DE AETHERSTORMEN STEKEN OP I iïim»i'ïitihiiiiiiiii' iri i'oiiiiirÉii HET VERBOD AAN DE V.A.R.A. „Vrees voor koud water" De toepassing van de Invaliditeitswet Antwoord op de vragen van den heer v. d. Heuvel DIEFSTALLEN TE ROTTERDAM Havik 41 Tel. 292 HET MOOIE WEER HUMORHOEKJE OVERAL GEZOCHT EN TOCH ••.jear Sw->2$rhm*i«s8<P'"2:~rr» rr^ w:: K iiVZI LVt= R lGEKOCHT I I WELINER-Z1LV6R SHOW R.OKIN 109-IU AM3T6ROAM Ook Teun de Klepperman onder censuur Het Vaderland öchrijft: Sprekende met den heer Zwerlbroek over het verbod tot uitzending van zijn 8sto le zing over de geschiedenis van den Radio omroep, deelde de secretaris van de V. A. R. A. ons mede, dat. alle omroepverenigin gen vorige week een brief van de Radio Controle Commissie hebben ontvangen waarin zij mededeelde, dat zij bestrijding van de omroepverenigingen onderling voor de microfoon in strijd achtte met den geest van het Radio-reglement. Op grond daarvan heeft do commissie aan alle omroepverenigingen verzocht, haar vooruit den tekst van de te houden lozingen en toespraken over dat onderwerp te zenden, en niet tot uitzending over te gaan, vóórdat de commissie zich daarmede accoord heeft verklaard. De heer Zwertbroek merkte op, dat hij reeds zeven weken eiken Zaterdagmiddag de geschiedenis van den Radio-omroep heeft behandeld, in het bizonder om de V.A.R.A. te rechtvaardigen tegen de be schuldiging. dat zij het eigendom, zooals de zendtijd genoemd is. van een andere omroep vereniging in beslag zou hebben genomen. Heelemaal objectief was zijn lezing na tuurlijk niet. want hij bezag er alles ln van V.A.R.A.-standpunt, hoewel hij massa's fei ten en citaten uit verschillende bladen over nam. De V.A.R.A loopt tntusschen eerder kans op een verbod dan de andere verenigingen Want de V.A.R.A kondigt haar lezingen van te voren aan De heer Vogt b.v. doet dat niet. zoo zei de de lieer Zwertbroek. Maar daar nog van afgezien: De V.A.R.A. oordeelt, dat de Commissio haar bevoegd heden te buiten gaat, omdat deze lezingen niet in strijd waren met de reglementaire bepalingen. De Commissie houdt Woens dag as, een bijeenkomst, waarop de zaak niet de V.A.R.A. nader zal worden be sproken. De heer Zwertbroek deelde ons verder mede. dat de Commissie ook gevraagd beeft om geregelde toezending van den tekst van Teun den Klepperman. De V. A. R. A. heeft daartegen geen bezwaar. Er is alleen een practisch bezwaar. Deze toe spraken zijn actueel en kunnen dus moei lijk vooruit ter controle worden opgezonden. De V.A.R.A. zag liever, dat de commissie zich aanpaste bij de practijk, dan dat het omgekeerde het geval is. Bindt de commissie in? Maandag werd het algemeen© programma verzorgd door de A.V.R.O. Op het program ma kwam o.m. voor „Morgenwijding" Den vorigen keer werd de morgenwijding ge schrapt. Gezien echter het feit, dat de Bij bellezing" van de Ned. Chr. Radio Ver. wèl gehouden mocht worden, heeft de A.V.R.O de morgenwijding weder op het programma geplaatst. De commissie deelde daarbij me de, aldus het Hbld., dat do morgenwijding dezen keer nog gehouden mocht worden, maar dat „voor volgende koeren nog nader beslist zal worden.' Over de „gewone"' beteekenis rendez-vons. „Het Volk" heeft eveneens een onderhoud gehad met den heer Zwertbroek, naar aan leiding van de niet-uitzending zijner redt- op j.l Zaterdagavond. Bij dat onderhoud kwarn ook het beleid der commissie voor het algemecne programma ter sprake. Dien aangaande vertelde de heer Zwertbroek' „De commissie voor het Algemeen