J./.scl dnr r UTR:STF:17Tel:l/r5 St. EM I LION HARTELIJKE WOORDEN TOT MR. PATIJN Sodaiitas medkorum \Jfi' ijifc&S vfKWTOft De gemeenteraad neemt van hem afscheid Een huldeblijk namens de secretarie Een kort geding DE WEDUWE VAN MULTATULIf Havik 41 - Tel. 292 De lichtweek in Groningen Jubileerende winkeliers- vereeniging HUMORHOEKJE 1924 Per flesch f 1.40. Per anker f 5C Een man van onkreukbare eerlijk heid en trouw, karakter en groote toewijding 'sGravenhage.29 Sept. In de heden middag gehouden raadsvergadering deelde de burgemeester mede. dat als architecten tegeD oen jaarlijksch honorarium van ƒ6000 tot bet maken van ontwerpen voor den stad hulsbouw zijn uitgenoodigd de heeren Du dok, Staal, Luthraann, Kropholler on Roo- sènburg. Na afhandeling van nog enkele punten der agenda, o.a. de kunstsubsidies, was ton slotte aan de orde do brief van mr. J. A. N. Patijn, houdende bericht, dat hij aan H. M. de Koningin verzocht heeft niet in aanmer king te komen voor herbenoeming tot bur gemeester na het verstrijken van zijn twee den ambtstermijn. Wethouder v. d. Meulen zeide, dat op het verzoek van het college de brief van mr. Patijn als laatste punt van diens laatste ver gadering onder zijn leiding is geplaatst. Want het college wilde een enkel woord dienaangaande spreken. De 12 jaren. aldus zeide de wethouder onder meer gedurende welke u, mr. Pa tijn, het burgemeesterschap van onze stad hebt bekleed, is een tijdvak geweest van groote bewogenheid. Kort voor het einde van den grooten oor log trad u op in een tijd, toen het eone schokkende voorval het andere achterhaal de. Vanzelf spreekt, dat ook de gemeente den terugslag van de wereldgebeurtenissen en van de gewijzigde economische omstan digheden ondervond. Moeilijke vraagstuk ken vroegen de aandacht en in menig op zicht moest een andere koers worden ge volgd. De omstandigheden waren voor hen, die aan het bewind waren, vaak uiterst moeilijk; hun taak daardoor tevens soms in hooge mate ondankbaar. Intusschen heeft toch onze gemeente se dert een groote vlucht genomen. De bevolking is sedert uw optreden met pl.m. 90,000 zielen, ongeveer een vierde ge deelte van het aantal inwoners in 1918, toe genomen. Door de toevoeging van Loosdui nen werd haar oppervlakte met meer dan de helft van die in 1918 vergroot en weder om staan wij voor een nieuwe uitbreiding, welke reeds sedert langen tijd in voorbe reiding is. Het bestrate oppervlak nam van rond 3.7 milliocn tot rond 6.7 millioen M2 toe. Het aantal woningen vermeerderde van 76,000 tot ongeveer 113,000. Stelt men naast dozo cijfers enkele an dere, dan ziet men, hoezeer er in deze perio de gestreefd is orn te komen tot een doel matiger bestuur. Een enkel voorbeeld: liet aantal ambtenaren der secretarie is niet toe genomen. integendeel. Als de afd. belastin gen. welke door het gewijzigde stelsel van de belasting-administratie belangrijk klei ner werd, niet wordt medegerekend, is nog het aantal ambtenaren van 293 op 1 Januari 1919 gedaald op 274 thans; het politieperso neel (de brandweer daaronder begrepen), is met nog geen 50 man, d.w\z. met slechts 3 vermeerderd. Vooral dit gebied, dat van de efficiency, had uw bïzondere aandacht Ik verklap geen geheim, als ik zeg, dat u critisch stond te genover elke aanvrage van nieuw personeel, dat u er steeds op uit was om uitgaven tot het strikt noodzakelijke terug te brengen. Wel is de periode van uw burgemeester schap rijk geweest aan het uitvoeren of voorbereiden van belangrijke besluiten en maatregelen; Ik noem de voorbereiding