HAWEKO KHjsusPS BINNENLAND Willem Groenhuizen Maandag 25 Augustus 1930 AMEPSFOOKTSCIH DAGBLAD 29e Jaargang No. 48 „DE EEMLANDER' TWEEDE BLAD ERNSTIGE VERKEERS ONGELUKKEN HEVIGE TRAMBOTSING Lijstenmakerij en Kunsthandel Ic. DE JAGER I KOOPJES Overhemden en Dassen J langestraat 19M Zomerspeelgoederen de laagste prijzen Magazijn DE DOM De ongeregeldheden te Maastricht Vragen van 't Tweede Kamerlid H. G. M. Hermans ONTSLAGEN IN DE INDUSTRIE JUWELIER Gedipl. Horlogemaker Door een auto gedood FEUILLETON De Louteringkuur Waschechte Tafelkleedjes Verschillende automobilisten en motorrijders noodlottig te pas gekomen 'Amsterdam, 24 Augustus. Hedenmid dag omstreeks kwart voor een heeft op den Xaarderstraatweg een zeei* ernstig ongeval plaats gehad. De 42-jarige J. K. uit Amsterdam reed op zijn motorrijwiel met zijspan waarin zijn vrouw en een zesjarig dochtertje wa ren gezeten op den Rijksstraatweg nabij het kruispunt Thierensweg. Uit de richting Xaarden naderde de trein van de Gooischc Stoomtram. K. heeft to<*i getracht te rem men, doch had een zeer snelle vaart, vol gens ooggetuigen van ongeveer 70 K.M. per uur. Door remmen sloeg het motorrijwiel met zijspan over den kop. Allo drie inzittenden werden over den weg geslingerd en bleven liggen. Het mo torrijwiel sloeg nogmaals over den kop en kwam tegen een wagen van de Gooische Stoomtram terecht, liet motorrijwiel met zijspan zijn totaal vernield. De getroffenen werden door Dr. Keijzer uit Xaarden, die spoedig ter plaatse was, \oorloopig verbonden. Zij zijn daarna per ziekenauto naar de Majella stichting te Bussum overgebracht, cn aldaar ter verpleging opgenomen. Hedenavond om zeven uur was de toe stand van de vrouw en het kind, die zeer ernstige hoofdwonden hadden bekomen, zorgwekkend. De toestand van den man was naar om standigheden goed. Diemen, 24 Aug. Hedenmorgen' heeft bij de Hartvclschebrug alhier een ernstig motorongeluk plaats gehad. Een uit de richting Amsterdam komende motorfiets kwam door de gladheid van den wog te slippen, tengevolge waarvan een uit tegen overgestelde richting komend motorrijwiel, bestuurd door den heer J. van Schaick uit Bussum met als duorijder de heer C. v. d. Berg, eveneens uit Bussum, met volle vaart op de geslipte motor inreed. De duorijdster van do motor uit Amsterdam werd zeer ernstig gewond naar het Burgerziekenhuis aldaar overgebracht. Zij heeft gen ernstige hoofdwonde en gebroken bcenen. De be stuurder liep eveneens verwondingen op, maar deze waren van minder ernstigen aard, zoodat hij niet naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. De motorrijders uit do richting Bussum kwamen beiden met den schrik vrij. 'Amsterdam, 24 Aug. Xaar wij verne men is de toestand van de duorijdster, be trokken bij het motorongeval bij de Iïart- veldschebrug, die is opgenomen in het Bur- gerzickenhuis te Amsterdam, naar omstan digheden bevredigend. Zij heeft een hoofd wonde cn een gebroken linkerbeen. Maastricht, 24 Aug. Zaterdagavond te ongeveer 11 uur is op den Brusselschen weg nabij Maastricht een ernstig auto-on geluk gebeurd. Een auto, bestuurd door den heer G. J. Butters uit Utrecht, kwam uit de richting van de Belgische grens. Waarschijnlijk door de gladheid van den weg is de auto