AMEtïSFOOKTSCH DAGBLAD Eet meer visch. blijft ge gezond en iPriseh! De Verdwenen Mm Donderdag 13 November 1930 -DE EEM LANDER* 29e Jaargang No. 116 DE „NIEUWE BOERHAAVE" BIJEEN TWEEDE BLAD ®1NNEWIAINID De waarde van het Julianak anaal P J(P fM^TP:ll7Amsrmi Annexatieplannen van Boskoop Een ledenvergadering Het contract met de Cura een fout FEUILLETON De goedkoopeNederlandsche kanalen, of de economie der waterwegen Wij lezen in het orgaan „Spoo r- en Tramwege n": De raad van beheer der Nationale Unie heeft aan cle leden van bei de Kamers der Staten-Genei-aal doen toe komen een door ir. A. Mussert bewerkt memorandum: „Over de waarde van de Belgische bedreiging in zake de voeding van het Julianakanaal". Volgens dit memorandum zullen de kos ten voor het verbeteren van den scheep vaartweg van Nijmegen tot Maastricht langs MaasWaalkanaal, gekanaliseerde Maas en Julianakanaal in totaal 135 millioen bedragen. Dit peulschilletje moet dan nog vermeerderd worden met 1 millioen voor bemalingsinstallaties voor het geval het kanaal van uit België niet voldoende gevoed zou worden. De jaarlijk- sche exploitatiekosten voor deze installaties bedragen volgens ir. Mussert 50.000. Rekent men voor het geleende .aanleg- kapitaal met een rente van 'sjaars, voor aflossing van dit kapitaal met -A 'sjaars, voor onderhoud en bediening van dezen waterweg met 2% 'sjaars, dan zijn de jaarlijkscho kosten in totaal 7 d.i 9.450.000; vermeerderd met de 50.000 voor de bemalingsinstallaties wordt dit be drag 9.500.000. Veronderstellen we dat per jaar 4 mil lioen ton goederen, in hoofdzaak steenkool, ever dezen scheepvaartweg zullen worden vervoerd; een bedrag, dat zelfs blijken zal heel hoog gekozen te zijn, dan betalen de belastingbetalers per ton vervoerde goede ren reeds 2.37A van de totale vracht kosten. Hierbij komen dan nog voor de steenko len de kosten voor het vervoer van de steenkolenmijnen naar den scheepvaart weg. Ook deze kosten zullen niet gering zijn, ten minste voor de kolen, die de Staatsmijnen zullen gaan aanvoeren over de voor hen in uitvoering zijnde eigen raijnspoorweg; met zijn rente- en aflos- singskosten van het aanlegkapitaal, zijn onderhouds- en bedieningskosten, zijn ren te-, afschrijving6- en onderhoudskosten van ,het spoorwegmateriecl. Voorts komen de ko6ten v>jor overslag in het schip, waarbij dan nog komt het er- lies aan waardevermindering van de steen kolen, tengevolge van dezen overslag; eene waardevermindering, welke veelal op 7 wordt gesteld LETTERBANKET STAVEN BANKET FANTASIE TAARTJES IJMUIDER Viscnhandel H. GLASTRA Co. N.V. ALLEEN: Utrechtschestraat 40 Telcf. 92. Prijzen voor deze week: OESTERS „Zeeuwsche Imperialon" s.v.p. TIJDIG bestollen. per pond per pond Kabeljauw, niet uitgesneden 45 ct. Kookschelvisch, vanaf 40 ct. dikke moten of staartstuk 60 ct. Tarbot, 60 ct Bakschol, vanaf 25 ct. uitgesneden SO ct. Kookscliol, vanaf 50 ct, Kooktong 150 ct Bakschelvisch, vanaf IS ct. Baktong 150 ct. Zee-carbonade zilverblank, zeer fijn, tegen dagprijs Verder alle soorten versche Noord- en Zuiderzeevisch. lederen dag aanvoer levende Zuiderzee-bot, versche garna len, zoutevisch, stokvisch, gerookte zalm enz. Alle soorten vischconserven. „Drovi, steeds visch in huis". THUIS BEZORGEN ZONDER VERHOOGING. Heerlijke gebakken visch, croquetten. vischkoekjes, gemarineerde haring en rolmops. IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. Alleen: Utrechtschestr. 40, Telcf. 