$0 AMERSFOOEFSCH DAGBLAD BÏNNSNLAND IJmuider Vischhandel H.GLASTRA «Co. N V. Donderdag 7 Augustus 1930 -DE EEMLAMDEft" 29e Jaargang No. 33 Nieuwe regeling der strandvonderij P olitie-bevoegdheid EEN WAARDEVOL TWINTIGJE is en blijft alleen gevestigd UtrecSitschestraat 40 TeSef. 92 SJmuëdcr Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. is en blijft alleen gevestigd Utrechtse bestraat 40 Telef. 92 EET M EER VISCH BOYCOT VAN DUITSCHE GOEDEREN Nieuwe onderhandelingen FEUILLETON De Loutersngkuur ieer aardigs collectie SCHEMERLAMPJES De functie van strandvonder een zuiver ambtelijke 6-G ra venhage, 5 Aug. Ingediend ie een ontwerp tot herziening van Boek II. titel VII van het Wetboek van Koophandel (schipbreuk enz.) en een ontwerp op de strandvonderij. De toelichting herinnert aan de herziening van het zeerecht in 192i en 1926. Do regeering gaf toen de bedoel-ng te kennen, te zijner tijd ook do regeling van de strandvonderij aan een nader onderzoek te onderwerpen. Deze zijn gebaseerd op te onderwerpen. Het resultaat van dit on derzoek zijn deze wetsontwerpen. Deze zijn gebaseerd op voor-ontwerpen, op verzoek van de regeering samengesteld door prof. mr. F. G. Scheltema, destijds hoogleeraar te Leiden, thans te Amsterdam. Het geheel der voorschriften regelt de strandvonderij als uitvloeisel van overheidszorg voor gestran de of geborgen schepen en goederen en voor schipbreukelingen. Het kwam den minister voor, dat deze voorschriften zooveel mogelijk bohooren te worden samengebraoht in één. afzonderlij ke, wet op de strandvonderij en dat du6 een deel van de than6 in het Wetboek van Koop handel geregelde materie in die wet moet w orden opgenomen. In 't éénc wetsontwerp zijn de wijzigingen opgenomen, die in het Wetboek van Koophandel moeten worden aangebracht, terwijl het andere de admini stratiefrechtelijke bepalingen betreffende de strandvonderij bevat Een ingrijpende wijziging van den be staande rechtstoestand wordt niet voorge steld. Slechts één punt zou men als van iets meer principicelen aard kunnen beschou wen, te weten de regeling van de positie van den strandvonder. Terwijl volgens de bestaande voorschriften de strandvonder met betrekking tot de hulpverleening in ze keren zin met een particulieren berger op één lijn wordt gesteld, ziet het ontwerp zijn functie als een zuiver ambtelijke. Zijn taak met betrekking tot de hulpverleening is, aan deze leiding te geven. Recht op hulp- loon wordt hem onthouden. Toekenning van politiebcvoegdheid hangt met deze verster king van zijn ambtelijke positie samen. De overige voorgestelde wijzigingen strek ken voor een belangrijk deel ertoe de wet telijke regelen omtrent de strandvonderij uit een oogpunt van tenminologio en syste matiek te doen aansluiten aan de door de invoering ven het nieuwe zeerecht veran derde bepalingen van het Wetboek van Koophandel. Daarnaast is getracht, aan de behoeften der practijk zooveel mogelijk te gemoet te komen en leemten en onjuist heden in de bestaande wettelijke bepalingen aan te vullen cn te verbeteren. Zoo wordt o.i. de mogelijkheid van on derkan de chen verkoop van door den strandvonder beheer de zaken geschapen. DR. F. B. A. C. VAN MOLL, f Op 80-jarigen leeftijd is te Arnhem over leden dr. F. B. D. A. C. van Moll, rustend oogarts, die in breede kringen vooral op het gebied van kunst, geneeskunde en maatschappelijk werk bekend was. 9 Jaar geleden vestigde dr. v. Moll zich na een drukke Rottcrdamsche praktijk te Arnhem. Te Rotterdam was hij een der oprichters van de groote ooglijderskliniek en van het Rottcrdamsch Sanatorium. 