AHÊRSF00KF5C1H DAGMAB NA DE REVOLUTIE-POGING Donderdag 18 December 1930 -DE EEM LANDER' 2?e Jaargang No, 146 BERENGUER'S REGEERING IS OPTIMISTISCH POINCARE MAAKT HET BETER DE BEVRIJDER VAN ZUID-AMERIKA DE TERREUR TEGEN DE OPPOSITIE GROOTE HAVENBRAND TE BREMEN De stakingsactie in Spanje duurt voor' Madrid, 16 December (V.D.) In een of- ficieele mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken wordt er op gewezen, dat de arbeiders van zeven provinciehoofd steden nog in algemeene staking zijn. Te Barcelona en Valencia wordt slechte door een gedeelte der arbeiders gestaakt Hoewel de beweging een revolutionnair karakter draagt, is het rustig. Te Gijon zijn opgeschoten jongens een kerk binnengedrongen, waar zij heiligen beelden zouden hebben vernield en banken verbrand. De politie trad handelend op. waarbij een jongen werd gedood. Rosumeerend ver klaart de minister, dat de normale toe stand geleidelijk weerkeert. Parijs, 16 Dec Naar verluidt, vinden er te Madrid voortdurend arrestaties plaats; de gevangenis der hoofdstad moet overvol zijn. Daar de staat van beleg do stopzet ting van het telefoon- en telegraafverkeer met hei buitenland en de Spaansche pro vincie tengevolge heeft gehad, is het on mogelijk de berichten te controleeron, die gewag maken van onlusten in do provin cie. Bevestigd wordt alleen, dat te Bilbao cle staking uitgeroepen is en dat het in Santander tot onlusten gokomen is. De al gemeene staking zou verder te San Sebas tian, Santander, Valencia, Sevilla, Cadiz en in het mijngebied van Austuric afgekon digd zijn. Madrid, 16 Dec. ITet ministerie van binnenlandsche zaken heeft over den toe stand bekend gemaakt, dat de regeering normale betrekkingen onderhoudt met de provinciale besturen. Te San Sebastian heelt een groep arbei ders getracht het regecringsgebomv te be stormen; twee gendarmen werden gedood, vijf gewond. Ook tal van arbeidcre zijn ge wond Te Santander lieeft een groep burgers geprobeerd de kazerne te bestormen; de aanval werd door de troepen afgeslagen. Twee aanvallers werden hierbij ge-dood. In tal van kleinere steden heeft men ge tracht de algemeene staking to organisee- ren, hetgeen slechts voor een deel gelukte. De beweging droeg een revolutionair-com munistisch karakter en wordt door beken de agitators geleid. Noch het volk, noch het leger schenkt aan de ophitsing gehoor. In geheel Spanje'ïs de orde blijven bestaan en de regcering hoopt ook de openDare meening in te lichten en daardoor nog he den een etnd aan de woelingen der revolu- lionnairen te maken Berichten van de Fransch- Spaansche grens. Parijs, 17 Dec. (V D.) Omtrent de ge beurtenissen in Spanje worden van de ver schillende plaatsen langs do Fransch- Spaansche grenzen velerlei berichten ge seind Te Perpignan lieeft nier.- uit Barceloua vernomen, dat er de staat van beleg is af gekondigd. aangezien de regeering argwaan koesterde tegen het optreden van eenlge te Barcelona gedetacheerde infanterieregi- menteu en vreesde, dat deze regimenten in opstand zouden komen. In verscheidene steden in Catalonië zijn op huizen en mu ren plakaten aangeslagen met den tekst „Leve de Republiek." Uit Hendaye wordt verder gemeld, dat de Spaansche grensplaatsen tot gisteren omtrent de gebeurtenissen in het binnen land niet nader op de hoogte waren ge bracht Te SaintrJean-du-Gard bleek men Dins dag zeer verbaasd, toen de koerier, die den dagelijkschen dienst tusschen Frankrijk en Spanje onderhoudt, kort na zijn vertrek te rugkeerde met de mededeeling, dat het overschrijden van de grens was verboden. De Spaansche regeering is voornemens heden eenige sterke troepen manschappen aan de grens te legeren, om te voorkomen, dat vluchtelingen Frankrijk bereiken. troepen uit Noord-Afrika naar Madrid. Londen, 17 Dec. (V.D.) Volgens berich ten uit Gibraltar zou onder het marineper soneel te Cadiz en Valencia muiterij