Kijk eens naar deze overhem ROoeeAwo „Het Gestolen Luchtballonnetje" of De geschiedenis van twee deugnieten AMERIKA DROOG EN EUROPA NAT EEN MINDERJARIG MEISJE ONTVOERD Iedere week met Roodband geivasschen en na een jaar nog als nieuw Beschouwingen van C. FMan vin, bekend Amerikaansch meteoroloog De mogelijkheid van voorspellen Onze Weerkundige medewerker schrijft: Zooals men weet, heeft een buitengewone droogte verleden jaar in den zomer Noori- Amerika geteisterd. Wanneer daar zulke buitengewone meteorologische verschijnse len plaats grijpen, is men in West-Europa wel eens geneigd te gelooven. dat zij daar na hun opwachting in het laatstgenoemd werelddeel zullen maken Hoewel wij daar in de meeste gevallen niet bang voor be hoeven te zijn, is het toch wel merkwaar dig, dat een bekend Amerikaansch meteo- roioog, C. F Marvin, in een beschouwing over deze droogte West Europa noemt In een niet bewezen maar niet onmogelijk ge acht verband met den natten zomer, dien wij hier verleden jaar gehad hebben Het geen hij over de droogte in Amerika in bet laatst verschenen nummer van U S. Monthly Weather Review schrijft is ook voor ons wel van zooveel belang, dat hier een overzicht moge volgen van hetgeen hij mededeelt Het gaat hier om een gedeelte van een officieel rapport van het hoofd van den meteorologischen dienst in de Ver eenigde Staten en wel om een verklaring van het feit. dat deze dienst de ongewone droogte niet voorzien en niet tevoren aangekondigd heeft Marvin tracht in de eerste plaats de vraag te beantwoorden aan welke oorzaak deze droogte zou moeten worden toege schreven, doch een afdoend antwoord kan niet worden gegeven. Intusschen kan men wel met betrekking tot deze droogte zeg gen, dat zij het recht6treeksch gevolg is ge weest van het blijven liggen van een en de zelfde luebtmassa (over bijna het geheelr gebied der Verecnigde Staten). In normale .laren is deze luebtmassa in meer of min der sterke beweging en worden afwisse lend koude polaire of warmvochtige lucht- 6troomen uit de Oceanen aangevoerd, zoo dat een voortdurende verwisseling van deze luchtmassa plaats heeft, welke verle den jaar tijdens d8 droogte uitbleef, in nor male jaren echter een gunstigen invloed op liet klimaat uitoefent. Een bijkomstige omstandigheid was. dat plaatselijke onweders meewerkten om de atmosfeer verder uit te drogen en waar de luchtstroomen. die den waterdamp uit de Oceanen moesten aanvoeren, en regennch tig weer brengen ontbraken, is het ver klaarbaar, dat de droogte zoo algemeen was en zoo lang aanhield Dezelfde omstandig heden gaven aanleiding tot groote hitte, waardoor de bodem, reeds zeer droog, nog meer uitdroogde en do oogst verder hielp verwoesten. Wanneer men over hot bovenstaande even nadenkt, zal men gemakkelijk inzien, dat de diepere oorzaak van de bijzondere •weersgesteldheid, n.l. van de geringe activi teit in den dampkring, hiermede niet aan gewezen i6. Dat is trouwens niet mogelijk Marvin gaat daarna over tot de kwestie van de mogelijkheid de droogte te voorzien. Hij wijst er dan op. dat wij hierbij staan tegenover een zeer gecompliceerd vraag stuk. waarbij men niet uit het oog moet verliezen, dat ook in andere werelddeelen terzelfdertijd ongewone weerstoestanden hebben geheensebt, n.l. in We6t-Europa overvloedige regenval, terwijl i'n de graan- districten van Argentinië bet weer zoo bui tengewoon nat was. dat do verscheping van den oogst moest worden uitgesteld. Of hier een verband bestond tusschen deze drie ongewone weersgesteldheden, kan men niet zonder een diepgaand onderzoek uitmaken. In de eerste plaats zou men de oorzaken mccten kennen van deze natte perioden in West-Europa en Zuid-Amerika en van den samenhang tusscben deze onderling cn rnet andere verschijnselen, b.v. zonnevlek ken of veranderingen in de intensiteit der zonnestraling. Zoolong dit verband niet is aangetoond, kan men weinig hoop koeste ren een basis te vinden voor het voorspel len van