geslipt en tegen een boom gereden met zulk een kracht, dat de ge- heele wagen tegen een anderen boom slin gerde. Zwaar gewond is de heer B. uit de overblijfselen van den wagen te voorschijn gehaald en naar het ziekenhuis Calvaricn- berg te Maastricht vervoerd. Waarschijnlijk heeft hij een schedelbreuk bekomen. Oosterbeek, 24 Augustus. Hedenmid dag had om ongeveer drie uur bij de Veentjesbrug in den bocht bij Heelsum een ernstig auto-ongeluk plaats. De 21-jarige H. J. V., wonende Koning straat te Amsterdam, reed met zijn motor tegen een boom, bij een snelheid van onge veer 70 K.M. De motorrijder bekwam een zware her senschudding en bckkenfractuur. De duo-passagier, de 18-jarige J. v. B.; eveneens wonende Koningstraat te Am sterdam, bekwam een linkerdijbeenbreuk. Beiden zijn per R. Kruis auto naar het Diaconessezickcnhuis te Arnhem overge bracht. Dr. van TTaanen te Oosterbeek verleende de eerste hulp. Bij bet station Amsterdam C.S. rijden twee wagens op elkaar Iogedrukte voorbalcons Amsterdam, 24 Augustus. Op het Sta tionsplein, ter hoogte van de brug naar het Damrak, heeft hedenmiddag te een ure een hevige trambotsing plaats gehad. Dc ba stuurder van een wagen van lijn 13, die on der dit nummer de letter S droeg dit is een aanduiding voor het publiek dat deze tram haar eindpunt vindt op het Stations plein, zulks in tegenstelling met wagens van dc zelfde lijn, welke tot aan het einde der Czaar Peterstraat doorrijden wilde van genoemde brug komende naar links het Stationsplein oprijden toen op hetzelfde oogenblik een motorwagen, eveneens \an lijn 13 en van den kant der Prins Hendrik kade komende, de bocht naar deze brug om zwenkte. Een botsing was onvermijdelijk: met een hevigen klap stieten de voorbal kons der beide wagens op de kruising dei- rails op elkaar, waarbij de ruiten aan splin ters gingen. De passagiers in de beide motorwagens, alsook in de bijwagens waren hevig ontstelt en de gemoederen kwamen eerst tot kalm te toen gebleken was, dat niemand verwon dingen had opgeloopon. Wel was er vrij groote materieele schade. Van lijn 13 S was het voorbalkon geheel en dat van den anderen motorwagen gedeel telijk ingedrukt. Beide rijtuigen konden cell ter op eigen kracht naar de remise rijden. Waar het uitzicht ter plaatse uitstekend is, kan het bevreemding wekken, dat zulk een ongeval heeft kunnen plaats vinden. Echter heeft de wagenbestuurder van de tram uit de richting P.II-kade verklaard, dat hij vlak voor de botsing zijn positieven eenige oogenblikken is kwijt geweest. DE STAKENDE TAXICHAUFFEURS IN 'S-GRAVENHAGE. Burg. Patijn bemiddelaar. Op verzoek van den Ccntralen Bend van Transportarbeiders heef: de burgemeester, mr. J. A. N. Patijn de directie van de A.T. A.M. verzocht om met vertegenwoordigers van den Centralen Bond een onderhoud te hebben in zijn kamer in het stadhuis, he denmiddag om 3 uur. Hiervan is eveneens kennis gegeven aan de besturen der R.K. en Prot.-chr. bonden. De A.T.A.M.