zijn uitgebroken. Te Algeciros werd onder trom petgeschal en tromgeroffel het standrecht afgekondigd. Te Algeciras is reeds een groot aantal troepen van het vreemdelingenlegioen uit Marokko aangekomen, dio onmiddellijk naar Madrid werden verder gestuurd. Verwacht worden nog meer troepen uit Marokko. Algemeen ziet mon hierin een gebrek aan vertrouwen van dc regeering in het Spaansche leger. „Drie dagen te vroeg gebroken". uit. Interview Franco. met majoor Lissabon, 16 December. In een inter view verklaarde generaal Lano, dat kapi tein Galan de gebeurtenissen was vooruit- geloopen en de revolutie heeft doen mis lukken. De revolutlonnaire operaties wer den drie dagen te vroeg ondernomen. Het doel der revolutie was de instelling der re publiek en het vervangen van de militai re regeerders door burgers. Majoor Franco, wien met betrekking tot zijn jongste vlucht uit do gevangenis to Madrid werd gevraagd, waar hij zich had opgehouden, deelde mede, dat hij in een dorp bij Madrid was gebleven. Madrid, 17 Dec. (V.D.).IIet telefoonver keer van de meeste Spaansche steden mei het buitenland is thans weer hersteld. Het locale telefoonverkeer is voor het publiek ook weer opengesteld. Alleen de verbin dingen voor Alicante zijn nog geblokkeerd. Men kan nu nauwkeuriger inlichtingen krijgen omtrent den stand van zaken In het land. Hoewel de toestand te Madrid cn omge ving rustig is, en de algemeene staking er bijna geen invloed meer heeft, schijnen de andere provincies nog volop in beroering te zijn. Te Valencia, Bilbao, Santander, San Sebastian, Murcia, Malaga Burgos cn Saragossa Is de algemeene stak:ng nog in vollen gang. Het mislukken der omwente lingspoging Is vooral het gevolg van het feit, dat bij de voorbereiding slechts een klein deel van de troepen was betrokken, dat bij het uitbreken een deel dezer troe pen is omgezwonkt en dat te Madrid het garnizoen te sterk of> de hand van Beren guer was. De vliegers, die de eigenlijke kern der beweging vormden, voelden zicü dan ook volkomen goisolecrd en zij wer den slechts door' een zeer klein deel van de troepen gesteund. Dc regeering was bovendleu door de ver schillende verschijnselen reeds van to yo- ren gewaarschuwd. De opstand te Jaca, die een teeken yoor de algemeene revolutie had moeten zijn, werd een waarschuwing voor de regeering, die haar maatregelen kon nemen. Bovendien ontbrak aan de or ganisatie der republikeinsche massa, die misschien voor de omwenteling iets zou voelen, eveneens veel. zoodat de regeering zelfs betrekkelijk weinig mooite had, om de overhand te houden. Kerstavond alle winkls, koffiehuizen en restaurants om 5 uur zullen moeten wor den gesloten. Men heeft echter in de haast vergeten in het ontwerp een artikel op te nemen, zeggend, wanneer de wet in wer king treedt. Dit beteekerit, dat de wet slechts veertien dagen na hei aanvaarden door de volksvertegenwoordiging in wer king treedt en dus te laat komt voor dit jaar. Vermoedelijk zullen de winkels toch om 5 uur sluiten, zooals ook in de vorige jaren het geval is geweest, terwijl voor do koffiehuizen en restaurants dit jaar nog geen wettelijke voorschriften zullen gelden. De meeste openbare lokalen blijven trou wens toch op Kerstavond gesloten. Genezing schijnt niet uiige sloten Herdenking van Bolivar's dood Successen der in 't Noorden? revolutionairen Volgens het socialistische blad de Popu laire zou de toestand in het Noorden van Spanje nog steeds onzeker zijn. De revolu- tionnairen zouden te Logrono meester van den toestand zijn. Daar hebben ook eenige terechtstellingen plaats gehacL Te Barcelona zouden.twee regimenten dragonders en twee infanterie-regimenten ontwapend zijn, om dat zij onbetrouwbaar werden geacht Aan den oproep tot de algemeene staking zou den meer dan 50 pet. der arbeiders gevolg hebben gegeven. Parijs, 16 Dec. De Spaansche vlieger majoor Frauco