KLEURECHTE GORDIJNSTOFFEN, STARTERBATTERIJ voor Chevrolet, Ford, Opel, Essex enz. UIT DEN OMTREK De crisis in den landbouw Een bespreking op het departement Fa. J. W. VAN Westsingel 12-13. ACHTERBERGH, Telefoon 238. Een gentleman-inbreker Uit het Boekdrukkers- bedrijf Aanval van woede op de terechtzitting Wij vestigen Uw aandacht op een nieuw type 85 A.U. waarvan de prijs slechts f30.— bedraagt Repareeren en laden. Handel rabat. G. J. VAN HARTENLange Beekstra at 37-39 Tel. 317 hebt u tijd gratis verrassing HUMORHOEKJE i 111 ÜCTt\ De georganiseerde landen tuinbouw en de handelspolitiek der afnemende landen. Op verzoek van de vergadering, welke op 2 September J.l. te Arasterdam is gehouden om tc komen tot de oprichting van een ci mité van economisch verweer uit den Ne derlandschen land- en tuinbouw, heeft op Maandag S dezer op het departement van binnenlandsche zaken en landbouw te 's-Gravenhage een bespreking plaats gehad over de maatregelen, welke speciaal van regeeringswege genomen zouden kunnen worden in verband met de moeilijkheden, welke voor den Nederlandschen landbouw uit de tegenwoordige handelspolitiek der af nemende tanden voortvloeien. In bet bizon- der hadden deze besprekingen betrekking op het bekend geworden verdrag tusschen Duitschlana en Finland en de bezwaren, welke daaruit voor den export onzer boter kunnen voortvloeien. De bespreking werd geleid door Z. E. den minister van binnenlandsche zaken en land bouw. Tevens waren aanwezig de heeren dr. J. A. Nederbragt, chef der directie van economische zaken van het departement van buitenlandsche zaken, als vertegen woordigor van den minister van buiten landschc zaken en ir. Th. Mansholt, hoof-i van den buitenlandschen landbouwvoor lïchtingsdienst van de directie van den landbouw. Van den georganiseerden land cn tuinbouw waren een twintigtal afgevaar digden aanwezig, vertegenwoordigende den Algemeenen Nederlandschen ZuivelbonL den Bond van Kaasproducenten, den Chr Boeron- en Tuinderhond, den Kath. Nederl Boeren- eri Tuinderbond, het Kon. Nederl Landbouw-Comité cn den Nederl. Tuin- bo uw raad. Bij de opening stelde de minister voorop dat de bespreking uitsluitend een oriontee icnd karakter kon hebben. Van de zijde der organisaties werden de volgende punten naar voren gebracht. Vooreerst werd gewezen op de uitlegging van do mcestbegunstigingsclausulc, zooais die plaats vindt, indien een land de meest begunstiging beperkt tot een bepaald in voercontingent, toegestaan aan een verdrag sluitend land en van het overige invoer- kwantum van landen, die de meestbegunsli ging hebben, het autonome recht heft. Daarbij werd er op gewezen, dat deze toe passing bezwaarlijk in overeenstemming kan worden geacht met een juiste opvatting van de mïcsfbegunstigingsclausule. Naar aanleiding van deze opmerking werd gewezen op den toestand, die is ontstaan door de opzegging van het Duitsch-Finsche handelsverdrag in verband met de handels conventie van Genève van 24 Maart 1930. waarbij dc vraag werd gesteld of deze con ventie do internationale handelsbelemmo ringen zou kunnen verzachten. Het tweede punt had betrekking op het geen do regeering zou doen om den zuivel export zooveel mogelijk aan de door Duitsch land gevolgde handelspolitiek te doen ont komen en of zij bij eventueel te voeren on derhandelingen in zoo nauw mogelijk con tact met de organisaties der belanghebbcn den zou willen werken. Voorts werd de vraag .gesteld of de regee ring omtrent de Duitsche kwestie overlev zou willen plegen met de Deensche regee ring en ten slotte of de regeering bereid zou zijn, het vraagstuk der douane- en ver dragspolitiek van verschillende landen, die steeds verder gaan den invoer te belemme ren, ter sprake te brengen op de thans we derom aangevangen vergadering van den Volkenbond. De minister van staat, minister van bin nenlandsche zaken en landbouw dankte de aanwezigen voor de gedane mededeelingen en zegde toe dat de regeering daaraan, zoo wel als aan de ter zake gestelde vragen, nauwgezette aandacht zou schenken. zoodat men zelfs het meest vage slgnale