AMERSFOÖKISCH DAOELAD DE INSTELLING VAN BEDRIJFSRADEN (JMUIDER VISCHHANDEL H. GLASTRA Co. De Verdwenen Delora Donderdag 18 December 1930 1 -DE EEMlANDEft" 29e Jaargang No. 146 HET VOORONTWERP VAN MINISTER VERSCHUUR Twee overwegende bezwaren Eet meer visch Dan blijft ge slank, gezond en frisch! EEN SPEELHOL ONTDEKT FEUILLETON „Ifs a long way to Tipperary", luidde het refrein van een populair Engelsch soldaten liedje in den oorlogstijd. liet is ook een lange, moeilijke weg om te komen tot den toe drijf svrede, die zoozeer ge w ens ah t is voor de ontwikkeling van ons bedrijfsleven en de algemeenc volkswelvaart. Die bcdrijfsvrede wij hebben het meermalen doen uitko men dient gegrond te zijn op onderling vertrouwen van arbeiders en werkgevers en op een geest van hartelijke samenwerking, voortgekomen uit het inzicht, dat de belan gen van beide groepen niet tegenstrijdig zijn, doch samengaan. De bedrijfsvrede moet langzaam groeien, wij zouden bijna zeggen, groeien tegen de verdrukking in; want die groei wordt machtig tegengewerkt door de socialistische en communistische propagan da voor den klassenstrijd en het georgani seerd zijn van groote massa's arbeiders in vakvereenigingen, die op den grondslag van den klassenstrijd staan. Toch wanhopen wij niet aan het geleide lijk veld winnen van betere inzichten in de arbeiderswereld; maar dit proces kan niet worden geforceerd. Elke dwang of verplich ting tot samenwerking van arbeiders en werkgevers is in dit opzicht uit den booze; crp commando wordt men geen vriend van lieden, die men wantrouwt, omdat men ze principieel als vijanden heeft leeren be schouwen. Het is een illusie, een ijdcl po gen, door middel van de wet den bedrijfs vrede te willen vestigen of bevorderen. Intusschen denken niet allen zóó hier over. De grootste onzer politieke partijen, de R.K. Staatspartij, heeft zelfs op haar programma staan dc invoering van bc- drijfsraden, dat zijn door de wet geschapen colleges, waarin vertegenwoordigers van de organisaties en van w erkgevers er van arbei ders in een bepaald bedrijf zitting hebben en waaraan dan bepaalde bevoegdheden zouden zijn toe te kennen. Die partij ver wacht van deze verplichte samenwerking van de twee groepen in het productieproces een betere verstandhouding, een beter el kaar begrijpen en dus bevordering van den vrede in het bedrijf. Aan den anderen kant willen ook de sociaal-demokraten de wette lijke instelling van dergelijke colleges be vorderen, onulat zij daarin een eersten stap zien in de richting van een bedrijfsorgani satie met regelende bevoegdheid, welke den overgang van het particuliere naar het ge socialiseerde bedrijf zal vergemakkelijken. Gegeven nu het feit, dat de beide genoem de partijen tezamen over een meerderheid in onze volksvertegenwoordiging beschik ken, behoeft het geen verwondering te baren, dat dc tegenwoordige minister van Arbeid, Handel en Nijverheid aan den aan drang uit de kringen der Katholieke cn z.g. moderne of sociaal-dcmokratische vakorga nisaties op instelling van Bedrijfsraden ge volg heeft willen geven. Hij heeft een voor ontwerp tot regeling der Bedrijfsraden bij den Hoogen Raad van Arbeid ingediend cn tevens, krachtens een goede gewoonte, aan den inhoud van dit voorontwerp publiciteit gegeven. Zoo zijn dan ook wij in staat ons daarover uit te spreken. En dan treft bet. dat de minister daarin inderdaad met groote gematigdheid te werk is gegaan. Hij heeft getracht de door ons gesignaleerde klip te omzeilen en het gevaar te bezweren, dat aan ons bedrijfsleven een regeling zou worden opgelegd, waarvoor de bedrijfsgenooten nog lang niet rijp zijn, tot groote schade voor dat