AMERSFOQETSClH DAGBLAD Arbeidsbegrooting aangenomen Willem Groenhuizen De Verdwenen Delora Woensdag 26 November 1930 «DE EEM LANDER" 28e Jaargang No. 127 KASVOORSCHOT AAN DE HOLL. LLOYD? De Maas begint te vallen Venlo onder water JUWELIER FEUILLETON TWEEDE KAMER. Verschillende sprekers staan afwijzend tegenover het wetsontwerp De tandtechnici Besloten wordt op de agenda te plaatsen ter behandeling in avondvergadering te be ginnen Donderdag a.s. de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Voortgezet wordt de behandeling van de afdeeling Volksgezondheid der Arbeidsbe grooting. De heer v. d. Heuvel steunt het ver zoek der Thcrmochemische fabriek te Ber- gum. Indien steun voor uitbreiding uitblijft, moeten de gemeenten de vernietiging der cadavers zelf ter hand nemen, hetgeen veel geld zal kosten. Mevrouw B a k k e r-N o r t bepleit de be langen der tandtechnici, die afgewezen zijn bij het laatste examen, doch die daarvoor wel bevoegd waren. Zij dient een motie in om de termijn gedurende welke deze tech nici do tandprothese kunnen uitoefenen te verlengen. De heer Marchant wenscht, dat de gemeenten minder winst maken op de keu ring van vleesch. De heer Dr. Vos bepleit het instellen van controle op sera en vaccins, steun aan de oprichting van sanatoria voor lichte zenuw zieken en steun voor rheumatische bestrij ding. Inzake de tandtechnici meent spreker, dat er onrecht gepleegd is. Na deze woorden klinkt op de gereser veerde tribune een luid applaus, hetgeen den Voorzitter doet opmerken, dat hij de tribune zal doen ontruimen als nog eens de orde verstoord wordt. De heer v. d. B e r g h bespreekt de uit voering der woningwet. Spreker acht een algemeen saneerings- plan noodig ter opruiming van de krotwo ningen en wenscht ten aanzien van wonin gen voor het groote gezin de bepalingen soepeler dan tot heden to zien gesteld. Mevr. De VriesBruins acht liet beleid van den minister teii aanzien van de Volksgezondheid weinig bevredigend. Geen enkele nieuwe maatregel wordt voorgesteld. Spreker pleit voor steun en geneeskundig schooltoezicht. Inzake de kwestie tandtech nici meent spr. dat aan afgewezenen niet langer patiënten mogen worden toever trouwd. Wel wil spreker hen geholpen zien die op grond van hun in 1925 verkregen visum financieele verplichtingen aangingen Zij dient daartoe een motie in. De heer Kersten wenscht her-examen voor afgewezen tandtechnici. De heer Kersten protesteert tegen de verplichte aansluiting op drinkwaterleiding. Mej. Groene weg bestrijdt den heer Kersten, en acht het treurig dat iemand met een grootere ontwikkeling die niet ge bruikt anderen voor te lichten. Do heer Aalberse meent, dat de mi nister do verantwoordelijkheid voor de motie-Bakker-Nort niet kan dragen. Spreker, dringt aan op toelating van af gewezen tandtechnici tot theoretisch en practisch examen in tandheelkunde. De heer Boon bestrijdt dr. Vos en meent, dat het examen clement is gehouden. De heer Sloternaker dc Bruine fceeft bezwaar tegen den toeslag op het loon van valide arbeiders voor hun woning. De heer Zij ls tra bestrijdt het denk beeld van een rijksschoolartsendienst. Minister Verschuur deelt de meening van mevr. van Itallie in zake lichamelijk gebrekkigen. Inzake de vleeschkeuring hoopt spreker een oplossing te vinden. Inzake de destructie van cadavers meent spreker dat indien de gemeenten samen werken, er geen rijkssteun noodig is voor de thermo-chemische