PIANO'S ORGELS CEMENT GERO ZILVER GERO TIN GERO GROMALCA NIEUW PARIJS JOH. DE HEER A. H. van NIEUW KERK Nederland en België SPECIALE ETALAGE Derde lezing van baron Rengers LANGESTRAAT 35 TEL. 308 Geïllustreerde Prijscourant wordt U gratis verstrekt Inbreker gearresteerd te Tilburg Alle merken A. N. HINDRIK3 Handel in Bouwmaterialen RADIOPROGRAMMA Alle Meubelen worden in eigen fabriek volgens elk ontwerp vervaardigd in prima uitvoering Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 HUMORHOEKJE INSECTEN-RESTAURANTS. Er zijn enkele van clie planten, die als het ware verzamelplaatsen zijn voor allerlei vlinders en andere insecten, omdat zij den bezoekers met. een uithangbord schijnen to lokken, waarop zooiets staat als „lunch room'' of „restaurant". Evenals de naar voedsel of lafenis snakkende reiziger in een vreemde stad rondspeurt naar een van deze opschriften, zoo schijnen de insecten met hun antennes de lucht af te zoeken naar de hun als lafenis- of voedselbrengen- de objecten bekend staande planten. Een wel zeer bekend voorbeeld is in den zomer de heide voor de bijen en een ander is monnikskap voor de hommels. Ik had wel eens het genoegen een grooten speerdistel in mijn tuin te kweeken, waarvoor citroen vlinders een bizondere voorkeur hadden Soms zat er oen dozijn van die dieren met hun prachtig geel of licht zeegroen gekleur de en mooi gevormde vleugels op. Dezen zomer verschafte een Budleya in mijn tuin me uren en uren achtereen genot door als restaurant te fungeeren voor meestal Kleine Vosjes, een enkele maal ge ëscorteerd door Witjes, Pauwoog of Atalan ta. Op het oogenblik vieren de herfstasters hoogtij! Ze pronken nog altijd met veel paarse bloemen met gele meeldraden. Al zijn er ook enkele soorten al verdwenen, de allerlaatste doen het, dank zij het prach tige herfstweer, nog uitstekend en lokken met hun uithangbord honderden bijen, dio dan ook niet achterblijven! Niet alleen ho ning peuren ze: de korfjes aan de pooten zijn beladen met flinke stuifmeclballetjes. Gaat u daar eens een half uurtje bij staan, ge zult er zeker volop van genieten. En neem uw kinderen mee. Wees maar niet bang, dat de bijen zullen steken. Dat doen ze vast niet, A. JOMAN. VPAAGT WINKELIER OF NV HUL5KO TStïzoo AMERSFOORT Geen twee landen méér op elkaar aangewezen Leiden, 2-4 October. In de derde en laat ste lezing, dio de heer Th. van Wcldercn baron Rengers vanmiddag in het klein- auditorium van het Academiegebouw te Leiden gehouden heeft, sprak hij als zijn meening uit, dat do natuur geen twee lan den meer op samenwerking, ja samcnsmel ting heeft aangewezen dan België en Ne derland De politiek heeft hen echter eeu wen lang gescheiden en de bijzondere poli tieke ontwikkeling heeft op elk een zooda- nigen nationalen stempel gedrukt, dat een samensmelting, niet alleen van Nederland met Belgie, maar ook van Nederland met Vlaanderen niet wel meer mogelijk schijnt. Ook in België heeft zich een nationaliteit gevormd, wier wezen nu tijdelijk in de schaduw staat tengevolge van den taai- strijd. Splitsing van België schijnt niet tot eën wenschelijk resultaat te kunnen voe ren. Ook de Vlamingen hellen in den grond meer tot den Belgischen staat over dan tot Nederland en Nederland heeft niet getoond een Groot-Nedcrlandschen staat te ver langen. Wel zou een innige samenderking op economisch gebied in hooge mate gewensent zijn, maar die