HAWEKO Voordeelige MANTELCOSTUUMS. RADIO j i RADIO I BINNENLAND Maandag 4 Augustus 1930 AMEPSFOOHTSGH DAGBLAD -DE EEMLANDEJT 29e Jaargang No. 30 Wat steekt er onder de bloemen? Waartoe dient alles? De verjaardag der Koningin-Moeder N.V. COMPAGNIE LYONNAISE Wisselstroom-toestel Z Z MET PHILIPS-LU IDSPREKER J I F. H. L O MANS X Utrechtsche straat 15 - Amersfoort Z Z Telef. 483 Lijstenmakerij en Kunsthandel Electrische Koelkast X GENERAL ELECTRIC F. H. LOMANSi Z Telef. 483 Z Bc.dejagerI KOOPJES Overhemden en Dassen LANGESTRAAT i9 i Wisselstroom-toestel X X Onder garantie I 85.- Z F. H. LOM ANS SOUVENIR ARTIKELEN ANSICHTKAARTEN BRAND IN HOTEL DES IN DES Onvoorzichtigheid bij het rooken FEUILLETON De Louteringkuur Waschechte Tafelkleedjes De Nation Beige over de Nederlandsche week Onder den titel: Wat steekt er onder de bloemen? wijdt de Nation Beige een be schouwing aan de feesten, welke thans ter gelegenheid van de Nederlandsche Week op de tentoonstelling te Antwerpen plaats hebben. Honderd jaar geleden, zoo schrijft de Brusselsch-Fransche conrant, bombar deerde een Nederlandsch eskader de stad Antwerpen, schoot het roode kogels af )p de entrepots, stichte brand en richtte voor millioenen guldens schade aan. Heden ligt een Nederlandsch eskader op dezelfde plaats gemeerd, lost het eere-salvo's eri mengt het geschal van zijn hoornen zich met het geklingel van den beiaard. Het dan verkeeren, zei Bredero, en werkelijk, de geschiedenis heeft zulke wendingen, waarover men zich enkel kan verheugen. De Nation Beige wijst vervolgens op de toespraak, door vice-admiraal Quant aan den disch bij den gouverneur der provincie Antwerpen gehouden, en prijst de termen ervan. Verder zegt de Nation Beige over tuigd te zijn van de oprechtheid der ge voelens, welke de Nederlandsche natie ten opzichte van Beigië koestert, en zij schrijft: Wij zeiden, dat zij (de Nederlanders) thans den stand van zaken door de gebeurtenis sen van 1830 als natuurlijk beschouwen. Maar waarom kampen zij zich dan met zulke stijve koppigheid vast aan het trac- taat van 1839. dat, hoewel het bestaan van een onafhankelijk België feitelijk erken nend, zijn ontwikkeling en vrije expansie belemmeringen oplegt, welke getuigen van den rampzaligen geest der Barrière-trac- talen, rlie zoolang op ons land de econo mische servitude der Noordelijke provin ciën liet wegen? Een ontwerp van over eenkomst 16 steeds hangende tusschen de regeeringen van Den Haag en Brussel. Se dert lang reed6 bevinden dc onderhande lingen zich op het doode punt. Zullen dc manifestaties der Nederlandsche Week een opleving brengen, die deze onderhan delingen in een actieve zóne zal leiden? Wij hopen het. Zoo niet. waartoe dienen dan al deze redevoeringen, al deze wetler- zijdsche betuigingen van waardee,ring. sym pathie en zelfs vriendschap, die zinledig zouden zijn en enkel een diep gevoel van bitterheid zou den achter'laden? In 1S30 bombardeerde het Hollandsche eskader ons met kogels, in 1930 bombardeert het ons met bloemen. Wij stellen het verschil van behandeling op zeer hoogen prijs, maar in dien het bombardement met bloemen een symbool is, dan is het wel verstaan niet waar, dat het symbool enkel een. vervorm de waarheid is, en er onder dc Dloemen jets anders moet zijn, dat wij met belang stelling afwachten. EEN ZAAK VAN EER VOOR DE A.V.R.O. Een beschuldiging. De R.-K. „Gelderlander"' acht het ver klaarbaar, dat de directeur-generaal van P. T. T. en de minister van waterstaat weige- len in persoonlijke aanraking te komen met de A.V.R.O.