industrie. Wat de volkshuisvesting betreft, daaraan zijn vele millioenen besteed. De Woningwet heeft echter gewild dat de uitvoering gedecen traliseerd zou zijn. Bij het verschaffen van woningen aan groote gezinnen kan het be hoefte-element niet worden gemist. Spreker breekt zijn rede af. De vergadering wordt geschorst tot 's avonds. AVONDVERGADERING. Minister Verschuur wees er in zijn antwoord op hetgeen bij de afdeeling volks gezondheid was betoogd op, dat de kwestie der volkshuisvesting ten nauwste samen hangt met die van de groote gezinnen. De minister geeft in overweging de ontworpen regeling nog eens te toetsen aan de lessen der praktijk. Den heer Sloternaker geeft Spr. toe, dat de regeering bij haar woning- politiek bepaalde lijnen moet volgen. Ook dit heeft zij in het oog bij de z.g. garantie- besluiten te Arasterdam. Wanneer zulke besluiten een te grooten omvang krijgen, zou de woning-politiek der regeering in het gedrang komen, waartegen moet wor den gewaakt. De minister waardeert ten zeerste de woorden van hulde door dr. Vos en anderen aan het adres der inspectie gebracht. Door Dr. Vos wordt goede con- tróle gewenscht op sera en vaccines. Die contróle wordt met den meesten zorg uit geoefend. Dat er geen uitbreiding van de zorg voor volksgezondheid plaats zou hebben, zooals mevr. de VriesBruins be weerde, is in hooge mate onbillijk en on juist. Spreker wijst o.a. op het verdubbe len in den loop van een paar jaren van de consultatieburcaux speciaal in den strijd tegen de t.b.c. Uit een eerlang aan de Ka mer over te leggen schriftelijk overzicht zal blijken, hoe ruim uitgebouwd de rijks zorg voor de volksgezondheid mag worden genoemd. De „eigenlijke kwestie" van dezen mid dag was die der tandtechnici. Als men een jaar lang minister is geweest, zegt Spr., dan heeft men al heel wat illusies moeten bijzetten. Dc hoop, dat do kwestie der tandtech nici uit zou wezen, heeft hij ook al moe ten prijsgeven. Aan de legende van afwij zing op grond van jeugdigen leeftijd moet nu een eind komen. De eenige weg, aan de hier bedoelde personen gelaten was, dat zij aan een examen zouden voldoen. Spreker heeft zich verbaasd over dc vele stemmen in dc Kamer opgegaan, die wil den reageeren tegen het eenmaal gevallen besluit. Is er in casu eenige hardheid, dan moet men die slechts zoeken in de nood zakelijkheid tot uitvoering van een hesluit. Spreker gevoelt zeer levendig het leed van de z.g. gedupeerden. De ci6ch van volksgezondheid is hier echter het criterium. Het examen is met de grootste clementie toegepast en den niet geslaagden mag de verdere uitoefening der praktijk niet worden gegeven. Die aan dc bestaande regelen heeft meegewerkt, heeft het recht van protest in dezen ver loren. Misschien zijn er in het verleden fouten gepleegd; dit kwam dan, doordien personen bevoegd werden verklaard, die daarvoor niet in aanmerking hadden mo gen komen. Van een stap als tegemoetkoming zou den de gevolgen niet zijn te overzien. ZuLk principe is niet te aanvaarden. Mr. Aal berse opperde de gedachte om de geslaag den te bevestigen in een volledige bevoegd heid. In die richting wil de regeering wel gaen. Nog zinspeelde mr. Aalberse er op, om door wetswijziging de niet^geslaagden tot de mogelijkheid van examen-doen te brengen. Voor zeer begaafden, zegt do minister, kan dat een uitweg bieden. Hij wil een en ander ernstig overwegen. Voor een tandtechnicus is nog wel een plaats voor een