coöperatie zal 6lechts tot op zekere hoogte verwezenlijkt kunnen worden nu België zich militair met Frankrijk heeft verbondpn (niet allien op papier, maar in feite), zulk een verhouding moet op gege ven oogcnblikken de politiek, ook de econo mische beïnvloeden. Nederland, hoe gevaarlijk onze positie ook zij, dient zijn politieke bewegingsvrij heid te behouden en er is dientengevolge geen identiteit tusschen de hoogste belan gen der beide landen. Dit beletsel voor innige politieke vriend schap vloeit voort uit oorzaken, die niet wortelen in de verhouding der twee landen op zich zelf, maar in het antagonisme der Grooto West-Europeesche Mogendheden. Alles moet gedaan worden om to voorko men, dat de stemming tusschen de beide landen wordt vergiftigd. Slechts politiek noodlot scheidt de beide staten, geen intrin sieke tegenstelling. Zoolang de rivaliteit tusschen de West- Europcesche groote staten blijft bestaan, zal er geen spraak kunnen zijn van een volle dig heldere verhouding tusschen Nederland en België; maar wederzijds moet altijd door gestreefd worden naar de bevordering van West-Europeeschc toena lering. de ecnige atmosfeer, waarin vr'ondschap tus schen E^elgië en Nederland en dientenge volge dc Nederlandscho beschaving blijvend kan gedijen. INBRAAK OM EEN VISUM, Een jongeman in Boedapest aangehouden. Maandag j.l. heeft een 21-jarige schilders knecht te Boedapest een inbraak in het Ne derlandscho consulaatgenpraal te Boedapest gepleegd. De man werd op heeterdaad be trapt, doordat een der vrouwelijke bedien den van het Gezantschap naar het consu laat-generaal wilde gaan cn door de glazen deur tot haar schrik zag, dat van binnen het licht aan was en iemand zich met de zegels bezig hield. Zij haalde een politie agent, met wien zij in dc kanselarij van het consulaat-generaal het Jongmensch aan trof, die juist een visum in zijn paspoort stempelde. Hij gaf op, niet te hebben wil len stelen, doch wegens geldgebrek zich het visum op deze ongewone manier te hebben willen verschaffen. (Hbld.) AANVULLING DER REGISTRATIE WET. e Het wetsvoorstel-Floris Vos, Blijkens de toelichting op het voorstel van wet van den heer Floris Vos, tot aan vulling der registratiewet, is het de bcdoo ling van den voorsteller een middel aan te geven om aan den landbouw tegemoet te komen Daaroin wenscht hij te bepalen, dat wanneer een gehuurd eigendom wordt ver kocht dezo verkoop de huur niet breekt. De voorsteller meent, dat in art. 1612 van het Burg. Wetboek reeds een erkenning van dezen cisch ligt, PROF. NOLEN 50 JAAR DOCTOR. Eon huldigingscomité gevormd. Men meldt ons uit Leiden: Maandag is het 50 jaar geleden, dat prof. dr. W. Nolen, oud-hoogleeraar in dc interne geneeskunde aan de Leidsche universiteit en oud-directeur van het Jloode Kruis zie kenhuis te 's Gravenhage, aan de Leidsche universiteit promoveerde tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld: Ilheumatismus gonorrhoicus. Naar wij vernemen heeft zich onder voor- zitterschaD van prof. J. A. J. Barge, voor zitter der faculteit van geneeskunde te Lei den, een commissie gevormd, ten einde den eminenton geloerde op den dag van zijn gouden doctoraat to huldigen. UIT DE STAATSCOURANT. Met ingang van 1 November bevorderd tot officier bij de marinestoomvaartdienst eerste klasse L. C. Kooien en A. D. Jong- kers; de titulaire rang van kapitein ter zee verleend aan den kapitein-luitenant