-bestuurders na de aantijgingen in de vele vergaderingen van deze omroep- vereeniging. Het blad vervolgt: Er is voor het departement van wa terstaat te meer reden voor terughou dendheid, wijl dit departement met de betrokken personen reeds eerder en bij herhaling onprettige ervaringen opdeed. Zoo is het bijv. een feit, dat toen de relaties tusschen A.N.R.O. en „Telegraaf' ruchtbaar werden, aan den toenmaligen minister van water staat v. d. Vegte de tekst van een con tract met „De Telegraaf" is overgelegd, die niet de oorspronkelijke was en ook niet den gehcelen inhoud der overeen komst dekte. Deze beschuldiging zegt het Volk is zoo ernstig, dat naar onze meening de A.V.R.O. hierop niet kan zwijgen. Als men op deze onthulling niet reageert moet de openbare meening wel aannemen, dat zij juist is. Ongeacht of men pro- of anti-A. V R. O. gezind is heeft men het recht inlich tingen te verlangen. Ook voor de pers, dio de A.V.R.O. steunt is opheldering een zaak van eer. Viering in de Residentie «Gravenhage, 2 Aug. Ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Ko ningin-Moeder was heden van alle open bare rijks-, provincie- en gemeentegebou wen de vlag ontplooid, terwijl eveneens aan de verschillende legatiegebouwen de natio nale vlag was uitgestoken. Ook van parti culiere zijde, vooral in de binnenstad, werd druk gevlagd. Het Voorhout prijkte weder met de traditioneele vlagversiering. en dc motorwagens van de H. T. M. en van de blauwe tram waren op de gebruikelijke wij ze gepavoiseerd, terwijl op de autobussen vlaggetjes waren aangebracht. Op de ten paleize liggende felicitatieregis- ters werd druk geteekend. Aan dc departe menten zal hedenavond de gewone verlich ting worden ontstoken, welke als steeds we der groote belangstelling zal trekken. Vanwege het Haagsch Comifé voor volks feesten waren hedenmiddag verschillende kinderfeesten en wedstrijden georganiseerd in de Hertenkamp en het Zuiderpark. LUIT.-GEN. WEBER. Afgetreden als voorzitter com missie inzake reclames. Met ingang van 1 Juli j.l. is gep. Luite nant-Generaal P. W. Weber, adjudant in buitengewonen diens der Koningin, afge treden als voorzitter van de commissie tot onderzoek van reclames, in verband met de bevordering van officieren van de Land macht, van welke commissie hij dertien jaar (sedert zijn pensionneering) lid en tien jaren president was. De dezer dagen gemelde benoeming van Luitenant-Generaal Weber tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw is de erkenning van de vele diensten door hem in bovengemelde functies bewezen UTRECHTSCHEWEG to - TEL. 179 - AMERSFOORT Compleet f 112.50 Z Arnh weg 32 Tel. 1039 Omlijsten van Platen en Portretten, Passepartouts en Ovale Lijsten BILLIJKE PRIJZEN. laat u <fJ etens aren niet beoerven' Koopt een Stroomverbruik ets in 24 uur Utrechtsche straat 15 - Amersfoort Z in Utrechtsche straat 15 - Amersfoort X Telèf. 483 dtrechtschestraat o - Tel. 638 in groote verscheidenheid Een zolder, die als meubelmakers werkplaats gebruikt werd, geheel in asch gelegd 's-G raven h age, 3 A u g. In den nachl van Zaterdag op Zondag heeft op den zolder van Hotel des Indes, welke als meubelma kerswerkplaats van het hotel gebezigd wordt en gelegen is op den linkervleugel, een hevige brand gewoed, welke zich in de eerste drie kwartier zeer ernstig deed aan zien, daar de vlammen hoog uit het dak oplaaiden. Door krachtig ingrijpen van de Haagsche brandweer is de brand echter ge- localiseerd kunnen worden tot bedoelden zolder, welke geheel uitbrandde, zoo even eens ecnige logeerkamers daaronder gele gen. Er werd gespoten met tien stralen uit vier motorspuitcn. De logeergasten konden tij dig gewekt worden en werden óf onderge bracht in de nabijgelegen