van den stadhuisbouw, de uitvoering van den aanleg van nieuwe verkeerswegen, de stich ting van het Zuiderpark, den rnuseumbouw, den aanleg van de tweede Schevcningsche binnenhaven, de asphaltcering, het ontwerp voor de nieuwe groente- en fruitmarkt, het Westbroekpark, de Binckhorsthavens. het totstandkomen van het gemengd trambe drijf, den aanleg van nieuwe kanalen, den aankoop van Meer en Bosch en Ockenburgh, den afvoer van vuil, den bouw van een reeks van gebouwen voor do volkshuisves ting en het onderwijs. Bij de voorbereiding van al deze beslui ten en maatregelen hebt u steeds een zeer werkzaam aandeel gehad, uw meening ken baar gemaakt, uw kritiek, waar u het noo- ditr vond, niet achtergehouden. Met groote warmte hebt u steeds uw meening verde digd: groote vasthoudendheid kenmerkte dc bestrijding van meeningen, welke u niet deelde. Evenwel, of u vóór of tegen was. sUeds toonde u de zaak waarom het ging geheel te beheerschen. Niemand Is meer bevoegd hiervan te ge wagen dan uw medeleden van het college. Dal zooveel door ons kon worden voorbe- heid is voor een goed deel te danken aan uw leiding van hun vergaderingen, maar bovenal ook aan uw voorbeeld van plichts betrachting. U gaf u aan uw ambt met uw geheele persoonlijkheid, zonder eenig voor- oehoud. Wij hebben van nabij gezien hoe u tot stads „oorbaer" „gewaeckt, geslaeft en godraeft" hebt. Wat is er niet binnen de muren van het Stadhuis van u gevergd en vooral: wat niet daarbuiten, ook van me vrouw! In het bizondcr door de beteekenis van onze stad in den laats ten tiid als inter nationaal centrum. Maar hierover uit te weiden valt niet bin nen het bestek van mijn rede. Mijnheer Patijn! Het was uw medeleden van het college een behoefte hiervan open lijk te getuigen. Voor hun waardeering van uw persoon hebben zij u binnenskamers de bewijzen reeds gegeven. Zij stellen er echter prijs op hier hun dankbetuiging te herha len voor uw leiding van hun vergaderingen en voor uw medewerking in tal van gelegen heden bij het oplossen van zooveel moeilijke vraagstukken ondervonden. Hun beste wenschen begeleiden u en me vrouw op uw verderen levensweg (Applaus). Als oudste lid van den Raad spreekt de heer Snoeck H.enkeraans- Deze verklaarde, dat de raadsleden, wan neer zij afscheid nemen van mr. Patijn, dit doen met eenigc ontroering, omdat zij we ten, dat van hen heengaat 'n man van on kreukbare eerlijkheid en trouw, een man van karakter en van groote toewijding, die aan het belang van 's-Gravenhage zijn volle- kracht en zijn volle liefde gaf. „Wij doen het ook met zekere vreeze. Hetgeen de mcnsch bezit wordt in den regel eerst ge waardeerd, als hij het gaat verliezen, bij on zekerheid van hetgeen hij er voor in ruil zal ontvangen. Dit geldt bij de waardeering van voorwerpen Het geldt ook bij dc waar- decring van personen gesteld op verant woordelijke plaatsen." Gij gaaft in alles uw volle persoonlijkheid En op dit oogenblik zegt s-Gravenhage u daarvoor dank. Ik denk bij het laatste vooral aan uwe aanraking met personen of kringen uit an dere landen. 