DE EEMLANDED BUGTEiNliyyNlP Donderdag 7 Augustus 1930 Uitgave: VALKHOFF Go. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 29e Jaargang No. 33 Buitenlandsch Overzicht DE BEDEVAART NAAR DEN YZER TALRIJKE SLACHTOFFERS VAN DEN BLIKSEM Hevig onweer in Oost- en Zuid-Frankrijk Botsing tusschen politie en stakende arbeiders Vooral ernstige conflicten aan tie Belgische grens UITBREIDING DER HAVEN VAN ANTWERPEN BOYCOT VAN DUITSCHE GOEDEREN Fa. L. J. Luycx en Zn. fortmann en hehenkamp bouclé karpet. Sporen van de Baldwin- expeditie gevonden SENSATIONEELE JACHT OP EEN AUTO-DIEF Na een langdurige vervolging ingerekend AMElSFOOMSÖi DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS pc« 3 maandeD voor Amersfoort f2.10. per maanö 0.75. per weck imet gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.l7*/r Binnenland franco per post per 3 maanden f 3.-> Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON 1NTERG 515 PRIJS OER ADVERTENTIEN van 1—4 regels f 1.05 met Inbegrip van een bewijsnummer.] ielke regel meer f0.25. Llefdndlghelds-ndvertentlfcn voorde helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f I.*—. Bewijsnummer cxt*A f 0.05 Reusachtige manoeuvres in Frankrijk. Meer dan vijf- tigduizend man aan de Fransch-Duitsche grens. Ondanks alle fraaie pacten ter verzeke ring van den vrede, zijn nog vele Europee- sche naties tot de tanden toe gewapend. Natuurlijk moeten die troepen af en toe zich oefenen en de Fran'schen deden dit de laatste jaren op groote schaal in die West-Duitsche gebieden, welke door hen tot voor kort waren bezet. Maar de bevrijding van het Rijnland is inmiddels een feit ge worden en nu missen de Franschcn de prachtige terreinen in Duitschland, waar zij niet bijster kie6ch hun herfstma- noeuvres in grooten stijl hielden. Daar in West-Duitschland hebben de Fransche mi litairen zoodoende zeer belangrijke terrein kennis opgedaan, die hen. wanneer de nood eens aan den man komt, zeer goed te pas kan komen. Ook in dezen herfst zullen de Franschcn opnieuw grootscheeps opgezette manoeu vres houden cn wel van 410 September in Lotharingen, d. w. z. in het gebied tusschen de Meurthe en de Saar. Fransche bladen weten reeds bizor.derheden mede te deelcn omtrent de aanstaande troepenbewegingen, die de grootste sinds den oorlog worden genoemd. Er zullen namelijk niet minder dan ruim vijftigduizend man aan deelne men: 24 bataljons infanterie, 6 bataljons jagers te voet, 12 bataljons Algerijnsche scherpschutters, 32 escadrons ruiterij, 4 af deelingen machinegeweren op auto's, 2 re gimenten dragonders, 3 regimenten lichte artillerie, 2 regimenten bereden artillerie, 5 regimenten zware artillerie, 2 regimen ten afweergeschut voor vliegtuigen, 2 ba taljons tanks, 3 telegraafbataljons, 3 pio nierbataljons, benevens talrijke vliegtuig en tréinafdeelingen. Het hoofdkwartier be vindt zich te Luneville, waar 240 stafoffi cieren worden ondergebracht. De inspec teur-generaal van het leger, maarschalk Pétain, zal de manoeuvres bijwonen cn in de laatste dagen zal ook Maginot, de mi nister van oorlog, de oefeningen in oogen schouw nemen. De berichten lichten er eveneens over in, dat de beteekenis van deze manoeuvres nog verhoogd wordt door het feit, dat de verschillende deelnemende wapens door het oproepen van reservisten der eerste lich tingen vrijwel op oorlogssterkte zullen wor den gebracht. Bovendien is het terrein der reusachtige manoeuvres zoo gekozen, dat zonder moeilijkheden de reeds voltooide on- derdeelen van het groote