WAARVOOR AMICITIA ZAL RUIMEN AH EPSFOÖEOTSCIH DAGBLAD Behoefte aan een groot gebouw Het Interieur van liet gefoomw Zaterdag 6 December 1930 29e Jaargang No 136 ER MOET EEN GEZELLIG CENTRUM KOMEN Van het thans zoo verbrokkelde terrein is veel te maken EEN GEMEENTEBELANG OP HET SPEL OF PFMi ANDFP Exploitatie-begrooiing opgemaakt aan de hand van gegevens uit andere plaatsen Een van de allerbelangrijkste vragen is natuurlijk wie moet deze zaak financie ren, de gemeente of een aantal particulie ren. Men zal zéér terecht vragen of de financieele positie van onze gemeente van dien aard is, dat het gemeentebestuur even tueel het op zich nemen van de financiering dezer zaak kan verantwoorden. Wij hebben ons, teneinde hierover meer bizonderheden te kunnen publiceeren, ge wend tot den secretaris der gevormde com binatie, Mr. A. E. Th. Kooien, die hierom trent het volgonde mededeelde Eenige ingezetenen zullen een bedrag van 30,000.bijeen moeten brengen, niet om er direct rente van te ontvangen, doch al leen als daad van burgerzin. Met deze der tig mille als grondkapitaal zal een stich ting worden opgericht, die een leening van 250.000.zal sluiten. Nu wordt van de gemeente alléén gevraagd de rente en af lossing te garandeeren, waartegenover de vrijkomende grond, ter waarde van 50 a 60 000.aan haar om niet zal worden afgestaan. Men zal zich echter afvragen: is er zeker heid, dat de exploitatie van het gebouw loo- nend is. De combinatie, die de plannen heeft opgesteld, heeft echter eerst nauwkeurig nagegaan hoe de exploitatiebegroting voor soortgelijke gebouwen in Breda, Nijmegen, Zeist en Baarn, benevens van het huidige Amicitia was en aan de hand daarvan die voor het nieuw te stichten gebouw opge maakt. Aangenomen kan dus worden, dat de exploitatie met ernst bekeken is, in de ver wachting, dat het Amersfoortsche publiek, zoowel hoog als laag, zal meewerken. Dc stichting zal zich voorloopfg alleen met het onderhoud van het gebouw bezig houden. De sociëteit Amicitia zal een zaal voor haar huren, terwijl dc groote zaal ver huurd zal worden aan congressen tegen den kostprijs, teneinde haar meer in trek te, brengen bij de groote organisaties. Is dc congreszaal verhuurd, dan komen daar im mers de inkomsten van de garderobe en het buffet nog bij, zoodat men daaraan een niet onbelangrijke post heeft. De schouwburgvoorstellingcn en andere vermakelijkheden zullen georganiseerd wor den door een aparte verccniging, die de zaal huurt. Een groot deel der eventueel te ma ken winst zal aan de volksvoorstellingen ten goede komen, aangezien men wil geraken tot het geven van goede volksvoorstellingen. Een ander punt, dat bij deze kwestie niet uit het oog mag worden verloren, is- het feit, dat per 1 Mei a.s. de belasting aanmerke lijk lager zal worden in onze gemeente, als gevolg van dc invoering der gemeentefonds- belasting, die op haar beurt weer een gevolg is van de nieuwe wet op de finantiecle ver houding tusschen Rijk en gemeenten. Hierdoor wordt het bezwaar om zich te dezer stede te vestigen, belangrijk kleiner. Zij, die dus hier hun woonplaats kiezen, zullen door do aanwezigheid van een goed geoutilleerd congres- en concertgebouw, niet naar Amsterdam of Utrecht behoeven te gaan om een goed tooneelstuk te zien of concert bij te wonen. De vereenigingen, die in het algemeen belang werken, zooals de Kunstkring en het Nut, zullen zich op een broeden basis kunnen bewegen en ook de minder gesitueerde kringen tot