bedrijfsleven. De minister toch \erklaart uitdrukkelijk, dat slechts in die bedrijven (of gedeelten van bedrijven in bepaalde streken -van ons land) bedrijfsraden zullen worden ingesteld, waar het overleg tusschen de organisaties van werkgevers en arbeiders reeds ver ge noeg is voortgeschreden om te kunnen ver wachten, dat partijen in deze samenwer king geen „gedwongen fraaiigheid" zullen zien. Dc minister wil slechts consolidecren, wat op dit terrein reeds mocht zijn ge groeid. Het is toch een niet te miskennen feit, zoo redeneert hij, dat de vakorganisa ties, oorspronkelijk 6lechts organisaties voor het voeren van strijd, meer en meer organen van overleg geworden zijn cn dat in verschillende bedrijven dit overleg reeds vaste vormen heeft aangenomen. Nu zouden wij in de eerste plaats willen opmerken, dat indien met de instelling van Bedrijfsraden niets meer wordt beoogd dan dóar, waar reeds geregeld overleg tusschen de organisaties van werkgevers en arbeiders bestaat, voor dat overleg een bepaald col lege, van zekere samenstelling in het leven te roepen, een tamelijk overbodig werk door den wetgever wordt verricht; immers in zulke bedrijven bestaat aan een bij de wet vastgesteld orgaan voor dit doel geen be hoefte; belanghebbenden hebben reeds zelf. op allicht veel eenvoudiger, doeltreffender en minder kostbare wijze contact met elkan der weten te verkrijgen; zij hebben een af zonderlijk lichaam voor dit doel, waarvan de voorgeschreven samenstelling hen allicht minder zal bevredigen dan de volkomen vrijheid, welke zij thans genieten bij de re geling van hun contact, hoegenaamd niet noodig. Maar bovendien vragen wij ons af, of de minister niet ten onrechte het steeds veelvuldigcr plegen van overleg tusschen de organisaties van werkgevers en arbeiders beschouwt als een aanwijzing, dat de ver houdingen inderdaad steeds meer vredelie vend worden. Dit zou juist zijn, indien de groote vakorganisaties haar klassenstrijd standpunt prijsgaven. Maar men heeft nog kort geleden gezien hij het conflict in de typografie, een der weinige bedrijven waar in het overleg tusschen de organisaties van werkgevers en arbeiders zich heeft ontwik keld tot een in onderdeelen gereglementeer de bedrijfsorganisatie, dat de arbeidersvak- vereeniging om enkele centen loonsverhoo- ging bij het afloopen van het collectief con tract de ganschc moeizaam opgebouwde or ganisatie dreigde te vernietigen. Tot het scheppen van een beteren geest onder de daarbij aangesloten arbeiders heeft dit zoo minutieus geregelde overleg dus blijkbaar niet geleid Aan de voorgestelde regeling is echter noc een tweede overwegend bezwaar verbonden De minister koppelt n.l. aan de bevoegdhe- denider Bedrijfsraden als organen van over leg /andere bevoegdheden, welke met de be vordering van den bedrijfsvrede slechts in zeer verwijderd verband staan, te weten het geven van advies aan de autoriteiten over bcdrijfsaangelegenheden en over Ontworpen maatregelen, liet bedrijf betreffende, als mede liet deelnemen aan de uitvoering der sociale wetgeving en voorts arbitrage in rechtsgeschillen over bedrijfsregelingen en bemiddeling in arbeidsconflicten. Xu. vol gens de bedoeling van den minister, slecht* in enkele bedrijven (soms zelfs alleen voor enkele streken van liet land) Bedrijfsraden zullen worden ingesteld, ontstaat hierdoor deze onbillijkheid, dat. enkele bedrijven of gedeelten daarvan een bevoorrechte positie zullen krijgen. Met name doet zich dit be zwaar gevoelen bij de uitvoering der sociale wetgeving. Bedrijven, of gedeelten daarvan, die over een Bedrijfsraad beschikken, zullen rechtstreeks daaraan kunnen medewerken zij zullen zelfs, indien zij regelingen treffen omtrent verschuiving van den arbeidstijd krachtens de Arbeidswet 1919. 