AM E1SFOÖRTSCH DAGBlAD OPENING VAN HET SEIZOEN Binnenland Feuilleton DE KANG-HE VAAS. Donderdag 19 Maart 1931 .DE EEMIANDER" 29e Jaargang No. 221 TWEEDE BLAD JUSTITIEBEGROOTING AAN DE ORDE DE STUW BIJ LITH Scheepsrampen op de binnenwateren DE „NEDERLANDEN' DE „KOSMOS" EN Zij zal weldra tot stand komen N.V. COMPAGNIE LYONNAISE A WIJ ALLEEN IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. DE UITVOERING VAN DE TARWEWET Zoo weinig mogelijk regeeringsbemoeiing FORD TE AMSTERDAM m[sTE:ll7mirm EERSTE KAMER Bij de voortgaïette besprekingen over de justitieele begroaling klaagt de heer Her mans over de onhcuschc behandeling van een onschuldig in het huis van bewaring te Rotterdam gedetineerde en over een lilni- vertooning voor rijksveldwachters tegen ar beidersbelangen. De heer Michigls van Kcssenicb wenscht verruiming van de wettelijke bepa lingen in zake echtscheiding. De heer S m e e 11 k wenscht vermeerde ring van do kantonrechtersplaatsen. Do heer VanSassevanYssolt neemt tegenover den heer Mondeis de rechten van het Openbaar Ministerie in bescherming. Minister D o n n e r acht bet debat over de strafbaarstelling van godslastering thans prematuur. Aanvulling van de rechterlijke macht geschiedt niet-alleen uit ambtelijke kringen of volontairs, doch ook uit de vrije maatschappij. Het Openbaar Ministerie is niet met de verdediging op één lijn te stel len. Na re- en dupliek wordt de Justitiebe- grooting z. h. s. goedgekeurd. Bij de Onderwijsbegrooting vraagt de heer De Jong aandacht voor het buitengewoon onderwijs en voor bet esperanto op de la gere school. De vergadering wordt verdaagd. TWEEDE KAMER Bij de eindstemming over het ontwerp tot wijziging van de Nijverheidsonderwijs wet wordt dit ontwerp zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De motie-Ter Laan om de conclusie Huls bosch te schorsen wordt verworpen met 5818 stemmen. De conclusie wordt aangenomen. Aan de orde is het ontejgeningsontwerp aangaande den bouw van een stuw met 6chutslui6 bij Lith, behoorende tot de ver betering van de rivier de Maas. De heer Schaepman bepleit handha ving van de los- en laadplaats van Lith. De heeren Teulings en Bongaerts bepleiten verbetering van de bedding in- plaats van dijkverliooging. Minister Reymer zal handhaving van 'de los- en laadplaats overwegen. In de uiterste noodzaak z-al tot dijkverliooging worden overgegaan. Het ontwerp wordt z. li. st. aangenomen. Aan de orde is het ontwerp tot onderzoek naar de scheepsrampen op de binnenwate ren. De lieer Duymaer van Twist juicht toe de pogingen om een statistiek vast te stellen van scheepsrampen op de binnen wateren. Daarvoor is echter geen ontwerp van wet ncodig, aangezien dit tevens een De overblijlselen van de auto, die op den onbewaakten overweg NcedeEibergen door den trein werd gegrepen. Van de drie geestelijken, die in den wagen zaten, werd één gedood. Baad voor de binnenvart in het leven roept, waartegen spreker bezwaren heeft, opdat dit lasten op het bedrijf legt. Spreker wenscht, dat uitspraken en zittingen niet openbaar zullen zijn. De heer Knottenbelt bespreekt het be zwaar, dat de Staat te vérgaande regelen zal stellen voor de binnenvaart. Zoow el de Staat als de in te stellen commissie zullen zich beperkingen moeten opleggen. Minister Reymer betoogt, dat de heor Duy maer van Twist tc pessimistisch i6. Van een instelling voor een Raad van de binnen vaart is geen sprake en het verslag van de commissie kan men geen vonnis noemen. Dc heer Beumcr licht twee amende menten toe om tot voorzitter en onder voorzitter een jurist te benoemen. De lieer Brautigam bestrijdt deze, daar zij te veel gebondenheid geven. Dc Minister betoogt, dat de keuze zoo ruim mogelijk moet zijn