Programma heeft echter last van wat ik zou willen noemen: vrees voor koud water. Het eerste algomeene programma ■werd door ons verzorgd. Wij zonden het schema tijdig in. Do commissio antwoordde ons. dat „uaar haar meening in den beginne vooral met voorzichtigheid moet wor den opgetreden en alles uit een alge meen programma moet worden ver wijderd gehouden, wat tot verdeeld heid en nieuwe moeilijkheden op ra- diogebied aanleiding zou kunnen ge ven." Dat is best, zou je zeggen. Maar op grond van deze motiveering moest een gramofoonplaat uit het program ma worden verwijderd, die... „la plus belle" (de mooiste) heeue. En nog zon- «©in-uger was het verbod om een gra rnofoonplaat te draaien, dio „Rendez Vous bei Lchar'' heette. Wij hebben de commissie toen verteld, dat wij niet begrepen, waarom zulk een on schuldig gramofoonplaatje niet mocht worden gedraaid. Ons protest hielp. De commissie schreef ons „Inderdaad heeft het woord „Rendez-Vous" tot misverstand aanleiding gegeven, omdat het in uw radioprogramma niet in de gewone be teekenis werd gebruikt". „En hebt jelui toen niet gevraagd wat die gewone beteekenis is?" „Neen". „Dat is jammer, want dat had Ne derland nu eens mooi van zulk een commissie kunnen leeren." „Een andere ervaring van dezen aard was toen de commissio voor het algemeen programma „Het land van Noord Scharwou" van Dirk Witte ver bood, omdat hef „naar het vulgaire zweemde". „Dat is alles nu wel heel mooi", vervolg de Zwertbroek, „maar wij hebben nog niet bemerkt, dat de commissie de A.V.R.O. ver boden heeft op algemecne dagen het alge meen programma belachelijk te maken en bij de aankondigingen te saboteeren. Onze brief dienaangaande werd door de commis sie nimmer beantwoord. Evenwel de verhouding tot die commissie is in 't algemeen gesproken goed en ik heb alle hoop, dat uit het algemeen program ma iets goeds zal worden geboren. Ten aanzien van de „Radio-Omroep Con- róle-commissie", die alle programma s controleert, ben ik echter zeer sceptisch ee- stemd. Wij zouden den tekst van tooneel- stukken c.d. vooraf moeten inzenden? Wie waarborgt ons. dat onze plannen niet on middellijk naar de A.V.R.O. worden overge briefd? Niet door de commissio als geheel natuurlijk. Mara erg zwaar schijnt do eed op öén -f meer leden van den Radioraad niet te Irukken, gezien het feit, dat „Telegraaf' en „Handelsblad" regelmatig allerlei be richten kunnen brengen. De geringe moei lijkheden, die wij hadden met het eerste al gemeen programma waren ook onmiddellijk bekend. Dat stemt niet tot vertrouwen. Do genezing van het. kwaad ligt in de samenwerking van alle omroepen. Christo lijken, katholieken en V.A.R.A. werken nu •il jaren samen: zij ontzien elkanders ge voeligheden. Als een dergelijke samenwer king kon worden bereikt ook voor do pro gramma's, maar dan voor alle omroep- vereenigingen, waren wij er. Als de com missie, die ons Zaterdag dat koopje heeft geleverd, op dezen verkeerden weg door gaat, staat ons nog heel wat strijd te wach ten. De A.V.E.O. speelt met haar zendvergunning. Onder dit sensationeele opschrift schijft het Volk- Wij hebben ons, naar aanleiding van het feit, dat Zondagavond een rede voor den A.VR.O.-microfoon, die een onmiskenbaar polemisch karakter droeg, door de Omroep Controle Commissie wel werd doorgelaten en de rede van den heer Zwertbroek niet, om inlichtingen gewend tot den heer We ber, secretaris van den Radioraad en als zoodanig ook secretaris der Controle Com missies. (Bedoeld is de rede van dr. Wester ling voor den A.V.R.O.