lieuwe Jams. EEN VLIEGEND VROUWELIJK JONGETJE „Johnny" Johnson Fa, M. R.N. OOSTERVEEN Waardeering voor de jeugd WAAROM PRINSES ASTRID KATHOLIEK? 'T HOSPITAAL-KERKSCHIP „DE HOOP" Bescherming van Japan ners in China VOOR OSS3ZE HUISVROUWEN Een „huisvriend" van Von Hindenburg Een procureur-generaal overvallen „Ik voel dat ik na de landing in 'Australië nog een les noodig heb" Amy Johnson, de vliegster, die met een miniatuurvliegtuig van Londen naar Australië vloog, is weer thuis en ze wordt er gevierd als de held van den dag, aldus het Vad. We zeggen „held" en niet „heldin"'. Want Amy zelf heeft nu al volop genoeg van den naam Amy Johnson. Zij heeft hem de laatste maanden zoo onmatig dikwijls cn langdurig gehoord en gezien, dat zij hem haast niet meer kan uitstaan. Op de Vliege niersclub wordt zij altijd Johnny genoemd. Zij wil nu voortaan Johnny heeten, alsof ze een jongetje was. Nu, haar prestaties zijn dan ook inder daad meer van mannelijken dan van vrou welijken aard. Aan ondernemingslust en durf doet zij voor den besten ontdekkings reiziger niet onder. Amy was 26, cn een eenvoudige typiste. Zij had kort te .voren nooit gevlogen, en besloot na 95 uren prak tijk in totaal, om naar Australië te gaan om Bert Hinklers record te verbeteren. En dat met een motje. Op Croydon konden wij het dingske zorgvuldig opnemen. Men heeft het in Australië uit elkaar genomen en naar Londen gestuurd. Netjes weer in elkaar ge zet, stond het op zijn rechtmatige eigena res te wachten, in regen en wind. Hoe is het mogelijk geweest om met dat lichte vliegtuigje, met één machine slechts, een zoo grooten afstand af te leggen? Verstan dige mcnschen doen zuike dingen niet: ver rukkelijk onverstand derhalve. Iloe komt het, dat Amy bijna ongemerkt kon vertrek ken, ondanks het feit, dat haar besluit toch alleszins bizonder was? Pas toen zij in oen week tijd Calcutta bereikt, en reeds zóó ccn record verbeterd had, begon men zich te verwonderen. En toen begon ook een serie ongelukken. Voor Amy's loep was het eigen lijk maar goed, dat zij eerst ccn beetje ver waarloosd werd. Maar toen zij tenslotte toch slaagde, ont ketend© zij een btorrn van bewondering en enthousiasme. üe Ai' aliérs toonden hun bjwondcring met een berg van geschenken Een gouden „vanity ca3e", een opalen halssnoer, eigarettenkokers, een haailccren koffer, een klok, een portret in olieverf, een gouden vulpen, dekens, een Nieuw Testa mentje, hoeden en japonnen, ccn mantel van konijnenvel, een diamanten ring, een opalen ring, zeven gouden horloges, tennis rackets, een haardkleedje van schaapsyc-1, een gramofoon, een pasgeboren bulldog. Men ziet, dat de Australiërs een edelmoedig j jvolk r; n. Zij weten de jeugd te waardeeren, en vei loochenen men denke b.v. aan die dekens hun praktischen aard cn scha penteeltneigingen daarbij niet. Zij waren ook de eersten om „Amy" te verwelkomen en zij hebben dat naar behooren gedaan. Volgen3 kenners, dat zijn dezulken uie deze feestelijkheden met meer dan gewone aan dacht volgen, hebben de Australirs het zelfs nog beter gedaan dan de Engelscher.. Dat oordeel is ietwat voorbarig. Wat Amy in Engeland nog allemaal ki ij- gen zal, dat is voorloopig nog niet te voor zien. „Binnen" heeft zij al een kleine scheepslading met huwelijksaanzoeken, üi» echter minder waarde bezitten dan de ge ringste van haar Australische geschenken, want Amy heeft daar maling aan. Woens dag komt lord Rothermere met zijn chèquu van 10,000 pond voor den