en liet beier is zich niet aan een jurist tc hinden, I 'oorstellen en besprekingen omtrent een fusie UTRECHTSCHEWEG 10 TEL. 179 AMERSFOORT $0 Naar wij vcrncmn hebben Commissaris sen cri Directie der Verzekeringsbank „Kos mos", te Zeist, aan de Aandeelhouders de zer instelling namens de Levensverzeke ring-Maatschappij van „de Nederlanden", Over het eerste amendemcnt-Deumer sta-j Vfln 1845 een voorstel overgebracht, waarbij laatstgenoemde aanbiedt hun aandeelen- bezit over te nemen tot een voor Aandeel houders zeer aantrekhelijken prijs, belang rijk hooger dan de tegenwoordige koers. Indien nagenoeg alle Aandeelhouders van dit aanbod gébruik maken, zul „De Neder- ariden", van 1845 de verpicKting op zich nemen alle indertijd gereduceerde aanspra ken der Verzekerden van de „Kosmos" tot het oorspronkelijke volle bedrag te herstel en. De reductie, varieerende tusschen O en ,10 procent der vóór 13 Juni 1021 (tijdstip der reorganisatie) verzekerde sommen, komt hierdoor te vorvallen. Bovendien ver bindt „de Nederlanden", van 1S45 zich de schuldbewijzen A., uitgereikt aan hen, wien niet hot volle kapitaal of dc volle rente werd uitgekeerd, onmiddellijk tot het volle bedrag uit te betalen. Commissarissen en Directie der „Kos mos" achten deze aanbieding, die uitein delijk overgang van alle verzekeringen naar de kapitaalkrachtige Nederlanden van 1845 beteekent. zoowel in bet, belang der verzekerden als in dat dér aandeelhouders, zcodat zij acceptatie aanbevelen. De „Kosmos-Stichling" in het leven ge roepen ter bevordering van de belangen der Verzekerden, met inachtnming der recht matige belangen der aandeelhouders van „Kosmos") heeft te kennen gegeven hare medewerking lot hedoelde overdracht te zullen verleenen. Ook de Verzekeringska mer heeft kenbaar gemaakt, dat zij, indien aan allo verdere door de wet voorgeschre ven formaliteiten zal zijn voldaan, hare goedkeuring niet zal onthouden. ken de stemmen (32—32), waarna dc bc handeling van het ontwerp wórdt aange houden. Hierna is aan de orde het ontwerp ac cijns op sigaretten. De heer Oud betwijfelt of hot noodig is nu reeds nieuwe crisis-inkomsten te schep pen, doch wil den minister volgen, indien hij tegelijk wil overgaan tot opheffing der opcenten op grondbelasting op het onge bouwd. De heer Bierema gaat met het voorstel- mee, omdat men zich aan deze belasting kan onttrekken. De heer IJzerman bestrijdt het ont werp. Ilij acht belastingverliooging niet noodig en wenscht vooral deze niet, omdat minst vermogenden er door getroffen wor den. Ilij dient een motie in. waarin de Ka mer als wenschelijk uitspreekt, dat het be drag uit de overschotten bestemd wordt voor dekking der crisis-uitgaven. De heer van Vuuren wenscht de siga retten niet te belasten ten bate van het lee- ningfonds, omdat men daarmede prijsgeeft een object voor den gewonen dienst. Minister De Geer betoogt dat de saldi op den gewonen dienst over vorige jaren ruimschoots een andere bestemming heb ben. Sigarettenbelasting kan men zooveel men wil ontgaan. Spr. acht die noodig om dat men niet weet wat over zal blijven van het saldo van het leeningfond6. De vergadering wordt verdaagd. JUST HAVELAAR. De woorden deur den ooren in der her ten ontvangen, hebben al veel meer machts dan men waant. Uit het Engelsch door J. S. FLETSCHER. 