heeft in een interview ver klaard, dat de opstandbeweging het uit roepen van de republiek in Spanje ten doel had. Het land heeft grooter vrijheid noo- dig en kan niet langer onder enu regime le ven, waardoor het nu al acht jaar lang wordt onderdrukt. Spanje wil niet langer dóór generaal Berenguer worden geregeerd. Spanje zal ook zijn kaning zijn inmenging in de openbare aar.ge'cgenhcil niet ver geven. De opstand is nu slechts uitgesteld, want het gaat om een groote natiennie be weging, echter niet om can enkelen onbe zonnen overval. Hij, Franco, c:i zijn vr.cn den hebben het plan Portugal te verlaten en naar een ander land te gaan; dan zuilen zij verder zien. De eenige verantwoordelijken voor het gebeurde op de vliegplaats De Vier Win den, zijn hij, Franco, en zijn zich in Portu gal bevindende vrienden. Zij zijn naar Por tugal gevlucht, omdat de bevolking te Ma drid aan hun oproep geen gevolg heeft ge geven. Zij zouden niet hebben gewild, dat de sol daten on arbeiders op het vliegveld De Vier Winden aan een bestraffing zouden worden blootgesteld. De opstandige vlie gers hadden, hoewel zij aan hun vliegtui gen bommen hadden bevestigd, deze met i»«t oog op de bevolking niet geworpen. Madrid, 17 Dec. (V.D.) De toestand in Sjjanje schijnt volgens dc laatste berichten een weinig verbeterd te zijn. De gouver neur van Madrid, een brooder van den mi nister-president Berenguer, heeft verklaard, dat de regeering ervan af heeft gezien een bataljon civiele garde uit Marokko naai* Madrid te dirigceren. Het geregelde perso nen- en goederenverkeer tusschen Frank rijk en Spanje werd heden hervat. De in voer van Fransche dagbladen, is nog steeds verboden. De bank van Spanje heeft beslo ten een crediet van 200.000 Peseta's ten be hoeve van de civiele garde goed te keuren. Voorts wordt een bedrag van 50.000 Pese ta's beschikbaar gesteld voor dc nagelaten betrekkingen, die bij de straatgevechten vielen. Londen, 17 Dec. (H.N.) Het avondblad The Star heeft een tolefonisch onderhoud gehad met de koningin van Spanje. Op dc vraag, om bijzonderheden mede te deelcn over den politiekcn toestand, antwoordde de koningin, dat er geen bezwaar meer be staat en alles volkomen rustig is. De ko ning woonde vanmorgen een groote offi- cieele bijeenkomst bij en inspecteerde van middag de kazernes. De koningin geloofde, dat binnen enkele dagen alles weer nor maal zal zijn. Het Spaansche gezantschap te Londen spreekt de geruchten van dc Fransche bladen tegen, volgens welke de grens gesloten zou zijn. Volgens een Central Newa-bericht is Za- mora, die republikeinsch minister-presi dent in Spanje zou worden, door de Spaan sche autoriteiton gearresteerd. EEN MERKWAARDIG VERZUIM. Uit Berlijn wordt d.d. 16 Dec. aan Het Vaderland gemeld: De rijksdag heeft enkele dagen geleden, zooals men zich zal herinneren, een wets ontwerp aangenomen, zeggend, dat ©P kocht. Londen, 16 Dcc. (H.N.) Morgen is het 100 jaar geleden, dot Simon Bolivar, de be vrijder van Zuicl-Amerika, stierf. Hij was in Venezuela geboren en werd reeds vroeg, vooral door zijn reizen in Europa en in Noord-Arnerika, met vrijheidsidealen be zield. Na zijn terugkeer in Zuid-Amerika werd hij de organisator van don vrijheidsoorlog in liet Noorden van Zuid-Amerika. Na den oorlog van 13 jaar, gedurende wel ken ongeveer 200 gevechten geleverd wor den, gelukte het hem dc republieken Vene zuela, Columbia, Ecuador, Peru en Bolivia, evenals de tegenwoordige republiek Pana ma, definitief van de Spaansche heerschap pij los te maken. Hel doel van Bolivar was eigenlijk een bond van Zuid-Amerikaansche staten te vormen. Dit doel heeft hij echter niet kun nen bereiken. Na den bevrijdingsoorlog word hij dictator in de republiek Opper-Peru, die naar hem Bolivia werd genoemd. Later werd hij pre sident van de republiek Columbia, die bijna het gehecle Noord-Westelijk gebied van Zuid-Amerika