-microfoon, waarin hij opwekte tot „protest tegen het z.i. on rechtvaardige zendtijdbesluit van 15 Mei, een datum, die in do geschiedenis van den radio-omroep met een zwarte kool slaat aangeteekend") Uit kringen van het A.V.R.O.-bestuur was ons n.l. ter oorc gekomen, dat de tekst van deze A.V.R O.-rede weliswaar vooraf was ingezonden, doch dat de uitgesproken redevoering niet klopte met het manuscript. De heer Webcr verklaarde-zich door zijn eed van geheimhouding niet in staat om op onze vraag om inlichtingen aangaande de juistheid van dit bericht te antwoorden. Wel kon hij mededeelen, dat voor soortge lijke redevoeringen voor alle omroepver- eenigingen dc bindende bepaling geldt, dat de tekst vooraf moet worden ingezonden. Al kon de heer Wcber ons op onze vraag derhalve geen afdoende inlichtingen ver strekken, onze inlichtingen zijn uit zooda nige bron dat wij \oor de juistheid van het gerucht instaan. MOOIE VANGST TE HILLEGERSBERG. Rotterdam, 18 Aug. Het kwam de Hillegcrebergche politie Zaterdag op toeval lige wijze ter oore, dat in een zaak in die plaats door een van de leden van het per soneel byouterieèn en andere voorwerpen werden verhandeld. Men vond dit verdacht en een rechercheur trok er op uit om ook eens cenige van die artikelen te kunnen koopen, teneinde na te kunnen gaan of deze wellicht van diefstal afkomstig waren. Een zekere..T. v. d. H. uit Schiebroek was de verkoopcr en al gauw bleek, dat dc zaak niet heelemaal zuivere koffie was Hij werd aangehouden en vertelde dat hij de voorwerpen verkocht voor een zekere J. B. uit Rotterdam, voor wien hij thuis nog veel meer goederen in consignatie had. In derdaad werden verscheidene goederen bij hem in beslag genomen, waarna een on derzoek naar de verblijfplaats van B. weid ingesteld. Bij B. werd een groote hoeveel heid la6Chjes. sigarenaanstekers, kettingen en andere snuisterijen gevonden, die enkele dagen tevoren bij een inbraak in de Noord- molenstraat te dezer stede waren gestolen. De twee aangehoudenen hebben bij hun ver hoor bekend, dat zij dezen diefstal hadden gepleegd. Zij zijn daarop in bewaring ge steld en overgegeven aan den commissaris van politie in die afdeeling te Rotterdam. De voorraad goederen is in beslag genomen. De moeilijkheden van zegels plakken voor een bedrijfsvereeniging De heer van den Heuvel heeft de volgen de vragen tot den Minister van Arbeid ge richt' 1. Zijn den Minister bekend de bezwa ren, welke zich voordoen bij de toepassing van art. 193 van de Invaliditeitswet, met name de moeilijkheid voor een bedrijfsver- eeniging om een zegel te plakken op een rentekaart, welke de bedrijfsvereeniging uiteraard niet binnen haar bereik heeft? 2. Is do Minister bereid deze moeilijk heden te ondervangen, hetzij door dc indie ning van een wetsvoorstel, waarin dit art. 393 van de Invaliditeitswet geheel of tijde lijk buiten werking wordt gesteld, hetzij door den bedrijfsvereenigingen loe te staan liet bedrag der rentczegels te voldoen na ontvangst van een iuededeeling van den be trokken Raad van Arbeid aan de betreffen de bedrijfsvereeniging omtrent het ver schuldigde bedrag, wat ingevolge het be paalde in art. 193 der Invaliditeitswet vol daan zou moeten worden? 