92. Vervolgens, in vele gevallen tenminste, komen nog de kosten voor het landtrans port op de plaats van bestemming. En danwaar men in on6 land ge woon is alleen maar rekening mede te houden, komen tenslotte de kosten voor het werkelijke transport te water. Daar thans reeds de vrachten per spoor, voor gelijke kwantums steenkool als de schepen vervoeren; dat wil zeggen voor ge- heele treinladingen naar Amsterdam en Rotterdam slechts 2.10 en 2 per ton bedragen; hetgeen al minder is dan het be drag, dat de goè-gemeente per ton voor een gedeelte van den scheepvaartweg moet opbrengen, verkrijgt rnen wel een schitte rende dunk van de economische begrippen van de voorstanders der goedkoope kana len. Het wordt inderdaad hoos tijd, dat men nu spoedig nog eens 50 millioen gaat uitgeven voor de verbetering van den scheepvaartweg van Amsterdam naar den Bovcn-Rijn. Gelukkig, dat tenminste met den aanleg van de zoo economische Twen te—Rijnkanalen al een aanvang is ge maakt. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL. Grave, 12 Nov. Hedenavond te zes uur is op den Elftweg onder de gemeente Velp bij Grave een ernstig verkeersongeval ge beurd. Op den Rijksstraatweg Den Bosch— Nijmegen reed de 20-jarige motorrijder S. F. uit Nijmegen tegen een boerenwagen, die van een deugdelijken reflector was voor zien. De motorrijder en de duorijder werden op den weg geslingerd. S. F. werd in cleerniswekkenden toestand naar het ziekenhuis te Grave overgebracht, alwaar hij bij aankomst overleden is. De duorijder kwam met den schrik vrij. REORGANISATIE DER BRANDWEER TE MIDDELBURG. Nadat in de raadsvergadering van 15 Oc tober met algemcene stemmen is aangeno men het voorstel tot verbetering der voor ziening met brandbluschwater, doen B. en W. van Middelburg thans een voorstel tot reorganisatie der brandweer, zulks aan de hand van de desbetreffende adviezen van de Commissie uit de Kon. Nederl. Brand- wecr-vereeniging. Wat betreft het materieel wijzen B. °n W. er op, dat de gemeente op dit oogenblik be schikt over twee autospuiten met een capa citeit van 1000 liter per minuut bij 80 meter opvoerhoogtc. Een daarvan zouden B. en W. willen vervangen door een zware autospuit met een capaciteit van 1800 liter per minuut bij 80 meter opvoerhoogte of 1200 liter bij 100 meter, met toepassing van een uitrus ting voor beide spuiten. Eén schuimblusch- installatie acht men voldoende, terwijl voorts een derde ladderwagen wordt aan geschaft en de inrichting der vier bestaan de groote slangenwagens wordt verbeterd. Tenslotte wordt het alarm systeem gereor ganiseerd. Onverminderd verzet bij de gemeente Alphen aan den Rijn In de eerstvolgende vergadering van den Raad van Alplien a.d. Rijn zullen de nieu we annexatieplannen van Boskoop een punt van bespreking uitmaken. Men zal zich herinneren zegt het Hbld. dat Boskoop reeds in 1921 bij Gcdcp. Sta ten plannen tot een grenswijziging heeft in gediend, welke neerkwamen op annexatie van een gedeelte van Alphen a. d. Rijn, Ha- zerswoude en Reeuwijk. Ged. Staten achtten toen- den tijd daarvoor niet geschikt en ad viseerden het gemeentebestuur van Boskoop de grensregelingsplannen eerst weer in te dienen, nadat voor de gemeente betere tij den zouden zijn aangebroken. Dat tijdstip acht Boskoop thans gekomen en het ge meentebestuur heeft zich daarom opnieuw tot Ged. Staten gewend met een schrijven, waaruit blijkt, dat de gewenschte grensrege ling de volgende gebieden omvat: van de gemeente Alphen a. d. Rijn de polders Nesse en Rijneveld; van de gemeente Reeuw ijk het resteerende gedeelte van den polder Rij neveld, genaamd Spoelwijk, benevens het blok Randenburg; van de gemeente Haz?rs- vvoude een gedeelte vaiï het Hazerswoudsche Rietveld met den Simonspolder, benevens een gedeelte van de Hazerswoudsche Droog makerij met een gedeelte van den Am- bacli