VROOM&DREESMANN VRGOM&DREESM AN - Langestr. 91 -Tel.158-Amersfoort Deze reduntle bons zijn slechts geldig tot en met Woensdag 24 Sept. GROOTE ACTIVITEIT DER COMMISSIES Beter behandeling van de minderheden Dr. Koch dringt aan op rechtvaardigheid Frankrijk en Italië zijn het nog lang niet eens Ee is echter geen sprake van afbreken der besprekingen M. H. van Raalte Serge drapé DE VLIEGER RAAB VLUCHT NAAR AMERIKA Een schandaal, dat nogal opzien baarde M. H. van Raalte Herziening van het plan-Young? LANGESTRAAT AMERSFOORT Onze bijzondere aanbiedingen van 10 tot 21 September Reductie Bon Reductie Bon Reductie Bon Financieele hulp aan een bedreigden staat Overeenstemming inzake een Nederlandsch compromis voorstel VOLKENBOND Briand kant zich tegen overdreven eischen" Geneve, 10 Sept. (V. D.) De verschil lende commissies van den Volkenbond heb ben hedenmorgen een groote werkzaam heid ontplooid, terwijl in de tweedo com missie de technische kwesties van de eco nomische vraagstukken in verband met de huidige economische wereldcrisis, die door alle sprekers van groote beteekenis worden geacht, met kracht ter hand werden geno men, heeft in de zesde commissie do leider der Duitsche democraten, dr. Koch, een be- slissenden stap in de minderhedenkwestie gedaan. Reeds Donderdagavond hadden vertegenwoordigers van de Kleine Entente, Polen enz., een korte bespreking in ver hand hiermede. Koch ontwikkelde, nadat hij d* kwestie der minderheden als een probleem van vitale beteekenis voor den vrede in Europa, had aangeduid, een geheel program tot verbetering van de bescher ming der minderheden, de behandeling van klachten door een commissie van drie uit den Raad van den Volkenbond enz. Hij ver klaarde, dat de kern van het probleem der 'jocscherraing der minderheden is de be scherming van de menschelijke rechten, de moedertaal, de cultuur en de godsdienst der minderheden. Hij sprak tenslotte de hoop uit, dat de Volkenbond het teeken des tijds tijdig zou verstaan en een rechtvaar dige bescherming der minderheden tot stand zal brengen. G e n v e19 Sept. (V. D.) Bij de voort gezette behandeling van het vraagstuk der minderheden eischte de Albanecsche gede legeerde de instelling van een permanente commissie voor de minderheden. De bespre kingen in de commissie werden daarna even gestaakt, om het luchtschip Graf Zeppelin, dat boven Genève verscheen, waar te ne men, Briand in het debat. De groote beteekenis van de debatten bleek daarna uit het feit, dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken Briand persoonlijk in de debatten ingreep en con stateerde, dat het probleem der minderhe den in zijn vollen omvang in de zitting van den Raad te Madrid behandeld is. waarbij de voornaamste belanghebbende naties zich tot een nieuw onderzoek van het probleem bereid verklaarden. Met algemeene stem men is destijds besloten tot een nieuwe pro cedure. Tegen deze nieuwe procedure is tot nu toe geen ernstige critiek ingebracht. In tegendeel hadden de minderheden onbe perkte waarborgen ervoor, dat hun klach ten, enz. goed behandeld zouden worden. Laat daarom deze nieuwe procedure uit werken. In het belang van de minderheden zelf moet gezegd worden, dat de eischen der minderheden niet te ver gedreven rnogen worden. Anders geraakt de Volkenbond te genover een souvereinen staat in een moei lijke positie- De kwestie der minderheden mag in geen geval voor gevaarlijke agita tie gebruikt worden Juridische commissie. De juridische commissie zette haar be sprekingen omtrent de reorganisatie van het Permanente Internationale Gerechts hof to Den Haag voort Wederom kwamen verschillende opvat tingen betredende eenice kwesties naar voren, zooals hoe en onder welke omstan digheden het statuut van het gerechts hof, Jat het vorige jaar werd aangenomen, in werking kan worden gesteld. Eenjge gedelegeerden waren van meening