zulke excessieve weerstoestanden. Intuaschen wijst Marvin op de kans, dat in tijden van ongewone meteorologische toestanden verband zou bestaan tusschen de temperatuur aan de oppervlakte der oceanen en het weer in de naburige conti nenten. Men wist reeds sedert lang, dat deze temperatuur van grooten invloed kan zijn op de weersgesteldheid in naburige landen, maar tot nu toe beschikte men niet,over voldoende studie-materiaal om d'en invloed volledig te iceren kennen. Men verliest in Amerika deze kwestie niet uit het oog en heeft ook roed6 voorbereidend werk gedaan voor een dieper onderzoek. Do uitslag van zulke onderzoekingen zal moeten worden afgewacht, voordat men zich waagt aan het voorspellen van buiten gewone weerstoestanden. Het is verder ho peloos om voorspellingen te gronden op vermeende periodiciteiten. die nog wel eens ondersteld worden voor te komen. Men weet, zou Ik hierbij kunnen voegen, dat >oui West-Europa, en wel in het bijzonder voor strenge winters, voorspellingen op grond van periodiciteit gewoonlijk misluk ken. Voor het voorspellen van droge en natte zomers ontbreekt nog elk houvast. Men verwacht nog het meest van het onderzoek naar het verband tusschen bij zondere weersomstandigheden in een zeker werelddeel cn vooraf voorgekomen bijzon de re weersomstandigheden in een onder werelddeel Dit onderzoek wordt ook in Amerika niet verwaarloosd. Ten overvloede wijst Marvin er op, dat de Amer meteorologische dienst vele brie ven kreeg, waarin gewezen werd op de ondersteldp mogelijkheid van het kunstma tig verwekken van regen Marvin wijst te recht alles wat op dit gebied werd voorge steld, af, en vestigt er de aandacht op, dat die ^weermaltere" nota bene met dezelf de middelen, zeer uitcenloopende weersoor- ten willen verwekken. Al hetgeen door Marvin Is aangevoerd om aan te toonen, dat men de eigenlijke oorzaken van de droogte niet kent en baar dus niet voorzien kan, is wel zonder uitzondering op West-Europa toepasselijk. Het ligt voor de hand te zoeken naar een verband tusschen overvloedigen regen en abnormaal groote activiteit in den damp kring. Wellicht zou men langs dien weg tot een verklaring komen van natte perioden in West-Europa, maar dat men hen dan zou kunnen voorspellen i3 nog verre van zeker. Belg gaat er van door met een Hongaarsch meisje uit Wognum. Voor de Alkmaarsche rechtbank beeft terecht gestaan Jean B. II. R.. 28 jaar, een Belgisch onderdaan. Hij was in het voor jaar van 1930 te Wognum (N.H.) gekomen, waar hij een kosthuis zocht en vond. Hij kwam in kennis met een toen 19-jarig meisje. Margit Anna Varga, een Hongaar- sche, die thuis was bij den heer Jan Blom aldaar. De twee verloofden zich tegen den zin van pleegvader Blom en op 11 Mei ver dwenen beiden plotseling. Het meisje doel de in een brief, die later bij het opmaken van haar bed werd gevonden, mede, dat zij met Jean ging vluchten Na omzwerving in Frankrijk (waar Jean nog gearresteerd werd), Spanje, Luxemburg en België, kwa men de twee terug in Rotterdam, waar zvj werden opgespoord De ionge man werd in arrest gesteld Het bleek dat verdachte reeds gehuwd was. maar met zijn vrouw in een echtscheidingsproccs was gowik- keld Het meisje was niet op de terechtzitting aanwezig Getuige Blom deelde mede, dat hij den Belg bad gezegd, dat Margit onder zijn voogdij stond» Verdachte ontkende dit cn voegde er aan toe, dat hot meisje wist. dat hij getrouwd was. Bij den rechter-commissaris had ver dachte erkend to hebben geweten dat Mar git minderjarig was. iets wat hij ook tegen over den burgemeester van Wognum (hulp officier van justitie) had erkend. Than* heette hij dat liegen. De inlichtingen over het verleden van verdachte wareD ver van gunstig. Hij is meerdere malen veroordeeld. BEGRAFENIS LUXT.