J. A. SCHOTERMAN Zn. Champagne Nocton et Cie NOG GEEN LICHT IN HET TORENDRAMA ST. NICOLAAS-GESC HENKEN A. H. vara N1EUWKERK per flesch f 2. SO WIJNHANDEL Utr.straat 17 Tel. 145 POGING TOT DOODSLAG OP ZIJN VROUW Drie jaar geëischt HET HOOGE WATER VERKLARINGEN DIE MET ELKAAR STRIJDEN HOEDT U VOOR DEN HOND De relletjes te Haarlem Wij vragen Uw aandacht voor onze prachtvolle Beekensteinscheiaan Beekstraat Tel. 543 HUMORHOEKJE demi Sec per 12 fl. per fl. 25 cent korting) 'Met een scheermes haar eenige sneden in het gelaat toegebracht 'sGravenliage, 27 Nov. Voor de recht bank stond heden terecht A. S., 25 jaar, los werkman uit Amsterdam, wien ter dag vaarding poging tot doodslag, subs, het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel was ten laste gelegd. Verd. heeft in den avond van 22 Sept. jl. 'op het Spui, ter hoogte van de Amunitie haven, zijn echtgenoote C. van S., opzette lijk met geweld met een scheermes eenige sneden in het gelaat en den hals toege bracht, teneinde haar van het leven te be- rooven, zijnde de uitvoering van zijn voor nemen niet voltooid, alleen tengevolge van aan zijn wil onafhankelijke omstandighe den. Verd. die in onnvn met zijn vrouw leefde, woonde in Amsterdam, terwijl do vrouw in een café aan het Spui alhier werkzaam was. Verd. is in den avond van 22 Sept. j.l. naar bedoeld café gegaan en vroeg zijn echtgenoote te spreken. Dit werd hem ech ter geweigerd door een kellner, die met de vrouw betrekkingen zou onderhouden, waarop een woordenwisseling tusschen beide mannen ontstond. Ten slotte gelukte het hem de vrouw mee te krijgen. Onderweg schijnt er kwes tie te zijn ontstaan over het kind, dat verd. naar Amsterdam mee wilde nemen. Naar verd. beweerde begon de vrouw, wie hij verdacht betrekkingen met andere mannen te onderhouden, te schelden voor schoft" en hem te sarren. Verd. heeft toen naar dc vrouw gestoken, naar hy beweerde om de vrouw „te teeke nen". In deze zaak werden z^en getuigen ge hoord. Dr. Ebeling Koning, arts alhier, vorklaar- de dat de toegebrachte verwondingen niet van ernstigen aard waren. Hij heeft de ivrouw gedurende acht dagen behandeld. Uit het getuigenverhoor bleek, dat in het café geen kwestie tusschen de beide echtelieden had plaats gevonden. Een getuige verklaarde, dat de vrouw het kind verwaarloosde. Mr. J. A. Rij kens, het O. M. waarnemend, zegt dat het hier een zeer ernstig geval betreft. Het feit, dat verd. een scheermes hij zich stak, wijst er, volgens Spr. op, dat verd. de bedoeling heeft gehad de vrouw te dooden. Trouwens dc wijze waarop de verwondingen zijn toegebracht, toonen zulks voldoende aan. Alhoewel het inge komen rapport omtrent dezen verd. gun stig is, meerit Spr. een zware straf te moe ten eischen en requireert veroordeeling tot drie jaar gevangenisstraf. De verdediger van verd. zeide, dat niet vaststond, dat dc man het- opzet heeft ge had de vrouw te dooden. Hij stak in het gelaat en niet in den hals. Bovendien heeft hij met het zeer scherpe mes geen ernstige verwondingen toegebracht. Rekening moet worden gehouden met de omstandigheden, waaronder het feit is gepleegd. Verdachte heeft getoond berouw te hebben over ziin daad. Door den ontrouw van de vrouw is de man overstuur geraakt, terwijl haar ver trek met het kind naar Den Haag hem zeer hinderde. Verd. maakte zich ongerust over het kind. PI. vraagt oplegging eener lichte straf. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Tien koeien omgekomen. Erlekom, 27 Nov. Hedenmorgen is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontslaan in de kapitale boerderij, die be hoort aan N.V. Steenfabrieken Steekerdon alhier, en die bewoond wordt door den heer W. J. Het vuur breidde zich snel uit en weldra stonden zoo wol het woonhuis als de stallen en opslagplaatsen In lichter laaie. De brandwèer uit Beek kon weinig legen de vuurzee uitrichten. Tien koeien kwamen in de vlammen om. De gehoele oogst ging verloren. Alles is geheel uitge brand. De schade wordt door verzekering gedekt, DE AANRANDING IN EEN TREIN. Eon trayi-komische geschiedenis. Men herinnert zich aldus dc Tijd het bericht over de poging tot aanranding van een twintigjarige jongedame in een spoor wegcoupé, waarbij de trein even buiten Bussum tot stilstand word gebracht. Uit het verhoor der betrokkenen door den Inspecteur van politie te Bussum blijkt thans, welk tragi-komiseh misverstand aan het gebeurde ten grondslag ligt. De z.g. „aanrander" was een doofstomme, die door fixeerende blikken en ongearticu leerde klanken van do dame toestemming trachtte te verkrijgen» om het raampje te openen. Dc juffrouw vond dit vreemdsoortig, on begrijpelijk gedoe bepaald eng en toen de man, geen antwoord krijgend, langs haar heen het raampje wildo openen, dacht zij aan feitelijke aanranding en wilde gillend de deur openen en naar buiten springen. Gelukkig was de doofstomme zoo wijs om zijn onvriendelijke reisgenoote vast te pak ken en aldus erger te voorkomen. In een nahljzijnd compartiment hoorde een medereiziger het gillen en toen hij naar buiten kijkend de woesteling voor dc open coupédeur zag, trok hij aan dc noodrem en stond de trein stil. De rest van de historio kent men weer: een hoofdconducteur leverde het trio te Dussurn aan de politie over, waar het dra ma spoedig was opgelost. Allen konden haar reis vervolgen. Bezoek vari den Commissaris der Koningin in Noord-Brabani Grave, 27 Nov. Hedenmiddag om half twee is Z.Exc. de Commissaris der Ko ningin in dc provincie Noord-Brabant. Mr. dr. A. D. G. M. van Rijckevorsel in gezel schap van den hoofdingenieur Kersemakers te Grave aan het electrisch gemaal r.Van Sasse" gearriveerd voor een bezoek aan dc bedreigde streken. De Commissaris hoeft den Elftwog per roeiboot overgestoken en werd aan den overkant door den burgemeester van Gra ve, den heer L. J. J. M. Fictf, begroet. Vervolgens werd te voet een tocht onder nomen langs de meest bedreigde punten, o. a. bij Velp in dc nabijheid van Grave. In verband met dit bezoek vernemen wij, dat militairen uit het garnizoen te Venlo naar Grave zijn ontboden. Een detachement motorrijders uit het garnizoen tc 's-Herto- genbosch is ter plaatse gearriveerd. Een regiment der wielrijders uit het garnizoen te Den Bosch kreeg verder opdracht paraat te blijven voor eventuecle hulpverleening (e Grave. Het verkeer. De A. N. W. B. deelt ons mede: Deventer: Schipbrug weggenomen. Over tocht over de Spoorbrug. Doesburg: Overtocht normaal. Pont Renkum: Overtocht gestremd. Lekskenveer (Wageningen): Geregelde overtocht mogelijk. Pont Rlicnen: Overtocht mogelijk voor voetgangers en rijwielen per motorvlet, overig verkeer gestremd. Pont Opheusden: Overtocht gestremd. Eek en Wielscho Veer (Amcrongcn): Overtocht met groote motorpont voor alle verkeer van 6—18 uur. Vianèn: Overtocht normaal over dc Schipbrug. Nijmegen: De dienst wordt onderhouden met een pont. In verband hiermede opont houd bij het overzetten. Tiel: Overtocht alleen mogelijk voor rij wielen en voetgangers. Culemborg: Overtocht normaal. Pont Zaltbommel: Overtocht ieder half uur van beide zijden. Gorinchem en Keizersveer: Overtocht normaal. Het verkeer van Nijmegen naar Den Bosch over Grave is geheel gestremd. Ook de Rijksweg Roermond—Maastricht is ge stremd. VERKEERSONGELUKKEN. Geen doodelijke ongevallen. 