dat slechts de conferentie van staten, welke de herziening van het statuut hebben tot stand gebracht, over een latere in werking stelling zullen kunnen beslissen. Nadat Cuba zich er tegen verzet had, dat het statuut in zijn nieuwen vorm reeds op 1 September van dit jaar in werking zou kunnen worden gesteld, stelde de vice-pre sident «der commissie mr. J. Limburg (Ne derland) voor een sub-commissie te benoe men, welke het geheele complex van vragen zal kunnen bestudeeren. Hulp aan aangevallen ol met oorlog bedreigde staten. Hedenavond behandelde de Ontwape ningscommissie het interessante vraagstuk of de inwerkingstelling van dc Conventie voor Financieele Hulp aan aangevallen of met den oorlog bedreigde staten afhankelijk gesteld zal moeten worden van het van kracht worden der door de Internationale Ontwapeningscommissie op te stellen ont wapeningsplannen Lord Cecil ging uitvoerig in op deze be paling, welke reeds vervat is in het Con ventie-ontwerp. De Belgische gedelegeerde Rolin Jacque- myns slaat op het standpunt dat een der gelijke bepaling niet noodzakelijkerwijze in de Conventie dient te worden opgenomen. De Zweedsche gedelegeerde Rarnel stelde voor. dat na de Internationale Ontwape ningsconferentie en na de inwerkingtre ding van de ontwapeningsplannen een con ferentie zal worden gehouden, welke de voorwaarden voor de inwerkingtreding van de conventie betreffende de financieele hulp zal ratificeercn. a De begrooUugscommlssie. De bcgrootingscommlssie van den Vol kenbond beëindigde haar beraadslagingen over de begrooting van het Volkenbonds secretariaat. Zij keurde alle crcdieten goed, zoo cok de begrooting van het Internatio nale Arbeidsbureau. Bij de vaststelling van een crediet van 300.000 voor de ontwapeningscommissie eischte Dalton (Groot-Brittannië) eventueel een verhooging van dit crediet Spr. zeide, dat de Britschc regeering groote waarde heebt aan een zoo goed mo gelijke tot stand koming van deze confe rentie. Briand en Curtius voor Euro peesche samenwerking. Bij een bespreking, welke heden door Briand en Curtius werd gevoerd, werd het vraagstuk behandeld op welke wijze verder moet worden opgetreden voor de tot stand- kom ing van een engere samenwerking tus- schen de Europeesche staten. De door de Volkenbondsvergadering sa mengestelde commissie, bestaando uit ver tegenwoordigers van 27 Europeesche staten, li na afloop der huidige Volkenbondsver gadering bijeenkomen. Naar het zich laat aanzien, zal Briand benoemd worden tot president der commissie. Eveneens zal de datum van de tweede zit ting, welke aan het einde van dit of het begin van het volgend jaar zal worden ge houden, vastgesteld worden. Verder zal de vraag worden ter sprake gebracht of sovjet-Rusland en Turkije reeds van het begin af aan tot de beraadslagin gen zullen worden toegelaten. Ten slotte zal dc samenwerking met hot Volkenbondssecretariaat nader worden vastgesteld. Parijs, 19 Sept. (Y.D.). In verband met dc geruchten, dal de onderhandelingen tus- schen Italië en Frankrijk over de vloótover- eenkomst op het punt staan te worden af gebroken, publiceert ce Petit Parisian een mededeeling van zijn correspondent te Ge nève, welke naar hei schijnt van bevoegde Fransche zijde afkomstig is. Volgens deze mededeeling hebben do be sprekingen tusschen den Franschen des kundige Massigli en den Ilaliaanschen ver tegenwoordiger Rossi te Parijs, die in dc Fransche hoofdstad werden voortgezet, nog niet het stadium van voorbereiding over schreden. Aan beide zijden koestert men den oprechten wensch tot overeenstemming te komen. Een oplossing is echter tot nu toe nog niet verkregen en het ïs ook niet te verwachten, dat de onderhandelingen in de eerstvolgende dagen belangrijke vorderin gen zullen maken. NAAR HET VOORBEELD VAN DEN DERTIGJARIGEN OORLOG. Warschau, 19 Sept. (V. D.) Ter be strijding van sabotage door Oekrainiërs in Oost-Galicië hebben de Poolschc autoritei ten in eenige Oekrainische dorpen militaire inkwartiering bevolen. Hiervoor wordt naar het voorbeeld van den dertigjarigen oorlog cavalerie gebruikt. Amersfoort AJd. Stojfén Een speciaal artikel voor smaakvolle Najaars-Japon SS cM. breed f 1.65 per El in Zwart, Marine, Bleu, Terra, Bordeau, Amande en Bruin Er zijn wellicht Duitsche stappen te verwachten De vlieger Raab, med* eigenaar van de Rnab-Katzensteinfabriek. 