK VEREENIGINQ AMSTERDAM - OPQERIOHT 188 gewaagde van groote problemen, die nog moeten worden opgelost. Hij vervolgde: Tot dusver deden we peuter werk. Laten we dat goed bedenken. Er is kort geleden in een illustre bijeenkomst te Utrecht ge zegd door rector Bots: „er is nog slechts gevijld, maar het stelsel is gebleven". Met stelsel moet aangetast worden; dat zal werkelijk een revolutie vorderen, al is 'i dan geen gewelddadige revolutie. Er kome een revolutie des geestes. niet alleen in de geesten van hen die het economisch stel sel beïnvloeden maar ook in den geest der arbeiders. Daarnaast hebben we door de verspreiding van onze ideecn in de maat schappij te zorgen, dat do maatschappij zich wijzige in Christelijken geest. Het moet nog eens gezegd: we deden tot nog toe peuterwerk. En nu worden reeds de Volkskrant herinnerde er al aan enkele personen die zich den laatsten tijd misschien meer dan anderen lieten hoo- ren, als „roode katholieken" nagewezen. Als men, zegt spreker, nu reeds roept over „drie roode katholieken", welnu, dan komt men bedrogen uit, want dan kan men er op aan, dat onze geheele beweging bestaat uit roode katholieken. Spreker wees er verder op, dat de finan- cieele weermacht der organisatie moet worden opgevoerd. Wc moeten nog be ginnen aan het groote werk. Minister Ver schuur kondigde aan zijn wet op de be drijfsorganisatie; ook wanneer die wet is binnengehaaid, zijn we er nog lang niet. En dan kan er op worden gerekend, dat naarmate we het kapitalisme in zijn hart aantasten, van die zijde het verzet steeds feller zal worden. De bondsadviseur, pastoor LTolder uit Utrecht, verklaarde daarop o.m., dat hij gaarne in den bond zal blijven werken. Hij heeft geen aanmerkingen en rekent op allen, opdat, wanneer gestreden moet worden overeenkomstig hetgeen de Ver- bondssecretaris zei, ook dc Houtbewer- kersbond zal zorgen lauweren te oogsten. (Applaus Na deze mooie redevoeringen kwam. ook op deze vergadering, die duivelsche practijk weer om den hoek kijken. Die practijk, die ook op de vergadering van het R.-K. Werkliedenverbond in het zonnetje gezet werd, toen een der sprekers op merkte. dat de opzet van de Nederland- sche Arboidersbank, die het verbond zal gaan oprichten, zich weinig onderscheidde van dien van andere kapitalistische ban ken, terwijl een andere spreker de be voegdheid der directie van do nieuwe bank te groot achtte. Een practijk werd daar bpoefend, die ook niets liet verluiden van medezeggenschap van het personeel bij die bank, zooals ook het s.-d. Volk en de radicale r.-k. bladen De Morgen, De Volkskrant, Het Huisgezin die mede aldoor voor medezeggenschap ijveren (bij anderen), haar nog steeds niet hebben in gevoerd. Men weet namelijk, zoo zegt de N. R. C dat dc roomsch-kathoüeken in de politiek krachtig ijveren voor de belangen der groote gezinnen, en dat de radicalen in de R.-K. Staatspartij er de rechtsche regie ring voortdurend mee lastig vallen. Maar evenmin als de S.D.A P. het indertijd waagde, in haar contributieregcling een op haar belastingpolitiek geschoeide scher pe progressie vast te leggen voor de par- tijgenooten met vermogens en hoogere in komens, evenmin worden de groote gezin nen door de contributie-regeling van den R.-K. Houtbewerkersbond geholpen. Zij kregen van den man, die in zijn openings rede zich had gevoeld „onverschrokken en met mannenmoed", nul op request met hetzelfde financieele argument, dat voor dien zoo dikwijls in minister de Geer of zijn voorganger Colijn was gewraakt en gehoond. Het is weer het verslag van De Volks krant, waarin het volgende daarover 1e vinden is: Door Arnhem werd een voorstel inge diend, bedoelend om steun te verleencn aan de groote gezinnen, door de bondscon- tributie geleidelijk naar stijging van het kindertal te verlagen. Na bestrijding door den bondsvoorzitter, waarbij vooral de na druk gelegd werd op het feit, dat dit een aanmerkelijke verlaging der bond6finan- ciën brengen zal. waardoor het weer