AMERSFOORTSCIH DAGBiAB Binnenland Willem Groenhuizen Feuilleton DE KANÖTHÊ VAAS. Maandag 9 Maart 1931 -DE EEMLANDEET 29e Jaarrang No. 212 EEN DEMONSTRATIE MET EEN RELLETJE E. FRANKENHUIS 'T ZAND 3 DE RAMP VAN DE „NOORDPOOL" ^N.V. COMPAGNIE LYONNAISE PRIMA KAMEELHAAR MANTELS VANAF F 32.50 BRAND TE DEN HELDER Meubelpakhuis verwoest NOODLANDING VAN EEN DUITSCH VLIEGTUIG DEENSCH VLEESCH IN NEDERLAND Geen belemmering van den invoer Doeken uit een optocht verwijderd Amsterdam, 8 Maart. Hedenmorgen heeft de Internationale Roode Hulp in Carré een vergadering gehouden, waar o.a. de heer De Visser heeft gesproken. Na afloop van de bijeenkomst werd een stoet geformeerd tot het houden van een demonstratie. Door de politie, die sterk vertegenwoor digd was, was als voorwaarde gesteld, da? geen doeken of transparanten mochten wor den meegevoerd, waarop stond „Weg met de politie-terreur" of „Weg met de Klasse justitie." In den stoet liepen ongeveer 400 man mee Op de Weteringschans bij het Huis vao Bewaring werd het gewone geschreeuw aan geheven. Zoo werd het Leidscheplein be reikt. Plotseling verscheen daar een doek Ken paar agenten wilden het in beslag met 't opschrift „Weg met de politie-terreur nemen, waardoor een vechtpartij ontstond Een der agenten, die naar het doek greep kreeg een vuistslag in het gelaat. De troep werd daarna uit elkaar geslagen en onder hevig verzet werd de man, die der agent een vuistslag had toegediend, een haven arbeider, overgebracht naar het Leidsche plein. De troep verzamelde zich echter weer en trok verder langs den Overtoom naar de Jacob van Lcnncpstraat. Daar kwam weer een doek met een verboden opschrift te voor schijn. Het verdween echter weer op. het eerste bevel van de politie. Door de Kinker straat werd tenslotte de Elandsgracht be reikt, waar de stoet werd ontbonden. W. K. VAN DEB BILT VERTROKKEN. Amsterdam, 8 Maart De multi-mil- lionnair W. K. van der Bilt is hedenmor gen om 5.40 uur aan boord van zijn luxe- jacht „Alva" naar Southampton vertrok ken. Gisteren hebben mr. van der Bilt en zijn echtgenoot* do stad bezocht. Zij ge bruikten de lunch in het Amstelhotcl. DE POSTVLUCHTEN. De P.H.A.F.K Amsterdam, 7 Maart. Bij de K.L.M is bericht binnengekomen, dat de P.H.A.F.K om 5.35 uur uit Medan is gestart en om 7 5-> uur in Alorstar is aangekomen. Vandaar vertrok het toestel om 8.50 uur en landde om 13.55 uur in Bangkok. Aneta-Vaz Dias meldt dat bij de K.L.M. bericht is ontvangen, dat de P.H.A.F.K. Zon dag t* 5 uur uit Bangkok is vertrokken en te 11.05 uur te Akyab is aangekomen. Alles is wel aan boord. Morgen wordt de reis voortgezet. De P.HJLE.Z Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat de P H.A.E.Z. om 5.27 uur uit Medan is ver trokken en om 11.37 uur in Palembang is geland. Vandaar vertrok het toestel om Voor allo familiefeesten koopt men vol vertrouwen de geschenken In goud of zilver bij: 12.20 uur en landde om 15.31 uur in Batavia Het vertrok weer om 15.49 uur en landde te 16.32 uur in Bandoeng. Het elfde postvliegtuig Bij de K.L.M. is tericht binnengekomen, dat het elfde postvliegtuig, dat Vrijdag uit Batavia is vertrokken, te Medan nog post heeft ingeladen. In totaal is thans aan boord 184.5 K.G. post en 6.7 K.G. vracht. Het dertiende postvliegtuig. Aneta-Vaz-Dias meldt: BIJ de K.L.M. is bericht ingekomen, dat het dertiende post vliegtuig, de P.H.A.