's-Gravenhage voelt on leeft meer dan etnige andere Nederlandsche stad i n- ternationaal. Daarin ontmoetten el kaar burgemeester en burgerij met volko rnen sympathie. Het is dc groote trots van een Haagschen jongen ais hij voor 't eerst met enkele woor den in een vreemde taal een buitenlander den weg heeft kunnen wijzen in 's-Graven hage. Gij. hooggeachte burgemeester, hebt niet den weg gewezen in 's-Gravenhage aon ééncn buitenlander. Gij weest den weg naar; 's-Gravenhage in het buitenland. Mijnheer Patijn, u legt het burgemeester schap neer, maar uw nog jeugdige kracht, uw vitaliteit, uw belangstelling in dc pu blieke zaak zijn even zoovele bewijzen, dat u het werken nog niet wenscht te staken, toonen dat u ambtelijk of buiten-ambtelijk, nog arbeid zult vinden. Wij wenschen u blijmoedigheid, gezondheid en kracht toe odi met succes nog menig goed werk aan te vatten, zij 't van kleineren omvang dan uw arbeid in en voor 's-Gravenhage. De Hage naars zullen met groote sympathie u volgen op uw verderen levensweg. Het moge u, geachte burgemeester cn tne- .rouw Patijn, welgaan tot in lengte van da gen. Burgemeester P a t ij n zeide hartelijk dank voor de goede wenschen en bepaalde zich tot een kort persoonlijk woord. Hij herhaal de dat hij niet genoeg kan waardéeren de samenwerking welke hij met dc wethou ders heeft gehad. Zoo weinig is hij verza digd van zijn ambt, dat hij verzekert niet dan zeer noode er van te scheiden. Het bur gemeesterschap van Den Haag is een zeer fraaie betrekking. Er is zulk belangrijk werk te doen en men kan zooveel bereiken, dat dit op zichzelf al een buitengewone aan trekkelijkheid van hel ambt is. Ook brengt het in aanraking met zeer vele menschcn, wat ook kleur geeft aan het ambt. Indien hij uiettorain nu geheel vrijwillig heen gaat, dan Is dit uit overweging, dat na 12 jaar een dergelijke betrekking verricht te hebben het in belang van gemeente en per soon is haar neer te leggen. Daartoe neemt ze den persoon te veel in beslag. Een der moeilijkheden van 't ambt is zich neer te leggen bij besluiten, waarmedo men het niet eens is. Waardeering in de laatste dagen van zeer ver politiek gesproken van hem staande personen, stelt hij zeer op prijs en hij verzekert de grootste hoogach ting te hebben voor personen, die politiek zeer ver van hem af staan, die hij hier heeft lecren kennen. Van velen in de zaal heeft hij veel vriendschap genoten cn hij zal aan hen met groot genoegen terugdenken. De toekomst van Den Haag ziet er niet zoo mooi uit; er zijn donkere wolken aan den horizon, maar voor groote bezorgdheid is er geen reden. Hij heeft hoop, dat als we niet alleen op den a.s. winter zien, die moeilijk zal zijn en veel werkloosheid zal brengen, dat men dan de toekomst met nieuwen moed tegemoet mag zien. Den Haag toch heeft onuitputte lijke mogelijkheden. Moge 't den Raad gegeven zijn, krachtig mede te werken tot den bloei der gemeente Den Haag. (Applaus). De raadsleden reikten den burgemeester do hand, waarop de vergadering werd ge sloten. 'e G ra v.en ha ge, 29 Sept. Hedenmor gen werd door de ambtenaren van de af- deelingen Algemeene Zaken en Kabinets zaken ter gemeente-secretarie, die in nauw verband met den burgemeester hebben sa mengewerkt. van dezen afscheid genomen. De referendaris, de heer Dc Voort, merk te onder meer op, dat de ambtenaren niet alleen plichtmatig, maar ook met liefde cn toewijding hun werk steeds hebben ver richt, vooral ook, omdat de burgemeester hen voorging in de hoogste opvatting van toewijding voor de gemeentebelangen. Namens de ambtenaren bracht hij dank voor de aangename en sympathieke wijze waarop de burgemeester verschillends ambtenaren, na oogenblikken van hun gs- troffen leed, toesprak, en in- het bijzonder voor het groote vertrouwen, dat hij aan de ambtenaren, die jaren met hem samen werkten, hsoft geschonken, waardoor het werken onder den burgemeester in hooge mate werd veraangenaamd. Voorts vestigde hij de aandacht op uet voorgaan van don burgemeester om de in gezetenen