TAFELKLEEDEN - DIVANDEKKEN. VERSLAG DER ARBEIDSINSPECTIE G. J. van Harten Fa. J W. VAN ACHTER3ERGH, I WssIsingeS 12-13, Telefoon 238. 6322 PROCESSEN-VERBAAL DE KATHOLIEKEN ROTARY EN Wat Rotary beoogt BRAND AAN BOORD Merlasid neemt deel Aan de conferentie van Briand Dr. G. J. BOEKENOOGEN t De Fa D Oe Fa M R N Oostervesn RADIONIEUWS KORTEGOLF-ONTV ANGER VOOR IEDEREEN Product van Telefunken Havik 41 - Tel. 292 Exide*Autostarterbatterij f 28,00 Auto Garages bekend rabat. HUMORHOEKJE S2SCEJ3SJ8HS CTtft-./;-ir< ,-rf-- TM V! «tf f i' JY<.i Iff-Til1 «HF' .YftiFH f TTi *.t- t.ltSIJ fM^T»T1 W~~ Toeneming van den fabrieks beid voor vrouwen en meis jes Behoefte aan ontwikkeling der arbeidende jeugd instellingen in dezelfde richting werkzaam. Maar voldoende om allen te bereiken, die hulp en leiding noodig hebben, zijn do zeer toegewijde, meest vrijwillige krachten nog lang niet. De Volksuniversiteiten trekken nog weinig arbeiders aan en zeker de jon geren niet. Aan het verslag zijn do bijbehoorende sta ten over arbeidsvergunningen, inrichtingen enz. toegevoegd. Enkele, voor bepaaldo be drijven belangrijke gedeelten, zooals over omgevallen door electriciteit, ongevallen met machines, zijn overgedrukt en in bro- sture-vorm verkrijgbaar gesteld. Uit het Jaarverslag van de „Arbeidsin spectie'' blijkt het volgende: Het jaar 1929 vertoonde in zijn eerste drie kwartalen een geleidelijke voortzetting van de gunstige ontwikkeling der industrieele bedrijvigheid. De minder gunstige uitkom sten der Indische cultures hadden tot ge volg, dat bestellingen op machines vermin derden en ook de koopkracht der bevolking daalde, hetgeen zich in enkele onzer export- industrieën deed gevoelen. Daarna deed de in Noord-Amerika begonnen crisis haar in vloed gelden, aanvankelijk zeer st*rk in en kele bedrijfsvakken, daarna in zwakkere ma te ook in andero bedrijven. De door ver schillende oorzaken sterkst getroffen be drijfstakken waren de diamant-industrio, waarin zelfs tot tijdelijke sluiting werd be sloten, en de gelukkig zeer sterke kunst zijde-fabricage, waarin een nieuw opgerich te fabriek niet in werking werd gebracht, andere voorgenomen uitbreiding achter wege bleef en in bestaande fabrieken op zeer intensievo wijzo naar rationalisatie werd gestreefd, welke, mede in verband met het combineeren met buitenlandsche fabrie ken, tot ontslag van veel personeel leidde De slapte in de beetwortel-industrie had haar oorzaak buiten de algemeene crisis en was al lang voorzien. Het aantal in de cam pagne werkende fabrieken was dan ook weer kleiner dan het vorige jaar. Dat met de reeds verwachte moeilijkheden m de sui ker zeer lage prijzen voor andere akker bouwproducten, als graan en aardappelen, samenvielen, beeon zijn druk op het gcheele economische leven ten plattelande te doen gevoelen. In het hoofdstuk, handelende over nale ving der Arbeidswet, lezen wij, dat 766 pro cessen verbaal werden opgemaakt wegens kinderarbéld, 81 voor ongeoorloofden arbeid op Zondag, 612 wegens overwerk op de vrije Zaterdagmiddagen, terwijl 1774 processen verbaal werden opgemaakt tegen overwerk in het algemeen. Bij den arbeid in brood bakkerijen werden in totaal 1199 gevallen geconstateerd, waarbij do voorgeschreven wetsartikelen niet in acht werden genomen. Ook tegen veronachtzaming van de admini stratieve bepalingen van do Arbeidswet, zooals arbeidskaart, arbeidsregistcr enz. moest meermalen worden opgetreden. Niet minder dan 6322 proccseen verbaal werden opgemaakt. In het in dit verslag opgenomen uitvoeri ge hoofdstuk over de naleving der veilig heidswet ongevallen zijn tabellen opgeno men, waaruit blijkt, dat 219 gevallen met doodelijken afloop (in en buiten fabrieken en werkplaatsen) zijn voorgekomen. Gedurendo 1929 kwamen 200 ongevallen, veroorzaakt door den electrischen stroom, ter kennis van den electrotechnisch-adviseur bij de Arbeidsinspectie. Hieronder waren elf doodclijke ongevallen. De toeneming van