-F.L. Zaterdag om 7.10 uit Saloniki is vertrokken, te 9.20 werd een tusschenlanding te Athene gemaakt, om 11.10 weer vandaar vertrokken arriveerde het toestel to 16.50 te Mereamatruh. Aneta-Vaz-Dias meldt, dat bij de K.L.M. radiografisch bericht is ingekomen, dat het edrtiende postvliegtuig Zondag uil Mersa- matruh i6 vertrokken en te Bagdad is ge land. Morgen wordt de rei6 voortgezet. Teraardebestelling van zeven slachtoffers Londen, 8 Maart (V.D.). Op indrukwek kende wijze heeft gisteren op de begraaf plaats van Fraserburgh de teraardebestel ling plaats gehad van zeven slachtoffers van de ramp der „Noordpool Yra 132". Aan het hoofd van de rouwstoet liepen do burgc meester, raadsleden en havenautoriteiten. Er waren vierduizend belangstellenden. De Nederlandsche consul te Aberdeen Reid en de bemanning van de thans in de haven van Aberdeen liggende Proef IJmui- den 11 waren mede aanwezig. De lijkkisten waren bedekt met de Nederlandsche drie kleur. Er waren vele kransen o.m van de bemanning van de Proef, waarvan de leden ook als slippendragere fungeerden. De pogingen de lijken der twee noz ver miste slachtoffers te bergen, zij gisteren nog tevergeef6ch geweest. OVERREDEN EN GEDOOD. Vader van acht kindoren het slachtoffer. Groningen, 7 Maart. Tusschen do rails op het rangeerterrein te Haren is liet lijk gevonden van een man. dat later bleek te zijn de gehuwde arbeider-rangeerder J. Boxma. De man was vader van acht kinde ren. Hij was tijdelijk werkzaam op het ran geerterrein te Haren en is vermoedelijk door een rangeerende machine gegrepen en overreden. De machinist van de machine heeft van het ongeluk niets gemerkt. UTRECHTSCHEWEG 10 TEL. 179 AMERSFOORT De marinebrandweer verleent assistentie Spuitgasten door de 'ikoude bei vangen Den Helder, 7 Maart. Hedennacht omstreeks 1 uur werd brand ontdekt in het meubclpakhuis van den Heer Covers aan den Dijkweg, alhier. De gemeente brandweer en de brandweer van de marine en de politie die onmiddellijk niet mate riaal uitrukte, tastten gezamenlijk met on geveer 8 stralen liet vuur aan Kei. drieta spuitgasten werd door de felle koude be vangen. Ken van hen moest naar het hos pi taal worden vervoerd, daar hij ook rook vergiftiging had gekregen. Van de marine zijn ongeveer een hon derd manschappen aanwezig geweest, om het vuur te helpen blusschen. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Vast staat, dat het vuur op de bovenverdieping van het pakhuis is ont staan Een auto en vele voorradi-n werden een prooi der vlammen. De auto was niet, de voorraden wel verzekeid Het pakhuis benevens ongeveer een 40 A 50-tal inboe dels werden eveneens door het vuur ver nietigd. Het is niet bekend hoeveel van deze inboedels waren verzekerd. HET LOT VAN VELDZICHT. Ernstige bezwaren Blijkens het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer, inzake de wijziging van de Jus titiebogrooting 1930, bestond bij verscheide ne leden ernstig bezwaar tegen de ophef fing van het Rijksopvoedingsgesticht „Veld zicht" te Avereest. Indien deze tot stand komt, zullen slechts twee Rijksopvoedings gestichten voor jongens overblijven. Dit nu achtten deze leden te weinig Ook achtten zij een belangrijk bezwaar tegen de voor gestelde opheffing daarin gelegen, dat die tot uitbreiding van de overige gestichten zal leiden. Groote gestichten achtten zijn ongo- wenscht. De moderne opvattingen op dit punt gaan ook in de richting van kleinere gestichten met toepassing van het paviljoen stelsel. Vele andere leden juichten de inkrimping van de Rijksopvoedingsgestichten toe. KRANIG OPTREDEN. Tengevolge van een