200 uren per jaar langer moeien arbeiden dan andere be drijven, die van een Bedrijfsraad verstoken zijn. Om deze redenen en tevens omdat het ge vaar dreigt, dat in de toekomst aan de Be drijfsraden verordenende bevoegdheid zal worden toegekend en zij zich dan zullen gaan ontwikkelen in de richting, welke naar socialistisatie leidt, zou het ons leed doen, indien deze regeling tot stand mocht komen. VAN ONZE VEEMARKTEN. De handel is wel gewoon aan stille mark ten zoo omstreeks Kerstmis, en nu zijn ze ook niet zooveel stiller dan andere jaren. De aanvoer \oor dezen lijd wel normaal, maar toch is er iets niet in den haak. Ook op onze veemarkten heerscht een crisis. Varkens zijn in geen jaren zoo goedkoop geweest. Vette koeien, waarvan men nog dezen zomer dacht dat er een groot tekort aan was, zijn er nu zooveel aan de markt, dat ze aan de abattoirs lang niet alle zijn te plaatsen, vandaar dan ook sterk verminderde prijzen. Algemeen wa6 de ver wachting deze herfst, dat de vette koeien wel zouden zakken in prijs, maar dan toch niet vóór Febr. En 't is nog zeer de vraag of ze de nu bereikte prijzen nog zullen houden? 't Wordt steeds moeilijker een voorspelling te doen. Denemarken blijft ook nu, bij de verminderde prijzen nog steeds vleesch aanvoeren. Men heeft daar trou wens niet zooveel ander opzetgebied, dus zal men hier voorloopig wel moeten blij ven. Rotterdam had een tamelijke aanvoer van mager vee, kalf- cn melkvee. Er was een zeer luie handel. Belgie kocht weinig, en het melkvee ondervindt de terugsl-a.g van hot vette vee. Vare koeien waren ook tegen dc, nu sterk verminderde prijzen nog slecht te plaatsen, alleen een uitgezochte beste wordt nog gevraagd. Prijzen: voor kalf- cn melkvee voor do goede soorten nog van 300 tot (een enkele) 400. Vare koeien 175—275. In jong vee (guste;' en kalfvaarzen) was iets meer vraag voor Brabant en Zeeland, vandaar ook iets meer leven. Prijzen ble ven stationnair 175.tot 240.In graskalvercn was stille handel, en moeilijk te plaatsen. Prijzen 75.tot 120.—. In nuchtere kalveren was vlugge handel, met eenige vraag voor België; ruim prijshou dend. 15.tot 25.— per stuk. De slaehtveemar.kten vertoonen nog geenszins verbetering Rotterdam wra6 Maandag iets vaster. De voornaamste oor zaak daarvan was dé in erge mate heer- schende mist, waardoor de aanvoer zeer ongeregeld was. In Amsterdam had de markt Maandag een slechte afloop met mindere prijzen. 'Rotterdam had Dinsdag ook weer groote aanvoer met nauwelijks of niet te handhaven prijzen, lste kw. 0.95 1.05, 2de kw. 0.850.95, 3de kw. 0.750.85 per K.G. geslacht. Vette kalveren zijn deze week ruim aan gevoerd. Misschien rekende dc handel al op wat meer vraag voor de Kerstdagen, dit was echter geenszins merkbaar. Alles kon niet eens geplaatst worden niettegenstaan de de prijzen met 2 a 3 cent per pond zak ten. lste K\v- 0.5Q— ƒ0.52, 2de kw. 0.40 ƒ0.17, 3c kw. 0.3o—ƒ0.40 per pond le vend. De vette varkensmarkt geeft niet veel verandering. Dc aanvoer regelt hier veelal de prijs. Utrecht was zooals we reeds schre ven ongeveer 1 cent lager Prijzen va» 2224 cent per pond. TELEGRAM-ADRES: TELEFOON: 241 275 GLASTRA IJMUIDEN POSTGIRO: 29627 N.V. IJMUIDEN (HOLLAND) BANKIERS: KANTOOR EN PAKHUIS HAARLEMSCHE BANK RIJKSVISCHHAL. IJMUIDEN Dr. A. VAN DER LAAN, Amsterdam, schrijft in „Voeding cn Hygiene", Nov. 1930): dat visch in gemakkelijke verteerbaarhek', vleesch verre overtreft"; dat \isch in „extra waarde", dat is de waai^lo ontleend aan zijn gehalte aan vitamines en anorganische zouten, vleesfeh eveneens