-KOL. D. MAKKINK. Nadat nog verschillende andere getuigen waren gehoord, nam de officier van justi tie het woord. Hij nam. aan, dat de heer Blom bevoegd was tof het uitoefenen van gezag over bet meisje, welks minderjarig heid vaststond. De spreker ging na, onder welke omstandigheden het meisje bij Blom was gekomen, releveerde de omzwervingen van de twee vluchtelingen cn steldo vast dat verdachte te Brielle en Rotterdam had vertoefd onder valschen naam. Hij noemde zich daar Victor Boudewijns, Margit was het slachtoffer geworden van verdachte'3 onbetrouwbaarheid Spr. vorderde ten slot te diens veroordeeling tot twee jaar gevan genisstraf Mr. de Groot uit Alkmaar trad op als verdediger. ITlj zag in de houding van Blom's vrouw een der voornaamste oorza ken voor de vlucht van Margit PI. hield een uitvoerige beschouwing over het ont trekken aan het ouderlijk gezag, hetwelk aan verdachte was ten laste gelegd, en ont kende dat de opzet daartoe aanwezig was geweest Hij ontkende voorts dat Blom voogd over het meisje was. Hij meonde het wel, maar rechtens was hij het niet. Spr. achtte het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd en concludeerde dat verdach te behoort te worden vrijgesproken. Indien de rechtbank zou meenen dat er straf moet worden toegepast, drong pleiter aan op een milder vonnis dan het gevraagde. Na re- en dupliek werd do uitspraak be paald op 3 Maart (N. R. Crt.). Roodband-zeeppoeder bespaart U iedere week geld. Houdt overhemden nieuw. Volg deze drie voorschriften. O Los een pak Roodband-zeep poeder in wat kokend water op. Voeg hierbij lauw water (25-30 liter op één pakje Roodband- zeeppoeder). Laat het waschgoed een paar uur in deze oplossing weeken. Strooi een beetje Roodband- zeeppoeder op de extra vuile plekjes en wrijf zachtjes. Goed naspoelen. Een groot pak Roodband-zeeppoeder, genoeg voor de wasch van de heele week, kost slechts 10 cent en is veilig voor Uw waschgoed. Iedere cent is er één. Wasch overhemden met Roodband- zeeppoeder en ze worden schooner en veiliger ge- wasschen, voor minder geld. N.V. WASCHOLINEFABRIEK - AMERSFOORT RO 22-0103» Woensdagmiddag is onder groote belang stelling te.Zalt-Bommel ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den hoer D Makkink, in leven gepensionneerd luite nant-kolonel der infanterie. De N. R. Ct. deelt omtrent den overledeno het volgende mede: Geboren te Zalt-Bommel, 14 November 1860, genoot hij zijn militaire opleiding te Breda cn werd 5 Juli 1881 aangesteld als 2e-liiitenant bij het 5e reg. infanterie te 's-Hertogenbosch. .Als le-luitenant was hij werkzaam bij de K. M. A..., 28 Nov. 1898 volgde zijn bevordering tot kapitein bij het le reg. infanterie, terwijl hij op 25 Juli 1905 als kapitein-adjudant toegevoegd werd aan den inspecteur van het militair onderwijs. Van 20 April tot 1 Augustus 1918 voerde hij als majoor en later als luitenant-kolo nel het bevel over het 6e reg. infanterie te Breda. Op zijn verzoek werd hij 1 Augustus 1918 gepensionneerd en vestigde zich toen in zijn geboorteplaats Zalt-Bommel. Nadien was hij nog 4 jaren belast met de waarneming van het inspecteursschap der directe belas tingen aldaar. Verder was hij tot aan zijn dood rentmeester-secretaris van het Groote Bommclsche Gasthuis. Op verzoek werd aan het graf niet ge sproken DE LAATSTE MAASTRICHTSCHE ZOUAAP OVERLEDEN. Ma nst richt, 26 Febr. Tn het hospitaal Calvariënberg te Maastricht is Woensdag nacht overleden .Tos. Timester, de laatete Maa8tricht6che Zouaaf. Ilij is 82 jaar ge worden, Pirn's moeder in de auto gezeten. Volgde hem. angstig op zijn vlucht, In den wagen hoorde men'haar klagen. Hartverscheurend klonk haar gezudit, „De arme jongen" riep zij weenend, Als mijn Pifti zich maar niet bezeert Hij heeft voor dien nog nooit gevlogen. Heeft niet yoor yliegenier geleerd. Pats. Met de parapluie gewapend, Sloeg zij hem de pet van het hoofd. De arme, eigenlijk onschuldig. Werd heelemaal er door verdoofd. „Ik zal jou leeren" riep de dame. Een vrouw in het gezicht te slaan. Voor hij viel, riep de arme koopman, 'k Zag II yoor cle yerkeerde aan.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 7