HAWEKO i OVERHEMDEN NIEUW PARIJS UIT DEN OMTREK ■c.dejagerH i Fa. B. KRAAL ONZE EERSTE VROUWELIJKE DIERENARTS Eet-Ontbijt-en De Verdwenen Delora Zaterdag 20 December 1930 «DE EEMLANDEJtT 29e Jaargang No. 148 TWEEDE BLAD GEMEENTERAAD VAN* BAARN GEDEPUTEERDE STATEN EN JAGTLUST LANGESTRAAT19« Heeren Ondergoederen van BENGER SöHNE en JANSEN&TILANUS zuiver wel - Pyama's LANGESTRAAT 26 Kinder- en Dames- taschjes Portemonnaie's Lijstenmakerij en Kunsthandel MR. J. B. KAN Adviseur-honorair aan Binnenlandsche zaken B. RUITENBERG Hzn. Overjassen Bontmantels Bontjassen Theeserviesen FEUILLETON De heer Stoker namens 'den Raad gehuldigd. B a a r n, 19 Dec. Bij den aanvang van de hedenmorgen gehouden raadszitting heeft de Voorzitter in treffende bewoordin gen den heer Stoker toegesproken, die deze week zijn zilveren jubileum als raadslid herdacht, woorden die vergezeld gingen van een keurige vaas met seringen en tulpen. Als oudste lid van den Raad sloot de heer Haarman zich hij deze eenvoudige hul diging aan, waarna de heer Stoker zicht baar geroerd allen dankte, die in eenigerlei opzicht van hun belangstelling hadden doen blijken, in het bijzonder den burgemeester, en de leden van den Raad. Voorts heeft de Voorzitter, naar aan leiding van de voorziening in een vaca ture in het Burgerlijk Armbestuur het af tredende lid, mej. A. J. Lange, die wegens ziekte haar functie niet langer kan waar nemen, een spoedig herstel toegewenscht, onder dankbetuiging voor de groote toewij ding, waarmede zij steeds haar taak ver vulde. Tevens maakte de Voorzitter van deze gelegenheid gebruik cm aan de nage dachtenis van den heer Posthuma, die eveneens een belangrijke figuur was in het Burgerlijk Armbestuur zoowel als in den Raad, enkele woorden van groote piëteit te wijden, die staande door den Raad werden aangehoord. In de vacature van mej. Lange werd be noemd mevr. A. Versluys. Naar aanleiding van het feit, dat de hee- rcn van Bleek, Onvlee en Verdam niet meer voor een verkiezing in de commissie tot wering van schoolverzuim in aanmerking wenschten te komen, merkte de voorzitter op, dat dit de oude garde is. aan wie het past een eere-saluut te brengen, nu zij den tijd gekomen acht om heen te gaan. Alle drie hebben jarenlang dc gemeente in deze functie gediend. In hun plaats werden gekozen de heeren Daniëls, Visee en van Wijk. De periodiek aftredende gemeente-geneesheer, dr. Hey- broek, zag zich bij acclamatie herbenoemd De meeste agendapunten werden vervol gens vlot en zonder discussie goedgekeurd, o.m. dat betreffende verbetering van de brug over de Praamgracht, nabij de Naald. Het voorstel van den heer van Kleeff (S.D.) tot verlaging van het maximum aan tal drankwetvergunningen van 20 op 16, waarover in de vorige raadsvergadering de stemmën staakten, werd thans verworpen met 8 tegen 6 stemmen. Na eenige discussie keurde de Raad de -voorstellen inzake het nieuwe gastarief, en tot huur van een door de vereeniging voor Chr. Belangen te bou wen gymnastieklokaal, goed. Ten slotte bleek een geheime zitting noo- dig voor het voorstel om aan den heer F. F. de Boois, hoofdopzichter der gemeente, den titel terug te geven van directeur der gemeentebedrijven. Na deze geheime be raadslagingen bleek de atmosfeer aanzien lijk verhelderd, zoodat het voorstel er met algemeene stemmen door kwam. Slechts maakte de heer van Kleeff de opmer king, dat thans ook de tijd gekomen was voor een algemeene amnestie, aan die steuntrekkenden, die indertijd verzwegen, dat zij nog andere inkomsten hadden, en aldus, zij het uit nooddruft, fraudeerden. De