aanrijding in dc J. F. Heyestraat te Amsterdam tusschen een met paard bespannen vuilniswagen der Stads reiniging en een personenauto sloeg het paard op hol. In de Jac. van Lennepstraat werd het paard door een ogent in de neus vleugels gegrepen. Het gelukte den agent, die ongeveer 150 Meter werd medegesleurd, ten slotte, het paard tot staan te brengen. VOOR DE MINDER BEDEELDEN Aandrang tct goedkoope voed sel verschaffing. Amsterdam, 7 Maart. Dc lieer Adolf Bruinsma heeft heden het volgende tele gram gezonden aan B. en W. Met hot oog op dc weersgesteldheid en de daar ten gevolge van ontstane ontberingen voor de minderbedeelden, verzoekt ondergetcekun de de goedkoope voedselvcrschaffing van warme spijzen, welke stopgezet is, zoo spoedig mogelijk weder te doen plaats heb ben. LIJKDIENST OP HET LOO. Voor wijlen mej. W. K. Ste- geman. Apeldoorn 7 Maart. Hedeumorgen om kwart over negen werd in de kapel van Langestraat 43. Gedipl. horlogemaker le klasse. Reparatieinrichting aan huls. Tel. 852. het Koninklijk Paleis Het Loo een lijkdienst gehouden ter nagedachtenis van de over ledene opzichteres van het office van H. M. de Koningin, mej. W. K. Stegeman. Deze dienst werd bijgewoond door de Ko ningin, de Prinses en het bijna voltallig personeel der Hofhouding, dat daarvoor uit Den Haag was overgekomen. Na afloop werd het stoffelijk overschot door het d.d. personeel in de gereedstaande lijkauto ge dragen voor de teraardebestelling op de Oosterbcgraafplaats te Amsterdam. Het toestel verbrand, de pasi sagiers in veiligheid Uit Oldenzaal wordt gemeld: Het Duitsche postvliegtuig D 1338, van de. Luft Hansa, dat Zaterdagnamiddag om twee uur op Schiphol was opgestegen voor een vlucht naar Berlijn, heeft boven den Fle- ringer esch onder de gemeente Tubbergen wegens brand moeten dalen. De landing geschiedde vlot. Het geheele vliegtuig is daar verbrand. De inzittenden waron drie Duitsche en twee Kngelscho passagiers en vier rnan bezetting, onder wie dc piloot KunslJer. Een der Engelschen 6prong te vroeg uit het vliegtuig en werd nogal ernstig gewond AI de anderen kwamen met den schrik vrij Ook de post en bagage werden gered. De piloot deelde ons mede, dat wegens een defect een noodlanding gemaakt moest worden, welke zeer vlot geschiedde en dat daarbij een der passagiers, toen hij op den hard bevroren grond uitstapte, was geval len en zich licht had verwond. Eerst toen do landing plaats had, zou volgens dezen zegsman de brand zijn ontstaan. Wij troffen het gezelschap in opgewekte stemming aan op het nabijgelegen buiten goed Huize Hcrinckhavo van de familie Von Bónninghausen, waar allen gulle gastvrij heid genoten. Ooggetuigen deelden ons me de, dat zij reeds zware rookkolommon uit het vliegtuig hadden zien te voorschijn ko men toen het nog wel een paar honderd meter boven den grond was, zoodat het toen reeds in brand 6tond. Ook deelden zij ons mede, dat dc gewonde passagier reeds op vrij groote hoogte naar beneden was ge sprongen, zeker uit angst voor brandge vaar. Vermoed wordt, dat kortsluiting dc oorzaak van den brand is. Het geheele gezelschap werd in twee auto's naar Oldenzaal gebracht. De inspecteur van het luchtvaartbureau arriveerde Zaterdagavond uit Den Haag in Tubbergen. NIEUWE STUDIO VOOR DEN K.R.O. Zaterdagavond is te Hilversum de nieuwe studio van den K.R.O. in gebruik genomen. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. Jansen, heeft hat gebouw, aan de Emmastraat no. 52, ingewijd. De plechtigheid droeg, wegens dc vasten, een bescheiden karakter. KONINGIN EN PRINSES. Apeldoorn, 7 Maart. H.M. de Ko ningin en H.K.H. Prinses Juliana arriveer den gistermiddag om half één per auto op het Loo De Prinses bracht des middags per auto oen bezoek aan Uddcl cn Elspcet Het oordeel van den secretaris der Holl. Mij. v. Landbouw In verband met de in den laatsten tijd aan de orde gekomen kwestie van den in voer van Deensch vleesch in Nederland deelt do Tel. aangaande het standpunt van do Hollandscho Maatschappij van Land bouw het volgende mee naar aanleiding van een onderhoud met den secretaris dier maatschappij, den heer Huisman. „Wij weten", aldus de heer Huisman, ,dat het publiek liever Nederlandsch vleesch koopt en het wil dus als het om een of andere reden Deensch gebruikt, in geen geval denzelfden prijs daarvoor beta len. Wij willen voor alles concurrentie mo gelijkheid en daarvoor is noodig een on- derscheidingsteekcn. Wij vragen geen be lemmering van den invoer. De verbruiker moet voor de keuze ge steld kunnen worden. Het Deensch vleesch is in geen enkel opzicht minderwaardig en voor de consumptie inderdaad geschikt, doch het is zelfs den leek duidelijk, dat hier vleesch van versch gekocht goed Neder landsch vee een voorsprong moet hebben op (gekoeld) Deensch vleesch, dat enkele da gen oud is. De eenigen, die met den huldigen gang van zaken gehaat zijn, zijn de slagers, die m.i. een ongeoorloofde winst maken. Dat is er nu de oorzaak van, dat de invoer van Deensch vleesch zöo'n omvang heeft aange nomen, dat het percentage voor den Haag b.v. ongeveer 40 pCt. van het totaal ver bruik bedraagt In Februari 1929 ia Duitech- land begonnen hooge invoerrechten te hef fen op Deensch vleesch. Toen Denemarken in dit groote afzetgebied zich belemmerd zag, is natuurlijk omgekeken naar nieuwe markten en daarvoor kwam Nederland al lereerst in aanmerking, daar het geogra- fisoh gunstig gelegen is, geen Invoerrechten heft en het niet noodig oordeelt Deensch vleesch in tegenstelling met b.v. Argen- tijnsch duidelijk met „buitonlandsch" te be stempelen. Toch werden alleen in den Haag van 1 Januari tot 1 Augustus omstreeks twintig duizend Dccnsche koeien geslacht inge voerd. Vele slachters werden daardoor broodeloos. De geheele vleeschinvoer be droeg over 1930 ongeveer elf mlllioen K.G. hetgeen gelijk staat aan een totaal van vier en-veertig duizendbeesten ter waarde van tien millioen gulden. Wat wij den gemeentebesturen vroegen aldus dc heer Huisman was slechte bedoeld als eerlijkheidsmaatregel, geon protectie. Het is te hopen, zoo besloot de heer Huis man, dat onzen veehouders die het a! zwaar genoeg hebben, deze eerlijkheids maatregelen, zonder welke zli indirect be nadeeld worden, niet onthouden blijven". UIT DE STAATSCOURANT. Voornaamst* K.B. bonoomin- gen enz. uit de Staats eoarant ran hedenavond. Bij K.B. is aan J. A. Drijber óp zijn ver zoek eervol ontslag verleend met ingang van 1 Mei als burgemeester der gemeente Sliedrccht met dankbetuiging voor de dien eten door hem als burgemeesterbewezen en is hij benoemd tot officier in de orde van Oranje-Naseau. HET IJS OP DE ZUIDERZEE. Nieuwendam, 8 Maart. Bulten de Oranjesluizen is dc Zuiderzee met zwaar grondijs bedekt. Do zeilvaart vanaf Amster dam naar Pampus is gestaakt. Het groote, het scheppende en het blijven de is zichzelf altijd een geheimenis. Uit het Engelsch door J. S. FLETSCHER 6 *Familiezilver, jongen!" riep zij uit. „Neen, heusch niet het zal wel iets belangrijkers zijn