-direclie heeft de uilnoodiging aanvaard. ZUID-AFRIKAANSCHE MINISTERS OP BEZOEK. Ontvangst door de Koningin. Naar wij vernemen, zullen tijdens hun Iweedaagsch verblijf hier te lande in de eerste dagen van Sept. c.k. de heeren Hertzog, eerste minister en Havenga, mi nister van financiën der Zuid-Afrikaan- sche Unie, door de Koningin op het Loo ontvangen worden. Arnh. weg 32 Tel. 1069 Onze collectie lijsten munt uit door mooie profielen voor elke omlijsting Billijke prijzen in Utrechtschestraat 8 - Tel. 638 Harken - Schopjes - Emmertjes coupe en UTRECHT'AMERSFOORT-ZEIST De heer M. G. M Hei mans heeft aan den Minister' van Jus'itic dé volgende vragen gesteld. Heeft dc Minister kennis genomen van le De publicatie in Het Volk \an de ccnclusien van den Advocaat-Generaal bij het Gerechtshof te s Hertogenboseh beti ef fende diens onderzoek naar de gebeuite- nieficn tijdens de staking aan cle zinkwit- fabriek te Maastricht en van bedenkingen tegen die conclusiën, gemaakt door den commissaris van Politie te Maastricht, met weglating evenwel van de belangrijke na- dpre rapporten hieromtrent van den advo caat-Generaal? 2e. Van het in genoemd blad vragender- wijs uitgesproken vermoeden dat er ..be paalde politieke machten cn grootheden" aan het werk zouden zijn om publicatie van het rapport, te voorkomen? 3e. Van de commentaren welke door een deel der dagbladpers met name door „Het Volk". „De N.R.Ct." en het „Handelsblad" werden omschreven op grond van deze on volledige publicatie? Zoo ja, is de Minister dau niet van oor- doel dat thans de rapporten moeten worden gepubliceerd teneinde onjuiste conclusies te voorkomen? Slapte in de bedrijven Op de Sphinx te Maastricht werd Vrijdag wederom, zoo meldt Dc Tijd, aan een dertig tal arbeiders ontslagen aangezegd, zoodat op deze instelling thans ongeveer 150 man zijn ontslagen. De geheele fabriek verzuimt vanaf a.s. Maandag 2 dagen per week en wel des Maandags en Dinsdags zulks in verband met de slapte in het bedrijf Bij de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. is deze week aan 300 werklieden ontslag aagezegd. De komende week zullen nog honderd ontslagen volgen. Een cn ander is het gevolg van het feit,'dat'de groote op drachten, welke de Maatschappij het laatste jaar heeft uitgevoerd baar voltooiing nade ren. Van de groote schepen is enkel nog de „Marnix van St. Aldegonde" waaraan de laatste hand wordt gelegd, onder handen. xl-fiL BEN maaloebod? Bloem van inlandsche tarwe 1 in wittebrood. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de land bouwcrisiscommissie, de z.g. commissie- Lovink, aan de regeering voorgesteld bij de wet voor te schrijven, dat in het wittebrood oen zeker percentage bloem van inlandsche tarwe moet worden gèbakken. Dit meent bedoelde commissie te kunnen bereiken door te bepalen, dat slechts tarwe bloem mag worden afgeleverd, waarin een bepaald percentage bloem van inlandsche tarwe is gemeDgd. Een zelfde maatregel geldt reeds eenigen tijd in Duitschland en wordt voorbereid in tal van andere landen. Gehoopt wordt, dat daardoor de vraag naar inlandsche tarwe zal toenemen, wat een gunstige "uitwerking op den prijs zal hebben. DE HOOGE TARIEVEN VAN DE P.G.EJI. Een vergadering van mid denstanders in Oostelijk Gelderland. Dezer dagen werd te Doetinchem weder om een vergadering gehouden van afgevaar digden van nagenoeg alU middenstandsver- eenigingen in Oostelijk Gelderland om te beraadslagen over de hooge tarieven der P.G.E.M. De vergadering, welke onder leiding