werkkring onder leiding van een bevoegde te vinden. De begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid is zonder stemming goedge keurd. Over de beide moties wordt heden gestemd. Aan de orde i6 het ontwerp kasvoorschot aan de Koninklijke Hollandsche Lloyd. De heer Brautigam (S.D.) heeft zich afgevraagd of het niet beter ware geweest het kasvoorschot te weigeren. Spreker twij felt aan de bestaansmogelijkheid van de Hollandsche Lloyd en heeft geen vertrou wen in de leiding daarvan. De onderne ming verkeert in een door en door zieken toestand. Over twee jaar is de nood om nieuwe schepen nijpend en hoe komt dc Lloyd aan nieuwe bodems? Alle kasvoor schot beduidt aldus weggegooid geld. Het bestaan van 2700 menschen is afhankelijk van het voortbestaan dezer onderneming. Voor al deze menschen heeft de Lloyd feitelijk geen werk, dus men heeft ook te doen met een soort van gedeeltelijke werk verschaffing. Bij aanneming van het voorstel loopt men de risico, dat de Lloyd met de Rotterdam Zuid-Amerika-lijn gaat concurreeren, waar door het gevaar bestaat dat beide onder nemingen zullen verdwijnen. Spreker wil de Lloyd redden als dat kan. Er moet al lereerst een grondig onderzoek worden in gesteld naar bestaansmogelijkheid van de Lloyd Spreker zou den termijn van tweo jaren in de overeenkomst gaarne willen inkrimpen tot zes maanden, of desnoods een jaar. Wil de minister in die richting een poging doen? Spr. dient een motie in, vragend: Een onderzoek naar de mogelijk heid van het voortbestaan der Lloyd na 1932 en die van een overeenkomst tusschen de Koninklijke Hollandsche Lloyd en de RotterdamZuid-Amerika-lijn en voor 1931 voorschriftregelen to ontwerpen op voet van de vigeerende overeenkomst, om daar na te komen tot nieuwe voorstellen voor 1932. De heer W ij n k o o p (C.P.) zegt, dat het hier betreft de belangen der crediteuren van de Koninklijke Hollandsche Lloyd. Spreker zoekt tevergeefs naar steekhou dende argumenten voor het verleenen van een voorschot. De heer Kortenhorst (R. K.) consta teert, dat men in de twee jaren, liggend tusschen het toekennen van het vorige kas voorschot en heden er op achteruit is ge gaan. Spreker vraagt welke hoop er be staat, dat de Lloyd over twéé Jaar ver nieuwing van schepen kan bewerkstelli gen. Voorts moet de transactie voor de schatkist aannemelijk zijn. Spreker acht dezen steun echter niet te verantwoorden. Wat de samenwerking be treft tusschen de Koninklijke Hollandsche Lloyd en de Hamburg—Amerika lijn vreest spreker, dat men in dezen het paard van Troje binnenhaalt. De heer Oud (V.D.) herinnert er aan, dat reeds in 1907 regecringsvoorstellen zijn gedaan tot steun van den Kon. Holl. Lloyd. In 1924 was spreker reeds tegen rijkssteun. Spreker ziet gevaar in de samenwerking van de Lloyd met een buitenlandsche in deze Duitsche onderneming. Welke waarborgen heeft de Staat ingeval van li quidatie of faillissement? Had de regee ring niet meer waarborgen kunnen bedin gen? Het huidige regecringsvoorstel be schouwt spreker als het werpen van geld in een bodemloos vat. Op zijn hoogst wil spreker meegaan met de motie-Brautigarn. De heer Guit (R.K.) bespreekt de be langen van het personeel bij de K. H. L. De heer Schouten (A.R.) zegt, dit er z. i. wel kans bestaat, dat het doel van den steun zal worden bereikt. Spreker stelt echter de groote vraag, of de voorgestelde steun in staat is de maatschappij voorgoed door dc moeilijkheden heen