Amersfoort UIT MOOI AimVLCUNHIIIKk I JCtl.^AW C1PE.MBAD&KVEI,T1; NOODLIJDENDE TUINDERS TE TER AAR De provincie borg Havik 41 Tel. 292 EUROPEESCH KAMPIOENSCHAP Goed spel der Belgen Voorstellen tot hulp van Ged. J-, Staten van Zuiddiolland Ged. Staten etellen aan de Prov. Staten van Zuid-Holland voor te besluiten do pro vincie borg te 6tellen onder do door Ged. Staten te bepalen voorwaarden voor de betaling van rente en aflossing van geld leeningen, welke door in de provincie ge vestigde tuinders, die hun gewassen in de gemeente Ter Aar plegen te veilen en naar bet oordoel van Ged. Staten daarvoor in aanmerking komen, in 1931 zullen worden opgenomen voor de instandhouding of ver betering van hun bedrijf, tot een maximum van 700 per H.A., met dien verstande, dat de borgstelling beperkt blijft tot ten hoog ste 60 der op te nemen gelden en onder voorwaarde, dat van de overige 40 door de gemeente hunner woonplaats drievierde gedeelte en door do coöperatieve centrale tuinbouwveilingsvereeniging „Ter Aar en omstreken" G A. te Ter Aar een vierde ge deelte wordt gewaarborgd. Ged. Staten stellen voor op de bogroo- ting voor 1931 hiervoor een memoriepost uit te trekken. Blijkens de toelichting zal, daar het aan tal bedrijven, dat voor hulpverleening in aanmerking komt, ongeveer 200 bedraagt en de bedrijven gemiddeld 1 H.A. groot zijn, met de credietverleening in totaal on geveer 150.000 gemoeid zijn. De credieteu sullen door de boerenleenbanken verstrekt kunnen worden tegen de gebruikelijke ren te, welke echter niet meer dan 4J< zal mogen bedragen. Zoo noodig kan tot verstrekking in na- tura worden overgegaan. Ged. Staten hebben zich tot den minister van binnenlandsche zaken en landbouw ge wend met het verzoek te willen bevorde ren dat het rijk in de eventueel© garantie eal deelnemen. De vraag of wellicht ook voor andere tuinbouwgebieden in de provincie een der gelijke regeling moet worden vastgesteld, beantwoorden Ged. Staten ontkennend. Ook elders zijn wel tuinders, die diep in de zorgen zitten, maar het zijn meer indivi dueele gevallen, waarvoor een provinciate hulp niet gewettigd is. Omtrent den aard en de oorzaken der moeilijkheden te Ter Aar—Nieuw veen wordt in de toelichting o.a. meegedeeld, dat <le bruto-omzet per bedrijf, na aftrek van de veilingskosten, in do jaren 1929 en 1930 gemiddeld respectievelijk 1800 en 1200 hebben bedragen, tenvijl do productiekos ten gemiddeld per bedrijf 1200 bedragen, zoodat in 1929 per bedrijf gemiddeld een bedrijfswinst van slechts 600 is verkre gen, terwijl in 1930 in het geheel geen winst is gemaakt. In vele gevallen is de op brengst in 1930 zelfs niet voldoende ge weest om de productiekosten te bestrijden. De oorzaken zijn, naast de economische cri6is, eenerzijds het achterblijven van het bedrijf, dat steeds een koudc-grond-bedrij! is gebleven en niet tijdig is overgegaan tot de plafcglascultuur, anderzijds een tekort in organisatorisch opzicht tengevolge van do onderlinge verdeeldheid der tuindens. Ter verbetering van den toestand i6 na herhaalde besprekingen besloten tot oprich ting van een centrale coöperatieve veilings- vereeniging met liquidatie der drie bestaan