voor zooveel in zijn vermogen lag, tegemoet te komen en hij wees er te vens op, dat de ambtenaren en de chefs en waarnemend-chefs van de beide afdeelir»- gen in het bijzonder, in deze 12 Jaren tijüs hern hebben leeren hoogachten en waardeu ren Namens de ambtenaren bood hij den bur gemeester een gouden vulpenhouder met inscriptie aan en ccn door den heer Linc- kens, werkzaam aan de afd. A. Z., vervaar digde oorkonde, waarop op zeer kunstzin nige wijze het wapen van den Haag, het familiewapen van mr. Patijn en het Raid- huis zijn afgebeeld. De burgemeester bedankte voor deze blij ken van belangstelling, waarbij hij zich :n waardeerende woorden uitliet over het werk van de Haagsche ambtenaren. Hij schonk gaarne zijn vertrouwen daar, waar bleek dat men het waardig was. De heeren de Voort en Robin, die in meer vooraanstaande posities gedurende 12 'aren met den Burgemeester gewerkt hebben, ont vingen als souvenir een gouden vulpotlood met inscriptie. De journalisten der perstribune in den gemeenteraad hebben hedenochtend ten huize van den burgemeester een bloem stuk doen bezorgen. Na zijn afscheid hedenmiddag van den Haagschen gemeenteraad, heeft de altreden de burgemeester, mr. Patijn, hedenavond de residentie verlaten. Aangezien de oude trustee van de leening der Sodaiitas Medicorum, die door de laatste vergadering van obiigatiehouders was a/gezet, weigerachtig bleef de boeken en bescheiden over te dragen aan dc nieu we trustee, heeft deze, jhr. mr. Vou Asch van Wijck, In kort geding voorziening ge vraagd. De president der Haagsche recht bank heeft thans bevolen, dat dc oude trustee, de X.V. Trustkantoor voor beleg ging cn administratie, zoo noodig met de hulp van den sterken arm binnen '24 uur na beteekening van het vonnis zal moeten afgeven alle boeken en bescheiden der Sodalita6-leening. Tevens werd verboden zich nog langer als trustee voor te doen, of als zoodanig te handelen, terwijl voor iedere overtuiging van dit verbod dc ge daagde een bedrag zal moeten betalen \an 23.000. DE INBRAAK TE BARENDRECHT. Nog vier arrestaties» Barendrecht, 29 Sept. In verband met de inbraak Zaterdag te Barendrecht kan nog worden gemeld dat in den lo^p van den dag to Rotterdam behalve den op heeterdaad betrapte inbreker nog vier per sonen zijn gearresteerd Het zijn dc 3 broers H. P.. I P. en C. P. en een zekere W. F- Alle vier hebben bekend medeplichtig te zijn aan bovenbedoelde inbraak. Bij con- troleering van de genomen vingerafdruk ken is bovendien gebleken dat er overeen komst bestond met de te Heinenoora nabij Barendrecht gevonden vingerafdrukken van een inbraak bij Dr. de Reus. aldaar. Verschillende dezer gestolen voorwerpen zijn in beslag genomen De 5 inbrekers zijn nog Zaterdag naar de gevangenis to Dor drecht overgebracht Drie der gearresteerden waren eerst de vorige week Zondag uit de hechtenis ont slagen INBRAKEN TE HELMOND. Op een paar plaatsen. Helmond, 29 Sept. Wederom is op een paar plaatsen in Helmond ingebroken. In de woning van den heer A. v. d L., di recteur van de arbeidsbeurs cn penning meester van een woningbouwvereniging, hadden ongewenschte bezoekers zich toe gang verschaft door middel van het breken van een ruit. De buit was betrekkelijk ge ring. Voorts is ingebroken bij den heer S., een winkel in de Hemclrijkstraat. Ook hier was de buit gering. Tenslotte zijn in den afgeloopcn nacht op twee andere plaatsen in de stad pogingen gedaan tot inbraak, doch deze zijn niet gelukt. Het aantal inbraken neemt hier den laatsten tijd zeer tos. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek In. MIJNWERKER GEDOOD. Heèrlen, 29 Sept. Zaterdagmiddag ge raakte de ondergrondschc mijnwerker W. Rood krans, van Nieuwenhagen, op de Oranje-Nassaumijn II onder afvallend ge steente, waardoor hij werd gedood. De ge troffene laat een vrouw en 4 kinderen achter. De cremaiie van Mevrouw M. F. C- Hamminck Schepel Een moedige en dappere vrouw Onder zeer groote belangstelling is Maan dagmiddag op Westerveld bij Velzen de ver- assching geschied van het stoffelijk over schot van mevrouw M. F. C. Hamminck Schepel, de weduwe van Multatuli. Aanwezig waren bestuurdereri van het Multatuli Museum, de heer J. de Gruyter, uit Amersfoort, schrijver van de biografie van Multatuli, mevr. dr. J. v. d. Bergh van Eysinga—Ellas uit Santpoort, de Kinderen van den uitgever van Multatuli. G. L. Fun- ke, namelijk de heer J. P. Funke en mevr Kley—Funkc, velen uit de vrijdenkersbewe ging, o.a. de S3-jarige heer Lansen, en vele anderen. Allereerst heeft, blijkens het verslag in do X.R.C., de heer Gotzen, voorzitter van het Multatuli Museurn gesproken, die zeide, dat men was gekomen om afscheid te ne men van deze moedige cn dappere vrouw. Zij was niet alleen onbaatzuchtig, maar zij heeft haar geheele leven gegeven als een opoffering. Zij heeft Multatuli gesteund door haar medeleven en groote bezieling in den strijd voor waarheid en recht. Multatuli leeft ook voort door haar. Zij heeft ver scheidene bijdragen gegeven om hem te neren on zij heeft een eerezuil voor hem op gericht door het uitgeven van zijn brieven aan haar. Zij heeft hem getoond als een man uit éón stuk. die steeds dezelfde is ge bleven. Als voorzitter van het Multatuli Mu seum dankt spreker haar voor alles wat zij voor hem en het museum geweest is. De ar beid van het museum zal worden voortge zet in zijn geest, dus zal het groote Mul- tatuli-monument blijven voortleven. Daarna sprak de heer Adam Haag, litera tor to Wassenaar, die zeldo de overledene reeds vijftig jaar geleden te hebben leeren kennen. Zijn gansche leven heeft hij haar hooggeacht. Hij dankte haar voor de liefde aan hem betoond, waarin zij voor hem meer dan een moeder is geweest. Hierna heeft de heer J. G H. Versteeg ge sproken als voorzitter van de afdeeling Den Haag van de vrijdenkersvereeniging De Da geraad, van welke afdeeling de overledene eerelid was. Al hebben wij, zeide spreker, gebroken mot iedere gedachte van persoon lijko onsterfelijkheid, voor ons blijft als kostbaar bezit de herinnering. Spreker her dacht, hoe Multatuli van de overledene heeft getuigd als zijn onvergetelijke vrouw Zij heeft den moed gehad te leven in den geest van Multatuli. Deze vrouw heeft niet tc vergeefs geleerd, zeide spreker. Daarna bracht de heer G. Sandersom uit Amsterdam een laatsten groet uit naam van de zusiers van de overledene. De heer Andries de Rosa, uit Amsterdam, sprak als voorzitter van het hoofdbestuur van de Arbeidersvereniging voor Lijkver branding. Spreker memoreerde, dat Mul tatuli de eerste Nederlander is geweest, die weigerde zich tc laten begraven. Ook in dit opzicht is zijn vrouw hem gevolgd cn han delde zij geheel in zijn geest. Ten slotte heeft mevrouw Franken ge sproken, die dank bracht aan hoar, die zoo vele jaren geleden aan de vrouwen het voor beeld gaf, wat zij moeten doen 'voor haar mannen, om hun troost en bezieling te go- ven in den strijd. Spr. memoreerde, dat zij ook nu voor de moderne vrouw nog steeds het lichtend voorbeeld is. Nadat do kist was gedaald, onder het spe len van het Gebed uit Madame Butterfly