omvatte. Er ontstond later een sterke oppositii togen Bolivar, die dien tengevolge aftrad en kort daarop, op 47-jari gen leeftijd, overleed. De honderdste verja ring van zijn sterfdag zal thans door alle Zuid-Amerikaansche staten worden gevierd. Ook verschillende buitenlandsche staten laten zich daarbij vertegenwoordigen. Parijs, 16 Dec. Professor Mario ver klaarde, na Poincaró onderzocht te hebben, dat er een merkbare verbetering is inge treden. Do toestand is meer bevredigend geworden. Bij het verlaten van het huis in do rao Marboau verklaarde Barthou, dat er geen sprako was van verlamming of uremie. De alarmeerende geruchten konden worden tegengesproken. Vanmorgen werd het défilé van persona liteiten aan do woning van Poincaré voort gezet. Maginot arriveerde om 9.40 uur on stapte woer in zijn auto, na een onderhoud van 20 minuten met de omgeving van den president, zonder een verklaring af te leg gen. Zijn bezorgde uitdrukking verried ech ter de algemeene ongerustheid. Om 10.15 uur werd Paul Doumer binnen platen. Bij zijn vertrek verklaarde hij, dat Poincaré in een toestand van groote zwakte verkeert. „Ik meen, dat er geen reden is om zich ongerust te maken". Toen hij zag, dat de journalisten zijn woorden opteeken- den, zeide Doumer verder: „Men kan geen voorspellingen doen. Ik ben geen dokter" Do Engelsche ambassadeur is heden na mens koning George inlichtingen komen inwinnen omtrent don toestand van Poin caré. Verschillende kamergroepen hebben adressen van sympathie voor Poincaré aan genomen. Dc correspondent van Het Vaderland te Parijs meldde Dinsdagavond nog: Vanavond zijn de berichten over den ge zondheidstoestand van Poincaré geruststel lend. Minister Barthou heeft do volgende verklaring afgelegd: De oud-president maakt het veel beter. Hij heeft als gewoon lijk het koffiemaal gebruikt en zich onge dwongen met zijn geneesheer onderhouden. Ik geloof, dat men in het begin de bctec- kenis van de ongesteldheid overdreven heeft. Wij kunnen zijn genezing nu kalmer tegemoet zien. Een kamerlid bevestigde doze verklaring met de volgende woorden: De toestand is voor het oogenblik niet verontrustend. De berichten omtrent de inzinking van Poincaré hebben vandaag op de beurs hun stempel gedrukt Do koersen merkten hier de uitwerking van. Deze indruk werd ver sterkt door de politieke moeilijkheden in panje. Dit gold vooral voor dc in Spanje gevestigde maatschappijen, in de eerste plaats de Rio Tinto. Verder werd de toe stand verergerd door de aanhoudende af brokkeling van de metaalwaarden. Tenslot te wekt de kamerzitting van Donderdag ongerustheid, daar dan het nieuwe kabi net met de kamer contact moet nemen. Verder is opgeroepen voor do rechtbank van Brugge dc Vlaming Morael, die ln etaat .an zelfverdediging een aanvaller, die zich niet bekend had gemaakt, van zijn autobus deed tuimelen (deze aanvaller bleek nadien oen geheim,agent.te zijn) Mo rael werd later aangehouden, blauw ge schopt en geslagen en zes dagen lang op gesloten. Hij wees twee getuigen A décharge aan. De justitie heeft nu niets beters gevonden, dan ook deze twee getuigen te vervolgen. Omtrent de houding van hot gerecht te- i n (ie aanstokers van do incidenten, dc vliegeniers Labrique c.6., zoo meldt do Antworpsche correspondent van de Msb„ is nog niets bekend en dat veroorzaakt ln Vlaanderen een groeiende verontwaardi ging. Met veel materiaal het vuur aangetast Scherpe kritiek in den Poolschen landdag- Warschau, 17 Dec. Gistermiddag werd de begrooting in eerste lezing in de Poolsche Scjm behandold. De minister van financiën verklaarde, dat de huidige econo mische crisis het ergst drukt op den land bouw. Hoewel op de bcgrooting wordt bc zuinigd, was zij nog steeds veel te hoog. De minister weigerde thans een belasting hervorming in te voeren. Na den minister sprak een boeren-afgevaardigdc, lid dor linksche