dag, voorwaar geen kleinigheid. Rothermere zelf'vindt ook, dat het geen kleinigheid is. Ilij kent de waar- el van het geld cn weet dus wel wat hij geeft. Hij heeft ons in zijn bladen dan ook verzekerd, dat de ware viering van „Amy' pas aan het feestmaal komt, waaraan op- gemeldc cheque de flinke vlicgenierstcr aan geboden zal worden. Alles wat in Groot-Bri- tannié sommiteit is, of althans daarvoor doorgaat, misschien met uitzondering van Baldwin, dien Rothermere nu eenmaal zelfs op een afstand van twintig mijl niet luchten kan, is daartoe uitgenoodigd. Daar zal de champagnekurk benevens de welsprekend heid dan knallen En al geldt tiaar dan ook niet de eisch, dat de linkerhand niet wote wat de rechterhand doet, als de heer Ro thermere of zijn plaalsvervanger opstaat om Amy het. papier te overhandigen, dat haar voor iiaar leven (ennaastebij onafhan- .JOHNNY" JOHNSON. ;7 kelijk maakt, dan zullen zulke onmcnsche1 lijke eischen totaal vergeten blijken en iedereen blij zijn, dat Amy er het leven heel huids afgebracht heeft en nu voor de rest van haar leven zal kunnen uitvoeren wat zij zelf wil. Wat wil zij dan? Men raadt het in geen tienen. Want Amy, of liever Johnny heeft het hart van alle minnaars der vrouwelijke bescheidenheid gestolen met do verklaring: „Ik ga weer vlieglessen nemen. Bij d.e landing in Austra lië heb ik mijn machine leelijk toegetakeld. Ik voel, dat ik na de landing in Australië nog eens les noodig heb." „Amy'' gehuldigd. Londen, 6 Aug. De vliegster Amy Johnson heeft zich, in een grooten stoet auto's waarin jonge menschen zaten die zich op allerlei gebied onderscheiden had den, vandaag van haar hptcl naar het Savoy begeven, waar een noenmaal te barer eere was aangericht. Daaraan nam zij de chèquo van 10,000 p. st. en den gouden beker als belooning van haar vliegtocht in ontvangst. in den loop van het gesprek hij den overste een volkomen gemis aan algemecne ontwik keling hoe langer hoe meer aan den dag trad, werd de argwaan eerst recht gaande gemaakt. Nadat, „overste'" Jalin in hel Ad- miralilalspalast een kamer betrokken had, werd overeengekomen, dat hij den volgen don dag reeds een tocht door het industrie gebied zou maken. Om een einde te maken aan het gerezen wantrouwen voelden de autoriteiten hem den volgenden ochtend nog eens flink aan den tand en toen bleek, dat de rijkspresident hem in het geheel niet had aanbevolen. Du recherche arresteerde daarop den man in het stadhuis en fouil leerde hem, waarbij bleek, dat hij in het be zit was van papieren ten name van den ar beider Otto Jahn. Wat den man ertoe gebracht hoeft deze „Köpenickiade'' op touw te zetten, is nog niet duidelijk. Veel belangstelling in de Scheve ningsche Haven Twee verschillende lezingen Geen gezamenlijk optreden van Engeland en Amerika Tokio, 6 Aug. (V.D.) De Vereeniging van Japansche Kamer6 van Koophandel in Chi na heeft een telegram gericht tot de Ja pansche regeering, met het verzoek, zoo spoedig mogelijk maatregelen te wrillcn ne men lot bescherming van de Japansche burgers in China. Leven en eigendom der Japanners wordt bedreigd en do loestand wordt van dag tot dag erger. In de zitting van gisteren van het Ja pansche kabinet deelde dc minister van handel mede, dat zich op het oogenblik elf Japansche oorlogsschepen in dc Chineesche wateren bevinden, die echter niet. voldoen de zijn om du Japansche belangen te be schermen. De minister achtte het noodig, voorloopig nog acht kanonneerbooten naar China te