stond van den heer J. Kaak. voorzitter der Roomsch-Katholieke middcnstands'vereeni- ging te Groenlo werd mede bijgewoond door afgevaardigden van de Kamer van Koophandel te Arnhem cn do. heer de Bra bander. directeur van het Centraal Hanze bureau le Utrecht. Wederom heerschte een eensgezinde stem ming om actie le gaan voeren tot verlaging der tarieven. Binnenkort zal een derde vergadering worden gehouden. AUTO VAN EEN DIJK GETUIMELD. Achttien krulstaarten te wateT. Op den Hoogcn Schielandschen Zeedijk tusschen Moordrecht en Gouda, nabij de R.-K. kerk onder Moordrecht heeft Don- Tel. 852. Langestraat 43. Gevestigd 1885 derdagmorgen een eriistige aanrijding plaats gehad. In de richting Moordrecht reed een met achttien varkens beladen vrachtauto van den vrachtrijder E. L. van de Houtmans- gracht te Gouda. Van denzelfden kant na derde een personenauto en daarachter kwam een door den 26-jarigen B. van V. bestuurde autobus van den dienst Goudar— Moerkapelle. Deze autobus haalde bij he* passeeren te vroeg naar het midden op, waardoor de achterkant van de bus tegen de voorzijde van de vrachtauto reed. De chauffeur van het vrachtvoertuig raakte de macht over het stuur kwijt, waardoor de wagen van den stc-ilen dijk viel. De auto sloeg eenige malen over den. kop en kwam, na een val van ongeveer 20 meter reqhtóp in een sloot terecht. De twee inzittenden, de chauffeur X. L. en de monteur P. S., beiden uit Gouda, geraakten te water. Do drenkelingen werden door ijlings toege schoten 'personen geied. Zij waren aan armen en handen bloedend verwond. Na van droge kleeren te zijn voorzien, werdeh zij naar Gouda gebracht. De varkens worden in het water geslin gerd. Een ervan verdronk- De wagen, die voor drie vierde gedeelte is weggezonken, zal worden gelicht, als de schujd van het. ongeval vaststaat. De Moor- drechtsche politie stelt een onderzoek in. De echtgenoote van Prof. Van Rijnberk het slachtoffer Lai en, 23' Aug. Vrijdagavond heeft op de kiuising van den nieuwen rijksweg en den ITilyersuinsehen weg èen ernstig onge val plaats gehad. De echtgenoote van prof. Dr. G. van Rijnberk uit Amsterdam, wonen de te Blaricum. wilde de kruising overste ken juist toen een auto iangs den rijksweg naderde. Zij schijnt op het laatste moment nog getracht te hébben vlug over den weg te loopen. Het was evenwel te laat; me vrouw van Rijnberk werd. door den auto gegrepen en op vslag gedood. EEN MOOIE DAAD. Amsterdam, 23 Aug. Naar men zich herinneren zal, heeft Maandagavond j.l. een uit dc richting Amsterdam komende motor wagen van de Gooische I ram nabij. Vinke- brug een woonwagen versplinterd, waarbij de eigenaar, de 18-jarige Guus Rouwe, een liéhte hersenschudding opliep, terwijl zijn echtgenoote ongedeerd bleef.' èouwe, die ter verpleging in het Burgerzjekenhuis Werd opgenomen, is daaruit weer ontslagen. Hij was zeer. verrast, toep do gemeente veldwachter van Diemon hem een bedrag van 60 gulden tér'hand stelde, hetwelk deze veldwachter in ontvangst had genomen van een medelijdenden automobilist, die Maan dagavond de plaats van het ongeval pas seerde. Daar de automobilist zich niet bekend heeft gemaakt, stelt Bob we het zeer op prijs hem langs dezen weg tc doen weten, dat hij het bedrag in groote dankbaarheid heeft aanvaard. DE BRAND AAN BOORD VAN DE „CERES". Bepaald tot de fankamer. Amsterdam. 