BINNENLAND Strijd tegen de werkloosheid in Engeland Ernstige scheepsbotsing by Coney Island Een tweetal schepen gezonken Het proces tegen de terroristen Kapitein Ehrhardt tegen terroristisch optreden Restaurant Princess Een hittegolf slaat over Engeland Een aantal personen reeds overleden Zwaarbeladen vrachtauto tegen een hooiwagen KASTEEL AFGEBRAND De motorspuit van Geleen defect 2HJ 51ERKUN5T" De Ned. Chr. Studenten Vereeniging Ruim contact met andere organisaties Macdonald pleegt overleg met Lloyd George Londen, 27 Aug. (V.D). Minister-presi dent Macdonald heeft heden een bespre- hing gehad met Lloyd George en twee an dere liberale leiders over het algemeene plan ter bestrijding der werkloosheid. Op grond van deze besprekingen hoopt Mac donald nog voor het weer bijeenkomen van het parlement, eind October, een uitgebreid programma te kunnen aankondigen voor de vermindering van de werkloosheid. Volgens andere berichten is er ook ge sproken over de vorming eener coalitiore- geering. New York, 28 Aug. (V.D). Bij Coney Island bij New York kwam het stoomschip Nechcs door tot nog toe onbekende oorzaak in botsing met een havensleepboot. De bot sing was zoo hevig, dat beide schepen bijna onmiddellijk zonken. De kapitein cn dertien leden der bemanning van de Nechcs ver dronken. De overige opvarenden konden door booten van de kustwacht worden op- ge vis cht. New York, 28 Aug. (V.D). N'adeie be lichten omtrent de scheepsramp bij Coney Island melden, dat van de veertien vermis ten, die men reeds voor verdronken had geboekt, nog twaalf man zijn gered, doordat zij door andere 6cliepcn wer den opgepikt. De kapitein is niet verdron ken, maar werd bij de botsing tusschen de beide schepen tus6chcn versplinterend hout werk doodgedrukt. Volgens een II.N.-telegram zijn van de sleepboot waarschijnlijk twee man van het machinekamerpcrsoncel verdronken. DE BEGRAFENIS VAN DEN HERTOG VAN NORTHUMBERLAND. Woensdag is het stoffelijk overschot van den hertog van Northumberland in de abdij van Westminster bijgezet. Grenadiers van de garde droegen de lijkkist door de groote westelijke deur naar bet altaar. De koning cn de koningin en do andere leden van de koninklijke familie waren vertegenwoor digd. Zooals bekend, heeft het geslacht Northumberland met de koninklijke familie het uitsluitend recht om in de abdij begra- ,ven te worden. BULGAARSCHE BENDE PLUNDERT ROEMEENSCHE BOEREN UIT. Boedapest, 28Aug. (V. D.) Uit Boeka rest wordt gemeld, dat een tot de tanden toe gewapende Bulgaarsche bende, die ook met machinegeweren, granaten en bommen was uitgerust, van de markt terugkeerende boeren uit eenige Roemecnsche grensdor pen heeft aangevallen, geslagen en geheel uitgeplunderd. Toen de Roemeensche gen darmerie te hulp kwam. ontstond een bloe dig gevecht \an rnan tegen man, waarbij twee gendarmen en een komitad.ii zwaar gewond werden. Aangezien de bende komi- tadji's in de meerderheid was, heeft zij kans gezien, te vluchten. DE REVOLUTIE IN PERU. H De vorming der regeering. Londen, 28 Aug. (H. X.) Volgens be richten uit Lima is de vorming van de nieu we regeering in Peru reeds ver gevorderd. Kolonel Cerro zal ministcr-pesident cn mi nister van oorlog worden, terwijl de can.'li- daten voor de overige portefeuilles reeds be kend zijn. Generaal Martinez, die tot nu toe het voorloopig gezag uitoefende, is in hech- lenis genomen. Arbeiders cn studenten heb ben een revolutionair program aan de re geering overhandigd, waarin o.a. verlangd wordt, dat de kerkelijke bezittingen in be slag genomen en maatregelen tegen liet bui- tenlandsche kapitaal getroffen zullen wor den. Leguia