ment nog niet heeft kunnen bemachtigen In de plaatselijke bladen zijn thans foto's gepubliceerd van de vermoorde vrouw met het verzoek dat ieder die haar heeft gezien op den avond die aan den moord vooraf ging, in gezelschap van een man, zich aan- raelde aan het bureau voor het geven van inlichtingen. De aanvraag beperkt de tijd waarop men haar gezien heeft van twaalf tot eencn. Daaruit zou kunnen worden af geleid, dat de mededeeling dat zij met den man om twaalf uur thuis gekomen is. al gebleken Is, onjuist te zijn, zoodat het tijd stip ongeveer een uur moet zijn geweest. De consternatie, die aanvankelijk niet zoo groot was is nu eenigszins gegroeid, maar ile moord heeft lang niet die aandacht ge lrokken als zoovele andere moorden van de laatste jaren. Er is een kapper in den Haag geweest die heeft verteld, dat hij een man geschoren had die krabbels op zijn keel had. Hij had gedacht, dat die man wel iets met de zaak te maken zou kunnen hebben en had dat ook aan do politie meegedeeld, maar pas op een oogenblik dat de bewuste man al weer weg was. De doodsschouw heeft geen nieuwe gezichtspunten opgele verd. HET VLIEGONGEVAL BIJ LOOSDRECHT. Verzoek om niet op de eer ste pLas te dalen. De burgemeester van Loosdrecbt heeft tot de commandanten van de vliegkampen de Kooy, de Mok en Schelhngwoude het verzoek gericht gedurende het tijdvak van 1 Maart tot 1 November de walervliegtui geji niet meer te doen dalen op de z.g. Eer ste Plas, doch hiervoor de Loendervecn- csche plas te nemen en wel op 300 Meter af- êtand van de daar gevestigde badinrich ting DE MOORD IN DE PRINSENSTRAAT TE ROTTERDAM. Geen enkele aanwijzing Rotterdam, 10 September. De politie beschikt op het oogenblik nog niet over de minste aanwijzingen betreffende den moord op de vrouw Anna van Ryt, die gisteren ge wurgd is gevonden in een verdacht perceel aan de Prinsenstraat. Tot dusverre heeft men nog niemand kunnen opsporen die iets van den geheimzinnigen dader heeft gezien In hooger beroep voor het Haagsche gerechtshof Waarom de onderhandelingen over de C. A. O. afsprongen. Amsterdam, 10 Sent. In aansluiting aan het korte bericht, betreffende het af breken van de onderhandelingen over een Collectieve Arbeidsovereenkomst in het boekdrukkersbiedrijf, deelt de .Federatie der Werkgevers-organisaties in dat bedrijf ons nog het volgende mrde. De voornaamste wijziging, welke van de zijde der werknemers was voorgesteld, was die van loonsverhooging, gepaard met in krimping van het aantal gemeenteklassen, hetgeen practi3ch neerkwam op een loons verhooging van 5 cents per uur voor het gcheele land (voer Amsterdam 3 cents). Eenige andere wenschen waren nog: Inkrimping van de begrenzing van den arbeidstijd; verkorting van den nachtarbeid van 12 tot 38 uur cn andere verzwaringen, speciaal voor het dagbladbedrijf; verder gaande beperking van het aantal overuren; verlenging der vacantie van 6 tot 9 dagen. De voornaamste wenschen, welke van werkgeverszijde waren ingediend, luidden: Uitbreiding van de a rbeidsbe grenzing, waardoor de mogelijkheid zou worden ge schapen van een tweeploegenstelsel voor het machinale bedrijf: een onderzoek iu hoeverre de daling 'Jer indexcijfers aanlei ding geeft tot loonsverlaging; comb'natie van het individueele minimumloon met een minimum groepsloon cn verruiming van het recht van ontslag. Onder leiding van den Voorzitter der Onderhandelingscommissie, den heer J. H. van Lonkhuyzen te Zeist, begonnen de on derhandelingen met algemeene beschou wingen. Van werknernertzijde werd daarbij het standpunt verdedigd, dat de toestand in het grafisch bedrijf, gezien ook de geringe werkloosheid van den laatstcn tijd, thans toelaat, om de „verslechteringen", welke sedert 1923 in de C.A.O waren aangebracht, geleidelijk weg ie nemen, terwijl voorts ook den arbeider toekwam zijn aandeel in den vooruitgang en vergrooting der wereld productie De patroonsdclcgatie. welke bestond zoo wel uit vertegenwoordigers van boekdruk kers, handelsdrukkers als het Dagbladbe drijf, betoogde daartegenover dat de index cijfers der kosten