dependence van het hotel óf bleven beneden den verderen loop van den brand afwachten. Geen enkel persoonlijk ongeluk is gebeurd. De waterschade is enorm. ITet bedrijf wordt, uitgezonderd «in den linkervleugel, gewoon voortgezet. Niet onwaarschijnlijk is de oorzaak te zoeken in het feit. dat personen, op dien zolder werkzaam, ondanks het rookverbod, in den namiddag daar toch gerookt hebben. Althans vier of vijf hunner hebben dit aan de politie meegedeeld. DS. J. L. DE HEER. 40 Jaar te Rotterdam. Zondag herdenkt de nestor der Rotter- damsche Ned. Hcrv. predikanten, ds. J. L. dc Heer, den dag waarop hij zich voor 40 jaar aan deze gemeente verbond. De jubilaris werd 3 Juni 1836 to Den Haag geboren. Hij studeerde aan het gymnasium aldaar en aan de universiteit te Utrecht en werd in 1880 candidaat in Drente, 8 Mei 1881 bevestigde wijlen ds. J. G. Knottnerus van Den Haag hem te Nootdorp in het pre dikambt, waar hij na vele jaren vrijzinnige prediking als rechtzinnig predikant zijn intrede deed sprekende over: „Wij prediken Christus, den Gekruisigde". Uit eenige beroepen koos de jubilaris na 3 jaar dat naar Strijen. Daar maakte ds. Do Heer de Doleantie mede, die echter aan zijn gemeente niet velen onttrok. Na te hebben bedankt voor een beroep naar Nij megen, kwam geheel onverwachts, dat van Rotterdam, dat aangenomen werd. In Rotterdam mocht de jubilaris samen werken met mannen als Ulfers, prof. v. Nes en dr. de Visser. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambts jubileum werd de jubilaris als erkenning van de beteekenis van zijn philantropisch werk, benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Ds. de Heer vertoeft momenteel met va cantia in Duitschland en heeft zich door zijn afwezigheid aan alle feestbetoon ont trokken. HOOG BEZOEK. De Siameesche Prins Damrong. '6-G ravenhage, 1 Aug. Nader kan nog worden gemeld, dat de Siameesche Prins Damrong met zijn beide dochters en gevolg Donderdag' a.s. des ochtends te 10.27 uur per Staatsspoor, komende van Hamburg, in de Residentie worden verwacht, waar zij ten Koninklijken Paleize in het Noord einde zullen logeeren tijdens hun verblijf van slechts enkele dagen, daar het in het voornemen van Prins Damrong ligt, den 9en dezer, misschien wel reeds den 8en 's middags, na het bezoek aan de Konink lijke Familie, naar Parijs te vertrekken. Het gevolg van den Prins en de Prin sessen zal bestaan uit Phya Fejara Indra, (die een Deensche generaal is. genaamd Warning) kamerheer van Prins Damrong; Nai Somboen, particulier secretaris en Khun Vioutra Virajjades, gezaartschapsse- cretaris bij het Siameesche gezantschap in Frankrijk en Nederland, die aan Prins Damrong is toegevoegd. Do Japansche Prins en Princes Takamatsu Dc Japansche Prins en Princes Taka matsu, die zooals gemeld, a.s. Maandag to G uur in Den Haag zullen aankomen voor een bezoek van een twaalftal dagen aan ons land, zullen vergezeld worden door de volgende dame en lieeren van hun ge volg: mevr. Takako Ochiai, hofdame van de Prinses; Commander Takeo Yamagata, ceremoniemeester; Hofmaarschalk Iwakichi Iehikawa: Lieutenant-Commander Kyosüke Medzuno, adjudant van Prin6 Damrong; Dr. Tsuneo Sakamoto. Hofarts. BOERDERIJBRAND TE AMSTERDAM. Nog juist in het landelijk gedeelte van de gemeente Amsterdam onder Osdorp aan den Lutkemeenveg is Zaterdagmiddag te ongeveer vijf uur brand uitgebroken op de boerderij van C. Hoogendam. Het vuur ont stond in het hooihuis en tastte weldra den grooten koestal en het daarachter gelegen kleine woonhuis aan. Om de brandweer te waarschuwen moest een wielrijder naar het op eenige kilometers afötands gelegen dorp Sloten