zich kun nen trekken. De zaal wordt ingericht voor S00 zitplaatsen, hetwelk toelaat dat go- noemde vereenigingen v^el meer doen kun* nen bij dalende oontributia, k«t twniB «colt zei den indien bovenstaand plan van Ir. L. B. Huygen wordt uitgevoerd. Men si«t wet et van lïï» ïhane no verbrokkelde terrein gemaakt kan worden. Voor-aanzicht van het nieuwe congresgebouw, (lat entworpen is door de architecten Jan en Theo Stuiv inga uit Zeist. Men moet niet kunnen zeggen, dat Amersfoort buiten zijn omstreken niets meer heeft. Amersfoort, dat zich zoo gaarne een pro vinciaal intellectueel centrum noemt, zal aan haar bestaande cn toekomstige be.vo- ners op meer populaire wijze wat meer kun nen bieden cn zoo komen wij vanzelf op de aantrekkelijkheid der gemeente voor hen, die zich buiten de groote steden wenschen te vestigen. Plaatsen zooals Bussum, Hil versum, Baarn, Wassenaar en Bldomendaa' blijven altijd „suburbs", d. w. z. zij bezitten een nietige eigen bevolking tegenover een zeer omvangrijken kring van lieden, die elders niet alleen werkzaam, zijn, maar daar ook hun ontspannins zoeken. Gemeenten zooals Nijmegen, Arnhem, 's Hcrtogcnboscn cn Breda zijn van een geheel ander karak ter: men gevoelt er zich meer met elkander één cn dit is van niet onbelangrijken invloed op hen, die zich komen vestigen alleen om te wonen. Van deze lieden moet toch straks een aanzienlijk deel van het accres der ge meentelijke inkomsten kernen bij dalend be lastingpercentage. Zulke lieden moeten zich hier „wel" gevoelen cn moeten niet steeds kunnen zeggen, dat er in Amersfoort hui ten de mopic omstreken dan ook heelcmaal niets bestaat. Wij moeien niet vergeten, dal Amersfoort een der weinige steden is, die geen centrum hebben. Er is géén gezellige marktplaats, zooals bijv. De'.ft en Den Bosch bezitten, er is geen belangrijk plain, waar het steeds vroolijk is. Behalve de alleronge lukkigst gelegen toren bestaat er ook geen enkel gebouw als middelpunt, zooals een aadhuis te Middelburg, een abdij aldaar, of een rustig aandoende gezellige winkelstraat. Al deze voordcelen kan men in Amersfoort niet in grooten omvang scheppen, maar wèl zal het mogelijk zijn cm met behulp van het terrein van Amicitia te geraken tot een klein gezellig centrum, bestaande uit een aangenaam gebouw, \vnaraan men steeds duurzame, aangename herinneringen heeft wegens het daar gonotenc. Ter weerszijde daarvan een korte winkelgalerij, waar hei rustig is te midden van de overvolle stad, zoodat men daar geen hinder heeft van voertuigen. Men kan er even op adem ko men; met elkander afspreken, terwijl men er tevens kan wachten op dc vervoerinidde: len. liet front, dat geheel op don zonkant ge- iegen is, zal altijd prettig en warm aandoen; de dikke boomen van t Laantje zullon er met de beek en de twee bruggen groote charme aan vcrlcenen. In één woord: wij krijgen daar een kleine „hummel"', zooals wij die vooral in Duitschland kennen jn de kleine badplaatsen, Mon bezie thans het hierbij afgedrukte situatie-plan van ir. Huygen, dat een dui delijk beeld geeft van iietgecn men van het thans zoo verbrokkelde cn schijnbaar kleine terrein kan maken. De sociëteit Amicitia heeft eeuwigdurend recht van erfpacht op dit terrein; vroeg of iaat zal de gemeente hier toch moeten ingrijpen, temeer met het oog op de plannen voor de doorbraak naar de Hellestraat. De situatie, waarin de ge meente thans verkeort,. is niet benijdens waardig, aangezien rpen de eeuwigdurende