te helpen. Spreker voelt veel voor de motie-Brau- tigam. De heer F eb er (R.K.) verdedigt het wetsontwerp. Spreker ziet geen reden om thans af te wijken van het standpunt in 192-9 aangenomen, aangezien zich in dien tijd geen novum heeft voorgedaan. Dr. Vos (V.B.) noemt het een een na tionaal belang, dat het wetsvoorstel wordt aangenomen. De Minister, het wetsvoorstel verde digend, vangt aan met te verklaren, dat de rogeering met de belangen van het per soneel van den K. H. L. rekening zal hou den. De regeering heeft niets verheimelijkt of verdoezeld. Het nationale belang staat hier op den voorgrond. Waarom is de stemming in de Kamer sinds twee jaar geleden zoozeer t.o.v. do K. H. L. veran derd? Men heeft de zaak thans in een kregelige, zure stemming bekeken. Een maatschappij, die met zooveel oommerci- eele fouten door de wereld is gegaan, moet thans tijd worden gegeven reorganisatie door te voeren. Spreker is niet in zee gegaan zonder overleg met de groote crediteuren. De mi nister heeft de overtuiging, dat de K.H. L. gezond te maken is, doch slechts op langen termijn. Spreker kan op dit oogenblik on mogelijk toekomstige bedrijfsresultaten noemen. Hieromtrent zijn echter veel te sombere beelden geschilderd. Spreker ver wacht niet zulke groote verliezen als ge noemd zijn. Het niet verleenen van den steun zal, volgens Spreker, een groote af brokkeling van het 6cheepvaartfront betee- kenen. De motie-Brautigam beeft Spreker min of meer overrompeld. Is de Kamer niet be reid het wetsontwerp aan te nemen, dan kan zij de motie aanvaarden. De stemming over de motie en de ver dere behandeling van het wetsontwerp worden te ruim 2 uur heden nacht uitgc- gesteld tot do volgende vergadering, he denmiddag om half drie. Voorzorgsmaatregelen in de polders Ooij en Erlecom Uit Venlo werd Maandagavond gemeld: De Maas is hier den geheelen dag blijven wassen. Circa zes uur werd het eerste ge deelte van de Maaskade overstroomd, waar door het verkeer langs die kade werd ver sperd. Do bewoners verhuisden ook daar naar boven. In de Maasstraat stond heden avond 70 c.M. wator. Het rollend verkeer is daardoor gestremd. Verwacht wordt dat vannacht de geheele Maaskade zal ondcr- loopen en het water in de kelders der hui zen zal stroomen. De hijschkranen langs de Nieuwe haven zijn nu ook overstroomd, evenals de gemeentelijke electrische hijsch kranen onbereikbaar zijn en buiten dienst gesteld. Veel hout en leege vaten komen aandrijven. Voor vannacht is geen val te verwachten. Het water wast nu nog zien- deroogen en nadert de Peperstraat. Een baggerbak losgeslagen. Maandagmorgen is tusschen Lemmer en Urk een baggerbak, thuisbehoorende bij de Zuiderzeewerken, drijvende gevonden. De bak is door den storm Zondagmorgen bij den afsluitdijk bij Wieringen losgeslagen en op drift geraakt. De motorschepen Vol harding, schipper Cuperus, uit Lemmer en Hendrik Jan, schipper Snakkenborg, uit Musselkanaal, hebben dit vaartuig opge pikt en om ongeveer elf uur te Lemmer binnengesleept. .Er bevond zich slechts een man aan boord, genaamd J. Veerman, die begrijpelijkerwijs doodsangsten heeft uitge staan. Buitengewone riviercorres pondentie. De Minister van Waterstaat heeft buiten gewone rivier-correspondentie ingesteld langs den Rijn, den Neder-Rijn, het rechter Tel. 852. Langestraat 43. GOUDEN TROUW- EN VERLOVINGSRINGEN. MODERNE MODELLEN. deel van de Lek tot K.M.raal 94,500, het lin kerdcel van de Lek tot