PROF. SLOTEMAKER EN DE RADIO Een verklaring van zijn hand Geen partijpolitieke vraag DE K.R.O. IS TEGEN BELASTING Nu niet en in de toekomst niet BEVORDERING VAN DE EIGEN INDUSTRIE Een nationaal belang JAPANSCH FEEST IN DEN HAAG Havik 41 Tel. 292 HUMORHOEKJE Dat de getroffen regeling niet bevredigt staat voor velen vast" Onder het opschrift „Wat wil men?" schrijft een medewerker van De Maasbode het volgende: De verdedigers van do zoogenaamde na tionale cultuur hebben ook nette vrienden. Dezen willen adhaesic-betuigingen verza melen, speciaal onder geloovige Protestan ten en Katholieken, voor de verklaring: ,.Dat de ministerieele beschikking van 15 Mei -1930 betreffende den radio-omroep de eenheid der natie niet voldoende tot haar rech. doet komv/i" en waarin de wensch wordt uitgesproken, „dat er een regering tot stand kome, waarbij de beschikbaar stelling van den zendtijd en do verzorging van algemecne programma's in ruimeren kring bevrediging zullen geven." Deze oproep gaat uit van de professoren J. R. Slotemaker dc Bruine, het c.h. Twee de Kamerlid, dat vóór de ministerieele be schikking stemde en zitting had in het kabinet, dat de wet deed aannemen, die de grondslag van bedoelde beschikking is, J. A. Eigeman, die als maar het liberalis me wil zien herleven en Z W. Sneller, hoogleeraar aan de Rotterdamsche Han- delshoogeschool. Wij gelooven niet. dat veel Katholieken zich door de fraaie woorden van genoem de heeren zullen laten vangen. Het ver wondert ons echter, dat de heer Slotema ker de Bruine die bij de radio-interpellatie op geen enkele wijze positief heeft to ken nen gegeven, hoe hij zich de radio-regeling wel voorstelde, onder de gangmakers van da herziening te vinden is van 'n rege ling, die hij zelf in de Kamer bekrachtig de! Dat de heeren bezwaren maken is best begrijpelijk wij hebben er zelf ook en misschien de minister die de rogeling trof eveneens maar waar het op aan komt, is, dat men ons nu eens duidelijk vertelt, welke regeling men wenschL Dan is ten minste uit te maken of zij princi pieel. staatsrechtelijk en technisch door voerbaar is. Hierop geeft prof. Slotemaker de Bruine in de c.h. Nederlander het volgende ant woord Ik begin dan met in drieèerlei opzicht het bericht aan te vullen. Ten eerste: niet „speciaal onder geloo vige Protestanten en Katholieken" wil men handteekeningen verzamelen. Natuurlijk niet, want men heeft niet het oog op een of twee groepen van ons volk doch op ons geheele volk. Dus worden gevraagd Rcomsch-Kafcholieken, orthodox-Protestan ten, Vrijzinnigen en Sociaal Democraten. Dit geeft reeds een ander licht Ten tweede: als van de heeren Eigeman en Slotemaker wordt vermeld, dat ze resp. liberaal cn christelijk-historisch zijn, had natuurlijk tevens vermeld moeten worden, dat de heer Sneller... anti-revolutionair is. Door deze weglating geeft het artikel tje aan do actie een onzuivere kleur. Ten derde: de bedoelde brieven waren voorshands van zeer vertrouwelijken aard. Ook dit. had vermeld moeten ziin. Of lie ver: omdat de brief vertrouwelijk wa6, had De Maasbode er niet van rnogen rep pen. Wie hier schuldig is: alleen de geadres seerde, die den brief toonde, maar het ver trouwelijk karakter verzweeg, óf ook hef blad, dat ondanks dit karakter toch tot publicatie overging, is mij natuurlijk on bekend. Maar een zéér ernstige fout is hier in elk geval begaan. Een enkel antwoord op hetgeen de schrij ver zich tegenover mij veroorlooft niet natuurlijk op het „nette vrienden" in den aanvang. Ilij acht het gewichtig, dat ik zitting had in het kabinet, dat de Radio-wet deed aan nemen. Dit is ter zake echter