Voorzitter zegde toe, deze opmer king bij de daartoe bevoegde commissie ln bespreking te zullen brengen. Bij de rondvraag deelde de voorzitter in antwoord op een daartoe strekkende vraag nog mede, dat a.s. Dinsdag door Gedep. Sta- ten een beslissing zal worden genomen over het raadsbesluit tot. aanleg van een rijwiel pad langs de Eem. Bij gunstige beschikking zal dit een aanzienlijke werkverruiming be- teekenen. GEMEENTERAAD VAN UTRECHT Toeslag op pensioenen. Donderdagmiddag kwam de gemeente raad bijeen onder leiding van den burge meester dr. J. P. Fockema Andrea?. Behan deld werd een adres van de plaatselijke af- deeling van den Ned. Bond van gepension r.eerden, houdende verzoek om verhooging van den toeslag op de pensioenen. De lieer Vcrmooten (A.R.) meende daarbij dat men met 6000 in het jaar in den ergsten nood kon voorzien. De heer Lousberg (S.D.A.P.) diende een voorstel in om pl.m. 35.000 te ge\en, terwijl wethouder De Boer (V.B.) ontried iets te doen, daar hij het verkeerd achtte voor een kleine categorie mcnschen een afzondelijken maatregel te treffen, ifret S.D.A.P.-voorstel werd verworpen met 19— 14 stemmen, het voorstel-VermtDOten werd aangenomen met 2410 stemmen. Na langdurige discussie werd aanvaard een voorstel van B. en W. tot het in huur verstrekken van warmwater-apparaten voor clectriciteit en gas, waarvoor credieten wer den gevraagd van 20.000 en 5000. Ken voordracht tot wijziging van den huur van het Verkeershuis der Vereeniging Vreemdelingenverkeer vroeg daarop nog geruimen tijd de aandacht. Een paar afwijzende voorstellen werden ingediend doch ten slotte werd de ongewij zigde voordracht aangenomen, waarna de vergadering werd geschorst tot des avonds. De Bilt. Naar wij vernemen hebben Gedep. Staten opnieuw hun goedkeuring onthouden aan het gewijzigde raadsbesluit inzake de verbouwing van Jagtlust. Naar men weet hadden indertijd Gedep. Staten eveneens hun goedkeuring onthouden aan het eerste raadsbesluit, dat een som van rond twee ton zou vorderen. Daarna zijn B. en W. gekomen met een gewijzigd ont werp, dat eenige besparing bracht, maar dat. thans blijkbaar evenmin genade in de jp oogen van Ged. Staten heeft kunnen vin den. *-4 (00K NAAR MAAT) Uirechischestraat Ta!. 638 Arnh. weg 32 Tel. 1069 KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR GOOILAND. Hilversum, 18 Dec. De K. v. K. voor Gooiland heeft aan den Raad der gemeente Laren (N.-H.) een brief gericht, waarin zij zegt met groote bezorgdheid kennis te heb ben genomen van de plannen, welke bij die gemeente bestaan met betrekking tót de oplichting van een gemeentelijke toonka mer voor gasapparaten. Zij is van óórdeel, dat de belangen van een deel van den La- renschen middenstand hierdoor op ernstige wijze in het gedrang komen. Indien sprake was vah. de oprichting van een eigenlijke toonkamer, zou de Kamer betrekkelijk wei nig bezwaren hebben tegen het in het leven roepen van een zoodanig instituut. In dit geval echter wordt iets opgericht, dat veel eer als gemeentewinkel dan als gemeente lijke toonkamer moet worden beschouwd, gezien o.m. het feit, dat de leveringen en hare financieringen, van de instelling uit gaande, uitsluitend door de gemeente zullen geschieden, zij het dan ook dat onder som mige omstandigheden een zekere provisie aan een bepaalden installateur zal worden uitgekeerd. Dat deze omstandigheid zich dikwijls zal voordoen, komt de Kamer twij felachtig voor. Een dergelijke werkwijze acht de Kamer bedenkelijk voor de belangen van handel en nijverheid. De in Laren gevestigde instal lateurs