doen vertrekken. Geen gezamenlijk optreden van Engeland cn Amerika. Na afloop van de onderhandelingen door den Engeischen gezant met den waarn. minister van buitenl. zaken in Amerika, werd een communiqué gepubliceerd, waar in gezegd wordt, dat niet over een gemeen schappelijke actie aan de Yangtse-rivier i6 gesproken en dat, de Ver. Staten geen wij ziging in de politiek tegen China denken te brengen. De Amerikaansche schepen hebben 6lecht6 instructie om de Amerikaan sche onderdanen te beschermen en dit zoo min mogelijk door daden van gewald. Wel bestaat de mogelijkheid, dat troepen ge land moeten worden, om de Amerikaansche onderdanen uit de gevaarlijke zóne te brengen, doch van een gezamenlijk optre den met de mogendheden is geen sprake. De correspondent te Brussel van de N. R. Ct. meldt over het opnemen van prinses Astrid in de Roomsch-katholieke kerk: „In regeeringekringen was het sedert ge- ruimen tijd bekend, dat door de hoogste kerkelijke macht herhaaldelijk bij de echt-I genoote van den Belgischen kroonprins' aangedrongen was op de gewenschtheid van hare bekeering tot het katholicisme. Het feit. dat het kroonprinselijk gezin thans voor de tweede maal een blijde gebourte- Om half een gisternacht ie het hospitaal kerkschip Do Hoop van de Ncderlandsche Vereeniging ten behoeve van Zeelieden van elke nationaliteit de Scheveningsche haven binncngeloopen. De havenmeester had 'e middags al een mooie plaats vrij ge maakt aan den stillen kant van de haven, zoodat de Hoop in de lengte kon moeren. Vanmorgen vroeg was de bemanning al weer bij de hand orn te zwabberen cn te i poetsen. Tegen tien uur lag het gla.nzend witte schip te pronken in het rijzende wa ter. Ds. Luteijn was naar huis gegaan, maar dr. Van Asperen, die al acht jaar meegaat, ontving de gasten en toonde hun het heele 6chip. Achteruit is een groot e zaal met 8 bed den voor patiënten. Rond die zaal liggen de hutten van dominéé en dokter, van den broeder en het hoogere personeel. In een kloinc salon kunnen dokter en dominé uit rusten van hun vermoeiend werk. Want het valt niiet mee om op zee in een 6loep te stappen en dan weer aan boord te klimmen van ee<n visschersvaar- tuig. 's Zondags zoekt de Hoop meestal een Engelsche haven op. meest de baai van Larwick, maar in de week gaat het scheep je de zee op om de visschcrs onder het werk te bezoeken. Het is interessant om in gorrrsTAFELs Kaasbrooodjes. MIDDAGTAFEL; Runderbiefstuk. Groene kooltjes. Broeder. nis verwacht en men ditmaal een prinsje hoopt te zien geboren worden, blijkt, omjaarverslag te lezen, hoeveel goed werk dynastieke redenen, prinses Astrid tot toe-1 er verricht wordt. Dokter en dominé heb geven aan den, reeds bij haar verloving met prins Leopold door den Meohelson aartsbisschop uitgesproken wensch, te heb ben bewogen." De correspondent van „De Maasbode"' ge looft aan andere beweegredenen. Het boricht van haar overgang werd, .zegt hij, door de katholieken zonder verwondering verno men. omdat reeds sedert langen tijd de ka tholieken van België ervan overtuigd wa ren, dat de toekomstige koningin van dit land den protestantschen godsdienst zou verlaten, om een trouwe dochter te worden van de kerk van Rome. „Herhaaldelijk had men de prinses met haar gemaal aangetroffen in kerken, ook in kleine dorpskerken, waar zij heelemaal niet door officieele plechtigheden verplicht was aanwezig te zijn. En wie, zoonis wij, in de gelegenheid wa ren. zooals nog onlange, de prinses hij of- ben het druk als men wat schepen aan treft, want de visschers hooren graag een ernstig woord en het ruwe werk aan boord veroorzaakt veel wonden en infecties. De Nederland6Clie Vereeniging mag niet over belangstelling klagen. H. M. de Ko ningin-Moeder ie beschermvrouwe van de vereeniging en in vele plaatsen van ons land werken damescomités en correspon denten. HET BEZOEK VAN DE DO X. AAN AMSTERDAM. Nog niet met zekorheid bepaald. Amsterdam 6 Aug. In tegenspraak met de loopendo geruchten lcunncn wij ,.