AMERSFOOKTSCH DAGffitAB Feuilleton DE KANS-HE VAAS. Dinsdag 10 Maart 1931 .DE EEMLANDER- 29e Jaargang No. 213 HET IJS VRAAGT ZIJN OFFERS TRANSPORTEN IN ROTTERDAM BL0EMENEXP0SIT1E TE ROTTERDAM Langestr. 23 - TeS. 217 HET VERSCHE CADETJE Een gevaar voor het bakkersbedrijf? Bij Rotterdam twee school' jongens verdronken Ongelukken op de Bergsche plas Rotterdam, 9 Maart Het ijsvermaak, béter gezegd de pogingen tot ijsvermaak die door do straatjeugd zijn ondernomen in deze laatste dagen nu het hard vriest,— heeft vandaag in de onmiddellijke omge ving van Rotterdam twee slachtoffers ge- eischt Het gerucht had zich door Rotterdam verspreid dat het ijs op de Bergsche plas ondier Hiilegersberg reeds sterk genoeg zou zijm om binnen enkele dagen de ijsbanen te ópenen. Het gevolg was dat vandaag de li'^ve straatjeugd niet van het üs af te slgan was, en dat de politie voortdurend een wa kend oog in het zeil moest houden daar het onmogelijk bleek allo jongens voortdu rend van het ijs verwijderd te houden. Het moeilijke daarbij was dat. zooals zoo vaak gebeurt, de ouderen het voorbeeld gaven en bij voorkeur ook de waarschuwende woorden in den wind sloegen. Het ergst werd dit in den middag toen de scholen uiitkwamen en het voorbeeld van twee vol wassenen, die de schaatsen te voorschijn hadden gehaald en pardoes in een wak reden, geen vermindering van het vermaak van „ijssie-piepen" zooals de Rotterdammer zegt, tengevolge had. Deze twee menschen wisten zich zwemmend te redden op een eiland vanwaar zij na een gevaarvollen tocht over zwak ijs weer op den vasten wal terecht kwamen. Om kwart na vier werd de situatie ge vaarlijker. Op dat oogenblik reed een twaalfjarige jongen In een wak. Onmiddel lijk schoot de politie toe en werden dreg gen in het wak geworpen. Het toeval wilde dat men na cenige keeren al den iongen op haalde, waarna direct kunstmatige adem haling werd toegepast. Na een kwartier bard werken gelukte het de levensgeesten weer op te wekken. Wanneer men echter zou denken dat dit tweede ongeluk de lust van de jeugd om zich op het gevaarlijke ij's te wagen deed afnemen, vergist men zich. Men ging gewoon door alsof er niets gebeurd was en zoo was het mogelijk dat op het moment dat juist de ergste beroering over het laatste ongeluk wat was gezakt door de tijding dat het kind nog leefde, het ernstige ongeluk gebeurde dat aan twee menschen het leven kostte. In een wak gereden. De slachtoffers waren twee schooljongens van 12 jaar, Joh. C. v. d. Berg uit de Hoofdlaan en Teun Klein uit de Staring straat, beiden uit Schiebroek. Zij hadden na schooltijd de schaatsen onder gebonden en zwierden tezamen lustig over de plas rond totdat zij ineens in een wak reden, dat met een klein laagje sneeuw was overdekt. Met een werd weer alarm gemankt en van alle kanten schoot hulp toe. Een roeiboot werd gehaald waarna men poogde met dreggen ook deze slachtoffers te vinden. Deze pogin gen slaagden echter niet zoo gemakkelijk; de boot sloeg om en de redders, twee bur gers en een agent van politie kwamen in het water terecht. Men wist hen echter te redden. Eerst na drio kwartier kon men de lichamen van de jongens terugvinden; eerst werd v d. Berg opgehaald en later de jongen Klein. De verstijfde lichamen werden overge bracht naar de woning van den heer Schild- kamp in de onmiddellijke nabijheid van den Plas, waar burgers de eerste hulp bo den. Kunstmatige ademhaling werd toege DC AARDBEVING IN MACEDONIË. Brug over de Vardar te Skolple, die door aardschokken totaal verwoest werd. past welke later onder leiding van de dok toren van Dijk en Kol ff