.A. schoterrnan COGNAC VIEUX XXX per flesch f 3.75 TWEE NIEUWE K.L.M. TOESTELLEN A. H. van N1EUWKERK UTR:SÏR:17 Tel:!^ Successen voor Fokker's fabriek Type F IX Gaat de regeering tarwe koopen? Een „dubbel menggebod" De Nieuwe Boerhaave failliet TWEE HOTELDIEVEN AANGEHOUDEN Inbraak in een sigaren fabriek Een schoenenfabriek afgebrand Prima Leidsche Wollen Dekens met garantieloodje Spiraalmatrassen op stalen beugel met 15 jaar garantie Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 HUMORHOEKJE Het eene voorzien van een radio laboratorium; het andere een wonder van luxe en comfort 'Amsterdam, 13 November. Daartoe uitgenoodigd door de Koninklijke Lucht vaart Maatschappij en de Nederlandsche Vliegtuigenfabrick „Fokker", hebben gister namiddag een aantal vertegenwoordigers der binnen- en buitenlandsche pers onder leiding van de hoeren Plesman en ir. Stephan, resp. directeuren van de K.L.M. en van „Fokker", een bezoek gebracht aan Schiphol, teneinde daar kennis te maken rnet het eerste vliegtuig van het type F IX, dat P N A G A dat hedenmorgen als schakel in den geregelden postdienst op In- 'dië van de Amsterdamsche luchthaven is gestart. Het bezoek gold tevens de inspec tie van een jongeren, pas afgeleverden broer van genoemd postvliegtuig, een nieuwen F IX, de P H A F K die de K.L.M. van de Fokkerfabriek gekocht heeft en die, alvorens in dienst te worden gesteld, op de Salon d'Aeronautique te Parijs zal .worden geëxposeerd. Dit toestel, dat nog moet worden ingevlo gen, zal binnenkort de reis door de lucht naar de lichtstad aanvaarden; het andere heeft er reeds enkele honderden vlieguren opzitten. Trok de voor Parijs bestemde F IX welk nieuw type is ingericht voor 20 passagiers en 2 piloten en zijn ontstaan dankt aan 't feit, dat met de gestadige toe neming van het aantal passagiers op de luchtlijnen, het op den weg der luchtvaart maatschappijen lag om grootere toestellen in gebruik to nemen vooral de aandacht door zijn luxueuze uitvoering, waarover straks; de P H A G A viel, wat het in wendige betreft, in het bijzonder op door zijn uitrusting met een radio-installatie voor het nernen van proeven op de Indié- route, welke installatie in haar geheel dit vliegtuig tot een waar radio-laboratorium stempelt Tijdens de hedenmorgen aangevangen lange vlucht naar Indisch Nederland zal de heer Strijkers, chef van den radio-dienst op Waalhaven, aan boord van dit vliegtuig volop gelegenheid hebben tot het doen van een serie proefnemingen, welke moeten uit wijzen, of, en zoo ja, op welke manier be hoorlijk radio-verbindingen op de Indic- route mogelijk en uitvoerbaar zullen zijn. De inwendige ruimte van de P H A G A waarvan als piloten fungeeren de heeren Smirnoff en Aler, terwijl voorts de heeren Walewijn en Westraten als mecaniciens op treden is dan ook vrijwel geheel met een aantal radio-apparaten volgebouwd. Er is in de eerste plaats een lange-golf zender en ontvanger, vervaardigd door de Duitsche firma Lorenz; een apparaat met groote energie en waarvan de goede kaliteiten De- kend zijn doordat het reeds jaren in gebruik is bij de Lufthansa. Het werkt op een gewone sleepdraad. Dan is er een Universal Philipsontvanger, die, indien het toestel op den grond staat, speciaal gebruikt kan worden voor het in- .winnen van weerberichten en dergelijke. Evenmin ontbreekt voorts een korte golf- zender; dat is er één van 70 watt energie met een zcndlamp van Philips, een en an der om te probeeren wat tijdens de vlucht met de korte golf tc bereiken valt. Het werkt met twee antennes op den vleugel. Gedurende de vlucht wordt de installatie gevoed door een buitenboorddynamo met luchtschroef; op den grond staande werkt alleen de korte golfzender op de 12 volts accumulatoren-batterij van het vliegtuig zelf, welke overigens dienst doet voor dc gewone en de noodverlichting enz. Tenslotte wordt deze expel-imenteele ra dio-uitrusting voltooid door de aanwezig heid van een