NEEM BOEK EEN OVERPRODUCTIE VAN TARWE NIEUWdatoe' Boütterdag 13 November 1930 AM ERSF0OK3 SCH OAGB1LAI) 29e Jaargang No. 116 .DE EEM LANDER' DERDE BLAD. B B BW E SN LANES De Pachtwetten zijn aangenomen Overeenkomst met de K.P.M. goedgekeurd MARION'S EXPERIMENTEN Weer een aanranding De dader gearresteerd Stationsinbraak te Sliedrecht Slecht beloonde moeite HETMAAL-ENIQGGEBOD Steun op andere wijze Steun aan de tarweteelt Maatregelen tegen terughouding TWEEDE KAMER. Verhooging van gedistilleerd: accijns van de agenda afgevoerd Besloten wordt op voorstel van den voor zitter het ontwerp tot verhooging van den gedistilleerd accijns voorloopig van de agen da af te voeren. De bedoeling is het ont werp te behandelen na de begrooting van financiën. Het ontwerp, houdende een nieuwe rege ling van de pacht, wordt aangenomen met 65 tegen 26 stemmen. Tegen stemden de liberalen, de anti-revolutionairen, op de hee- ren Schouten en Smeenk na, de Christe- lijk-historischen Krijger. Schokking, Tilanus Van Boetzelaer en Rutgers van Rozenburg, de communisten, de Staatkundig-Gerefor meerden en de heeren Braat en Lingbeek. Het ontwerp tot regeling der pachtcommis- sies werd zonder stemming aangenomen. Het amendement-Cramer op het ontwerp betreffende de. overeenkomst met de K.P.M., welk amendemont bedoelt wegneming van de twee ton verplichte bijdrage aan de K.P M., wordt verworpen met GG tegen 23 stem men. Het ontwerp zelf wordt aangenomen met 63 tegen 23 stemmen. De Voorzitter deelt mede, dat de centrale afdeeling besloten heeft, Donderdag 20 No vember om 11 uur in de afdeelingen te doen onderzoeken, o.a. het wetsontwerp houdende bepalingen in het belang van de inheemsche tarweteelt. Hierna wordt het algemeen l)e- grootingsdebat voortgezet. De heer Nolens dringt aan op spoed niet de verbindendverklaring der collec tieve arbeidsovereenkomsten bij de rijkswer ken. Hij acht onbillijk dat het algemecne mijnwerkersfonds verstoken blijft van de bijdragen krachtens de invaliditeitswet. In dien omtrent do ambtenaarssalarissen in het georganiseerd overleg overeenstemming komt, dient de regeering daartegenover niet a priori afwijzend te staan. Of de interna tionale crisis te bestrijden is met internatio nale middelen is nog in studie. Van belang is in ieder geval een goede verstandhou ding met de andere landen, in het bijzon der met België. Voor den dienst der werk loosheidsverzekering is een breedere basis noodig. Spreker dringt aan op overweging van het verleenen van werkelijker! steun-in de suikerbietenbouw en verlaging van de vrachtprijzen der tuinbouwproducten. Ko mende op handelspolitiek, wenscht de heer Nolens ondcrhandelingstarieven en maat regelen tegen dumping. De heer Nolens, voortgaande, oppert de mogelijkheid voorwaarden te stellen aan de emissies hier te lande voor buitenland sche leeningen. De heer Lingbeek critfseert de recht- sclie partijen, die weigeren de verantwoor delijkheid te aa'nvaarden, doch liever de coalitie onzichtbaar laten, terwijl het coali tiekarakter van het kabinet-duidelijk blijkt o.a. Hit benoemingen in belangrijke func ties, verheimelijking van den invloed der geestelijken, op dc Maastrichtsche politic, de splitsing bevorderende zendtijd verdee- ling en uit het onderwijsbeleid, dat de kloosterkassen vult. f De heer Heemskerk wijst op de sa menhang van de economische en de finan- cieele zijde der crisis en maant tot finan- cieele voorzichtigheid. Hij verwacht niet veel van het protectionisme en hoopt dat de bczwarch tegen het rnaalgebod niet onover komelijk zullen blijken. In politiek opzicht is herstel der coalitie de beste waarborg voor handhaving van het evenwicht tusschen gezag <?n vrijheid. Spreker bespreekt uitvoerig