23 Augustus. Naar wij vernemen heeft zich de brand, welke is uit gebroken aan boord v an het s.s. „Ceres" der Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij, toen dat schip op weg was van Amsterdam naar Cu racao, bepaald tot de fankamer. welke ech- ier geheel is uitgebrand. De schade zal thans bij Wilton te Rotterdam yoorloopig worden hersteld. Deze reparatie zal nog hedennacht gereed komen. Het schip vertrek dan naar Amsterdam, waar de definitieve reparatie zal worden uitgevoerd. Onverwinlijk is de waarheid, Onverteerbaar is het licht. GEZELLE. door iiïU'. CISSY VAN MARXVELDT. 7 I' 23 „Luister." Ze bong wat naai Huib over: „De Koningin va,n Sb eb a „Zit op een gouden stoel. „Daar kijkt ze en daar staart ze „Aldoor naar 't zcifde doet. „En aan haar voeten wroeten „De wurmen va* d^éz' aard. „De Koningin van Sheba „Zit op haai sicel en staart „Staart over alle wurmen „Van 't kleine aardrijk heen. „En Irotsch cn onbewogen „Schudt zij haar groote teen. „De Koning in van Sheba „Dat is een fikSche vrouw. „O landerige Landerman „Wat doe je in dc kou!" Huib sloeg mei de krant op zijn knie. „Verdraaid zeg. Die is goed. Maai hoor eens hieiéje," en hij krabde zich ostentatief achter de ooren. ..jij bent een zeldzaam ge vaarlijke vrouw." Trix blies haar wangen op. ..Bn ik ook." „Ik durf geen enkele hebbelijkheid meer te demonstrereen. Straks hang ik voor een winkelraam met een gedicht eronder." „Geen nood", zei Trix. „Ik bloei in 't ver borgen." „Geef mij nu maar dat schimplied en de caricatuur", zei Huib. „Dan zal ik het voor je opbergen. Want jij laat liet natuurlijk overal rondwaaien." „Asjeblieft. Ik lach me dood, als jij het slingeren laat." „Ik zal wel oppassen. Ik heb veel te groot respect voor de Koningin van Sheba." Trix tromelde op haar knie. Ze keek naar haar schoenpunten. „Huib", zei ze, „ik vind het hier een zeld zaam ellendige beweging. Lach toch niet direct, kerel, als ik wat zeg I" „Ja kind, maar als jij zulke dingen be weert, denk ik aldoor aan de sereene sfeer en aan de hoe heet dat ook weer o ja. aan de louteringkuur-" Hij gnoof. ,,'t Is wel een beetje anders uitgekomen, hè Puck-" „T Kan nog best een louteringkuur wor den". zei ze direct weer strijdlustig. Iluib knikte. „Vlieg me niet aan'weer de hij af. „Je wordt meestal door ellendige dingen juist gelouterd', ijverde Trix. „Natuurlijk, natuurlijk. Ik ben T volko men met je eens." „Doe toch niet zoo onmogelijk." „Onmogelijk? Nu «gèef ik je voor eens ge lijkbegon Huib. „Och, vlieg op!' zei Trix. Ze zette met een harde stamp haar voeten op de grond. „Wat is er nu eigenlijk met je, meisje?" „Niets! Wat zou er zijn?" Trix neuriede, keek Haar buiten, kraste met een nagel over haar rok. ,,Huib!" „Ja, wat is er dan kind?" Trix keek hem aan. Spotlachte hij? Neen, zijn oogen stonden ernstig. „Zeg Huib, hoe vind je die Jacquelientje?" „Wel een aardig kind", zei Huib droog. „Kind!" smaalde ze weer direct. „Noem dat wezen toch geen kind. Ze is volwassc- ncr dan ik ben." „Zoó erg volwassen bèn jij ook niet", plaagde Huib. „Jij tutoyeert haar ook al, hé?" „Ja, waarom niet? Zoo n kind ik eh ik bedoel zoo'n