ter zee T. Akkerman met eervol ontslag uit den zeedienst en aan den geponsionncerden kapitein-luitenant ter zee W. J. Smit; bevorderd tot kapitein ter zee de kapi tein-luitenant ter zee D. Vreede; tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee le klasse J. I. Lcutscher en tot lui tenant ter zee le klasse de luitenant ter zee 2e klasse A. J. van Hemert; met 30 October is de kapitein ter zee C. Rühl eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. pantserschip Jacob van Heems kerek; f is de kapitein-luitenant ter zee J. J. van der Linden eervol ontheven van de .waar neming van het bevel over Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord en hem opgedragen het bevel over Hr. Ms. wachtschip Jacob van Heemskcrck; is de kapitein ter zee M. H. van Duim met 30 October eervol ontheven van het be vel over Hr. Ms. pantserdekschip Gelder land en hem opgedragen het bevel over Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. VAN Na hel plegen van een tweetal inbraken. Door een revolverschot getroffen Tilburg, 21 Oct. Vanmorgen omstreeks half vijf heeft een agent van politie in dc Schijfstraat alhier twee mannen aange houden, die geen voldoende antwoord wil den geven, op de vraag vanwaar zij kwa men, Toen de agent de mannen wilde mee nemen ter fouilleering, greep een hunner hem aan, terwijl de tweede achter den agent 6prong. De agent rukte zich los, trok zijn revolver en sommeerde dc mannen te blijven staan, hetgeen zij niet deden, waar op hij een schot loste en een der mannen in het zitvlak trof. De andere nam de vlucht. De gewonde man werd meegenomen naar het bureau van politie, waar op hom werd bevonden een stel zwaar inbrekers- werktuig cn ongeveer 300 aan klein geld. De man wilde aanvankelijk niet zeggen hoe hij aan het geld kwam. Doch ecnige uren later werd opgave gedaan, dat was ingebroken in het magazijn van de firma Van Iloekel aan do Utrechtschostraat te Tilburg. Daar was een brandkastje van dc plaats gesleept, opengesneden, terwijl het geld dat zich erin bevond was meegeno men. Ook bleek nog te zijn ingebroken bij de firma Hamer van Belle, aan dc Elle- boogstraat. Het kantoor werd daar geheel doorzocht, doch er is niets ontvreemd. Dc aangehouden inbreker bekende dat hij ergens in Tilburg had ingebroken, waar wist hij niet, omdat hij ter plaatso niet be kend is. Hij weigerde op te geven wie de J persoon is, die bij hem is aangetroffen. De aangehoudene is een zekere J. H., af komstig uit Rotterdam, die reeds meerdere malen met de justitie in aanraking is ge weest. De gewonde inbreker is hedenmiddag per ziekenauto naar het lluis van Bewaring te Breda overgebracht, waar operatief zal worden ingegrepen om den kogel te ver wijderen. Geen wo/, x ^aarWybei:t, Een das verwent Uw hals. Neem WyberL Hel beste afweermiddel tegen verkoudheid en besmetting. Keuze uit voorraad van meer dan 500 instru menten. Betaling vanaf f 5,— per maand. VARKENSMARKT Tel. 1309 Amersfoort Tel. 1309 Grootste Piano- en Orgelmagazijn in Nederlands Groote Koppel 11 Tel.1135 NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR ARMENZORG EN WELDA DIGHEID. Een motio. Amsterdam, 24 Oct. Na de heden gehouden besprekingen van de prae-advic- zen in dc vergadering van de Nederland- sche Vereeniging voor Armenzorg en Wel dadigheid, onder voorzitterschap van oud- Minister de Visser, is de volgende motie aangenomen: „De algemcene