de uitlating Vein Ir. Albarda inzake deelneming aan den oorlog en meent in verband met de verklaringen dienaangaande van sociaal democratische zijde, dot dc regeering ern stig zal moeten onderzoeken, welke maat regelen zij denkt te nemen tegen het ge vaar van binnenlandschc revolutie bij oor logsgevaar. Dc heer Rutgers van Rozenburg bespreekt den financieclen toestand die re den tot bezorgdheid geeft en bepleit steun aan den landbouw. De heer Floris Vos ls voorstander van ontwapening in internationaal verband en tegen elke aanmaak van oorlogstuig als in strijd met het Kellogg-pact. Voor water staatswerken, landbouw en industrie wordt niet genoeg geld beschikbaar gesteld. De vergadering wordt verdaagd. DIEFSTAL VAN JUWEELEN. Verzekeringsagent verdacht van heling vrijgesproken. Amsterdam, 12 Nov. Onlangs meld den wij, dat een 40-jarige winkelbediende aan zijn vriend, een verzekeringsagent on geveer 3000 leende, zijn geheel spaar «luitje. Vervolgens om zijn vriend nog ver der te helpen had hij uit dc juwelierszaak waarin hij werkzaam was en waar hij het volle vertrouwen genoot, een aantal ju- weelen weggenomen ter waarde van 6000 Deze juwecien had hij aan zijn vriend ter hand gesteld ter beleening. Op 5 Augustus j.l. diende deze zaak voor dc vacantickamer dor Amsterdamscho Rechtbank. Dc magazijnbediende stond te recht wegens diefstal in dienstbetrekking en de verzekeringsagent wegens heling Beide zaken werden toen naar de instruc tie teruggewezen. Op 2 September werd de magazijnbe diende veroordeeld tot negen maanden ge vangenisstraf met aftrek van twee maan den voorloopige hechtenis. Het O.M. had VA jaar gevangenisstraf gevorderd. Op 1 Nov. j.l. werd de zaak tegen den verzekeringsagent J. H. voortgezet. Het O.M. eischte een gevangenisstraf van een jaar. De verdediger Mr. Iluyer verzocht de onmiddellijke invrijheidstelling van verd., aan welk verzoek de Rechtbank vol deed. Heden werd do man, daar de Rechtbank het bewijs niet geleverd achtte, vrijgespro ken. Zijn lezing over het gevabSalzburg E 11 c n c n Leur, 12 Nov. Alhier is Maandagavond omstreeks acht uur op den Provincialen weg tusschen den Rijksweg cn Leur een aanranding gepleegd op de 20- jarige mej. P. uit Leur. Deze werd dool' een ongeveer 30-jarig individu op een stil gedeelte van den weg met oneerbare bedoe lingen van haar fiets getrokken cn op den grond geworpen. Door haar kordaat optre den slaagde zij er na een worsteling in los te komen en do vlucht to nemen. Door de gemeentc-politio werden onmiddellijk uit gebreide nasporingen gedaan die tot rcsul- tot haddon dat een zekere M. alhier werd aangehouden. M. heeft echter zijn alibi voldoende kunnen bewijzen en is gistermid dag op vrije voeten gesteld. De politie bleef echter niet stil zitten en slaagde er in den dader in Breda op zijn werk aan to houden. Naar wij vernemen heeft de man een vol ledige bekentenis afgelegd. ITet is de 26- jarige gehuwde fabrieksarbeider J. K. W. uit Rucphcn. MAIL UIT INDIë Het s.s. Patria. ITet s.s .Patria wordt, naar het agent schap der Rott. Lloyd te Utrecht (de heer C. J. v. Waesberghe) ons mededeelt, heden 14 uur te Marseille verwacht. In aanslui ting daarop rijdt de rapide C. Deze vertrekt van Marseille om 1G.40 uur, stopt niet te Roozendaal en komt te Rotterdam aan om 15.05 uur en te Den Haag om 15.33 uur Vrijdag. UIT DE STAATSCOURANT Bij beschikking van den minister van arbeid, handel en nijverheid is met 15 No vember a.s. voor 1 jaar benoemd tot adspi- rant-ingenieur voor het stoomwezen, do heer ir. I. S. Figee, te Vlaardingen Bij beschikking van den minister van fi nanciën is de ontvanger der directe belas tingen enz. P. Ph. v. cl. Ven verplaatst van het kantoor Sas van Gent naar