de vereenigingen. Voorts zal de platglas- cultuur geleidelijk worden ingevoerd en uitgebreid. Het crediet is noodig om in afwachting van de resultaten van deze maatregelen, de bedrijven gaande te hou den. Het voonstol komt voor op de agenda der buitengewone Statenzitting, welke op 17 Februari wordt geopend. TEGEN DE PERSONEEL- COÖPERATIES. Schade voor den handeldrijven* don middenst&nd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam heeft van den Federatie ven Bond van Winkeliersorganisaties in het Koloniale Warenvak, Febowiko te Am des Woords, waar hij ongeveer 7 jaren naast wijlen ds. J. C. Sikkel arbeidde. In 1897 nam hij weer een beroep aan naar zijn oude gemeente Oppenhuizen. 27 Juli 1920 werd hem na ongeveer 45- jarigen trouwen dienst eervol emeritaat verleend, waarna hij zich metterwoon te Ermelo vestigde. Ds. v. Kasteel behoorde tot de weinige nog in leven zijnde oprichters van de Geref. Predikantenvereeniging, die in April 1885 in Friesland in het leven geroepen werd. Vele jaren was hij secretaris van het Chr. Doofstommeninstituut „Effatha". Geduren de zijn verblijf te 's-Gravenhage ontving hij ook een benoeming tot geestelijk verzorger van de stichting „Bloemendaal" té Loos duinen. De begrafenis zal plaats hebben Maandag a.s. op de Alg. Begraafplaats te Ermelo. PRIMA ADVOCAAT, BOERENMEISJES, BOERENJONGENS VOORBURGH, MASSA's SCHILLETJE, alsmede de bekende „OUDE KLARE" merk „Ouwe Duijs" I 3.25 per Liter. Verkrijgbaar i. d. Slijterij in Gedistilleerd opgevoerd tot 72 en 79 K.M. BILJARTEN De beide Hollanders winnen hun partijen sterdam, een afdruk ontvangen van een open brief, welke deze organisatie heeft ge zonden aan het Verbond van Nederlandsche Werkgevers met betrekking tot het optre den van personeclscoöperatie6. De Kamer van Koophandel heeft hierin aanleiding gevonden tot Febowiko een brief te richten van den volgenden inhoud: „Onze Kamer ontving uw brief van 24 December 1930 met bijgevoegden afdruk van den door u aan het Verbond van Ne derlandsche Werkgevers gerichten open brief met betrekking van het optreden van personeels-coöperaties. Overeenkomstig uw verzoek heeft onze Kamer haar aandacht aan dit vraagstuk besteed. Ook naar haar oordcel is het voor een groot aantal mid denstandsondernemingen, zijnde een groo- tc volksgroep, die een belangrijke rol in bet economische leven vervult, nadeelig, wanneer werkgevers aan de bedoelde coö pcraties steun verlecncn door haar handel te financieren en opslagruimte beschikbaar te stellen. De nadeel lijdende bedrijven moe ten vooral zelf hun door dit optreden be dreigde belangen verdedigen Naar ons oordeel verdient het strenge afkeuring, wanneer liet personeel met de op die wijze goedkoop verkregen goederen voor eigen rekening handel drijft of ande ren, familieleden en bekenden, daarvan laat profiteeren. Het komt ons voor, dat het cp den weg der patroons ligt, die op hierbo ven omschreven wijze het bestaan der per- soneel6coöperaties vergemakkelijken, tegen dit misbruik op te treden. POSTVLUCHTEN De A. F. K. naar Boedapest Aneta Vas Diaz meldt, dat bij de K. L. M. bericht is ontvangen dat het 11e post vliegtuig de P. H.A. F. K. heden