heelemaal niet vermeldenswaard. Want liet is on juist, dat eenig lid van eenig Kabinet in later jaren geen opinio zou mogen open baren. die afwijkt van hetgeen een zeker Kabinet wellicht bij meerderheid van stem men mocht besloten hebben. Het Is juist bovendien, dat in dit geval de uiteindelijke gestaite der wet het gevolg is van een amendement uit de Kamer, niet van een regeeringsvoorstel; de opmerking verliest daarmee allen grond. Het is volmaakt on juist ten slotte, dat op den grondslag der wet alleen dc uitgevaardigde regeling denk baar is; zoodat de opmerking er niets toe do eb Dan: ik zou vóór de opmerking hebben gestemd en de regeling hebben bekrach tigd Als het den schrijver er om te doen is, zijn lezers alzijdig in le lichten, dan moet hij zicli anders uitdrukken. Dan moet hij eerst „de korte verklaring" van mr. Schokking vóór de stemming vermelden en vervolgens verslag doen van do beide deer mij in de Nederl. geplaatst cn onder- teekende artikelen inzake het stemmen over de motie-Boon. Ik voeg cr thans bij, dat ik door het sinds gebeurde nog altijd geen spijt er van heb. dat ik niet „vóór" gestemd heb; want het gebruik, dat links thans van de motie maakt, bewijst klaar als de dag, dat men niet een radio- maar een politieke uitspraak beoogde en ik wil de radio-vraag niet als een politieke, d.i. hier partij-politieke vraag behandeld zien. Een woord als nu van De Maasbode kan alleen bewerken, dat ik split zou krilgen überhaupt mijn stem te hebben uitgebracht; want dit rechtsche blad handelt geen haar beter dan sommige linksche bladen. Men- schen met mijn opvatting omtrent het geen politiek fatsoen vereisclit, doen beter zich bij diergelijk spel maar heelemaal te ont houden. J'hans de vraag, wat beoogd wordt. Het antwoord ligt volkomen voor de hand en kan uit mijn rede trouwens gemakkelijk worden afgelezen dat deze niet „posi tief" aangeeft, wat ik wil, i6 van den schrij ver een... vergissing. Ik wensch, dat de helft vair den zendtijd beschikbaar zij voor een algemeen pro gram en dat dit program verzorgd worde door een vereeniging, wier statuten, be stuurssamenstelling en programma-com missie waarborgen, dat het algemeene hier inderdaad verkregen worde. Wat do inhoud van dat „algemeene" zijn zal, moet allereerst door den minister wor den gezegd, die zelf door zijn besluit dit begrip heeft ingevoerd. Maar dat dit alge meene dan de helft van den tijd moet heb ben, spreekt van zelf. Bij de aanwezigheid van twee zenders beduidt dit, dat er voort durend door iedereen een algemeen pro gram gehoord kan worden en dat daar naast elk op zijn beurt het bijzondere pro gram kan hooien, dat hij begeert; terwijl de bijzondere omrocvereenigin^n de ge- legeiihuid hebben, regelmatig aL;l de luis teraars het besto te verschaffen op het ge bieu waarvoor deze bijzondere vereenigin- gen opgericht zijn en waarin uitsluitend haar reden van bestaan ligt. D.'t wensch ik. Masr men lette er op, dat aan de onderteekenaars niet gevraagd ie, dit ook te wonschen. Ilun werd alleen ge vraagd uit te spreken, dat de bestaande re geling ongewenscht is, omdat zij de een heid der natie niet voldoende tot haar recht doet komen; omdat de zendtijd-ver- deeling onbevredigend is cn omdat de ver zorging van liet algemeen program niet op in ruimen kring bevredigende wijze is ge- geregeld. Hoe de onderleelccnanrs de regeling posi tief zouden wenschen. ware een kwestie van later zorg. Dat de getroffen regeling niet bevredigt, staat voor zéér velen vast. Waarom zullen wij rlan niet met geza menlijke krachten, met uitschakeling van alle partij-politieke berekening en met in schakeling