den Diefdijk, do Waal, het linkerdeel van den Gclderschen IJssel tot het Olsterveer en bet rechterdcel van den Gelderschen IJssel tot de spoorweg brug over den IJs9cl bij Katervecr. Voorts langs de Maas van do Spoorweg brug boven Gennep tot St. Andries. Groote schade aan een in aanbouw zijnde boerderij. Zondagmorgen heeft de zeer hevig woe dende storm ernstige schade toegebracht aan de kapitale boerderij „Labor Sanat" der Psychiatrische Inrichting „Brinkgre- ven", onder den rook van Deventer gele den. Genoemde boerderij werd dezen zomer door een feilen brand tengevolge van blik seminslag geheel in de asch gelegd. Onder architectuur van ir. W. P. C. Knuttel, archi tect te Deventer, werd door den aannemer Drycrink uit Hengelo (O.) de wederopbouw ter hand genomen, en hiermede was men reeds zoo ver gevorderd, dat de boerderij weer onder dc kap stond. Reeds waren 40 stuks vee in den stal geborgen en juist Maandag zou het werkvolk het z.g. „pan- nenbier" krijgen, daar Zaterdag do vlag op het geraamte van het dak geheschen was. Zondagmorgen to 11 uur stortte echter, tengevolge van een feilen rukwind, dit ge raamte met donderend geraas in elkaar. Op het dak bleef niets overeind, zoodat men met den opbouw der gebinten geheel op nieuw zal moeten beginnen. De schade is, hoewel nog niet precies go- schat, aanzienlijk. De Maas begint te vallen. In den afgeloopen nacht is een einde ge komen aan de was van de Maas en is de val ingetreden. Deze val hal zich hedenmorgen te half tien tot ongeveer bij Grevenbricht doorgezet. Te Maastricht was de stand aan do Maasbrug hedenmorgen te negen uur 3.88 Meter of 42.89 Meter boven N A.P. hetgeen \ergelckcn bij gisterochtend een val betee- kent van 18 c.M. Tc Roermond was de stand bij do stad hedenmorgen 19 51 Meter en aan den stuw 19.42 Meter boven N.A.P. Men ver wacht hier, evenals op het verdere Noorde lijke gedeelte van dc rivier nog ongeveer 10 c.M. .was, waarna de val zal intreden. Het water van de Roer staat gelijk mot de Roerkade. De weg naar Herten is tengevol ge van de overstroomingen van de Maas on- dergeloopen. Te Venlo was de stand hedenmorgen 16.96 Meter boven N.A.P., hetgeen over do afgeloopen 24 uur een was van 35 c.M. be- teekent. In de stad staat de Maasstraat blank. In eenige andere straten, o.a. de Gelderschc- slraat, begint het water op te zetten. Ver wacht wordt evenwel, dat de val spoedig zal intreden. Te Grave was de stand hedenmorgen te acht uur 11.01 Meter boven N.A.P.., zoodat de was in de afgeloopen 24 uur 43 c.M. heeft bedragen. De Beersche Overlaat werkte hedenmor gen over de volle breedte van 4220 Meter, met ongeveer 15 c.M. water. DE AFSLUITDIJK VAN HET JULIANA- KANAAL DOORGEBROKEN. M a a s b r a c h t, 25 Nov. Te Maasbracht is hedenmiddag de afsluitdijk tusschen het Julianakanaal en de sluis aldaar doorge broken. Het water stroomt nu van het ge heele pand tusschen Roosteren en Maas- bracht do Maas in. Geleerdheid zonder braafheid is als een boom met enkel blaren. TALMUD. Door E. PHILLIPS OPPENHE1M. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER. 37 lïij deinsde tot den muur terug. Nog steeds had hij mijn stok in handen, maar hij toonde niet de minste neiging om er gebruik van te maken De ander stond met gebalde vuisten, alsof hij hem naar den keel wilde vliegen, maar ik ging tusschen hen in staan „In dc eerste plaatszeide ik tot den on bekende, „raad ik u in dio kamer te gaan kijken. Dan zult u zien, dat de heer Delora ei niet is. Voor zoover mijn wetenschap strekt, durf ik u verzekeren, dat hij ook nooit in de kamer is geweest. Als u dat heeft gedaan, kom me dan medcdeelen wat u van hem hebben moet" Louis keek mij nog steeds met stomme verbazing aan. De gedachte, dat ik er achter was gekomen, dat hij mij als werktuig had willen gebruiken, begon langzamerhand bij hem op te komen, maar daar hij niets af wist van het bovei.raampje boven do deur, kon hij niet begrijpen, hoe ik juist bijtijds had ingegrepen. In ieder geval was hij ech ter alle tegenwoordigheid van geest totaal kwijt. Ik kon zien, dat hij zelfs van angst op zijn beenen stond te trillen. „Kom, Louis", beval ik, „leg dien stok neer en spreek als een man, als je dat tenminste mogelijk is.' De stok ontviel aan zijn vingers. Hij had nauw elijks do kracht gehad om hem vast te houden. Daarna kwam de man, die Delora's kamer had geïnspecteerd, terug en wendde zich tot mij: „Ik weet niet wie u is, mijnheer", begon hij, „u kunt al of niet in deze zaken ge mengd zijn. Is dit wel het geval, laat ik u dan waarschuwen, dat u de verkeerde partij heeft gekozen. U zag wat hij van plan was?" vervolgde hij, terwijl hij Louis wees, „ik wil hem daarvoor den nek omdraaien. Hij verdient het ten voile.' „Neen', antwoordde ik, hem terughou dend. „Er worden hiei geen handtastelijk heden begaan. Louis heeft een kleine reke ning met mij te vereffenen." „Mijn reken'ng is van meer gewicht", pro testeerde de ander. „Verreken die waar en wanneer u wilt, maar niet hier Wat mij betreft, ik wil niets meer met ulieden te maken hebben. Ik ben bij toeval in deze zaak gemengd en wil er van dit oogenblik niet langer in gemoeid worden. U, mijnheer, moet onmiddellijk het hotel verlaten. Ik ken uw naam niet, weet ook niets van u af. Het kan mij ook niet schelen. Als u aan Louis nog w at wilt mede- deelen, dan meet u daarvoor een andere ge legenheid zoeken. Hij keek mij met verbazing aan. Ik kon zien, dat hij er naar snakte om Louis te lijf te gaan. „U schijnt een despotisch heer te zijn", merkte hij op, „maar waarom zou ik u ge hoorzamen?" „In de eerste plaats reeds omdat ik u het leven heb gered en omdat ik niet wil, dat er eenige daad yaa geweld wordt gepleegd in deze kamer. En wilt u nog een reden we ten", liet ik er op volgen, „waarom u mij moet gehoorzamen, dan is het omdat ik ster ker ben dan u. U behoeft niet bevreesd te zijn, dat ik mij verder met de zaak zal be moeien. Ik vertrek morgen uit Londen en ik hoop, dat ik u geen van beiden ooit weer zal zien. Is u nu bereid heen te gaan?" „Inderdaad!' antwoordde hij. „Maar ik •.vil u nog één ding zeggen, mijnheer", ging hij voort, terwijl hij naar de deur ging, „U heeft een verstandig besluit genomen. Als u wist, wiens zaak u heeft gesteund, wiens werktuig u bijna was geworden, dan ben ik overtuigd, dat uw optreden beleefder zou geweest zijn". „Ik mag dus op uw woord vertrouwen mijnheer, dat u het hotel zult verlaten?" „Dadelijk verklaarde de ander. Wij hoorden hoe hij de buitendeur sloot en heenging. Daarop wendde ik mij tot Louis: „En dit is dus het avontuur, dat je mij had voorgespiegeld, Louis, op die wijze wil de je dus van mij gebruik maken! Je lokte mij in die kamer t-n diende mij een slaap middel toe! Ik had hier moeten liggen, ter wijl jij den man met mijn wapen de hersens insloeg. Daarna zou je zijn weggeloopen en in den ochtend zou men mij en den ver moorde hebben gevonden! Ik was voor jou een werktuig, het meisje daarginds het lok aas. Het was snugger bedacht, Louis, maar bet was een lafaard, die het plan gesmeed had". Ik strekte mijn hand uit en greep hem bij zijn kraag. Ik had daarbij het gevoel, alsof ik een of ander guur insect beet pakte, waarvan de angel mij dreigde ta «teken. „Heb je iets tot ja yerdediging in te bren gen?