fortificatie-stelsel aan de Fransche Oostgrens binnen het ka der der oefeningen kan worden betrokken. Blijkbaar moeten de grootscheepsche ma noeuvres tevens dienen om ua te gaan, of de ingrijpende reorganisatie, die het Fransche leger in dit jaar heeft ondergaan, ook in derdaad vlot functioneert. Voor de Duitschers zijn deze manoeuvres, die vlak bij hun deur worden gehouden, niet aangenaam, omdat de 'oefeningen of een offensjef karakter dragen (en dan voor spelt dit weinig goeds voor dc toekomst) óf van defensie ven aard worden geacht en in dat geval wordt met de manoeuvres te kennen gegeven, dat Frankrijk Duitschland nog steeds wantrouwt. In Duitschland toont, men wel begrip te bezitten voor de Fransche nervositeit, vooral in verband met de relaties tusschen Rome en Parijs, die veel te wenschcn overlaten, maar er gaan ook al stemmen bij onze Oosterbu ren op, die naar aanleiding van de voorge nomen grensmanoeuvres opmerken: ,,Fran- schen, denkt ook een beetje om de zenuwen der Duitschers". Een dag van groote ingetogenheid, van verbroedering van levenden en dooden Een toespraak van Prof. Daels Parijs, 6 Aug. (V.D.) Een hevig onweer, zooals men slechts zelden heeft meegemaakt, heeft gisteren wederom boven Oost- en Zuid- Frankrijk gewoed. In Savoye werd een klein dorpje met slechts 450 inwoners door den bliksem getroffen. Eenige huizen vlogen in brand en weldra was het heele plaatsje met alle daar staande gebouwen in de asch gelegd. De omgeving is tengevolge van den lievigen regenval over een oppervlakte van ongeveer 70 K.M.3 over stroomd. Een 23-jarig meisje, dat op het veld werk zaam was, toon het onweer losbarstte, werd door den bliksem gedood. Van een man, die in de buurt stond te visschen, werden door den bliksem alle kleeren afgerukt en hij werd zoo zwaar frewond, dat hij reeds na eenige minuten overleed. In een andere plaats werd een troepje landarbeidsters door het onweer verrast. Twee hunner werden .door den bliksem getroffen en gedood. Op 24 Augustus a.6. zullen opnieuw dui- zende Vlamingen heentrekken naar de IJzervlakte, om hun gevallen IJzerjongen6 te gedenken, die vielen in de bloedgraohlen in den strijd voor België. Het aantal neemt elk jaar toe en thans wordt gerekend op een deelneming van ongeveer 150 000 per sonen. Prof. Daels heeft in een radio-toespraak van dezen dag o m. het volgende gezegd: Ilij nadert, de dag van de innige verbroe dering van levenden cn dooden, de uag van de groote ingetogenheid. Zij wachten op ons, ginds in de IJzer vlakte, de dertigduizend Vlaamsche gesneu velden. waarvan zoo menigeen nooit een ander bezoek ontving dan dit van de Vlaam sche bedevaarders, die eenmaal per jaar komen knielen op Vlaanderen's dooden- veld. Het zijn tragische velden, de slijkvelden van den IJzer, getuigen van het dubbel Vlaamsch lijden van de voorlinie. De dag van de Bedevaart is de dag van de grootb Vlaamsche ingetogenheid; de dag van het innerlijk leven, van de innige verbroedering van levenden en dooden, de dag van de waardigheid, van de kalmte, dc dag van de tucht. Geen kermisreizen naar doodenvel- dén, geen losbandigheid, geen drinkpartij. Op een doodenvcld geen politieke haatkre- ten, geen spandoeken van strijd of verwijt, of belcediging. De dood vercenigt alle mon- schen. Het IJzerkruis stijgt recht len hemel op en werpt zijn lange schaduw even zoo veel op dezen als op genen kant van dop IJzer. want er is op aarde maar één Zon en één licht voor alle menschen en alle doo den van de wereldramp zijn zonder