den fabrieksarbeid voor vrouwen en meisjes heeft wel ongeveer haar toppunt bereikt. Vrijwel overal zijn alle be schikbare vrouwelijke arbeidskrachten in het bedrijfsleven opgenomen, zoodat we in de toekomst geen percentsgewijze toene ming \nn den vrouwenarbeid meer kunnen verwachten. Zelfs is het mogelijk, dat, als gevolg van de groote werkloosheid onder dc mannen, bij eenigo oplexing in het bedrijfs leven het aantal mannelijke arbeiders ver houdingsgewijs stijgt en dat der vrouwelijke weer iets daalt. Met deze opneming van een zeer groot deel der vrouwelijke jeugd in de industrie gaan allerlei verschijnselen gepaard, die \oor de vorming van goedo huisvrouwen en moeders tot groote bezorgdheid stemmen. Het huishoudonderwijs, dat slechts een klein percentage der fabrieksarbeidsters geniet, is nog lang niet bij machte om in dit tokort te voorzien Nog zc'Jzamer zijn de gelegen heden, waar reeds gehuwde vrouwen een cursus volgen, om do schade achteraf in te halen. Het officieelo nijverheidsonderwijs bereikt slechts een zeer klein deel der la- brlel^arbeidsters, maar gelukkig neemt op dit gebted de zorg van werkgevers en parti culieren toe. Met betrekking lot dc gevaren, die som mige soorten vermaak voor jonge meisjes meebrengen, lezen wij nog in het verslag. Nu de directe naweeën van den oorlog voor hef moreel der bevolking zijn uitgewoed en een stabieler toestand is ingetreden, zijn de blij veilde behoeften aan opheffing en ont wikkeling van do arbeidende jeugd duidelij ker te onderkennen. Het Toynbee-werk, dat in ons land eerst in 't Amsterdnmsche en Leidsche „Ons Huis' en daarna in steeds meer soortgelijke in richtingen zijn zegenrijk werk onder de mis doelden is begonnen, ontwikkelt zich geluk kig steeds meert tot ontwikkelingsarbeid, voor de jongcrene vooral voor dc meisjes, en daarnaast zijn ook andere vereenigingen en Hel verbod iol deelname van hei Nederl. Episcopaat In het Maandblad Rotary Holland Augus tusnummer, bespreekt do districts-gouver- neur E. H. Krelago het besluit van hel Ne- derlandsche Episcopaat ton opzichte van Rotary. Hij merkt allereerst op. dat het verbod aan Nederlandsche katholieken, lid van Ro tary te zijn. niet geldt voor hun geloofsge- nooten in omringende landen. In België is bijv. kanunnik Crooy eerelid der Brussel- sche Rotary-club. De heer Krelago stelt vast. dat het bericht met oprecht leedwezen is ontvangen De ka tholieke leden der clubs hebben roeda be dankt of zullen dit weldra doen Mocht een beroep tegen de beslissing van het Episco paat vrucht dragen, dan zullen de clubs hen weer met open armen ontvangen. De schrijver zet dan nog eens tegenover het vele misverstand, dat nog altijd omtrent de Rotary-beweging beslaat, hei doel van Rotary uiteen. Het hoofddoel van Rotary is. de verede ling van het zaken- en beroepsleven door de dienende taak van elk bedrijf en beroep, op den voorgrond te brengen, en door de le den aan te sporen met en door hun dage- lijksch werk de samenleving zoo goed mo gelijk te dienen. Dit dienen (vocational service) kan al léén dan nuttig effect hebben, als het za ken- en beroepsleven gezuiverd wordt van misbruiken, en er juiste begrippen bestaan over de waarde van elk beroep in de maat schappij. Vandaar, dat in elke club zooveel moge lijk verschillende beroepen zijn vertegen woordigd. Ter voorkoming van een te groot aantal leden, waardoor de gewenschte sfeer van vertrouwen en vriendschap verloren zou gaan, wordt voor een bedrijf of beroep slechts één vertegenwoordiger gekozen, bij voorkeur een, die in staat is. do Rotary-be- ginselen aan zijn vakgenooten, of in zijn vakorganisatie, door te geven. Deze beperking van het aantal leden be doelt dan ook geenszins het scheppen van ecnig handelsmonopolie, zooals prof Me- kel in De Tijd het voorstelt, aan wien ver moedelijk het uitdrukkelijk voorschrift, dat de leden van Rotary nimmer het lidmaat schap te eigen bate mogen gebruiken is ontgaan. Rotary International staat open voor al len, onverschillig van welk geloof, of van welke politieke overtuiging, voor vertegen woordigers van alle rassen van den aard bodem, rnits zij de zes doelstellingen van Rotary aanvaarden cn in toepassing bren gen. Rotary International eerbiedigt iedere overtuiging en maakt geen propaganda voor eenige richting, welke ook. De erken ning der doelstellingen, waarvan de re dactie van Dc R.