leeit nog. De geruchten, als zou Leguia. de geweien president, oveileden zijn, morden thans de finitief tegengesproken. DUITSCH-POOLSCHE BOTSINGEN OP. RUGEN. r Hamburg, 2S Aug. (II. N.) Op het eiland Rügen bestaat den laatstcn tijd een zeer gespannen toestand tusschen de Duit- •che cn Poolsche landarbeiders, die herhaal delijk tot vechtpartijen aanleiding heeft ge geven. Gisteravond kwam het op het land goed Gross Schoritz tot een hevige vecal- partij, waarbij een Poolsche landarbeider gedood werd, tenvijl bij een andere vecht partij op Posenwald een Duitsche arbeider door een dolksteek ernstig gewond werd. ZILVERHAMSTERAARS TERECHT- GESTELD. Berlijn, 2 8 Aug. (H. N.) In Rusland zijn weer verscheiden personen terecht ge steld, die zilvergeld hadden opgekocht. Hun werd het verspreiden van contra-revolutio naire geruchten ten laste gelegd. GEVEN DE KOERDISCHE REBELLEN DEN MOED OP? Bcr 1 ij n, 2S Aug. (H. N.) Uit Constar.- tinopel wordt gemeld, dat een afdeeling der opstandige Koerden in het Araratgebied zich aan do Turkschc troepen heeft overge geven. De Koerden waren reeds sedert ge- ruimen tijd door de Turkscho troepen om singeld, zoodat zij tenslotte geen levensmid delen of drinkwater meer hadden. De op standelingen moeten gedemoraliseerd gera ken en verscheidene hunner aanvoerders moeten door do opstandelingen reeds lei- dood gebracht zijn. Er werd geweld gebruikt, om dat wettige middelen niet hielpen Eén der beklaagden in het proces tegen de nationalistische terroristen heeft, naar wij in het Vad. lezen, besloten te antwoord den op de hem door de rechtbank van Altona gestelde vragen. Herbert Volck, zoo heet deze beklaagde, verklaarde in do eer ste plaats te vreezen, dat zijn zwijgen even tueel bezwarend voor andere bij de zaak betrokkenen zou kunnen worden. Op pa- thctischcn toon sprak Volck over de „vader- landsche zending", die hij te vervullen had als propagandist van de landvolkbeweging in Sleeswijk-Holstein. Bij de boeren heerscht steeds een tocnemcndo ontevredenheid. Daar met wettige middelen niets te berei ken viel. moest geweld worden gepleegd. Had niet «le agent-generaal voor het her stel gezegd, dat de boeren, indien het niet ander meer ging, maar vrouw en kinderen voor den ploeg moesten spannen? Van cucn tijd dagteekent het parool: Onze weg naai de vrijheid gaat door geweld. Besloten werd niet langer te praten, maar op practische wijze te demonstrccren. De noodige midde len hiertoe werden ter beschikking gesteld door kringen, dio beklaagde niet wenscht te noemen; evenmin wil bij andere inlich tingen verstrekken over den oorsprong oer bommen of over de wijze, waarop ze wer den vervaardigd, maar hij beperkt er zich toe te verwijzen naar de verklaringen, die hij tijdens liet onderzoek heeft afgelegd. Daarop wordt het protocol van dezen be klaagde voorgelezen. Er blijkt uit, dat de beklaagden Klaus, Ileim, Volck en Johnson op zijn kosten pro paganda hebben gemaakt en zelfs een auto, die 4000 M. had gekost, voor Volck hebben gekocht. Met dezen auto werden later de hommen vervoerd. Hcim was de eerste ge weest, die het plan had opgevat burge meesters cn ontvangers van belastingen door ontploffingen schrik aan te jagen. Dergelijke aanslagen zouden le zclfdór tijd op zes verschillende plaatsen worden ge pleegd. De ontplofbare stoffen zelf w er doll bewaard op de bij de Decnsche grens ge legen hoeve van beklaagde Hollander. De landvolkbeweging poogde zooveel mo gelijk nationalistische organisaties voor zich te winnen cn stelde zich bijvoorbeeld in verbinding met de volkscho studenten en met de al-Duitscliers. De samenwerking mislukte, daar Klaus Heim te liooge finan- cieele eischcn stelde. Hij wilde namelijk. 