zijn volkomen in staat de inwoners te voorzien van goede gasapparaten. In verband met dit. en andere in den brief aangevoerde argumenten, verzoekt do Ka-' mer den Larenschen Raad het reeds ge nomen principebesluit tot stichting van bedoeld bedrijf niet in een bindend besluit te willen omzetten. HET ADRES VOOR CADEAUX - Steeds iets aparts tegen billijke prijzen Mejuffrouw J. Voet, dc eerste vrouwelijke dierenarts in Neder land die gisteren haar diploma te Utrecht behaalde. Men ziet haar bezig in de kliniek met een onderzoek. Benoemd lot lid van den Raad van State. Utr. straat 26 - Tel. 243 LANGESTR. 35 TEL. 308 's Gravenhage, 19 Dec. Wij vernemen dat de oud-minister van binnenlandsche zaken en landbouw, mr. J. B. Kan, be noemd is tot lid van den Raad van State wiet gelijktijdige ontheffing van zijn |unctie van secretaris-generaal in algemeenen dienst. Mr. Kan is tevens benoemd tot advi seur honorair van het departement, waar aan hij zoo langen tijd in verschillende functies verbonden was, een titel overeen komende met ongeveer den honorairen titel van raad adviseur, ten einde zijn regee- ringsopdracht tegenover den ex-keizer van Duitschland te kunnen blijven vervullen. DE HEER, DIE HAAST HAD... Sluwe oplichters gearresteerd Rotterdam, 8 Dec. Onlangs hebben wij melding gemaakt van een buitengewoon handige oplichting die te Rotterdam ten na- deele van de opticiensfirma Rinck van den N'. Binnenweg gepleegd was door eenige mannen, die gebruik hadden gemaakt van de situatie in het Torenhuis aan het Mathe- nesserplcin. Zooals men zich herinneren kan hebben deze oplichters een jongen met film apparaten en veldkijkers besteld in het To renhuis. Daar is een van hen met de toestel len in de lift gegaan, de loopjongen zou achterna komen met dc volgende lift omdat er juist een heer binnen kwam loopen die ergon haast had. Boven zijn de twee heeren over een brandgang naar den anderen kant van het Torenhuis geloopen w aar zij" met de tweede lift weer naar beneden zijn gegaan, met medeneming van de koffers. Het is thans aan de politie gelukt de da-» ders van deze oplichting aan te houden. In de eerste plaats is eergisteren gearresteerd de 24-jarige cartonnagewerker H. J. B., bij wien een gedeelte van de opgelichte goe deren in beslag werd genomen. Daarna heeft de politie nog aangehouden de 30-jarige be- hpnger .T. T. die door zijn kennis v'ap het huis en het feit, dat hij.daarvan sleutels be zat, medewerking heeft verleend, terwijl ook is gearresteerd de 29-jarige kistenmaker A. G. Deze laatste heeft als figurant meegedaan en heeft de rol gespeeld van den heer die haast had Na een verder onderzoek is vervolgèttS aangehouden de 29-jarige fotohandelaar L. R., dien men van heling verdenkt. Alle ar restanten zijn opgesloten. Zij hebben een ge deeltelijke bekentenis afgelegd. ONPLEIZIERIGE ONTDEKKING. Iemand heeft bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan, dat hij tijdens een reis van Rotterdam naar Amsterdam een por tefeuille met 950 is kwijt geraakt. OPHEFFING TOLLEN. De particuliere bijdrage van 8000 die dof raad van Doetinchem als voorwaarde stel de voor de afschaffing van den tol te Wijn bergen is, naar de Msb. meldt, thans vol- teekend. VARA EN VRIJHEIDSBOND. Tot een Donderdagavond te Amsterdam gehouden propaganda-vergadoring van de Vara, waarop o.a. de behandeling van de bekende motie-Albarda ter sprake kwam, was, naar het Hbld. bericht, mr. Boon uit- genoodigd voor debat. Mr. Boon heeft even wel het bestuur van de Vara doen weten, dat hij wel bereid is tot een debat, doch niet op