van het levensonderhoud sedert, het begin der thans geldende C.A.O. met bijna 5% waren gedaald hetgeen een vermeerdering van het reëel© loon met meer dan b% beteekende. Verder werd de meening geuit, dat de z.g.n. „verslechteringen" sedert 1923 even eens op grond van de sterke daling der indexcijfers practisch waren achterhaald en juist op een vermeerdering van het reëele loon uitkwamen. Als voornaamste argument werd van pa troonszijde evenwel naar voren gebracht dat de huidige wereldcrisis, die ook op het bedrijfsleven in Nederland haar invloed uitoefent en naar men verwachten kan ook !n het bockdrukkersbednjf in sterke mate een malaise zal veroorzaken, den toestand zoo onzeker maakt, dat de palroonsdele- gatie op dit oogenblik zoowel tegenover het Nederlandsche bedrijfsleven in het al gemeen, als het boekdrukkersbelrijf in het bijzonder, geen verantwoording op zich durft te nemen voor verdere verbetering der arbeidsvoorwaarden. EEN OVERREDEN EIND GEVONDEN. Dinsdagmiddag ontdekte een walbaas op de landtong van de Piushaven te Tilburg fcen bewusteloos kind. Het was het 5-jarig dochtertje van J. J. B., kapitein van eon in de nabijheid liggende boot. Het meisje werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar inwen dige kneuzingen en been- en ribfracturen geconstateerd werden. De verwondingen wezen op een overrijding door een zwaar geladen wagen. Nader wordt gemeld dat de kleine is overleden. Op last van den officier van justitie zal di Hulst uit Leiden een sectie op het lijk verrichten. 's-Gravonhage, 10 Sept. In hooger be roep stond heden voor het gerechtshof te recht de 29-jarige paardenkoopman M. H. L. de „gentleman inbreker die door de Rechtbank alhier, wegens een serie inbra ken te Oegstgeest cn omstreken gepleegd was veroordeeld tot vijf jaren gevangenis straf, met ter beschikkingstelling van de Regeering. Van dit vonnis waren zoowel do verd. als dc officier van justitie in hooger beroep gegaan. In deze zaak werden 18 getuigen gehoord, o.a. do deskundige dr. Gerritsen, die verd. onderzocht heeft en verklaarde dat deze van degencralieve psvchopatische construe tie is, doch voor zijn daden verantwoordelijk moot worden gesteld. Op de hem door den president jhr. mr. von Weiier, gestelde vragen, antwoordt verd. zich niets meer te kunnen herinneren. Een zelfde antwoord geeft verd. op alle vragen, welke hem na elk getuigenverhoor worden gesteld. Nadat een viertal getuigen was gehoord, kwam get. S. uit Oegstgeest, voor het hek je, die evenals de anderen een verklaring aflegde omtrent de toedracht der bij hem geplecgden inbraak. Deze get. scheen zeer op het zenuwgestel van verd. te werken, want nauwelijks wa3 hij in de getuigenbank ezeten, of verd. sprong plotseling uit de beklaagdebank, zonder dat dc achter hem gezeten rijksveldwachter zulks kon verhin deren on wilde zich op get. S. werpen. In zijn woestheid wierp verd. het schrijf materiaal van de perstafel. Nog voor dat hij evenwel kans zag den get. tc naderen waren hom de handboeien aangedaan cn nam hij tusschen twee veld wachters in de beklaagdenbank plaats. Tijdens de volgende getuigenverhooren hield verd. zich verder kaim. Stereotyp antwoordde hij ontkennend op alle hem gestelde vragen. De procureur-generaal mr. de Visser achtte do verschillende ten laste leggingen, ook die waarvan de rechtbank verd. heeft vrijgesproken, wettig en overtuigend bewe zen, o.a. de inbraken te Haarlem en Over- veen en concludeerde tot vernietiging van het vonnis ten aanzien van de vrijspraken. Spr. noemt verd. een gevaarlijk inbreker, die niet in de samenleving thuis behoort en concludeert tot schuldigverklaring aan de ten laste gelegde 6 diefstallen en vraagt ten aanzien van de straf bevestiging van het vonnis. Tijdens het requisitoir wordt verd. we derom, naar hij beweert, geirriteerd door get. S., „die nagemaakte rechercheur vau politie". (Deze get. had n.l. verd. op het sta tion Leiden met een hem toobehoorende koffer aangetroffen en zich als rechercheur van politie voorgedaan). De verdediger mr. Plantenga, bestreed de dagvaarding op