100.000 mark hebben. Men heeft ook ondei- liandcld met kapitein Ehrhardt, die tegen elk terroristisch optreden gekant bleek te zijn. Volck heeft te Essen voorts gesproken met gcheimrat Kirdorff. maar deze wei gerde aan do beweging financiecicn steun. Ten slotte-ontstond wrijving tusschen Heim en Volck, waarop deze zich meer en meer uit de agitatie terugtrok en zich voorname lijk aan den handel ia wapenen ging wij den. Het plan bestond het landvolk te wa penen met geweren cn automatische pisto len. In het geheel zou een kapitaal van slechts 16.000 mark ter beschikking van de beweging hebben gestaan. Uit hof protocol bleek nog, dat ook de vrouw van Volck van alle plannen op de hoogte was. Nadat het protocol was voorgelezen, ver klaarde Volck, dat dit heel wat onjuistheden bevatte. Hij kan do verantwoordelijkheid er voor niét aanvaarden. Nu wordt het pro tocol over het verhoor van beklaagde Raijcn voorgelezen. Het bevat interessante bijzon derheden over de constructie der bij den eersten aanslag gebruikte bommen. Ratjcn leverde het materiaal. Een verder protocol van het verhoor van beklaagde Weschkc bevat bijzonderheden over den eersten aan slag. Weschke had tijdens de instructie ver klaard te betreuren, dat hij zich aan mede plichtigheid had schuldig gemaakt. In hoe verre waarde aan de uitlatingen van Wesch ke dient te worden gehecht, zal nog moeten blijken, daar tegen hom een klacht wegens meineed is ingediend. Het voorlezen van de overige protocollen, dat noodzakelijk is ge worden, aangezien allo beklaagden nog steeds weigeren (e antwoorden op de hun gestelde vragen, zal nog wel tot het einde van deze week duren. Maandag begint dan het verhoor der getuigen. PEKING GEBOMBARDEERD. Sjanghai, 27 Aug. (V.D.) Naar uit Pe king gemeld wordt, hebben heden twae vliegtuigen der Nankingregeering bommen boven Peking geworpen. D= bommen kwa men terecht in de nabijheid van het hoofd kwartier van generaal Jen Si Sjan en heb ben een geweldige paniek in de stad ont ketend. le étage Menu a f 2.- ioor Zondag a.s. Zalmschelp Koninginnesoep Kalfscótelctte a la jardiniere Aardappelen Ys o/ Fruit WERKLOOSHEID IN AMERIKA. New York, 28 Aug. (H. N.) Rooscve.'t, de gouverneur van den staat New York heeft gisteren in een vergadering krachtig de invoering \an een staatsverzekering te gen de werkeloosheid bepleit, waarvoor zoo wel de staat als de werkgevers en de arbei ders bijdragen moeten opbrengen. 3ij het debat weer een Amenkaansch fabrikant op het herst.el van de industrie in Europa, wel ke voor een groot gedeelte te danken is aan de sociale zorgen voor de arbeiders. Een verdere uitbreiding van de sociale wetge ving achtte deze spreker de meest dringen de taak voor het congres in de a.s. herfs't- zitting. Hij verklaarde verder dat de tegen woordige crisis der werkeloosheid de groot ste is, welke het land sedert 1893 heeft ge kend. Te Londen was het Dinsdagmiddag 15 uur in de schaduw 86 graden en Woensdag 02 graden. Dit is de warmste Augustusdag ge weest sinds 1911. Toen is op den 9dcn van die maand te Greenwich 100 gr. ojigetee- kend. In deze eeuw zijn er skïchts vijf an dere Augustusdagen geweest, waarop de temperatuur te Londen boven de 90 was en slechts twee daarvan vielen zoo laat in do maand als Woensdag. De meteorologische dienst meldt, dat in Engeland een hittegolf heerscht. Woens dag zijn volgens een bericht in Londen zes personen tengevolge van de hitte overleden. Ook Spanje krijgt zijn deel. Madrid, 27 Aug. Te Madrid hoorscht thans een hittegolf. Gistermiddag wees