-K. Werkgever erkent, dut uit zuiver menschelijk oogpunt bekeken, iedere Katholiek zo onmiddellijk zou kun nen onderschrijven, is de eenige maatstaf voor de toetreding van hen. die voor het lidmaatschap eener Rotary-club in aan merking komen. Rotary International is nóch godsdienst, nóch philosophic, nóch zelfs ethiek; het wil geen surrogaat van deze zijn cn beweegt zich daarom niet op deze gebieden, die niet de zijne zijn. Maar daarom is Rotary niot godsdienstloos, want met angstvalligheid waakt bet voor de eerbiediging van de godsdienstigo overtuigingen zijner leden. „ONDULDBAAR TERRORISME'' BIJ DE STAATSMIJNEN. Vragen van het kamerlid De Visser. 1. Is het den minister bekend, dat door de directie van de Staatsmijnen in Limburg een onduldbaar terrorisme wordt toegepast, waardoor het leven in Liraburg aan arbei Iers, die voorheen in üo Staatsmijnen werk zaam waren, bijna onmogelijk wordt ge maakt? 2 Is het den minister bekend, dat na mens genoemde directie door den inspecteur der mijnpolitie aan den ontslagen mljnvver ker A. Potse, die na zijn ontslag met straat handel in zijn onderhoud poogt te voorzien, Ie toegang tot de woningcomplexen en tot de mijnen behoorende wegen is verboden, waardoor het dpn betrokkene zoogoed als onmogelijk wordt gemaakt om in zijn on derhoud to voorzien? 3 Waar het sub 2 genoemde verbod waarschijnlijk steunt op het vermoeden, dat genoemde A. Potse de communistische be ginselen is toegedaan, acht de Minister dit dan niet in strijd met het bepaalde in art. 9 der Grondwet? 4. Is de minister bereid maatregelen te treffen, waardoor aan het terrorisme van de directie der Staatsmijnen oogenblikkelijk een einde wordt gemaakt en het loven van personen met aan genoemde directie niet welgevallige'denkbeelden niet langer wordt bemoeilijkt? BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Woer twee slachtoffers. Den Bosch, 27 Aug. Hedenmiddag te vijf uur is de 19-jarige P E, wonende te Vught bij het baden in den Engelsche Dicze alhier verdronken. De jongeman was aan het spelevaren en had zich te water begeven. Met een touw in den mond liet hij zich door een motorboot voortsleepen Vermoedelijk heeft hij door :!en golfslag water binnengekregen. Hij verdween plotseling in de diepte on is later levenloos opgehaald. B e r gen a. Ze e, 27 Aug. Hedenmiddag is Ie Bergen n. Zee een jongeman, genaamd P en woonachtig te Hilversum, bij het ba den verdronken. Zijn lijk is eenigen tijd la ter aangespoeld cn naar Bergen ovorge- bracht. Op een Russisch stoomschip met bestemming voor Rotterdam R o 11 e i- d a rn. 27 Aug. Vannacht is brand ontdekt in ruim tweo van het Russische stoomschip „Krachny Profintirn" van de reederij Sovtorgflot te Moskou Dit schip dat 4648 ton meet is op 3 Augustus van Le ningrad naar Hamburg vertrokken, van waar het gisteren met bestemming voor Rotterdam is weggegaan. Ruim tweo bevat lucifers, terwijl het schip verder nog teer en pek aan boord heeft, bestemd voor de firma Vroeger te Alblasserdam. Ook zijn er constructiewerktuigen in. De brand is vannacht ontdekt, doch men denkt, dat hij gisteren reeds begonnen is. Onmiddellijk heeft men vannacht water in het ruim gespoten, terwijl mon vanmorgen het ruim onder stoom heeft gezet. Om drie uur verscheen het schip voor Hoek van Holland. Op het sein „brand aan boord'' zijn onmiddellijk de sleopbooten „Roode Zee", „Kijkduin", „Rotterdam" en „Hector" en het bergingsvaartuig „Meermin* uitge varen. Deze hebben evenwel geen hulp be hoeven te verleenen, daar omstreeks