peilinstallalie, fabrikaat Tele- funken en wel van het zelfde type als ge bruikt wordt aan boord van de DO X" en den „Graf Zeppelin". De geheele montage vond plaats in de werkplaatsen van de K.L.M. te Rotterdam; alle installaties lian gen in rubber schokbrekers. Vermeld zij tenslotte nog de aanwezigheid van een kaartenafdeeling, waar de heer Strijkers zijn experimenten kan uitwerken. Deze in richting en mede ook het feit, dat de ma chine van grootere wielen is voorzien, doet de weerstand welke het toestel in de lucht ondervindt, met 19 pCt. toenemen, waar door de snelheid van 180 op 170 kilometer wordt teruggebracht, terwijl daarnevens het benzineverbruik grooter is, een omstan digheid, welke de piloten, gezien de vele lange trajecten der Indië-route, tot bijzon dere voorzichtigheid nopen zal. Het cabine-interieur van de P H A F K een wonder van luxe en comfort! is verzorgd door de firma H. P. Mutters en Zoon te Den Haag. Beide F IX-toestellen stonden vanmiddag naast elkander opgesteld op het betonnen platvorm voor den grooten Fokkcrloods, in gezelschap van zulks om ten aanzien van de evolutie in den vliegtuigenbouw eenig inzicht te krijgen een F VII a, het één- motorige toestel, type waarmede Geysen- dorffer en Scholte hun eerste Indië-vlucht ondernamen, en van een F VII b, die wat romp en inhoud betreft gelijk is aan de F VII a, doch die voorzien is van drie Titan-motoren, en bovendien boven het vorige type andere voordeelen biedt, in één woord, het bekende toestel, dat op de Indië- route zijn goede diensten afdoende bewe zen heeft! Geheel afzonderlijk opgesteld en buiten het „Indie-verband" vallende, vielen tevens tc bewonderen het kleinste vliegtuig, dat door Fokker gebouwd wordt, n.l. een Fok kerjager, type D 16, uitgerust met een Ju- pitcr-motor, welke deze machine een uur- snelheid geeft van 340 kilometer dit type kwam als eerste te voorschijn uit het kort geleden in Roemenië gehouden concours! alsmede een door den constructeur Carley ontworpen en bij „Werkspoor" alhier ge bouwd vliegtuig voor vrachtvervoer, uitge rust met een ingebouwden luchtgekoelden motor, welke het een snelheid geeft van 155 kilometer en dat voorts beschikt over 15 M3 laadruimte, waarin 1250 K.G. nuttige last kan worden meegenomen. En zelf malen, en meel distri bueeren?. Nadat de aanvrage-om surséance van be taling to verleenen was ingetrokken heeft de I-Iaagsche rechtbank heden de Nieuwe Boc-r- haavc in staat van faillissement verklaard. 's-G rave n h a g e, 13 Nov. Omtrent dc faillietverklaring der „Nieuwe Boerhaave" kan nog het volgende worden gemeld: Heden zou door dc 2e Kamer der recht bank alhier behandeld worden de door de Onderlinge .Waarborg-Maatschappij Verze keringmaatschappij „Dc Nieuwe Boerhaave" ingediende aanvrage om haar surséance van betaling te verleenen. Een groot aantal schuldeischers was op gekomen, terwijl andoren bij volmacht wa ren vertegenwoordigd. Bij het controleeren van het in de ver gadering totaal vertegenwoordigde kapitaal, merkte de advocaat van dc Nieuwe Boer haave, mr. Roeper Bosch op. dat verschil lende dezer vorderingen door de Maatschap pij werden betwist, o. m. omdat het hier vorderingen betrof van leden, die een aantal premies niet hadden betaald. Nadat mr. Muller, die 37 volmachten had, waarvan vele onder bovengenoemde vorde ringen vielen, naar aanleiding van een vraag van den president had verklaard te gen het verleenen van surséance te stem men, deelde mr. Roeper Bosch mede, dat hij namens de maatschappij de surséance-aan vraag intrqk. Mr. Roeper Bosch was n.l. van oordeel, dat hoewel bij een surséanceverlce- ning de crediteuren dc volle pCt. zullen krij gen, hetgeen naar zijn ordecl bij faillisse ment niet het geval zal zijn, hij onder do gegeven omstandigheden liever de verant woordelijkheid voor den gang van zaken ziet overgedragen op dc heeren Muller en Koomans. Nadat de rechtbank daarop nog eenigen tijd in raadkamer