'sGravenhage, 27 Nov. Heden namid dag te kwart voor vijf is op de Delftsche Laan bij de Netechenstraat de 15-jarige dienstbode H. K. uit de Wateringschestraat door een auto aangereden. Met een gebro ken rechter onderbeen werd zij door den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal gebracht. Omstreeks half vijf is in de Fabel* van Riemsdijkstraat een 6-jarig knaapje, J. V. uit de Spinozastraat, van een rijdende auto gevallen, waar hij achter op was geklom men. Door den val kreeg Jtiij een schedel- fractuur. Door den G.G.D. is hij naar het ziekenhuis aan den Zuid wal gebracht. Zijn toestand was hedenavond bevredigend. DE BINNENVAARTSCHOLEN GEOPEND. Amsterdam, 27 Nov. Men verzoekt ons te melden, dat met ingang van Maan dag 1 December a.s. alle Binnenvaartscho- len van het Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart, uJ. te Amsterdam. Rotterdam, Dordrecht, Groningen, Gouda. Zwolle, Zwartsluis, Hoogevoen, Leeuwarden, Har derwijk, Harlingen cn Lemmer zullen zijn geopend. Binnenkort zal ook te Vlisslngen een Bin- nenvaartschool van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart opengesteld worden. GEMEENTE-SECRETARIS VAN EPE. Epe, "27 Nov. Tot gemeente-secretaris van Epe (Geld.), is heden In de vacature, ont staan door het overlijden van den heer T. Heier, die onlangs bij een auto-ongeluk om het leven kwam, benoemd de heer A. van de Roest, hoofdcommies ter secretarie der gemeente Ermelo. Hoe kwam de gevallen lei= dekker op den uitersten rand in den koepel Amsterdam, 27 November. Het dra ma, dat zich op 29 Maart van het vorige jam- heeft afgespeeld in den toren van de R.K. Gcrurdus Majcllakork aan aet Am- bonplein, blijft nog steeds in het duister ge huld, ofschoon ei vele personen zijn, die ten overstaan van de politie cn cle justitie hun verklaringen hebben afgelegd Het onder zoek heeft, wat do vraiacr betreft of de lei dekkerspatroon schuldig of onschuldig :s, geen positief resultaat opgeleverd en het is to betwijfelen of er ooit wel en oplossing zal komen cn of de typische puntige toren, ciio boven de Indische buurt oprijst, mot voorgoed zijn geheim' zal blijven bewaren. De Tcle gr a a f deelt over een en ander het volgende mede: In het drama treden twee vragen sterk naar voren. De eerste is: Wat beoogde de patroon met de hooge verzekering, welke hij voor zijn haas (het latere slachtoffer) had genomen?; en dc tweede: Op welke wijze vond laatstgenoemde den dood? Hot onderzoek heeft uitgewezen, dat de patroon voor zijn baas (die feitelijk mi» of racer compagnon was) bij de Nationale een verzekering had afgesloten voor een be drag van 50.000 Kwam de baas te ster ven, dan zou de patroon dat beirag beuren, doch ook omgekeerd had de baas een ver zekering op zijn patroon voor hetzelfde be drag. Het verzekerlngsmotleï. Natuurlijk heeft men den patroon, die la ter in arrest werd gesteld, daaromtrent geïnterpelleerd. Hij heeft aan de politie geantwoord, dat het motief was een spaar potje te maken voor de.zaak, waarin zijn baas deelgenoot was. Zoo'n polis krijgt langzamerhand beleeningsvvaarcle, terwijl bovendien bij oen eventueel ongeval het leidokkersbedrijf is nu eenmaal