overtreft"; in het buitenland schelvisch het geheele jaar door graag wordt gegeten"; visch Aan is, in het algemeen gesproken, veel goedkoopar dan vleesch, kost in het algemeen aan zuiver vischvleesch (zonder kop. graten, ingewanden, vinnen enz.) onjfeveer de helft van rundvleesch. (Luxe soorten tafelvisch, als zeclong, vergelijke men met kalfsoesters en ossenhaas) Wij willen aan deze belangrijke medcdeelingcn van Dr. v. d. LAAN nog toevoegen: „let steeds op kwaliteit". Door ons eigen inkoopkantoor te IJmuiden kunnen wij instaan voor de beste kwaliteiten. „Direct van de aanvoerplaatsen naar den verbruiker", wil zeggen, het beste uit het beste en tenminste 10—20 procent billijker dan iet'.er ander. Geeft U eens een proeforder voor een der soorten, als daar zijn: tarbot, tong, kook- of bakschelvisch, kook- of bakschol, kabeljauw (dikke mooten of staartstuk), levende bot etc. lederen dag vcrsche garnalen. Zaterdags warme garnalen-croquèttcn en vischkoekjes. Een groote sorteering visch conserven als zalm, sardines, etc. Ver der stok visch, zilverblanke zoute visch, rolmops en gemarineerde haring. Voor de a.s. Feestdagen: „De fijnste Zceuwsche Oesters", s. v. p. TIJDIG bestellen. Bel nog heden telef. 92 of een berichtje naar UTRECHTSCHESTRAAT 40 AMERSFOORT TELEFOON 92 IJMUIDER VISCHHANDEL. H. GLASTRA Co. N.V. OPGERICHT MEI 1909 ALLEEN: UTRECHTSCHESTRAAT 40. TELEF. 92 HOOFDKANTOOR TE IJMUIDEN. H. AimreCRr KERSTKRANSEN KERSTSTAVEN KERSTARTIKELEN VOOR DE KERSTBOOM. Arbeiders de slacht offers 's-Gra venhage, 17 Dec. Bij de politic! waren klachten binnengekomen, dat op het Spui weer een speelhol gevestigd was. De ondernemer zocht zijn slachtoffers onder dc werklieden, die samenkomen in het Volksgebouw op de Prinsegracht. Er werd met steenen gedobbeld Wie min der dan acht gooide kon zich weer inkoo- pen. Het risico dat de ondernemer liep, was zeer gering. De inzetten beliepen wel meer dan 100 gulden. De ondernemer imponeerde de mcnschen o.a. door te vragen wie er een briefje van 40 gld. kon wisselen. Na zijn arrestatie bleek het getoonde papiertje valsch te zijn. Zaterdag bereidde men een inval voor, toen juist bericht kwam, dat het speelhuis verplaatst was van Spui naar het Laak havenkwartier. Daar betrapte men zes spe lers op heeterdaad. Geld en steenen zijn in beslag genomen. BELANGRIJKE DIEFSTAL OPGEHELDERD Een niet zeer betrouwbare buurman. In Juli werd uit de woning van den hoofdonderwijzer, den heer H. B. v. Veen, wonende te Vccndam, uit een blikken trom-» mei f 430 aan baar geld (papier; goud en zilver), evenals f 10.000 geldswaardige pa pieren ontvreemd. Thans is het na ijverig speuren der rei cherche gelukt den dader, een zekeren G. de V., die onlangs gehuwd is, cn woont in een huis naast den hoofdonderwijzers-te af- restecren. ITij -heeft een volledige bekentenis nJge- icgd. Het géld heeft hij vVrbrasi én dé waardevolle jiapieren indertijd, toen hij' dén diefstal pleegde, in liet kanaal geworpen. Dc man is tér beschikking* van dim öffii cicr van Ju'stitic te Winschoten gesteld. ZICHZELF IN DE MAAGSTREEK GESTOKEN. Door het uitschieter van een mes. In de transformatorenfabriek van Smit te Nijmegen is Woensdag de werkman H., terwijl hij alleen in een der fabrieksafdeei lingen werkzaam was, vermoedelijk door het uitschieten van een mes, zoo' zwaar aan dc borst verwond, dat hij bewusteloos neerviel. Toen men hem vond was hij bui ten kennis. Hij werd onmiddellijk naar het Canisiusi ziekenhuis vervoerd, waar hij eenige urort later, zonder tot bewustzijn te zijn gekomeng overleed. ONTSLAG BIJ „DE SCHELDE". Dinsdag is aan ongeveer 100 arbeiders van de Kon. Mij. „de Schelde" te Vlissin- gen ontslag aangezegd. Stijfhoofdigheid is eigen aan kleine, vast beradenheid aan groote zielen. Door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van I Mr. G. KELLER. 