rijden, zoodat het geruimen tijd duurde voor de Amsterdamsche brand weer op het terrein van den brand ver scheen. Inmiddels was reeds de Vrijwillige Brandweer uit Osdorp met een handspuit uitgerukt. Deze bestreed het eerst het vuur met een straal en plaatste ook een stand pijp op de duinwaterleiding. De druk daar op was echter zeer gering. De Amsterdam sche brandweer, onder leiding van brand meester J. J. Eissenberger, legde vier stra len uit, gekoppeld op de motorspuit. Be halve den koestal met 'nhoud en 't kleine woonhuis gingen 12.000 K.G. hooi en stroo verloren. Bij het omhalen van de rest van het hooihuis werd een brandwacht licht gewond. Tot laat in den avond duurde de nablussching van bet smeulende hooi. MOTORONGEVAL BIJ ZWOLLE. Duo-rijder gewond. Zwolle, 3 Aug. Hedenmiddag ongeveer 4 uur heeft op den Meppeïervveg een ern stig auto-ongeval plaats gehad, Door tot nu toe onbekende oorzaak reed een motor met. zijspan van de politie tegen een boom. Dc motor werd zwaar gehavend. De duo-rij- deV. majoor Mak, werd gewond naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle overgebracht. BETOOGING TEGEN HET DREIGEND OORLOGSGEVAAR. De Haagsche afdaaling C. P. H. dar 's-G ravenhage. 1 Aug. De Haagsche afdceling der C. P. H. (communistische partij Holland) hield hedenavond een de monstratie tegen het dreigend oorlogsgei vaar. Tegen 3 uur vertrok een stoet van circa 80 personen begeleid door een sterke poli-, tiemacht, onder leiding van hoofd-inspec teur Snetlage. via dp Hoef kade naar <ie z.g. speelweide in het Zuiderpark door de gemeente beschikbaar gesteld. In de stoet werden een 20^tal transpa ranten en vlaggen met diverse opschriften medegevoerd. Op het terrein werd het woord gevoerd door den heer Reuderink, uit Rotterdam, en daarna door den heer Altoof uit Den Haag. Er deden zich geen ongeregeldheden voor. De mensch is klaarblijkelijk gemaakt om le denken; dat is al zijn waardigheid en zijn verdienste. Pascal. door CISSY VAN MARXVELDT. „Nee Puck, niet al te bescheiden", zei Mary. „Met teekenen zou je best wat kun nen bereiken." „O asjeblieft niet. 't Is toch immers niks." „Nee, dat mag je niet zeggen." Mary schud de haar hoofd. „Die laatste caricatuur van Ernst vond ik frappant." „ia, maar jij bekijkt het met het oog dei- liefde", weerde Trix af. „Er zit hoegenaamd niets in mijn gekrabbel van lijntjes, niet waar. m'neer de architect." „Meneer de architect zwijgt." „Wat zul jij buiten prachtige ideeën krij gen voor landhuizen", ontdekte Trix met een van haar snelle overgangen. „Je kunt meteen alle onbebouwde terreinen om Am sterdam heen volbouwen." „Ja, daar begin ik direct de derde Janu ari mee." „Bouw je voor mij dan ook een kluis?" „Dank je stichtelijk, die zou zoo volmaakt moeten zijn. dat ze niet door menschenhan- den kan worden gewrocht. Krijg ik nog thee „Ja zeur. Jij nog Mary Frank Bij de theetafel staand zuchtte Trix op nieuw-: „Neen, jullie bevroedt niet half, hoe ik snak naar de onmenschelijk rustige rust van dat eenzame landhuis daar ergens ver weg, waar geen land meer achter is, en naar Mary glimlachte even, maar Frank boog zich naar ITuib toe. „Zeg, hoe lang is het geleden, dat ze snakte naar menschen, en leven en mon dain gedoe en naar de jazz en de charleston en de blackbottom „En naar Deauvile vulde Mary schert send aan. „Ja, was dat geen vijf maanden terug „Nee, op de kop af, drie en een half', zuchtte Frank. Maar Trix zei, terwijl ze met de thee muts wuifde „Wees blij, dot ik jullie leveng wat variatie breng, anders zou 't een dooie boel zijn." ..Als je maar weet. dat ik voor geen goud met jou getrouwd zou willen zijn", zei