verschillende punten en achtte den strafmaat te hoog. Verd. is reeds zeven maal in de gevangenis opgesloten. Deze straf zal geen verbetering brengen. Be ter ware het volgens pl. hem voor korten tijd op te sluiten om hem daarna ter be schikking van de regeering te stellen, ten einde hem de gelegenheid te geven een be roep te leeren. Ten slotte verzocht pl. verd. bij veroordeeling in de bijzondere strafge vangenis to plaatsen. Het Hof zal over 14 dagen uitspraak doen. Minister van Defensie om de Haagsche bur gerij een militair schouwspel aan te bieden Aan de taptoe wordt deelgenomen door de stafmuziek der Koninklijke Marine, tam boers en pijpers der Mariniers te Rotter dam, de Koninklijke Militaire Kapel, de tamboers dor Grenadiers en van het 4e regi ment Infanterie, de hoornblazers van de Ja gers on trompetters van het Ille halve regi ment Huzaren en van het lie regiment Veld artillerie. Voorts zal een vijftigtal fakkels het geheel verlichten. De muzikale leiding berust bij den Directeur der Kon. Mil. Ka pel en bij den Kapelmeester van de staf muziek rler Mariniers. AUTO-ONGEVAL NABIJ NAARDEN. Twee auto's vernield. N aarden, 10 Sept. Hedenmiddag reed op den Rijksweg bij Naarden de auto van mr. A. W. Gerrit6e uit Amsterdam, waarin behalve dc chauffeur de eigenaar cn diens gezin gezeten waren. Op ongeveer 30 Meter voor deze auto reed de vrachtauto van de firma Kan en fle Vries uit Amsterdam. Plotseling wilde de chauffeur van de laat ste auto dc Meersteeg in rijden, een weg, die links van den Rijksweg is gelegen. Door de groote vaart kon de chauffeur van den heer G. niet meer voorkomen, dat een botsing ontstond Beidt wagens werden na genoeg versplinterd. Wonder boven wonder bekwam geen der inzittenden der beide auto's letsel. KIND VAN EEN WAGEN GEVALLEN EN GEDOOD. Amsterdam, 10 Sept, Hedenmiddag om zes uur is in de Vespucci6lraat een 6- jarig meisje, dat op eon vrachtauto vit door het zwenken van den wagen er af ge vallen. Door het achterwiel van de auto werd het kind overreden. Het is eenigen tijd daarna op weg naar het Wilhelm ina- as thuis overleden. MOTORRENNER VERONGELUKT. Amsterdam, 10 Sept. Hedenmorgen was de motorrenner E. Helders op de baan in het Stadion aan den Amstelveenscheweg bezig met trainen Door onbekende oorzaak is de renner het stuur van zijn race-motor rijwiel kwijt geraakt en van de baan ge slingerd. In zeer ernstigen toestand werd hij naar het Tesselscfcadeziekenhuis vervoerd, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. WEER EEN DRIETAL PSYCHOPATHEN ONTVLUCHT. Leiden, 10 Sept. Gisteronavond hebben weer een drietal verpleegden van het Rijks Psychopathen-asyl te Leiden kans gezien te ontsnappen. Het zijn de 24 jarige G. J de B. uit Amsterdam de 21-jarige D. M. uit Zutphen en de 39-jarige D. S. uit Assen De commissaris van politie *uit Lelden verzoekt opsporing en bericht. DE INSCHRIJVINGEN BIJ HET LErDSCH STUDENTENCORPS. Leiden, 10 Sept. Bij het Leidsche Stu dentencorps zijn 98 novitii ingeschreven. In 1929 bedroeg dit aantal 113 en in het daar aan voorafgaande jaar 111. De inschrijvin gen zijn over de faculteiten als volgt ver deeld: Rechten 69; Geneeskunde 19; Indolo gie 3; Wis- cn Natuurkunde 6; Theologie 1 en Letteren 1. MILITAIRE TAPTOE TE DEN HAAG. 's-Gravenhage, 10 Sept. In den avond na de opening van het nieuwe zittingjaar der Staten-Generaal, dus Dinsdagavond 16 dezer, zal op het Plein 1813 om half negeD een voor ieder toegankelijke militaire tap toe plaatB hebben, als gevaolg van het reeds lang gekoesterde voornemen van den GEMEENTEEAKEN VAN HILVERSUM. Hilversum. B. en W. hebben den gemeenteraad voorgesteld hen te machti gen met het gemeentebestuur van Laren (N.