dit tijdstip, nu hij in de Tweede Kamer aanwezig moest zijn, wel bijv. in Januari as. en op voorwaarde van gelijken spreektijd, onpartijdige leiding, enz. Zeg niet altijd wat ge weet, maar weet altijd wat ge zegt. Door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER. 58 „Felicia", verzekerde ik, „je spreekt als een lief en gevoelvol Mouwtje. Maar" liet ik er op volgen, „je nog altijd niet op mijn vraag geantwoord."' Zij keek lachende een anderen kant uit. „Maar het is je natuurlijk geen ernst!" riep zij uit. „Wel wis en drie!" riep ik uit „Begrijp toch goed, dat ik zoo iets niet 'doen kan", zeide zij met gedempte stem. „Mijn oom i6 altijd zoo vriendelijk voor mij geweest „Maar je bent niet meer dan drie weken in zijn gezelschap geweest', viel ik haar in de rede. „Vóór dien tijd woonde hij in Brazilië." Zij zweeg geruimen tijd en antwoordde ten slotte: „En al was dat nu zoo, dan kon hij toch best vriendelijk voor mij zijn, ook al was hij in Brazilië en zat ik te Parijs. Vader was, laat ik je zeggen, de arme in de fa milie. Hij 6tierf zonder ook maar iets na te laten. Toch heb ik alles wat ik wilde gekregen en als ik .volwassen fee#, krijg ik een groot kapitaal van hen. Niet, dat ik daar iets om geef", ging zij voort, „maar zij schrijven mij altijd en behandelen, mij alsof ik hun eigen dochter was. Dikwijls hebben zij mij doen weten, hoe heerlijk zij het zouden vinden, als ik ook in Brazilië kwam en ik geloof, dat ik het alleen aan hun vriendelijkheid heb te danken, dat zij mij te Parijs hebben laten verblijven. „Felicia", hield ik aan, „deel mij nu eens naar waarheid mede, hoeveel ja weet van den oom, den oom, die nu hier te Londen is." Zij weigerde hoofdsohuddend: „Neen, dat kan ik niet doen. Ik heb een belofte afge legd en die moet ik houden. Maar als je wilt, wil ik dit wel beloven. Waaneer ik tot d3 ontdekking kom, dat men mij niet de waarheid heeft verteld, ga ik naar je toe, als je mij dan hebben wilt." Ik gr»ep haar beide handen en omklemde ze stevig, terwijl ik vroeg: „Je begint te twijfelen, niet waar?" „Ooh, dat west ik nog niet. Er zijn wel oogenblikken, dat ik mij zoer beangst ge voel. Maar, Aueten, ik moet weg." Ik keek naar de pendule. Het was op slag van tweeën. „Zouden wij niet 6amen kunnen lun- ohen?" vroeg ik. Zij schudde lachend het hoofd, terwijl zij antwoordde: „Ik heb al meer dan een uur g>leden ge luncht en nu moet ik de juffrouw aantref fen hij een kleermaker. Neen, ik moet nu heuech weg, Austen." „En wanneer kan ik je weer spreken, Beveling?" „Als het mij mogelijk ie, kom ik tegen vijf uur weer in deze kamer. Maar laten wij niot eam«ü Imnga&a, Jfcfet ie JmchJiid in het café en ik ben bang voor Louis." Zij wipte weg door een der zijdeuren, ter wijl ik het café binnenstapte. Gedurende de eerste oogenblikken was Louis niet aan wezig. doch een van de andere maitre6 d'hotel hielp mij aan een tafel in een wat afgelegen hoekje. Mijn lunch was reeds be steld vóór Louis verscheen. Opnieuw scheen zijn onverstoorbaarheid hem even te ver laten. „Weer terug in Londen, kapitein?" merk te hij op, met een vrijwel mislukte poging orn mij met zijn gewonen rninzamen glim lach te ontvangen. „Ja, Louis, daar ben ik weer", antwoord de ik opgewekt. Louis boog zich een eindje naar mij toe en zeide: „Ik dacht, dat -sen fatsoenlijk Engelsch- man nooit zijn woorrl brak!" „Zoo is het ook, Louis', antwoordde ik. „behalve wanneer de omstandigheden, waaronder 't gegsven is, gewijzigd worden. Ik ben vandaag van mijn buiten te Londen teruggekeerd." „Voor particuliere aangelegenheden?" vroog