de thermometer 50 gr. C. aan. In bijna alle provincies is de temperatuur even hoog als in de hoofdstad. In de eerste uren van den avond stond een zeer hevige storm boven Madrid, waar door verscheidene schoorsteencn werden afgerukt en dc tafels en stoelen op de tor rassen der café's werden omvergeslaccn. De brandweer moest verscheidene branden blusschcn, waarvan een op bet koninklijk landgoed van Casa de Campo. Nadat de storm bedaard was, steeg de temperatuur nog. Benauwend weer te Parijs. Parijs, 28 Aug. (V.D). Terwijl de tem peratuur te Parijs Dinsdag reeds 31 graden was, steeg de thermometer nog hooger cn wees in de schaduw een gemiddelde tem peratuur van 33 graden aan, terwijl op eenige plaatsen de temperatuur zelfs tot 37 graden steeg. De gevolgen van deze bui tengewone hitte waren in de Fransche hoofdstad duidelijk merkbaar aan de be trekkelijke kalmte op de anders zoo drukke boulevards. Talrijke personen vielen op straat flauw van de hitte. ERNSTIGE BRAND TE MARNE (SLEESWIJK HOLSTEIN). Hamburg, 28 Aug. (H. N.) Vannacht is brand uitgebroken in de gebouwen van de vischmeel- en garnalendroogcrij te Marnc in Sleeswijk-Holstein. De aangerichte schade wordt op Mk. 120.000 geraamd. De oorzaak van den brand is onbekend. DE ALMANACH DE GOTHA. De Almanach de Gotlia, verschijnende bij Justus Perthes te Gotha en welke voor de 167ste maal sedert zijn instelling in 1763 uit is gekomen, zal vermoedelijk ophouden tc bestaan, aangezien de groote kosten aan deze zeer ingewikkelde uitgave verbonden door de inkomsten uit het debiet niet meer bestreden kunnen worden. (X.R.Ct.) DE BOMAANSLAG OP HET LAND- GOED VAN SCHLIEMANN. Hamburg, 28 Aug. (H. N.) Het is dc politie gelukt een der daders van den bom aanslag op het landgoed van den Ham- burgschen koopman Schliemann te Grossen- sec te arresteeren. Schliemann had op nieuw een dreigbrief ontvangen, om van daag op een bepaalde plaats en een bepaald uur tc Hamburg het geld 1e overhandigen aan een man, die als herkonningsteoken een courant in de hand zou houden. Schlie- man waarschuwde de politie, zoodat op den bepaalden tijd de noodige rechercheurs ter plaatse waren. De man met de courant ver scheen werkelijk cn werd gearresteerd. Het is de 25-jarige Willy Schulz uit Stettin, die reeds eenige veroordeelingen achter den rug heeft. De nasporingen naar medeplichtigen worden voortgezet. ALE KINDEREN SPELEN MET VUUR. Frankfurt a. Main, 27 Aug. (V.D.) Tengevolge van baldadigheid van school jongens zijn te Offeuheim niet minder dan 56 H.A. bouwland m?t het daarop 6taande koren, alsmede eenige boomgaarden door brand vernield. De voerman van den hooiwagen op slag gedood Onverantwoordelijk rijden Sitiard, 29 Aug. Donderdagavond 11 uur is op den Rijksstraatweg op de grens van de gemeente Geleen bij Sittard een vreeselijk autoongeluk gebeurd. De vracht auto behoorende aan den limondae fabri kant Pierre Rooy uit Limbricht welke met biertonnen geladen was is met ontzettende vaart tegen een uit de tegenovergestelde richting komende zwaar beladen hooiwa gen ondersteboven werd geslingerd en de vracht van 2000 K.G. hooi over den weg werd verspreid. De vrachtauto slingerde over den weg cn bleef verpletterd liggen. De biertonnen werden tientallen meters over het land geslingerd. De voerman van den hooiwagen Vrouwenraets uit Gennep werd op slag gedood. De chauffeur uit Lim bricht werd in zorgwekkenden toestand naar het Franscho klooster te Sittard over gebracht. Het onverantwoordelijk lijden van den chauffeur is dc oorzaak van dit ongeval. Sittard 29 Aug. In den afgeloopen nacht is te Born bij Sittard het monumen tale kasteel