het kantoor Heerlen. Bij den aanvang der séance, welke Fred Marion Dinsdagavond voor de tweede maal in. het Gebouw voor K. en W. te Rotterdam hield, heeft hij de publicatie in de Maas bod o van het telegram der Salzburgsche politie besproken en verklaard, dat het geval op een mystificatie berust. De in het communiqué van zijn impres- sario Ernst Ivrau6S beschreven opheldering van den diefstal in Ceri juwclierswinkel was niet geschied in de stad Salzburg, maar in de provincie Salzburg. Politie was daar bij niet betrokken. Het was een zuivere „Privatsache". Het geval-Salzburg, waarover de politie in het telegram spreekt, is een geheel an dere zaak en betreft de verdwijning van den „Bürger-schuldirektor" Ratschüler. Deze werd vermist en de politie meende, dat hier misdaad in het spel was en ge loofde reeds sporen tc hebben, welke tot opheldering van het misdrijf en ontdek king van den dader zouden leiden. Tijdens- zijn optreden in Salzburg heeft do vrouw van Ratschüler zich tot Marion gewend en gevraagd of deze geen opheldering wist te geven. Marion heeft toen verklaard, dat haar man wel dood, maar niet vermoord was. Over deze inmenging was de Salz burgsche politie niet te spreken en gaf geen verlof aan Marion voor verder optreden in deze stad. Na twee maanden is Ratschüler gevonden in een grot, waar hij door ophanging de hand aan zich zelf had geslagen. Aldus de lezing van Marion, waarbij do Msb. het volgende aanteekent: Na afloop van de séance heeft hij in een persoonlijk onderhoud, dat wij met hem, zijn secretaris en zijn impresario hadden, deze toedracht van de zaak herhaald en de schuld vah de onjuiste berichtgeving gewe ten aan het feit, dat zijn impresario on nauwkeurige inlichtingen had verkregen van zijn secretaris. Déze personen beaam den dit natuurlijk. „Op onze vraag nnar het gebeurde inzake dc inbraak in do juwelierszaak in de pro vincie Salzburg, zeide Marion, dat het daar omtrent medegedeelde zakelijk juist was. Alleen was er geen politie bij betrokken geweest en kon lnj, wijl het een private aangelegenheid betrof, geen verdere inlich tingen verschaffen. Marion zegde ons toe omtrent het geval- Ratschüler, hetwelk de houding der Salz burgsche politie verklaart, nadere inlich tingen te verschaffen uit de Weensche pers, waarin dit geval indertijd uitvoerig moet zijn behandeld. Tot zoover de verklaring, van Marion over do betcckenis van het telegram, het welk in onze ojurant werd afgedrukt. Veel houvast, ieder zal dit aanstonds op merken, biedt die verklaring niet. Van het met veel ophef door den impresario gepous seerde geval van een opzienbarende ont hulling in een juwclierszaak in Salzburg blijft niets over, wat te controleercn is. Het geval wordt verlegd naar een plaatsje er gens (waar?) in de provifneie Salzburg en alle controleerbare gegevens (naam van den betrokken juwelier enz.) worden verzwe gen, omdat het een „private aangelegen heid" zou zijn. Redelijkerwijs vraagt men zich af, waar om komt men niot voor den dag met vol ledig controleerbare gevallen? De brandkast op een lorrie van de spoorwegen meegenomen Sliedrecht, 12 Nov. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het station te Slie drecht. Nadat den nacht te voren reeds in het huisje aan den Harde Baanhoek een poging tot inbraak was gedaan. De inbraak bij het station te Sliedrecht heeft waar schijnlijk goede resultaten opgeleverd. Dc brandkast, die op het kantoor stond is op een lorrie toebchoorende aan dc spoorwe gen, meegenomen. Hoeveel geld de brand kast bevatte kon heden nog niet worden medegedeeld, doch zeer waarschijnlijk zal dit bedrag niet gering zijn daar gisteren Dinsdag de marktdag veel personen de Rot- terdamsche veemarkt bezochten. Do