werd voortgezet, doch na anderhalf uur moest men het op geven en konden de goneesheeren slechts den dood constateeren. De lijkjes werden naar het politiebureau overgebracht waai de ouders ook heen ontboden waren. Hart verscheurende tooneelen hebben zich daar afgespeeld! Later in den avond zijn de lijkjes naar de ouderlijke woningen in Schiebroek overgebracht. Ook ongelukken in Rotterdam. In den loop van den middag zijn ook te Rotterdam eenige ijsongelukken gebeurd. Het ergste geschiedde bij don Boezem, om streeks vijf uur waar twee jongens van 19 en 20 jaar door het ijs zakten. Zij konden, zij het met moeite, worden gerpd door een drietal omstanders. In het abattoir zijn de waaghalzen van droge kleeren voorzien. AANSLAG OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. Hoekman met een mes ge stoken. Amsterdam, 7 Maart. Hedenmorgen heeft zich op de effectenbeurs lo Amster dam een ernstig incident voorgedaan. Een der „ho-klui" beeft n.l om ongeveer 10 uur, toen het beursuur nog niet officieel was be gonnen, zijn collega met een mes gestoken. De dader staat op de beurs bekend als een zenuwachtig man die bovendien door zijn slachtoffer al meerdere malen op onaaiige name wijze werd gedwarsboomd. Het voorval moet worden toegeschreven aan een ernstige overspanning. De man is vanmorgen, waarschijnlijk met het verdeden van de orders, weer in conflict gekomcï- met zijn collega en heeft dezen toen in een aanval van zenuwen aangegrepen. Men zap dat de hoekman een klein knipmes te voor schijn haalde en daarmee den anderen hoek man een stoot in de borst toebracht onder den schouder. Men kwam spoedig tusschen- beide en trachtte de veclitersbazen te kal meeren. De G.G.D. werd gealarmeerd en beeft den gewonden man naar een der zie kenhuizen overgebracht. De wonde bleek niet direct gevaarlijk te zijn. De dadei gedroeg zich ook na den aanval zeer nerveus en is zich persoonlijk bij de politie gaan melden. Men gevoelt volgens de Msb. ter beurze voor den man veel sympathie en men kan het wel verklaren dat hij tot deze daad is gekomen. ONDER EEN KAR. Echt Koningsbosch, 9 Maart. Nabij Echt Koningsbosch is de landbouwer Alberts onder een zwaar beladen en door een os getrokken kar geraakt. Het wie) ging den man over het hoofd. De dood trad onmiddellijk in. Het bureau van de rivier politie verplaatst Rotterdam, G Maart. Er zijn vandaag eenige eigenaardige transporten in de Maas stad geschied die niet iedereen voorko men en die ook met do noodige voorzichtte heid dienden te worden verricht. Het eerste transport was dat van het drij vendo bureau van de rivierpolitie dat tijde lijk wordt overgebracht naar de Schicbaven waar het zal blijven liggen totdat het vaste bureau dat op den wal wordt opgetrokken, ongeveer ter hoogte van den wal waaraan het bureau tot dusverre lag, gereed geko men zal zijn. Dit vervoer dot hemelsbreed slechts over enkele honderden meters ging, moest gcschiedöil via de rivier do Maas. Dus werd hedenochtend nadat alle verbin dingen met den wal verbroken waren het drijvende bureau dat op pontons rust, weg gesleept door drio slccpbooten, de Parkha ven uit de rivier op en vervolgens de IJssel- haven weer in. Het transport heeft enuelr uren geduurd! Onmiddellijk werden in «le IJsselhavcn de verbindingen voor telefoon, gas, electriciteit en water weer hersteld, terwijl de loopbrug die zoolang door een bok opgeheschen was gehouden weer werd neergelaten. Het tweede transport was dat van eenige. sluisdeuren in den sluis aan den Schiemond Deze sJuis is in 1878 gebouwd en toen is dooi den bouwer meteen een dubbel stel deuren