van Barbou de Roosteren door een hevigen brand in puin gelegd. Donderdagavond omstreeks half elf is door onbekende oorzaak brand uitgebroken m het middenschip van het kasteel. Het vuur greep snel om zich heen cn soleg over naar de rechter achtervleugel; de brand nam voortdurend in hevigheid toe cn het duurde niet lang of het vuur had zich ook- megedeeld aan dc beide voorvleugels en den linker achtervleugel het gcheelo kasteel was in korten tijd een vuurzee. De brand weer uit Sittard en Gelecn waren spoedig na het uitbreken van de brand ter plaatse. Aanvankelijk werd het vuur met succes bestreden doch omstreeks middernacht raakte de motorspuit van Geleen deffcct en moest het blusschingswerk worden ge staakt. DE HAAGSCHE CHAUFFEURS STAKING. Een geweigerd aanbod der directie. 's-Gravenhage, 2S Aug. Van werkne- merszijdc wórdt gemeld, dat dc Centrale Bond van Transportarbeiders van den bur gemeester toegezonden heeft gekregen een aan dezen gericht schrijven van dc directie der A.T.A.M. dat een aanbod bevatte. Hedenochtend is in een langdurige ver gadering der stakers over dit aanbod be raadslaagd. Het resultaat der discussies was. dat de vergadering als haar oordcel uitsprak, dat het aanbod geen grondslag biedt voor het opheffen der staking. Zij droeg aan het hoofdbestuur op dit aan de A.T.A.M.-direclie mee te doelen en verder te streven naar een aannemelijke oplossing van het conflict. DRIE JONGENS BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Sittard, 26 Aug. Hedenmiddag zijn te Urmond in dc Maas drie jongens van om streeks tien jaar verdronken. De kinderen waren vanmorgen zooals gewoonlijk met zijn vieren met kramerijen in het dorp gaan venten. Des middags gingen zij in de Maas baden, waarbij zij zich waarschijnlijk te ver hebben gewaagd en door een draai kolk gegrepen zijn. Drie der kinderen zijn jammerlijk verdronken, terwijl het vierde knaapje nog juist gered kon worden. Het zijn twee kinderen van do familie Swakhalen en een van de familie Schmeitz, wonende in het woonwagenkamp te Sit tard. Twee lijkjes zijn reeds opgehaald, naar het derde wordt nog gezocht. „NIETS BUITEN DE RAMEN STEKEN'. Ernstig ongeluk te Arnhem Woensdagavond heeft op den Velpenveg te Avuhem een ernstig ongeval plaats ge had. De 20-jaiigo C. O., die met een tram van lijn 4 naar zijn woning op de Geitenkamp wildo gaan èn met zijn linkerarm buiten het raam hing, kwam met dit lichaamsdeel in aanraking met een juist passecrendo bus der Geldersche Trapn Zijn ai m werd door het gla6 vrijwel afgesneden. De tram werd direct tot stilstand gebracht, waarna de con ducteur de eerste hulp verleende. Even later werd de jonge man naar het gemeentelijk ziekenhuis overgebracht, waar men tot amputatie van den arm moest overgaan. EEN INTERNATIONALE DER CHRISTEL. BONDEN VAN OVERHEIDSPERSONEEL. Op 26 en 27 Augustus werd te Keulen een congres van de Christelijke bonden van Overheidspersoneel gehouden, dat door het ■iV UTRÉCHT5CHE TELi 11551 1 „IVORY" Eetserviezen 1 25 dcelig a f 24. Onderdeelen steeds apart verkrijgbaar. Internationaal Christelijk Vakverbond was bijeengeroepen cn waarop tot de stichting van een Christelijke Internationale van Overheidspersoneel werd besloten. Tien bonden uit Duitschland, België, Ne- dcrland, Oostenrijk cn Zwitserland waren vertegenwoordigd. Het Dagelijksch Bestuur der nieuwe In ternationale wordt gevormd door de heeren P. Dcdenbach (Keulen), voorzitter; A. Wolfs (Antwerpen), secretaris on L. Vermeulen (Den Haag), penningmeester. Op het congres werden rapporten uitge bracht over do rechtspositie van liet perso neel in overheidsdienst cn over