polilic die een onderzoek instelt doet ijverige na sporingen. De dieven zijn door het inslaan van een ruit, in het kantoor van do chef gekomen. De brandkast teruggevonden. De groolc moeite die de inbrekers zich in den afgeloopen nacht hebben getroost om in het sfation van Sliedrecht in te bre ken om de brandkast mede te nemen is slecht beloond. Heden morgen is de brand kast op ongeveer 1 K.M. afstand van Slie drecht in de richting van Dordrecht, langs den spoorlijn terug gevonden. De brandkast was nog in tact, daar de dieven cr niet in zijn geslaagd haar open te breken. Van de dader(s) ontbreekt tot nu toe elk spoor. GELEZEN HEBT De bezwaren van belanghebben: hebbenden uiteen gezet In een conferentie hebben belanghebben den hij den meelhandel den meclimport en bestuursleden van patroonsorganisaties in het Bakkersbedrijf hun bezwaren uiteenge zet tegen het maal- cn menggebod. Dc lieer P. Plan, voorzitter van den Ned. Bond van Meel importeurs, ving zijn betoog aan met het citecren van een Franscli ge zegde, waarin verklaard wordt, dat de Re geeringen zich bij voorkeur inlaten met het graan, waar zij eigenlijk met hun handen af moesten blijven. De algemecne crisis heeft zich ook tot den landbouw uitgestrekt; de graanprijzen zijn gedrukt tot een niet meer loonend niveau; de productie van brood- en voergranen is verhoogd om dc uitgaven van den import tc verminderen eenerzijds cn om bij den even- tueelcn nieuwen oorlog onafhankelijk te zijn anderzijds. Er is overproductie, vooral van tarwe. Verschillende landen zijn van importeurs exporteurs geworden. Dc importbehoefte in Europa is zeer verminderd cn dc exportlan den blijven met grootc voorraden zitten. In Canada en de Verecnigde Staten hebben resp. de Pool cn de Farm Board getracht de prijzen hoog te houden. Daar komt nog bij, dat Rusland zijn plaats als leverancier weer is komen opeischen en de Europeeschc markt overstroomt rnet een product, dat zeer goed is van kwaliteit en welks hoeveelheid alle verwachtingen over treft. Deze export, welke min of meer door geldgebrek- is geforceerd, werkt zeer druk kend op den prijs. In dezen toestand wil thans de Regeering ingrijpen, terwijl zij zich naar het oordeel van belanghebbenden bij den meelhandel van bemoeiing dient tc onthouden. Niemand kan cr tegen zijn, dat aan de landbouwers, die een nuttige, economische functie vervullen, steun wordt verleend, maar men is van meening, dat dit het bost kan geschieden door het verstrekken van goedkoop geld en door, waar mogelijk, over te gaan tot het gemengde bedrijf. Dc dure Hollandsche grond, welke boven dien nog moet worden bemest, is weinig ^j- scliikt voor den verbouw vai: tarwe cn het product is door zijn geringe gehalte van zet meel wéinig geschikt voor de broodbakkerij. Door deze bepaalde categorie van men- schen te helpen op de wijze als voorgesteld, zal aan een veel grooterc categorie schade worden berokkend. De heer J. P. Meurs, voorzitter van de Ned. Vcrecniging van Meelimporteurs, stel de vast, dat de tarwebouwer door de voor gestelde maatregelen practisch geen cent in het laadje zal krijgen. Er zal geen grooter afzetgebied worden verkregen, doch slechts een verplaatsing van afzetgebied, waarbij met tamelijke ze kerheid kan worden voorspeld, dat do vraag niet zal toenemen. Door het rnaalgebod zal alleen worden be reikt, dat de prijs iets zal stijgen, Hetgeen weer tot gevolg zal hebben, dat men de be hoefte zal gaan dekken door goedkoopere buitenlandsche tarwe. Van de maalindustrie is ten deze geen medewerking te verwachten. Het gevolg van het rnaalgebod zal zijn: in fericur en duurder brood, ongekende knoeierijen, waarmede nu reeds is begon nen en abnormaal hooge contrólekosten. Aan