drie uur geen vuur meer in het ruim werd ont dekt en het schip op eigen kracht opstoom- de naar Rotterdam, waar het lieplaats nam aan boei 23 op de rivier de Maas. Dc drijvende pontboot „Havendienst" twee is langszij het schip gaan liggen, ter wijl de heer Verschoor van Nisse. haven meester cn Pellenkofs, hoofdopzichter van de afdeeling brandbluschmiddelen een on derzoek aan boord hebben ingesteld. Er werd geen vuur meer gevonden. Morgen ochtend zal begonnen worden met het los sen van hel schip, hetgeen onder toezicht van de brandweer zal geschieden daar de kans niet uitgesloten is, dat bij het lossen het vuur opnieuw zal oplaaien. Naar wij vernemen, heeft ook de Neder landsche regeering zich bereid verklaard deel to nemen aan de door den Eranschen minister van buitenlandsche zake» den heer Briand, bijeengeroepen confcrontle in de volgende maand le Gcnève met de re geeringen, die op het bekende memoran dum-Briand betreffende een - Europoeschen Statenbond een antwoord hebben ingezon den. DE VELSER3RUG HERSTELD. Amsterdam. 27 Aug. Naar wij verne men heeft de Velserbrug hedenmiddag, nn geheel te zijn gerepareerd, voor de laatste maal proef gedraald. Do brug heeft aan alle gestelde eischen voldaan en zal mor genochtcnd to vijf uur in bedrijf gesteld worden. RAKETTENPISTOOL. Een proefneming le Rotterdam Rotterdam, 27 Augustus. Aan de Waalhaven heeft een geslaagde proef plaats gehad met een rakottenpistoo! dat door den heer Sanders is ontworpen. Met dit pistool dat zijn drijfkracht ontleont aan eon ont plofbaar metaalmengsel, kan een projectiel over grooten afstand worden verschoten. Aan dit projectiel zijn tweo staven verbon den. waaraan een lijn of zelfs een boei kan worden bevestigd. Mist bet schot, dan kan de lijn worden ingehaald en een nieuwe raket worden ingeschroefd. De proefnemin gen hadden een bevredigend verloop. Redacteur van het Groot Nederlandsch Woor: denboek Leiden, 27 Augustus. Op 62-jarigen leeftijd 16 te zijnen huizen te Leiden, juist terwijl hij bezig was een verzameling platen bij elkaar te brengen voor een te houden tentoonstelling, betrekking hebbende op de Ned. Hervormde kerk te Bodegraven uit de 17de eeuw, plotseling overleden Dr Gerrit Jacob Boekenoogen, redacteur van het Groot Nederlandsch Woordenboek. Dr. Boekenoogen werd 18 April 1868 te Wormerveer geboren en werd 1 October 1891 aan de Leidsche universiteit als student in de Nederlandsche letteren ingeschreven. Hij promoveerde onder wijlen prof. Verdam tot doctor in de Nederlandsche letteren don lsten Februari 1896 op een proefschrift ge titeld „De Zaansche volkstaal. Bijdrage tct de kennis van do woordenschat van Noord- Holland, lste gedeelte." In den loop der ja ren heeft dr. Boekenoogen dit eerste deel aangevuld tot een uitgebreid boekwerk en daarmede de kennis van de Hollandscho taal op een buitengewone wijze verrijkt Met buitengewone voorliofde legd^ hij zich toe op het verzamelen van oudijHolland sche kinderprenten, gekleurde en andere. Zeer groot is het aantal van deze voor de kennis van de Nederlandsche cultuur zoo belangrijke prenten, welke door hom zijn bijegebracht en indertijd zijn tentoongesteld. De overledene was o.m. lid on oud-voor zitter van de Maatschappij der Nederland sche Letterkunde, lid van dc commissie voor het stedelijk Museum De Lakenhal, bestuurs lid van de vereeniglng Oud-Leiden, regent van het Elisabethshof en meer dan 35 jaren lid van den kerkeraad der Doopsgezinde Gemeente te Leiden. De begrafenis zal plaats vindon a.s- Za terdag des middags twaalf uur op do be graafplaats Rhijnhof te Oegstgeest. Naar wij vernemen heeft dr. Boekenoogen een belangrijk deel zijner uitgebreide bi bliotheek vermaakt aan het Leidscho Ge meente-archief. JL* CNAK 5EKALI Teloloon 77 heeft de alleen verkoop van onze heerlijke ther delangei volgens 04» (Ontbijtthei N. T (Namtdt. f China ongc iva As.am hee ALARM IN EGMOND. Gerucht van ontsnapte leenwen Dinsdagavond