riskant een sterke dekking werd gevonden. Dit is dan ook de roden, dat hij voor een zijner knechts later, (oen, ue Nationale hem do 50 000 had uitbetaald, opnieuw een verzekering trachtte te sluiten, dc eerste maal voor 20.000, de tweede maal voor 50.000 en dc derde maal voor SO OOO. Alle drie keer mislukte dit De knecht werd driemaal gekeurd, doch de maatschappij wilde ten slotte na rijp beraad de verzeke ring niet riskeeren. Dé betrokken maat schappijen pleegden overleg en het was ten slotte cle wouw van héb slachtoffer, die de zaak hij dé politie bra'cht. Nu was direct na het ongeva' al de po litie van het bureau Linnacusstraat hier ter stede in het ongeva: gemengd en later ook do politie te 's-Gravenhage; met het oog op de omstandigheid, dat de patroon in de residentie woonde. Toen al deden geruch ten dc ronde omtrent een eventueels mis daad. De drie keeren, dat de patroon tracht te op een zijner knechts hooge verzekerin gen te sluiten, hebben ten slotte den door slag gegeven, waarna de weduwe van den gevallene aan politie en justitie haar ern stige beschuldigingen kenbaar maakte. Zij verklaarde, dat zij steeds argwaan had ge had, ofschoon haar man en de patroon zeer bevriend waren. Een andere getuige deel de mede, dat de patroon vroeger gezegd zou hebben: als ik van hem af wil, laat ik hem zijn nek wel breken. De feiten. Thans de feiten, die zich op clen bewus- ten 29sten Maart van het vorige jaar in de Gerardus Majellakerk hebben afgespeeld. De firma was opgedragen de leien van den koepel te herstellen en daarom begaven de patroon, de baas cn dc knecht zich dien middag naar de kerk. Er werd tusschen het drietal overleg gepleegd omtrent de wijze, waarop de werkzaamheden verricht moes ten worden. Daarbij stelde de patroon een bepaalde werkwijze voor. doch die werd door de anderen verworpen als zijnde te gevaarlijk. Dit ging over hot bevestigen van een 6tciger op den hoogen toren. De patroon verklaarde aan de politie, dat hij met den knecht tot den trappentoren is gegaan. De trappentoren is namelijk een deel van den spitsen toren, die in het mid den van de kerk staat Hii omvat de ruim te, gelegen onder het schuin afloopcnue dak van den foren en de zoldering van de kerk. Deze zoldering is naar het midden vrij flauw oploopend er» bestaat uit een cemont-constructie, die zwaar met Ijzer Is bewapend. IJzeren balken steken overal uit het cementen vlak uit. In het midden van deze zoldering bevindt zich een houten luik van ongeveer 2 meter doorsnede. Dit dient tevens voor ventilatieopening. Wit men frissc'nc lucht tot dc kerk zelve toelaten, dan wordt aan een touw getrokken, liet luik splitst zich in twee stukken en deze wor den naar boven opgeklapt. Precies boven dit houten luik staat een smalle en zeer hooge ladder, die van de zoldering reikt tot de punt van den toren en die verticaal is. Wie het dak van den toren wil bereiken, kan aan do binnenzijde van do kerk do^r een soort gemetselden schoorsteen klaute ren, waarin klimijzers zijn aangebracht. Dan arriveert hij aan den zijkant van de begonnen zoldering, klimt langs het uitste kende ijzerwerk schuin omhoog en ver volgt zijn weg opwaarts langs de verticale ladder tot do spits. Wij beschrijven dezen weg eenigezins uitvoerig, omdat de con structie van het binnengedeelte van den toren een belangrijke rol in dit drama speelt. Twee vorklariogsn. Do patroon nu verklaart, dat hij den baa* en den knecht naar don trappentoron heeft vergezeld. Daarna is hy