concentratie, die protesteerdo te gen dc verkiezingsterreur en verklaarde, dat niet de oppositie, maar de rechtstoe stand in Polen was vernietigd. De boeren partij zou den strijd om het recht blijvon strijden. Ook de sociaal-democraten criti- seerden in lelie woorden de regcering en haar optreden tijdens de verkiczings-cam- pagne, waarna tenslotte namens de Duit- sche fractie het woord w^rd gevoerd. Ook de Duitsche afgevaardigde maakte de re geering heftige verwijten en zeide, dat de huidige positie van Polen door het optreden in het binnenland aanzienlijk was verzwakt. COMPLOT TEGEN KONING CAROL? Boekarest, 16 December. Te Galatz zijn Russische en Roemeensche terroristen gevangen genomen en naar de hoofdstad overgebracht Zij gaven toe een samenzwering.te heb ben gesmeed, om het koninklijk paleis en het parlementsgebouw in de lucht te laten vliegen. DE STRIJD TEGEN AMERIKA'S WERKLOOSHEID. Een mooie glit der Rockefeller Foundation. New-York, 17 Dec. (V. D.) Naar be kend wordt, heeft de Rockefeller Founda tion een bedrag van $500,000 beschikbaar gesteld voor het hulpfonds ter bestrijding der werkloosheid. Het fonds bevat th3ne in totaal een bedrag van 7,276,511. DE HANDEL IN VERDOOVENDE MIDDELEN. Neemt schrikbarend toe. Londen, 16 Dec. (V. D.) Het gebruik van verdoovende middelen heeft, volgens mededeeling van den Chineeschen Veil.g- heidsdienst, groote afmetingen aangenomen. Duizenden personen te Peking gaan zich aan narcotica te buiten. Hoewel de autori teiten op vreemde schepen reeds meermalen groote hoeveelheden in beslag hebben ge nomen, breidt de handel zich nog steeds uit. Het meest bedenkelijk is de situatie in de provincie Sjansi. Op een knooppunt van spoorwegen worden dagelijks hoeveelhe den heroine voor een bedrag van 250 ver- SNEEUWSTORM OP NEW FOUNDLAND. Verscheiden visschers om gekomen. Halifax, 17 Dec. Op New Foundland heeft gisteren een sneeuwstorm gewoed, dio twaalf uur aanhield en het geheele land in een sneeuwkleed stak. De storm heeft veel nadeel berokkend aan de scheepvaart en ook stagnatie veroorzaakt in het ver keer. Bij de kust van New Foundland zijn vier zeelieden om het leven gekomen, ter wijl nog verscheiden visschers worden ver mist, (Tel.) SCHEDEL VAN PRAE-HISTORISCHEN MENSCH GEVONDEN? Naar dc Moskousche bladen berichten, zijn bij de werkzaamheden voor den houw van een brug over de Oka in de streek van Nizjny Nowgorod verschillende vondsten gedaan, waaronder die van een goed geconserveerden schedel, waarvan men aanneemt, dat deze van een praehis- torischen mensch afkomstig moet zijn. Dc schedel werd naar de Tel. meldt ge vonden tp een diepte van niet minder dan veertien meter onder de bedding van de rivier, tijdens uitgravingon voor de fun- deeringswerken en volgens genoemde bla den is hij van groote historische waarde. DE HANDEL VAN ENGELAND. Een rede van den prins van Wales. Londen, 17 Dec. (H.N.). De prins van Wales hield gisteren een rede voor den bond va. leiders der Engelsche exporton- dernemi waarin hij er op wees, dat alle krachten ingespannen moeten worden om den Engelschen handel weder tot bloei te brengen. Men moet inzien, dat men niet langer methoden mag blijven volgen, die wellicht in de vorige eeuw goed waren, doe* thans niet meer bruikbaar zijn. Men moet er zich vooral op toe leggen om zich ter plaatse z- lf van de toestand op de hoo? te te stellen en de vooruitzichten voor den handel te bestudeerer. DE REGEERING VAN GUATEMALA AF JETREDEN. N w York, 17 Dec. (V.D.). Na hevige straatgevechten, waarbij ook de minister van Oorlog gedood werd, is de re"p°r van Guatemala heden gevallen. De nieuwe voorloopige regeering staat onder leiding van generaal Orellana. DE GEBEURTENISSEN TE DIXMUIDEN. De Vlaamsche bladen «publiceerden be richt dat verschillende Vlamingen tegen 20 December a.s. gedagvaard zijn door de rechtbank in Veurne, beschuldigd van ver nieling van een Beïgisohc vlag tc Dix- muiden. Bremen. 