van alle politieke partijen trach ten tot een betere regeling te komen? Dit i6 het wat de door de Maasbode ont dekte actie beoogt. Doet de Maasbode mee? De N.R.C. teekent hierbij aan: In aansluiting op bovenstaand artikel deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat de nemers van het initiatief zich in de eerste plaats en tot voor kort uitsluitend zekerheid hebben willen verschaffen van de medewerking van vooraanstaande roomseh-katholieken. waartoo men zich tot zes adressen heeft gericht. Hernieuwdo stappen zullen thans wel zeer moeilijk allen na deze poging tot sa botage van een der „nette vrienden" van de Maasbode. Een mededecling van Pastoor Perquin Het spijt me meer dan ik wel kan zeggen, dat ik heden genoodzaakt ben namens den K.R.O. van mij af te spreken, naar aanlei ding van een hoofdartikel in de „Radio Bo de" van deze week, waarvan alle mededee- lingen, laten wij maar zeggen, een vergis sing zijn, aidus de voorzitter van den Ivath. Radio Omroep, pastoor L. H. Perquin, Zon dagmiddag in zijn wekelijksche toespraak tot do luisteraars Nooit, zoo ging de spr. volgens het Hbld voort, zijn er door den K.R.O. en de N.C.R.V. cenerzijds en de V.A.R.A. anderzijds bespre kingen gehouden om to komen lot staats exploitatie. Wij verklaren, dat wij nooit den zender van den N.D.O. aan den Staat zullen afgeven, tenzij onder dwang. Nu cn in dc toekomst wenschen wij geen radiobelasting. Voortgaande, merkte pasfoor Perquin op, dat de K.R.O. geen moeite heeft, zijn uitzen dingen te bekostigen. Wij hebben niet met het geld gesmeten, het geld, dat meestal door kleine katholieke beurzen werd bijeen gebracht. Wij zijn zeker, dat wij niet voor de toekomst behoeven te vreezen, ook al niet, omdat de K.R.O. achter zich heeft het doorluchtig Episcopaat van Nederland, flat al meermalen blijken van belangstelling voor den K.R.O. aan den dag legde. Wij hebben geen vrees, niet de minste, dat kunnen we verzekeren aan ieder, die buiten ons staat, herhaalde spr. Vervolgens wekte de K.R.O.-voorzitter zijn gehoor op, om toch vooral den eigen gids te lezen, waarin, zooals hij zeide, steeds wordt weerlegd, wat ons wordt aangewre ven. Wij zijn den laatstcn tijd uitgemaakt voor sectaristen, landverraders, enz. Laat u in uw enthousiasme niet verleiden tot demon straties; geen optochten en geen provocce- ren van relletjes! Meer dan ooit dient gij nu uw omroep fi nancieel en moreel to steunen! Sluit u ste vig aaneen cn leest getrouw uw blad. Dc K.R.O. gaat kalm vooruit, aldus de voor zitter. Vergeet niet, dat de strijd voor de eigen school lang duurde, maar... we zijn er gekomen! Zoo gaat het nu ook!" VP AAGT UW WINKELI ER OP N.V. HULSKO TETTzbo AMER5FOORT KINGSFORD SMITH, Over vijf weken naar Australië. Men meldt uit. Veere aan het Hbld.: Zondag heeft Kingsford Smith in het zie kenhuis te Middelburg bezoek gehad van Van Dijk en Scholte. De toestand van den Australischen vlie ger is zoo goed, dat hij waarschijnlijk Vrij dag a.s. het ziekenhuis zal kunnen verla ten. Hij gaat dan naar Veere, om ten huize van den heer Hendrik Willem van Loon een rustkuur te doen. Kingsford Smith heeft het idee om een solo-vlucht naar Australië te maken, niet losgelaten. Naar wij vernemen is het zijn plan om over vijf weken reeds voor die vlucht te Croydon te «tarten. Iloe Nederlandsch Fabrikaat" werkt Zeer zeker is na den oorlog nimmer zoo zeer geveeld, dat het van het grootste be lang is, aan het Nederlandschc fabrikaat een billijke gerechtvaardigde voorkeur 1e geven, dan in den tpgenwoordigen tijd het geval Ls. In verband hiermede, zij er op gewezen, dat reeds sinds vijftien