15 „Ja, dat is het", merkte Cherry op. „Ik begrijp het nu hij kwam hier aan en wachtte hier op de boot nu, laten wij nog eens in de grot gaan kijken." Wij gingen terug en keken daarin nog eens rond. Plotseling had ik het voorrecht iets te vinden; gelukkig was dat op een oogenblik, dat Bryce, Pepita en Veller aan het eene einde der grot waren en Cherry en ik aan de andere zijde. Bij het zeewier en drijfhout, dat in de hoeken lag, vond ik al lerlei afval menschen uit Kingshaven kwamen dikwijls langs de kust, picknickten daar en lieten verschillende dingen, zooals couranten, flesschen en zoo voort, achter. Ik vond daarbij een flesch, die zeker niet kwam uit Kingshaven en liet die aan Cher ry zien. „Weer een aanwijzing", riep ik uit „Dit behoorde ook aan oom Joseph!" Cherry keek ongeloovig. „De eene flesch heeft veel van de ande re, Ben. „Het is een gewone flesch..*" „En kijk eens naar het etiket!" „Dit is de flesch, die oom Joseph in zijn tasch had ik vertelde u, dat ik haar op zijn verzoek daaruit haalde toen hij flauw viel nadat wij hem van den moord verteld hadden. Let- eens op de eigenaardige naam op het etiket daardoor herinner ik het mij." „Ik zie het", z.eide Cherry. „Zonderlinge namen, dat is zeker. Zetterquist en Vander- pant, handelaren in wijn en sterke dranken, St. Georgestreet E. Ja, dat. komt hier niet vandaan. Wij beginnen nu een beetje op de hoogte te komen van de gelegenheden, die oom Joseph bezocht. Hij heeft iets uit te staan met Crippe, die handelaar is in scheepsartikelen in Old Gravel Lane en hij koopt zijn sterken drank of hij heeft die gekocht in St. George street, daar dicht bij. Wij zullen daar een onderzoek moeten in stellen. Maar intusschen Hij gaf mij een wenk, stak dc flesch in een zak van zijn overjas en zeide, terwijl hij naar de anderen stapte, dat wij terug zouden gaan. Op weg naar den wagen ver maande hij Bryce Ellingham bij Pepita te zwijgen over.hetgeen gevonden was en be loofde hun, dat als de tijd er was om dat bekend te maken, zij dan de volle eer zouden hebben. Ilij zond hen met Veller in den wagen weg; hij en ik wandelden door de laan naar huis. „Ben", zeide hij, toen wij alleen waren, „ik begin nu sommige van oom Joseph's hande lingen te begrijpen. Er is geen twijfel aan of hij ging, toen hij s' nachts jullie huis ver liet, naar de grot. Daar dronk hij de rest van zijn cognac, daar liet hij het tien dollar stuk vallen en daar wachtte hij tot de boot hem kwam halen. Dat alles het wachten op die bijzondere plek in ieder geval doet een yooraf gemaakt plan veronderstellen DE TRIBUNE. Ook in Leiden verwijderd. Ook uit de openbare leeszaal te Leiden is thans de Tribune verwijderd. m Amersfoort koopen persoonlijk alle vischsoorten in de Rijksvischhallen te IJmuiden. U is dus steeds verzekerd van de billijkste prijzen en de noodzakelijke kwaliteits controle! Thuisbezorgen zomer verhooging. Alléén: Utr.straat 40 Tel. 92 Amersfoort Hoofdkantoor IJmuiden Opgericht 1 loei 1900 Steeds voorhanden: Tarbot, Tong, Kabeljauw, Schelvisch, Schol, Bot enz. Vischconserven. Wanne Croquetten en Vischkoekjes, Heerlijke gebakken Visch, gemarineerde Haring, Rolmops. Een officieele mededeeling van het departement In aansluiting aan het elders in dit blad opgenomen expose, betreffende de uitvoe ring van de tarwe wet, bereikte ons heden middag de volgende officieele mededeeling daaromtrent: Omtrent de uitvoering van de tarwewot wordt vernomen dat ir. S. L. Louwes, se cretaris van de Overijsselsche landbouw maatschappij te Zwolle door de regeering is aangezocht zich bezig tc houden met de voorbereidingorganisatie ter uitvoering van deze wet en als rcgceringscommissaris met dc uitvoering belast zal worden. Er zal een klein bureau met ecnige amb tenaren en controleurs voor de administra tieve uitvoering der wet worden gevormd. Met de leiding van het bureau wordt be last de heer Ebbink referendaris bij de di rectie van den landbouw. De bedoeling is dc regeeringsbemoeiing bij de uilvoering tot een minimum te beperken en de tarwe- verbouwers zooveel mogelijk vrijheid te laten. Er worden een aantal tarwe organi saties