~0 medodcelen, dat het bezoek van het groole ficieele gelegenheden in de kerk te zien, vliegtuig de Do X aan Amsterdam, dat zou kon zonder veel moeite constateeren, hoe zij zjjn bepaald op 15 Augustus, nog in het ge- Hij wilde de industrie en mijnen bezichtigen Hindenburg, 6 Aug. (V D) Maan dagmiddag werd aan liet gemeentebestuur van Hindenburg per telefoon medegedeeld, dat een huisvriend van den president der republiek, luitenant-kolonel John, een be zoek zou brengen aan de stad. Verzocht werd hem bij een bezichtiging van de stad cn van het industriegebied tc willen bege leiden, inzonderheid bij een bezoek aan een der mijnen. Later op den dag werd nog maals opgebeld cn medegedeeld, dat Jahn in den nacht per FD-trein zou aankomen. Een vertegenwoordiger van het gemeente bestuur kreeg opdracht den huisvriend van Von Hindenburg af te halen, doch reeds op het station, nadat de heeren zich aan el kaar hadden voorgesteld, begon de ambte naar eraan te twijfelen of de gast wel dege ne was voor wicn hij zich uitgaf. Toen later eleidelljk meer en meer ingewijd was in den uiterlijken cultu6 van onzen gods dienst. Reeds vroeger, 'n. paar weken na het kroonprinselijk huwelijk, werd ons door een hooggeplaatst geestelijke, die uit den aard zijner functie in nauwe relatie staat met het vorstenhuis en met het episcopaat, me degedeeld, dat de prinses bezield w.as met den oprechten wensch, het katholicisme be ter te leeren kennen. Men verzocht ons echter toen aan deze mededceling geen ruchtbaarheid te geven, omdat men een eventueel bekecringsproces zich in alle stilte wilde laten voltrokken. Waarmee men bedoelde, dat zolfs de moge lijkheid van rechtstreek6ohen of onreoht- sfveekschen dwang zou uitgeschakeld wor den, opdat dit proces zich zoo vrij en on gedwongen mogelijk in hart en geest van de prinses zou ontwikkelen." De roovers namen de kleeren en sieraden van hun slachts offers mee Budapest, 6 Aug. (H. N.) Een buiten gewoon brutaio roofoverval, waar de pro cureur-generaal te Boekarest en diens vrouw, benevens een advocaat met zijn vrouw en een gemeenteraadslid het slacht offer van zijn geworden, wordt uit de Roe- mcensche plaats Bacau gemeld. Zwaar ge maskerde bandieten, die het gezelschap in de huurt van Bacau overvielen, dwongen hun vijf slachtoffers alle kleeren uit tc trekken en alles wat zij bij zich hadden over te geven. De bandieten namen over haast de vlucht met medeneming van alle kleeren en sieraden, zoodat de geplunder- den geheel uitgeschud en naakt te Bacau aankwamen, waar zij aangifte van den overval deden. De procureur-generaal had de bandieten echter scherp opgenomen, zoodat hij een vrij duidelijk signalement van de daders kon geven. Op grond hiervan is reeds iemand gearresteerd, die een be kend inbreker bleek te zijn. Naar de an deren zoekt de politie nog. DE NOODVERORDENINGEN BLIJVEN. De socialistische en communis tische voorstellen verworpen. B e r 1 ij n 6 Aug. (H. N.) De commissie voor dc