morgen om 7 uur Hollandschc Tijd uit Praag is ertrokken met bestemming naar Boeda pest. De A. F. K. naar Weenen teruggekeerd. Aneta Vas Diaz meldt., dat bij de IC. L. M. bericht is ingekomen, dat het 11e postvlieg tuig de P. H— A. F. K, dat hedenmorgon tc 7 uur uit Praag is vertrokken, wegens het slechte weer is teruggekeerd en te Wee nen geland, waar het beter weer wordt af gewacht. Een nieuwe retourvlucht. Aneta Vaz Dias meldt: Bij de K.L. M. is bericht ingekomen, dat het 9e retourvliegtuig de P-H. A.E.Z. met de piloten Wiersma en Parmentier en den mecanicien Kotte hedenmorgen om 6.40 uur uit Batavia is vertrokken en om 9.15 uur te Palembang is gearriveerd. Vandaar vertrok het toestel te 9.40 uur en arriveerde te 15.45 uur in Medan. Alles is wel aan boord morgen wordt do reis voortgezet. Ook de A.F.F. teruggekeerd. Bij de K.L.M. is bericht binnengekomen, dat de P.H. A.F.F., die hedenmorgen om 10.35 uur Praag is gepasseerd, door het slechte weer is teruggekeerd en in laatst genoemde stad om 11.10 uur is geland. Ds. G. H. VAN KASTEEL. Em. pred. van de Geref. kerk van Oppenhuizon. Woensdag 4 Februari overleed, naar de Standaard meldt, te Ermelo. waar hij het laatste tiental jaren woonde, in den ouderdom van 80 jaren ds. G. H. van Kasteel, em. pred. van de Geref. kerk van Oppenhuizen. Met hem ging heen een bekende persoon lijkheid, die in den Dolcantietijd in Fries land een groote rol heeft gespeeld. Gerrit Hendrik van Kasteel werd 24 No vember 1850 te Utrecht geboren, waar zijn vader ouderling was bij de Ned. Herv. kerk, later bij de Geref. kerk. Hij studeerde aan het Stedelijk Gymna sium en aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1874 werd hij candidaat, om 24 Jan. 1875 bij de Ned. Herv. kerk van Gicssen-Nieuw kerk het predikambt te aanvaarden. In 1877 vertrok ds. van Kasteel naar Oppenhuizen, welke plaats hij in 1880 met Kollum ver wisselde. Daar ging hij ln 1886 met de Doleantie mee. In 1890 beriep de Geref. kerk yan Den Haag B hem als haar 2en dienaar HULDIGING VAN MARGA VON ETZDORF Dessau, 5 Febr. (V.D.) Prof. Junker heeft de bekende sport-vliegster Marga von Etzdorf begiftigd mot de gouden Junker spelcl en een model van het door haar ge bruikte toestel, een en ander ter erkenning van haar verdienstelijke prestaties. Marga von Etzdorf, die moé'lijke solovluchten dooi de tropen heeft gemaakt, is de eerste vrouw, die een dergelijke onderscheiding heeft ont vangen, welke tot dusverre slechts verleend werd aan bekende verkeersvliegers en oivia- tcurs, die een werclrecord vestigden ALBATROS-VLIEGTUIG NEERGESTORT. Breslau, 5 Febr. (H.N.) Vandaag is een Albatros-vliegtuig van de academische vliegschool Marcho-Silesia op het vliegter rein van Gandau van een hoogte van onge veer 100 Meter neergestort. Het voorsta deel van het vliegtuig boorde zich diep in de aarde. De bestuurder kwam er metlichtj verwondingen af, doch zijn hegeleider, d* monteur, kreeg een zware horsenschuddine en moest naar een ziekenhuis worden ver voord, DUITSCH VLIEGER IN POLEN IN VRIJ HEID GESTELD. Schneidemühl, 6 Febr De Duiische vlieger Hans ICruse, die op een vlucht van Schneidemühl naar Breslau op Poolsch ge bied