was geweest om te be raadslagen over do destijds ingediende fail lissementsaanvrage, welke door het sur séance-verzoek was opgeschort, werd ver volgens in openbare zitting het faillissement uitgesproken. Tot rechtcr-eommissaris werd benoemd mr. Rueb, terwijl tot curatoren werden aan gewezen mr. G. A. van ITaeften, mr. O. B. W. de Kat en mr. L. J. van Gclein Vitringa. Wij lezen in het Handelsblad: Men weet, dat in de Memorie van Toe lichting op -het- ontwerp-Tarwe wet de mi nister als mogelijke uitvoering aangaf een menggebod: dus zoowel voor de meel im porteurs, als voor de meelfabrikanten. En zij voegde er, vrij geheimzinnig aan toe, dat „het geenszins ondenkbaar zoude zijn, dat door bemiddeling van de regeering het inlandsche rneel of de inlandsche bloem van uniforme samenstelling zoude wor den verstrekt" aan importeurs en fabrie ken. In onze bespreking van het wetsontwerp vroegen wij in dit verband: wie zal dan de inlandsche tarwe moeten koopen en ver malen? Dnarnaast trok onze aandacht art. 3 van het. ontwerp, dat zegt: Bij alg. maatregel van bestuur kunnen voorschriften worden gegeven betreffende levering van hier te lande verbouwde tar we en van daaruit gewonnen tarwemeel en -bloem." Dit oogenschijnlijk weinig-zeggende arti kel vindt men in de Memorie van Toelich ting zoo gemotiveerd, dat de regeering hiervoor maatregelen zou kunnen nemen, cm eventueele achterhouding van inland sche tarwe door den landbouw tegen tc gaan. Wel zou ook een verlaging van het maalpercentage dit effect kunnen bewerk stelligen, dooli dan zou de steunende uit werking der Tarwewet worden vermin derd. Wij hebben daarover gezegd, dat dit art. 3 volkomen overbodig is, omdat, wanneer de landbouw door speculatie en misbruik maken van de Tarwewet, zijn eigen ruiten wenscht in te werpen, dat z ij n zaak is cn dat de regeering dan niet nog eens hoeft bij te springen. Do M. v. T. voegde er echter aan toe, dat „van deze bevoegdheid we] geen gebruik zal behoeven te worden gemaakt" (n.l. om dat de landbouw niet zal speculeeren). Wij leggen den nadruk op het woord „deze". In een gehéél ander licht echter komen al deze dingen te staan, wanneer, zooal6 wij v ernemen, dc regeering overweegt, om inderdaad een soort „dubbel menggebod" op grond van de ev. Tarwewet uit te vaar digen en ook inderdaad zelf onversneden inlandsche bloem aan fabrikanten en im porteurs wil gaan distribuceren en in aan vulling daarop zélf de inlandsche tarwe wil gaan koopen tegen een vasten prij6 en ten slotte. deze ook zélf wil doen vermalen en wel b.v. door de meelfabriek der Ned. Bakkerij N.V., Maashaven Z.Z. te Rotter dam, dat is zooals men weet de coöp. fa briek van den Ned. Bakkersbond. De re geering overweegt dezen gang van zaken zelfs reeds in zóóverre, dat zij zioh heeft doen overtuigen van de geschikte outillage dier fabriek. Van dédruit zouden dan de importeurs en meelfabrikanten tegen gezetten prijs het inlandsche meel kunnen krijgen, be- noodigd om te kunnen voldoen aan het vast te stellen verinengingspercentage LABORATORIUM UITGEBRAND. Door ontbranding van petroleumaether ontstond Donderdagmorgen brand in het laboratorium van de firma C. J. van Hou ten en Zn. te Weesp, dat geheel uitbrand de. Door de eigen brandweer is het gevaar bezworen. Faillietverklaring na intrekking der surséance: aanvrage DE AMSTERDAM—RIJNVERBINDING. Een nieuw denkbeeld voor een Geldeische Vallei-kanaal. Het bestuur der Kanaalvereeniging „de Geiders'che Vallei" lieoft aan dc Eerste Ka mer en de Tweede Kamer der Statcn-Gcne- raal een adres gericht, waarin o.a. mede gedeeld wordt dat het bestuur zich afge vraagd heeft, of het Geldersche Valleika naal door de Zuiderzee aan te leggen ware zonder dat dit met de Zuiderzeewerken verband behoeft te houden. Het bestuur meent hierin op de volgende wijze geslaagd te zijn. Vanaf de Utrechtschef kust is langs de geheole Noordzijde van het te maken kanaal een dijk ontworpen