onder scheid vereenigd in een eeuwig licht. Dit jaar zullen wij knielen mot 150 000 Deze dag staat niet in het lekken van minachting voor het offer van andere slachtoffers van do wereldramp In naam van de Vlaamsche bedevaarders werden verleden jaar en zullen ieder jaar, voor de plechtigheid aan den IJzer begint., kronen worden neergelegd op de graven van ge wezen bondgenooto.n en van gewezen vij anden en op hun beurt kwamen vrienden en vijanden van den grooten oorlog kro nen van hulde neerleggen aan den voet van het Vlaamsche IJzerkruis, zij kniel den neder op het Vlaamsche doodcnveld cn zij reikten elkaar de hand. Het was de eer ste maal dat dit geschiedde op vroegerp slachtveldcn. Vlaanderen alleen kon dit verwezenlijken cn Vlaanderen heeft het ge daan. Het was alsof de millioencn slacht offers van den grooten oorlog uit hun graven opstonden, om het Vlaamsche kruis toe te juichen, het groote kruis dat plots geworden was een tohuis voor alle dooden en een symbool van wereldvrede. Het Heldenhuldekruis verrijst nu langs heen de boorden van den IJzer; sterk in zijn eenvoud, zooals onze jongens waren, maar overweldigend in zijn zedelijke kracht zooals onze verongelijkte jongens waren Tot de arm6te huizen in Vlaanderen hebben hun centjes bijeengebracht om dit kruis op te richten, zooals op het front de karige soldij van onze jongens diende om de hcl- denhuldezerkjes op te bouwen. Dc muren van het tehuis voor Vlaamsche dooden staan er, Maar groote offers zijn nog noo- dig om van dit huis. het Vlaamscne kruis, een liuis te maken onze dooden waardig. Het komiteit deinst voor geen offers terug. Het groote huis met toren dat nevens het kruis stond en het zicht ontsierde, werd aangekocht en afgebroken; de groote wei den rondom het kruis 4 I-I.A. groot en wier bezit noodig was om vrije bewegingen en schikkingen rond het Kruis toe te laten, werden aangekocht, zoodat het Komiteit op zijn schouders nieuwen last heeft ge nomen van vijfhonderdduizend frank. Wanneer alles zal voltooid zijn, zal ieder nacht, op het uur van middernacht, liet uur van de tragische donkerte, het uur waarop de aanvallen begonnen, waarop de pa troel jen werden gedaan, waarop de pos ten werden gewisseld, waarop de schoone jonge levens vergingen in slijk en bloed, zal ieder nacht, op het uur van midder nacht. Xele het hart van Vlaanderen, van uit den Vlaamschen doodentoren haar stem laten weergalmen over de cindelooze slag velden nis tragiechen doodengroet. terwijl het Vlaamsche kruis eenige oogenblikkcn lichtend een kruis zonder grens op den eindloozen hemel zal aftrekenen en de ar men van -dit kruis zich breed zullen ope nen over vroegere vrienden en vijanden te- saam vereend in den alles vereenigenden dood. Het rijst zoo prachtig, het Vlaamsche kruis, uit het slijk en het bloed van den IJzer. Gaan wij allen te samen, hand in hand. zonder dralen, zonder morren, zon der eerzucht, zonder haat. Hij nadert, dc dag van de groote ingetogenheid. op dc steden Pardubitz en Olmütz. Dc oefe ning had mede ten doel de burgerij te loeren hoe zij zich in geval van alarm voor lucht aanvallen moet gedragen. Men had den menschen verzocht dadelijk op het liooren van sirenes cn misthoorns de straat te ver laten cn de kelders op te zoeken. De nieuws gierigheid van de menigte bleek, naar de N.R.Ct. meldt, echter te groot. De meeste menschen bleven in hun deur staan cn staarden nieuwsgierig in de lucht cn ver scheidene vrouwen, die op de banken in de plantsoenen zaten te handwerken, bleven