56 Ralph's oproep onthief mij, naar mijn ge voelen, van elke belofte die ik aan Delora had gedaan, en met ongeduld wachtte ik den dag van morgen af, als ik weer te Lon den zou zijn. Wat mij het meest vervulde, nog meer dan de mededeeling van Dicky, was de toon van de stem van Ralph, die verried hoe groot belang hij zelf in de zaak stelde. Zijn stem klonk haast als vroeger. Toen ons middagmaal was afgeloopen, vroeg ik aan Jack, of ik den volgenden ochtend ge-ruik zou mogen maken van zijn auto om mij naar Norwich te brengsn, daar ik den trein van acht uur naar Londen wil de pakken-. „Met alle genoegen", verklaarde Jack, terwijl hij mij met verbazing aankeek, „maar wat ter wereld is er nu weer aan de orde?" „Niets, maar Ralph heeft getelefoneerd, of ik even bij hem kon komen. Hij lijdt niet aan overdreven praatzucht, maar hij stelt er hoogen prijs op dat ik morgen overkom. En nu begrijp je best, dat ik meer vertrou- S®n héb in ja Napier, dan in eenige andere auto, wanneer het er om gaat zulk een vroegen trein te pakken." „Als je wilt, dan breng ik je per auto naar Londen", verklaarde Jack in een op welling van hartelijkheid. „Neen, dat vind ik niet noodig", verklaar de ik .„Ik ben er misschien toch nog eerder per trein en Ralph haalt mij aan het station af. Intusschen ben ik je dankbaar voor je goede bedoeling." „Nu, dan zal ik Ferris al vast waarschu wen", zeide Jack. terwijl hij een sigaar op stak. Jack's auto stelde mij ook nu weer niet teleur. Precies om kwart voor acht reden we het voorplein op van het station te Nor wich. Ik ontbeet in den trein en een paar minuten over elf stoomden we het station van Liverpool Street binnen. Ralph's groote Panhard stond te wachten, maar Ralph was niet meegekomen. Hij was verhinderd, naar de chauffeur mij mededeelde. Binnen het half uur zat ik in de kamer van mijn broeder, die mij hartelijk verwelkomde. „Austen", zeide hij, „ik ben er niet ten volle van verzekerd, dat ik je niet voor gek laat loopen, maar jij bent. omtrent die Delora's ook nog al om den tuin geleid. Hier heb je het telegram van Dicky. Wat lees je er uit Het is in ieder geval een dure geschiedenis voor hem, zoo'n ver kwister liet. telegram luidde Delora ongerust over bericht broeder. Moet te Londen zijn wegens belangrijke zaak. Vreest iets niet in orde. Alle Co de telegrammen blijven onbeantwoord. Wil navraag doen Milan Hotel. Zoo mogelijk zoek Delora en vraag hem dringend seinen per Chaldean Code." Ik herlas het telegram een paar keeren en yroeg to ent «Mag ik hei hetotoenj Ralph? Ik wil er dadelijk mede naar het Milan Hotel gaan." „Zeker, ik laat de zaak heelemaal aan jou over. Er lijkt mij toch iels niet in orde in de geschiedenis." „Dat er iets niet pluis is, daarvan ben ik ook overtuigd, Ralph", antwoordde ik. „Ik ben er al lang van overtuigd. Maar wat dit beteekenen wil, kan ik op geen voeten of vamen nagaan. Laat ik je maar bekennen, dat de zaak reeds op heel wat tijd van me beslag heeft gelegd en ik weet op het oogen- blik toch niet veel meer dan toen ik be gon." „Maar de jonge dame kan je vermoede lijk wel inlichten", merkte Ralph pein zend op. Ik knikte en vervolgde „Ik ben er niet bijster op belust mij met andermans zaken te bemoeien, dat weet je wel, Ralph. Maar natuurlijk is dit bij de jonge dame na te vragen ik ben echter bevreesd, dat er iets niet in den haak is." „In ieder geval", verklaarde Ralph, „is het daarom nog niet gezegd, dat de jonge dame er bij betrokken is." „Van het