dan een stel lepels en vorken, dat Joe Krevin hier brengt. Maar het dient ner gens toe veronderstellingen te maken. Ben, naar wat hij in zijn schild voert het loopt naar elf uur en het is tijd om naar bed te gaan. Ik ga sluiten." Zij ging de gang door om grootvaders klok op te winden en daarna in de waran da om te zien hoe het weer was en welk weer voor den volgenden dag te verwachten was. Ik volgde haar. Het was een zeer rus- tiee nacht; het was bijna bladstil en alles wat wij hoorden was het zachto geruisch der golven op het strand. De maan stond boven ons, de lucht was licht bewolkt en boven de zee en het strand was het mistig. Wij zagen noch de donkere groep boomen bij Middlebourne Grange en het voorgeberg te aan de andere zijde van den inham, noch de galg aan het einde der landtong. Het was geen zware mist, want, terwijl wij daarnaar keken, loste hij zich op en war relde weg over de met strandkruid en helm begroeide vlakten en hij kronkelde zich langs het kreupelhout, dat als een heg van het dorp tot de kust was geplant. Eens, toen ik uit mijn raam keek, verbeeldde ik mij dat die warrelende mistvlagen geesten wa ren de geesten van zeeroovers on smok kelaars, die daar opgehangen waren aan de oude galg Wij traden uit de waranda en genoten van de zoete geur der jasmijn, toen plotse ling de nachtelijke stilte werd verbroken door een gil. Zulk een doordringenden gil had ik nog nooit gehoord en ik hoop die ook niet voor een tweeden keer te hooren de gil van een menschclijk wezen in doodsnood en onmiskenbaar de gil van een man. Wij hoorden daarvan een korte echo tegen ons huis cn daarna was het stil en Keziah greep zich vast aan een pilaar van de waranda. „Goede hemel, Ben!" hijgde zij. „Wat wat is dat? O!" Want de gil herhaalde zich korter en zachter dezen keer; afgebroken, alsof de keel en de mond, die dat geluid gaven, waren vastgepakt en de kreet ge smoord, voor hij zijn volle kracht had. En toen werd het nog stiller dan voorheen. Ik hoorde mijn hart kloppen en ik zag Keziah de hand op de borst leggen. „Waar was dat?" vroeg zij zachtjes. „Daar ginds Gallowstree Point", ant woordde ik. „Wat.." „Daar!" riep zij uit. Juist daar, Ben!" „Welnu?" vroeg ik. „Wat gebeurt daar ginds? Ik ben be nieuwd of of dat iets te maken heeft met hetgeen waarover wij spraken?" Ik begon te begrijpen wat zij bedoelde en draaide mij om naar den trap in de gang „Zal ik hem roepen?" „Neen! Neen! Maar we moeten gaan kijken. Sluit de deur en ga mee!" Ik trok de deur dicht en wij slopen door den tuin en over het gras naar het strand Plotseling greep Keziah mijn arm en stond met een ruk stil. „Luister, Ben! Wat hoor ik daar riem slagen?" Ik bleef ook stil staan ora goed te luis teren. Ik hoorde een geluid en eerst dacht ik, dat het niets anders v\as dan het schu rend geluid van den getijstroom langs «ie rotsen. Maar nu begreep ik, dat haar ver onderstelling juist was. Iemand roeide een boot weg, een beetje links, tusschen Gallows tree Point en Fliman's End; hij trok stevig cn vlug aan zijn riemen. „Ja", zeide ik, „als er geen wolken voor de maan waren..." Plotseling zag ik een licht. Uit de laan, die leidde van het dorp naar de kust, kwam een geelroods licht vlek. die heen en weer slingerde, cn daarbij hoorden wij 6temmen. ..Veller!" riep ik uit. „Dat is zijn dieven lantaarn, Keziah! Hij moet die gillen ook gehoord hebben en hij heeft iemand bij zich" Wij gingen Veller en zijn lantaarn tege moet en toen wij in den lichtcirkel daar