rustig zitten. In plaats van bommen wier pen de vliegers vluchtschriften neer met een beschrijving van de verschillende soorten vliegtuigbommen en de verschrikkelijke uil- werking, die deze kunnen hebben. De kosten worden op ongeveer 200 millioen francs geraamd Een telegram uit Roubaix maakt gewag van relletjes tusschen de stakers en ar beiders uit België, die met autobussen te Ilallinn en Meenen kwamen. De stakers wierpen met allerlei soort projectielen, zoo dat verschillende personen, o.w. de com missaris vatti politie te Meenen. gewond werden. De politie heeft de orde hersteld. De correspondent der N.R.C. te Brussel meldde Dinsdagavond: De relletjes te Meenen aan de Bclgisch- Fransche grens tusschen stakende en werkwillige textielarbeiders uit de fabrie ken van Tourcoing en Roubaix blijken van vrij ernstigen aard te zijn geweest. Even nadat de autobussen met uit Frankrijk te- rugkcerende arbeiders het douanekantoor waren gepasseerd, werden zij met steencn en flesschen bestookt. In den eersten auto werd een vrouw door een steen zwaar aan het voorhoofd gewond. De-chauffeur en an dere inzittenden, die uitgestapt waren, werden afgeranseld en zochten hun heil in de vlucht. In den tweeden auto liepen twee jonge meisjes- .vor'wondingen op. De politic van Meenen herstalde echter de orde cn dreef de woel makers uiteen, maar later in den avond, bij den terugkeer van nieuwe groepen werkwilligen, kwam bet weer tot ernstige ongeregeldheden. Op een gegeven oogenblik geraakten een paar honderd arbeiders handgemeen; één der stakers werd door gendarmen gearresteerd, maar door de woelige menigte met ge weld weer bevrijd. Ook de gendarmen wer den nu met stccnen. stukken ijzer en flesschen bestookt. Van een der gendarmen werd de wang letterlijk opengereten, waar op de commandant bevel gaf de geweren te laden. De stakers vluchtten toen in een café op Fransch grondgebied en losten re volverschoten, die gelukkig echter niemand troffen. De politie-commissaris van Mee nen kreeg een flesch vlak op het voor hoofd cn moest worden weggedragen Eerst laat in den nacht kon di orde wo den hersteld en waagde de gendarmerie het onder haar geleide de aan de grens opge houden werkwilligen naar hun woningen te brengen. Rij 66 el. 5 Aug. Het totale aantal sta kers te Roubaix is gestegen van 21.996 gis (eren tot 23.700 op lieden. Tourcoing telt 22.150 stakers. Te Rijssel is een aanzienlijke ontspanning ingetreden. In de textielin dustrie is de toestand stalionnair geble ven. Op de Belgische grens, bij Moeskroen, hebben opnieuw incidenten plaats gehad: verscheidene autobussen, die Belgische ar beiders naar Frankrijk bracV.?n, werden genoodzaakt te stoppen. Daar cr geen gen darmes aanwezig waren, vielen de stakers de bussen met Steenen aan. Antwerpen, 6 Aug. (Tel.) De dienst der Antvverpsche havenwerken heeft thans een nieuwe reeks plannen tot uitbreiding van de haven in studie genomen. Deze stu die zal gaan over het graven van een ka naal A, dat gelijk zal loopen met het ver lengd Kanaaldok, en waarop de havenkom men 13, C, D, E, F zullen vertakt zijn. liet A-kanaal zal 25 M. breed worden cn 10 M. -f 4 onder peil diep. Dc havenkommen zouden 90 M. brcetl zijn en 10 M. diep. Dc havenkom E. zou het verlengd Kanaaldok het A-kanaal verbinden. Rondom de ver bindingshaven E zouden massieve kademu ren worden gebouwd, terwijl rond do ande re kommen metalen damvvanden zouden worden aangebracht. Verder zou net plan bestaan om op het A-kanaal de vertakkingen G, II, I, J, K en L alle