erfpacht wel eens heel duur zou moeten af- koopen. Het plan-Huygen baseert nu op een vrijwillige geste zoowel van de zijde van Amicitia als van een aantal beter ge situeerde ingezetenen om dit terrein voor het middelste gedeelte te bebouwen met het gebouw en het ovcriee gedeelte in vollen eigendom over te dragen aan de gemeente. Daartegenover komt in ruil de garantie van een leening. Zonder twijfel zal de gemeen teraad goed doen deze kansen goed te over-, wegen. SITUATIE PLAN ONTWERP HUU6EH VOOR SCHOUWBURGZAAL MET WIMREIOALERJ. die voor de exploitatie van het nieuwe ge bouw een niet geringe beteekenis hebben. Men weet bij dc opzet reeds, dat men twee groote vereenigingen een dienst bewijst cn... dat ook het verhuren der groote zaal aan deze vereenigingen een goed bedrag binnen komt. Een andere belangrijke factor is, dat men door dc stichting van het nieuwe gebouw de gelegenheid openstelt tot het geven van tooneelvoorstellingen, welke tot heden om technische redenen alhier onmogelijk wa ren. Men dient hier dus ook de kunst, men helpt hierdoor de cultureele ontwikkeling van onze ingezetenen vergrooten. Het groote plan is van Ir. L. B. Huygen alhier, terwijl het gebouw is ontworpen door de architecten Jan en Theo Stuivinga, uit Zeist, die ook dc concertzaal Figi aldaar hebben gebouwd. Dc ervaringen, in Z<ust op gedaan, zullen den houw van de nieuwe schepping alhier natuurlijk ten goede ko- men. De gebreken welke in Zeist nog aan het licht zijn gekomen, zullen hier dus ach- terwegc blijven Het college van Burgemeester en Wethou- dors is door de gevormde combinatie voort durend op de hoogte gehouden van de plan nen. Zij zijn dus reeds geheel ingewijd, evenals de betrokken gemeenteambtenaar. Het request, dat wij Donderdag j.l. in ex- tenso hebben gepubliceerd, zal in de komen de raadsvergadering op Dinsdag a.s. wel in hunden van B. en W. worden gesteld om prae-advies. Het college heeft dus vóór de daarop «volgende raads\ergadering gelegen licid het praca-dvies samen te stellen, zoo dat aangenomen mag worden, dat in de raadsvergadering na 9 December de beslis sing in deze kwestie zal vallen. De raad overwege dus goed, dat hier een groot belang voor de gemeente op het spel staat endat dc financieele lasten voor de gemeente zeer gering zullen zijn, aange zien hier alles aan het particulier initiatief is overgelaten en hier niet wordt gevraagd het voteeren van bouwsommen. DSOAMC OWOHD r-LTVÏ-A Amersfoort, tweede stad in ons gewest, stad met mooie-centrale ligging en schoone omgeving, mag zij achterblijven bij plaat sen als Zeist en Baarn? Neen! Thans is de gelegenheid er om datgene In het leven te roepen, wat vele vreemde lingen zal trekken, een gelegenheid die zich, indien de plannen nü niet worden aanvaard door den gemeenteraad, de eerste tien 4 twintig jaar niet meer zal voorloen. Want, zooals men Donderdag j.l. in het request heeft kunnen lezen, het bestuur van Ami citia zal, indien vóór 1 Januari 1931 niet gunstig over de plannen is beschikt, verder zijn medewerking onthouden, aangezien het dan zelf tot een verbouwing zal overgaan. Een ver bouwing, doch dit is slechts een kleine verbetering, welke toch niet een af doende zal blijken te zijn. Hebben wij hierboven gewezen op het feit, dat een grootere congreszaal gelegen heid zaJ bicden tot het houden van congres sen en bijeenkomsten welke tot heden niet te dezer stede mogelijk waren, thans willen wij de aandacht vestigen op het geven van