ongeveer half 8 liep in Eg- mond aan Zee het gerucht dat bij het in Alkmaar overladen van de levende haven van eon reizend circus, dat uit Hoorn kwam, twee leeuwen op het Alkmaarsche station ontsnapt zouden zijn. De beide roof dieren, blijkbaar door de warmte bevangen on verlangend naar een Noordzeebad, zou den op stap zijn naar Egmond. De gemeen teveldwachter te Egmond aan Zeo waar schuwde den burgemeester, die begrijpelij kerwijs door dit bericht eenigszins ontsteld was. Door den veldwachter werd dc bevol king aangeraden de kinderen binnen te houden en voorzichtig te zijn. De Rtjksvcld- wachers van Egmond Binnen en Egmond aan Zee trokken als echte loeuwenjagers rnet karabijnen gewapend de binnenlanden van de Egmondcrmeer in, waarna weldra do geruststellende mededeeling kwam, dat er geen leeuwen ontsnapt waren en alles op een vergissing berustte. Het circu3 komt pas 4 September te Alkmaar! Zooals men weet, heerscht ook op het gebied der ultrakorto golven in den aether een groote bedrijvigheid. Talrijk zijn de uit zendstations, welke tusschen 10 en 100 M. golflengte seinen, telefoneeren en radio- omroepprogramma's uitzenden. Waar deze zeer korte golven meestal worden gebruikt voor radio-communicatie over zeer groote afstanden, heeft net luisteren cr naar zijn eigenaardige bekoring. Het is een geheel aparte sensatie te luistoren naar muziek of P-P 1.7' 1.9. 2.11 Ut ava Crovc thee - 1 ava Jebt thee 11 Aanbevelend 1JLLAM J3CH£ THEE V*R3.-> UI VSRESMIGI AMSTEROAVI JP3SRI0HT s8B PRIMA ADVOCAAT, BOERENMEISJES, BOERENJONGENS, VOOBURGH MASSA's SCHILLETJE alsmedo de bekende „OUDE KLARE" merk „Onwe Ou ijs" A f 3.25 per Litor. Verkrijgbaar i. d. Slijterij tn Qodlstilloerd Hoofdvertegenwoordiger -ange Jeekstr. 37-39 - Tel. 317 gesproken woord, welke van de verst ver* wijderde punten der aarde tot ons komt! Aan die ontvangst echter waren voor den leek tot op heden haast onoverkomelijke moeilijkheden verbonden. Do meer tech nisch ontwikkelde amateur kon met zijn toestel, dat hij tot in de kleinste details kende, dikwijls uitstekendo resultaten be reiken, door b.v. zeer critlsche instelling van antennekoppeling on van terugkoppe ling, door een uitbalanceering der afstem- organen, door verwisseling van spoelen, door het kunstje het toestel door handef fect te beïnvloeden, enz., maar als do leek met hetzelfde toestel zooicts probeer Ie, draaide het meestal uit op een mislukking. Op een klein deeltje van de afstemschalen dwarrelden dozijnen stations door elkaar, welke weliswaar elkaar ntel onderling stoorden, maar die onmogelijk te scheiden bleken. De veelal veel tc grove afstemming was oorzaak, dat zulke proeven voor den leek ontaarden in een soort goocheltoer, die mislukte! Daarom is het toe te juichen, dat Tele funken het thans met een goheel nieuwe constructie van ontvangtoestel de Tale- funken 32 den leek mogelijk maakt om zich op het terrein der ultra-korte golven te begeven, zonder gevaar te loopen daar te verdwalen In een chaotische verwarring, want het gebruik van dit toestel is niet moeilijker dan van een normaal apparaat voor ontvangst der lange omroepgolven, terwijl het apparaat ijkbaar is Dit wordt bereikt door een vijfvoudigen schakelaar in verbinding met een groeps- kiezer, die weer in 60 mectbereiken onder verdeeld is, waarbij dan elk dezer 60 onder- derverdeelingen over het geheclo bereik wordt afgestemd door een condensator met schaal van volle 360 graden. Dat is de Ingenieuse oplossing, welke Telefunken vond voor een kwestie, v;olko daar steeds dringender naar vroeg. Sydney en San Francisco, Bandoeng en Kaapstad, Nnuon on Schenectady zijn oven gemakkelijk af tc stemmen als op het om- roopontvangtoestel Daventry, Hilversum, Parijs, enz. Hofmeester (op het vlot. na de schipbreuk): „Wel. dal ls toch het toppunt Die passagier hoeft zijn schoe nen bulten gezet om ze te laten poetsen (London Opinion),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 6