16 met medene ming van tal van plannen en belangrijke documenten naar Amerika gevlucht. De vlucht is het gevolg van «»eh schandaal, dat nogal opzien baart. Do fabriek ie reeds lang geleden failliet verklaard, doch was onder een nieuwen naam eenigszins tot bloei gekomen, tot plotse'ing bleek, dat het geheele bedrijfskapitaal verdwenen was. Volgens de Berliner Ztg. zou alleen Raab hiervoor de schuld dragen Zijn cre diteuren had hij wij6 gemaakt, dat hij voor zaken naar Zweden moest. Na zijn terug keer Zou hij de laatste vergadering van aandeelhouders bijeenroepen. Toen de ver gadering Woensdag bijeenkwam, was er van Raab slechts een telegram, dat zijn ge lukkige aankomst in Amer'ka berichtte! Raab heeft als vlieger aan den oorlog deelgenomen en heeft in Duitsc/iiand do lurhtacrobaliek ingevoerd Jaren lang was hij de beste Duitsche luchtacrobaat. P a r ij s, 19 Sept. (II.N De Bcrlijnscho correspondent van de Petit Parisien meldt, dat de Duitsche regeering binnenkort.over eenkomstig hetgeen minister Wirlh in zijn radiorede reeds aangekondigd had, onder handelingen wil beginnen om een verzach ting van het Young-pian te verkrijgen, waarbij er op gewezen zal worden, dat de levensstandaard van het Duitsche volk door dit plan tot een niet te verJragen laag -peil is DeergeJrukt Aan de afkondiging van een moratorium wordt echter niet ge dacht. Men vertrouwt, dat het argument inzake het peil van den levensstandaard in Duitschlnnd In verband met den uitslag der verkiezingen voldoenden indruk zal maken. Londen, 19 Sept. (V.D.) Naar aanlei ding van de resultaten van de verkiezin gen voor den rijksdag in Duitschland ver wacht «ie Daily Herald in Duitschland een versterking vormden tegenstand tegen het Youngplan. - Al Is ook dc meerderheid in "den nieuwen rijksdag vcor eon "geheele uitvoering van het plan. toch kan nergens in Duitschland eenig enthous-nsme daarvoor geconstateerd worden. Ook Jn brieven van Duitsche so ciaal-democraten wordt de vraag gesteld, waarom men Frankrijk nog geldon zal be talen, wanneer deze voor bewapening wor den gebruikt. Het is niet gemakkelijk- deze vraag te beantwoorden. Men moet. zegt de Daily Herald, in Engeland duidelijk begrij pen. dat niei slechts de millioenen van de rcchtschp partijen en der communisten het parool „Weg met het Youngplan!" aange heven hebben, doch nog vele millioenen der andere partijen zijn het hiermede eens BOUW VAN EEN GROOT STOOMSCHIP STOPGEZET. Londen, 19 Sep! (H. N.) Volgens de Daily Express is de bouw van het nieuwe groote stoomschip van de Cunardlijn, dat de nieuwe Duitsche schepen den blauwen band moet betwisten, stop gezet, omdat de verzekering ten bedrage van 4 milliocn pd. sterling bij de verzekeringsmaatschappijen niet kon worden ondergebracht. BEVEL TOT ARRESTATIE VAN MAX HOLZ. Leipzig. IS Sept. (V.D.) Volgens een bericht van dc Leipziger Neueste Nachrich- ten uit Falkenstcin is door de rechtbank van Berlin-Schocneberg een bevel tot ar restatie van Max Holz uitgevoordigl IIolz heeft zich schuldig gemaakt aan een ver grijp tegen paragraaf S van de wet tot be scherming der republiek en tegen para graaf 110 van het rijkswetboek van straf recht. Het is onbekend, waar Holz zich op het oogenblik ophoudt Zondag j.l. hebben zijn aanhangers hem nog in Falkenstein, waar hij tot nu toe ver bleef, met een fakkeloptocht gehuldigd. Bij doze gelegenheid nam FJ.z afscheid