standsvermogen van den bond ernstig ge schaad wordt, wat weer tot groot nadeel van de groote gezinnen kan zijn, werd dit voorstel echter ingetrokken. Maar hiermede was het nog niet uit. Op nieuw kwam een der afdeelingen op dit punt terug: Het belang van "net groote gezin had ook Utrecht op het oog toen het voorstelde dat een fonds gesticht zou worden waaruit bij werkloosheid, aan deze gezinnen bij zondere steun was te verleenen. Deze afdceling gaf ook de bronnen aan waaruit dit fonds zou kunnen worden sa mengesteld, doch daar met het putten uit deze bronnen het weerstandsfonds zou worden aangetast, meende het bondsbe- stuur, hoezeer het' dit voorstel sympathiek vindt, het te moeten ontraden. Utrecht bleef nog wat tegenstribbelen, maar zwichtte toch tenslotte voor de ar gumentatie van het hoofdbestuur en trok z'n voorstel in. VAN DIJK IN ZIJN WOONPLAATS GEHULDIGD. Overweldigende belangstelling. Dinsdagmiddag heeft Wassenaar zijn in gezetene Evert van Dijk een grootsche hul diging bereid. Aan den Zijdeweg werd de auto, waarin de vlieger met zijn echtge- noote was gezeten, ingehaald door het mu ziekkorps van de Huzaren. Door een dei- leden van het huldigingscomité werd den heer van Dijk een lauwerkrans om de schouders gehangen. Onder de toejuichingen van het publiek, dat zich overal langs den te volgen weg had opgesteld, werd vervol gens naar het Wassenaarsche raadhuis ge reden, waar de koene Oceaanvlieger in ver scheidene toespraken werd gehuldigd. Voor de A.V.R.O.-microfoon. Zondag a.s. des avonds om 9 uur zal de heer van Dijk voor de A.V.R.O.-microfoon spreken over zijn Oceaanvlucht met Kings- ford-Smith. Commissie der Holl. Maat: schappij voor Land: bouw 's-Gravenhage, 29 Juli In de jongste vergadering van het dag.bestuur der HoD Mij. van Landbouw Ï6 tot leider van de te stichten coöperatie, welke den afzet van de Standaardvoeders van het Centraal Bureau ter hand zal nemen, benoemd de heer C. L. L. Bos te Hillegersberg. Uitvoerig werd de crisis in de akkerbouw bedrijven besproken en in het bijzonder de vraag of het hoofdbestuur zelf iets kan doen. Besloten werd een commissie in te stel len, beslaande uit vier of vijf akkerbouwers en den secretaris der Mij., welke opdracht zal krijgen gegevens en cijfers te verzame len, die op onbevooroordeelde wijze den toe stand, waarin de akkerbouwbedrijven ver- keeren, in het licht stellen. Deze gegevens zullen de pers voor publicatie aangeboden worden. De commissie is samengesteld uit dc heeren B. Bicsheuvel, R. C. Schenk, G. Braat, P. L'eeuwenburgh en den secretaris, ir. T. P. Muisman. Voorts besloot het D. B. in studie te ne men de wijze waarop de kosten van wegen- onderhoud worden gedragen, inzonderheid met het oog op de vraag of de landbouwers en de plattelandsbevolking niet onevenredig zwaar worden belast. Besloten werd dit on derzoek voor Noord-Holland op te dragen aan de bestaande wegencommissie van Holl. Noorderkwartier en H. M. v. L. en voor Zuid-Holland een nieuwe commissie in te stellen. Hiervoor zijn uitgenoodigd de heeren P. S. Overwater te Strijen, F. den Hartog te Hoog Blokland en W. F. Brunt le Bodegraven. Aan het K. N. L. C. is verzocht aan zijn leden te verzoeken, ieder in zijn gebied het zelfde te doen, terwijl het zelf is uitge noodigd eenige vraagstukken, die voor alle provincies van gelijk belang zijn, te bestu deeren, zoo o.a. een studie over dumping onzer artikelen en over het voor en tegen van fiscale invoerrechten op artikelen als \leesch en aardappelen. De bedoeling van het D. B. met dit alles is gegevens en ar gumenten te verzamelen, die kracht kun nen bijzetten aan het streven naar betere toestanden. Waar de oogsttijd nadert en over de plannen tot steun van den tarwebouw zoo weinig vernomen wordt, besloot het D. B. er bij het K. N. L. C. op aan te dringen een schrijven aan den minister van B. Z. en L. te richten, waarin wordt gewezen op de groote wenschelijkheid, dat de tarwe- bouwers spoedig weten of en wat zij mogen