met rijweg met een kruinhoogte van 3.20 M. N.A.P., welke dijk het kanaal volledig van de af gesloten Zuiderzee afscheidt, cn het kanaal ook bij 6torm volledig beschermt tegen overslaand water. Deze dam sluit aan tegen de Zuidelijke leidam van het Buiten-IJ, die verhoogd moet worden, terwijl aan het worteleinde van dezen dam nog een kade zal moeten worden aangebracht. Het ontworpen kanaól loopt dus ten Zui den van dezen leidam en komt ten Noor den van de sluis bij Zeeburg in den mond van het Merwedekanaal uit. Aan de Zuidzijde van het kanaal is even eens een dam ontworpen. De sluizen bij Schellingwoude blijven dan geheel beschikbaar voor de vaart op de Zuiderzee. De kosten der extra uit te voeren werken vermeerderd met de kosten dier werken, die bij de uitvoering der Zuid-Wc6telijke droogmakerij door do Zuiderzeewerken ge dragen zouden worden, worden geraamd op rond tien millioen gulden. Verschillende voordeelen van dit kanaal plan, boven het tracé Wijk bij Duurstede, worden dan nog opgesomd. In een vol gend nummer komen wij uitvoeriger op dit adres terug. OPIUMSMOKKELAARS. Eenige ambtenaren der invoerrechten en accijnzen te Amsterdam brachten, als ver dacht van verboden vervoer van een hoe veelheid opium aan dit bureau een 2o-jari- gen stoker en een 35-jarigen kok. beide Chi- neesche opvarenden van een stoomschip, liggende aan dc Sumatrakade. CRITISCHE INBREKERS. In den nacht van Woensdag op Donder dag zijn inbrekers aan het werk geweest in een paar panden aan de Poortstraat te Rot terdam. Zij zijn over schuttingen geklom men, hebben vele deuren geforceerd, sloten verbroken, enz. In een kantoor hebben zij een bedrag van 10 gestolen, hetgeen niet naar hun zin was, want, met krijt hebben zij op den muur geschreven: Niet de moeite waard. Uit een ander kantoor, waar zij eerst tevergeefs de brandkast hebben trach ten open te maken, is een bedrag van 60 gestolen. WAGNERVEREENIGING. Nederlandsche medewerkers. Behalve de reeds genoemde Fransche ar- tisten, werken bij de voorbereiding en de a.s. uitvoeringen van Gluck's „Iphigénie en Tauride" op 20 on 22 November 1930 in den Stadsschouwburg te Amsterdam, verschil lende Nederlandsche kunstenaars mede. De décors en costuums zijn ontworpen door H. Th. Wijdcveld en vervaardigd op de ateliers der Wagnervereeniging. De koren worden gezongen door leden van het Wagnerkoor, ingestudeerd en ge leid door Hans Cleuver. De orkestrale partij wordt gespeeld door leden van het Wagnerkoor, ingestudeerd en geleid door Hans Cleuver. De orkestrale partij wordt gespeeld door het Concertgebouworkest en de choréogra- phie wordt verzorgd door Lili Green. De rollen van „Diane" en „Une Femme Grecque" worden gezongen door Denisc Cassuto cn Aenne Pcrizonius. Een hunner poogt zich te vergiftigen Maandagavond ontving de marechaussee te Roosendaal van den hotelhouder van het hotel Metropole te Antwerpen bericht, dat iemand in zijn hotel een aantal gouden, met juweelen bezette voorwerpen had ge stolen. Vermoedelijk zouden deze persoon en een medeplichtige, wier signalementen door den hotelhouder werden opgegeven, naar Duitschland of Nederland uitwijken. De wachtmeester der marechaussee te Roosendaal heeft daarop Dinsdagavond op het Stationsplein aldaar twee personen aangehouden, wier uiterlijk overeen kwam met het door den hotelhouder te Antwerpen opgegeven signalement. Hij nam het twee tal mee naar het station. Aldaar heeft een hunner een poging tot zelfmoord gedaan, door drie sublimaatpastilles in te nemen. Medische hulp werd onmiddellijk ingeroe pen. De toestand van den man is zeer ern stig; do kans om hem in het leven te hou den, wordt zeer gering geacht. Een aantal juweelen van den diefstal af komstig werden in het bezit van de aan gehouden personen gevonden en zijn in be slag genomen. De beide mannen, die van Belgische nationaliteit zijn, zullen in over leg met de Belgische justitie ter beschik king worden gesteld van den