van de .Falkenstéinsche arbeiders met een toe spraak, waarin hij mededeelde naar Berlijn te willen gaan. DE WERKLOOSHEID IN ITALIË. Maatregelen ter bestrijding. Rome, 18 Sept. (H.N). De Italiaansrhe regeering heeft besloten om ter bestrijding van de werkloosheid ook in den a.s. winter ópenbaro werken te doen uitvoeren, waar bij in do eerste plaats gedacht is aan den aanleg van straat- en spoorwegen en het ontginnen van lot nu toe onvruchtbare gronden. - i. -De Italiaansche regeeping zal voor dit doc-1 in het geheel een- bedrag van .onge? veer 30 rnillioen gulden ter beschikking stellen. Men verwacht, dat daardoor werk gelegenheid zal worden verschaft aan on geveer 160.000 arbeiders. - Ook verschillende groote gemeenten zul len werken tot verschaffing van arbeid aan werkloozen laten uitvoeren. Het aantal werkloozen in Italië bedraagt volgens de jongste opgaaf 350.000. KASSIER WENDT EEN INBRAAK VOOR. Par ij s, 19 Sept. (H. N.) Gisteren werd do kassier on gevolmachtigde van de Fransch-Oost-Aziatischo handolsmaatschap pi) te Parijs gekneveld in zijn bureau voor de geopende brandkast gevonden. Vastge steld werd. dat een belangrijk bedrag uit de kas verdwenen was. Een ingesteld onder zoek bracht echter aan het licht, dat rnen met een mystificatie had te doen, welke door den kassier zelf op touw was gezet, teneinde door he.rn gepleegde verduisterin gen te verbergen De man had bij het wed den op de renbaan ruim 200.000 francs ver speeld, welk verlies neg verdubbelde, door dien hij zich naar Monte Carlo begaf om door het roulettespel zijn verlies te dekken. Extra aanbieding Leidsche Wol len Dekens in lila, rood, zalm. blauw 150 X 200 10."0 Bijzonder mooie fant. Dekens met gcblokten rand in zepr mooi kleuren 13.2-5 Witte Wollen Dekens m. roode streep, zeer voordeelig 3.90 Zware Witte Wollen Leidsche Dekens met gestreepte randen in div. kleuren, groote maat 9.75 Leidsche Wollen Dekens in allo kleuren m. medaillon-patronen, zeer zware qualiteit 16.50 Zeer voordeeligo aanbieding in Gestikte Dekens, effen satinet 5.40 Groote 2-pers. fant. Dekens met effen rand 7.90 Extra groo-te maat fant. Dekens met effen rand. zeer mooie kleu ren 10.50 Satinet Vviegdekens, zeer voor deelig 1.75 Molton Dekens, reclame, geheel wit of m. rooden streep 0.59 Groote 2-pers, Molton Dekens 1.23 Extra zware qualiteit 1.60 Extra zware Dekens in grijs en bruin, gr. 2-pers. maat 4.60 Zeer voordeeligè aanbieding in Oud-IIollancische en Jacobean MEUBELEN Oud-IIollandsch Voetbankje 0.98 50 .60 1.90 7.25 5.90 l.c Driehoekstocltje Czaar Peter sioel Dames fauteuil Rooktafel 9.50 Hoeker 3.50 Ilocker m. gebeoldh. blad 3.90 Jacobean Haardbankjc 9.50 Sioel 15.00 Driehoekstoel 10.50 Bureau fauteuil 28.00 Talcl 11.50 Oud-IIollandsch Gangspicgel 2.90 met leeuwenkoppen 3.50 Kogelvormig model 4.10 Compleet Eiken Slaapkamer ameublement, bestaande uit: Legkast. 2-pers. Ledikant. Tafel 2 Stoelen, Waschkast m. mar mer blad en opzet. Nachtkast met marmer 112.50 Dito met dubbele legkast 155.00 Zeer voordeeligo Waschkast in p.p.. eiken of wit geschilderd 11.90 Dito Waschtafel 6.50 Nachtkastje in wit, p.p. of eiken geschildcrn 6.50 Slaapkamer Spiegeltjes, in drie kleuren 0.39 Groote maat. 0.59 Lantaarn model 0.79 Tegen afgifte van dezen bon stellen wij beschikbaar 1 prima Wollen fantasie Deken gewone prijs f 12.50 met reductie bon f 10-90 Tegen afgifte van dezen bon stellen wij beschikbaar 1 Chinamat 1-10 X 180, zware qualiteit, gewone prijs f 1.S5 met reductie bon f 1-58 Tegen afgifte van dezen bon stellen wij beschikbaar, 1 Chinamat 230 X 2S0 prachtmat gewone prijs f 3.60 niet reductie bon f 2.80 „TIN" 't Is .een heel eenvoudig woordje Wat u thans hier boven ziet, 'n Woordje, dat me tot vanmiddag Geheel onverschillig liet! Maar „FLEHITE' riep me wakker, Toen ze heeft* geannonceerd, Dat een pracht'ge tin collectie Door haar werd