verwachten. Menige boer verkeert reeds in zoodanige omstandigheden, dat wanneer de oogst er is, hij gedwongen is hem te gelde te maken. Het zijn vooral deze landbouwers die spoedig geholpen moeten worden, doch wanneer de regecring wacht met hare maatregelen, dan zullen zij het juist zijn, die er niet van zullen profiteeren. Besloten werd nog naar samenwerking te streven op het gebied der pluimveeteelt en op bet gebied der proefvelden in Noord-Hol land. HET GESCHIL OVER DEN CRAILOOSCHEN PLAS. Uitspraak in kort geding. A me ter dam, 30 Juli. Heden heeft de vice-president van de rechtbank, mr. van Royen, uitspraak gedaan in het kort ge ding tusschen de aannemersfirma v. d. Poll als gedaagde en de Erfgooieivwereeniging „Macht door Recht" als eischeresse inzake het huren van een gedeelte der Crailoo- sche plassen, door de gemeente Hilversum, waar deze een zweminrichting wil bouwen. De erfgooiersvereeniging exploiteert 's win ters op de plassen een ijsbaan; zij was nu bevreesd, dat de gemeente op den gehee- len plas beslag zou leggen. De president mr. van Royen verklaarde zich onbevoegd in dit geschil uitspraak te doen, daar hier een onmiddellijke beslis sing niet noodzakelijk is De ijsbaan toch kan eerst gebruikt worden in het late na jaar en dan wordt door de badinrichting nog slechts voor een vierde gedeelte in beslag genomen. Op Maandag 4 Augustus te half elf zal de kwestie in hoofdzaak worden behandeld door de Vacantiekaraer van de Rechtbank. RADIO-OMROEP-CONTROLEURS. Met ingang van 1 Augustus zijn, voor- loopig voor den tijd van een jaar, be noemd tot radio-omroep controleur: 1. R D. Bouma, gepensionneerd O.-I. ambtenaar, tc 's-Gravenhage; 2. G. J. Landweer, oud inspecteur der gemeentelijke belastingen le Amsterdam, te Soestdijk: 3. Jos. J. Robitsch. ambtenaar der poste rijen, telegrafie en telefonie op wachtgeld, te Haarlem. EERSTE KAMER Het lijntje BiltstraatLunetten ter sprake Vergadering van Woensdag 30 Juli. Voorzitter mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. Geopend te 11.5 uur. Wogcnwet. Aan de orde is de stemming over het ont werp: vaststelling van voorschriften om trent openbare wegen. Het ontwerp wordt aangenomen met algemeenc stemmen. Protocol nopens cliomischen oorlog. Aan dc orde is het ontwerp lot goedkeu ring van het protocol nopens den chemi- schen en bactcriologischen oorlog. Mevr. Pothui s«S m i t (S. D.) verklaart, dat de sociaal-democraten vóór dit ontwerp zullen stemmen, omdat zij daarin zien een poging, zij het een uiterst zwakke en weife lende. om in den bestaanden toestand ver betering tc brengen. Het ontwerp wordt aangenomen met 39 tegen 3 stemmen. Tegen: de vrijzinnig-democraten. Z. h. st. wordt aangenomen de wijziging van hoofdstuk V der Rijksbegrooting voor 1930 (steun deelneming van landbouw aan te Antwerpen te houden wereldtentoonstel- ling). Onteigening te Utrecht. Bij het ontwerp: onteigening voor het aanleggen van een gedeelte van den ont worpen verkeersweg tusschen den Konings weg bij Lunet I en den Maliesingel te Utrecht, maakt de heer Molt mak er (s. d.) eenige opmerkingen. Hij wijst er op, dat in do afdeelingen een betere oplossing aan de hand is gedaan dan hier is bereikt. Men heeft niet ernstig gepoogd een oplossing te hereiken inzake den dooden spoorweg Bilt straat—station Lunetten, die voor het per sonenverkeer geen waarde heeft en voor het goederenvervoer kan worden gemist. Deze lijn ontsiert de stad. Spr. meent, dat in ver band met deze kwestie tevens bekeken had kunnen worden den bouw van een nieuw station. Hierdoor zou het geheele verkeers- vraagstuk kunnen worden opgelost. Ook de zandhoopen, die fortificaties genoemd wor den, vormen een obstakel voor het verkeer. Dat deze niet kunnen worden gemist uit een oogpunt van defensie, is niet aan te nemen. De heer Oudegecst (s. d.) sluit zich aan bij den heer Moltmaker. Het verwon dert spreker, dat Waterstaat geen eind hGeft gemaakt aan den slechten verkeerstoostand in Utrecht, die