vergadering van dc Neder- landsche Verecniging voor Armenzorg cn Weldadigheid, bijeen te Amsterdam op 24 October 1930, kennis genomen hebbende van dc uitge brachte prao-adviezen omtrent voorkomen en bestrijden van bedelarij en landlooperij; gehoord de daarover gevoerde besprekin gen en den weerklank, dien een en ander in de vergadering heeft gevonden noodigt het bestuur ten dringendste uit, zoo spoedig mogelijk te bevorderen, dat, in den geest dier adviezen en besprekingen, do noodigc samenwerking tusschen dc parti culiere instellingen onderling en op grond daarvan overleg en samenwerking tusschen de overheid, in het hijzonder de Rijksover heid, en tusschen genoemde instellingen tot stand komc." AFGIFTE VAN ACHTDAASSCHE RIJBEWIJZEN. Wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Bij de Tweede Kamer U een wetsontwerp tot wijziging van de Motor- en Rij wiel wet j ingediend. Aan de Memorio van Toelichting wordt het volgende ontleend: Op 24 October 1929 heeft Nederland de akte van bekrachtiging neergelegd van 'top 24 April 1926 te Parijs gesloten internatio naal verdrag betreffende het verkeer rnct motorrijtuigen en ingevolge art 14 van dat verdrag zal dit van 24 October 1930 voor ons land van kracht zijn. Het inwerking treden van het nieuwe ver drag maakt eenige wijzigingen van de Mo tor- en Rij wiel wet noodzakelijk. Van deze gelegenheid is tevens gebruik gemaakt tot het aanbrengen van eenige andere wijzi gingen der wet. Er bestaat o a. aanleiding voor do afgifte van achtdaagsche rijbewij zen niet alleen in het geval, dat een hier te lande binnenkomend motorrijtuig niet is voorzien van de in art. 9 eerste lid sub 1 bedoelde knnteekens. maar ook in het ge val dat de in dat artikel sub 2 en 3 bedoel de nummer- en rijbewijzen niet zijn afge geven. In verband met het feit, dat er staten zijn. die nog niet. of anders eerst na 24 Oc tober 1929 het nieuwe verdrag hebben ge ratificeerd. en met het oog op de omstan digheid, dat het in verschillende lanlen niet mogelijk zal zijn de stukken volgens het oude verdrag afgegeven tijdig door nieuwe te vervangen, wordt verder voorge steld aan de Kroon de bevoegdheid te ge ven om in de gevallen cn voor den tijd als nader aan te geven, tc bepalen, dat art. 20 eerste lid, zooals het thans luidt, nog zal blijven gelden. FIETSER OVERREDEN EN GEDOOD. Tilburg, 24 Oct. Hedenmiddag heeft op den Bredascheweg een ernstig ongeval plaats gehad. Bij het café van Aos stond een wagen, waardoor een vrachtauto, die naar Breda reed, het midden van den weg moest houden. Van den tegenovergestelde kant kwamen twee fietsers, die naast el kaar reden. De 32-jarige schoenmaker Jan sen, wonende te Tilburg, werd door de vrachtauto gegrepen en onmiddellijk ge dood De andere persoon kwam met den k schrik vrij, Zondag 26 October. Hilversum. 9.30 Gramofoonmuziek,- 10.00 ochtendconcert, 12.30 middagconcert, 2.30 concert, 3.30 concert, 4.15 gramofoon- muziek, 5.00 gramofoonmuziek, 8.15 kamer muziek, 8.35 concert, 9.00 kamermuziek, 9.20 muziek fragmenten uit opera, 11.00 gramo foonmuziek. Huizen. 12.00 lunchmuzick, 2.30 concert, 8.10 concert. Brussel. 1.35 concert, 5.20 gramofoon- platenconcert, 6.20 dansmuziek, 6.50 gramó- foonplatenconcert, 8.35 orgelconcert, 8.50 concert, 9.05 vervolg orgelconcert, 9.20 con cert, 9.50 dansmuziek. Kalundborg. 11.20 voormiddagconcert, 2.50 namiddagconcert, 7.35 concert, 9.15 operette muziek, 10.15 dansmuziek. Langenberg. 