geëxposeerd. Dat's voldoende! Als „FLEHITE', Voor iets extra's gaston noodt. Was hot al lijd iets bijzonders Wat ze haar bezoekeis bood. Hare naam is een garantie, Onvoorwaardelijk, beslist. En toen ik mij hedenmiddag, Rust:g kalm had vergewist. Van het schoons daar thans aanwezig, Moest ik weer verklaren gaan: „Wat „FLEIIITE" doet", <x lezers, ,.Dat blijkt altijd welgedaan!" Ga eens kijken, stadgenooten! Houd hiervoor een middag vrij Ga dit interessant gebeuren Niet gednchtenloos voorbij! Schitt'rend praalt een groote „schat" in Een omgeving ideaal! Oude. Vaderlandsche rijkdom. Sober, slemmig, grootsch, massaall Hier waart rond de geest der vad'rert Stil in 't waardig grijze kleed. "t Wa6 „FLEHITE" die dit wonder Voor ons saam verrijzen deodM „Tin", dat heelc kleine woordje. Heeft me weer opnieuw geleerd, Hoe men leerzaam kan genieten. Als ..FLEHITE" exposeert. GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden) *1 Genève, IS Sept. De ontwapeningscom missie der Volkensbondsvergadering heeft hqden de beido voornaamste artikelen v^p het ontwerp inzake de financieele hulp aan .ccn aangevallen, of bedreigden staat aan vaard. Bij art. 2, dat de voorwaarden voor hulp verleening in hot geval van een dreigenden aanval omschrijft, kwam men tot een ver gelijk. In naam van de geheele delegatie zette de gezant Goeppert opnieuw het Duitsche standpunt uiteen, waarbij zich indertijd ook Italië, Japan en Hongaxlje aangesloten hadden. De voorstanders van het zoogenaamde minderhéidsvoorstel, ver klaarde Goeppert, geluoven niet zoo ver te kunnen gaan om reeds vóór het uitbreken der vijandelijkheden een leening toe te slaan, want het verstrekken van een leening komt er op neer, dat de Volkenbond roeds onherroepelijk positie kiest, zoodat hij niet meer als bemiddelaar in het geschil kan optreden. Bovendien zou do staat, die de leening heeft gekregen, zijn houding kun nen wijzigen en op een bepaald oogenblik. zelf tot don aanval overgaan. Hij verklaarde daarna in te stemmen met een gewijzigde redactie van den Neder* landschen afgevaardigde. Volgens deze lezing komt financieele hulp in het geval van een eenvoudige bedreiging met oorlog alleen dan in aanmerking, wanneer de Vol* kenbondsraad gelooft, dat de vrede niet an ders bewaard kan worden. Dc Duitschp in stemming met deze redactie is afhankelijk van de voorwaarde, dat in een ander arti kel waarborgen geboden worden voor een doelmatig toezicht, dat de leening louter en alleen voor het beoogde doel gebruikt wordt.. Lord Robert Cecil keurde de verklarin gen van den Duitschen gedelegeerde goed en aanvaardde dc nieuwe redactie, die een parig aanvaard werd, nadat ook Italic en Japan, evenals Frankrijk. België en Fin land, van hun verder gaande eischen had* den afgezien. GEHEIMRAAD EDUARD SACHAU OVERLEDEN. B e r 1 ij n, IS Sept. (V.D De nestor der Duitsche oriëntalisten geheimraad prof. Eduaivj Sachau is gisteren in den leeftijd \an 85 jaar overleden. Geheimraad Sachau is de eerste directeur geweest van het orientalist:sche seminarium aan de univer siteit te Berlijn, terwijl hij lid was van de Fruis'schc academie der wetenschappen. Van 1S76 tot voor betreffelijk korton tijd heeft hij aan de Berlijnsche universiteit zijn colleges gegeven. MANOEUVRE-ONGELUKKEN, Koningsbergen, 19 S e p t, (H. N.) Bij manoeuvres in de buurt van Gradfeld zijn een officier en twee ruiters van hun paar den geworpen en zoo ongelukkig terecht ge komen, dat zij alle drie overleden zijn. VERVOLGING VAN EX-PRESIDENT LEGUIA. Lima, 18 Sept, Door de nationale recht-» bank is een vervolging ingesteld tegen ex- president Lcguia, die afgezet is en thans opgesloten zit in de gevangenis to Lima, evenals tegen den vroegereri eerste-mlnister, die thans naar 't buitenland gevlucht is. Le- guia wordt beschuldigd van omkooperij.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 2