gemaakt. Het eene stel werd ge bruikt, het andere werd als reserve op den val gelegd. Na een jaar of twaalf werden de oude deuren er uitgehaald en werd bet reservestef ingehaakt. De oude deuren wer den eer hersteld en als reservo op den wa gelegd. Weer twaalf jaar later werden deze oude reservedeuren ingehaakt en werden de gebruikte deuren weer weggesleept om her steld te worden. Dit stel is toen weer op den wal gelegd. Dit heeft eenige malen olaats gevonden en vandaag heeft men het gebruikte stel er weer uitgehaald en de oude er voor in de plaats gelegd. De scheep vaart heeft daardoor cenige uren stagnatie ondervonden, alleen toen er heelcmaal geen deurch in de sluis lagen kon de scheepvaart even worden gespuid. Beide transportw erken zijn vlot van sta pel geloopen. DE TRIBUNE. Uit de Archeinsche Leeszaal. Het bestuur van de Openbare Leeszaal te Arnhem heeft besloten de Tribupe niet meer ter lezing te leggen. LEO LAUER GEWOND. Zaterdagavond is op do Zandvoortöchc laan onder Zandvoort een botsing voorge vallen tusschcn een auto en een motcr, waarvan de bekende sport journalist Leo Laucr het slachtotfer werd. Een auto reed achterwaarts uit den tuin van een villa. Deze beweging bad niet het normale verloop, zoodat de heer Laucr in botsing kwam mot de boomen iange den weg. De motor werd geheel vernii lu. Dr. Tichelaar verleende eerste hulp en constateerde een onderbeenbreuk en «rnsti ge hoofdwonden. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Een afzonderlijke organisatie opgericht Rotterdam, 6 Maart. Tot dusverre wei den de jnarlijksche bloemententoonstellin gen die in do Nenijtohallen werden gehou den en lederen keer zeer slaagden, gehou den onder de auspiciën van dc Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, en do afd. Rotterdam van die maatschappij. Thans i-? door deze twee een afzonderlijke organisa tie in het leven geroepen die voortaan deze exposities zal organiseeren en welke „Pri mavera,> is gedoopt. Deze organisatie wordt gesteund door de twee andere en door, de gemeente Rotterdam die voor 10.000 ga rant blijft. In liet bestuur worden 2 leden van het hoofdbestuur, 3 leden van de afd Rotterdam gekozen waaraan nog twee leden zullen worden toegevoegd die bij voorkeur in' verband met de gemeente Rot tcrdain zullen staan. Zoo lang het mogelijk is zal men dc Ne nijtohallen voor deze tentoonstelling ge bruiken. De eerstvolgende zal worden ge houden van 1727 April a.s. Beide nog be staande hallen zullen cr voor worden ge bruikt, dc een gewijd aan bloemen, de an dere voor tuinbouw voorjaarsgroenten en vruchten. Stond aanvankelijk dc tuinbouw ecnigszins gereserveerd tegenover deze bloe menexposities, tegenwoordig wordt er van vele zijden steun toegezegd en kan men uit de verschillende tuinbouw-ccntra groote deelname verwachten. Eveneens is die deel name toegezegd door de groote bloemen- en kweekersorganisaties terwijl dc aquaria die verleden jaar zooveel belangstelling trok ken nog zullen worden vergroot. Do bloc- menhal zal in Romantischen stijl worden aangelegd, lietrestaurant zal daarin op een'vérhooging worden geplaatst. Do wagen naar de hallen zijn beplant met duizenden bollen die waarschijnlijk bij dc opening zul len bloeien. Het Centraal Bureau uit hef Ned. Landbouw Comitó heeft 200 M2. grond gehuurd. Op het gebied van cacteecn en exotische gewassen zijn reeds bijzondere toezeggingen gedaan terwijl tenslotte ook uit het buitenland verschillende inzendin gen zullen worden gezonden. Ofschoon herhaaldelijk Nedorlandscho kweekers op soortgelijke tentoonstellingen in het buitenland werden geweerd