het menggebod zijn de grootste geva ren verbonden; de uitwerking ervan zal practisch gelijk zijn aan die van een invoer verbod. De importeurs zullen hun zaken wel kunnen sluiten en de steun, welke voor den landbouwer bedoeld is, zal over zijn hoofd heen terechtkomen bij de maalindu strie De kans op represaille-maatregelen van het buitenland is niet denkbeeldig. Ziet men van dit verkapte invoerverbod af dan is er gelegenheid voor de tuinbouw- cn zuivel-export voordeden te bedingen, waartegen de dubieuze voordeden van een menggebod niet zullen opwegen. Laat men een regeling maken, welke di rect op het doel afgaat en waarvan de con sequenties tevoren volledig te overzien zijn en waarbij geen andere groepen zullen worden benadeeld. Het is de dringende wcnscli van de be langhebbenden, dat de Regeering zich spoe dig uitspreekt over hetgeen zij zal doen, want de onzekerheid van thans is funest. De heer J. P. Janssen, voorzitter van den Ned. Bond van Graan- cn Meelhandelaren wees hierop, dat dc pluimveehouders, die thans circa 70.000 ton tarwebloem afnemen, tengevolge van dc prijsverhooging zullen gaan uitzien naar het buitenlandsche pro duct. Hebben zij zich eenmaal daarop in gesteld, dan zal het niet gemakkelijk zijn hen weer tot het gebruik van het inland sche product terug tc brengen. Een heel groot contingent van werkne mers der importeurs en handelaren zal bij dc doorvoering van het maal- en mengge bod troosteloos worden gemaakt. Voorts zal het gevolg zijn, dat geen zui vere tarwebloem meer te verkrijgen zal zijn voor huishoudelijk gebruik. De heer L. Snappe, voorzitter van de Ver. van Werkgevers in het Israëlietiscli Bak kersbedrijf, zette bét standpunt der bak- kerspatroons uiteen. Deze achten den voor gestelden draconischen maatregelonbillijk oneconomisch en sociaal ongewcnscht. Het had bij de patroons verwondering gewekt, dat tot de besprekingen met de Regeering niet warén toegelaten dc gczcllenorganisa- ties en de lcvcnsmiddelendicnstcn der groo- te steden. De heer II. W. v. Altena, voorzitter van den Bond van Christelijke Bakkerspa troons, vestigde er de aandacht op, dat ver lenging van den arbeidstijd voor de gezel len een gevolg zal zijn van het maal- en menggebod, omdat de gemengde bloem een langeren rijstijd zal noodig hebben. Ook van banketbakkerszijde werden ten slotte bezwaren tegen de voorgestelde re geling ingebracht. Medegedeeld werd, dat de Meelfabrikan ten en de Ned. Bakkersbond zich hebben uitgesproken tegen een fondsvorming, wel ke do Regcering alleen wil aanvaarden in dien alle organisaties er vrijwillig toe be sluiten. Nog een en ander uit de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp Aan de Memorie van toelichting bij het ingediende wetsontwerp is nog het volgen- do ontleend: Memorie van Toelichting. Bij de beantwoording aldus do minis ter van Binn. Zaken en Landbouw van de vraag, op wclko wijze door regeerings- maatregelcn kan worden medegewerkt tot verlichting van de gevolgen van do heer- 6chende landbouwcrisis, moet worden voor opgesteld, dat deze maatregelen aan twee eischen moeten voldoen: Zij moeten zoo weinig mogelijk een kunst matig karakter dragen en, voor zoover zij zulks wel moeten doen, kunnen worden te ruggenomen, zoodra de toestanden zich we der als normaal laten aanzien. Nadat vervolgens in den breede zijn be handeld de ernstige bezwaren tegen oen omzetting van akkerbouwbedrijven, wijst do minister op den in het buitenland in den laatstcn tijd veelvuldig toegepasten maat regel van een maal-menggebod van inland- sche tarwe. Vervolgens gaat de minister do omstandigheden na, welke hebben gemaakt, dat de Ned. tarwe voor een groot deel een ander emplooi heeft gevonden, dan dc