den toe stand der vakbonden van overheidsperso neel in dc verschillendo landen. De Internationale vertegenwoordigt thans een ledental van rond 80.000. Thans van het benoodigde geld voor een eigen ge bouw bijeen. Uit het jaarverslag van da X. C. Studen ten Vereeniging, uitgebraohfc door den se cretaris, dr. H. C. Rutgers in Juli 1930 en thans in Eltheto gepubliceerd, ontleenen wij nog nader, dat het ledental dar N.C.S.V. thans bedraagt 1121 en naar de afdeclin- gen als volgt verdeeld Iö: Amsterdam 139, Vrije Universiteit 63. Breda 26, Delft 72, Groningen 68. Kampen 8, Leiden 246, Rot terdam 42. Utrecht 392, Wageningen 35, Willemsoord 12. en Buitenafdeeling 18, terwijl er naar de faculteiten verdeeld wa ren: 227 medicijnen, 210 theologie, 159 rech ten, 137 wis- en natuurkunde, 129 letteren, 72 technici. 49 handelswetenschappen, 35 landbouw, 26 cadetten, 16 indologen. 12 adelborsten. 11 tandheelkunde en 7 veteri- nairen. Het aantal vrouwelijke leden be droeg 225. Het aantal afdeelingen is dit jaar met één vermeerderd door de herleving van de afdeeling Breda en bedraagt thans 12. Warme hulde brengt het jaarverslag aan mr. X. Stufken6, die meer dan 10 jaren eerst als voorzitter en toen als secretaris de N.C.S.V. gediend heeft cn thans uit dezen arbeid gescheiden is. Dat dr. C. L. v. Doom cn e cht gen oo te, die namens de N.C.S.V. naar Indic konden worden uitgezonden, heet t.o.v het verband der N.C.S.V. met Indic wel het belangrijkste feit in het afgeloo pen jaar. Voor een eigen nieuw gebouw is er nu" ruim ƒ220.000 bijeen, dat is van het be noodigde; het plaatsen van de rest gaat in dezen malaisetijd niet gemakkelijk. Met de wereldfederatie was er weder een gere geld contact. Op de conferenties te Swan- wick, Glion. Murren, Hadarslev. Elzenburg, Krems, Genève, Parijs, Vaumarcus, Oxford cn Westeliff was of wordt de N.C.S.V. ver tegenwoordigd, terwijl zij op Hardenbroek als haar gasten ontving zoowel de Euro pean Secretarie Training Conferenos als de derde vergadering van de European Stu dent Council. De Gereformeerde Studentenbeweging ging dit jaar over in de Calvinistische stu dentenbeweging, met welke nieuwe bewe-' ging ook afgevaardigden naar elkanders' conferenties gewisseld werden. Behoudens' in eenige plaatsen een gemeenschappelijke vergadering of kring, was er weinig offi cieel contact. liet aantal Gereformeerde studenten, dat ook N.C.S.V. lid is, bleef' stationair op ongeveer een honderdtal. Met den V.C.S.B. werd weder een gemeenschap pelijke conferentie gehouden, ditmaal in het Oolgaardthuis, terwijl er in de meeste plaatsen of een bestuursvergadering, of een gewone vergadering gezamenlijk werd be legd. Ook warden voor de zomerconferen- iies afgevaardigden gewisseld. Ook met de Unie der Roomsch-Katholieke studenten vereniging werd wed2r een gemeenschap pelijke hoofdbestuursvergadering gehouden en werden over en weer afgevaardigden ge zonden. DE WATERONTTREKKING AAN DE LOOSDRECHTSCHE PLASSEN De overeenkomst met Amster dam door Ged. Staten goed gekeurd. Lo o 8(1 re cht. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben de overeenkomst dezer gemeente met Amsterdam inzako de wa- teront trekking aan de plassen ten dien ste van de drinkwatervoorziening dier stad, waarbij het water uit de Bcthune- polder niet meer op do Vecht maar op de plassen wordt, geloosd, goedgekeurd. DE WARMTE. Amsterdam, 28 Aug. Naar het Tessel-' schade-Ziekenhuis is vervoerd en aldaar op-* genomen een 46-jarig man. die in het lo Weteringplantsoen vermoedelijk door de warmte bewusteloos was geworden. l

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 2