met 90 M breedte en 10 M. diepte aan te leggen. De scheepvaart zon aldus in totaal over 1470 M. nieuwen kademuur en 8300 M. damvvand beschikken. Door de uitvoering van deze uitbreidingswerken zouden de om liggende gronden met blA millioen M3. aar de worden opgehoogd. Do kosten tot uitvoering van deze werken worden op circa 200 millioen francs ge raamd, waarin ook begrepen de uitgaven voor den aanleg van twee bruggen aan het verbindingskanaal E. De rijkslandhotid verzoekt de regeering niet te zwichten DE MISLUKTE MANOEUVRE. Maandag hebben ter gelegenheid van de Tsjccho-Slowaksche manoeuvres vliegtuigen oefeningen in het bommenvverpen gedaan OOK EEN MANIER. Bestrijding van de werkloosheid. Londen, 6 Aug. (II. N.) De Zuid-Afri mnsche regeering heeft een plan uitge werkt tot bestrijding van de werkloosheid onder de blanke bevolking. Werkgevers, die inboorlingen ontslaan en daarvoor in de plaats ongeschoolde blanke arbeiders in dienst nemen, zullen het verschil tusschen de oude en nieuwe loonen vergoed krijgen. Door dezen maatregel hoopt men ook te voorzien in het gebrek aan inlandsche werkkrachten in dc Zuid-Afrikaansche goudmijnen. WEDEROM NOODWEER IN ITALIË. Veel bouwland onder water. Rome, 6 Aug. (V. D.) Tengevolge van de laatste aardbeving ontstond bij Trcviso een aardstorting van twee meter doorsnede. Op de plek, waar dit gebeurd is, stijgen nog steeds heete dampen omhoog. In de omgeving van Brescia zijn de rivie ren tengevolge van dc buitengewoon hevige onweders buiten hare oevers getreden, zoo dat groote uitgestrektheden bouwland on der water staan. Bergamo en Trcntino wer den eveneens door het hemelwater geteis terd. Te Avio werden de wijnoogst en de tabaksaanplantingcn cn maïsvelden door den slaghagel verwoest. B e r 1 ij n, 6 Aug. (H. N.) Dc njksland- bond heeft zich tot den rijksminister van landbouw Schiele gewend met een adres, waarin geprotesteerd wordt tegen den stap van den rijk'sbond der industrie inzake de particuliere onderhandelingen met Finland. De rijkslandbond verzoekt dc rijksregeenng aan dit adres geen aandacht te schenken. De pogingen om de rentabiliteit van den landbouw te herstellen, waarop de rijkspre sident in zijn boodschap van Maart heeft aangedrongen, zouden geen uitwerking héb ben, indien de rijksregeering toegeeft aan de eischcn van dc industrie. De rijksland bond betuigt cr ook zijn leedwezen óver, dat sommige Duitsche bladen in de laatste dagen als het ware een uitnoodiging tot het buitenland hebben gericht om dc politiek van de tegenwoordige rijksregeering, die op bescherming van den Duitschen landbouw is gericht, door boycotmaatregelen te ver hinderen De rijkslandbond verzoekt de re geering voor dergelijke bedreigingen met boycot niet to zwichten bij haar tot nu toe gev-lgde politiek. WEERBERICHT. Hoogste Barometerstand: 7G6.6 te Vardö. Laagste Barometerstand: 750.7 te Thorshavn. Voerwachting: Matige tot zwakke, W. tot Z. W. of Z. wind, aanvanke lijk nog zwaar bewolkt, met kans op regenbuien, later opklarend en iets warmer. LANGESTRAAT 49-51. Tel. 190. Laat Uw LAKENS en SLOOPEN bij ons festonneeren, 25 ct. per meter. Bij groote partijen speciaal tarief. langestraat 63 - - tel. 88 voor uw huiskamer een zeer solide, beschaafde kleuren en dessins 200 x 300 230 x 315 250 x 350 39.- 52.- 64.