ingesteld, die rechtspersoonlijkheid bezittende vereénigingen zullen zijn, van welke organisaties de betrokken landbou wers lid kunnen zijn. Gezamenlijk zullen deze organisaties vormen dc zoogenaamde tartte centrale die als vcrkoopcentralo zal optreden. De bedoeling der rcgcering is na mei ijk te komen lot een verkoops- en een inkoopsccntralc, hij welke laatstgenoemde centrale een nader aan tc wijzen commissie handelaar als kooper voor de fabrikanten optreedt. Ten aanzien van den prijs der tarwe zal dus overeenstemming bertikl moeten wor den tusschen kooper en verkooper, terwijl bij niet verkregen overeenstemming dc mi nister zal beslissen. Daarbij zal wellicht 12 de middelprijs zijn. want bij het vast stellen van den wcrkelijken prijs zal met de qualiteit rekening gehouden worden. Zoo spoedig mogelijk zullen voorts voor de bloemverwerkende industrieën maatregelen getroffen worden. Ingesteld wordt voor de uitvoering der wet een adviescommissie waarin vertegen woordigd zullen zijn verschillende belan- gen-groepen. Wat dc oogst 1930 betreft kan de minister uiteraard geen beslissing nemen, zoolang niet de mogelijkheid bestaat op volkomen betrouwbare wijze de aanwezige hoeveel heden tarwe tc kennen. INVALIDITEITS- EïJ OUDERDOMSWET 1919. Op 1 Februari 1931 werden 16.964 \vedu-« wenrenten en 12.261 weezenrenten krach tens dc Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 87.589 personen in het genot verkeer* den van een als vrucht hunner verzeke ring verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 29.561 personen ecoi in- validiteitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens art. 24 der Ouderdomswet 1919 (gesubsidieerde verzekeringen) waren op vorengenoemden datum 131.452 personen in het genot van een als vrucht hunner ver zekering verkregen oudersdomsrente van drie gulden per week. Het aantal renten, voortvloeiende uit krachtens art. 10 van genoemde wet gcslo« ten verzekeringen self-supporting verzeke ringen) met rentebedragen van drie tot twintig gulden per week, bedroeg 1435. MARINE-RESERVE. Bij Kon. besluit zijn bij de Koninklijke Marinereserve met 14 Maart bevorderd tot luit. ter zee der eerste klasse de luitenants ter zee der tweede klasse II. Panjer, J. C. Schnctlcr en J. dc Visser en tot luitenant ter zee der tweede klasse de luitenants ter zee der derde klasse A. P. II. de Vroom eu C. M. Schreij. De voordracht van B. en W. met 34 tegen 3 stemmen aangenomen. Amsterdam. 18 Maart. Na uitvoerige discussies heeft de Gemeenteraad heden avond met 34 tegen 3 stemmen aangeno men dc 'voordracht, waarbij aan de N.V. Nederlandscho Automobielcnfabriek voor 800,000 wordt Verkocht een industrieter rein tusschen den spoorweg naar Zaandam en de geprojecteerde havens-West. Voor het mgereedheidbrengen van de 17.1 H.A. in dustrieterrein aldaar is een crediet toege staan van 920,000. Groote sorteering PAASCH ARTIKELEN. Eitjes van DROSTE en RINGERS. tusschen oom Joseph en iemand hier in de buurt. Wie kan dat zijn? Die persoon moet op een zeker oogenblik met hoog water, denk ik bij Fliman's End zijn, op Woens dagmorgen, om oom Joseph en. waarschijn lijk ook Sol Cousins mede te nemen. Hij nam oom Joseph mede, maar niet Cousins, want Cousins was zijn noodlot reeds tege moet gegaan en om het'leven gebracht. Een rare geschiedenis, niet waar, Ben? Zou je niet willen weten wie Cousins vermoordde en waarom? Hoe ook, ik moet een kijkje gaan nemen in de kamer bij jullie thuis, waarin oom Joseph heeft geslapen of niet sliep, want ik denk. dat hij opzettelijk wak ker bleef. Tusschen twee haakjes, slapen jij en je zuster vast? Want geen van beiden hebben jullie het heengaan van oom Jo seph gehoord." „Ik heb daaraan gedacht", antwoordde