Louis. „Neen, ter wille van de zaak. waarbij jij en Delora beiden betrokken zijn. Wiet je, Louis, dat ik een broeder in Brazilië had?" „Wat heeft dat er mede te maken?" Voor ditmaal was ik aan de winnende hand. Loui6 \va6 blijkbaar in ze?r zenuw- achtigen toestand en ik leidde daaruit af, dat de zajken, welke met. zijn plannen ver band hielden, op een critiek punt waren gekomen. Er lagen kringen om zijn oogen en zoo nu en dan keek hij zenuwachtig om zich heen. „Ja, mijn broeder", verklaarde ik nader, „sphreej inij zoo ynendelijk te willen zijn den heer Delora op te zoeken en hem waar mogelijk van dienst te zijn. Tk heb dit zoo goed mogelijk gedaan!" „Ga verder", verzocht Louis, zijn wenk brauwen fronsend. „Nu dan, gieteravond", vervolgde ik, kalm voortpratend, „riep mijn oudste broe der die op het oogenblik te Londen ver toeft mij per telefoon in mijn villa te Nor folk op. Hij deelde mij mede. dat hij even te voreil een telegram van onzen broer Dicky had ontvangen omtrent den heer Delora. Hij drong er 6terk op aan, dat ik van morgen naar Londen zou gaan. Intus- 60hen,„ liet ik er op volgen, „zou ik wel een portie Riz Diane willen hebben." Louis keek een oogenblik alsof hij mijn onschuldig verlangen naar een portie Riz Diane naar het diepsj. van de hel ver- wenschte. Maar het was waarlijk bewon derenswaardig zooals hij zichzelven weer meester werd. Hij haalde diep adem en boog orn aan te geven, dat aan mijn verlangen zou worden voldaan. Hij riep een kellner en gaf dezen uitvoerige instructies in zake mijn bestelling. Vervolgens keerde hij naar mij terug. „Zou mijnheer de vriendelijkheid willen h»bben mij den inhoud van dat telegram mede te deelen?" „Ik denk ei» niet aan, Loui6. Ik zou niet weten wat het je aangaat. Ik wil je alleen zeggen, dat het van het grootste gewicht i6, dat ik zoo spoedig mogelijk den heer Delora opduik." „Maar als dat niet lukt?'* vroeg Louis haastig. „Dan geloof ik, da/t het 't (verstandigst Is mij tot het Braziliaaneche gezantschap te wenden." Ik kreeg een oogenblik, 9* maar een heel kort oogenblik, den indruk, dat ondanks dat de zaal druk bezooht was en Louis in hoogst belesfde houding bleef 6taan, mijn leven gevaar liep. Er flikkerde iet6 gewel dig venijnigs uit zijn oogen en ik las daar uit zijn hartstochtelijk verlangen orn mij van het aangezicht der aarde te doen verdwijnen. Maar ik praatte kalm door: „Natuurlijk zou het mij wel zoo lief zijn, als ik zelf den heer Delora kon vinden. Er is een punt waaromtrent ik een ophelde ring van hem moet hebben." „Het zal nog wel een twintig minuten duren voor mijnheer met zijn lunch klaar is", zei Louis kalm. „Daarom kom ik bij mijnheer terug." „Ik vind het altijd aangenaam een praatje met je te maken, Louis." „U gaat dus niet heen vóór ik gelegen heid heb gehad bij u terug te komen?" „Ten minste niet wanneer je me niet langer dan behoorlijk is laat wachten." Louis maakte een buiging en snelde weg. Ik zag hem een oogenblik verdwijnen in de dienkamer. Toen hij weer in het restau rant verscheen, ging hij dadelijk weer in zijn plichten, nu eens hier dan weer daar opduikend, de kellners bevelend, toeziende hoe zij bedienden, nu eens nieuwe gasten naar een tafel geleidend, dan weer van een groepje afscheid "nemend. Hij had het bui tengewoon druk, want het café was prop vol en ik vroeg, mij nieuwsgierig af, terwijl ik hem met zijn eeuwigen maar toch niet onaangenamen glimlach heen en weer zag snellen, wat er intusschen door zijn hoofd 6peelde. N (Wordt yenfllgdl,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5