- Een Russische Poolexpeditie ontdekt resten van het overwinteringskamp JEUGDBOND VOOR ERNSTIG CHRISTENDOM. Dinsdagavond zijn 5000 vertegenwoordi gers van den Jeugdbond voor ernstig Chris tendom uit de geheele wereld in de Auto- hallo aan den Kaiserdamm te Berlijn bij eengekomen om de opening van de 8ste al- gemecne vergadering van dezen bond bij te wonen. Zeshonderd Amerikanen onder lei ding van den president van den bond, A. Poling van New-York, vertegenwoordigde 57,000 plaatselijke afdeclingcn. Voorts wa ren er 100 Engelschen, 15 Afrikaanders, 18 Chineezen, Indiërs, Japanners, Korcanen en bijna alle Europeesche landen. In het geheel zijn 31 naties vertegenwoordigd. MODERNE ZEDEN. Wat te doen als 't winter is? Dc Figaro vertelt, dat twee „zeer Parij- sche' tooneelschrijvers, om het heugelijk feit te vieren, dat hun stuk voor de vijftig ste maal is vertoond, dc acteurs, die in het stuk optreden en eenige vrienden hebben uitgenoodigd tot een badpartij in een der Parijsche zwem- en badgclegenheden, ge volgd door een thee op een tennisveld. Met do traditie hebben deze blijkbaar sportieve tooneelschrijvers wel grondig ge broken. Men zou gedacht hebben, dat het souper na de vijftigste cn honderdste voor stelling er waarlijk muurvast in zat. Trou wens, wat zouden deze moderne, zeer Pa rijsche tooneelschrijvers beginnen wanneer de honderdste vertooning van het stuk eens in den winter viel? Een tochtje op schaatsen met de vrienden cn de spelers? DE JAPANSCHE VERTEGENWOORDIGER IN DEN RAAD VAN DEN VOLKENBOND. G e n v e, 6 Aug. (V.D.) Als plaatsver vanger van den in Volkenbondskringen welbekenden heer Adatci, heeft de Japan- sche regeeriug als haar vertegenwoordiger in den Raad van den Volkenbond aangewe zen den Japanschen ambassadeur te Parijs, Yoshizawa, M 0 6 kou, 6 Aug. (V.D.) De Russische Pool-expeditie, die een maand geleden met den ijsbreker „Sodoff" uit Archangel is ver trokken, heeft op het eiland Alajir, behoo- rende tot de groep Nansen-eilanden (het voormalige Fran6 Jozefland) resten ontdekt van het overwinteringskamp van de Bald- win-expeditie, die in 1901 daar ter plaatse haar kamp had opgeslagen. Men vond nog een groote hoeveelheid lovensmiddclen in goeden staat. Deze conserven zijn in 1902 door de mannen van Baldwin achtergela ten. Bovendien vond men sporen, die duid den op het recente verblijf vah menschen. Men heeft getracht na te gaan van wie deze sporen afkomstig waren en waarheen zij leidden, echter zonder resultaat B e r 1 ij n, 6 Aug. Het westen van Berlijn was gisteravond het tooneel van een sen- sationeele jacht op een autodief. Te Wilmersdorf maakten eenige voorbij gangers de politie opmerkzaam op den dief, die er met een gestolen auto van door wil de gaan. Een politieagent sprong op den wagen, maar werd er na eenigen tijd door den bestuurder afgeslingerd, zoodat hij een schedelbreuk opliep. Met een auto van een particulier werd de vervolging door twee agenten voortgezet. In razende vaart werd de dief langs tal van straten cn pleinen ach tervolgd en eindelijk gelukte het den agen ten de banden van den gestolen auto stuk te schieten. Deze kwam nu spoedig tot stil stand en.de dader kon worden gearresteerd. HERSTEL VAN HET GRïsKSCHE KONINGSCHAP? Boekarest, 6 Aug. (V. D.) Volgens eenige dagbladen te Boekarest zou dezer dagen een onderhoud te wachten zijn tus schen koning George van Engeland met ex- koning George II van Griekenland en den Griekschen premier Venizelos. Dit onder houd zou in verband staan met belangrijke gebeurtenissen, die in den komenden herfst in Griekenland verwacht zouden worden. Men spreekt n.l. van een terugkeer van George II op den Griekschen troon.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 1