3. Wil de Minister bevorderen, dat in ieder geval geen boete behoeft te worden be taald, indien de bedrijfsvereeniging onmid dellijk voldoet aan een aanmaning tot stor ten van een bedrag, overeenkomende met de waarde der niet geplakte zegels? -i. Wil de Minister dc bedrijfsvereenigin gen vrijwaren voor dubbele betaling, door haar vrij te stellen van betaling, indien de bedrijfsvereeniging kan aantooncn den zie ke rentezegels of pen gelijkwaardig bedrag te hebben doen toekomen, maar deze zieke heeft nagelaten de hem verstrekte zegels op de rentekaart te plakken? Minister Verschuur heeft thans het vol gende geantwoord: Uit een ingesteld onderzoek is onderge- teekende gebleken, dat dc onder vraag 1 bedoelde moeilijkheid, welko ook de Raden van Arbeid zouden moeten ondervinden, niet van zoodanige beteekenis is. dat des wege het voorschrift van artikel 193 der Invaliditeitswet ter zijde zou moeten wor den gesteld of de uitvoering van dat wets artikel ten koste van niet onbetcekcnende arbeidsvermeerdering voor de Raden van Arbeid zou moeten worden geregeld op de wijze, als onder vraag 2 omschreven. Het tweede lid van artikel 2 van het Koninklijk besluit van 33 Januari 1930. Staatsblad no. 14, ter uitvoering van artikel 193 der Invali diteitswet, geeft aan de bedrijfsvereenigin gen het noodigc machtsmiddel tegenover voor haar risico verzekerden, die nalatig blijven in de door hen ingevolge het eerste lid van bedoeld artikel verschuldigde mede werking. ten einde de bedrijfsvereeniging in staat te stellen haar verplichting tot het plakken van een rentezegel na te komen. In verband daarmede kan ondergeteeken- de niet de toezeggingen doen als onder vra gen 3 en 4 van hem worden verlangd. Jhr. mr. W. V. R. K. BAUD. Viering van zijn 90c verjaardag. Jhr. rnr. W. V. R. K. Baud, gcneraal-ma- joor-tit., oud-commandant van de dienst doende schutterij te Den Haag, adjudant i. b. d. van II.M. dc Koningin, mocht Zater dag in goede gezondheid zijn negentigsten verjaardag vieren. Reeds in dc ochtenduren ontving de jari ge tallooze telegrafische en schriftelijke gc- lukwenschen, waaronder in de eerste plaats een telegram van H.M. dc Koningin, terwijl Z. K. H. Prins Hendrik eveneens langs te- legrafischen weg van zijn belangstelling deed blijken. Ten huize van den jubilaris aan do Parkstraat werden voorts in de och tenduren verscheidene bloemstukken en andere blijken van sympathie ontvangen. In den namiddag werd een receptie ge houden, welke druk wérd bezocht. Namens de dienstdoende leden van het Militaire Huis van II. M. de Koningin kwam op deze receptie Hr. Ms. ordonnans-officier kapitein II. J. Phaff den negentig jarige complimenteeren. MR. H. PH. VISSER 'T HOOFT, f Bekend ingezetene van Haarlem. Haarlem, 17 Aug. Te Geneve, waar hij den laatsten tijd woonachtig was, is in den ouderdom van G5 jaar overleden mr. H. Ph. Visser 't Hoofl, oud-advocaat en procureur te Haarlem. De overledene heeft, zoo meldt dc Ct, to Haarlem in een groot aantal besturen zit ting gehad. Hij was o.m. meer dan 25 jaar bestuurslid van de Ilaarlemschc Bachvcr- eeniging, president-curator van het Stele- lijk Gymnasium, vele jaren factor van de Sociëteit „Trou moet Blycken", commissa ris van de N.V. Hollandschc Voorschotbank. Ook is hii cenigen tijd recliter-plaatsvervau- ger geweest, KRANKZINNIGEN VERPLEGING. Dc nieuwe directeur van Maasoord". brokers in Holland, kon het bestuur mede- deeling doen van mogelijkheden voor nieuw werk. Gemachtigd door een vorige jaarvergade ring, om stappen te doen tot het stichten van een nieuw centrum voor religieus-socia- lisme in de nabijheid der groote steden, deed het bestuur mededecling van den aan koop van een groot huis en duinterrein te Bentveld. Hierdoor