tegendeel ben ik vrijwel over tuigd!" verklaarde ik. „Wat mij hindert is, dat ik tot de ontdekking zou moeten komen, dat z;j -gemengd zou zijn in iets dat het dag licht niet zou mogen zien. De Delora's mogen in hun eigen land groote mannen zijn, hier is zeker iets niet in orde met onzen vriend." „Je bent toch wel zeker", merkte Ralph peinzend op, „dat hij werkelijk Delora is, dat hij geen oplichter Is, bedoel ik?" „Ik heb daar ook aan gedacht", ant woordde ik, „maar hoe dan met het meisje? Zij kent natuurlijk wel haar eigen oom, niet waar? En zij heeft mij verzekerd, dat zij ja^en ^hiereejt herhaaldelijk niet hem én, aanraking is geweest. Neen, het is vast en zeker een Delora! Maar je kunt natuur lijk nooit weten, misschien is wel de heele zaak een oplichterij. Misschien zijn de Delora's, die Dicky in hun eigen land zulke aardige kerels vindt, in de oude wereld van een heel ander kaliber. In ieder geval, Ralph, verdwijn ik met dat telegram. Ik kom weer bij je terug, zoodra ik iets ont dekt heb." „Ik geloof toch niet", merkte Ralph met een glimlachje op, „dat het je erg spijt, dat je weer een aanleiding hebt om je nog eens met deze zaak te bemoeien." „Misschien heb je wel gelijk", antwoord de ik, terwijl ik verdween. Ik reed om te beginnen naar het hotelle tje, waar ik het laatst Delora had ontmoet. Maar liier stond ik voor een eigenaardige moeilijkheid. Den naam Delora had nie mand ooit gehoord. Ik gaf aan de houdster van het pension zijn signalement zoo nauw keurig mogelijk op en nu scheen zij zich hem te herinneren. „Do heer, dien u bedoelt, was vermoede lijk zekere heer Henriquois. Hij is eergiste ren vertrokken." „En weet u misschien zijn nieuwe adres?" Zij schudde ontkennend het hoofd en antwoordde: „Hij vroeg om een reisgids voor het vasteland, maar gaf geen nader adres op en liet niets los omtrent zijn ver dere plannen. Hij was een erg in zich zei ven gekeerd man", liet zij er op volgen, ter wijl zij mij een beetje nieuwsgierig aan keek. Ik bedankte haar en ging heen. Het was moeilijk aan te nemen, dat hij in een der gelijke inrichting eenige mededeelingen zou hebben losgelaten omtrent zijn voornemens. 4k re#d naar het Milan Hotel en betrad de^ vestibule met eenige spanning. De portier verwelkomde mij met een glimlach. „Het doet mij genoegen, kapitein, dat v, weer terug is. Heeft u ook bagage bij u?" „Neen, geen stuk Ik ben nog niet zeker of ik wel hier blijf" „Ik heb de brieven, welke van morgen voor u gekomen zijn, toch maar op uw ka mer gebracht", deelde hij mede. Ik knikte, maar veel belangstelling gei voelde ik niet voor mijn correspondentie. Ik nam Ashley een eindje ter zijde en zeide; „Zeg, is juffrouw Delora hier nog gclo* geerd?" „Nog altijd, mijnheer." „En haar gezelschapsjuffrouw ook?" „Ja, mijnheer, maar ik ben er niet zeker van, of zij thuis zijn; logeeren doen zij hier nog wel." „En mijnheer Delora? Is bij eindelijk bo ven water?" „Nog niet, mijnhec-r. De jonge dame heeft mij gezegd, dat zij hem nu iederen dag wachtende was." „Telefoneer eens, om te zien of juffrouw Delora thuis is?" vroeg ik. Hij verdween een oogenblik in zijn hokje, maar kort daarop kwam hij mij vertellen, dat hij geen gehoor had gekregen. Op bijna hetzelfde oogenblik zag ik echter in het r*am van den kapper aan de overzijde, hoe een bekende gestalte het notel binn-^ging. Ik liet Ashley in den steek en een oogen blik later stond ik van aangezicht tot aan gezicht tegenover Felicia. Zij uitte een gil letje toen zij mij zag, doch mét vreugde constateerde ik, dat het; geen uiting van angst, maar van blijdschap was. r'Wordt .vervolgd), j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5