handhaving van de rechten van den rijksdag heeft vandaag met 16 tegen 12 stemmen dc socialistische en communisti sche voorstellen, om de noodverordeningen van den rijkspresident op te heffen, of in strijd met de grondwet te verklaren, ver worpen. Tegen stemden het centrum, de Duitsche volkspartij, de democratische par tij, de economische partij, de landvolkspar tij en de Beierschc volkspartij. Tevens werd de aangevraagde opheffing der immuniteit van 3 leden der commissie afgewezen. heel niet is vastgesteld. Het is niet onwaar schijnlijk dat de Do X binnen afzienbaren tijd een groote vlucht over Europa zal maken, doch wanneer dit zal geschieden is nog niet bekend, noch of op deze vlucht Amsterdam zal worden aangedaan. DE BLIKSEM INGESLAGEN. Amstcrda m, 6 A u g. Tijdens het korte, doch hevige onweer dal rich, gepaard gaan de met een feilen slagregen boven de stad ontlastte, sloeg de bliksem in een perceel op den hoek van de Van Woustraat cn de Carilicnstraat. De bliksem sloeg in het dak, de gevelrand vertoonde een breede scheur, terwijl de isolatoren van een drietal anten nes, die verwoest werden, op straat terecht kwamen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, terwijl de bliksem het perceel weder verliet zonder materieele schade aan te richten. De lichtlciding kreeg een defect. STAKING TE HENGELO. Hengelo, 6 Aug. Te dezer stede is een staking uitgebroken onder de vakgroep stu- cadoors van den gemeentelijken woning- dienst. De staking omvat een 25-tal werklie den. De oorzaak ligt in het niet nakomen der tarieven. De betrokken hoofdbesturen der organisaties worden elk oogenblik hier verwacht. DIEFSTAL VAN ELECTRISCHE ENERGIE. Draden gespannen op het net van een radio-centrale. Amsterdam, 6 Aug. De Duitscher B., die indertijd terzake van diefstal van clec- trische energie, door middel van het span nen van blanke draden op het net van de Hilversumsche radio-centrale, einde Decem ber van het vorige jaar te Hilversum ge pleegd, bij verstek was veroordeeld tot. een geldboete van f 25 subs. 15 dagen hechtenis, was in verzet gekomen en stond heden voor den politierechter alhier terecht. De officier van justitie achtte dat er wel degelijk spra ke van diefstal was en vorderde opnieuw een geldboete van ƒ25 subs. 15 dagen hech tenis. De politierechter, uitspraak doende, beves tigde het oorspronkelijke vonnis. HOTELBRAND TE BEEK BIJ NIJMEGEN N ij m e g e n, 6 A u g. Tijdens een der vele onweersbuien, welke hedenmiddag boven Nijmegen en omgeving losbraken, sloeg de bliksem in het achtergedeelte van bet be kende hotel „Spyker" te Beek bij Nijmegen. Do achterzijde stond weldra in brand, maar de ijlings gewaarschuwde brandweer van Ubbergen-Beek wist met twee stralen op do waterleiding het vuur meester tc wor den, zoodat de brand beperkt bleef tot den achterkant van het hotel. Verzekering dekt de schade. Het hotelbc- drijf kan voortgezet worden OPVOLGER VAN DR. J. F. KOKSMA. Tot leeraar aan het Geref. Gymnasium te Kampen is benoemd in de plaats van dr. J. F. Koksma, die tot hoogleeraar aan de Vrije Universiteit werd benoemd, de heer P. Boek kooi te Oegstgeest, doctorandus in de wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden. LANGESTRAAT 42 - TEL. 77 „OPIUMBEHOEFTE''. Een Chlneosche stoker veroor deeld. De Chineesche stoker, die Maandagmid dag aan boord van de „Oostkerk" van de Holland—Oost-Aziö lijn te Amsterdam werd gearresteerd wegens het onder zich hebben van ruwe opium hij had de pakjes