moest dalen en daar werd gearresteerd is gisteren in vrijheid gesteld, omdat de Poolsche autoriteiten het mogelijk achtten, dat de landing op Poolsch gebied aan een ongeluk te wijten was. De Du'tsche consul te Poten zal trachten het in beslag genöracn vliegtuig van Ivruse voor hein terug te krijgen. DE ZESDAAGSCHE IN STUTTGART BEGONNEN. Het Nederlandsche koppel leidt na het eerste uar. Stuttgart, G Febr. (H. N.) Vanavond om 10 uur begon onder matige belangstel ling er waren 5 A 6000 toeschouwers aan wezig de vierde Stuttgarter Zesdaagscho. Na liet eerste uur, waarin 42 K.M. werden afgelegd, was er nog geen rondewinst ge maakt. De leiding hadden J. van Kempen v. d. Heijden met 28 punten; Frankenstein— Petri waren tweede met 14 punten. CAMPBELL ZAL VOORLOOPIG GEEN TWEEDE POGING DOEN. Londen, 6 Febr. (V.D.) Naar uit New- York gemeld wordt, heeft Captain Maicoln Campbell vandaag verklaard, dat hij van verdere pogingen om het gisteren nieuw gevestigde wereldrecord nog te verbeteren, zal afzien. Zijn wereldrecord bedraagt 245.736 mijl gem. per uur. Mocht men er in slagen dit wereldrecord te verbeteren, dan zal hij zijn British Na- pierrace-auto „Blue Bird" weer in gereed heid brengen, om den titel weer terug te winnen. Deskundigen prijzen de vaardigheid en den moed van den bestuurder zeer. Men is er van overtuigd, dat de raceauto nog groo- ter snelheid eventueel zal kunnen halen. SPORTIEVE DAAD VAN RITMEESTER DE KRUYFF. Berlijn, 6 Febr. (V.D.) De Nederland sche ruiter-kampioon ritmeester De Kruyff, die in het groote sport- en -uitertournooi te Berlijn den eersten prijs van 15.000 Mark heeft gewonnen, heeft hiervan 1000 Mark beschikbaar gesteld voor de Berlijnsche armen. IJSHOCKEY. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Warschau, 6 Febr. De resultaten van de wedstrijden van gisteren zijn: Canada wint van Polen met 30. Vereenigde Staten wint van Zweden met 30. Troostronde: Hongarije slaat Roemenië met 9—1. Daarna werden gespeeld: Engeland slaat Frankrijk met 2—1. Tsjecho-Slovakije 6laat Oostenrijk even eens met 21. De stand is than6: Canada 4 punten. Ver eenigde Staten 4 punten. Tsjecho-Slovakije 2 punten; Polen 2 punten; Oostenrijk 0 p. Zweden Op. Den Haag, 6 Febr. Hedenmiddag wer den de biljartwedstrijden orn het Euro- pcesch kampioenschap voortgezet. Begon nen werd met de partij Dommering—Dr. Meijer. Met was een rustige partij, met aan vankelijk kleine series. Met een fraai ge spoelde 131 zette Dommering oen kleinen achterstand om in een belangrijken voor sprong. Hoewel de Duitscher ietwat ner veus speelde, haalde hij later toch weer op, ging heter spelen en verkleinde zijn achter stand met een keurige 92. Dommering wist de partij ten 6lotte te winnen. De partij tusschen Ferras en van Vliet was veel levendiger, dus werd er meer ge mist. Het tempo was vlotter, maar de af werking was veelal slordig. Niettemin liet van Vliet cenige goede bravourstooten zien on een prachtige serie van 103 Op het eind der partij werd er heclwat gemist, doch Van Vliet kon met flinken voorsprong de partij winnen. Behaalden beide Hollanders een over winning, de Belgen Gabriels en van Belle waren er ook goed