-H.) een overeenkomst tot gaslevering aan te gaan. Zij vragen daartoe een crediet van 71.000. Volgens de akte van overeenkomst zal Hilversum het leggen van de persleiding voor haar rekening nomen en wel tot aan de eveneens voor haar rekeninc te Laren aan te brengen toestellen, vereischt- voor het overpompen en meten van het gas. In de uit dezen aanleg voortvloeiende kosten zal Laren 25.000 bijdragen. In zijn vergadering van 3 Juni 1930 heeft de gemeenteraad besloten den Laarderwcg, voorzoover gelegen op het grondgebied der gemeente in beheer en onderhoud te ne men. Bij het nemen van dit besluit stond voor op, dat de gemeente Laren den weg, voor zoover gelegen op haar grondgebied In be heer en onderhoud zou nemen. B. en W. van Laren hebben evenwel de commissie van administratie va den weg er mede in kennis gesteld, dat zij niet konden mede werken om een dergelijke oplossing te be vorderen. Deze commissie stond toen weder voor de taak om te trachten op een andere wijze de noodzakelijke verbetering te be reiken. Zij meende toch terecht haar taak als wegbeheerder niet ie mogen opgeven, voordat de weg buiten de bebouwde kom men der beide gemeenten geheel in goeden staat is gebracht. De oom missie heeft daarop aan de ge meente Hilversum een nader voorstel go- daan, waarbij zij o.m. schrijft: „Voor de gemeente Hilversum Is :n do verbetering een groot belang gelegen, om dat de aansluiting aan den Rijksweg cn do toegang tot een groot deel van 't Gooi thans in zeer onvoldoenden staat verkec- ren. Hoewel de werken, die wij thans heb ben uit te voeren, voor een groot deel on der Laren vallen, vertrouwen wij toch, dat de Raad van Hilversum, die zoo dikwijls blijk gaf de belangen van het Gooi als een groot geheel to zien. zijn onontbeerlijke me dewerking zal verleenen. Van Z Ex. den minister van waterstaat mochten wij reeds toezegging ontvangen, dat de weg zoo noo- dig niet vóór 1 lJan. 1936 zal worden over genomen". De commissie wenscht nu dat Hilversum haar besluit van 3 Juli intrekt voorzoover de Laarderweg gelegen is op het gebied van deze gemeente wat betreft het deel van de ontworpen Ceintuurbaan tot de grens, 2o haar een leening verstrekt van 25.000 en haar gedurende 5 jaren een subsidie groot 500 toekent, onder voorbe houd, dat ook Laren tot de noodige verbe tering besluit. B. en W. stellen nu voor aan het verzoek leeemoet to. komen. Gedep. Staten van Noord-Holland kunnen zich er eveneens mede vereenieren. DE LICHTWEEX TE UTRECHT. Hot licht plechtig ontstoken, In de hali van het stadhuis heeft het ge meentebestuur van Utrecht gisterenavond degenen, die aan de oorbereiding van de lichtweek hebben meegewerkt, officieel ontvangen. Dc burgemeester, dl*. Fockema Andreae, heeft bij die gelegenheid een korte toe spraak gehouden. Hij zeido o.a. dat men geen vrees behoeft te hebben dat het thans verlichte Utrecht, al6 dc week om is, een donker Utrecht zal worden, want er zijn te veel verlichte geesten in do stad, die hiervoor zullen waken. Namens het algemeen comité heeft wet houder Bekker hierop het gemeentebestuur zijn erkentelijkheid betuigd voor do aan gename samenwerking en ook alle mede werkers voor hun activiteit dank ge bracht. HU noodigde den burgemeester tenslotte uit de stad in het licht te zetten. Met een beweging, zooals de burgemees ter zelf zei, even eenvoudig als de voorbe reiding van de lichtweek moeilijk is ge weest, gaf hij aan deze uitnoodiging ge volg en ziohet gebouw verscheen als een groen glanzend sprookjespaleis voor de wachtende menigte. Daarna stond de. Domtoren als in zon licht gebaad. Dit was een sein voor de ge- heele stad. Indrukwekkend is het Domplein met zijn verlichten toren, zijn mystieke klooster gang en Domkerkramen, waardoorheen een warme gloed straalt. Geen gebouw van be- teekenis of het is gehuld irt een zee van licht en van kleur. Het is een feest, zooals men in Utrocht in lange jaren niet heelt, beleefd. Den geheelen avond bewoog zich in de straten een groote menigte om de verlichting gade te slaan. Nog slechts 2 maanden om in hot bezit van onze te komen. Koopt heden één pakje: inge sloten vindt. U de voorwaarden. Let op „veilige Hnsko-sein" bij aankoop van Uw koflie en tbee. r~" f Klant in de dorpswinkel„Waarom zijn de kranten vandaag too laat Winkelierster..tJou. iaat benne re eigenlijk niet, maai Ik neb der nog wat van gistere ever en die motte eerst weg." (Passing i&owj.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 6