volwassen vrouw.' „Ik snap niet wat je in haar ziet", dreig de Trix. „Ik zié niets bijzonders in haar", weerde Iluib af. „Maar wat wil je Ze is een aar dig, levenslustig kind, enne Trix porde hem tegen zijn schouder.. „Als je nu nog een keer „kind" zegt, wandel ik regelrecht met de Koningin van Sheba de hall binnen." „Ik noem jou toch ook kind", zei Huib. „Aboe hoonde Trix. „Xeo maar Puck, werkelijk." Huib ging eens breeduit zitten. „Nu moet je niet boos worden, maar 't is absoluut je eigen schuld, dat je 't hier niet prettig vindt." „Och, je kletst." „Je kunt je toch boven dat kind o par don boven die volwassen vrouw stellen. Bovendien, ze doet niets bijzonders. Ze zingt een beetje, ze danst een beetje, en ja, ze flirt een beetje." „Zeg, zou je dat beetje niet weglaten?" vond Trix. „Kom, kom. zoo erg is 't niet." „Och, jij bekijkt het met zoo n Inkrom pen mannenblik." Trix plantte haar elle bogen op haar knieën. „La3t ze met Piet Bron zingen en dansen en flirten. Die is nog te veroveren. En dat zou me geen laars kunnen schelen." „Ja maar Bea, je kunt het haar toch ook niet kwalijk nemen, dat ze Frank aantrek kelijker vindt dan Piet Bron." ,.Och, vlieg op!' zei Trix weer. „Eu bovendien, zoo beetje onschuldig, kin derlijk gedartel mag ik wel", vond Huib. „Geef hier de Koningin van Sheba", zei Trix. Huib klapte, op zijn.borstzak. „Nee meisje, die zit hier veilig. Ik gaf jc nog liever een Mauser geweer." „Huib, je bent een zeldzaam opwekkend exemplaar. Ik heb nooit geweten, dat jc zoo'n eend was." Trix sprong op, liep met de handen op haar rug door de kamer. „Kom je niet weer kalm zitten?" „Kalm!" 6maaldc ze. „Ik zat nog liever boven op een vuurspuwende berg dan naast jou." De deur ging open en Mary keek om een hoekje. „O, zitten jullie hier?" „Ze zegt de onhebbelijkstc dingen", zei Iluib. „Daar zul je 't dan wel naar gemaakt hebben", vond Mary. Huik stond op. „Vechten jullie, vrouwen 't samen maar verder uit. Wat doen zo iivde hall?" „Hoor je 't niet? Sjoelbakken." In 't voorbijgaan klapte Trix met.de krant op haar arm. „Zullen wij tweetjes vanmid dag een groote wandeling maken?" „Dank je wel. Niets geen zin om aldoor lofliederen op het kind aan ie hooren.' „Nee, dan zal ik als maar jou loven." „Ga maar gauw sjoelbakken", drong ze, en ze keerde zich naar Mary. Huib trok de deur achter zich dicht. Hij glimlachte. „Wat is er nu aan de hand Puck? Je ziet er zeldzaam verhit uit. Ilcb jc weer met Huib gevochten?" „Och, hij is al net zoo zot als de rest", zei ze. „Als welke rest?" vroeg Mary verbaasd. „Nu, als Frank cn van Ampercn, enne, ja, en w eet ik wie." „Maar wat is er dan gebeurd?" „Och!" Trix schopte tegen de haard- scliuif. „Hoe vind jij die'Jacquelientje?" „Wel een aardig kind", vond Mary rystig. Trix beet op haar onderlip. ,,'n Beetje overdreven misschien, maar ik geloof, dat er geen kwaad bijzit.-Een echt kind nog in elk geval." „Mary" Trix keek beslist théatraal „ik heb je altijd een verstandige vrouw ge vonden, maai; nü val je mc bitter tegen." (Wordt vervolgd). VROOM tc DREESMANN Langestraat. voor slaapkamer-, tuin- en keu kentafels, in diverse patro nen en kleurstellingen, 0.89, 0.69, 0.49, 0.39.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5