officier van justitie te Breda. DE RONDE LUTHERSCHE KERK TE AMSTERDAM. Het vraagstuk der decentralisatie van kerken heeft thans ook den kerkeraadvan de Evangelisch Luthersche Gemeente te Amsterdam gesteld voor ernstige conse quenties. Hij heeft reeds lang gezien dat cle Rohde Luthersche Kerk, slechts op acht minuten afslands van dc Oude Kerk, en wel in een minder geschikte omgeving, niet meer voor de gemeenteleden aantrek kelijk is en bovendien niet meer in een aanwijsbare behoefte voorziet. Om deze re den is dan ook besloten in het plan van actie dat dc kerkcraad heeft aangenomen, ook op te nemen de beslissing dc Ronde Luthersche Kerk te verkoopen, zoo dra zich daarvoor een kooper aanmeldt en een re delijke prijs kan worden bedongen. GROOTE KORENBRAND. Voor een waarde van 15.000 verbrand. In den nacht van Woensdag op Donder dag is te WestCnes bij Emmen een groote korenbrand uitgebroken. Een 65-tal mijten ongcdorschte rogge werd een prooi dei- vlammen. De brand duurde van ongeveer één uur 's nachts tot Donderdagmorgen half tien. De Emmer brandweer stond machte loos tegenover de enorme vuurzee. Er is voor een waarde van ongeveer 15.000 ver brand. De rnarechaussée stelt een nauwgezet onderzoek in, daar de oorzaak zoo gqpd als zeker aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven. Er werd reeds een verdachte in verhoor genomen, die evenwel ontkent. VRAAGT WINKEL! E of NV HUL5K0 tel.i2oo AMERSFOORT Nog niet bekend wat er gestolen is Amsterdam, 13 Nov. In den afgeloo- pen nacht is in één op de marinewerf acli- tor de groote Kattenburgerstraat staand gebouw, waarin een sigarenfabriek is ge vestigd, een inbraak gepleegd. De onbe- kende daders hebben verschillende lokali teiten doorzocht. liet staat echter nog niet vast, wat zij aan 'geld hebben meegenomen. Daar het gebouw, dat vroeger deel uit maakte van de marinebehuizing in den be- zuinigingstijd van jaren geleden, werden verschillende gebouwen op deze werf aan particulieren verhuurd, zeer moeilijk onge merkt, van de straatzijde is to bereiken, wordt aangenomen dat de daders vanaf het water met een vlot tot. het terrein hunner werkzaamheden zijn doorgedrongen. De schade geraamd op een ton Tilburg, 13 Nov. Hedennacht om half twee is de fabriek van de N.V. Tilburgsche Stoomschoenfabriek, voorheen L. de Beer aan de Goirkestraat te Tilburg tot den grond toe afgebrand. Alle voorwerpen en machines gingen verloren. De brandweer kon slechts de omliggende gebouwen en het woonhuis van den firmant, den heer van der Pen, behouden. Op de fabriek werkten 40 arbeiders. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt slechts gedeeltelijk de scha de, die op 1 ton is geraamd. DONKER DEN HAAG 's-Gravenhage, 13 Nov. De heer G. R., wonende te Apeldoorn, wilde gisteravond een familie-bezoek brengen in bet Bezuiden- houtkwartier. Aangezien hij echter niet goed op dc hoogte was van dc situatie in die buurt vroeg hij in de Johannes Camphuys- 6traat aan 2 mannen, die daar stonden, den weg. Inplaats van den man terecht te helpen, grepen zij hem onverhoeds aan, blijkbaar met het doel hem te berooven. Dc man begon echter luidkeels om hulp te roepen en daarop naderden eenige perso nen. De beide aanranders maakten toen, dat zij wegkwamen. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Roermond, 12 Nov. Gistermiddag brak door onbekende oorzaak brand uit in de kapitale boerderij, genaamd „Kinnerser- hof" te Hunsel, eigendom van cn bewoond door den landbouwer W. Pceters. In kor ten tijd stond de stalling waarboven een groote hoeveelheid hooi lag in lichte laaie. Van de stalling sloeg het vuur over naar de boerderij zelf die tot den grond toe af brandde. Het vee en eenig huisraad kon den grootendeels gered worden. Verzeker ring dekt de schade Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De zuinige Schotsche schilder spaart uit op de lijst 1, L. (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 6