6.20 Koraalblazen, 7.20 gramofoonplatenconcert, 2.20 middagcon cert, 3.50 vooravondconcert, 7.20 opera „Der fliegende Hollander", daarna dansmuziek. Daventry (Midland Regional) 3.50 con cert, 9.25 concert P a r ij s. 1.20 Symphonie concert, 2.20 gramofoonplatenconcert, 4.50 dansmuziek, 5.50 concert, 8.20 concert. 2 Maandag 27 October. Hilversum. 8.00 Gramofoonmuziek.—' 10.00 Religie. 10.20 Concert. 12.01 Concart 2.03 Orgelmuziek. 3.30 Gevarieerd pro gramma. 5.30 Concert. 7.45 Uitvoering can tate 164 van J S. Bach. 8.15 Aansluitii>g Concertgebouw. 9.45 Populair Concert. 11XX) gramofoonmuziek. Huizen. 8.15 Morgenconcert. 11.03 Gra- mofoonplaten. 12.30 Orgelconcert. 1.45 Gra mofoonmuziek. 5.00 Concert 8.00 Concert. 10.40 Gramofoonplatenconcert Brussel. 5.20 GramofoonplatenconcBrt 6.50 Gramofoonplaten. 9.05 Klassiek concert Kalundborg. 11.20 Concert. 2.50 Na middagconcert. 7.20 Fransche muziek. 10 05 Pianoconcert Langenberg. 6.20. Ochtendconcert. 9.35 Gramofoonplaten. 12.25 Middagconcert 4.50 Vooravondconcert. 8.20 Licht concert. Daventry. (Midland Regional). 2.20 Concert. 7.00 Concert. 8.55 Dansmuziek. 9.20 Orkestconcert. 10.50 Dansmuziek. Par ij 6. 12.50 Symphonie concert 4 05 Concert. 8.20 Concert. Dinsdag 28 October, Hilversum. 8.00 gramofoonmuziek. 10.00 Religie. 10.30 Concert. 12.00 Concort. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Kinderkoorzang. 5.30 Concert. 8.01 Aansluiting Carré Opera Guigliclmo Teil. 11.00 Gramofoonmuziek. Huizen. 8.00 Platcnconcert 11.30 Reli gie 12.15 Luncltmuziek. 1.45 Gramofoonmu ziek. 5.00 Gramofoonplaten. 8.00 Concert. 10.30 Gramofoonmuziek. Brussel. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Con cert 8.35 Concert. 9.50 Dansmuziek. Kalundborg. 11.20 Concert 2.20 Na middagconcert. 7.20 Radiotooneel. 9.20 Spaansche muziek. 10.20 Dansmuziek. Langenberg. 6.20 Ochtendconccrt. 11.30 Gramofoonplatenconcert. 12.25 Middag concert. 4.50 Vooravondconcert 8.20 Avond concert. Daventry (Midland Regional). 4.50 Con cert. 8.05 Militair Concert. 10.00 Kamermu ziek. P a r ij s. 12.50. Symphonieconccrt. 4.05 Concert. 8.20 Concert. Woensdag 29 October. Hilversum. 8.00 gramofoonmuziek. 10.15 orgelspel, 11.30 gramofoonmuziek, 12.00 middagconcert, 4.30 orgelspel, 5.45 voor avondconcert, 7.00 vervolg vooravondcon cert, 7.55 gramofoonmuziek, 10.00 populair concert, 11.15 gramofoonmuziek. Huizen. 8.15 morgcnconccrt 11.00 gra- mofoonplatcnhalfuurtje, 11.30 harmonium bespeling, 12.30 middagconcert, 2.00 concert 3.15 vervolg concert, 115 gramofoonmuziek, 8.00 concert, 10.30 gramofoonplatenconcert Brussel. 5.20 concert 6.00 vervolg con cert 6.50 gramofoonplaten, 8.35 concert Kalundborg. 2.504.50 namiddagcon cert, 7.20 populaire Deensche muziek, 8.50 Duitsche romantische liederen, 0.35 kamer muziek, 10.20 dansmuziek. Langenberg. 6.20 ochtendconcert 9.35 gramofoonplatenconcert, 11.30 gramofoon platenconcert, 12.25 middagconcert 4.50 voor avondconcert Daventry (Midland Regional). 12.20 orgelconcert 1.50 concert, 7.00 concert, 8.55 concert, 10.05 dansmuziek. Parijs. 12.50 symphonieconccrt. 4.05 con cert, 8-20 concert, 10.20 orchest-rauziek. Viouw, tot amateur behanger: ..Hoe wil Je dat behang nu ooit elaü op de muur fcrtjgen Plet lnplaats Tan stUlsel üeb Je zelfrijzend meel genomen" IFasslng Show),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 10