van Puccini, heeft luit-kol. Merens uit naam van de familie dank gezegd voor de belangstelling. FABRIEKSBRAND TE ALMELO. Een„ruwerljn totaal uitgebrand. Almelo, 29 Sept. Door onbekend geble ven oorzaak is hedonmiddag braid ont staan in de „ruwerij'" van de textielfabriek van de firma Hedeman. waardoor het ge bouw totaal uitbrandde. F.enigc machines van aanzienlijke waarde gingen verloren; zij waren echter verzekerd. Het werk op de fabriek zal normaal voortgang vinden Ook zullen er geen ontslagen plaats hebben PRIMA ADVOCAAT, BOERENMEISJES, BOERENJONGENS, V00BURG8, MASSA's SCHILLETJE. alsmede te bokende „OUDE KLARE" merk „Ouwe Duijs" i f 3.25 por Liter. Verkrijgbaar 1. d. Slijterij in Gedistilleerd Een sprookjesachtige aanblik Groningen, 20 Sept. Hedenavond te half negen zal do burgemeester van Gro ningen de Groningsche lichtweek openen, die ter gelegenheid van het zilveren jubileum der Groningsche winkeliersvereniging zal worden gehouden van 29 Sept. tot i October Zooals reeds gebleken is bij de proefverlich- ting zal de stad een sprookjesachtigen aan blik bieden. Vele straten hebben een ver lichting door gekleurde lantaarns, lampen on schilden, evenals sommige grachten. Vele gebouwen en particuliere perceelen zijn ge ïllumineerd of worden door floodlight be schenen. Bijzonder mooi is de Martinitoren, die ge deeltelijk groen, gedeeltelijk wit de Gro ningsche kleuren is verlicht. Ook er- schillende andere torens, het stadhuis, het station, het Academie-gebouw, het Goudkan toor, tal van banken, bioscopen, café's, enz. hebben een smaakvolle lichtversiering ge kregen. In verschillende grachten zijn gekleurde fonteinen en watercascades aangebracht. In het verbindingskanaal zal het lichtschip van de Holl. Draad- on Kabelfabrlek varen. Feeëriek lijkt ook het plantsoen met zijn kleurige belichting van den muziektempel en van den vijver met zijn spuitende fontei nen. Aan dc lichtweek zijn tal van feestelijkhe den verbonden, o.m. een watercorso. Woensdagmiddag recipieert het bestuur der jubileerende Groninger Winkeliorsver- eoniging. DE 1071 METER. Storingen door Oslo. De Ned. Chr Radio Ver hoeft Zondag de avondgodsdienstoefening uitgezonden op '298 meter en niet, zooals gewoonlijk, op 1071 meter, omdat, naar do omroeper mede deelde. er duizenden brieven waren ontvan gen met klachten over do groote storingen door Oslo op 1071 m.. speciaal tusschen half zeven en half acht. De 29S m. is niet ideaal, maar van twee kwaden koos men hot minst slechte. Van Woensdag af krijgen A.V.R.O. en V.A.R A. de 298 cn 1071 m. De 1875 m. was Zondag in den vooravond ook lang niet zuiver Er waren vrij sterk storende fluittonen en seinen ilïbld) MR. A. SIGMOND.T Bekend ingezetene van Dordrecht. Te Dordrecht is in den ouderdom van 63 jaar overleden mr. A. SigmoncJ, sedert 19:5 notaris aldaar. Naast zijn uitgebreide no tariswerkzaamheden na ra de overledene ook de advocatcnpractijk waar. In ïuni was hot 40 jaar geleden, dat hij als mee&ter 'u do rechten te Leiden is gepromoveerd. Pij \ya6 een steunpilaar van de Ork^» ••mi- ging, waarin hij jaren lang heeft nsoge speeld. De afdeeling Dordrecht van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst heeft hij in verschillende bestuurs functies gediend, de laatste jaren als voor zitter. Tsvcne was hij voorzitter van de on- derafdeelingen zangvereeniging on orkest- vereen iging iff) m „Hoe kwam Karei toch rijn been te breken „Zie lij die trap 1" „Jawel „Nou Karei niet." Passing Showt,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 6