tspolder. Uitvoering van dit plan zou inhouden, dat aan Boskoop in totaal zou worden toe gevoegd een oppervlakte van 1194 H.A. met 1245 bewoners. Mochten Ged. Staten zich met deze uit breiding niet kunnen vereenigen, dan geeft Boskoop in overweging een plan, waarin niet zijn opgenomen de gedeelten der ge meente Hazerswoude. In de bedreigde gemeenten staat men in- tusschen nog net zoo tegenover de Boskoop- sche plannen als in 1921. Dat blijkt wel uit het prae-advics van B. en W. van Alphen, die uitvoerig de motieven van Boskoop weerleggen. Voor de bewering, dat Boskoop vanwege zijn uitbouw naar de zijde van Alphen expansie noodig heeft, achten zij geen feitelijken grond aanwezig, evenmin als voor het motief, dat de tijdsomstandig heden thans voor een grenswijziging gun stig zouden zijn. Zij geven den Raad dan ook in overweging aan Ged. Staten mede te deelen, dat de Raad geen enkel steekhou dend motief heeft kunnen aantreffen voor de noodzakelijkheid van de totstandkoming cener grenswijziging tusschen beide ge meenten. Het voorstel tot ontbinding aan de orde 's Gravenliage, 12 Nov. In het Zuid- Ilollandsch Koffiehuis is hedenochtend een buitengewone algemcene vergadering ge houden van leden van de Onderlinge Waar- borg-Maatschappij „De Nieuwe Boerhaave". Tot de vergadering werden overeenkom stig art, 38 der statuten alleen toegelaten die leden, welke hun laatsto premiekwi tantie konden tocnen. Voorzitter was de heer W. H. Hioolen, president-commissaris der Maatschappij. De heer Hioolen opende te ongeveer half elf de vergadering. Na goedkeuring van de notulen der vo rige vergadering van 3 Mei j.l. deelde de voorzitter mede, ddt de directeur niet aan wezig is op verzoek van commissarissen. Spr. verwacht op deze vergadering allerlei vragen. Hij is bereid hierop in het algemeen te antwoorden, doch verklaart op detail punten niet te kunnen ingaan. Daarna was aan de orde hot voorstel van het bestuur om de Maatschappij te ontbin den. Dit voorstel is genomen in de verga dering van commissarissen van IS October. De ontbinding is noodig geworden, omdat er in de premiebetaling een zoodanige stagnatie was ontslaan, dat men meende de zaak niet verder te kunnen voortzetten. Commissarissen hebben dan ook gemeend in het belang der leden de kwitanties in het begin van November niet meer te moe ten aanbieden. De heer C. Hout vroeg of in den oproep voor de vergadering niet had kunnen wor den medegedeeld, dat de laatsto kwitantie moest worden gedeponeerd of worden mee gebracht. Door dit verzuim zijn thans vele leden gedupeerd. De voorzitter betreurt deze weglating eveneens, doch merkt op dat de leden dezen eisch uit de statuten hebben kunnen leeren kennen. De heer A. Sanders vraagt hoe het bij liquidatie staat met de verplichtingen der Maatschappij tegenover de verzekerden. De voorzitter kan hierop moeilijk ant woorden, want de afdoening zal afhangen van het verloop van de zaak. Mr. Roeper Bosch, rechtskundig advi seur der Maatij., deelt mede dat naar zijn meening de polissen van beide zijden moe ten worden nagekomen in geval van liqui datie, tenzij partijen er de voorkeur aan zullen geven-om de loopende verzekering te laten vervallen. Wanneer men de polis handhaaft, zal men ook de premie moeten blijven doorbe talen. De heer A u s e m s vraagt wat het ver schil is tusschen de gevolgen van faillisse ment en die van liquidatie. Voorts zou spr. gaarne vernemen hoe groot het aantal leden is. De voorzitter schat dit aantal op 8 h 10.000. Wat de gevolgen der liquidatie aangaat, merkt spr. op, dat het voorstel tot liquidatie als gevolg zal hebben, dat alle leden een jaar premie zullen