in. Gabriels was tegen de Gasparin good op dreef, zijn serie van 112 mocht er zijn, en in 25 beurten maakte hij de partij uit. Do Franschman, als plaatsvervanger van Cor- ty, valt in zijn spel niet tegen; in dezo partij maakte hij een goede 71. Dr. Jenny, de Zwitsersche deelnemer vaD het tournooi, is wel uitermate zwak in zijn spel. Tegen van Belle kreeg hij hedenavond geen voet aan den grond. In 17 beurten hal hij met als hoogste serie 21, in totaal 83 bij elkaar, terwijl van Belle al de 400 vol had in een beurt meer met een fraaie serie van 147, de hoogste tot nu toe van dit tournooi. Do uitslagen van de wedstrijden van hedenmiddag luiden: Van Vliet 400 punten in 27 beurten, h. s. 103, gem. 15.55. Ferras 260 punten in 27 beurten, b. t 72, gem. 9.67. Dommering 400 punten in 24 beurten, b. s. 131 gem. 17.50. Dr. Meijer 352 punten in 24 beurten, h.s. 92 gem. 14 55. Gabriels 400 punten in 25 beurten, h. s. 112 gem. 16. De Gasparin 287 punten in 25 beurten, h. s. 71. Gem. 11.48. Van Belle 400 punten in 18 beurten, h.s. 117, gem. 22.22. Dr. Jenny 83 punten in 17 beurten, lrs. 21, gem. 4.88. In de avonduren werden de volgende partijen gespeeld: Gabriels tegen dr. Meijer en De Gasparin versus van Belle. Meijer 325 punten in 19 beurten, h. s. 76, gcm. 17.10. Gabriels 400 punten in 19 beurten, h. s. 133, gem. 21.05. Gabriels toonde wat hij waard was. Reeds in zijn tweede beurt maakte hij een serie van 133. Na de vierde beurt stond hij op een totaal van 286 tegen Meijer 28. Door oen fout geraakte Gabriels er even uit, waarvan de DuiUcher profiteerde en zijn achterstand inliep tot 325. Met een se rie van 31 kon Gabriels zijn partij uitma tken. Van Belle 400 punten in 13 beurten, h.s. 107, gem. 30.76. De Gasparin 167 punten in 13 beurten, h. s. 57, gem. 12.84. Beide spelers vvaron 6lccht op dreef, ln de achtste beurt maakte Van Belle een serie van 107 en daarna een van 106, om vervolgens zijn 400 punten vol te maken. Dommering 400 punten in 23 beurten, h. s. 97, gem. 17.39. Ferras 323 punten in 22 beurten, h. s. 66, gom. 14.68. Do Portugees gaf goed partij, doch was zeer langdradig, zoodat er niet veel te be wonderen viel. Van Vliet 400 punten in 54 beurten, h. s. 55, gem. 7.40. Jenny 387 punten in 53 beurten, li. e. 53, gem. 7.30. Do laatste partij duurde tot kwart voor twee. Er werd niets bijzonders gepresteerd en het was duidelijk te zien, dat de par tijen van dergelijke nachtelijke ontmoetin gen veel schade ondervinden. De twee laatste partijen. De twee laatste partijen waren eerst om bij half twee beëindigd. De uitslagen zijn: p. b. h.s. moyenne. A. de Gasparin 400 17 98 23.52 Dr. Jenny 103 17 25 6.05 (Zwitserland) Dr. Meyer (D.) 400 19 112 21.05 Ferras (Port) 180 19 45 9.47 DE HAZELAAR STUIFTI „In des Jaartij"s droevigste uur Missen zijn blijde verrassingen nooit haar uitwerking Op droeve luchten en klagende winden" las ik eens van den Hazelaar, den wonder lijken boom, die het zelfs durft wagen het nieuwe jaar met zijn goeden tooi te oegroc- ten. Dezen keer was hij wat later: de kou de dagen voor Kerstmis hadden tc sterk geremd. Maar nu bloeit hij hier en daar volop en hot mist met zijn blijde verrassingen