van kwamen, stonden wij tegenover hemen kapitein Marigold Hij, de kapitein, was van een vriend, bij wien hij den avond had doorgebracht, gekomen en had Veller in de dorpsstraat ontmoet on een oogenblik met hem gesproken. Dat vredige gesprek werd door de gillen verbroken ..En als dat niet het gillen van een arme sterveling in doodsnood waren, juffrouw", zeide kapitein Marigold, „dan mag je mij een Hollander noemen en dat ben ik zeker niet. Heeft u dat geschreeuw gehoord, juf frouw?" „Tweemaal", antwoordde Keziah. „En zoo juist hoorden wij riemslagen daar in die richting!" Wij bleven allen staan en luisterden, ter wijl wij ons inspanden om de mist te door booren. Wij hoorden echter niets meer; het geluid der riemen drong niet meer tot onze ooren door. Veller ging nu met zijn lantaarn voorop en wij volgden langzaam en vol vrees in de richting vanwaar wij dachten dat de kro ten waren gekomen. Kapitein Marigold was de eerste, die het vreeselijke ontdekte, dat wij te zien kregen cn dat nooit zouden vergeten. Misschien waren zijn oogen schorper dan de onze, misschien stond hij op een gunstiger plaats, in ieder geval hij zag het eerder dan wij. „God in den hemel!" riep hij uit en hij viel bijna achterover tegen Veller aan. „Kijk eens!" Wij hadden toen den hoek der rotsen bereikt, waarop de oude galg onwrikbaar stond en daar, in het schijnsel van de lan taarn, 6tond de galg eenzaam en griezelig. En daaraan was een man vastgebonden, een mager, klein mannetje. Ik zag in een oogopslag hoe hij was vastgebonden. Een eind touw, nieuw touw, was onmeedoogend strak rond zijn hals en de paal gewonden. Hij was geworgd, gestikt, of hoe je het wilt noemen en één blik was voldoende om te zien, dat hij werkelijk morsdood was. Zijn hoofd hing naar beneden, zijn armen en handen hingen slap langs zijn lichaam, zijn beenen bengelden tegen de glibberige rots. En toen Veller naar hem toeging en zijn hoofd oplichtte, zag ik dat zijn tong uit den mond hing en dat de oogen op een akelige wijze uitpuilden en opengesperd waren. Kapitein Marigold sprak het eerst. Hij schoot vooruit naast ;ien veldwachter en pakte den doode bij zijn rechterhand. „Warm!" riep hij uit. „Nog warm! Do man is pas een paar minuten dood! En jullie hebt riemslagen gehoord?" Hij greep Veller'e lantaarn en liet die over het water schijnen in de richting, die Keziah en ik aangaven. Maar men had even goed kurjnen probeeren om den nacht met een lucifer te verlichten do lan taarn wierp slechte een klein vlekje licht op de roomkleurige branding voor onze voeten. Wij wendden ons weer tot de galg en haar afschuwelijke last. De twee man nen haalden messen te voorschijn cn be gonnen het touw door te snijden, waarmede de doode was gebonden aan den paal. „Neem alles goed op. voor wij hem af nemen, juffrouw Heckitt!" zeide kapitein Marigold. „Enjij ook jongen! Jullie getui genis, over hetgeen Jullie gezien hebt, zal noodig zijn. Neem het goed In Je op!" „Daarvoor behoef je je niet bijzonder In te spannen", antwoordde Keziah zeer kalm. „Wij hebben beiden oogen in ons hoofd en hebben al genoeg gezien. Maar wie ie dat?" Noch Veller, noch kapitein Marigold hadden den man'ooit gezien. Hij was, zoo als ik reeds opmèrktê, een mager, klein mannetje en hoewel hij dood was en op een vreeselijke wijze om het leven ge bracht, kwam de gedachte toch bij mij op, dat hij al de kenmerken had van-een door en door gemeen sujet (Wordt vervolgd^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5