moeten bijbetalen. Dit zal voldoende zijn voor een behoorlijke liquidatie cn dan zullen alle schuldeischers kunnen zijn voldaan. De heer Ausems vraagt of de leden, die naar de Cura overgaan, ontslagen worden van hun verplichtingen tegenover de Nieuwe Boerhaave. De voorzitter antwoordt hierop ontken nend. Ongewond blijft in het leven slechts hij, die ter wille van den lieven vrede eiken strijdt vermijdt VON REINIIARDT. Door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER. 26 Zij stapte in de lift en nadat zij mij ten afscheid had toegewuifd, keerde ik naar mijn kamer terug. Om klokke half een ging Ik naar het café om te lunchen. De zaal was goed bezet, maar haast de eerste, dien ik zag, was Louis, die minzaam en beleefd een gezelschap bezoekers naar hun plaats geleidde. Ik nam plaats aan mijn vaste tafel en keek toe hoe hij zijn werd deed. Wat moet hij een pracht van een kellner geweest zijn, dacht ik. Vlug en geruiscli- loos bewoog hij zich, zijn oogen schenen overal heen te kijken, zoodat hij de ge ringste fout van zijn ondergeschikten op merkte, evenals het haast onmerkbare voorhoofd fronsen van zijn klanten. Ieder, die daar zijn lunch gebruikte, kreeg het gevoel alsof hij een deel van Louis' per soonlijke belangstelling deelachtig werd. In de verte zag men, hoe hij met zijn in nemend lachje een behoorlijk menu op stelde voor een bedeesd jongmensch, ter wijl hij een paar oogcnblikken later met een smulpaap of een trouwen klant de herinnering ophaalde aan een of andere kostelijke saus. Zoon man had als mattre d'hotel zijn carrière gemist. Hij bezat de gaven van een diplomaat, de vlotheid en inspiratie van een genie. Ik had gemeend, dat hij niet gemerkt had, dat ik de zaal was binnengekomen, doch plotseling stond hij met een vriende lijke buiging voor mijn tafel. „De plat du jour", merkte hij op, „is vandaag voortreffelijk. Mijnheer moet hem bepaald bestellen. Als men een paar dagen genoten heeft van de Fransche keuken," ging hij voort, „dan is een eenvoudige Kngelsche 6Chotel soms een ware lek kernij." „Wel verplicht, Louis," antwoordde ik. „Maar deel mij eens mede wat er van den heer Delora iz geworden." Mijn plotselinge aanval werd gepareerd met 't gemak van een volleerd meester, ten zij hij waarheid sprak. „De heer Delora!" herhaalde hij. „Logeert die dan niet hier met zijn nichtje? Ik heb al naar ze uitgekeken tegen dat de lunch tijd aanbrak." „Zijn nichtje is hier, maar de heer De lora is weggebleven." Louis deed toen iels wat ik hem vroeger noch daarna heb zien doen, hij liet iets val len dat hij in de hand hield. Het was niet meer dan een wijnkaart en hij boog zich om het papier op te rapen met een woord van verontschuldiging. Maar ik zag duide lijk, dat toen hij weer rechtop stond, de in spanning van het bukken geen kleur naar zijn gelaat had gejaagd, maar juist alle kleur van zijn wangen had doen verdwij nen: „Wou u zeggen, dat de heer Delora ergens elders zijn intrek genomen heeft?" Ik schudde ontkennend het hoofd, zeg gende: „Van Folkestone af hebben zij met mij in dezelfde coupé gereisd. Op liet Charing Cross Station is de heer Delora, die deer lijk van zeeziekte te lijden had gehad en blijkbaar zeer zenuwachtig en weinig op zijn geraak was, uit den trein gesprongen, eigenlijk nog voor deze goed stil stond en is in een hansom gekropen, om zich naar dit hotel te begeven. Wij hadden afgespro ken, dat ik de zorg voor zijn nichtje op mij zou nemen en hem zou volgen. Toen wij hier aankwamen, was hij er nog niet en hij is daarna ook niet verschenen. Ik heb daar even zijn nichtje gesproken en zij heeft mij verzekerd, dat zij er zelfs geen idee