teruggekeerd naai de pastorie, waar hij met, den pastoor be sprekingen heeft gevoerd. Van dezen laatste heeft hij getracht gedaan te krijgen, dat hij een abonnement zou nemen voor het gere geld nazien en het herstellen van het dak. Plotseling kwam de knecht binnen en zeide, dat Leen (dat is de voornaam van den baas) gevallen was en dat deze tegen den muur aan den voet van den binnenkoepel zat. Nie mand had gedruisch gehoord on niemand had hooren roepen. Alleen de pastoor ver klaarde later, dat hij meende een gestommel vernomen tc hebben, doch zeker daarvan was hij niet Zooals wij vroeger al gemeld hebben, schoten de brandweer on de G.G.D. tc hulp. De brandweer heeft met zeer veel moeite den stervenden man, die meer dan iOO pond woog, langs den hellenden binnen koepei tot bij hot luik gebracht, dit geopend en hem daarna, liggende op een ziekenraam met redlijnen laten vieren tot het midden van de kerk. De getroffene had aan den lin kerkant van den schedel drie zware cn sterk bloedende kwetsuren. Hij haalde den nacht niet meer, doch overleed des avonds om tien uur in het O.L. Vrouwegaslhuis aan de ge volgen van schedelbreuk cn bloedverlies Doze verklaring heeft do patroon van het gebeurde gegeven, dadelijk na het ongeval, aan de politie en aan familieleden, ruim een jaar later opnieuw aan dc politie en ook aan de justitie. Hij voegde daaraan toe, dat hij de familie onmiddellijk heeft doen ver wittigén en dat- hij liet verzekeringsbedrag had geïnd. De knecht legde dezelfde vorklaring af en werd, evenals zijn patroon, in arrest gesteld Doch daarna kwam hij op deze verklaring terug en zeide, dat hij mededeelingen had gedaan, die in strijd waren met de waar heid. Waf de knecht vertelt Zij nieuwe verklaring was, naar ons ter oore komt, buitengewoon bezwarend voor zijn patroon. Hij vertelde nu, dat de patroon, de baas cn hij naar boven zijn geklommen Halverwege zeide dc patroon tot hem, dat hij de leien maar aan den kant gereed moest zetten. De patroon en de baas klommen door en later kwam de patroon alleen terug. Deze zeidö vervolgens: ga jij hem nu maar hel pen en na deze woorden verdween hij in de richting van de pastorie. Toen de knecht bo ven kwam was het stil en hij vond den baas in zittende houding, badende in zijn bloed. Hij vroeg nog wat er gebeurd was, doch Leen gaf geen antwoord. Na deze verklaring werd de knecht op vrije voeten gesteld. De patroon echter bleef bij zijn oorspron- lijke mededeelingen en ontkende alle schuld Hier staan dus twee verklaringen tegenover elkaar. Ken ander belangrijk punt is, hoe de baas daar aan het uiteinde van de zoldering, den binnenkoepel dus, is terecht gekomen. Is hij gevallen of heeft de patroon hem om het Ie ven gebracht? En op welke wijze? Met vrij groote zekerheid valt te zeggen, dat het slachtoffer niet van het hoogste punt van den binnenkoepel (waar het opklap bare luik is) naai" den kant is gevallen. De helling is te flauw om deze oorzaak aan nemelijk te maken. Bovendien zouden de uitstekende ijzeis zijn val lichben tegenge houden. Het opmerkelijke is, dat nóch op den bin nenkoepel, nóch op de ijzers bloedsporen ge vonden zijn. Ven de ladder gevallen. Het slachtoffer zou ook van dc rechtop staande ladder gestort kunnen zijn. In dat geval ware hij waarschijnlijk op het houten luik terechtgekomen en mogelijk (omdat dit van vrij dun hout was), daar door heen geslagen zijn en in de kerk zelve terechtge komen. Doch deze man is op een of andere wijze aan den uitersten