kan do Arbeiders Gemeenschap haar werk verder uitbouwen en zal het mogelijk zijn, oen studie-oord te hebben, waar leergangen en w*e>k-eindon guaouden kunnen worden, die van dc bewoners der groot steden betrekkelijk weinig reiskosten en tijdverlies vragen. Het bestuur werd herkozen en wordt ge vormd door W. Banning, voorzitter; Dora de Jong. secretaresse; J. A. Courrcch Staal de Roever, pcnningmeestcressc; W. Drop, J. van de Kieft, Mr. J. A. Moltzer, A. Secrè- vc—Bregman. In do redactie van Barchem-bladcn werd herbenoemd Mr. J. A. Moltzer. (Het Volk). De politie had Zondag druk werk Rotterdam, 18 Aug. Zaterdagavond werd een slager aan den Breedcn Hilledijk opgebeld met het verzoek om een bestelling vleesch te bezorgen aan een bepaald adres en den loopjongen wisselgeld voor 25 mee te geven. Dit geschiedde en aan het opge geven adres werden inderdaad wlsslgeld en vleesch aangenomen door een man, die in de deur verscheen, doch op het oogenblik. dat de man 25 zou overgeven, rukte hij ineens de deur open en vloog weg. Men heeft hem niet kunnen achterhalen. Zaterdagnacht vond een agent van po litie op den Walenhurgerweg een onbe heerd staande wagen met een paard ervoor. Hij waarschuwde den eigenaar telefonisch, waarbij hem bleek, dat deze even te voren een diefstal in zijn groentenpakhuis ln de Snellemansstraat had ontdeKt, en behalve het paard cn den wagen een groote partij groenten vermiste. Zaterdag zijn dc eige naar on een rechercheur samen op pad ge weest en het gelukte hen een gedeelte van de gestolen groente te achterhalen bij een tweetal kooplieden, vader en zoon, die er reeds mee door Rotterdam liepen te venten De zoon i6 aangehouden; later op den dag is het. grootste gedeelte van de gestolen groente achterhaald bij een koopman in de Helmersstraat. die van heling wordt ver dacht. Zaterdagnacht kwam een agent -van poli tie aan dc Rijnhaven twee mannen tegen, die een pakje onder den arm droegen. IIlj vroeg hen wat er in het pakje zat en daar hij het antwoord „brood" niet., bevredigend vond, nam hij hen mee naar het politie bureau. Daar bleek dat het pakje een open gebroken ijzeren geldkistje bevatte, terwijl de mannen in het bezit bleken te zijn van een hoeveelheid geld. Spoedig bleek dat dit kistje gestolen was ten huize van mej. van D. aan den Sumatraweg. die bij haar thuis komst den inbraak bad ontdekt. De twee mannen zijn opgesloten. DE STAKING BIJ DE A. T. A. M. Neg geen oplossing van 't conflict. 's-Gra venhage, IS Aug. De heden ge houden besprekingen tusschen de directie van de A.T.A.M. cn do vertegenwoordigers van de drie werknemersorganisaties heb ben niet geleid tot een oplossing van het conflict, zoodat dc staking nog onveran derd voortduurt. PROEFTOCHT DER „TABINTA". Amsterdam, IS Aug. Het motorvracht schip „Tabinta", dat voor rekening van de N.V. Stoomvaart-Mij. Nederland is gebouwd door de Nederlandsche Scheepsbouw-Mij. al hier, is hedenmorgen te half tien met enkele genoodigden van I.Tmuiden uitgevaren tot het maken van de technisch proeftocht op de Noordzee. Morgenochtend om 8 uur keert het 6ehip naar IJmuiden terug. Slcepbooten zullen dan de andere gasten aan boord bren gen, waarna een offieieele proeftocht van enkele uren zal worden gemaakt. De „Ta binta" meet 8800 bruto reg. ton. PRIMA ADVOCAAT, BOERENMEISJES, BOERENJONGENS, VOOBURGH, MASSA's SCHILLETJE. alsmede de bekende „OUDE KLARE" merk „Ouwe Duijs" A I 3.25 per Liter. Verkrijgbaar 1. d. Slijterij in Gedistilleerd En de oorzaak