van had, waar hij kon zijn." Louis stond roerloos naast mij en ver klaarde: „Dat is een allerwonderlijkste ge beurtenis, mijnheer." „Zoo iets vreemds is mij in mijn leven nog niet overkomen," voegde ik er aan toe. „Mijnheer stelt natuurlijk het hoogste be lang in de zaak. U heeft met hen gereisd, u heeft laten merken, dat u de schoon heid van 't jonge meisje bewonderde en dus kan ik begrijpen, dat u de zaak bijzon der interesseert." „Zoo sterk, Louis," verklaarde ik, ,dat ik van plan hen alles te doen om het raadsel van Delora's verdwijning op te lossen. Ik heb niets omhanden en het zal mij aflei ding bezorgen." Hoofdschuddend merkte Louis op: „Het is niet altijd geraden zich in andermans zaken te mengen! De verdwijning van den heer Delora is misschien niet zoo toevallig als ze lijkt." „Wat wil je daarmee zeggen*?" vroeg Ht haastig. t „Och niets, mijnheer," antwoordde Louis met een schouderophalen, „het was maar zoo'n opmerking in het algemeen. Wanneer iemand verdwijnt, dan is iedereen er als een haas bij om te spreken van bedrog, van moord en meer van dat moois. Maar is dat nu werkelijk redelijk? Veelal is de man, die zoek is geraakt, verdwenen met zijn eigen goedvinden. Hij verdwijnt uit vrees voor dingen die hem zouden kunnen over komen, dan wel omdat hij zelf er een bedoeling mee heeft." „Je zoudt dus willen zeggen, dat de ver dwijning van Delora van vrijwilligen aard is?" Nogmaals zijn schouders ophalend, ant woordde Louis: „Wie kan dat zeggen, mijnheer. Ik beweer niets. Ik heb niet anders gezegd dan wat men doorgaans in een dergelijk geval op merkt. Eén oogenblik, mijnheer." Hij vloog weg om een paar nieuwe gasten te verwelkomen, bracht hen naar hun tafel, stelde hun lunch samen, liep een paar maal door de zaal, hier en daar even stil staande om een buiging voor een klant te maken, om te zien of de schotcis tijdig wer den aangebracht, om een of andere, fout in de bediening te herstellen. Terwijl mijn oogen hem volgden, leek het mij wel alsof hij honderderlci dingen had in orde ge bracht, alvorens hij weer bij mij terugkeer de. Maar het duurde inderdaad slechts en kele oogenblikken of hij stond weer voor mijn tafel, met een kalm gelaat toeziende hoe ik werd bediend. Toen wij weer een oogenblik alleen waren, boog Louis zich een weinig over mijn tafel en zeide glimlachend: „Mijnheer stelt heel veel belang in de verdwijning van een ken- i»is, een mijnheer* dien hij in den treki Op een vraag van den heer Willigis, of de leden bij faillissement hoofdelijk aan sprakelijk zijn voor de gohecle schuld der maatschappij, zegt de voorzitter, dat het zijn meening is, dat de leden niet hoof delijk aansprakelijk zijn. De heer K es ting zou het wenschelijk achten om bij liquidatie, indien zulks mo gelijk is, de loopende contracten te verbre ken, omdat anders de maatschappij een te groot risico op zich zou nemen. Voorts vraagt spr. hoe het staat met de herverzekering bij de Cura. De voorzitter deelt mede, dat de quaestie van deze herverzekering een dor fouten van de directie is. Het contract met de Cura was opzegbaar en nu heeft de Cura het contract opgezegd ruct ingang van 1 Januari 1930. Do heer Resting zegt dat dit niet juist kan zijn, want hij heeft een quitantie, die geteekend is na 1 Januari 1930 en waarin de Cura zich verbindt baar verplichtingen uit do herverzekering voort vloeiende, na te komen tot 1 December 1934. Het Bestuur doet daarna het volgende voorstel: Do buitengewone algemeene vergadering van leden der wederkccrige Waarborg Maatschappij Verzekering Maatschappij „Do Nieuwe Boerhaave", op 12 November 1930 te 's Gravenhago bijeen; gehoord de