rand van den bin ncnkoepel gevallen. Vandaar, dat ook ge dacht wordt aan do mogelijkheid, dat de patroon hem, boven op de ladder staande heeft beetgegrepen en hem weggeslingerd heeft. Daartoe zou een buitengewone kracht noodig zijn en deze bezat de verdachte, evenals zijn knecht. Wat zich daar in dat hooge gewelf tus schen binnen- en buitenkoepel heeft afge speeld, kan ons niemand met vollo zeker heid zeggen, behalve don patroon, zoo hij ten minste schuldig is. Alleen zijn bloedsporen gevonden op dc plek waar de stervende werd aangetroffen. Het rninitieuze onderzoek heeft echter an derhalf jaar na het onge'uk plaats gevonden Een andere overwogen mogelijkheid is, dat het slachtoffer met een zwaar voorwerp sla gen op het oofd zijn toegebracht en er is reeds gesproken over een hamer, die ver dwenen zou zijn. Met zekerheid valt hier over niets te zeggen. Onlangs hebben dc rechter-commissaris, mr. G. J. Jutte, de substituut-officier tnr. J. Versteeg en een der verdedigers, mr. J. de YTiezo, oen reis naar den toren gemaakt om de situatie op te nemen. Ook de politie is daar eenige malen geweest cn de heer Van Ledden Hulsebosch heeft met zijn loupe al les grondig afgespied. Zonder resultaat evenwel, zoodat dit verschrikkelijke toren- drama haar spanning nog geenszins heeft verloren. In een bericht over de relletjes te Haar lem is melding gemaakt van een aantal charges der politie, welke werden uitge voerd met medewerking van de hondenbri gade. Verscheidene per-onen werden zoowel bij de middagcharge als bij de avondcharges gebeten, zoo werd daarbij medegedeeld. Op liet politiebureau beklaagde zich iemand over deze handelwijze, maar hij bleek nog dertig dagen hechtenis te g03d te hebben en werd dus opgesloten. Voor 'zijn beklag, aldus lezen wij in de N.R.Ct. had deze man niettemin naar onze opvatting allen grend. De relletjes schijnen in verband te hebben gestaan met een com munistische interpellatie in den gemeente raad ten einde meer steun te verkrijgen voor werklooze arbeiders, maar daarom be hoeft men toch niet zelf over te gaan tot Russische methoden, al hebben wij nooit gelezen, dat het drastische optreden der po litie in sovjet-Rusland zich ook op deze wijze uit. Voor den politiehond wordt hier te lande de Ncderlandschc herdershond gebruikt, die flink kan bijten cn die, omdat hij nu een maal een beest is, ook de verkeerde per soon kan bijten, een nieuwsgierige b.v., die met de relletjes niets uitstaande heefU Zijn taak is het speuren naar sporen van voort- vluchtigen en het als geleider beschermen van politiemannen op afgelegen plaatsen. De hond merkt- door zijn reuk dan ook eer der dan zijn meester, dat b.v. iemand zich verdekt heeft opgesteld. Wij hebben echter nog nooit gehoord, dat men ze op de raen- schen losliet, zooals dat in Haarlem is ge beurd. Afgescheiden van de vergissingen, welke daarbij kunnen voorkomen» is dat een menschonwaardig optreden van de po litie en men mag hopen, dat het de eerste en de laatste maal is geweest, dat. de Haav- lemsche politie daartoe haar toevlucht heeft genomen. Het cave canem, hoedt u voor den hond, moge daarom ook voor haar gelden! ONDERSCHEIDING VOOR PROF. EEESOM Leiden, 27 Nov. De algemeene verga dering van het Institut Internationale du Froid heeft in haar op 2 dezer te Parijs ge houden zitting tot president benoemd prof. dr. W. H. Keesom, hoogleeraar te Leiden. Taktvolle gast: O, u voert Charades og .(Lite),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 6