onder dc bunkerkolen verstopt stond gistermid dag al voor den Amsterdamschen Politie rechter. De Chinees verklaarde, dat hij de pakjes alleen bij zich had om aan zijn opiumbc- hoefte te kunnen voldoen. De Politierechter veroordeelde hem con form den eisch tot een week gevangenis straf met verbeurdverklaring van de in be slag genomen waren. Snel recht! en bevel tot onmiddellijke ge vangenneming. JAPANSCH BEZOEK. Een diner, aangeboden door den Japanschen zaakgelastigde. Ter eere van het bezoek \an Prins en Prinses Takamatsu aan ons land. geeft do zaakgelastigde van Japan te s-Gravenhage, de heer Shosiro Ohtaka a.s. Donderdag avond in het Palace-Hotcl te Schcveningcn een diner, waaraan met het Vorstelijk Echt paar. den gastheer en verdere leden van de Japansche legatie zullen aanzitten: de leden van het gevolg van den Prins en de Prinses, de Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. Bcelaerts van Blokland; Graaf Du Monceau, Grootmeester en Opper- ceremoniemeester van de Koningin, vice- admiraal Quant, commandant der Marino te Willemsoord, de burgemeester der Residen tie, mr. Patijn: de delcen van het Corps Di plomatique in den Haag, de heer Adler- creutz, Zweedsch gezant cn de gezant van Brazilië, de heer Lcite Chcrmont. POOLSCHE LEGATir. Ter vervanging van den heer E. Lubo- mirski, is bij de Poolsche legatie te '9-Gra- venhage tot gezantschapsraad benoemd de heer T. Komarnicki. OUDEGEEST ZESTIG JAAR. Vele blijken van belangstelling. Amsterdam, 5 Aug. Wij lezen in „Het Volk": De feestvreugde, ter gelegenheid der vie ring van zijn zestigsten verjaardag, begon ten huizo van Jan Oudegeest al vroeg. De eene mand bloemen na den anderen werd bezorgd cn al spoedig waren do ka^ mers in zijn woning veranderd in een geu- enden bloemenhof. Er kwamen geurende gelukwenschcn van het N.V.V., van de S. D. A. P., van verschillende moderne vakbon den, van plaatselijke partij-federaties, waar onder een prachtig stuk van de Utrechtsche. Er was een zeer mooie vaas bloemen van do N.V. „Dc Arbeiderspers", van commissaris sen van deze vennootschap persoonlijk, van de V.A.R.A. en van tal van particulieren uit partij en vakbeweging, die allen op dezen dag blijk wilden geven van hun gevoelens jegens den jarige. Er waren bloemen cn •cn prachtige salonlamp van „Dc Centrale". Er werden bloemen binnengedragen van het personeel xas. het partijsecretariaat en van het I.V.V.-per.i'oneel en nog steeds hield de stroom aan. Zeer velen hadden ook per brief en telegram hun gelukwenschen gezonden. Te midden van dat drukke beweeg zat de jarige zelf. voor wicn deze dag ongetwijfeld een bizonder treffende moet zijn. GESLAAGD PROEFGESPREK. Per Radio Holland Hedenmiddag te vier uur had vanaf het zich op de Noordzee bevindende s.s. „Prin ses Juliana" der Maatschappij „Zeeland'', welke sloomer te half t\vee van Vlissingen naar Harwich was vertrokken, een proef gesprek plaats per Radio Holland met de firma Jac. den Doel te Schevoningen. Dit gesprek dat ongeveer vijf minuten duurde, had zonder dc minste storing plaats, zoodat ook deze proef als geslaagd mag heeten. PRINS NOBUHITO. 's Graven ha ge, 6 Aug. H. M. de Ko ningin heeft den Japanschen prins Nobu- hito Takamatsu. die heden met zijne ge malin, princes Kikuko Takamatsu door H M. ten paleize der Koningin-Moeder te Soest dijk in audiëntie werden ontvangen, het grootkruis in de orde van den Nederland- schen Leeuw verleend»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 2