gehandhaafd wordt door conservatisme van de Spoorwegen. De be treffende spoorlijn is totaal overbodig sinds de lijn naar Baarn js aangelegd. Minister Ruys de Beerenbrouck gelooft, dat het Rijkstoezicht op dc Spoor wegen een nuttig gebruik zal maken van hetgeen hier omtrent deze aangelegenheid is opgemerkt. De kwestie der fortificaties is reeds oud. Commissies hebben zich er mede bemoeid. Een bepaald antwoord kan spreker op dc vraag van den heer Molt maker niet geven. Dit behoort tot de com petentie van den Minister van Defensie. Spr. adviseert dit ontwerp te aanvaarden. De zaak kan dan nog eens nader worden bekeken. Het ontwerp wordt z. h. st. aangenomen. Subsidie K. L. M. Voorts komt aan de orde de wijziging der subsidieregeling voor de K. L. M.f waar bij de heer Oudegeest wijst op de stij gende tekorten en vraagt of het beheer wel zuinig is. Minister Reymer antwoordt, dat er een tweeledige contróle op uitgaven is en men hier aan den lagen kant is met de uitgaven voor de luchtvaart. Het ontwerp wordt aangenomen z. h. s PRIMA ADVOCAAT BOERENMEISJES, BOERENJONGENS, VOORBURGH, MASSA's SCHILLETJE, alsmede de bekende „OUDE KLARE" 7 merk „Ouwe Dniis" h f 3.25 per Liter. Verkrijgbaar L d. Slijterij in Gedistilleerd Hoofdvertegenwoordiger Lange Beekstr. 37-39 - Tel. 317 Suiker wetje. Aan de orde is het suikerwetje. De heer Van der Lande acht de be* scherming van 25 pet. sterk protectionis tisch en begrijpt niet, waarom deze fiscale accijnslasten moeten worden gecompenseerd en andere fiscale lasten niet. Spreker be toogt, dat het ontwerp den bietenbouw niet helpt en noemt het half werk of nog min der. De heer van den Berg zegt, dat tegen het ontwerp geen principieele bezwaren be staan en meent, dat het compenseerend recht belanghebbenden ten goede zal ko men. De heer Dobbelman verdedigt het ont werp, dat reeds gerechtvaardigd is omdat het den invoer belemmert. De heer W i b a u t bestrijdt het ontwerp. De heer Wibaut zegt: Wanneer men op suiker dit middel toe past dan is toepassing op andere landbouw producten onafwijsbaar. Bovendien houdt het ontwerp verlaging van pachtprijzen to gen. De heer van Lanschot vraagt naar de plannen van de regeering voor de naaste toekomst ten aanzien van de landbouwcri sis. Hij verdedigt verder het ontwerp. De heer Diepenhorst noemt het ont werp een incidenteelen maatregel,, die geen ommekeer brengt in de tot nu toe gevolgde handelspolitiek, het is niet in strijd met Genève. Het ontwerp brengt steun aan een groot deel van de boerenbevolking en is daarom in het belang van het land. De heer Westerdijk kan moeilijk zijn stem bepalen. Het ontwerp zal de boeren iets helpen en spr. kan meegaan als het voorgestelde is een aanvulling van een lacune in de fiscale wetgeving. Spr. ver keert dienaangaande in de onzekerheid. (De vergadering wordt verdaagd). O. L. BARON BENTINCK. f Te Den Haag overleden, 's-Gravenhage, 30 Juli. In den ouderdom van 51 jaar is heden alhier over leden de heer O. L. baron Bentinck, kamer heer in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin. Baron Bentinck was oorspronkelijk be stemd voor den militairen stand. Hij werd na zijn schoolopleiding cadet bij de Konink lijke Militaire Academie te Breda, doch door oen ongeval is hij afgekeurd voor den mili tairen dienst. Na werkzaam te zijn geweest bij de (irma van Eeghen en Co. te Amsterdam, werö hl) benoemd tot directeur van het Ilaagsche kantoor van Labouchère Qyens en Co's Bank alhier tot aan dc fusie van dat kan toor met de Rotterdamsche Bankvereeni- ging. Bij de oprichting van het Haagsche kan toor der firma R. Mees en Zonen te Rotter dam op 1 April 1922 werd baron Bentinck mede-directeur alhier, welke functie hij tot aan zijn overlijden heeft vervuld. De overledene was o.a. penningmeester van do Nederlandsche Adelsvereeniging. „V/ai Bedoel je er mee dat je maar drie uur slaap per dag krijgt „Ja de rest krijg lk 's nachts." (Judge).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 6