beeft be' bestuur besloten om geen reprossaillc-innal- tcgelen te nemen en een open-deur-politiek toe te passen. Ook zal daarom bet buiten land in de jury vertegenwoordigd zijn. Neem een „Aspirientje" moog'Hjk Gaat Uw hoofdpijn spoedig weg! Niet in huis? Dan daad'ljjk halen En alleen bij VAN DE WEG! Vrijspraak van een hotelhouder te Amsterdam. Do Kantonrechter te Amsterdam mr. dr. A. Fontein heeft uitspraak geduan in do zaak tegen den directeur van hotel Suisse, die in zijn liotclkeuken klein brood had la ten bakken, om bij het ontbijt verscll brood to kunnen verschaffen aan zijn gasten en deswege proces-verbual legen zich zag opge maakt wegens overtreding van de Arbeids wet. De kantonrechter spiak den directeur vrij, daarbij o.m. overwegende, dat dezelfde oven werd gebruikt waarin ook andere spijzen worden bereid. Een onderz<<!k naar do taalkundige l>c- teekenis van het woord „broodbakkerij", kon naar cle mcening van den kanton rechter achterwege blijven, nu dc Arbcids- wot 1919 van dat woord een omschrijving geeft /Vrtikel 33 der wet noemt niet iedere ruim te, waar ten behoeve van eene onderneming brood wordt bereid, ccne brood bakkerij, doch bestempelt, in beperkten zin, met dien naam do ruimten „helióorende tot eeno inrichting", waar ten behoeve van ccne on derneming brood wordt bereid. Hieruit volgt, dat een ruimte, waar ten behoeve van een onderneming brood wordt bereid, slechts dan een broodbakkerij in den zin der wet kan hecten, indien zij uitslui tend voor het bereiden van brood gebezigd wordt, althans voor die bereiding bepaalde lijk afgezonderd en geoutilleerd is. Dc in do dagvaarding genoemde arbeid nu w erd verricht in dcook voor do bereiding van undere spijzen dienende keuken van dc door den verdachte bestuurde onderne ming en met gebruikmaking van den oven, die eveneens voor dc bereiding van andcro spijzen werd gebruikt. Derhalve kan do in de dagvaarding ge noemde arbeid niet gezegd worden te zijn verricht in eene broodbakkerij. Naar aanleiding van dit vrijsprekend von nis heeft liet Persbureau Vaz üias zich gi?1 wend tot den heer L. Snapper, voorzitter van dc Vcrecniging van Werkgevers in liet Israëlitisch Bakkersbedrijf in Nederland, met de vraag, in h'oeverro <lczo uitspraak, op de bakkerijen van invloed kan zijn. Do heer Snapper antwoordde, dat hij jq. deze uitspraak een groot gevaar ziet .voor het bakkersbedrijf. Dit bcdjjf heeft toch reeds te kampen met de malaise cn met een verminderd broodgebruik, tengevolge van verschillende oorzaken, waarbij nu nog komt, dat is onze zegsman goed inge licht het voornemen bestaat thans in velschillende hotels, restaurants en pen sions zelfs brood te gaan bakken. Spr.'s oordeel is, dat gevoegelijk naast de ko mende wetswijziging, n.l. om het. aanvangs- uur van den bakkersnrheid inplants van 6 utir v.m. op 5 uur v.m. te stellen, waardoor dus do gelegenheid geboden wordt om. klein brood voor liet ontbijt gereed te, heb ben. door den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid een andere wetswijziging zou kunnen worden voorgesteld, waarbij bet verkoopsverbod tot 10 uur uit do wet wordt gelicht, een maatregel, waarvan in de eer ste plaats bet publiek, doch daarnaast ook de werkgevers en do werknemers profijt zouden hebben. VEREERENDE OPDRACHT. 