* yroeg Ik. „U begrijpt mij niet", stamelde hij met ge smoorde stem. „Het was volstrekt niet mijn bedoeling u voor de gebeurtenissen verant woordelijk to stellen. Ik was misschien en kel van plan dien man onschadelijk te ma ken. Als u wist wat er tusschen ons is voor gevallen, zou u zich daarover niet verbazen. Maar ik wilde hem alleen op de gemakke lijkste manier uit den weg ruimen." „Maar waarom liet jo mij dan in de ka mer gaan en gebruikte daarbij een valsch voorwendsel? Waarom maakte je van mijn stok gebruik voor je moordaanslag? Waar om stond je er op, dat ik zou gezien wor den dineerende met het meisje de hemel mag weten wie zij is! die thans in gind- sche kamer is." „Ik kan alle6 verklaren", zeide Louis. „Ik ben totaal de kluts kwijt! Ik ben on schuldigU kwam ook zoo onverwacht te voorschijn!" „Ja, onverwacht was het voorwaar!" ant woordde ik, „omdat ik je' whisky en soda uit het raam goot en omdat ik tegengif nam tegen je slaapverwekkende koffie'" „U spreekt over dingen, waarvan ik niets af weet", verklaarde Louis. ,Sta mij niet langer voor te liegen!" barstte ik uit. „Luister goed. Ik heb je bij je kraag en ik heb in mijn andere hand mijn rotting. Ik ga je nu een pak ransel geven tot al je botten in je lichaam pijn doen, tot je niet meer staan of liggen kunt en dat alles zoolang tot je me pre cies uiteengezet hebt, hoe alles in elkaar zit Voor eiken leugen, waarop ik je be trap, zal ik je een slag geven. Zeg mij wie die Delora is, wie dat meisje is, dat zich voor zijn nicht uitgeeft en hier na midder nacht samenkomsten met je houdt en deel Tofg ook mede, hoe de man heet, die daar- gg even weggegaan is. Onthul mij hoe a'les in elkaar zit en wat de reden is van jullie vijandschap. Maar in de eerste plaats moet ik weten, wie Delora is." „Ik kan niet meer", stamelde hij. „U is te ruw in uw optreden. Laat ik er kalm bij gaan zitten. Ik moet mijn gedachten ver zamelen." „Neen", antwoordde ik, „je zult nu spre ken." Ik hief mijn stok op, alsof ik hem wilde slaan. Toen zag ik zijn gelaat plotseling veranderen. Ik keek naar de deur en haast tegelijkertijd hoorde ik het geritsel van wegschuivende gordijnen. Felicia stond daar, het gelaat van ang6t verwrongen, de handen in wanhoop omhoog geheven. „Is u daar, kapitein Rotherby!" riep zij. „O, zeg mij toch wat er is gebeurd! Kapi tein Rotherby!" Zij kwam een eindje dichterbij, maar ik denk, dat zij iets op mijn gelaat las van wat er in mij omging, want zij bleef staan en haar lippen trilden, terwijl zij mij vroeg: „Wat is hier gebeurd? Wil dan geen van u beiden mij dat mededeelen? Gaat het slechter met oom? Heeft iemand soms ge tracht hem kwaad te doen?" „Er is niets anders gebeurd", antwoord de ik, „dan dat dat spinneweb van leugens en intriges is uiteengescheurd. Er is nooit een oom van u in deze kamer geweest De man, op wiens leven men het had gemunt, is er heelhuids afgekomen. En overigens heb ik nog geen uur geleden u hier met Louis gezien en heb ik uw gesprek met hem aangehoord." y (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5