debatten; gehoord de beantwoording van do gestel-, de vragen; benoemt een commissie van onderzoek; bepaalt, dat deze commissie tot taak zal hebben te onderzoeken, waardoor bet tekort in „De Nieuwe Boerhaave'' is ontstaan en. of door aan haar toe te rekenen fouten de directie voor dit tekort geheel of gedeeltelijk aansprakelijk kan worden gesteld; verleent aan deze commissie de bevoegd heid om voor rekening der „Nieuwe Boer haave" zich bij dit onderzoek door een door deze commissie aan te wijzen deskundige te laten voorlichten, verleent aan deze commissie de bevoegd heid het resultaat van haar onderzoek ter kennis te brengen van de leden der „Nieu we Boerhaave''. Een commissie van onder zoek benoemd. In de heden gehouden buitengewone ver gadering van leden der Nieuwe Boerhaavo werd na langdurige discussies besloten een commisèie in te stellen, welke tot taak zal hebben te onderzoeken waardoor het te kort in de Nieuwe Boerhaave is ontstaan en of, door aan haar toe te rekenen fouten, de directie voor dit tekort geheel of gedeel telijk aansprakelijk kan worden gesteld. In de commissie werden benoemd mr. van Gcnechtcn te Utrecht en de heeren A. San ders en C. Haupt, beiden te Den Haag. Ten slotte werd een motie aangenomen waarin de meening werd uitgesproken, dat het het belang der schuldeischers en der verzeker de leden is, dat niet het faillissement wordt uitgesproken, maar dat er surséance van betaling wordt verleend, terwijl aan het bestuur en aan de commissarissen op dracht werd verleend na eventueele sur séance-verleening opnieuw een buitenge wone algemeene vergadering bijeen te roei pen, waarin onder meer zal worden voorge steld tot liquidatie over te gaan. AANKLACHT TEGEN EEN GENEESHEER. Arnhem, 11 Nov. Door een werkman tö dezer stede is tegen een geneesheer een aan klacht bij de Justitie ingediend. Een kind van den werkman kwam Woensdag ziek uit,school. De dokter' werd geroepen, die verkoudheid constateerde. De toestand werd echter zorgelijk en de dokter werd opnieuw gewaarschuwd. Vrijdag was hij nog niet ge komen ondanks herhaaldelijken aandrang. Hij kwam pas Zaterdagmiddag het kind be zoeken en achtte toen opneming in het zie kenhuis noodzakelijk. Enkele uren na do opneming is het kind overleden. heeft ontmoet, maar hij vraagt niet naar dingen, waarbij hij nauwer is betrokken." „Je doelt zeker op Tapilow", merkte ik haastig op. Louis knikte bevestigend en vervolgde „Tapilow ligt in een ziekenhuis en wordt beter. Maar hij zal zijn leven lang mank blijven en zijn leven lang zal een lit- tecken, van zijn voorhoofd naar zijn mond loopend, zijn gelaat ontsieren." Ik knikte peinzend en merkte op: „Dal is misschien nog wel de beste tuchtiging." Ik meende, dat er iets van bewondering sprak uit Louis' grijsgroene oogen. „Mijnheer is een goedig mcnsch," pre* velde hij. „Waarom ook niet," antwoordde ik. „Wij bezitten allemaal een zekere dosis philo- sophie, niet waar? 1-Iet was onvermijdelijk, dat als die man en ik elkaar zouden ont moeten, ik zou trachten hem te vermoorden. Ik beschikte dien avond niet over e«li wapen en ik pakte hem eenvoudig mil mijn handen beet. Maar je weet wat w verder is gebeurd. Was hij vermoord, daü zou ik er voor hebben moeten boeten. Het was een waag, maar je zult mij toegeven, dat ik dien moest aanvaarden. Het gebeur de was onvermijdelijk. Het kwaad, dat hij aan iemand, die mij zeer na aan het hart ging, had berokkend was te ernstig, te af schuwelijk, dan dat het ongestraft mocht blijven." „Maar als hij beter wordt," merkte Louis met nadruk op, „dan heeft u een vijand meer in de wereld." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5