's-G ra v c n li a g e, 9 Maart. Aan architect Jan Stuyt te Den Ilaag is opgedragen het ontwerpen van een groot schoolgebouw in Rutchuk in Bulgarije. Dc Bisschop Mgr. Tlicclcn stelde er prijs op, dat deze school in het uiterlijk een Nederlandsch karakter zou vertoonen. Jeugd, enthousiasme en teederheid zijn als lentedagen. Rückert. Uit het F.ngelsch door J. S. FLETSCHER. Een gemeen, sluw frettengezicht, een roode pruik, haaiachtige tanden tusschen leelljke lippen. Dat alles zag ik In een oog opslag en ik zag ook, dat over zijn linker wang, van het oog tot bij de lippen, een lang, loodkleurig lidteeken liep, alsof hij eens een houw met een sabel over zijn ge zicht had gekregen. „Is u er zeker van. juffrouw Heckitt, dat u het geluid van riems'agen heeft ge hoord?" vroeg Veller plotseling. „U twij felt daaraan niet? Dan moet die arme stakker bier gebracht zijn over zee, door degenen d ie hem dit gelapt hebben. Hij hoort hier niet thuis en hij is nooit in ons dorp geweest, m'n eed daarop. Ik zou wel eens van hem gehoord hebben als hij hier was geweest het Üjkt mij een vreemde snuiter, dat is mijn Idée. Kijk eens naar z'n oorringen!" De doode had gouden ringen In zijn ooren, een gouden ketting waaraan een goed zilveren horloge; hij droeg een be hoorlijk blauw serge pak en alles zag er paar uit, alsof hij in vrij goeden doen was geweest. Veller onderzoent zijn zakken en trok zijn hand terug met sen geheimzin- nigen blik. „Er zit geld in!" riep hij üit. En vrij veei,ook. Dat snap ik niet, kapitein. Hij is niet bestolen!" „Bah' Denk je dat berooving het een;ge motief Is voor een moord? Er zit, veel meer achter dan dit! Zou het niet beter zijn om het lijk naar het dorp te brengen, om het nauwkeurig te onderzoeken?" „Daar komen menschen aan", antwoord de Veller „Zie je die lichtjes? Ik denk zoo, dat anderen die gillen ook gehoord heb ben. We zullen hem naar ..De Vroolijke Zeeman" brengen dat zegt de wet. denk ik. Het onderzoek zal daar moeten gebeu ren. Maar wie kan wat getuigen, dat zou ik wel een6 willen weten." „Dat moet blijken", merkte kapitom Marigold droogjes op. „Laat zijn kleeren nu zitten, Veller. Breng .hem naar de her borg en stuur om een dokter en laat je in specteur of de sergeant roepen en dan..." Keziah en ik gingen terug naar het huis toen het volk uit het dorp naar Gnllowstree Point kwam. Een akelige gedachte hield ons steeds bezig. Had deze verschrikkelijke en akelige moord iets te maken met de aan wezigheid in Middlebourne van ons familie lid, oom Joseph Krevin? En zoo ja... ver der was alles duister. „Als hij slaapt an ik denk dat hij 9laapt ga ik hem wakker maken en vertellen wat er gebeurd is, Ben'" riepJKezlah plotse ling uit, toen wij od den terugweg waren. „Dat moet hij weten." „Keziah. denk je, dat hij cr iets mede te maken heeft?" „Ik weet het niet, Ben. Ik weet het niet Ik wilde voor God, dat ik het wist. Maar hij is hier! Hij is vanmiddag uit geweest en ook gisteravond was hij uit. toen het don ker was. Waarheen? Waarom? Wien ont moette hij? En wie is die vreemde, ver moord door menschen, die weggeroeid zijn. oven vlug als zij kwamen? We hebben hier te doen met een mooid. duister, gemeen, vreeselijk, vlak bij ons, Ben en hij slaapt daar in ons huis!" Wij gingen naar binnen en Keziah ging meteen de trap op. Het licht in de gang brandde nog en bescheen de deur van oom Josenh's kamer. In de stilte van den nacht hoorden wij hem snorken een lang, hard. diep gesnork. Keziah klopte eenmaal, tweemaal, driemaal. Het snorken hield eindelijk op en zij klopte nog eens, nog harder. Toen hoor den wij bewegingen en gekraak van het bed en dc stem van oom Joseph, die slaperig vroeg wie daar was. „Ik ben het", antwoordde Keziah kortaf „Maak eens open! Luister eens!" Wij hoorden nog meer rumoer en gestom mel; toen ging de deur open en oom Joseph kwam te voorschijn, met een verwonderd gezicht rondkijkend. Hij droeg