16 Dec. (V.D.) Hedenavond is in de vrijhaven in opslagplaatsen een groo te brand uitgebroken. Tegen middernacht waren alle brandwecrafdeelingcn van Bre men ter plaatse. De brand schijnt uitgebro ken te zijn omstreeks kwart over 10. Do oorzaak is nog niet bekend. liet enor me. vele verdiepingen hoogo gebouw, ge lijkt een geweldige fakkel. Het vuur vindt gretig voedsel in de groote voorraden rijst- stijfsel en aardappelmeel, dio daar liggen opgeslagen. Onmiddellijk aan de opslagplaatsen grenst een rijstmolen. Voorloopig moet do brandweer zich beperken tot pogingen om dit gebouw te behouden. Van alle kanten wordt de aanval op het vuur, met ln totaal 40 slangen, ondernomen De brandweer werkt onder buitongewoon zware omstan digheden, aangozicn een krachtige wind een hevigen vonkenregen op de omliggende perceelen doet noerdalen. De opslagplaat sen welke zes verdiepingen hoog zijn en ongeveer 100 M. lang, staan van onder tot boven in brand. Om 10 uur had de bewaker nog niets van brand bemerkt. Om half elf sloegen do vlammen reeds uit een groot gedeelte der bovenste verdiepingen, zoodat het vermoe den gewettigd is, dat het vuur hier is ont staan. Tegen 11 uur Dinsdagavond kwam voor de brandweer hulp opdagen in den vorm van een brand wee rboot, die van de water zijde met zeven stralen water in de vuurzee wierp. Kart na middernacht was men er in geslaagd het vuur zoodanig te bedwingen, dat gevaar voor verdero uitbreiding niet bestond Het hoofdgebouw, de rijstrnolcn, en de stijfsel fabriek kunnen dus als gered worden beschouwd. Intueschen is toch de schade, die door verzekering gedekt wordt buitengewoon groot. Een gedeelte der brandweer rukte na middernacht in. Do uitgebrande magazijnen behoorden aan de fa, Gcbr. Nilsen, rijstmolen en stïjf- selfabriek. GEEN PRETTIGE KERSTMIS. Kopenhagen, 16 Dec. (V.D.) Toen do Decnsche Spaarvereenlging te Di'ippeln, luisterende naar den naam „Kerstvreugd", gisteravond haar algemeene vergadering, hield om onder de led^n dc opgespaarde Kerstgelden te verdeelen, werd do verras sende mededeeling gedaan, dat de voorzit ter en de penningmeester er met de kas, inhoudende verscheidene duizenden kronen vandoor waren gegaan. DE BEPERKING DER AMERJKAANSCHE IMMIGRATIE. Ncw-York, 16 D#>c. (V.D.) Hot huis van afgevaardigden heeft het voorstel-Johnson aangenomen, waarbij cle jaarlijkscho immi gratie gedurende de eerstvolgende twee ja ren beperkt wordt van 150.000 tot, 75.000. Bij de immigratie zullen de naaste ver wanten der Amerikaansche burgers en de reeds in Amerika aanwezige buitenlanders de voorkeur hebben. Canadeezon en Mexi canen zijn geheel uitgesloten van immi gratie. VERLAGING DER ENGELSCHE LUCHT- VAARTSEGROOTING. Londen, 17 Dec. (H.N.). Volgens de Daily Tel. zal op dc volgcndo begrooting voor de Engelsche luchtstrijdkrachten een bedrag van 2 millioen minder uitgetrok ken worden dan voor het loopende jaar. Met blad wijst er op, dat dientengevolge cle aanschaffing van nieuw materiaal in epn aanmerkelijk langzamer tempo zal geschic- den. ERNSTIG SPOORWEGONGEVAL. 14 dooden, 18 gowonden. Madrid, 17 Dec. (V.D.). Nabij Ruoledo te dc Asturiache expres? trein cloor een on veilig signaal gereden en in botsir.g geko men met een goederentrein. Er werden 14 -personen gedood en IS deels zwaar, deels, licht gewond. POOLSCH-LITAUSCHE BESPREKINGEN TE BERLIJN. B or 1 ijn, 17 Dec. Te Berlijn zijn Maan dag onderhandelingen begonnen tusschen Polen en Litauen. De eerste zitting vond plaats in de Litausche legatie onder voor zitterschap van den Litauschen gezant. De tweede bijeenkomst der beide delegaties vond hedenmorgen plaats in do Poolsche legatie onder voorzitterschap van den Pool schen gezant. De besprekingen zullen waar schijnlijk tot einde dezer week duren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 9