zijn uitwerking nooit Telken jare weer kom ik onder de bekoring van dit wintergebeu- ren. Is het geen sprookje, deze gouden tooi aan de ranke twijgen? Lijkt het geen too- verij, deze rijke ontplooiing der duizenden bloempjes? Dit gedacht kan het ons niet verbazen, dat m<gi aan tooverkrachten ging gcloovcn, die zijn'takken zouden herbergen. Houdt de wichelaar, die bronnen opspoort in do dorre heide niet een. berkenroede omklemd, die hem straks zal wijzen waajr hij maar hoeft le graven om den water stroom te ontketenen? En waarom gelooft de visscher, die aan het uiterste einde van zijn hcngelroe een hazclaartak bindt op betore vangsten? Immers omdat het haze laarhout gelijk brengt. Corylus u zijn .we tenschappelijke naam; van het Grieksche Korys, dat helm bcteekent.' Zijn vruchten toch zijn met een helm geboren: het blad- achtig omwindsel van de noot, die soms zeer sterk aan dit hoofddeksel doet denken Maar laat ik tot de werkelijkheid terug- I keeren: de Lento is cr nog wel niet, maar het lonteverschijnsel der bloeiende haze laars is er wel Gaat u vooral eens even zien of uw hazelaar al bloeit. Wandel an- .ders Monnikendam op, dan ziet ge er ver scheidene in de tuinen der woningen aan de Zuidsingel. En op die singel kunt ge er ook een zien. Moogt ge niet verzuimoni A. JOMAN. Voetbal. DE WEDSTRIJDEN VAN DEN ILN.V.B. Zondag, 8 Februari Afdeeling I. le klasse. Amsterdam: AjaxExcelsior. IJmuidcn: StormvogelsH.B.S. Zaandam: Z.F.C.—D.F.C. Schiedam: Hermes D.V.S.—V.U.C. 2e klasse A. Arasterdam: T.O.G.—Z.V.V. Wormerveer: W.F.C.—H.R.C. 2e klasse B. Amsterdam: de SpartaanVelox 3e klasse C. Utrecht: Holland AAV. Culemborg: Culemborg—Z.R.C. Amsterdam: O.V.V.O.—Rapiditas. Zeist: Z.N.C.de Volewijckers. 3e klasse D. Amersfoort: H.V.C.—L.S.V. Utrecht: U.V.V.Voorwaarts. Utrecht: Utrecht—Vriendenschaar. Alphen: AlphiaOlympia. Utrecht: D.O.S.Zeist. 4e klasse D. Amsterdam: S.D.Z.—Kampong. Elinckwijk: T.I.W.—S.C.A. Reserve 2e klasse B. Weesp: Rapiditas 2Hilversum 3. Culemborg: Vriendenschaar 2—Velox 2. Afdeeling II. le klasse. Den Haag: A.D.O.—H.V.V. Haarlem: E.D.O.—K.F.C. i Rotterdam: FeijenoordBlauw Y\ ii. Afdeeling III. le klasse. Zwolle: Z.A.C.—A.G.O.V.V. Enschedé: EnschedéP.E.C. Afdeeling IV. le klasse. Tilburg: Willem II—N.A.C. Den Bosch: Wiihelmina—Eindhoven. Eindhoven: P.S.V.—N.O.A.D. Maastricht: M.V.V.Longa. Afdeeling V. le klasse. Leeuwarden: Frisia—Alcides, Meppel: M.S.C.—G.V.A.V. Leeuwarden: LeeuwardenBe Quick. Groningen: Velocitas—Veendam. Assen: AchillesFriesland. WAT ER ZONDAG GESPEELD WORL H.V.C. I—L.S.V. t Op Birkhoven speelt H.V.C. den return wedstrijd tegen L.S.V. uit Leerdam. Een las tige ontmoeting is dit niet, maar toch zul len de H.V.C.-ers nu eens een beter en pro ductiever spel moeten laten zien dan in do laatste wedstrijden, want anders zien wij er van komen, dat het kampioenschap niet in Amersfoort komt. In Leerdam sverd reeds gewonnen, zoodat we stellig mogen aannemen, dat H.V.C. wederom beslag zal leggen op de puntjes. Even bij GLASTRA'S vischhandel Utrecht- schestr. 40, een paar warme garnalen- croquetten gekocht, heerlijk gesmuld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 10