40 jaren lang is de overledene van eerst genoemde inrichting directeur geweest. Veel jaren was hij lid van den Rotter- damschen gemeenteraad. UIT DE STAATSCOURANT. Toegekend de gouden eeremedaille der Oranje Nassau Orde aan C. J. Prud'homme van Reyne, procuratiehouder bij de firma C. de Ruyter te Rotterdam; benoemd met 1 Aug. tot bacterioloog aan het Centraal Laboratorium voor de Volks gezondheid Dr. W. A. G. van Everdingen te Utrecht Benoemd tot ridder in de orde van Oran- ja Nassau II. Alting, emeritus-predikant bij de Gereformeerde kerk to Voorschoten; idem met de zwaarden de eervol ontslagen kapitein van het wapen der Kon. Mare chaussee A. W. de Josselin de Jong; aan H. J. Versteeg, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, is verlof verleend tot het aannemen van de onderscheiding van ridder in de orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. Verdachte voorkeur Rotterdam, 6 Aug. Dezer dagen nam een chauffeur van een automaatschappij aan de Boompjes een twintigje van een Unie-lot over van een van de kantoorbe dienden van zijn garage. Een paar dagen later kwam deze bediende weer bij hem om hem te vragen het twintigje te ruilen. Het had oorspronkelijk in zijn bedoeling gele gen om een ander twintigje aan hem te verkoopen en hij had zich in de nummers vergist, zoo beweerde hij. Dicnzelfclen avond bleek den chauffeur echter uit de krant, dat er op hot 'twintigje, dat hij juist dien middag had teruggegeven, een prij6 van 20.000 was gevallen. Onmiddellijk ging hij naar de woning van den kantoorbediende en verweet dezen dat hij geweten had, dat de prijs erop ge vallen wes en dat hij du6 recht had op den prijs. Do bediende ontkende dat echter per tinent; hij had het in het geheel niet ge weten en zijn voorkeur voor dat bepaalde twintigje was zuiver toevallig geweest. De politie, die toen door den chauffeur in het geval gemengd werd, wist er achter te ko men. dat de bediende des middags om streeks 12 uur opgebeld was door zijn broer van wien hij het lot gekocht had, en die hem toen had verteld, welk een grooten prijs erop gevallen was. En waar hij om streeks drie uur dienzelfden middag het lot terug was komen halen, was het dus duidelijk, dat hij hot wel geweten had. Hij moest de 850 prijs aan den chauf feur afstaan en kreeg bovendien nog een duchtige schrobbeering, die hem lang zal heugen. De chauffeur \va6 evenwel zoo biij dat hij rlen inspecteur, die dat zaakje zoo fijn voor hem had opgeknapt, een ki6t si garen, die wel voor een half jaar toerei kend was, wilde vereeren. Dat mocht even wel niet VROUW IN BRAND GERAAKT. Rotterdam, 6 Aug. Dinsdagavond om streeks tien uur is in het ruim van het vrachtschip Elisabeth aan de Rottekade tc Hillegersberg brand uitgebroken. De schip per H. van IC. had n.l. een ketel water op een benzine snelkoker tc koken gezet. Daar na pompte hij den bak van dezen koker op cn juist toen zijn vrouw passeerde, ont plofte het apparaat. De uitloopende ben zine vatte vlam, waardoor ook de kleeren van do vrouw in brand raakten. De schip per, die zelf door de wegspattende stukken van den koker ernstig was verwond, greep een deken en wikkelde daarin zijn vrouw. Op het hulpgeroep snelden ook andere schippers toe en bluschten het brandje. De vrouw is verbonden door een genees heer, waarna zij naar het ziekenhuis Eudokia te Rotterdam is vervoerd, waar zij ter verpleging is opgenomen. Haar toestand is zeer ernstig. De politie heeft een onder zoek ingesteld. Eet meer Visch! PRIJZEN VOOR DEZE WEEK: KABELJAUW, niet uitgesneden25 ct. per pond dikke moten4 staartstuk40 3AKSCHOL, vanaf20 KOOKSCHOL, vanaf50 3AKSCHELVISCH. vanaf15 KOOKSCHELVISCH 35 TARBOT 75, 80 uitgesneden 95, 100 iCOOKTONG180, 190 3AKTONG180. 