een rijk ge kleurde pyama en hij zag er in dat costuum nog eens zoo dik uit. „Is er iets?" vroeg hij. „Toch geen brand hoop ik, mijn kind?" „Geen^ brand!" zeide Keziah echerp. „Neen! Moord! Er is een man vermoord daar buiton een oogenblik geleden. Een vreemde. Nu zou ik wel eens willen weten of het iemand is, die u kent iemand, die u hier ontmoet heeft? Dat wilde ik weten'" Ik nam oom Joseph oplettend op en ik zag zijn dik, slap gezich bleek worden en een vreemde uitdrukking kwam in zijn oogea Hij keek van Keziah naar mij, ter wijl hij zijn lippen met zijn tont* natmaak te. Maar voor hij spreken kon. sprak ik; „Een kleine, donker uitziende man, met gouden ringen in de ooren en een jaap over zijn linkerwang," begon ik. „Hij Voor ik een woord verder kon uitbrengen, kwam er een gorgelend geluid uit zijn keel en daarna zakte hij ineen op do vloerraat. HOOFDSTUK IV. De eigenares van Middlebourne Grange. Wij tilden oom Joseph op en zetten zijn zwaar lichaam met veel inspanning tegen den deurpost. Na veie zuchten en veel ge steun kwarn hij bij, liet zijn oogen rollen, probeerde om met zijn hand te wijzen naar zijn oude tasch in de slaapkamer. „In tasch1" mompelde hij zwakjes. „Flesch cognac glas." Ik haastte mij de kamer in, opende de tasch, vond een groote, zwarte flesch, greep een glas van de waschtafel en kwam weer bij hem. „Schenk in!" fluisterdo hij- „Maak klaar cognac met water heb het altijd voor zulke aanvallen." Hij nam een flinke teug cn hij scheen bij te komen; hij keek ons in ieder geval iets flinker aan „Zwak hart, Keziah!" zelde hij veront schuldigend. „Leed er reeds 'n poosje aan. Ik kan er niet tegen om zoo plotseling wak ker en aan het schrikken gemaakt te wor den. En daar kunnen mijn zenuwen niet tegen." „Weet u Iets van dien man af?" vroeg Keziah. „U heeft van Ben gehoord, hoe hij er uitzag. Biecht eens op!" Hij nam nog een flinken slok, stond op uit zijn weinig waardige houding en schudde het hoofd. „Neen'antwoordde hij roinznom „O, neen, Keziah en Benjamin, ik ken dien man hoegenaamd niet Hoe zou dat kunnen? Een man met gouden oorringen en een lit- teeken op zijn linkerwang, zeg je? neen, zoo iemand ken ik niet lloe zou dat mo gelijk wezen? Zooals je weet, bon ik in vele jaren niet hier in de buurt geweest." „Die man is niet uit deze streek snauw de Keziah. „Hij is hier even goed een vreem de als ii. En u is gisteren tweemaal uitge gaan cn u kunt hem zeer goed ontmoet hebben In ieder geval is er hier dichtbij oen moord gebeurd en vanmorgen zal .1e politie natuurlijk inlichtingen komen vra gen Kom mee, Ben, wij gaan naar bed. Zij stapte do kamer uit en liet oom Jo seph staan legen zijn bed met het glas iu de hand; ik volgde baar en ging naar mijn slaapkamer, doch kon de slaap niet vat ten nauwelijks had ik mijn kaars uitge blazen of ik had dat vreeselüke beeld weer voor oogen; dP zwarte galg. de magere man vastgebonden met touwen om zijn hals. zijn uit den mond hangende tong, zijn uitpui lende oogen. Ten laatste dommelde ik in cn droomde akelig Doodcn —om Joseph Veller booten, die verdwenen in de duis ternis het draaiende licht van lantaarns allerlei verwarde en verschrikkelijke din gen. Op een gegeven oogenblik pakte iemand mij bij den schouder en sprong ik op. Kez'ah stond naast mijn bed en het zon licht stroomde mijn kamer binnen. „Negen uur, Ben, en tijd vonr je ontbijt. Ik liet je maar slapen ik ben al twee maal bij je geweest En.'Ben hij is wee! Ik ging opzitten ongetwijfeld met mijn mond even wijd open als mijn oogen. (Wordt vervolgd}]

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5