jaren de Vereeni ging Nederlandsch Fabrikaat al het moge lijke in liet werk stelt, om deze landgenoo- ten ervan te overluigon, dat het een alge meen nationaal economisch belang is, aan de voortbrengselen van de Ncdorlandsche Industrie de voorkeur te geven boven bui tenlandsclie artikelen, indien het Neder landsch fabrikaat cn in hoedanigheid èn in prijs tenminste gelijkwaardig is aan het buitenlandsclie artikel. Het stemt zeer zeker tot groote voldoe ning. dat deze vereeniging, opgericht in een tijd. dai vrijwel iedere landgenoot on dervond, hoe nadeolig het is, indien een land industrieel zoo afhankelijk is van het buitenland, als toenmaals in vele opzich ten het geval was, tot groote ontwikke ling is kunnen komen Onafgebroken heeft het bestuur der ver eeniging „Nederlandsch Fabrikaat" op dit groote belang gewezen Het neeft zich echter niet bepaald tot een algemeene, voortdurende propaganda, voor dit begin sel, maar het bestuur was er zich vol maakt van bewust, dat naast een krachtige propaganda voor dit doel. voorlichting op dit gebied .onontbeerlijk was. De volgende cijfers, betrekking hebbend op hetgeen o.a. in het nfgeloopen jaar is geschied, geven, een, zij het ook onvolledi- gen indruk op welke wijze de vereeniging werkt: 5.800 exemplaren liarer tijdschriften, „Ne derlandsch Fabrikaat" en Nederlandsch Fabrikaat in Nederlandsch Oost- en West- Indio werden maandelijks kosteloos ver zonden. 95.000 exemplaren van haar vlugschriftje, waarin doel en werken do vereeniging wor den uiteengezet, werden verspreid. 170.000 exemplaren van het kinderspel „Een reis door Nederland'' ten doel heb bend het opgroeiend geslacht spelenderwijs een indruk te geven van hetgeen Nederland op industrieel gebied beteekent, werden verzonden. 186 Nedeilandsche industrieels filmvoor stellingen warden georganiseerd daarbij gebruik makend van het industrieel film materiaal dor -vereeniging, waarbij werd vertoond: 283.500 Meter film. 240 keer werden Nederlandsche fabrikan ten cn -afnemers rnet eikair in verbinding gebracht. 740 maal werden Nedoriandacho fabri kanten in verbinding gebracht met afne mers, in het buitenland gevestigd. Herhaaldelijk werkte het bestuur tegen ongerechtvaardigde ten achterstelling van de Nederlandsche industrie. Verscheidene malen werd medewerking verleend om inrichtingen van onderwijs in het bezit te stellen van leermateriaal, af komstig van Nederlandsche fabrieken. Verschillende raaien werd medegewerkt tot het organiseeren van Nederlandsche winkelweken. Gelukkig, dat hoe langer hoe meer het groote belang wordt ingezien, dat de Neder landsche fabrikant zelf ervan overtuigd wordt, hoe belangrijk het is, voor levering van grondstoffen, halffabrikaten, onder- deelen enz., zoo veel mogelijk dc voorkeur te geven aan de voortbrengselen van de Neder landsche Industrie, terwijl zeer zeker ook, dank zij het werken der vereeniging, direc teuren \an Overheidsbedrijven, hoe langer hoe racer overtuigd worden van het belang van het doel der vereeniging. De vereeniging is geen fabrikantenver- eeniging, maar een onpartijdig lichaam, waarin plaats is voor elk Nederlander. Het Bestuur zal het op hoogen prijs stel len, indien degenen, die nog niet voldoende met het bestaan der vereeniging bekend zijn, zich tot het Algemeen Secretariaat ('s- Gravenhage, Bezuidcnhout 97) willen wen den en zullen dan gaarne alle gewcnschto inlichtingen worden verstrekt. Het is tc hopen, dat de tegenwoordige omstandigheden, waarin wij verkeeren, er toe mogen bijdragen, dat algemeen wordt ingezien dat het een nationaal, economisch belang is, de Nederlandsche industrie zoo krachtig