190 Alle soorten versche Noord- en Zuiderzeevisch lederen dag versche danvoer Levende Zuiderzeebot, versche garnalen, zoutevisch, stokvisch gerookte zalm enz. De meeste soorten vischconserven. THUIS BEZORGEN ZONDER VERHOOGING. Onze overheerlijke gebakken visch. Zaterdags, nam. steeds garnalen croquetten en vischkoekjes verkrijgbaar. Ontslag van Duitsche arbeiders Het Vaderland meldt: Uit Nederland wordt aan de Berliner Bór senzeitung gemeld, dat de boycotbeweging van Nederlandsche zijde thans ook tegen de Duitsche arbeiders is gericht. Men wilde in Nederland aan de Duitsche grens in de mijnen en andere bedrijven werkende arbei ders van Duitsche nationaliteit terstond ont slaan. Men hoopt door het aan het werk zetten van Nederlandsche arbeiders de Ne derlandsche wcrkloozenmarkt tc ontlas ten. Dat bij dezo tactiek, voegt de B.B.Z. hieraan toe, Nederland aan het kortste eind zal trekken, valt niet te betwijfelen; im mers het is te verwachten, dat de Duitsche ondernemers op de Nederlandsche démarche op dezelfde wijze zullen antwoorden, waar bij er rekening mede dient te worden ge houden, dat het aantal Nederlandsche ar beiders in de Duitsche bedrijven niet onbe langrijk grooter is dan dat der Duitsche arbeiders in Nederland. Waarom, vraagt het blad, heeft Neder land overigens ook niet in Amerikaansche, Canadeesche, Australische, Chineesche, In dische, Spaansche, Fransche, en andere ta- riefverhoogingen aanleiding gezien tot boy cotbeweging? Waarom uitsluitend in de Duitsche? Volgens het Berliner Tageblatt heeft Schlele, rijksminister van Landbouw, twee vertegenwoordigers van Finland naar Bcr- lijn ontboden, teneinde opnieuw onderhan delingen te voeren over het sluiten van een particuliere overeenkomst inzake het afne men van een vast contingent boter en kaas. Het Berliner Tageblatt is over deze mede- deeling niet weinig verwonderd cn meent, dat de boycotbeweging in Nederland on De nemarken klaarblijkelijk geen indruk op de rijksregecring heeft gemaakt. Van betee- kenis is voorts dat het Rijksverbond van de Duitsche boter-, vet-, en kaasindustrie, dat heden to Berlijn vergadert, zich tegen het gebruik door zijn leden van het half offi cieel invoerbureau voor de Finsche boter en kaascontingenten, zal uitspreken. Op welke wijze men zich in deze omstandighe den den afzet van het contingent voorstelt, besluit het Berliner Tageblatt, is niet dui delijk. Het bestuur van de Friesche Maatschap pij van Landbouw heeft, naar de Leeuw. Ct. meldt, besloten, den boycot van Duitsche goederen, zooals deze door den Nederland- schen Zuivclbond is ingesteld, te steunen. DE TOESTAND VAN KINGSFORD SMITH Uiterst gunstig. Amsterdam, 6 Aug. Naar wij verne men is do toestand van den Occaanvlicger Kingsford-Smith uiterst gunstig. De patiënt is reeds weer in staat om te lezen. De dok toren zijn van meening dat hij over een week het ziekenhuis weer zal kunnen ver laten. Hij zal dan nog eenigen tijd bij den IIollandsch-Amerikaanscho publicist dr Hendrik Willem van Loon te Veere door brengen, om weer geheel op krachten te komen. Hierna zal hij waarschijnlijk weer naar Amsterdam komen. DE BRANDWEERTENTOONSTELLING. 80,000 bezoekers. Rotterdam, 6 Aug. Men deelt ons mede, dat het totaal der betalende bezoe kers sinds gisteren is gestegen tot 80,000. Men denkt Donderdag de branddemonstra- tie met de vlammende tank, die gisteren zooveel kijkers heeft getrokken, weer te her halen. NOG EEN ADVIES AAN ONZEN BUS DIENST Van Do Kamp naar het station Duurt een groot, kwartiertje! En al is do busdienst hier Rijdend' een pleziertje, 't Duurt t e lang voor menigen! Daarom wou ik vragen, Of 't niet moog'lijk is misschien In de naaste dagen. Langs een ietwat kort'ren weg Ons tc transporteeren Naar ons Amersfoort's station En de tijd zal leeren. Dat de bus het zelve is Die gaat profiteeren! En als middel van vervoor Beter gaat floreeren! Zeker, 't is een mooie rit! Die we zoo gaan maken, Maar het „moois"' geldt niet altijd Voor „den man van zaken" Vlug, betrouwbaar cn correct Dat zal hier ook moeten! Kan dat niet, dan zal de bus Er voor moeten boeten! Elk begin is moeilijk en 'k Wil oprecht verklaren, Dat do busdienst als geheel, ('k Mocht het reeds ervaren) Goed voldoet en ook wel dat Men actief wil werken Om een moog'lijk ongerief Afdoend te beperken! Maar de ondervinding moet De ervaring geven En 't was dom wanneer we daar Stom of doof voor bleven! Wat ik boven vroeg is heusch 'n Groote last Dus vrienden, Die zoo keurig en correct 't Stadsbelang reeds dienden! Maak den weg naar het station KORT Weg al die hoeken En nog mooier resultaat Zal onz' Stadsbus boeken GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden) DE NEDERLANDSCHE REIS- VEREENIGING NAAR HET NOORDEN. Gothenburg, 6 Aug. (V.DOndanks het feit dat Maandag te Kopenhogen aan houdend zware regenbuien vielen, maakten de leden der Ned. Reievereeniging die deel uitmaJcen van de reis naar het Noorden, verschillende rijtoeren door de etad. Giste ren was het weer goed en werd per auto een tocht gemaakt naar Noord-Seeland, waar het 6lot Frederikborg te Hilleroed be zichtigd werd. Duizenden inwoners van Kopenhagen had den zich gisteren aan de kade verzameld, toen de toeristen gisteravond hun tocht met de „Monte Sarmiento" voortzetten. Vandaag wordt per extra-trein een tocht gemaakt naar Trollhaettan. In Gothenburg, waar de reizigers thans vertoeven, is het goed weer. AIVIERSF. JANHAGEL BOTER JANHAGEL AMERSF. MOPPEN Wanneer de ziel zich zuiver houdt, zoo dwingt zij daardoor het leven haar het ge- iuk te geven. D. Coster. door CISSY VAN MARXVELDT. S „Heelemaal niet. Ik hen dól op jouw aan dacht. Wat een jegen, dat we een coupé voor ons zelf hebben. Nu hoef jij je voor niemand in tc houden. Steek maar van wal mijn engel." „Wat was je weer kwijt vanmorgen?" „Mijn hart!" zei Trix theatraal. „Dat heb ik overal loopen zoeken. En ik ben 't nog kwijt zeg." „Je kunt mijn partje terugkrijgen", be loofde Huib gul. „Nee, dat mag je wel houden hoor. 't Is bij jou in goede handen." Trix knikte vroo- lijk naar Huib. Ilad ze de storm bezworen? „Zeg Frank, wat mankeerde or weer aan vanmorgen?" vroeg Huib. „Wat kan 't je schelen:" vinnigde ze op eens. Mary lachte. „Je hoeft niet te vragen, wie "de schuldige was." „Zien jullie niets aan me?" „Uw das zit heelemaal scheef Oom", zei Dolly. „Je ziet er wat opgeblazen uit", vond Huib. „Heb je een nieuwe jas aan?" vroeg Mary. „Ik merk al, dat jij Frank weinig aan dacht wijdt", spotte Trix. „Die jas stamt van velleden jaar." „Paps boord was weg', zei Kees. „Was je boord weg?" Huib kon nog niet de duistere samenhang vatten. „Mijn voorbeeldige eega had al mijn boorden in de koffer vooruitgestuurd. Toen moest ik op 't laatste nippertje er nog op uit, om een te koopen. En dit lor is me veel te hoog." Frank probeerde een vinger tusschen boord en hals te wurmen, wat hem na eenige pogingen gelukte. „En je boord van gister dan?' \roeg na tuurlijk Huib. „Die had ik toevallig gisteravond stukge scheurd omdat er een kerfje inzat. „Dus je haclt geen enkele boord?' „Ik kan niet zeggen, dat je bar bevatte lijk bent", vond Trix. „Nee. En deze oolijkerd wou, dat ik zonder boord op reis zou gaan, omdat jij clan had kunnen gnuiven." „Hè Oom, waarom hebt u 't niet ge daan?" vroeg Dolly. Mary proestte het opeens uit. „Wat zal er-vanmorgen bij jullie een screene stemming hebben geheerscht, Puck." Ja, toon knalde ook Huib los. „Ik wou, om een lief ding, dat ik er bij was geweest." „O asjeblieft niet", weerde Trix af. „Ik kon je missen als kiespijn." Huib sloeg op zijn knieën. „Was je niet ziedend en ziedend kerel?" „Ncc, heelemaal niet zei Trix vlug. „Hij is een schat van een man. We hebben er