ik. „Ja, ik geloof dat wij heiden nog al vast slapen. En ziet u, wij sliepen geen van bei den dicht bij oom Joseph's kamer; wij sla pen in een anderen vleugel. Er waren twee trappen: hij kon langs beide naar bene den. Ik denk, dat hij midden in den nacht wegging, toen Keziah en ik vast sliepen." „Nu. ik wil wel eens in zijn kamer rond kijken." Keziah maakte er geen bezwaar tegen, dat wij naar boven gingen; ik liet hem in de slaapkamer en ging weer naar beneden. Ik was echter nauwelijks beneden, toen juffrouw Ellingham zich tot onze groote verwondering aanmeldde. Zij keek zeer ernstig en zij zeide, zonder eenige inleiding, dat zij wist, dat iemand van Scotland Yard bij ons was en dat zij hem dadelijk wensch- te te spreken. Cherry kwam terug. „Ja?" vroeg hij. „Heeft u mij noodig?" ,,Ja, ik heb u noodig. De zaak is, dat ik juist ontdekt heb, dat ik sinds Maandag morgen bestolen ben en van een ding van zeer groote waarde!" HOOFDSTUK VIII. De Kang-he vaas. „Ja?" herhaalde Cherry. „U is bestolen? en van iets kostbaars? Hij toonde zich niet verbaasd. Ilij scheen uiterlijk even on bewogen en onverschillig, alsof juffrouw El Iingham iets heel gewoons had gezegd. Hij ging tegenover haar zitten en nam haar scherp op. Ik merkte dadelijk, dat haar bui tengewone persoonlijkheid hern trof, even als dat bij mij het geval was geweest. „Van zeer groote waarde", zeide juffrouw Ellingham. Juffrouw Ileckitt zal het mij ze ker wel willen vergeven, als ik haar lastig val met mijn moeilijkheden ongetwijfeld weet iedereen er reeds van „Dat hangt er heelemaal van af, me vrouw", viel Cherry in de rede. „Het hangt er van af. wat u mij wenscht mede te dee- len. Waarvan denkt u bestolen te zijn?" „Denkt!" riep juffrouw Ellingham ulit. „Het is- geen kwestie van denken, als u met denken te kennen wil geven maar ik doe beter u mijn verhaal in korte woor den te vertenen. Deze middag, ongeveer een uur geleden, opende ik een kastje van een ouderwetsoh bureau in mijn salon en ik zag onmiddellijk, dat het kostbaarste voorwerp daaruit was verdwenen. In ondervroeg mijn bedienden en daarna besloot ik u een be zoek te brengen, omdat ik hoorde, dat u aan Scotland Yard is verbonden." „Wat was dat kostbare voorwerp?" vroeg Cherry. „Een Kang-he yaas. AVaard ik weet niet hoeveel!" „En wat is een Kang-he vaas?" vroeg Cherry rustig. „Chineesch aardewerk ongeveer vier duizend jaar oud. Verzamelaars zullen er eiken prijs voor willen geven. Zelfs bescha digde zwaar beschadigde exemplaren zul len nog veel geld opbrengen. Men heeft mij verteld, dat een volmaakt gaaf paar Kang- he vazen niet te betalen is. Ik had er maar één, dus geen paar. Maar ik weet, dat hij een flinke 6om waard is. In ieder geval eenige duizenden ponden!" „Hoe groot i6 die vaas, mevrouw?" vroeg Cherry. „Hoogte? Wijdte?" „Ongeveer vijftig centimeter hoog en bo venaan vijf en twintig centimeter wijd." „Wanneer zag u die vaas voor het laatst?" „Verleden Maandagnamiddag." „In het kastje, waarvan u zooeven sprak?" „Juist! In het kastje haar gewone plaats." „Was dat kastje gesloten?" „Neen!" antwoordde juffrouw Ellingham treurig. „Het was niet gesloten! Daaraan heb ik nooit gedacht ik kem niet den ken, dat iemand laat ons zeggen van de bedienden of iemand anders hier iets van de waarde van de vaas kon weten. Neen! het kastje was niet gesloten!" „Men had dus niet anders te doen, daTi het kastje te openen en de vaas weg te nemen'" merkte Cherry op. „Jui6t! Juf frouw Ellingham, ik acht het hoogst waar schijnlijk, dat anderen dan uw bedienden en de menschen hier van uw vaas hebben ge hoord. Hoe lang heeft u haar en hoe kwam u er aan?" (Wordt vervolgd)] t

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5