mogelijk te steunen. Een thee in de legatie 's-Gravenhage, 11 Aug. In dc Japan- sche legatie is gisterennamiddag ter eere van prins en prinses Takamatsu, een thee gegeven, waar behalve de Japansche zaak gelastigde en allo andere leden der legatie, vele autoriteiten tegenwoordig zijn geweest. Onder hen werden opgemerkt dc president en de vice-president van het Permanente Hof van Int. Justitie de heeren Anzilotti en Huber en mr. Loder, rechter in dat Hof; de leden van den Raad van State mr. Limburg en luit. gen. Muller Massis; de vice-admiraal b.d. K. F. Sluys, de secretaris van den mi nister van Buitenlandsclie Zaken, .ihr. wan Recnen, do president van de Nederlandsche Bank, mr. G. Vissering, de rector magnificus van de Leidschc universiteit, prof. N. van Wijk. Te half vijf kwam Prins Hendrik in het legatiegebouw aan; eenigen tijd tevoren wa ren prins en prinses Takamatsu gearriveerd Dc Japansche zangeres Oriko Inoué, op de piano begeleid door mevr. Grondijs, zong Duitsche en Japansche liederen; daarna werd de thee geserveerd. Er waren twee buffetten, een Europcesch cn een Japansch en de thee werd ook aan de Europeesche gasten Europeescli, aan de Japansche Ja pansch geserveerd. Diner van minister Beelaerts. 's-Gravenhage, 11 Augustus. De mi nister van Buitenlandsclie Zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, gaf hedenavond een diner ter ecre van den Japansclien Prins Takamatsu en zijne gemalin. Aan dezen maaltijd zaten mede aan Z. IC H. do Prins der Nederlanden en eenigo an dere genoodigden uit Hof- en diplomatieke kringen. Bezoek aan Volendam. Prins en prinses Takamatsu zullen mor gen per auto een bezoek aan Volendam brengen, vanwaar zij, na de lunch to hel» gen gebruikt, naar Marken gaan. Van Mar ken keeren zij in den namiddag over Vo lendam weer naar Den Ilaag terug. De vorstelijke bezoekers zullen Woens dag met den trein van 10.42 's morgens van het S.S.-station naar Bremen vertrekken. 20 minuten van Groenlo, reed hij tegen een boom. De heer R. kreeg een hevigen schok en werd ernstig in het gezicht gewond. Zijn cchtgenoote kwam met een lichte hoofd wonde vrij, terwijl de vader geen letsel be kwam. Zeer ernstig was er liet tweejarig» cenigst zoontje aan toe, dat een levensge vaarlijke schedelfroctuur opliep. Het kind en de lieer R. werden door dr. Smit naar het St. Vincentiusga6Uiuis te Groenlo ver voerd. Later in den avond moest het kind geopereerd worden. Zijn toestand was toen zeer ernstig. De heer R. kon naar huis vervoerd worden. De auto werd grootendeels vernield. Nader vernemen we, aldus dc Maandag morgen, dat het kind is overleden. DE „ONZEDELIJKE" GOYA- POSTZEGEL. Het blijkt ons, en we verheugen ons daarover, zoo meldt het Vad., dat het Ier zake van den Goya-postzegel, met een af beelding van Goya's schilderij La Maya. te den Haag, bij een postzegelhandelaar ten toongesteld, toch niet tot een proces-ver baal door de zedenpolitie gekomen is. Een meneer, die met vrouw en kind naar de uit stalling had slaan kijken, had zich geschokt gevoeld door de afbeelding en had dè po litie daarvan in kennis gesteld. Natuurlijk inoe6t de politie dc klacht wel onderzoeken. Een inspecteur ging kijken en kocht ccnige zegels, maar terecht was het hoofd der ze denpolitie van oordeel, dat van een vervol ging hier geen sprake kon zijn. De postzegclhandelaar heeft intusschen door liet onjuiste bericht, dat de politie tot proce6-verbaal zou zijn overgegaan, goede zaken gemaakt OVER DEN KOP GESLAGEN. Leiden, 11 Aug. Gistermiddag is op den Gooiweg te Neordwijkcrhout de lieer L. Prins uit Lisse, doordat hij plotseling moest uitwijken voor