samen op bed om zitten knjschen." Huib knipoogde schelmsch. „En ben je toen, zonder boord erop uit getogen?" „Ja, in de tax, die ons kwam halen. We hebben gerace'd als gekken. En je begrijpt, wat we toen nog aan tijd overhielden." ,,'t Had hem niet moeten gebeuren", zei Mary. „Ik geloof nooit, dat hij op reis was gegaan." „Nee, zoo nobel ben jij natuurlijk niet smaalde Trix. Ze stak Frank haar hand toe. „Elke minuut ga ik je meer waardee- ren. Je zult zien, dat ik je dien gelijk een slavin, wanneer we over drie weken weer huistoe reizen." „En je hebt natuurlijk de meest nood zakelijke dingen vergeten mee te nemen', spotte Huib. „Neen snoes. Ik heb de pyjama's inge pakt, cn de kamerslofjes cn mijn kimono enZe sloeg de hand voor haar mond, schokte in schrik overeind. „Ja, ja, ze heeft wat vergeten. Kijk dat gezicht eens.'Huib grinnikte. „Biecht maar op, meisje.' „Ik heb dc reisnécessaire vergaten met al liet toiletgerei", zei Trix vlug, met de moed der wanhoop. „Dat meen je toch niet?" vroeg Frank. ,,'t Is de bittere waarheid." „En dat was het eenige, waar jij vanmor gen voor hadt te zorgen." „Ja, dat weet ik. En ik had dat ding nog wel beneden naast me op de divan gepoot, om het vooral aldoor maar te zien. Nu, daar staat hij nog. O kinderen, de vlam men slaan me uit van akeligheid." „Dus we hebben niets bij ons. geen kam men, borstels, tandenborstels „Niets van alles, wat gemeenlijk in een reisnécessaire thuishoort." Trix knikte. „Je mag mijn kam wel gebruiken hoor," bood Huib aan. „En mijn haarschuier", zei Dolly. „En mijn tandenborstel." Huib bedwong een lachaanval. „Nu, je moet me niet kwalijk nemen, maarbegon Frank. „Ik neem niets kwalijk", zei Trix. „*t Is oer-stom van me." „Waarmee je maar zeggen wilt, dat we er maar verder over moeten zwijgen. Ja. Zoo stap jij altijd over je fouten heen, en mij laat je dc ergernis." Trix keek schuldbewust. „Je zult toch in het dorp wel oen tanden borstel kunnen koopen en een kam", zei Mary bemoedigend. „Natuurlijk wel. Dan scheren we ons zelf en de jongens uit zuinigheid maar over dezelfde kam. En wc kunnen ons best met één haarschuier behelpen. Heusch Frank, je hebt geen idee, hoeveel economische talenten in me braak liggen." „En dan wou je zeker ook één tanden borstel benutten voor algemeen gebruik", zei Huib. „Nee, plezierig jongske. Wc zullen on6 aan vièr tandenborstels te buiten gaan.' „Je hebt kans, dat ze die in 't dorp niet eens hebben. Inboorlingen poetsen geen tan den." Huib had een innig plezier in het ge val. „O Tante, zalig, nooit tanden hoeven te poetsen riep Dolly „Als je nu mijn tandenborstel elke keer na 't gebruik goed uitkookt, mag je hem best van me huren." „Ik zou jouw tandenborstel niet eens ge- schenkt willen bekommen. Valt je niet mee, hè?" Frank zat donker voor zich uit te kijken. Hij kon het nooit hebben, als Trix zoo ge- noogelijk weg de boel in de war schopte en er dan later nog de draak mee stak. Hij werd afgeleid door een mimiek van Mary naar een bedenkelijke onderlip van Kees. „Ik heb in .de reisnécessairo „O, dat kan goed worden", zei Huib. Kees, die altijd overvloedig tranen tot zijn beschikking had, liet een paar langs zijn neus glijden. Natuurlijk hoonde Dolly onmiddellijk: „Kees huilt, Kees huilt. Kees elleboogde verachtelijk in haar rich ting. „Niete6." „Welles." „De sercenc stemming", zei Huib. „Wat heb je in de nécessaire? Grien niet jongen!dreigde Frank. „Mijn mijn flcsch met salamanders", barstte Kees los. „Die mocht ik niet mee nemen van Mam, en toen „Toen heb je hem toch willen meene men, natuurlijk. Echt wat voor jou", zei Trix. (Wordt vervolgd). VROOM DREESMANN Langestraat. met perkament en zijden kapjes 6.90, 6.50, 5.50, 2.90.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5