Huib met klem Waaop Trix gracielijk en gansch niet be- leedigd met het theezeefje salueerde. HOOFDSTUK II. „Mam, hebt u mijn schaatsen ingepakt?" vroeg Kees. „Ja natuurlijk." „Weet je 't zeker?" „Ik heb wel twaalf paar schaatsen in gepakt. Zeur niet zoo Kees." „Twaalf paar! Hoe kan 'dat nou? Voor wie dan allemaal?" Trix plofte op de divan neer. Ze prikte haar beide "wijsvingers tegen haar slapen.. „Ga toch niet overal zoo op in, jongen. Ik hèb ze ingepakt. Uit." „In welke koffer?" „In de hutkoffer. Maar jc liadt ze veel beter aan een touw om je hals kunnen meeslepen." „Dat mocht ik toch immers niet van Paps." „O nee. dal is waar ook. Zoet nu maar." Zou er ijs komen Mam?" Trix blikte omhoog naar dc grijze, laag hangende lucht. „Vast." „En sneeuw?" „Ja ook." „Gaat u me helpen met een sneeuwpop? En mag ik alleen gaan schaatsenrijden?" „Je mag alles alleen doen. als je nu maar éven stil bent;'' smeekte ze „Mam heeft zoo n hoofdpijn." „Mag ik? Mag ik echt? Nee, dat zeg je er maar om." zei Kees, en hij toonde in een breëdc grijns een ongelooflijk aantal witte tanden. Trix heesch ook haar beeïicn op do divan. „Hoe laat is -'t Kees?" „Kwart voor negen. Do klok staat stil." „Dat is waar ook. Zou je 't boven even aan Pap willen vragen?" Kees schokte zijn schouders bedenkelijk. ,.Ik mag toch niet naar boven." „O nee." Trix zuchtte. Kees van negen, die 's morgens Jan van zes op de badkamer had afgerost, was voor straf naar beneden verbannen. „Mèhm." „Ja?" „Zouen er nog meer kinderen zijn?" „Misschien wel," zei ze vaag. „O nee. mis schien niet." „Nou, wat nou?" vroeg Kees. „Kind, ik weet het toch immers ook niet" „Heb je nog zoo'n hoofdpijn Mam?" Trix knipte met haar oogleden. „Ja, heel erg." Kees. die zeer teeder en meevoelend kon zijn, als zijn stemming meewerkte, legde drie vingers met inkt op haar voorhoofd. „Dat lekker?" „Zalig. Laat me zoo maar even stil lig gen, kerel." „Trixyü!" „Papa roept." zei Kees nog ten overvloede. „Joe-óoeü" kreet ze terug. „Mag ik mee naar boven?" „Nee. asjeblieft niet. Ga wat lezen Kees. Hang niet zoo rond. Krijg toch een hoek, Kees," zei ze nog eens, al bij de deur. „Mag ik „Dante's Hel" lezen?" Dante was Kees en Jan door de weidsche naam van hun moeder vertrouwd als een liefheb bend oom. Alleen zei Jan oneerbiedig Tante. „Voor mijn part." „Trixyü!!" „Ja, zon van mijn hart!" Op de slaapkamer zat voor haar toilet tafel, omringd door haar rose toiletstel. Jan zoetjes te teekenen. Hij dreunde mono toon aan éen stuk door: „O dennebóom, o denneboom „Iloe schoon is U o loover „Gij bloeit in marmer wintertijd" „Wat zing je toch kind?" „Een Kerstliedje. Mam." „O verschrikkelijk. Wat is dat een mar mer wintertijd?" „Nou, dat is kouder dan koud. „Gij bloeit in marmer wintertijd „Als aard over sneeuw ligt heenge- spreid..,3 „Nu, die is gelukkig in een Kerststem ming," zei Trix hoopvol. „Maar wat kijk jij merkwaardig, Frank?" Frank, in zijn overhemd, stond voor de linnenkast. „Ik zou wel eens willen weten, waar jij mijn boorden gestopt hebt, Trix?" „Ik jouw boorden gestopt?" „Ja, ik zie nergens mijn boordendoos. Dat je die ook nooit weer op de goeie plaats terugzet." „O maar engel, jouw boordendoos zei Trix, „die heb ik ingepakt." „Ingepakt?" „Ja, engel. Gelijk met dc schaatsen en do pyjama's en de, enfin een massa andere dingen." „Heb je al mijn boorden ingepakt?'* „Ja." Trix knikte vreugdevol. „Nee maar, dat is fraai." !jj (Wordt vervolgd). VROOM DREESMANN Langestraat. voor slaapkamer-, Tuin-en keu kentafels, in diverse nieuwe patronen en kleurstellingen, f 0.89, f 0.69, f 0.49, f 0.39,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5