broodbereiding. Daarna betoogt de minister, dat op grond van proefnemingen, vaststaat, dat binnen bepaalde grenzen een menging van binnen- met buitenlandsche tarwe of -bloem een product geeft, dat in geen enkel opzicht do voedingswaarde of nnder6 belangrijke eigenschappen van het brood zou doen ver minderen. Tarwebloem cn tarwemeel van bepaalde samenstelling. Dc minister zet verder uiteen, dat het, voor het door de regeering beoogde doel, noodig is, dat zij zich de bevoegdheid ver werft, om voor te schrijven, dat tarwebloem en tarwemeel van bepaalde samcnstolling moeten zijn, d.w.z. een zeker percentage bloem en meel, afkomstig van Nederland- schc tarwe, moeten bevatten. De uitvoering van dit voorschrift welke volgens het ontwerp nader bij Alg. Maat regel van Bestuur zal geschieden kan men zich op vcrschillendo wijze donken, b.v. door een rnaalgebod voor maalderijen, gepaard gaande met een menggebod voor importeurs of ook een menggebod voor bei de categorieën, waarbij het geenszins on denkbaar zou zijn, dat, door bemiddeling van de regcering, het inlandsche meel of dc inlandsche bloem van uniforme samenstel ling, zouden worden verstrekt. De invoer van tarwemeel cn -bloem blijft vrij. Nochtans moeten zoodanigo maatrege len worden genomen, dat het niet-vermeng- de product niet vrijelijk in den handel kan komen en zou concurreeren met gemengde. Voorts moet rekening worden gehouden met de belangen van hen, die uit technisch of economisch oogpunt' zijn aangewezen op het uitsluitend gebruik van onvermengd meel of onvermengde bloem. Een cn ander is onderwerp van den in art. 2 bedoelen Alg. Maatregel van Bestuur. T. a. v. het vast te stellep percentage wordt opgemerkt, dat een algemeen cijfer daarvoor uiteraard niet is aan te geven. De hoeveelheid, qualiteit en geschiktheid van het binncnlandsch product eenerzijds, anderzijds de vrees voor te diep ingrijpen, met kans op avereclltóche gevolgen, zijn de voornaamste punten, welke bij de bepaling van het percentage van invloed zijn. Maatregelen tegen ternghou* ding van tarwe. ITet is niet te verwachten, aldus verder de M. v. T. dat de landbouw, indien do gelegenheid tot ruimeren afzet wordt go- schapen, daarvan misbruik zoude maken, door uit speculatief oogpunt de binnenland schc tarwe terug te houden. Mocht dit onverhoopt het geval zijn, dan zou door verlaging van het percentage daarin kunnen worden voorzien. Hiermede zou echter de bedoeling van de onderhavige wetsvoordracht niet worden verwezenlijkt, zoodat de mogelijkheid te vens ia geschapen, om hij Alg. Maatregel van Bestuur bepalingen vast te stellen be treffende de levering van inlandsche tarwe. De minister stelt zich echter voor, dat in den landbouwj niet in hot minst door de be moeiingen der landbouworganisaties, vol doende juist inzicht zal be6taan, in het nut van dc voorgestelde regeling, zoódat, van de bovenbedoelde bevoegdheid, wel geen ge bruik zal behoeven te worden gemaakt. Een zelfde bevoegdheid is t. a. v. de afle vering van binncnlandsch meel en binncn- landscho bloem voorbehouden. De in art. i bedoelde commissie. In verband met het groote aantal belang hebbenden bij deze regeling landbouwers, maalderijen, bakkers, meelimporteurs en met de zeer bijzondere en veelal ingewik kelde eigenaardigheden van het maal- cn bakkerij-bedrijf en handel, kwam het won- schclijk voor, het in ltven roepen van een orgaan mogelijk te maken, dat der regee ring bij de uitvoering van dit voorstel, wan neer het eenmaal wet zal zijn geworden, bij staat en adviseert. Daar het ontwerp behelst een voorstel voor eene „bevoegdheidswet", kan een zo» spoedig mogelijk in werking treden geen bezwaar opleveren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 9