daarvan Onze weerkundige medewerker schrijft: De overgang \an het stormachtige, koele, regenachtige weer op den mooicn Zondag met zacht en zonnig weer is wel heel groot geweest. Nog zoo laat als Zaterdagnamid dag zag het weer er niet naar uit, dat het Zondag zoo mooi zou zijn. maar toen uit Engeland Zaterdagmorgen het bericht kwam, dat een blauwe hemel zich over Lon den welfde en toen meer berichten van over onze grenzen melding maakten van een aanstaande weers verbetering, kreeg ons land een goede kans. Wat was er gebeurd, dat het weer zoo snel opklaarde? De stormdepressic, die ons in de tweede helft der vorige week zooveel slecht weer had gebracht, was eindelijk zoo ver naar het Noordoosten afgetrokken, dat zij haar invloed op de weersgesteldheid bij ons had verloren. Gedurende de laatste dagen der vorige week had zich ver in het Zuidwes ten boven den Oceaan een gebied van boo- gen druk ontwikkeld en dif breidde zich achter de stormdepressic naar het Noorden over de Britsche eilanden uit. Tegelijk ver plaatste het zich ook Oostwaarts, zoodat ons land in den loop van Zaterdagnamiddag onder zijn invloed kwam. De barometer bleef langzaam stijgen en de wind nam in kracht af, zoodat het Zondagmorgen reeds bijna geheel windstil was geworden, cn daar dc grens tusschen de depressie met haar buiig weer en het gebied van hoogen druk betrekkelijk zoo scherp ontwikkeld was, kon het weer binnen enkele uren een over gang van buiig en stormachtig tot zonnig" en rustig vertonnen. Na vele weken van re gen en onrust in de atmosfeer was de nieu we weerstoestand een ware verademing, die stellig door iedereen met vreugde is geno ten. Of deze verbeterde weerstoestand besten dig zal zijn is op het oogenblik. waarop deze beschouwing wordt opgesteld, niet te zeggen. Het verschijnen van een nieuwe depressie ten Noordwesten, Westen en Zuid westen van Ierland kan op een nieuwe be dreiging van de goede weersgesteldheid uit- loopen, doch het heeft in elk geval voorloo- pig tot gevolg dat dc wind uit een beteren hoek komt en zoolang de barometer niet sterk daalt, hebben wij geen ernstige ver storing van den verbeterden weerstoestand to verwachten. UIT DE STAATSCOURANT. Voornaamste Kon. besluiten onz. uit de Staatscourant van hsdenavond. Benoemd tot commissaris van politie te Amsterdam L. Hoogenboom, thans hoofd inspecteur van politic aldaar. Benoemd is op 15 Aug. tot reserve wacht commandant le commandeur C. van Beur ten en als 2c commandeur P. Litterman. toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje Xassau-orde aan IT. Heymans, be- drijfschef bij de N.V. ITeerdes en Zonen, stoompassementfabriek te Don Bosch de bronzen idem aan A. Swinkels, arbei der bij de N.V. textielfabrieken voorheen Diddens en Van Asten te Helmond; cn aan P. J. Pekelharing, loodgieter bij de N.V. v.h. G. Fris Jr. te Zaandam. VRAAGT WINKELIER OF N.V. HUISKO mTzbo AMERSFOORT Voor de benoeming als geneesheer-direc teur van dc Psychiatrische Inrichting .Maasoord" hebben B. cn W. van Rotter dam bij den gemeenteraad aanbevolen den heer .T. van der Spek, arts te Heemstede, thans belast met de leiding van dc heido gestichten van dc Christelijke Vcreeniging voor dc verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem. ARBEIDERSGEMEENSCHAP WOODBROKERS. DER In dc te Barchem, onder voorzitterschap van W. Banning gehouden jaarvergadering van de Arbeidersgemeenschap der !Wood- AUÖUST-WJ Het hopelooze geval.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 6