cenigc jongens, met zijn mo torrijwiel over den kop geslagen. Met een hersenschudding is hij naar liet St. Elisa- betlisgaslhuis te Leiden overgebracht. HET STUUR NIET MEER MEESTER. Auto tegen een boom. Groenlo, 10 Aug. Toen de heer R. te Groenlo Zondagmorgen om half elf van dc H. Mis met zijn vader, zijn echtgencote en kind per auto huiswaarts keerde, zag hij het kind, dat naast hem voor in de auto zat, aan dc deur peuteren. Om ongelukken te voorkomen, greep hij het kind naar zich toe met het noodlottig gevolg echter, dat hij met één hand de auto. hoewel deze een matige gang had, niet in bedwang kon hou den. Op den Wi n tens wij kschen weg, ongeveer COMMUNISTISCHE ACTIE ONDER DE BOEREN Dr. Koch weer op 't pad. Aangekondigd rnet den naam van „Ne derlandsch Boercn-Comité" was tc Naald wijk in liet cafc Bouwhuizen aan do Kerk straat een vergadering belegd. De autobus uit Den Haag bracht alvast twaalf vergade ringbezoekers mede, terwijl pl.m zestien Naaldwijkcrs hun nieuwsgierigheid ter ver gadering gingen bevredigen, aldus meldt de „Standaard". De heer Koch uit Amsterdam trad als spr. op cn vertelde dat de bedoeling van deze vergadering was een afdeeling van het Boercn-Comité op te richten. En de spr. ging daarna een rede houden over den te genwoordige wereldtoestand en noemde als voornaamste oorzaak van de economische crisis dc kapilalistissche productie-metho den. De rede was vrij gematigd, maar toeu werd er gelegenheid gegeven om vragen to stellen. Intusschen was de Chef der Politje mei een ambtenaar ter vergadering gekomen. Eén der aanwezigen (het was toevallig iemand, die uit Den Haag was meegekoc men) stelde de vraag of men niet in besio* ten vergadering kon overgaan. Dat vond de voorzitter best en hij ver* zocht den politiemannen de vergadering ta verlaten. Mahr dezen lieten hot bij het verzoek, om dat het een openbare vergadering was. Daarop vroeg de voorzitter of een van de aanwezigen soms zijn woonkamer beschik baar wilde stellen, dat deed een van de aan wezigen. Zoo verloste men zich van de politie. Naar we vernamen kwam toen op deze „besloten" vergadering de aap uit den mouw In den vorm van Tribunebladen cn pam fletten, die ter verspreiding werden aange boden. Het heele zaakje was dus listiglijk opge zet voor communistische propaganda, waar bij men de politie liever niet had. Tijdens dc vergadering was hier even wel niets van gebleken.'" BELEEDIGING VAN EEN AGENT. Verdachte tot twee weksn gevangenisstraf veroordeeld. Amsterdam, 11 Aug. De vacamie-ka- mer van het Gerechtshof veroordeelde heden den 33-jarigcn koopman G R. we gens beleediging van een agent, gepleegd te Montioort op 31 Januari j.l. tol een ge vangenisstraf van 11 dagen. De Politierechter te Utrecht had ver cl. veroordeeld tot een gevangenisstraf van oen maand. Do advocaat-generaal had bevesti ging van dit vonnis geëischt. NACHTELIJKE AUTO-BCTSING. 1 Groningen, 10 Aug. In den afgelooi pen nacht tc ruim één uur botsten op den IIccrenweg twee luxe auto's tegen elkaar met liet noodlottig gevolg, dot de 70 jarige J. Amsing uit den wagen werd gesüngeid en een halswervel brak. Ilij is in hoogst ernstigen toestand naar het academisch zie-» kenhuis gebracht. PRIMA ADVOCAAT, BOERENMEISJES, BOERENJONGENS, V003URGH, MASSA's SCHILLETJE, alsmede do bekende „OUDE KLARE" m®rk „Ouwe Duijs" a f 3.23 per Liter. Verkrijgbaar i. d. Slijterij In Gedistilleerd Romantisch meisje, tot onfortuinlijk aanbidder„O, Willem, wat edel van Je. Nu hoef Je alleen nog maar te bewijzen dat Je voor me door het vuur durft te gaan." (London Opinion),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 6