concerten cn uitvoeringen. De Amersfoortsche kunstkring kan mo menteel zijn ledental niet uitbreiden om dat... do beschikbare zaalruimtc dan niet meer voldoende is. Het departement Amers foort van 't Nut moet vaak twee zelfde uit voeringen gt-vcn, om alle leden in dc gele genheid te stellen het gebodene te gaan zien! Dit zijn dus twee belangrijke punten, Het gebouw staat in het midden; dc boido winkelgalerijen worden eerst later door de gemeente verkaveld en als bouwgronden uitgegeven. Hiermede houdt ook verband het scheppen van een klein autopark en dc verkeerslijnen naar en rondom het gebouw, zooals wij ze in afbeelding geven. Aan de voorzijde komt alleen voetverkeer. Het ge bouw zélf, dat dus nu alle aandacht vraagi, bestaat in hoofdzaak uit een groote zaal met S00 zitplaatsen, waarvan de grootste helft zich 4 parterre en de kleinste helft zich op het balcon bevinden. Het tooneel heeft een grootte van 12 X 14 meter en is ingericht voor op- cn neergaande coulissen. De orkestruimte is groot genoeg voor een behoorlijk strijkorkest. De beste plaatsen bevinden zich boven in aansluiting aan een gezelligen wandelfoyer. Beneden-vóór wordt een societeitszaal ver huurd aan het tegenwoordige Amicitia, ter wijl zich daarboven een kleine concert- of vergaderzaal bevindt, ruimte biedend aan circa 200 personen. De voetgangers bereiken de entree-hall en garderobes aan de voorzijde; de voertuigen daarentegen rijden aan den zijkant voor. Het verkeer is op deze wijze uitstekend gc regeld. De later te bouwen winkels bezitten het voordeei van een rustige étalagezijde en van een aan do straat grenzende achterpui Het zullen dus steeds zeer waardevolle per- ceclen zijn, die uitnemend voor het doel geschikt zullen blijken. Indien de plannen er nu niet doorkomen, zyn zij de eerste tien a twintig jaar van de baan Velen zullen ongetwijfeld met groote be langstelling en met niet minder groote vreugde hebben vernomen, dat de plannen voor de oprichting van een nieuw congres gebouw in de plaats van het bestaande ge bouw Amicitia, thans zóó ver zijn gevor derd, dat de gevormde combinatie, die deze plannen wil verwezenlijken, zich in een adres tot onzen gemeenteraad heeft gericht met het verzoek om hun streven te steunen. Het feit, dat de plannen in een zoodanig stadium zijn gekomen, dat onze vroede va deren zich vóór of tegen een nieuw congres gebouw hebben uit te spreken, is op zich zelf reeds belangrijk genoeg, om op deze plaats nog eens nader onder dc loupe te worden genomen. Immers, men zal vragen waarom het voor onze gemeente noodig is een zoo groot ge bouw te doen verrijzen, men zal zeggen „wij zijn er toch altijd gekomen, waarom is het thans bestaande nu ineens onvoldoen de". Neen lezer, wij moeten de zaak niet in een al te erg verband bezien, wij moeten vooruit zien, het algemeen belang ervan beschouwen en het belang van onze ge meente in de eerste plaats voor oogen stel len. Wanneer een groote organisatie een jaar- lijksch congres wil houden in onze gemeen te kan dit niet doorgaan omdat... er geen goede vergaderzaal is. De Maatschappij ter bevordering der Geneeskunde, de verschil lende groote werknemersorganisaties, enz., enz., zij zijn allen genoodzaakt in een an dere plaats dan Amersfoort hun jaarlijksche vergaderingen te houden. Dit heeft tot ge volg, dat restaurants, hotels, de midden stand het bezoek missen van allen, die deze congressen bijwonen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5